K0rt bezoek van Henderson aan Hitier. Hoe de toestand zich ontwikkelt. ffMnuiieuuts debde blad De Führer liet er bij den Britschen ambassadeur geen twijfel aan bestaan, dat de door de Britsche regeering aangegane verplichtingen Duitschland geen aanleiding kunnen geven af te zien van de behartiging van nationale vitale belangen. VOLDOENING TE ROME. Franschen aangeraden Duitschland te verlaten. Zeven minuten stilte... ONZE STADSRUBRIEK ALKMAARSCHE COURANT ALKMAARSCHE COURANT VAN DONDERDAG 24 AI TWEEDE BLAD BERCHTESGADEN. 23 Aug. (D. N. B.) Op verzoek van de Britsche re- heeft Hitier heden op den Berghof den Britschen ambassadeur Slr geering Nevile Henderson ontvangen. De ambassadeur overhandigde den Führer een brief van den Britschen eersten minister, die in denzelfden geest was opgesteld als het gisteren gepubli ceerde communiqué omtrent de kabine tszitting. Reuter meldt: De Britsche ambassadeur te Berlijn, Henderson, heeft vanmiddag te twee uur den Berghof, de woning van den Führer op den Obersalzberg, weer verlaten. Uit gezaghebbende niet-Britsche kringen vernam Reuter, dat het bezoek van Henderson aan Hitier slechts zeer korten tijd heeft geduurd. Henderson behoefde Hitier slechts een mededeeling te overhandigen en hij had geen aanleiding langer te blijven voor een bespreking. Op een vraag om inlichtingen op den Berghof werd den correspondent geant woord, dat geen inlichtingen werden verstrekt. Uit Rome meldt het D.N.B.: Het Duit- sche communiqué betreffende het on derhoud van den Engelschen ambassa deur met Hitier heeft te Rome de grootste voldoening gewekt, te meer daar ook de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken in zijn onderhoud met den Franschen ambassadeur, dat bijna drie kwartier duurde, geen twij fel heeft laten bestaan omtrent het standpunt van Italië. Anderzijds verluidt, dat ook de ver klaringen van den Franschen ambassa deur aan Ciano een zoo ondubbelzinni- gen vorm hadden, dat men in Rome thans omtrent de opvattingen en voor nemens der Fransche regeering volko men is ingelicht. De mededeeling van Hitier aan den am bassadeur Henderson krügt daarmede naar de te Rome heerschende opvatting een zeer bijzondere beteekenis, in zooverre dat thans niemand meer beweren kan gehandeld te hebben in onzekerheid omtrent het stand punt van den ander, om op die wijze de verantwoordelijkheid van zich te kunnen afschuiven. De uit Moskou komende berichten om trent het gunstige verloop der onderhande lingen van den rijksminister van buiten landsche zaken, von Ribbentrop, met Molo- tof worden in politieke kringen hier zeer toegejuicht. Opluchting in Warschau. Het bericht, dat de Britsche ambassadeur te Berlijn een Britsche verklaring over de te voeren politiek aan Hitier heeft overhan digd, heeft een onmiddellijk gevoel van opluchting gewekt. De Polen hebben nooit twijfel gevoeld omtrent Engelands woord en dit bericht heeft ontzaggelijk de overtui ging versterkt, dat hun machtige helpers hecht achter hen zullen staan. Intusschen, onder de schaduw van den oorlog, ver richten de Polen rustig hun werkzaamhe den, is er geen sprake van een paniek en de meeste vermakelijkheidsgelegenheden, n cafés zijn vol. Het volk heeft volledig vertrouwen in de voldoendheid der luchtaf weer, waaraan de Poolsche regeering in de afgeloopen maanden haar uiterste aandacht gewijd heeft. In deze rubriek, die vandaag in de plaats komt van „den Algemeenen Toe stand", zullen wij trachten een over zicht te geven over de ontwikkeling van den toestand in Europa. We zullen de verschillende belangrijkste berichten hier zonder commentaar weergeven, daarbij trachtende een min of meer overzichtelijk geheel samen te stellen. Allereerst moeten we dan melding ma ken van het feit, dat de in Duitschland wonende Franschen zich tot de ambassade >n Berlijn gericht hebben met de vraag, of het geraden was, langer in Duitschland te blijven. Fransche ambassade heeft hierop den- gene, die niet tengevolge van