Dier en-Jamboree. r VRAAG EN AANBOD Spoel 1j I Wie heeft er aan de noodrem getrokken? tweede blad WOENSDAGS en ZATERDAGS. 35 cent per vijl regels Een nieuwe opname van „De Spor'ctrein" in Heerhugowaard. kW*-- Alléén 2de handsch goederen. uitsluitend d contant (Dinsdags en Vrijdags inzendend Gevraagd: naaimachine in goeden staat van particulier. Brieven met opgave van merk en prijs onder letter C 119 bureau van dit blad. Prima Chevrolet te koop, zeer geschikt voor reiziger, zeer zuinig. Prijs 95. Te bevragen bureau van dit blad. Boeken 4e klasse Handelsdagschool te koop gevraagd. Tevens een prima orgel te koop, prijs 45. BREEDSTRAAT 49. Te koop: 1 H. fiets 11.00 merk Sim plex, 1 wegracefiets 12.00 Magneet, 1 wegracefiets 27.50 De Mol z. g. a. n. 1 baanfiets 20.00. Te bevragen JAAP SCHIPPER, Verdronkenoord 65. Te koop uit netten inboedel: prima mahonie Lits-jumeaux voor 15, prima veeren- of kapokbed vanaf 7.50, Ledikanten v.af 2, Schrijfbu reautafel 2 enz. Dekker, Spoorstr. 5. Te koop gevr. een ouderw. geheel ijzeren tuinbank, opengewerkte rug leuning. Br. met foto of teek. en prijs- opg. Hulpp.k.toor Heiloo, Lett. C. Te koop: Kamerraat zware kwal. 1.75 bij 2.35 2.50, damesmantel kl. maat 4. Adres KENNEMERSTRAATWEG 193. Kinderwagen te koop: A. VEEN, Korte Nieuwesloot 5. Rij wielstalling. Te koop: laag jongensrijwiel 10. LIMMERHOEK 18. Te koop: Damesrijw. z. g. a. n. 15, Jongensrijw. leeft. 10-12 j. gemoff. nieuwe banden, Torpedonaaf enz., als nieuw 15, mooi Jongensrijw. 11. LIJTW.^1 21, Bergen. Afbraak te koop: o.a. 5000 gave dak pannen a 7.50 per 1000, partij brand hout, enz. enz. Te bevragen CLARIS- SENBUURT 23 of op het werk Mag- dalenenstraat 13. Te koop: Rudge 3 A P.K., k.k., prima in orde. Te bevr. L. HEIRMAN, pension Sonnevanck, Wijk aan Zee. Aangeboden D. K. W., 2 Ys PK., spot koopje, prima in orde, nieuwe banden, prijs 95. Te bevr. Garage ADOLF, Kennemerstraatweg 106, Alkmaar. méér candidaten voor de kweekscholen aan meldden, zoodat selectie mogelijk bleek. Practische oefeningen. Over de practische oefeningen is de in specteur nog niet best te spreken, „het is moeilijk aan den indruk te ontkomen, dat het met de practische opleiding van den aanstaanden onderwijzer nog niet in orde is". Er is niet voldoende verband tusschen kweekschool en leerschool; de invloed van den directeur op de practische oefeningen is te gering; hij staat buiten het leerplan der school en buiten de benoeming van het personeel enz, „Het paradepaard van de practische oefening, waarop de kweekscho len zoo trotsch plegen te zijn, vertoont, bij zorgvuldige waarneming, nogal ernstige ge breken". De vierjarige kweekschool al weer van den wetgevenden hemel verdwe nen zou de practische oefeningen bevre digend hebben kunnen regelen! Intellectueel peil. De meeste directeuren deelen mede, dat het intellectueel peil der leerlingen zeer sterk gedaald is, de aanleg zelden meer dan matig, de prestaties der kweekelingen worden steeds minder; doordat geen selec tie meer mogelijk is, moet rijp en groen worden toegelaten. De leerlingen zijn vlij tig en trouw; ze werken haast boven hun krachten enz. enz. De verslaggever verge lijkt hen karakteristiek met zuigperspom- pen: ,,'s avonds zuigen, den volgenden mor gen persen". Toch vindt hij deze schilde ring te somber; er zijn toch nog wel vlugge en begaafde leerlingen. Het verslag bevat verder min of meer waardevolle opmerkingen en uitingen over de leeraren en leerlingen en dier verhou dingen; over de geruchten, die rondloopen van zonderlinge combinaties van vakken, door bezuiniging aan één docent opgedra gen, welke de inspecteur ontkent; over de „onderwijsvernieuwing", die niet noodig is, het onderwijs in de kweekscholen „ver nieuwt zich voortdurend", enz. enz., alle van belang voor ieder, die met het onderwijs te maken heeft in een of andere functie. Voetbal. 2E REGT. LU. A.