Onbewaakte overweg eischt vier dooden. Vrachtauto versplinterd. Botsing te Hillegom eischt twee dooden. Vrachtauto tegen tram opgereden en in brand gev.ogen. Engelsche radioreportage over de Zuiderzee werken. TWEEDE BLAD Op den nog niet zoo heel lang bestaanden onbewaakten overweg in de spoorlijn Utrecht—'s-Hertogen- bosch heeft zich gistermiddag in de gemeente Houten op ongeveer 100 meter afstand van de gemeente Schalkwijk een ernstig ongeluk afgespeeld, waarbij vier in het zuide lijk deel van de provincie Utrecht zeer bekende en geachte handels lieden, fruit- en teenverkoopers uit de gemeenten IJsselstein en Ben schop het slachtoffer zijn geworden, terwijl twee personen, die zich in hun gezelschap bevonden, met ern stige verwondingen zijn opgenomen in het Stads- en Academisch Zieken huis te Utrecht. De slachtoffers zijn de gebroeders Boer uit IJsselstein, Wijnand, Leendert en Teunis. terwijl de vierde doode een neef van hen is. De vier slachtoffers, alsmede de twee ernstig gewenden keerden omstreeks 3 uur met een vrachtauto, waarop zich eenlge fietsen en leege fruitkisten bevonden, terug van de veiling te Werkhoven. Zij namen hierbij den kortsten weg langs de Noord zijde van het nieuw gegraven Amsterdam Rijnkanaal, waar zich tijdelijk een hulpweg bevindt, welke in de gemeente Houten uit komt op een onbewaakten overweg in de lijn UtrechtDen Bosch en aansluiting geeft op een weg, uitkomend op den rijks weg SchalkwijkUtrecht in de gemeente Schalkwijk. Vermoedelijk heeft de bestuurder van den vrachtwagen niet voldoende acht geslagen op den met groote snelheid naderenden electrischen trein, welke om 3.10 uur uit Utrecht was vertrokken in de richting Den Bosch en omstreeks 3.15 uur daar den on bewaakten overweg passeert met een snel heid van ongeveer 120 K.M. per uur. Moge lijk heeft de bestuurder een foutieve bere kening gemaakt en nog gedacht den over weg veilig te kunnen passeeren, nog vóór dat de naderende trein dien zou hebben bereikt. Ooggetuigen verklaarden, dat de vracht auto den overweg vrijwel geheel was ge passeerd met een kalmen gang, toen deze aan de achterzijde van den laadbak door den electrischen trein werd gegrepen en totaal versplinterd. De gevolgen waren ontzettend. Tot ver in den omtrek lagen de brokstukken van de vrachtauto, zoodat men zich moeilijk meer een voorstelling kon geven van den werke- lijken toestand van den wagen vóór de noodlottige botsing. Temidden van deze brokstukken lagen op verschillende afstan den de zwaar verminkte lichamen van de drie gebroeders Boer, die op slag werden ge dood, alsmede dé lichamen van de drie overige inzittenden van den vrachtwagen, die nog teekenen van leven gaven, toen hulp kwam opdagen. Zij werden met den uit de tegenovergestelde richting komenden trein zoo spoedig mogelijk naar Utrecht overgebracht nadat de eerste hulp was ver leend door den gemeentearts te Schalkwijk daarbij geassisteerd door personeel van den rijkswaterstaat, werkzaam aan het Amster damRijnkanaal. Op de plaats van het ongeluk ariveerden spoedig de burgemeesters van Schalkwijk en Houten, waarvan de laatste terstond een aanvang maakte met het politie-onderzoek. De stoffelijke resten van de drie slacht offers werden ter plaatse gekist en overge bracht naar 't Ujkenhuisje van de gemeente Houten. Een der gewonden, eveneens een lid van de familie Boer, die met de andere gewon den naar het Stads- en Academisch zieken huis te Utrecht was overgebracht, is daar ln den loop van den avond aan zijn kwetsuren bezweken. De beide andere gewonden zijn de gebroeders C. en A. Roodenburg uit Ben