VS Mi |i Stad en Omgeving. Weec&ecicfa EERSTE BLAD r 'Ju i KINDEREN NAAR DE STOOMCAROUSSEL. maandagmarkt. de oproepingsbiljeiten aan de telegraafkantoren. bericht. algemeene mobilisatie. opvordering motorrijtuigen. DE KERMIS. Verwachting; Buitenlandsch weeroverJèhl Alkmaar, Maandag. Met het oog op de spannende dagen die wij beleven, hebben wy een oogenblik 'geaarzeld om ook ditmaal voor de kinde ren van onze lezers den traditioneelen middag ii> Janvier's Stoomcaroussel te organiseeren. Op grond van de overwe ging dat het wenschelyk is, dat het ge wone leven zoo veel mogelijk ongestoord voortgang zal vir.den en om de jeugd niet teleur te stellen, voor wien het nu eenmaal kermis is, hebben wij aan den aar.dr: j om dat wel te doen te elfder ure nog ge volg g ven en met den heer Janvier de bekende overeenkomst gesloten. In het nummer van heden plaatsen wy een bon die onzen lezers recht geeft voor 1 cent per stuk ten hoogste tien kaartjes te bekomen, welke recht geven op toegang met een gratis rit in de stoomcaroussel of een rit in de andere vermakelijkheden in dit Lunapark met rollende tonnen en dan sende bruggen. Ook geleiders hebben op een kaartje van iy< cent recht van toegang met rit in deze vermakelijkheid. Wij vertrouwen er op, dat onze lezers het financieele offer door onze directie gebracht om den kinderen een onvergete- lijken middag in het prachtige vermaak- centrum te bezorgen, zullen weten te waardeeren. De kaartjes zijn van Dinsdagmiddag 5 uur tot 7 uur tegen inlevering van den bon in dit nummer, die slechts eenmaal geplaatst wordt, aan het Bureau van de Alkmaarsche Courant verkrijgbaar en Woensdag vanaf des morgens 8 uur tot 's middags 6.30 uur. WANNEER WORDEN DE SCHOLEN VRIJGEGEVEN? Door de militaire maatregelen zijn ver schillende schoolgebouwen in onze stad ontruimd. Wanneer de lagere scholen weer vrijgegeven zullen worden is op het oogenblik natuurlijk nog niet met zeker heid te zeggen. Zoodra echter het tijdstip, waarop de lessen weer kunnen beginnen, bekend is, zal dit in onze courant worden gepubliceerd. DE ANTI-KERMISVERGADERING J.C.G.O.B. De propaganda-avond van den Jonge lieden Chr. Geheel-Onthoudersbond, welke hedenavond zou plaats vinden in Waakt en Bidt, zal doordat het gebouw bezet is door militairen gehouden wor den in De Unie. KLANTEN VAN FIRMA DE GRUYTER OP REIS. Vrijdag werd door een groot aantal dames en heeren, allen afnemers van de Gruyter's artikelen, een excursie gehouden naar het groote bedrijf dier firma te 's-Hertogenbosch. Onder begunstiging van het mooist denk bare zomerweer werd de tocht gemaakt met een drietal groote luxe autocars van de H.A.B.O. Om half zes waren de Alkmaarsche deel nemers in de reeds gereedstaande bussen gezeten, toen ook de heer v. d. Zee met zijn echtgenoote en staf van agenten met een flink aantal deelnemers uit Schagen per bus arriveerde en de reis gezamenlijk werd aan vaard. Onderweg stapten te Heiloo en in Limmen nog eenige gasten in. Zingende on der het rijden, werd al gauw Utrecht be reikt, waar eenigen tijd werd verpoosd en om c.a. 10 uur arriveerde het gezelschap ter plaatse van bestemming. Hier werden de gasten door den heer van Hoof in de bioscoopzaal der Stadsschouw burg welkom geheeten namens de directie der firma de Gruyter en na het nuttig van een geurig kopje koffie werd naar de nieuwe fabrieken aan de Havenzijde ge reden. Dit geheele gebouwencomplex werd bezichtigd, waarbij men versteld stond over de groote orde en netheid en over de inrich