hoe de toestand zich ontwikkelt. DUITSCHLAND. ENGELAND. BELGIE. HONGARIJE en ROEMENIE FRANKRIJK AMERIKA CANADA. JAPAN ITALIË ZUID-SLAVIE. ZUID-AFRIKA. Duitschland heeft distributie kaarten uitgegeven. Gebeden voor den vrede. Mobilisatietoestand België. in De opvatting in de Ver. Staten. De indruk in Chineesche regeeringskringen. Begin Sept. geen congres der n.s.d.a.p. Twee bomaanslagen in het Britsche rijk. Japansche troepen trek|<e zich bij Hongkong terug^ PERSSTEMMEN/^ ALKMAARSCHE COW" derde blad Het geheele vliegverkeer verboden. Bij verordening van den rijksminister van luchtvaart en opperbevelhebber van het luchtwapen is het geheele luchtverkeer met binnenlandsche en buitenlandsche vlieg tuigen boven het Duitsche souvereine ge bied met directen ingang verboden. Deze verordening is niet van toepassing op vlieg tuigen in dienst van de Duitsche weer macht, op regeeringsvliegtuigen en het ver keer op de luchtlijnen. Conferentie in de Krollopera. Zaterdagmiddag hebben de politieke lei ders en de leiders van de partij in het ge bouw van de Krollopera, waar de rijksdag gewoonlijk bijeenkomt, een conferentie ge houden. Het doel der bespreking is niet bekend. Nader werd gemeld: Vernomen wordt, dat de rijksstadhouders, de rijksgouwleiders en de rijksdagafge vaardigden te Berlijn zijn en ter beschikking van de regeering staan. In de Krollopera zijn alle maatregelen genomen, noodig voor een eventueele zitting van den rijksdag. Een eskadron cavallerie is in een naast de vergaderzaal van den rijksdag gelegen zaal geconcentreerd. De diensten der posterijen voorloopig uitsluitend voor de militairen. Het Duitsche Nieuwsbureau deelt offi cieel mede, dat de postdiensten met ingang van Zaterdag uitsluitend zich voorbehouden aan de post der onder de waoenen geroe^" soldaten. De bevolking wordt uitgenoodi zich met ingang van Zaterdag voor den duur van tien dagen niet van de post te bedienen. In de pers zal worden medegedeeld, wan neer de postdiensten zullen worden hervat. Ook de treinenloop is voor particulieren aanzienlijk ingekrompen Een rede van Baldur von Schirach. In Chemnitz heeft gister rijksjeugdleidei Baldur von Schirarh voor 50.000 jongens en meisjes een rede uitgesproken, waarin hij zeide: De Duitsche jeugd legt ook in deze dage van het noodlot bepalende beteekenis voor de openbaarheid van het Duitsch volk en de wereld getuigenis af van haar kracht, flink heid en bereidheid om de persoon in te zetten De wereld moet weten, dat alle generaties van het Duitsche volk gereed s'can en dat wij tot den laatsten ademtocht bereid zijn in te staan voor het Duitsche volk en rijk. De houding van Britsch-Indië. Gister is te Simla bekend gemaakt, dat de vice-koning van de prominente Indische heerschers verklaringen van trouw aan den koning keizer heeft ontvangen en aan biedingen om de hulpbronnen hunner staten te zijner beschikking te stellen. De vice- koning heeft namens den koning-keizer zijn warmen dank betuigd. De Belgische journalisten zullen Frankrijk bijstaan. De Vereeniging van Correspondenten voor Belgische Dagbladen in Frankrijk, beroeps- journalisten, heeft in een algemeene ver gadering met algemeene stemmen besloten in geval van oorlog de collectieve diensten van haar leden ter beschikking te stellen van de Fransche regeering. Commentaar op de Duitsche verklaring. In het commentaar op de stap, welke de Duitsche ambassadeur te Brussel, von Bulow Schwante bij koning Leopold heeft gedaan, teneinde te verklaren, dat Duitschland de neutraliteit van België zou eerbiedigen, herinneren verscheidene