BERGEN TEXEL EGMOND AAN ZEE Pluimveeteelt. TWEEDE BLAD Nog een foto van het Bloemencorso te Bergen: De le prijs in de rubriek „Ver- eenigingsnummers" „Indische Prins ter bruiloft" nummer van de Berger Sport- vereeniging. £iuM)aact DE POSTVLUCHTEN. De Oehoe is gistermiddag om 3.08 uur op Schiphol geland. De positie der postvlieg tuigen was gister: uitreis: Nandoe te Ban- doeng, Gier te Jodhpoer, Buizerd te Athene; thuisreis: Valk te Jodhpoer en Uil te Me- dan. Spoel Paarden KORTEBAANDRAVERIJEN TE BOLSWARD. De uitslagen van de kortebaandraverijen over maximum 800 meter, welke gister te Bolsward werden gehouden, luiden: Draverij A: 1. Y. Kernei (eig. J. Haan, Wijdewormer) tijd 1 min. 10 sec.; 2. Daria (eig. G. van der Wal, Groningen). Draverij B: 1. Cisca (eig. A. G. Hibma, Midlum) tijd 1 min. 8 sec.; 2. Bon Esprit (eig. D. F. Olivier, Oosterlittens). Draverij C: 1. Zoeklicht (eig. J. Prakken, Sneek) tijd 1 min. 9.5 sec.; 2. The Saint (eig. B. de Vries, Oranjewoud); 3. Bon Esprit (eig. O. F. Olivier, Oosterlittens); 4. Windekind (eig. P. Kramer, Nijland). Waterpolo H.Z. EN P.C. KAMPIOEN VAN NEDERLAND. Gisteravond werd te Heemstede de be slissingswedstrijd H.Z. en P.C.—A.D.Z. om het kampioenschap van Nederland ge speeld. De Haagsche dames versloegen de kam pioenen van het vorig jaar met 40. H.Z. en P.C. is hierdoor kampioene van Nederland 1939 geworden. Wielrennen DE RÓNDE VAN ZWITSERLAND. Gister is de zesde etappe van de ronde van Zwitserland van Luzern naar Lugano, een afstand van 205 K.M. verreden. In het landenklassement viel Luxemburg uit, doordat bij een botsing met een auto zeven Luxemburgsche renners betrokken waren. Pierre Clemens werd zoo ernstig gewond, dat hij den strijd moest staken. In de alge- meene rangschikking leidt Zimmermann. Didier viel terug naar de derde plaats. De zesde etappe werd gewonnen door den Belg Somers, die een voorsprong van ruim 1 mi nuut op de overige renners had weten te verkrijgen. De uitslag luidt: Zesde etappe LuzernLugano, 205 K.M.: 1. Somers (België) 6 uur 15 min. 30 sec.; 2. Amberg (Zwitserland) 6 uur 16 min. 42 sec.; 3. Egli (Zwitserland); 4. Bolliger (Zwitserland) beiden zelfden tijd. De algemeene rangschikking luidt: 1. Zimmermann (Zwitserland) 32 uur 50 min. 40 sec.; 2. Bolliger (Zwitserland) 32 uur 51 min. 9 sec.; 3. Didier (Luxemburg) 32 uur 51 min. 16 sec. Het landenklassement luidt: 1. Zwitser land 98 uur 33 min. 52 sec.; 2. Italië 99 uur 44 min. 41 sec. Zwemmen. EXAMENS VOOR K. N. Z. B.-DIPLOMA. Gisteravond werden in de Overdekte de examens afgenomen voor de K. N. Z. B.- diploma A en B. De K. N. Z. B.-diploma's bestaan uit een serie van drie diploma's A, B en C. Elk jaar kan een diploma gehaald worden, terwijl het examen ieder jaar ver zwaard wórdt. Dengene, die het diploma B wenscht te halen, moet daartoe reeds het di ploma A bezitten. Voor het diploma A slaagden gisteravond de heeren A. Evers, Th. Konijn, N. A. B. van Bezooyen, A. Praagmakers, A. W. Geels, C. H. Gevers en G. Kaper en de dames A. Post, Greta Reik, Nel de Haas, A. Kaptein en mevr. M. Bus—Janmaat. Afgewezen 2 candidaten. Voor het diploma B slaagden de heeren S. Timmerman, J. Goossen, C. Swart, J. W. Bus en M. F. Ferwerda en de dames A. Bus, C. Bus, Rie Hollaar, C. Hantriet, C. van Steeg, A. H. Soecker, mevr. W. Timmerman- Jasperse, mevr. Ruiter—Stroet en mevr. B. Pootvan Galen. Vier candidaten eindigden met een mi niem tekort aan punten, waarvoor de be slissing van