schop. Deze hebben ernstige hoofdwonden opgeloopen. Hun toestand is gelukkig even wel niet levensgevaarlijk. Nader vernemen wij, dat nog een derde lid van de familie Roodenburg, met zijn fiets achter de vrachtauto reed. Hij kwam even wel met den schrik vrij, doch werd ter observatie eveneens meegenomen naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht, waar zijn beide broers ter verple ging moesten worden opgenomen. Even vóór zeven uur is gister avond in de Weeresteynstraat te Hillegom, een onderdeel van den grooten weg Haarlem'r-Gra- venhage, een zeer ernstig ongeluk gebeurd. Een auto van de Zwitsersche wasschery te Ryswyk (Z.H.) reed tegen een tram van de N.Z.H.T.M. op. De auto vloog in brand en de beide in de cabine zittende per sonen kwamen om het leven. Het ongeluk geschiedde bij de Oostein- derbrug op de plaats ,waar de tram van de wissel weer naar het midden van den weg gaat. De vrachtauto van de was- scherij, komende uit de richting Leiden, kwam hier met een tramtrein uit de richting Haarlem in botsing. De gevolgen waren verschrikkelijk. De auto werd aan de voorzijde geheel ingedrukt, de benzine tank barstte en de wegvloeiende benzine vloog onmiddellijk in brand. De wagen was geladen met wollen dekens, waarin het vuur uiterst fel woedde. De bestuur der, de 50-jarige van T. uit Den Haag, vond achter het stuur den dood. Door den schok van de botsing had hij de lading op het lichaam gekregen, waardoor hij aan inwendige kneuzingen overleed. Toege schoten hulp wist hem nog uit den bran denden wagen te halen. Een vijftienjarig jongmensch, van wien de naam nog niet bekend is, kwam in de cabine in de vlammen om. De lyken der slachtoffers zijn naar het St. Jozefsgesticht te Hillegom overge bracht. De trambestuurder kreeg een kleine wonde aan de hand. Hei tramrijtuig werd door het vuur geblakerd. Op eigen kracht is het later naar de remise te Haarlem teruggekeerd. De brandweer van Hillegom, die op het alarm terstond uitrukte, bluschte den brand. De burgemeester van Hillegom was als hulpofficier van justitie onverwijld ter plaatse van het ongeluk gekomen. Later verscheen de officier van justitie te Haar lem, die het verdere onderzoek leidde. Rij en tramverkeer ondervonden ernstige vertraging. Het gebeurde wekte groote ontsteltenis. AUTO DOOR TRAM GEGREPEN EN VERNIELD. Gistermiddag omstreeks vijf uur is een vrachtauto van de wasserij der Fa. Top te Meppel op den spoorwegovergang te Roden (Dr.) op het oogenblik, dat de chauffeur den wagen wilde draaien, aangereden door een extra tram, welke met een paar honderd kinderen, die van vacantie terugkeerden, uit Drachten kwam. De auto werd totaal vernield. De chauf feur, de 21-jarige J. K. uit Groningen, werd licht aan het gelaat gewond, doch geraakte door het gebeurde zoo overspannen, dat hij de velden in vluchtte. Zijn metgezel had kort te voren de cabine verlaten. Beiden konden later naar Meppel terugkeeren. De resten van de auto kwamen in de sloot terecht. De tram werd aan de voorzijde licht beschadigd. Zij kreeg vijftien minuten vertraging. NOODLOTTIGE AANRIJDING. Oude heer gedood. Gisteravond keerde de 73-jarige Th. Kamp huis uit Haarlem, die met zijn dochter en zijn schoonzoon per auto een tochtje had gemaakt, naar huis terug over den Muider- straatweg. Nabij het spoorwegviaduct ver liet de oude heer even den wagen en stak daarbij een weg over. Op hetzelfde oogen blik naderde met groote snelheid een andere auto, waarvan de bestuurder in de veron derstelling verkeerde, dat de heer K. zijn wagen in het oog had. Dit was helaas niet het geval. De heer K. werd gegrepen