ting, de machines, enz. Na den zeer interes santen rondgang werd naar het Oranjehotel aan de Ververstraat gereden, waar in een ge zellige zaal een smakelijk diner werd aan geboden, wat door de aanwezigen naar waarde werd geschat. Na dit diner werden de oude fabrieken in de Orthenstraat bezichtigd. Ook deze zijn zeer groot en kunnen wat hygiënische in richting, orde en netheid betreft, wedijveren met vele nieuwe. Ook hier werd den bezoe kers alles deskundig uitgelegd. Na deze rondgang werd in de bioscoop zaal thee aangeboden, waarna men gezamen lijk onder leiding van de daarvoor aange wezen dames de beroemde kathedraal St. Jan bezocht; ook het winkelen in de oude stad den Bosch werd niet vergeten en velen namen een aandenken mede. Ca. 7 uur waren allen weer op de Markt aanwezig, waar de H.A.B.O.-mannen gereed stonden voor den terugtocht. Het lunchpak ket, dat bij het vertrek werd aangeboden, liet zich onder het rijden goed smaken. Te Amsterdam wachtte nog een verrassing en wel bij Heek op het Rembrandtplein. Hier werd nog koffie met gebak aangeboden. Om ruim half twee had de heer v. d. Zee alle deelnemers op hun plaats van bestem ming gebracht. Bij het afscheid was duidelijk te merken, dat ieder een recht genoegelyken dag had gehad. 30 JAAR RUNDVEEFOK. Op Vrijdag 8 September a.s. zal de Rund- veefokvereeniging Stompetoren haar 30- jarig bestaan vieren door een onderlinge fokveekeuring. Van alle zijden blijkt de interesse voor dezen dag, niet alleen werden reeds 15 medailles als prijzen aangeboden, doch tevens hebben bijna alle fokkers begre pen, dat het geen tentoonstelling met vet gemaakte en speciaal verzorgd» dieren zal zjjn doch een onderling vergelijk. Niet minder dan 190 dieren zullen de jury ter beoordeeling worden aangeboden. Geheel ander., dan elders zullen slechts 8 stierkalveren verschijnen, echter met hunne moeders zoodat hun vermoede lijke waarde wat beter beoordeeld kan worden. 10 oudere stieren zullen toonen welk mannelijk materiaal is gebruikt. De individueele nummers de vrouwe lijke dieren tellen 86 dieren, waaronder 15 dieren welke grootendee.'s steeds hooge productiestaten nebben geleverd. Niet minder dan 10 familiegroepen (moeder met 3 nazaten) bekampen elkan der, waaronder 1 met 14 afstammelingen. Ingevolge deskundige voorlichting zijn van de leden elk de grootste helft hunner kalveren gevraagd. Hieraan hebben 6 leden voldaan. Naast 6 eigenaarsgroepen zullen ook eerige fokkers een groep dieren van elxen leeftijd moeten presenteeren om met hun fokresultaten elkaar te bevechten. Voorwaar belooft Stompetoren op het schitterende terrein voor de boerderij van D. Kramer Glijnis danig uit te pakken. NAP's TEEKENINSTITUUT. Tot en met'3 September wordt in het perceel Langestraat, naast het voormalig politiebureau, een tentoonstelling gehouden van ttekeningen van leerlingen van Nap's Teekeninstituut. Dit instituut leidt op voor verschillende acten. De leerlingen ontvangen er les in zuivere en toegepast psychologie, de taak van de reclame in al haar cnderdeelen Tot dusverre moest men voor dit onderwijs naar elders, zoodat het instituut voor Aikmaar en omgeving in een ware behoef te voorziet. De tentoonstelling omvat het werk van de geslaagde leerlingen en dit zijn er velen. In de voorzaal vindt men geëxposeerd teekeningen naar de natuur, ook buiten- teekeningen, benevens teekeningen naar kleine voorwerpen, alsmede vrije tee keningen. Wanneer men het geëxposeerde aan dachtig beschouwt, dan komt men wel tot de