de K. N. Z. B. moet worden afgewacht. Al deze candidaten werden opgeleid door de instructeurs en instructrice van de Over dekte. DE VLOO. !PxüüUidaai Tiieuws VERFRAAI UW BIBLIOTHEEK. Onze binderij maakt Uw oude boeken als nieuw! BINDERIJ N.V. HERMS. COSTER ZOON. Aanrijding in de Kerkstraat. Mej. A. G. v. Sch., wonende aan de Berkenlaan, had Donderdagmorgen de on voorzichtigheid, zonder zich te vergewissen of de weg vrij was, in de Kerkstraat het trottoir af te stappen juist op het oogenblik, dat 2 auto's elkaar passeerden. Het nood lottig gevolg was, dat zij werd aangereden door de rechts rijdende auto, die van de Breelaan kwam. Zij werd terstond in de schilderij en winkel binnengebracht, alwaar dr. Poot, die spoedig ter plaatse was, een gebroken bovenarm constateerde, en over brenging naar het ziekenhuis noodzakelijk achtte. Daar werd haar arm gezet. Luchtshow op Texel. Onder buitengewone belangstelling heeft Woensdag op het vliegveld „Texel" een luchtshow plaats gehad, die gegeven werd op initiatief van den zweefvlieger Bauling met medewerking van de K.L.M. en het be stuur der gemeente Texel, terwijl ook ver schillende militaire vliegtuigen meevlogen. Om 2 uur ving de demonstratie aan met arriveeren in formatie van verschillende vliegtuigen van H.Ms. Vliegkamp „De Kooy". Hierna volgde een aanhoudend opstijgen en demonstreeren van vliegtuigen. Bijzonder mooie staaltjes van vliegkunst werden ge geven met de E. 3 van „De Kooy". Door den vlieger Rijklof van Goens werd prachtig „kunstvliegen" vertoond. Zeer interessant was ook de „Dubbelstart". Twee zweefvlieg tuigen getrokken door één motortoestel. De eenige burgemeester-vlieger in Neder land, de heer C. W. Luykendijk, burge meester van Ameide en Tienhoven, gaf met zijn prachtig zweefvliegtuig met de meeu wenvleugels „Minemoa" mooie proeven van voorvliegen. Als attractie was aan deze show verbon den een hoogteschattingswedstrijd. De heer Bauling steeg op met de Ph. A.M.N. tot op een zekere hoogte, waarnaar de houders van de toegangsbewijzen mochten raden. Do juiste hoogte 780 meter werd precies ge raden door den heer C. Butter van Ooste rend op Texel, die daarmede voor zich en een der leden van zijn gezin een gratis vliegtocht verdiende. Een teleurstelling. Naar ons werd medegedeeld, heeft het bestuur der Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij besloten dit seizoen niet, zooals gebruikelijk was, te oefenen met de reddingboot. Dit heeft namelijk weinig zin meer, omdat waarschijnlijk reeds de volgende maand de roei-reddingboöt vervangen wordt door de nieuwe motor boot. Daarmee zal dan direct veel geoefend moeten worden, omdat de bemanning niet gewend is een motorboot te hanteeren. Daar dit nogal kosten meebrengt, werd besloten tijdens het badseizoen niet meer met de roeiboot te oefenen, omdat ook dit altijd nog betrekkelijk veel kost. Voor de badgasten is dit wel jammer, daar zij dus geen oefening met de roei- reddingboot meer zullen meemaken, tenzij zij de eenige kans daartoe aangrijpen, na melijk de kosten van ongeveer 50 bijeen brengen. Premie voor zeehonden. De premie voor het dooden van zee honden, thans bedragende f 3, is met in gang van heden verlaagd tot 2 voor el- ken zeehond, gedood binnen het waterge bied van het Rijk. Verboden vuurwerk. In verschillende plaatsen hebben tij dens de feestelijkheden ongevallen, zelfs van ernstigen aard, plaats gehad door het afsteken van vuurwerk, meer speciaal voet zoekers, tusschen