en op slag gedood. Zijn lijk is naar het lijkenhuisje van de algemeene begraafplaats te Diemen overge bracht. VAN PAARD GEVALLEN, DOOR AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Op den Utrechtschenweg, nabij het Rijksopvoedingsgesticht voor jongens bij Amersfoort, is gistermiddag de opper wachtmeester J. F. Kruitwagen, doordat zijn paard schichtig werd en uitgleed, vlak vóór een passeerende auto komen te val len. Hij werd overreden en daarbij zoo ernstig gewond, dat hij kort na aankomst in het nabijgelegen ziekenhuis de Lichten berg is overleden. „Alles gaat daar op groote schaal, behalve de reclame". Robert Kemp, een radio-reporter van de B. B. C., heeft tezamen met een collega, Laurence Gilliam, voor de B. B. C. een re portage gemaakt van de Zuiderzeewerken, welke morgen gehoord kan worden op het nationaal program Londen, des avonds van 9.25 tot 10.10 uur. Het moet een zeer ge slaagde reportage zijn, welke veel tijd van voorbereiding heeft gevergd. De B. B. C. heeft er blijkbaar veel voor over gehad, hetgeen ook is af te leiden uit den tijds duur, welke op Zondagavond in het pro gramma beschikbaar gesteld is. Robert Kemp vertelt in de radio-Times van 11 Augustus over zijn bezoek aan Ne derland, waarbij baron Tindal van de A. V. R. O. zijn geduldige en hulpvaardige leids man was. Hij beschrijft geestig zijn voorbe reidingen voor de reis. De kennis, welke hy over de Zuiderzeewerken vergaard heeft, leek hem zeer toereikend. „En toch", gaat hij voort, „hadden wij niet meer verrast kunnen zyn dan wan neer wij geen regel gelezen zouden hebben over de landaanwinning in de Zuiderzee. De werkelijkheid was veel opzienbarender dan zelfs de beste beschrijving erover. Zij is zelfs ontzagwekkend door den om vang, de zwaarte, het gevaar van de taak vhet kan wellicht dienen als een opbeuring voor bekommerde democraten, zich te be zinnen, dat hier, in een klein, democratisch land, een onderneming van het meest op zienbarend karakter tot een goed resultaat wordt gebracht. Alles gebeurt daarin op groote schaal, behalve de reclame". Hij vertelt dan van een tocht over den grooten afsluitdijk, van de militaire bewa king, welke zoo deugdelijk was, dat zijn collega, die zijn paspoort in zijn hotel in Amsterdam had laten liggen, niet zoo maar de afzettingen mocht passeeren, en ten slotte van een bezoek aan de werken voor den nieuwen polder by Urk. De reporter was vol bewondering voor de complete in dustrie, welke hy daar aantrof. „Is het mogeiyk", zoo vraagt hy, „tegehjk aangry- pend en toch ook technisch duideiyk een dergeiyk werk uit te beelden in vyf-en- veertig minuten?" Zondagavond zullen wy ook in Neder land een antwoord op deze vraag geven wanneer wy luisteren naar deze uitzending van de B. B. C. onder den titel „de be dwinging van de Zuiderzee" (taming the Zuiderzee). nederlandsch schip beschadigt een steiger te liverpool. Gisteravond is het Nederlandsche vracht schip Moena van de stoomvaart-maatschap pij Nederland in botsing gekomen tnet een aanlegsteiger te Liverpool. Het schip werd door het sterke ty gegrepen en tegen den steiger geslagen. Een deel van het hout werk van den steiger werd vernield en het schip kwam tot stilstand op een afstand van drie meter van een auto, welke op den steiger stond. Het schip is later midden op de rivier voor anker gegaan in afwachting van de beslissing of zal worden doorgevaren naar Amsterdam, dan wel zal worden gedokt voor onderzoek. AAN GEVOLGEN OVERLEDEN. In de Peulenstraat te Hardinxveld is Woensdagavond de arbeider C. van Loon bekneld geraakt tusschen een vrachtauto, die