—V. V. OUDORP I 3—4. De op Dinsdagavond gespeelde wedstrijd tusschen genoemde elftallen is in een overwinning van Oudorp geëindigd. De wedstrijd, bijgewoond door vrij veel pu bliek, was het aankijken waard. De soldaten stonden tot een kwartier voor het einde met 31 voor. Oudorp echter zette er alles op en met succes, zoodat zy hun achter stand omzetten in een overwinning. Vrijdagavond speelt het le elftal van de luchtdoelartillerie tegen een Alkmaarsche Boys combinatie. Deze combinatie is opgesteld als volgt: Kos Roos Boek LORRE WAS WEGGEVLOGEN. „Ja", had de heer Rudolf Meyer, de productieleider van de Hollandsche film „De Spooktrein" ons Maandagnacht op het stations-emplacement van Heer Hugo- waard gezegd, „vannacht filmen wij al leen maar der. smokkelaarstrein, maar morgenochtend komen de artisten en dan wordt er een scènetje met Sara Heyblom en Louis Borel als reizigers ei met Lau Ezerman als conducteur opgenomen. Als U om een uur of tien,half elf, hier komt is U zeker vroeg genoeg. Tot morgen en welterusten." Van dat „welterusten" komt er natuur lijk niet veel voor een journalist, die na thuiskomst tegen den tijd, dat de hanen beginnen te kraaien nog een verslag moet maken en den volgenden dag weer tijdig op zijn waarnemerspost zal moeten zijn. Maar de nacht had ons al geleerd, dat men pij een filmopname eigenlijk nooit te laat, maar altijd te vroeg komt. Niet al leen, dat er een enorme tijd van voorbe reiding noodig is, een tijd waarin iedereen naar de lucht kijkt en zich afvraagt of er al dan niet iets zal gebeuren, maar voor dat er dan eindelijk een opstelling gemaakt is van alle mogelijke zoeklichten, vat/een stevig statief voor de groote camera, voor dat er naast en onder de rails tallooze kabels zijn gelegd, voordat een telefoon verbinding met diverse instrumentenwa gens tot stand is gekomen en last not least, voordat alle artisten, alle technici en alle figuranten op hun plaats zijn, gaan er uren voorbij waarin er weinig te zien en eigenlijk niéts te beschrijven is. Tegen elf uur in den morgen liepen er gister al keurig geschminkte artisten op het perronnetje van Heer Hugcwaard rond en drentelden er velerlei technici en aller lei andere menschen, die iets met een film hebben te maken, maar daar bleef het voorloopig bij en het eenige ding en wat voor een ding! dat zekerheid gaf, dat er nog iets zou gebeuren, was een volledige stoomtrein met niet minder dan zes wagens, welke de Spoorwegen voor dezen dag beschikbaar hadden gesteld en die, ter voorkoming van eventueele bot singen, op dood spoor was gereden. Een namaak-hoofdconducteur. Vlak voor het huisje van den chef stond een hoofdconducteur, die zoo bedriegelijk nagemaakt was, dat hij net „echt" leek. Zijn gezicht was een beetje in de verf ge zet, maar zijn uniform sloot als een bus, hij had een nummer op zijn kraag en alleen de roodleeren band zat over den verkeerden schouder, maar dat zag je pas als er een echte conducteur naast stond. Zoo'n echte conducteur kwam zoo nu en dan eens op het perron springen als er een trein naar of van Alkmaar voor het sta tionnetje stopte en dan zag je de ont steltenis op 's mans gelaat als hij daar plotseling op het perron een chef ontdek te, die hem met geschminkt gelaat grijns lachend aanstaarde. Dat was op zichzelf al een onderdeeltje van den een of ande ren spooktrein en de conducteurs waren zoo verbaasd, dat zij wel eens vergaten om het station af te roepen. Er zal werkelijk gefilmd worden. „Het licht laat ons in den steek, maar we zullen de lampen gebruiken", zei de heer Meyer tegen den middag en werke lijk, om een uur of half twee hadden de technici van het licht hun apparaten ter zijde van den overweg op een grasveldje gepoot, er was een houten stellage getim merd voor de camera, de kabels waren uitgelegd en de artisten by elkaar ge schreeuwd en het zag er werkelijk naar uit, dat de directie van de Spoorwegen den trein