conclusie, 'dat de eischen voor de lagere akte teekenen waarlijk niet gering zijn. Dat het onderwijs van den heer Nap gedegen onderwijs is, bewijst het groot aantal ge slaagden. Het viel ons op, dat door den nauwgezetten arbeid hier ook de grond slag wordt gelegd voor artistiek werk. De geëxposeerde examen-teekeningen, die binnen vier uur gemaakt moeten wor den, wezen er op dat de eischen voor de akte 1. o. teekenen sterk worden opge voerd. Wij zagen voorts eenige naaldtee- keningen die doen zien, dat juist teekenen in een vakkundige opleiding ook aan dit teekenen ten goede komt. In de achterzaal vindt men de teeke ningen tentoongesteld van de reclame- afdeeling, een afdeeling die in*onzen tijd ongekende mogelijkheden biedt. De bedoe ling van de tentoonstelling is vóór alles een zoo volledig mogelijk beeld te geven van het onderwijs aan het instituut. De heer Nap bezit de gave om het ge maakte werk met de leerlingen, voor het groote deel bestaande uit de rijpere jeugd, zoo te bespreken, dat de gemaakte fouten worden begrepen en de liefde voor- het teekenen wordt aangekweekt. Voor kinderen met aanleg, is Nap's in stituut een belangrijke instelling. Ook ouderen, die voor onderwijsdoel einden een akte willen behalen, vinden daar het gewenschte onderwijs. De ten toonstelling, die dagelijks van 1012 en van 25 uur geopend is, legt hiervan getuigenis af. AANSCHAFFING SCHOOLBOEKEN JULIANASCHOOL. (ULO). In bijlage No. 106 schrijven B. en W.: Den 3en Augustus j.L ontvingen wij van Uwe vergadering om bericht en raad een adres dd. 22 Juli t.v. van het bestuur der Vereeniging tot bevordering van Christelijk schoolonderwijs alhier, verzoekende gelden uit de gemeentekas te willen verstrekken voor de aanschaffing van schoolboeken, noo- dig geworden in verband met een toename van het aantal leerlingen in de 2e en 4e klasse van de Julianaschool (ulo). Aan die uitnoodiging gevolg gevende, deelen wij U mede, dat genoemde aanschaf fing naar onze meening voor vergoeding in gevolge artikel 72 der Lager-Onderwijswet 1920 in aanmerking komt en dat overigens de aanvrage voldoet aan de in artikel 73 dier wet gestelde eischen. Derhalve moet het verzoek op grond van artikel 75 der wet worden ingewilligd. OPENING CHR. MILITAIR TEHUIS. Zaterdagavond om 8 uur vond de opening plaats van een tijdelijk christelijk militair tehuis. Aangezien Alkmaar in slechts luttele da gen een behoorlijk garnizoen kreeg moest met spoed gehandeld worden. Door 'samen werking van hervormden en gereformeer den en evangelisch-lutherschen was reeds een comité gevormd. Dit comité nu huurde een particuliere woning, Laat 194 en toen werd in een korte spanne tijds een gezel lig „home" ingericht. Het gebouw „Waakt en Bidt" was voor militaire doeleinden m beslag genomen. De heer, ds. C. v. Dop, herv. pred. alhier, bepaalde zijn gehoor bij de gelijkenis van den zaaier en riep officieren, manschappen en vertegenwoordigers van verschillende chr. corporaties een hartelijk welkom toe. Spreker hoopte, dat onder Gods zegen dit tehuis aan zijn doel mocht beantwoorden. Na het gebruik van een kopje thee en het aanbieden van een sigaar voerde de heer ds. C. v. Meyenfeldt, geref. pred. al hier, tevens reserve-veldprediker, het woord en vertelde uit eigen ervaring van hoe groot nut een christelijk militair tehuis is. Eenige militairen uitten hun groote blijdschap over het tot stand komen van dit tehuis. Zoo is Alkmaar een instelling rijker ge worden, waaraan een dringende behoefte bestond, getuige