een erf opreed en een autobus. De man werd ernstig gewond naar het ziekenhuis te Gorinchem vervoerd, waar hy gister is over leden. BEGRAFENIS VAN JHR. MR. A. F. O. VAN SASSE VAN IJSSELT. Jhr. mr. A. F. O. van Sasse van IJsselt, in leven lid van de Eerste Kamer en nestor dezer Kamer en oud-president van het ge rechtshof te 's-Hertogenbosch, is gistermor gen onder groote belangstelling aldaar ten grave gedragen. Om half elf vertrok de droeve stoet vanaf het sterfhuis naar de Sint Leonarduskerk. In deze Ir rk werd een plechtige requiem mis opge-J.agen. Aan het zy-altaar droeg pastoor van Sasse van IJsselt, een familie lid van den overledene, een stille H. Mis op. Het versterkte kerkkoor voerde de derde requiemmis van Perosi uit. Het godshuis was tot in de uiterste hoeken gevuld met belangstellenden, kerkelyke zoowel als wereldiyke autoriteiten. De absoute werd verricht door pastoor van der Kant. Vervolgens werd het stoffelijk overschot de kerk uitgedragen en stelde de stoet zich op voor den laatsten tocht. Een druilerige regen sijpelde neer, toen tegen twaalf uur de stoet de begraafplaats te Orthen bereikte. Op het kerkhof waren nog vele belang stellenden aanwezig. De gebeden werden hier gezegd door ka pelaan van den Biggelaar. Aan de groeve werd niet gesproken. Een neef van den overledene dankte voor de betoonde belangstelling. DE BROODBAKKERIJEN EN MARIA HEMELVAART. In alle broodbakkeryen, waarin ter vie ring van den r.k. feestdag van Maria Hemel vaart op Dinsdag 15 Augustus geen arbeid wordt verricht, mag krachtens een beschik king van den minister van sociale zaken door hoofden of bestuurders en door bak kersgezellen op Maandag 14 Aug. om 3 uur des voormiddags mef den bakkersarbeid worden aangevangen. Door bakkersgezellen mag op 14 Aug. gedurende ten hoogste tien uren arbeid worden verricht; ingeval tydig een kennisgeving aan het districtshoofd der arbeidsinspectie is ingezonden, mag de werktyd ten hóógste 13 uren bedragen. PROEVEN MET BRUINBROOD VOOR OORLOGSTIJD. Naar ons ter oore komt, is de bakkerij- commissie van het Ryksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstyd bezig proeven te nemen met bruinbrood voor oor logstyd. Men onderzoekt, op welke wyze het brood het best gefabriceerd kan worden. De fabricage zal, naar het zich laat aanzien, moeiiyker zyn, dan met het witte brood het geval was, waarmee eenigen tyd geleden, zooals bekend, proeven zyn genomen. Slaagt de fabricageproef, dan zal op de zelfde schaal als met het wittebrood, een consumptieproef worden genomen met het bruine brood. VRIJSTELLING WEGENS BROEDER- DIENST. De regeling voor de lichting 1940. Blykens een aanschryving van den mi nister van defensie aan de autoriteiten kan aan alle ingeschrevenen voor de lichting 1940 vrystelling van den dienstplicht we gens broederdienst worden verleend, die voor een zoodanige vrystelling in aanmer king komen en deze tijdig hebben aange vraagd. De grootte van de gezinnen, waartoe deze personen behooren, is ditmaal niet van in vloed. Ten aanzien van aanvragen om vrijstel ling wegens broederdienst voor personen, die voor zoodanige vrijstelling in aanmer king zouden kunnen komen, doch deze niet tydig hebben aangevraagd, zal door den minister worden overwogen, of er reden be staat voor het verleenen van vrystelling wegens aanwezigheid van een by zonder ge val. Indien in een gezin twee of meer broe ders of halfbroeders voor de lichting 1940 tot gewoon dienstplichtigen worden bestemd, omdat zy niet in aanmerking konden ko men voor vrystelling wegens broeder dienst, kan desgewenscht een zoodanige re