het publiek. Gezien het daaraan verbonden gevaar, wordt en met nadruk op gewezen, dat het afsteken van vuurwerk in de gemeente krachtens de algemeene politieverordening verboden is. De politie zal dit verbod tij dens de feestdagen zeer gestreng handha- VOOR DE HUISVROUW EENPERSOONSMAALTIJDEN door MARTINE WITTOP KONING. In korten tyd en met weinig moeite te bereiden! De alleenwonende „werkende vrouw', ook wel het studeerende jonge meisje, komt er tegenwoordig hoe langer hoe meer toe om voor haar maaltijden zelf te zorgen. Daar is veel voor té zeggen. In de eerste plaats is men vrijer, zoowel wat de keus van de spijzen als wat de regeling van de maaltijd-uren betreft; ten tweede behoeft men „eetgewoonten', waarmee men als het ware is opgegroeid, niet te vervangen door de soms moeilijk te aanvaarden inzichten van wie in pension of restaurant de voed- selverzorging in handen heeft. Voor haar, die de voeding erkent als een belangrijken factor voor de gezondheid, zal de overweging van de iets grootere moeite geen afdoend beletsel vormen voor het op touw zetten van de „eigen ménage" vooral niet, wanneer zooals dikwijls t' geval is het werk met gaskomfoor of electrische plaat als prettige afwisseling wordt beschouwd met den dagelijkschen hersenarbeid. Eenvoudig zullen de maaltijden dienen te zijn, vlug te bereiden (binnen het uur b.v.) en met zoo min mogelijk materiaal gebruik, zoodat ook met het afwasschen en het opruimen weinig tijd verloren gaat. Maar aan dien eenvoud moet zich dege lijkheid paren: met de voedingswaarde mag niet geschipperd worden, die moet ten volle tot haar recht komen. Laten we eens een schema opmaken. Ik ga uit van de veronderstelling, dat twee gaskomforen of twee electrische pla ten beschikbaar zijn, met de mogelijkheid dus voor het tegelijkertijd plaatsen van twee pannen. We zouden ons den maaltijd dan kunnen denken als beginnende met een eenpans gerecht, dat de voedingswaarde bevat van vleesch-groente-aardappelen (een stevige soep b.v., een moderne stamppot met kaas, een schoteltje van macaroni of rijst met tomaten en kaas); als nagerecht zou daarbij kunnen dienen een in de tweede pan klaasgemaakfe rijstebrij of griesmeel- pan klaargemaakte rijstebrij of griesmeel- pannekoek, een paar wentelteefjes of een omeletje. Koken we groente en aardappelen ieder afzonderlijk, dan kiezen we er een vlug te bereiden biefstukje bij of een paar gepa neerde kaasplakjes: zetten we dan tot slot de groentepan even op de aardappelpan (of omgekeerd!) dan blijven beide warm, terwijl we gedurende enkele minuten de koekenpan gebruiken voor de biefstuk of de kaasplakjes. Wenschen we in zoo'n geval nog een na gerecht, dan zou dit afhankelijk van de voedzaamheid van het voorafgaande kunnen bestaan óf uit vruchten óf uit een fleschje yoghurt, rijstepap of gortpap, die we kant en klaar kunnen koopen en die dus geen verdere bewerking vragen. Een heel goed denkbeeld door menig een reeds in toepassing gebracht is het 's ochtends wegzetten van een hoeveelheid karnemelk in een met een doekje bedekt vergiet: in den loop van den dag heeft het water voldoende gelegenheid om uit te lekken en tegen het etensuur behoeft ons dessert slechts te worden uitgeschept. Dit zijn maar enkele voorbeelden: wie eenmaal een begin heeft gemaakt met deze soort „zelfvoorziening", bedenkt wel al lerlei andere mogelijkheden. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonné's worden gezonden aan Dr. te Hennepe Heemraadsingel 111 te Rot terdam, postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. Zorg voor de inenting tegen diphtherie. Ik heb er al eenige keeren op gewezen er vooral aan te denken niet te laat te zijn met het inenten tegen diphtherie, doch daar diphtherie naast de verlamming en de chronische coceidiosis een der ergste herfst- en winterziekten is wil ik er nog op terug komen. En dit temeer omdat diphtherie ab soluut niet voor behoeft te komen als we op tijd ons in acht nemen en de kosten thans miniem zijn tegen de onkosten die we later krijgen als de ziekte uit mocht breken. Over de ziekteverschijnselen zal ik thans niet spreken, de tijd voor de ziekte is er nog niet, ik wijs alleen op de enorme schade. De ziekte breekt uit in den herfst en winter bij onze beste jonge hennen en die dan in den vollen leg moeten zijn en ons eigenlijk voor een groot deel van het seizoen de winst moeten opleveren. Niet alleen dat de dieren er aan kunnen sterven, vielen ze ineens dood dan was dit minder erg dan het ver loop dat we meestal zien, allemaal zieke, snotterige, druilerige kippen die niet eten en niet meer leggen. Een geweldige schade dus in allerlei opzicht en een schade die we in maanden niet te boven komen. En deze schade kunnen we vermijden als we bijtijds in laten enten. De enting berust er op om de dieren bij tijds ongevoelig te maken tegen de smetstof die in herfst en winter blijkbaar overal rondzweeft waar maar kippen gehouden werden. We behoeven er niet aan te denken dat we een hok ontsmetten kunnen tegen diphtherie-smetstof. Zelfs als het lukte een hok te ontsmetten zou het enkele dagen later toch weer besmet kunnen zijn door de lucht, stof, insecten, musschen, enz. Reken er dus op dat elk bedrijf de smet stof bevat, dat is verreweg het veiligst. Dat idee behoeft ons bij diphtherie heele- maal niet te verontrusten, want de enting werkt bijna met 100 pCt. zekerheid. De en ting geeft echter pas na ongeveer drie ken de gewenschte ongevoeligheid 6n j is de zaak waar de meesten zich me" v at gissen. Men is zoo gewend dat een gen» middel direct helpt en dan denkt meoT" het nog vroeg genoeg is als de ziekte en dan is het te laat, want de entstof Jl!s wel voorbehoedend doch in de meeste vallen niet genezend. Wel wordt het 8t' noodgevallen nog geprobeerd als de ziei^ uitbreekt de dieren te enten, maar omdat a entstof pas na drie weken werkt, j, J® ziekte al dik in den koppel aanwezig Vn« de entstof kan gaan werken. 00r Er komt nog wat bij: de enting roept tuurlijk een flinke reactie in het lichaam n" en zijn de dieren nu eenmaal aan den 1» dan kunnen ze er zelf? door van den leg Eer,? ken. Verder is in den herfst het weer meestal ongunstig, de kippen zijn dan vaak gevoelig, snotterig en dan werkt de entstof dubbel hevig in. Als men in den zomer en is het weer gunstig, de dieren loopen no? lekker buiten in de frissche lucht, zijn no niet aan den leg en hebben hoegenaamd niets te lijden van de inenting. Natuurlijk moet het inenten deskundig geschieden. Men moet niet lang achter de dieren gaan jagen om ze te vangen, ze ra. "ken daardoor geheel van streek, ook als men ze niet zou enten. Iedere pluimveehou- der behoort zoogenaamde vangkooien tè hebben, kratten van gaas die men voor de uitloopgaten zet. Daarin drijft men heel rustig de kippen tot er ongeveer een twintig in zitten. Deze worden nu buiten geënt en meteen losgelaten. De enting gebeurt aan een been nadat eerst een aantal veeren uit. geplukt zijn. Denk er om deze veeren niet in de ren- nen of hokken te laten liggen, hark ze na het werk meteen op, anders gaan de kip. pen er aan pikken en werkt dit veerenpik- ken en kannibalisme in de hand. Stel dus niet uit, zorg dat.uw kippen thans geënt worden. Nadruk verboden. DR. B. J. C. TE HENNEPE. Overdag op de kantoorkruk, des avonds een H. L. O.