niet voor niks had gezonden. Er stond, ver weg, nog een sein op on veilig, dat op het filmbeeld op veilig moest staan en de ook nu weer aanwezige in specteur van de Spoorwegen had er geen bezwaar tegen, dat het werd opgetrokken, maar dan moest er eerst weer op het passeeren van diverse treinen gewacht worden en zoo verstreek een groot deel van den dag zonder dat de camera in actie geweest was. De bevolking van Heer Hugowaard, voor zoover zij den tijd had en de kinderen, die nog altijd vacantie hadden, zaten eerste rang in het gras aan de overzijde van de breede spoorsloot en men genoot van ganscher harte als er eens een technicus of een van zijn assistenten mis stapte op de smalle planken, die over het water ge legd waren en zooals men dat hier noemde „een natte poot" haalde. Ook dat kan amusant zijn als er niets anders te beleven is, maar eindelijk, nadat alle uitgedeelde boterhammen in diverse magen waren verdwenen, nadat alle lich ten waren ontstoken en er voldoende spanning voor de camera was geconsta teerd, konden de opnamen beginnen. „Stilte!", schreeuwde de camera-man en de meneer met het zwarte bordje ver telde voor een met gonjezakken omwik kelde microfoon welke scène er werd ge nomen, hij klapte zijn bordje dicht en onmiddellijk daarna kwam Lau Ezerman, die reeds met speurend oog onder de treinstellen had gekeken, met zwaaiende armen en driftige stappen door het grint van de spoorbaan geloopen. Wie trok er aan de noodrem? „Wie heeft er hier aan de noodrem ge trokken?" schreeuwde deze pracht-con- ducteur met vervaarlijke stem en op het zelfde oogenblik ging er uit een der wa gons een deur open en Sara Heyblom, die eigenlijk Sara Meyblom moest heeten omdat ze zoo'n fleurigen indruk maakt, stapte in hoogst zenuwachtigen toestand onder haar hoed met veertjes op de tree plank. Maar de hoofdconducteur stond met beide handen uitgespreid om haar de vlucht te beletten en drukte zijn buik tegen een ledige papegaaienkooi, die de reizigster dreigend vooruit had gestoken. „Niemand mag de coupé verlaten. Heeft U aan de noodrem getrokken?" Een blijkbaar radelooze reizigster deel de mede, dat haar papegaai was wegge vlogen. „O, als er maar geen ongeluk ge beurd is!" „Dat hoop ik niet", zei de hoofdconduc teur. Heeft U aan de noodrem getrokken?" „Nee, deze mijnheer" en er ging een behandschoend vingertje naar de figuur van Louis Borel, die in regenjas en slappe hoed eveneens uit de hooge coupé daalde. „Trok aan de noodrem?" vroeg de conducteur. „Jawel", zei de meneer in de deurope ning, „op verzoek van deze dame". „Van deze dame?" informeerde de trein- beambte met een stem waarin de grootste verbazing lag besloten. En Louis Borel haalde eenvoudig zijn schouders op en zei „tja". „Sto.schreeuwde de camera-man. Voor de film spelen is geen baantje. Als er onder de Heer Hugowaardsche schoonen, die sprakeloos van verbazing Opnamen voor „De Spooktrein". Sara Heyblom en Lau Ezerman (rechts)j „Wie heeft er aan de noodrem getrokken?" deze opname bijwoonden, nog jonge dames geweest zijn, die zich een schoone toe komst als filmster gedroomd hebben, zul len zij wel tot de ontdekking gekomen zijn, dat voor de film spelen niet alleen bestaat uit portretten in de dagbladen, reusachtige honoraria en handteekeningen in omhoog gestoken zakboekjes. Voor de film spelen is eigenlijk een hoogst enerveerend en vervelend werk en voordat bij de eenvoudige, hier boven beschreven scène alles O. K. werd bevon den, heeft de heer Ezerman nog zoo vaak moeten vragen wie er aan de noodrem had getrokken, dat hij er 's nachts zeker van gedroomd heeft. Uit de coupéraampjes achter in den trein hingen de figuranten, maar de rei zigers, die bij dit filmbeeld naar voren kwamen waren natuurlijk keurig ge schminkt en zoo kwamen onmiddellijk nadat het gesis van de neergetrokken noodrem had geklonken en de trein in theorie tot stilstand was gekomen, de