geling worden verkregen, dat slechts één hunner als gewoon dienstplichtige behoeft te dienen en de andere(n) van deze broe ders vrystelling van den dienstplicht we gens aanwezigheid van een byzonder geval kan verkrygen. Indien zoodanige vrystel ling wordt verlangd, moeten de belangheb benden daartoe het verzoek doen aan den minister van defensie, zoodra een broeder 30 dagen in werkelijken dienst is geweest, militair pensioen geniet of heeft genoten of gedurende zyn werkeiyken dienst is over leden. Tenzy de broeders onderling anders over eenkomen, zal de oudste broeder, of, by ge lijken ouderdom, hij die het eerst in het al- phabetisch register vermeld staat, worden beschouwd als degene, die voor dienen als gewoon dienstplichtige in aanmerking komt. INBRAAK "E 'S-GRAVELAND. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is ingebroken in den huize „Schaepen- burgh" te 's-Graveland, dat dezen zomer bewoond wordt door jhr. Dedel, secretaris van prins Bernhard. Dienstmeisjes die 's ochtends zeven uur beneden kwamen, zagen dat in drie kamers Kasten en laden en twee schrijfbureaux overhoop waren gehaald. Er lag in de eetkamer nog tafel zilver op tafel en ook ander kos.baar zilvei was onaangeroerd gelaten, zoodat het den inbrekers blykbaar alleen om geld te doen is geweest. Zy hebben dit inderdaad ge vonden: uit ieder der beide schryfbureaux was 300 gulden aan bankpapier gestolen, terwyi uit twee geldkistjes die in een kast hadden gestaan en uit een portefeuille die in een bureau lag nog 'n honderdvijftig gulden aan zilver- en papiergeld was ontvreemd. De inbrekers hadden kistjes en porte feuille achtergelaten. Onder leiding van marechaussee en re cherche uit Bussum, Hilversum en Am sterdam is in den loop van den dag een onderzoek ingesteld. De commandant der marechaussee te Amsterdam, kapitein Albarda, kwam ook ter plaatse. Daar jhr. Dedel en zyn gast, baron van Hardenbroek, burgemeester van Bennebroek, te midder nacht naar bed waren gegaan, moet de inbraak tusschen dit tijdstip en vier uur, het aanbreken van den dag, zyn ge pleegd. Een ruit van een tuindeur aan de achterzyde was ingedrukt en het span jolet van de deur verbroken. De regen heeft de voetsporen in den tuin uitge- wischt, zoodat een politiehond zyn werk niet kon doen. DE FRUITVEILINGEN IN HET WESTLAND. Meloenen draaien door. Men schryft uit het Westland: De aanvoer van meloenen aan de West- landsche veilingen is thans nog tamelijk groot. Voor export is de handel in de afge- loopen weken lusteloos, zoodat de afzet aan gewezen blijft op de binnenlandsche markt, die evenwel dit aanbod niet kan verwerken, hetgeen duidelyk in de pryzen tot uitdruk king komt. Met meloenen, die het meest in het Westland worden geteeld, werden Vrij dag verkocht tegen 5 tot 8 ct: per stuk. Extra soorten brachten hoogstens 11 ct. per stuk op. Toch waren er nog duizenden meloenen, die den minimumprys van 5 ct. niet konden opbrengen en derhalve doorge draaid werden. Ook de pryzen voor ananas- en suikermeloenen waren laag, doorgaans leverden deze soorten van 10 tot 18 ct. per stuk op. De pryzen der druiven ^yn in de laatste dagen mede aanmerkelijk gedaald en men besteedde gisteren voor Alicante 34 ct. per kg. Daarentegen bleek Golden Champion pryshoudend, deze soort bracht tot 60 ct. per kg op. Over het geheel genomen is Augustus voor de tuinders een slechte maand geweest, VRACHTAUTO MET 2500 KILO STROO UITGEBRAND. Een kranige chauffeur. Donderdagmiddag is een vrachtauto van de firma A. Th. Niesing, handel in hooi en stroo aan den Stammerdyk te Weesper- karspel, geladen met 