dringende verplichtingen genoodzaakt zijn in het land e blijven, aangeraden Duitschland te ver laten. Meer Franschen onder de wapens, ntusschen heeft de Fransche regeering rezl reeds genomen militaire maat- a en te volooien door nog meer soldaten er de wapenen te roepen. ,e me<ledeeling werd gedaan nadat mi- Va ^"President Daladier een bijeenkomst „i en Permanenten nationalen verdedi- uur SJ-af kac* gepresideerd, welke te zes gisteravond bijeen was gekomen. den ver?at*ering werd bijgewoond door fionneTn'8^ V3n bu>tenlandsche zaken chi de .n.m'n'ser van marine Campin- Chamh1 m'nister van luchtvaart Guy la admiraal nS geeraals Gamelin en Colson, raai Jaeornt 6n ^en controleur-gene- Engelsche maatregelen. °k Engeland is doorgegaan met het ^nien van militaire maatregelen. a' ministerie van handel heeft gister- rad^ .kelcent* gemaakt, dat, om voor- Set'^ ^8t 'and te bouden' reSehngen Vêrb" *Cn WOr^en voor een onmiddellijk de l 6 °n V8n ^en u'tvoer naar vreem- rriet a.n<^Cn van verschillende producten, lood egr'P Van aluminium, koper, Zer en staalschroot, ruwe katoen, rubber nikkel. - "uvnei. zij zi^y^a'oen' rubber en nikkel, ten- vero, Vcrgeze^ gaan van een speciale Naa lng- ^aQar melH. K«»rtikelen da ..Union Press nog, dat tot valieri 'n l. onder bet uitvoerver- t' z'nk ui beh°oren antimonium, ko- rt>' PetrolÜ r' 1'Jnzaad, palmolie, VeIe anri en, glycerine, ra kere producten. De Londensche politie heeft gisteravond het bevel gegeven, dat alle groote gebou wen in Londen gedurende den nacht en de komende nachten volkomen gereed moeten zyn voor verduistering. Alle lichten moe ten op bevel oogenblikkelyk gedoofd wor den. De politie is bevoegd, de ruiten te breken en het gebouw binnen te dringen, wanneer daar nog licht mocht branden. Ook in de provincie in Engeland is het luchtbescbermingsaparaat klaar, om in werking te treden. Alle telefoons, die in 't waarschuwingssystem betrokken zijn, wor den dag en nacht bewaakt. In Gibraltar is, naar Havas meldt, sedert Dinsdag een groote activiteit in het garni zoen merkbaar. De soldaten mogen de ka zernes niet meer verlaten en alle posten van het verdedigingssysteem, zooals de zware batterijen en de luchtdoelartillerie op de rotsen zijn bemand, terwijl de detachemen ten aan de grens versterkt zijn en de Noor delijke toegang tot de haven is versperd. De verdedigingscommissie van Gibraltar heeft vergaderd en binnenkort wordt een aantal oorlogsschepen verwacht. De minister-president van Canada heeft verklaard, dat het parlement onmiddellijk bijeengeroepen zal worden, wanneer het duidelijk zal worden, dat de vredespogingen waarschijnlijk zullen mislukken. Maandag a.s. zal het parlement van Zuid- Rhodesia bijeenkomen tot het behandelen van een wet, overeenkomstig de wet inza ke Britsche verdedigingsmaatregelen. He den zal een begin worden gemaakt met het werven van vrijwilligers. Militaire maatregelen in Duitschland. Mobilisatie-afdeelingen zijn de laatste 24 uur door Keulen getrokken, waar zij de dienstplichtigen en reservisten van alle lichtingen onder de wapenen riepen. Vele mannen werden van huis gehaald, waar zij bleeke en schreiende vrouwen achterlieten. Anderen werden uit bars gehaald en in sommige gevallen zelfs uit open bare badinrichtingen. Particuliere vrachtwagens, auto's motorrijwielen, in het bijzonder moto ren met zyspan zijn gerequireerd, soms met inbegrip van de bestuurders. Een aantal der manschappen, die op deze wijze in het leger opgenomen zyn, heeft, naar verluidt, geen voorafgaan de militaire oefening gehad. Te Pieklo,, een klein plaatsje aan de sa menvloeiing van Weichsel en Nogat bij de grens van Polen en Danzig, 4jn een klein zusterklooster en een particuliere school opgeëischt en ingericht tot verblijfplaats voor de Heimwehrtroepen. Het groote aantal troepen op het gebied van Dantzig blijkt uit een mededeeling van een melkfabriek te Dantzig, welke heeft Men schrijft uit Brussel aan het Vbl. Een roerig kroegje in de