bladen aan de verklaring, welke von Bulow Saleske op 2 Augustus 1914, aan het blad „Soir" heeft gedaan en waarin hij eveneens zeide, dat de neutraliteit van België geëerbiedigd zou worden. Hongarije weigert niet-aanvalspact met Roemenië. Volgens officieele te Boekarest gepubli ceerde mededeeling heeft Hongarije gewei gerd het niet-aanvalspact te teekenen, dat dit land deze week door Roemenië is aange boden. Verklaard wordt, dat het aanbod tot het sluiten van een niet-aanvalspact gevolgd was op een stap van de Hongaarsche regee ring te Boekarest, waarin uitdrukking werd gegeven aan zekere onbehagelijkheid over concentraties van Roemeensche troepen. Roemenië antwoordde daarop, dat deze concentraties niet gericht waren tegen één der buurstaten van Roemenië, doch normale concentraties waren van reservisten voor een korte periode van oefening, zulks met het oog op de herfstmanoeuvres. Als verder bewijs van de vreedzame be doelingen van Roemenië werd het aanbod inzake een niet aapvalspact gedaan, doch dit is van de hand gewezen. Uit Boedapest werd gemeld: Hier is offi cieel medegedeeld, dat de gezant van Hon garije te Boedapest opdracht heeft gekre gen de Roemeensche regeering in kennis te stellen van een zeker aantal feiten en met name van „de mobilisatie", waartoe men in Roemenië is overgegaan". De Hongaarsche regeering heeft naar aanleiding van deze mobilisatie in den loop der laatste maanden reeds herhaaldelijk uitsluitsel gevraagd. Later is officieel medegedeeld, dat de Hongaarsche regeering in antwoord op net Roemeensche voorstel, dat beoogde een niet- aanvalspact te fluiten de sluiting heeft voor gestel' -«Wvst ^*rake V t De positie van Roemenië. De Roemeensche pers houdt zich met twee feiten bezig: ten eerste het aanbod van een niet-aanvalspact dat Roemenië aan Honga rije heeft gedaan en het afwijzend antwoord hierop van Hongarije en ten tweede het telegram .volgens hetwelk Turkije in elk ge val trouw zal blijven aan de aangegane ver plichtingen. Men ziet hierin, dat Hongarije, welk ge vaar zijn onafhankelijkheid ook loopt en wat ook de diepere wensch van zijn bewinds lieden is, zich op het oogenblik niet kan veroorloven, een van de as onafhankelijke politiek te voeren. Wat Bulgarije betreft, is de situatie minder duidelijk. Krachtig ingesloten door de lan den van de Balkanentente zouden de Bul garen zonder twijfel geen actie tegen Roe menië op touw durven te zetten zonder van Duitschland en Italië de meest formeele toe zeggingen van onmiddellijken steun te heb ben ontvangen. Uit dit oogpunt hebben de uit Ankara ontvangen berichten hier aan zienlijke geruststelling teweeggebracht. Alle bladen publiceeren vanochtend een bericht, volgens hetwelk minister-president Calinescu de hoofdstad voor twee dagen heeft verlaten om in de provincie rust te nemen. Fransche ambassadeur vertrekt uit Moskou. De Fransche ambassadeur, Naggiar, zou, naar verluidt, hedenochtend om acht uur uit Moskou naar Parijs vertrekken. Hij zou via Scandinavië reizen. Communistische bladen in Frankrij geschorst. Bij besluit van den minister van binnen landsche zaken zijn de Humanite en Le Soir geschorst. Er zijn in tal van communistische centra huiszoekingen gehouden. Fransche credieten aan Polen De Staatscourant publiceert een decreet, waarbij de minister van financiën gemach tigd wordt, een crediet te verstrekken tot een maximum van 430 millioen francs,, tot regeling van het aanschaffen van oorlogs materieel. De houding der Vereenigde Staten. De correspondent te Washington van de „New York Times" schrijft, dat