2500 kilo stroo en staande op de weegbrug vóór de ruime op slagplaats, waarvan de groote deuren ge opend stonden, eensklaps in brand gevlo gen. In de opslagplaats was circa 200.000 K.G. hooi en 80 tot 100.000 K.G. stroo ge borgen. Het vuur was te wyten aan een baldadigheid van een 8-jarigen jongen, die aan het spelen was met vuurwerk en een z.g. sterretje brandend in de stroolading wierp. Weinige seconden daarna sloegen de vlammen reeds uit de stroomassa. Men waarschuwde den chauffeur, die on middellijk in de cabine sprong en de auto met de brar/ende lading wegreed om te voorkomen dat vlammen in de opslagplaats zouden slaan. AANVARING OP DE WESTERSCHELDE. In den vroegen ochtend is het Neder- landsch stoomschip Heemskerck, komende van Amsterdam met bestemming Antwer pen, op de Westerschelde op de reede van Vlisslngen in aanvaring gekomen met het van Antwerpen komende Zweedsche stoom schip Gerania. Het schip heeft schade aan den boeg be komen en wacht op verdere instructies. Vermoedelijk zal het naar Amsterdam te rugkeeren. De Gerania, die evenals de Heemskerck water maakt, heeft het anker uitgeworpen. Voor zoover kan worden nagegaan zit de Gerania naby Breskens op een zandbank. By deze aanvaring zyn geen persoonlyke ongelukken voorgekomen. VECHTPARTIJ IN EEN WOON WAGENKAMP. In het woonwagenkamp, dat aan de bui- tenzyde van Roermond is gelegen, is het sinds Zondag steeds onrustig gebleven tus schen de families V. en L. De oorzaak van deze ruzie is voor een groot deel ontstaan door een huweiyk, dat dezer dagen door een van de dochters van L. is aangegaan met een zekeren S., waarover de familie leden het niet eens waren. Gisteren in de vroegte zijn de beide par tyen weer handgemeen geworden en een zekere H„ die z ch ook in de ruzie had ge mengd, gebruikte daarby een zeis. Daar mee zwaaide hy in het rond, om zyn tegen- s anders van zich af te houden, zooals hy verklaarde. Hy sloeg hierby de pas ge rouwde echtgenoote van S. met een zeis hoofdenTrUkr«„V00rtS T diep «at in het hoofd L. kreeg een hoofdwond. Beiden SeTen" doktersbehandeling De gemeentepolitie, die spoedig ter nlaat se was, wist beide partyen, die elkuhon geveer 15 man bestonden, uit elkaar te d!ü"- ven, doch den geheelen dag bleef het ru- moerig in de buurt van het kamp Verdachte H„ die aanvankeiyk op het politiebureau was opgesloten, is iatL. vrye voeten gesteld. De gemeentepolitie zal streng toezicht houden teneinde verdere or deverstoringen tegen te gaan. NEDERLANDERS OP EEN DüITSCH CONGRES. Het bezoek van den heer van HoeVe aan het K.D.F.-congrea te Hamburg Op de schrifteiyke vragen van den hee' Amelink (a.r.) betreffende het gesprokene door een Nederlandschen ambtenaar op het congres Kraft durch Freude te Hambur? heeft de (inmiddels afgetreden) minister van sociale zaken, dr. ir. Damme, als voln geantwoord: Het gestelde in de betreffende vraag i ,s in zoover niet juist, dat van een Nederland- sche delegatie niet kan worden gesproken* De heeren, die het congres hebben büge! woond, hebben dit gedaan op persoonlijke uitnoodiging en louter als persoonlijk be- langstellenden. De heer v. Hoeven heeft dan ook niet gesproken namens een Nederland sche delegatie, doch en deze bewoordingen heeft hy ook gebruikt namens de Neder landsche en (op hun verzoek) de Belgische gasten. De wensch, dien de heer van Hoeven heeft uitgesproken, behelsde, dat het gegeven mocht zyn den arbeider vreugde en geluk te brengen. De minister erkent, dat men over deze vraag verschillend kan denken. Het is hem bekend, dat zyn ambtsvoorganger, desge- vraagd, geen bezwaar heeft gemaakt