Brusselsche volkswijk Twee groepjes zitten „bak' te spelen. De dobbelsteenen klakkeren over het groene laken. Spelers stoten kreten uit, lachen da verend, gaan luidruchtig op in hun spel. Aan een andere tafel kakelen de vrouwen over ditjes en datjes. De herbergierster loopt bedrijvig rond met schuimend bier. „Angèle, deux stellas! Het is broeiheet en het koele bier vindt aftrek. Hard schettert de radio over het geroe zemoes van stemmen heen. De tram den dert vlak langs de open deur. Het is een herrie en een lawaai, zooals alleen in een goed Brussels staminéke denkbaar is. Dan komt er een jonge man binnen en zegt: „Dc keuning zal dadelijk spreken". „De keuning?" Het nieuws heeft niet in de avondbladen gestaan; een groot deel van het publiek is nog niet op de hoogte. „Om wat uur spreekt de keuning?" „Acht uur!" Een minuut voor achten heerscht er stilte in het kroegje. De bakspelers rumoeren niet meer. Het gesprek der vrouwen is verstomd. Roerloos staat de waardin midden in het lokaal. Allen wachten. Scheen het daareven alsof de geweldige dreiging van de Europeesche situatie dit vroolijke volk niet beroerde, thans staan de gezichten ernstig. Jonge kerels in hemdsmouwen bijten zich nadenkend op de lippen. Ieder voelt de somberheid op het oogen- blik. De „keuning" spreekt niet voor een bagatel. En dan zoo plotseling. Een rustige jonge stem klinkt door de taveerne, de stem van koning Leopold III, die namens de staatshoofden en regee ringen van zeven democratieën zijn innigen vredeswil belijdt, een beroep doet op men- schelijkheid en rede, de hoop uitspreekt, dat het afschuwelijke voorbij zal drijven als een bange droom Maar ook gewaagt van de rotsvaste be slotenheid der kleine naties om hun grond, hun vrijheid, hun volksbestaan ten koste van alles te zullen handhaven. Op de teenen komt een vrouw binnen. Haar gezicht is één aandacht, als zij zich geruischloos op een stoeltje neerzet en luistert naar wat de Koning te vertellen heeft. De stem zwijgt. De stilte hangt na Een bakspeler maakt een uitnoodigend gebaar naar zijn partner. „Doorspelen?" De ander schudt van nee. Aan het tafeltje, waar zeven minuten ge leden nog het opgeruimde rumoer van spe lende menschen klofk, ontwikkelt zich nu een ernstig gesprek. Het kroegje heeft zich bezonnen. aangekondigd, dat geen kaas meer zal wor den gemaakt en dat men zich alleen zal toeleggen op het vervaardigen van boter. In Dantzigsche kringen wordt Polen be schuldigd Dantzig te willen uithongeren. In werkelijkheid is de levering van boter door Polen aan Dantzig niet verminderd, doch de hoeveelheid is te weinig geworden door de grootere behoeften. Voor vertrek gereed. „Manchester Guardian" meldt, dat Duitsch land zijn voorbereidingen voor een inval in Polen voltooit. Groote gedeelten der in den omtrek van Berlyn in garnizoen liggende afdeelingen gemotoriseerde troepen zyn Maandag en Dinsdag naar de Poolsche grens vertrokken. Ook wordt melding gemaakt van troepen bewegingen in Bohemen, Moravië en Oos tenrijk. Incidenten gemeld. Gistermiddag heeft zich aan de Poolsch- Duitsche grens een incident voorgedaan. Drie Duitsche soldaten waren by Kluczno (district Czestochowa) over de grens geko men en hadden zich tot 130 M. op Poolsch gebied begeven, waar zij den eigenaar van een molen vroegen, of hij geen Duitsche de serteurs had opgemerkt. Een Poolsche grenspatrouille arriveerde ter plaatse en somrpeerde de Du.tschers het grondgebied te verlaten. De Duitschers antwoordden met schoten. Bij de hierna volgende schietpartij werd een Duitsche soldaat licht gewond. Drie solda ten van de rijksweer trokken zich vervol gens terug hun gewonden kameraad mede nemend. Verder wordt uit Tsjechische bron ver nomen, dat de militaire voorbereidingen van Duitschland in Bohemen en Moravië zich in steeds sneller tempo voltrekken. De eigenaars van garages hebben order gekregen 90 procent van de oppervlakte der garages ter beschikking van de Duitsche militaire autoriteiten