de flinke opkomst der mi litairen. Daar een inzameling onder de geestverwanten hoopt het comité de kosten te kunnen bestrijden. Mochten er onder on ze lezers zijn die een pand voor dit doel willen afzonderen, dan kan men dit zenden (gireeren) aan 't adres van den heer C. Be- dijn, Macl. Pontstraat 22, alhier, giro-no. 269855. Wie te half elf het marktterrein betrad, wist meteen de stemming, welke daar heden morgen heeft geheerscht. Alles was weg, derhalve moest de handel wel vlug geweest zijn. Thans was het niet het groeizame weer, want dat schijnt op te zijn, of een te ge ringe aanvoer, welke de stemming deed om slaan, veeleer moet het toegeschreven wor den aan het toegenomen gebruik door het groote aantal personen, welke 's konings rok dragen. De varkens schijnen in deze omtrek niet in ruime getale marktrijp te zijn. De handel toch beijverde zich niet alleen om de prijs te stimuleeren tot 27 e" ten slotte 27 y, ets, doch tevens liep zij ree. v^p den marktprijs der volgende week voorüit door in voor koop deze prijs te bieden. De schapen noteerden niettegenstaande de kwaliteit, in doorsnee niet bepaald uit muntte, 1 a 2 tets. per pond hooger. Beneden 22 ets. was eerste kwaliteit niet te koop. Het rundvee was iets schraal aangevoerd en toonde een verhooging van 2 ets. per pond bij de vorige week in alle kwaliteien. Dat de mindere soorten hierin deel den, was waarschijnlijk mede veroorzaakt door het bericht, dat in het laatst der vorige week aan den handel en heden aan het publiek werd bekend gemaakt, dat door de veehouderij centrale wederom tweede klasse (lees mindere soort) vee uit de markt zou worden genomen. Het is te hopen, dat deze overname, niet, evenals het vorig jaar vaak het geval was, in handen vervalt van personen, welke op onze provinciale markten tamelijk Vreemd en vaak ongewenscht zijn. ORANJEFEESTEN IN HEILOO UITGESTELD. In overleg met den burgemeester heeft het Oranjecomité te-Heiloo besloten om de estiviteiten voorloopig tot nader order uit te stellen. TAPVERBOD. In verband met de mobilisatie van leger en vloot, hebben B. en W. voor morgen een tapverbod uitgevaardigd. Dit verbod geldt alleen voor Dinsdag 29 Augustus. DRUKTE IN DE STAD. De oproep tot mobilisatie was voor onze stadgenooten een groote verrassing, al was een dergelijk bericht dan ook wel te ver wachten. Ongeveer 1.10 uur kwam het bericht over de telex door, onmiddellijk gevolgd door een extra radio-uitzending van het A.N.P. Voor het stadhuis verdrong zich een groote menigte om de officieele kennisge ving der gemeente te lezen. Onze bulletins werden onmiddellijk ver spreid en werden overal in de stad met groote aandacht gelezen. De later volgende mededeeling, dat voor morgen alleen de houders van witte kaarten worden opgeroepen, bracht voor velen eenig uitstel en daarmede de rust in tal van opgeschrikte gezinnen. Laten wij op dit oogenblik bedenken, dat mobilisatie in Nederland nog geen wereld oorlog beteekent. Er is nog atlijd hoop, dat alles zich ten slotte ten goede kan keeren. OPHALEN VAN HUISVUIL. De directeur van de gemeente-rein., g verzoekt ons mede te deelen, dat in ver band met de viering van den verjaardag van H. M. de koningin het huisvuil in plaats van op Donderdag 31 Aug. a.s. zal worden opgehaald op Woensdag 30 Aug. KONINGINNEDAG. Men verzoekt ons er de aandacht van de ingezetenen op te vestigen, dat de gemeen telijke bureaux, op Donderdag 31 Augus tus a.s., voor zooveel de dienst het toe laat, gesloten zullen