de Ver eenigde Staten in geval van een conflict Frankrijk en Engeland door het zenden van oorlogsmateriaal zouden steunen. De correspondent merkt op, dat het Duitsch-Russische pact het groote bezwaar van de tegenstanders van herziening der neutraliteitswet heeft doen vervallen: dat de Sovjet-Unie van de Amerikaansche hulp zou profiteeren. Verbetering in betrekkingen met Japan verwacht. Uit Washington wordt gemeld: In diplo matieke kringen te Washington rekent men op een spoedige aanzienlijke verbetering in de politieke en commercieele betrekkin gen tusschen de Vereenigde Staten en Japan. Men hecht groote beteekenis aan de door het staatsdepartement uit Tokio ontvangen berichten, volgens welke de Japansche regeering door het „verraad" van Berlijn ii. een uiterst moeilijke positie is geplaatst en zich gedwongen ziet, haar geheele bui tenlandsche politiek te herzien. Hoewel men te Washington verwacht, dat Japan met zijn gewapende penetratie zal doorgaan, acht men het waarschijnlijk, dat Japan voortaan de Britsche en Amerikaan sche belangen zal ontzien en ervoor zal waken, dat voorwendsels geschapen worden voor een breuk met dezer beide landen. Beroep van Mackenzie King op Hitier, Mussolini en Moscicki. Minister-president Mackenzie King van Canada heeft boodschappen gezonden aan Hitier, Mussclini en Moscicki, waarin hij er bij hen op aandringt hun invloed aan te wenden om een oorlog af te wenden. Deze boodschappen zullen door tusschen- komst van de consuls van Italië, Duitsch land en Polen worden overgebracht. Herziening van het Japansche standpunt. Uit Tokio wordt gemeld: De woordvoerder van het Japansche ministerie van oorlog heeft tegenover vertegenwoordigers der pers een verklaring afgelegd, waarin hij be vestigde, dat de nieuwe toestand, geschapen door de totstandkoming van het Duitsch- Russische nonagressiepact geen wijziging brengt in de houding van Japan ten opzichte van China. Wat de houding van Japan tegenover de Europeesche mogendheden betreft, voegde de woordvoerder eraan toe, dat de Japan sche regeering op het oogenblik bezig is haar politiek te herzien. Deze zou zoodanig georiënteerd worden, dat Japan zich ont houdt van elke deelneming in Europeesche aangelegenheden. Japan en het negenmogendheden- verdrag. Er zijn in Tokio tal van aanwijzingen, dat de Japansche regeering den staten, welke het negenmogendheden verdrag hebben medeonderteekend, in kennis zal stellen van haar wensch, deze overeenkomst op te zeg gen. Thans tegen Duitschers in plaats van tegen de Engelschen. Ui! Tientsin wordt gemeld: Het onder scheid, dat aan de slagboomen der conces sies gemaakt wordt, wordt thans gericht tegen de Duitschers in plaats van tegen de Engelschen. SWis, twee dagen zijn verschei- re va 11e jemeld, waarin Duitschers So rrm, in „elaat ae_ slagen zijn, toen zij hun passen toonden aan de Japansche schildwachten om toegelaten te worden. Talrijke Duitschers verlaten overijld Tientsin. De strijd bij Nomonhan Uit Hsingking wordt gemeld: De Mandsjce- kwo-Japansche troepen hebben Woensdag de Sovjet-troepen bij Nonomhan aangeval len, welke de Khalkan-rivier over waren gestoken. Volgens het legerbericht van he. Japansche hoofdkwartier waren de Sovjet troepen overmoedig geworden door het Duitsch-Russische verdrag en poogden zij de Mandsjoekwo-Japansche troepen in den flank aan te vallen. Zij werden evenwel teruggedreven. Lichtingen 1902 en 1910 in dienst Uit Rome werd gemeld: Ook de dienst plichtigen van de lichtingen 1902 en 1910 zijn thans in hun regimenten opgenomen. In een semi-officieele