beschilderde hoofden van een zekeren professor Alberto in werkelijkheid Adolf Engers en zijn assistente Corrie Cissie van Bennekc uit een ge opend portierraampje te voorschijn en door het grint langs de rails baggerde een nieuwsgierig paartje zoogenaamd pas getrouwd waarbij Chris Baay voor den echtgenoot en Lies de Wind voor de jonge vrouw speelde. De dialoogleider Nico de Jong zat met den tekst in zijn handen in dezelfde coupé waar zoo juist een onzichtbare papegaai door het raampje was gevlogen en zoowel hij als de camera-man gaven na elke scène hun oordeel ten beste. Sara Heybloem, die door haar zeer nerveus optreden uitstekend spel gaf, kreeg nu eens te hooren, dat zij iets meer naar voren moest komen en dan weer, dat zij minder naar den grond dan naar de denk beeldige boomen moest kijken waarin misschien haar papegaai was gevlogen en zoo werd de scène tot groot vermaak van de Heer Hugowaardsche jeugd herhaaldelijk overgespeeld, waarbij de hoofdconducteur, die blijkbaar een al te haastig geopende coupédeur tegen zijn been had gekregen, met een pijnlijk gezicht zijn knieën mas seerde, maar onmiddellijk weer kwiek door het grint waadde als de onvermoeide carnera-man hem in het vizier had ge kregen. Proces-verbaal. Eindelijk, eindelijk waren de moeite en kosten van dezen dag blijkbaar beloond doordat er een opname was verkregen, die door den productieleider doeltreffend w geoordeeld en tegen een uur ot drie men voorzichtig een stapje verder Sara Heyblom was van het tooneèl v dwenen en de op de treeplank zitt-mn" Louis Borel met de kooi op zijn sch verklaarde aan den conducteur dat !r dame" zijn pijp uit het raampje had? worpen, waarna hij hetzelfde met f" veelbesproken papegaai had gedaan „En daarom hebt U aan de noodrem getrokken?" informeerde de conducteur met een stem waarin ongeloof en verbazine om den voorrang streden. „Jawel", zei Borel. „Dan moet ik tegen U beiden proces- verbaal opmaken", verkondigde de trein- geleider. Hij zocht in zijn achterzak, haalde een notitieboekje te voorschijn en keek weer op naar het slachtoffer, dat intus- schen met kooi en al was verdwenen. Een dialoog zonder einde, Dat was de tweede scène en het was niet duidelijk of er nog meer zouden volgen maar wel, dat die tweede weer herhaalde lijk gerepeteerd zou worden. Er was geen eind aan te zien en het was evenmin te voorspellen of men dezen dag nog aan een opname aan een nabij gele- gen boerderij zou toekomen waar de weg gevlogen papegaai in een boom zou moe ten zitten. Een nietig brokje film, een dialoogje zoo kort, dat alle schoolkinderen van Heer Hugowaard het reeds uit het hoofd ken- nen en een voorbereiding zoo veel omvat tend, zoo breed van opzet, dat men hier duidelijk een indruk van de moeite en kosten bij het maken van een film en van het zware leven der daarbij betrokken leiders en artisten kon krijgen. t Een locomotief, die den geheelen dag onder stoom stond, zes groote personen wagens en een echte inspecteur van de N. S., om nog maar niets te zeggen van al het benoodigde personeel, het is haast te groot van opzet voor het schijnbaar sim pele vraag- en antwoordenspelletje wie er nu eigenlijk aan de noodrem heeft ge trokken. Bij de pauze na de zooveelste verschij ning van de papegaaienkooi, hebben wil den productieleider allen denkbaren voor spoed toegewenscht en de hoop uitgespro ken, dat de Spooktrein, die de volgende maand reeds in de groote steden gedraaid wordt, zooveel succes zal hebben, dat de financieele uitkomsten aller verwachtin gen overtreffen. Motoren. DE INTERNATIONALE ZESDAAGSCHE Onze vaas-teams o. k.! Gister is de tweede etappe van de inter nationale motorzesdaagsche in het Salz kammergut verreden. Deze tweede 373 K.M. lange rit werd door de rijders nog zwaar der gevonden dan de eerste. Ook vandaag vielen verscheidene renners uit, waardoor in totaal thans 33 deelnemers uit den strijd zijn. Twee Nederlanders moesten opgeven, de Trium rijder Van der Voort en de B. M. W.