zijn. AANBESTEDING OPHOOGING KAZERNETERREIN. Namens B. en W. werd hedenmiddag ten stadhuize aanbesteed het ophoogen van een gedeelte van het kazerneterrein ten N. van den Hoeverweg, met het dem pen, omleggen en graven van slooten. Er waren hiervoor zeven inschrijvingsbil jetten ingekomen, n.1.: N. V. Aannemingmaatschappij De Moei en Hermes te Alkmaar 11280 J. Dikkeboom en Waterlander te Oudehaske (Fr.) 11336 G. van de Kuyt te Alkmaar 11600 J. J. de Groot te Oudorp 11600 Fa. Jb. de Nijs te Castricum 12900 Gebr. Min te Bergen 12940 R. Holman en Zonen te Alkmaar 13750 De tekst van de oproepingsbiljetten aan de telegraafkantoren luidt: Aan het telegraafkantoor is een tele gram ontvangen, waarvan hieronder een uittreksel volgt: Eerste mobilisatiedag 29 Augustus 1939. Vordering paarden en motorrijtuigen. Men raadplege de in de gemeente aange plakte „openbare kennisgevingen." Men wordt uitgenoodigd aan boven staand bericht zoo spoedig en zooveel mogelijk ruchtbaarheid te geven. Krachtens besluit van de regeering, roept de burgemeester van Alkmaar alle eige naars en beheerders van motorrijtuigen, welke ter algemeene vordering moeten worden aangeboden, op om deze rijtuigen op 29 Augustus te 7 uur v.m. te brengen of te doen brengen op de verzamelplaats het Waagplein. Zij moeten gezamenlijk worden gebracht naar het opvorderingterrein te Bergen en van alle gereedschappen voorzien zijn en een hoeveelheid benzine bevatten voldoende voor het afleggen van een afstand van 100 K.M. Motorrijwielen moeten eveneens wor den ingeleverd en zooveel benzine inhouden als de tank kan bevatten. „De tijdsomstandigheden zijn er niet naar om nu kermis te vieren", hebben wij hier en daar hooren beweren en inderdaad, het zou dwaasheid zyn te ontkennen, dat er ooit een Alkmaarsche kermis onder zulke dreigende internationale spanningen gevierd is als deze. Maar aan den anderen kant, of de kermis al dan niet gevierd wordt doet aan den in ternationalen toestand niets af. Juist In deze dagen van spanning Wil de mensch wel eens een verzetje hebben, wel eens een oogenblik zijn gedachten naar iets anders dan wapengekletter en tromgeroffel laten gaan en dan is de kermis een onschuldig volksvermaak, dat, in de dagen dat men ontspanningsavonden voor de militairen organiseert, als het ware een onverwachte uitkomst is. Het is nu eenmaal een feit, dat een Hollandsche soldaat, als hij zijn ont spanningen kiezen mag, het allerliefst met een aardig meisje een kermis in de provin cie meemaakt en wat dit betreft hebben de te Alkmaar gelegerde militairen het dan ook buitengewoon getroffen. Het was opmerke lijk hoeveel grijs-groene vaderlanders, in allercharmantst gezelschap reeds Zaterdag avond van de kermisvermakelijkheden ge profiteerd hebben. Ook voor de kermismenschen zelf zou een uitstel van het traditioneel gebeuren in alle opzichten een strop zyn geweest. De tyden zijn voor deze „kleine luyden" toch al niet rooskleurig en een aflasten van het oude volksvermaak, zou voor velen hunner niet minder dan een ramp hebben beteekend. Dus: de kermis gaat door en omdat wij, der traditie getrouw, Zaterdagavond een wan delingetje over de feestterreinen hebben gemaakt, rust op ons weer den plicht in korte trekker, te beschrijven wat hier aan den volke vertoond wordt. Een vrij groote kermis. In aanmerking genomen, dat men aller- wege naar afschaffing van de kermis streeft, ka^ met eenige verwondering geconstateerd worden, dat de Alkmaarsche eerder grooter dan kleiner schijnt te