tegen het voornemen van den heer van Hoeven, de aan dezen toekomende verlofdagen te be steden aan de by woning van het congres. Daarby heeft voor dien ambtsvoorganger mede gewogen de wenschelykheid om van de organisatorische practyk van verschil- lende systemen kennis te nemen. Uiteraard moet het onbevangen oordeel van een bezoeker daartegen bestand worden geacht. DE DOOD VAN DR. MANNHEIMER. Verklaringen van personen uit zijn omgeving. In alle stilte heeft gistermiddag om drie uur op 't kleine kerkhof te Vaucresson (Fr.) de begrafenis plaats gehad van het stoffelijk overschot van den bankier Mannheimer. Het lijk is by gezet in een voorloopigen grafkel der. Omtrent eventueele beschikkingen van den overledene betreffende de definitieve rustplaats is nog niets bekend. Onder degenen, die de lysten kwamen teekenen, die tot het geven van bewijzen van deelneming aan den ingang van het buiten Monte Christo waren neergelegd, was ook de Fransche minister van financiën Paul Reynaud, die nog maar zoo kort ge leden ook getuige by het huweiyk van den bankier was geweest. Dit bewyst de gun stige opinie, die men in Fransche regeeringi- kringen van hem had en die niet lang ge leden ook gebleken was uit zyn benoeming tot groot-officier van het legioen van een Twee van de onmiddellyke medewerkers van den ontslapene, zyn secretaris en zijn neef, hebben verzekerd, dat niets in zijn houding van den laatsten tyd aanleiding gegeven had te veronderstellen, dat hij on gerust was over iets. Hy leed echter hevig aan zyn hart, waarvoor hy behandeld werd door zyn lyfarts, dr. Knaden, en door een hartspecialist uit Parys, dr. Walser. Telkens kreeg hy aanvallen van hartzwakte, die met injecties bestreden moesten worden. Dit was ook het geval onmiddeliyk na de huwelijks plechtigheid van enkele maanden geleden De heer Mannheimer was na een verblik van enkele weken in Holland, verleden Woensdagochtend naar Frankryk teru|g£' keerd. Hy had eenige uren doorgebracht in hotel Meurice, waar hy altyd een appartemen had en was daarna, vergezeld van dr. W ser, naar zyn buiten gereden. Daar wandel0* hy volgens zyn gewoonte een oogenblik zjj tuin rond en ging toen naar binnen. OnfflJ dellyk daarop kwam de crisis, die de dok als gewoonlijk met inspuitingen hestree maar waarvan hy onmiddellijk inzag, ze doodelyk moest worden. De zieke is da na niet meer tot hewustzyn gekomen en den loop van den avond overleden. De maire van de gemeente ^aucres de heer Roussel, die een goede vriend den heer Mannheimer was, heeft me ,n deeld, dat zyn toestand zoo was, dat feitelijk lederen dag vreesde, dat hij zou. „Wegens de persooniykheid van bankier", zoo zeide hy verder, tegen vertegenwoordiger van Le Soir, heeft n dood tweemaal een zeer uitvoerig o zoek plaats gehad. Het tweede op ml*!;|ken tiatief door den dokter van den burge v stand. Ik wilde elke mogeylkheid va autopsie vermyden door my met alle zakeiyke en wetteiyke waarborgen en ringen. Daarna werd het verlof tot b i verleend en de voorloopige grafkeld de familie gekocht". hii het Dr. Walser heeft verklaard, dat v het voor mogeiyk houdt, dat de harta8IL Het gevolg is van een byzondere er?°. ver heeft hem verbaasd, dat de periofl loopen tusschen den eersten aanv8H!„yielii' veer nu drie jaar geleden, en den is ken afloop zoo lang was, wat ong ui<jen in dergelyke gevallen. Tot het oi eW des avonds om tien uur, nadat de drieu ur des middags begonnen w y<n hy getracht den zieke met injec ^ou- kamferolie en cafeïne in het leve ^en. den, maar dit heeft niet meer mog

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 6