mededeeling wordt er op gewezen, dat de oproepingsbevelen met de grootste discipline ten uitvoer zijn gelegd en dat er een uitstekende stemming heerscht. Men meldt uit Belgrado: Hier is een decreet van den regentschapsraad gepubli ceerd, dat betrekking heeft op de stichting van een autonoom banaat Kroatië. Dit banaat wordt gevormd door de ver eeniging der tegenwoordige banaten Save en het kustgebied, de stad Dubrovnik met arrondissement en de zeven andere arron dissementen van Bosnië. Het decreet bepaalt eveneens de bevoegd heden van het banaat en de grens. De houding van Zuid-Slavië. Uit Belgrado wordt gemeld: Engelschen Franschen en Amerikanen hebben de Zuid- Slavische badplaatsen verlaten. Van toonaangevende Zuid-Slavische zijde wordt verklaard, dat Zuid-Slavië de ont wikkeling van den Europeeschen toestand met de grootste aandacht en het door een geordende binnenlandsch politieke situatie gesterkte gevoel van onwrikbare zekerheid van zichzelf volgt. Het hoogste doel van Zuid-Slavië blijft den vrede te bevorderen en hem op zijn minst aan de eigen grenzen te behouden. De regeering te Belgrado is verder van meening, dat dit het beste gebeurt door het bewaren van een strikte, neutraliteit tegen over de uiteenzettingen der groote mogend heden. Zuid-Slavië zal zich van iedere actie verre houden, die zijn eigen levensbelangen niet rechtstreeks raakt. Hoezeer Zuid-Slavië vrede aan zijn grenzen verwacht, kan men reeds hieraan zien, dat het thans een vol ledige reorganisatie van zijn binnenlandsch politieke verhoudingen ter hand neemt. Voorzorgsmaatregelen in Zuid-Afrika. Uit Johannesburg wordt gemeld: Er zijn volledige voorzorgsmaatregelen genomen in het geheele gebied der Unie van Zuid-Afrika, in het bijzonder langs de kust, teneinde de mogelijkheid van een oorlog het hoofd te kunnen bieden. Reeds Zaterdag is in Duitschland de uit reiking van de distributiekaarten voor be- paalde levensmiddelen begonnen. De in- voering hiervan heeft natuurlijk veel indruk gemaakt, vooral bij de huismoeders, hoe wel de autoriteiten hun best doen, de be volking te bewijzen, dat deze maatregel geen onrust behoeft te wekken en dat het doel vooral is, een billijke verdeeling der waren tusschen de verbruikers te verkrijgen. Den geheelen morgen werden de radiopro gramma's elk uur onderbroken door speciale uitzendingen, met het doel, de invoering der distributiekaarten te rechtvaardigen en de bevolking omtrent de levensmiddelensituatie in Duitschland gerust te stellen. In Duitsche politieke kringen kan men niet de kleinste inlichting krijgen. Alle aandacht is gericht op Londen. Een Duitsche persoonlijkheid verklaarde: „Men gaat door met de kaarten te schudden. Het spel wordt voortgezet". Het distributie-stelsel. De „Deutsche Dienst" schrijft, dat het in voeren van een distributie-stelsel niet een noodmaatregel is, welke duidt op moeilijk heden in het voedingsvraagstuk, het is een maatregel van tijdige voorzorg en van recht vaardige verdeeling. Herinnerd wordt aan de mededeelingen, dat de voedselvoorziening in Duitschland voorbereid is op alle eventualiteiten. De levensmiddelenkaarten aan de bevol king van Berlijn vertoonen een zeker aan tal genummerde vakjes, waarop de artikelen zijn aangegeven, waarop zij recht geven. Er worden vier bons uitgegeven voor steen kool, vier voor eieren, vier voor zeep, vier voor suiker en jam, vier voor koffie of thee of een „ersatz" daarvoor, vier voor melk en niet nader aangeduide levensmiddelen, acht voor zuivelproducten, oliën en vetten, vier voor aardappelen, twaalf voor vleesch