-rijder Knijnenburg. Van der Voort had een beschadigd voorwiel, terwijl de jeugdige Knijnenburg tijdens den rit onwel werd. Hij reed een helling af en kwam m een weiland terecht. Gelukkig waren zijn blessures niet van ernstigen aard. Noch de twee Nederlandsche Vaasteams, noch de D. K. W.R. T. ploeg liepen strafpunten op Morgen wordt de derde etappe over de Grossglockner gereden. Kager v. d. Meer Bruin Poestkoke V. Indri Apel Kwadijk v. Eerden gebroken party, 8. Mieses" 3 M pT^Wallis Schaken. EUWE EN LANDAU WINNEN IN DE ACHTSTE RONDE. De spanning in de hoofdgroep van het tornooi stijgt met elke ronde. Euwe won gisteren van Mieses, maar Flohr had een zwarte partij tegen den derden concurrent voor de eerste plaats Klein, welke partij moest worden afge broken. Landau komt er met elke ronde beter in en Dinsdag was het Kitto, die verslagen werd door onzen landgenoot, zoodat Lan dau thans op de zesde plaats in de rang schikking is geklommen. De uitslagen luiden: KittoLandau 01, AitkenCondé afgebroken, König—Tho mas 1—0, Flohr—Klein afgebroken, Mie ses—dr. Euwe 0—1, Abrahams—Wallis afgebroken. De stand luidt: 1. dr. Euwe 7 punten, 2. Flohr 6 p. plus éen afgebroken partij, 3. Klein 5 X p. plus een afgebroken partij, 4. König 4K p 5. Condé 4 p. plus één afgebroken partij' 6. Landau 4 p., 7. Aitken 3J< p. plus één af- 3 p. plus één afgebroken partij, 10. en 11. Thomas en Kitto beiden 1p., 12. Abra hams 1 p. plus één afgebroken partij. Landau paste tegen Kitto de Grünfeld- verdediging toe en na 44 zetten gaf de Engelschman den strijd op. Caro Kann werd tot op heden nog niet in het tornooi te Bournemouth gespeeld. Aitken en Condé pasten deze opening dit maal toe en na 51 zetten werd de partij afgebroken in een betere stelling voor Aitken. Siciliaansch wordt druk beoefend en in De partij FlohrKlein was Catalaansch. Na 51 zetten werd de partij afgebroken in een stelling, welke gunstiger is voor Flohr. Wallis verdedigde zich Slavisch tegen Abrahams. Na 51 zetten werd de partij afgebroken in een betere stelling voor den wit-speler. Wielrennen ALKMAARSCHE WIELERBAAN. Vanavond zullen op de Alkmaarsche wielerbaan weer trainingswedstrijden ge houden worden. Een woord van aanbeveling deze achtste ronde was er weer twee maal ïan^za^erhnn^^i^^' ^m(?at iedereen 200 vraag naar. nl. in de n.-iHii König—Thomas g -hand ™el ,weet> hoe interessant spoedig vochtig maken, zooals een wee geleden reeds het geval was. Eerder beg nen dus en een zeer snel en vlot afwer van het programma zal thans een eisch I Het publiek komt dus op tijd, want er geen minuten verloren mogen gaan- vraag naar, nl. in de pattij KönigThomas, waarin wit na 25 zetten won, en in de partij MiesesEuwe, waarin zwart na 30 zetten zegevierde. dikwijls deze wedstrijden zijn. Echter willen wij er hierop wijzen, dat de wedstrijden om kwart vóór acht begin nen, omdat de korte avonden de baan vrij V i s s c h e n VISCHWEDSTRIJD. De hengelclub te Oudkarspel hie zeer geanimeerden wedstrijd op den e kermisdag. De uitslag was als volg Grootste baars: 1. O. Bakker, Kl. Drost, 21'A c.M.; 3. V. Polman Grootste aantal: 1. D. Plakman, T. Heytveld, 10 st. j. Meeste maatbaarzen: 1. J- Bru'n- Drost, 3. A. Timmerman, 4. P. Gelder. Troostprijs: K. Dekker. 22 c.M-1 18 c.M- 15 st.12' I Ws O fl H j f. 1 l i 137. Ze kwamen met tegenzin overeind en beraadslaagden, wat of ze doen zouden. „We kunnen niet met ons goeie goed door de regen lopen", vonden de dames. Ineens wist de bok raad. „Weten jullie, dat er een theater op de Jamboree is?" vroeg hij. 38. „Ja, dat is ook zo", zeiden de anderen. „Prachtig gaan we daar heen". Ze gingen op zoek en stonden al sp°ed'^ de rij, om kaartjes te kopen. Tjonge tjonge, wat wa daar druk. Ieder wilde zeker voor de regen binnen z'jn-

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 8