-oefenuur! JAPOM\EN VOOR 1y f T I T E* 1T Wasch- er» fcleur- Ol i 1 Lj 11 echie katoentjes. Een vrije middag met kinderen naar buiten! Een heele dag op de fiets er op uit! Een Zaterdag tot Maandag in een klein week-end huisje! Een week met vacantie in bosch en hei! Wat trekken we daarbij aan? Een oude japon! zouden we vroeger gezegd hebben. Een nieuwe fleurige jurk kan evengoed, zeggen we nu, mits hij maar kleur- en waschecht is. En dan nog het liefst van het soort linnen, dat niet kreukt. Dan kunnen we overal in de hei en in t mos gaan zitten, waar we maar willen, zonder zorg voor vlek ken in onze kleeren. We kunnen vuurtjes stoken in 't haardje van het buitenhuisje. We kunnen eieren bakken op de primus of 't petro leumstel. We kunnen stoeien en ravotten met de kinderen zonder dat we bang behoeven te zijn voor hun vieze handjes en kleverige mondjes. Het doet er alles niets toe De kleurige jurk wordt niet bedor ven, want den volgenden dag ma ken we er met een koud zeepsopje en een warm strijkijzer weer een nieuwe japon /an. Zoo hoeft men z'n piezier niet te laten bederven door 't aldoor op passen op de kleeren en het is niet noodig daarbij een oude, afgedra gen jurk aan te trekken, wat een vrouw niet graag doet, wanneer ze s ochtends opstaat met een heer Ujke vacantiedag in 't vooruitzicht" De waschechte japonnen zijn on getwijfeld duurder, veei duurder zelfs. Het kleur- en waschecht lin- nen of katoen kost vaak alleen al meer dan een kant en klaar gekocht zijden japonnetje. Maar daar staat tegenover, dat die linnen jurken ook een paar seizoenen mee kun nen, als men een eenvoudig model uitkiest, dat niet uit de mode raakt. Een volgend seizoen begint men dan niet met allemaal afgedra gen lorren, maar met een paar keurige japonnen, die ook voor alle werk in huis en tuin goede diensten zullen bewijzen. Op onze afbeelding zijn een paar voorbeelden gegeven van japonnen, die zich bij uitstek leenen voor een vacantie-buiten. Het eerste japonnetje geheel links is een gebloemde linnen overjurk in getailleerd model met een dun wit voile of organdi blouse. Heel ge" schikt voor een jong meisje. Daarna volgt een linnen japon in een pasteltint grijsblauw, licht geel, gfoen of rose met een êe' streept flanellen of linnen jasje. Ieder kiest hiervoor de kleuren combinatie, die haar het beste staat. De wijde rok is gemakkelijk voor groote wandelingen. Vóór men de japon wascht rijgt men de plooien van onderen met een groote steeK aan elkaar vast. Daarna volgt een japon voor njeer gezette figuren, waarvoor hf over elkaar slaande model altU heel geschikt is. Hiervoor neem men dun linnen met een zijde draadje, dat altijd soepeler valt. Tot slot geheel rechts een broe rok, heel geschikt voor de fiets. V korte boléro is van hetzelfde ünne als de rok. Het genopte heeft van achteren een diep-u'® sneden V-hals, zoodat men zicb den fietstocht op een beschut P'® ook heerlijk bruin kan 1® branden. Het pakje is hn® kleur-echt en men hoeft zich zorgen te maken, dat er iets vmchiet.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 6