en fijne vleesch waren, acht voor brood en meel, vier voor pasteien. Ook komen op de kaart acht vakjes voor zonder aanduiding. Waar schijnlijk zijn deze bedoeld als bons voor den aankoop van textielproducten en schoen werk. Het is waarschijnlijk, dat de kaarten reeds lang gedrukt klaar lagen. Een veror dening van 8 Augustus j.L sloot „basispro ducten", zooals brood, meel, cacao en eieren uit van het kaartensysteem. Deze producten worden thans genoemd op de levensmidde lenkaart en zjjn dus in het systeem opge nomen. Ieder verbruiker heeft slechts recht op één kaart. Leden van het leger en van beschermingsformaties buiten het leger, welke door het leger worden geravitail- 'eerd, hebben geen recht op deze kaarten. De kaart kan niet aan iemand anders wor den overgedragen. De bons zijn slechts geldig in de wijken, waar de verbruikers wonen. Sommige producten kunnen slechts verkocht worden tegen Inlevering van speciale bons. Dat is het geval voor som mige textielproducten, schoenen en leer, etc. Wanneer persoonlijke omstandigheden dat eischen kunnen de autoriteiten toestaan, dat aanvullende goederen geleverd worden. Geregeld in Duitschland gevestigde buiten landers zullen, gelooft men, bons krijgen evenals de Duitschers, ook de Duitsche, buitenlandsche en vaderlandlooze Joden De bons geven geen aanduiding omtrent hoeveelheden, die in ruil gekocht kunnen worden. Dat zal waarschijnlijk afhangen van de bestaande reserves. Uit Londen werd gister gemeld: Nadat de aartsbisschop van Canterbury opgeroepen had tot het zeggen van special gebeden voor den vrede, waren de kerken gister overal in het land stampvol. De koning heeft met zijn broeders in Westminster Abbey voor den vrede gebeden In zijn preek zeide kanunnik Elliott: Wij bidden voor de volkeren der wereld, voor het volk van Duitschland, dat men, naar wj gelooven, een verkeerde meening heeft bij gebracht over zichzelf en over ons, doch daarbij bedenken wij, dat de huidige staat van zaken in Duitschland, zooals een de" vroegere nazileiders heeft gezegd, een tijde lijke misvorming is van 't ware permanente karakter van dat land. Na de te Brussel Zaterdagmorgen bijeen gekomen kabinetsraad is een communiqué uitgegeven, waarin o.a. gezegd wordt: „De premier heeft den raad een ontwerp Kon. besluit voorgelegd, waarin de staat van mobilisatie van het leger wordt afge kondigd. De regeering wijst er op, dat de mobilisa tie in feite beperkt zal zijn en uitgevoerd zal worden volgens de phasenvan de eventueele versterking van het leger al naar de om standigheden. Het gaat er voor het oogen blik niet om over te gaan tot andere maat regelen dan die, welke tot dusverre geno men zijn. Verschillende wetgevende of reglemen taire bepalingen worden normaal van toe' passing op den datum, waarop het Kon. be' sluit waarbij de staat van mobilisatie van het leger wordt afgekondigd, uitgegeven wordt. De mobilisatieverklaring schept dus den juridischen toestand". De eerstvolgende bijeenkomst van den ministerraad zou waarschijnlijk hedenmor gen geschieden. In officieele kringen blijft men den Euro peeschen toestand als ernstig beschouwen. De sprekers in de radio maken opmerk' zaam op het uitdagend karakter van de be' richten in de Duitsche pers over Polen. De regeering bestudeert alles, wat met de neu- traliteits-wet in verband staat, vooral wat betreft het vergemakkelijken van het ver voer van materieel voor Frankrijk en Enge land in geval van een conflict. Tengevolge van de weigering van het congres de neutraliteitswet in behandeling te nemen, kunnen de exporteurs