te stellen. De Duitsche politiebeambten in Bohemen en Moravië hebben hun gezinnen naar Duitschland ge zonden. Voorts is een lijst opgemaakt van alle gebouwen, die als militaire hospitalen moeten dienen. Verder werd door het D. N. B. melding gemaakt van het beschieten van twee Duitsche verkeerstoestellen der Poolsche luchtdoelartillerie. In geen der beide ge vallen werd het vliegtuig getroffen, zoodat deze incidenten wellicht geen ernstige ge volgen zullen hebben. Poolsche diplomatieke koerier aangehouden. In Poolsche diplomatieke kringen is gis teravond verklaard, dat een Poolsche diplo matieke koerier is aangehouden aan de grens te Rawice, terwijl hij de grens naar Polen passeerde. Hij is teruggeleid naar Breslau met het diplomatieke valies. Men voegt hieraan toe, dat de koerier heden avond nog werd vastgehouden. EEN ENGELSCHMAN VEROVERT DE WERELD! City-Theater. Zoo langzamerhand is het traditioneel ge worden, dat wanneer Amerika mijnheer of juffrouw So-and-so tot star wil „bombar deeren", die opzet glansrijk gelukt en vele voorbeelden uit de practijk wijzen erop, dat een met veel geld gevoerde publiciteits campagne om een filmster „erin" te brengen bijna altijd tot resultaten leidt. Waarmede wij niets nadeeligs willen zeggen ten op zichte van dit systeem, daar ten slotte alleen werkelijk talent er komt en alleen werkelijk talent den filmproducers aanleiding geeft dit ook bij het publiek te introduceeren Iets anders is het echter met filmsterren, die in de Engelsche filmstudio's triomfee ren. De Engelschen voeren niet zulk een grootscheepsche propaganda voor hun pro minente acteurs en actrices, geven zich ook niet de moeite om een ster in opkomst te lanceeren, maar in hoofdzaak de populari teit van die ster, zijn capaciteiten en talent beslissen over zijn wereldfaam. Een voor beeld hiervan bij uitstekt vindt men in de figuur van den grootsten Engelschen komiek, George Formby, die met zijn film „Het zit in de lucht" zijn entree in de Nederlandsche bioscopen heeft gemaakt, een entree, zoo luisterrijk, zoo succesval, dat Formby, tot voor eenige maanden vrijwel onbekend in ons land, momenteel in Nederland een popu lariteit geniet, die menig ander acteur of actrice, die daar jaren en jaren voor noodig had, hem haast zou benijden! Is het de frissche geest van „Het zit in de lucht", die de film zulk een enorm succes in de groote steden zoowel als „in de pro vincie" heeft doen behalen? Is het de oolijke clownerie van Formby, die het ijs gebroken heeft en die „Het zit in de lucht" overal van een triomftocht verzekert? Is het Formby's charmante glimlach, die duizenden weet te ontwapenen en iederen .Nurks verteedert? Men dient het te zoeken in de coctail van dol-komische ingrediënten, waaruit deze I film bestaat. Het is maar heel zelden, dat een film in den werkelijken zin van het woord Nederland verovert: „Het zit in de lucht" was hiertoe in staat. „Het zit in de lucht" triomfeerde in Amsterdam, won het in Rotterdam, loopt na wekenlange prolon gaties nu nog in den Haag, „Het zit in de lucht" is het troetelkind van de Nederland sche bioscopen geworden en George Formby zal ongetwijfeld ook in Alkmaar aller har ten weten te winnen met zyn schalksche clownerie en bravour zyn ongekunsteld heid en zijn gave om het publiek anderhalf uur amusement te geven, waarnaar het in tijden als deze snakt Het City Theater, dat de film vanaf Vrijdag 25 Augustus a.s. in vertooning brengt, had geen beter keuze kunnen maken voor het afsluiten van zijn zomerseizoen! HET LIED VAN DE VRIJHEID. Victoria-Theater. Wederom een film uit de groote succes productie van de Metro-Goldwyn-Mayer, een film waarvan de titel reeds in dezen tijd aller belangstelling moet hebben. Het lied van de vrijheid. Het is een geromanti seerde Amerikaansche spoorwegfilm, waar in harde waarheden worden gezegd tegen het machtsmisbruik der New-Yorksche spe culanten en waarin de bekende zanger Nel- son Eddy komt te staan tegenover