thans grondstoffen met Amerikaansche schepen naar Europa vervoeren, waardoor deze sche pen worden blootgesteld aan torpedeeren, hetgeen de Ver. Staten in een oorlog zou kunnen meesleepen. Verder merkt men op, dat indien een oor log zou uitbreken, Roosevelt onmiddellijk het congres bijeen moet roepen om de neu traliteitswet te wijzigen en de „cash and carry" clausule toe te passen. Men is niet van meening, dat een nieuw initiatief van Roosevelt verwacht moet wor den en men rekende niet meer op een ant woord van Hitier. Ook was men van oor deel, dat Italië niets zou toevoegen aan de mededeeling, welke door den Italiaanschen ambassadeur was verstrekt. Bij een vluchtig doorlezen van de bladen krijgt men den indruk, dat de openbare meening voornamelijk ten gunste van Frankrijk en Engeland is. Hoewel officieele kringen te Tsjoengking geen commentaar wenschen te geven op de houding der Chineesche regeering in geval van een Europeeschen oorlog, wordt in officieele kringen en in de pers groote sym pathie betoond met de democratieën. De po sitie der Chineesche regeering wordt echter als zeer delicaat en lastig beschouwd, als gevolg van de plotselinge sluiting van het Duitsch—Russisch nietaanvalspact. De alge meene meening is, dat China een politiek van afwachten zal aannemen. In vele kringen gelooft men, dat het optreden van Rusland een ernstigen slag toebrengt aan toekomst der communistische partij China. i de in Uit Berlijn werd gemeld: De voor den tijd van 2 tot 11 September van dit jaar vast gestelde rijkspartijdag zal niet plaats vin den. Of het congres later zal kunnen worden gehouden zal afhangen van de tijdsomstan- digheden. Te Liverpool zijq twee bomaanslagen ge pleegd, welke ongetwijfeld op rekening van de Ira moeten worden geschreven Een bom heeft de gevel van het postkantoor beschadigd en de andere ontplofte voor een groot warenhuis. Deze bom zette de kleeren van den man, welke hem droeg, in brand zoodat het mogelijk wa3 hem te arresteeren De menigte wilde hem lynchen en de pol; cie moest hem in beschenning nemen. Gisteravond begonnen de jsn troepen zich van de grens van het p sche gebied op het vasteland teee Hongkong, dat zij een paar dagen mat aan blokkade bedrem^0„ teru met een blokkade bedreigden, trekken. De Japanneezen zijn op de Nantau ingescheept aan boord reede van van transportschepen en slechts onhete//' de strijdkrachten zijn in de achtergelaten grensdorpen Duit»chlanj, De Deutsche Diplomatisch Politische K respondenz schrijft over de dagelijks t°N nemende Poolsche overvallen op alles °E" Duitsch is, o.a. dat de toeneming der soa" ning eindelijk op tal van vooraanstaand plaatsen in de wereld tot de erkenrf schijnt te hebben geleid, dat het handhav van een dergeljjken toestand onmogelijk Overal ziet men blijkbaar in, dat het rit er niet verder genoegen mee kan neme» De gebeurtenissen die hebben geleid tt het tegenwoordige hoogtepunt der crist komen volgens dit artikel uit in daden situaties, die aan Duitsche zijde niet ruati» kunnen worden aangezien. Duitschland heeft in den wensch de dingt» niet tot het uiterste te laten opdrijven, steed< nieuwe bewijzen gegeven van zijn 'geduld en zeer zeker ook waarschuwend tijdig* liquidatie geëischt. Dit geduld van het r& mag evenwel noch verkeerd worden be. grepen, noch worden misbruikt. De pli^t van al degenen, die zich competent en ge. schikt achtten zich op te werpen voor een vreedzame regeling moet dan ook zijn moed en verantwoordelijkheid toonen en zonder verwijl openlijk uit te spreken waarop de ondragelijkheid en onhoudbaar^ heid van de tegenwoordige situatie berust. Wanneer zij zich tegelijkertijd ook zouden herinneren de plechtige beloften van 5 November 1918, waaraan de Duitsche natie zich heeft gehouden, zouden zij ook komen tot den niet te betwisten rechtsgrond, waar op Duitschland zijn eisch tot vergelding jegens Polen baseert. Frankrijk. De Parijsche bladen keuren eenparig de houding van Daladier bij de onderhande lingen met de Duitsche regeering goed. Lucien Bourgues schrijft in de „Petit Pari s ie n": De Führer weigert dus de onderhande lingen met Polen te hervatten om te trachten de Duitsch-Poolsche geschillen op te lossen. Aangezien Polen geen opgedron gen oplossing zal aanvaarden brengt de weigering van Hitier de bemiddelings pogingen in een impasse en wordt er door verergerd. De zwakke hoop, die nog over bleef, neemt af en men bereidt zich voor op een volledige breuk. Toch is er nog reden om te hopen, dat de besprekingen met het geweer aan den voet heden nog zullen worden voortgezet, aangezien Hitier waar schijnlijk het Engelsche antwoord zal af wachten, alvorens definitieve beslissingen te nemen. De tegenwerking van Hitier brengt den vrede in het grootste gevaar, hoewel hij den ambassadeurs van Frankrijk en Engeland verzekerd heeft men zegt zelfs met een trilling in de stem dat hij geen oorlog wenscht, handelt de heerscher over Duitschland juist als of hij hem on vermijdelijk wil maken. Of is deze weige ring eenvoudig een laatste initimidatie- poging? Indien deze hypothese juist is, zal het effect van deze manoeuvre nihil zijn. In de „Echo de Paris" schrijft Bailby- Men zegt in Frankrijk dat het beter is er nu maar eens en voor goed een einde aan e maken. Men acht het beter thans het risico te loopen, nu er zoo veel Kansen in °n' voordeel zijn. Willen wij, na Dantzig e Polen en Roemenië en Joego-Slav&f^ noodzaakt worden ons binnen zes of tw**a maanden te moeten meten met een vyan wiens kracht verdubbeld is? Neen. He omdat wij er genoeg van hebben, da het neen van Daladier en Chamberlain elk aanbod om te onderhandelen onder bedreiging van geweld goedkeuren. Me" tot alles. weten dat wij gereed en bereid zijn vol hoop en vertrouwen. Dat is het e middel, om den oorlog te voorkomen het ergste geval hem te voeren en te nen. In het „Journa 1" schryft saun Hitier weigert elke directe besprekkirj# Polen. Zie hier een critiek punt. ]jng en Frankrijk kunnen een vreedzame aanvaarden, waarbij Polen vryw .^gt stemt. Deze manoeuvre van Hitier dus elke vreedzame regeling. voi- Fransch-Britsche groep haar hou ment ledig wijzigt of tenzij op het laa s j,jt Duitschland zijn dwaling inziet, v reen te laat is. Men praat veel, maarAtIas w»' blijft op zijn standpunt staan. Alles itsct Dlyit op zyn sianapuni coni men kan zeggen is, dat zoolang een blijft gehandhaafd en men bly jnjen, er basis voor onderhandelingen te nog hoop is. n vafl Omtrent de aankomst te Lnn gen«roof geheimzinnigen Duitschen vc nden diger wordt aan de Echo de Pari „^tiufe# gemeld, dat het hier volgens gchmid uit zeer goede bron zou gaan von pi bentrop en een invloedrijk we/ bureau. Mer. vraagt zich a Londen n. opdracht deze diplomaat naa 'CCI 6UCUU ori \v» e der naaste medewerkers fae oparacni aeze gekomen. Het is mogelijk da trop hem heeft opgedragen e ,g0 ge in te stellen naar den hceis en in Groot-Brittannië en naar ae vastberadenheid van de Bn ONZE STADSRUBRIEK bevat voortdurend den d>( berich'^ andere bladen pas den vol hebben. Dat komt, omdat de .iDAN lle EENIGE STADSKRANT

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 10