kracht figuren en groote acteurs als Victor Mc. Laglen en Edward B. Arnold. Pijnlijke positie van Japan. In diplomatieke en politieke Joodsche kringen is gisteren druk gesproken over het verdrag tuschen Duitschland en de Sovjet-Unie. De ambassadeurs van Polen, Frankrijk en de Vereenigde Staten hebben bezoeken ge bracht aan het ministerie van buitenland sche zaken. Ook de Japansche staatslieden hebben drukke besprekingen gevoerd. In afwachting van de ontvangst van nadere inlichtingen uit Berlyn over het voorgestelde Russisch-Duitsche pact, sprak, naar Reuter meldt, de woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken tijdens de persconferentie zeer omzichtig. Hij verklaarde, dat het onmogelijk was, een juiste uitlegging te geven van den toestand en voegde hieraan toe: „Wij verwachten, dat Duitschland een regeling zal maken, die niet strijdig zal zijn met het anti-kominternver drag". Op de vraag, tegen wien het anti-komin- ternverdrag gericht is, indien het niet tegen Rusland is gericht, antwoordde de woord voerder ontwijkend. Hij deed slechts uitkomen, dat het een nog steeds levend instrument is. Hij ont kende echter de mogelijkheid van een Rus sisch-Japansch niet-aanvalsverdrag, ver klarende dat de Japansche politiek tot ver dediging van het Japansche ryk tegen de komintern onveranderlijk is. Nelson Eddy en Virginia Bruce in: „Het Lied van de Vrijheid". In de opzet van deze film is de M.G.M. uitnemend geslaagd en gekomen tot een sterk en breed volksdrama, waarin voor de vrijheid krachtig gesproken en gezongen wordt. Men kent Nelson Eddy als de populaire zanger, meestal met Jeanette MacDonald als tegenspeelster. Doch thans heeft hij deze partnerin niet, maar treedt zelf meer als acteur en krachtfiguur op den voorgrond met de uitstekende speelster Virginia Bruce naast zich en Victor Mc. Laglen als tegen partij. De mooie oude Iersche volksmelodieën worden in deze film op buitengewone wyze gezongen en helpen mee om het geheel tot een prachtig filmwerk te maken. ALASKA. Bioscoop-theater Harmonie. Alaska, het Noordwestelijk gedeelte van Amerika, heeft steeds een groote bekend heid gehad als land van spannende avon turen. En als dan ook het hoofdnummer in het theater Harmenie „Alaska" heet en bo vendien de hoofdrol wordt gespeeld door Hans Albers, weet men, dat het een film zal zyn vol boeiende avonturen, met sterk speL Hans Albers vervult ditmaal de rol van een bouwingenieur in Alaska, waar hy de leiding heeft by den aanleg van een water bouwkundig werk, dat het stadje Canetoga van een waterleiding moet voorzien. Zooals altijd zyn er natuurlijk elementen in het stadje, die tegenwerken. Een zware lading dynamiet vernielt al het werk en de inge nieur krijgt de schuld. Hy moet vluchten doch keert later terug om zich te wreken en alles te herstellen, alles in een reeks van spannende series. Een echte Hans Albers- film met Charlotte Susa en vele andere als bekwame medewerkers. Men leeft geheel met deze film mee en het zal dan ook zeker niet aan belangstel ling voor dat werk ontbreken. MALLE GEVALLEN. Roxy-Theater. Voor haar speciale kermisprogramma in het Roxy-Theater heeft de directie haar keuze laten vallen op een vroolijk Holland - sche film, n.1. „Malle Gevallen", gemaakt naar het bekende boek van Hans Martin. De geheele film is een aaneenschakeling van hetgeen de titel zoo juist uitdrukt. Een vroolijk verhaal van lieve meisjes en jolige studenten, waarin de meest bekende Hol- landsche filmartisten optreden, n.1. Johan Kaart, Louis de Bree, Louis Borel en Annie van Duin, Fie Carelsen en Jopie Koopman. Waar in dezen tijd en speciaal in een ker- misweek een film vol vroolijkheid niet an ders dan groote aanbeveling verdient, zal zeker menigeen de film „Malle Gevallen" met veel genoegen gaan zien. bevat voortdurend berichten, die andere bladen pas den volgenden dag hebben. Dat komt, omdat de (te EENIGE STADSKRANT iel

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 7