worden. Wie overal eens even om den hoek wil kijken, mag daarvoor gerust een vollen avond reservee ren en dan komt hij om twaalf uur tot de conclusie, dat hij nog lang niet klaar is. Een kermis als deze verschilt in zoo verre van die, welke men zich nog uit zijn jeugd herinnert, dat er heel wat minder armoe gedemonstreerd wordt. Natuurlijk is een kermistent naar buiten nog altijd een paleis van schilder- en beeld houwwerk, van spiegelglas en electrische lampjes en blijkt aan den binnenkant eerst hoe dit alles schoonen schijn is en de werke lijkheid meer uit zeildoek en planken be staat, maar dat komt in het leven meer voor en de trotsche architectuur van het schijn baar meest betrouwbare bankgebouw kan niet verhinderen, dat het er in de kluis soms meer dan bedroevend uitziet. Evenwel, laat ons deze bespiegelingen maar staken. Er is in de latere jaren een soort kennisexploitatie in het gtoot ontstaan Er zyn ondernemers en het gaat hun blijk baar goed die op een kermis verschijnen met allerlei groote etablissementen. Deze blykbaar kapitaalkrachtige exploitanten ver dringen langzamerhand de kleinere, die den stryd om het bestaan in een moeizame worsteling met ongunstig weer en tegenslag moeten uitvechten en vandaar, dat de ar moedige kermistentjes langzaam maar zeker verdwijnen en de schynpaleizen, waar men door allerlei kunstmiddelen op de verbeel ding van de groote massa werkt, een steeds grootere plaats gaan innemen. Wat er zooal te zien is. Er is veel te zien en nog meer te hooren want de groote kermisorgels staan vaak zoo dicht op elkaar, dat men twee, drie melo- dieen tegelijk hoort, of beter gezegd niet hoort, omdat men ze niet onderscheiden kan Er is zelfs te ruiken als men in de buurt van oliebollen en wafelkramen komt en dat er ook te proeven is, behoeven wij natuur- lyk niet meer te vertellen. Alle zintuigen krijgen dus een beurt, want ook het gevoel viert hoogtij, voorals bij de gillende meisjes, die hoog boven in het Turk- sche rad zitten of in een andere gelegenheid in snelle vaart heen en weer en op fn neer geschud worden. Er zijn inrichtingen op Paardenmarkt en Oude Ziekenhuisterrein waar men met suc ces speculeert op de menschelijke begeerte een eigen auto te hebben en net zoo hard te 11 Geldig van let.enavond tot more ongeveer 19 uur: Gedeeltelijk bew^rt**0®4 warm weer beh ens cenite k;l°n 'N weer, meest zwakke veranderlijke Ca" Het gebied van hoogen luchtn Finland nam geleidelijk in beteet 0Ver terwijl zich over de Noorsche zee o Scandinavië een afzonderlijke kern n°0r<i' In zuid-Scandinavië is de bewolkin V°»rm<le' nomen. Er viel eenige regen en aan H ge" kust van Noorwegen kwamen 0 uii' voor. In midden-Europa bleef de luS^ nog doorstijgen. Hedenochtend laz zonderlij ke kern over oost-Frankrijk*" af" Duitschland en de oostelijke Alpen ZW<1' tweede ten oosten van ons land ÓvTy** west en midden-Europa heersch't rustic nig weer met lichte bewolking siec-M en daar, voornamelijk in Frankriü, west-Duitschland kwam het tot plaatin onweersontwikkeling, waarbij vrij neerslag viel. Orleans had bijvoorbeeld^ mm. tengevolge van de nachtelijke uitl ling kwam op vele plaatsen mist of 0chw!' nevel voor. Over den oceaan strekt zich 1 S°,0tu g?bied Uit' Waarin luchtdS betrekkelijk laag is. De weinig actieve d„ pressie trekt langzaam naar het noorden LICHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 20.31 tot 5.34 uur licht op rijden als men dat zelf nu eens zou willen Men kan een baan vinden, waarin men tot aher vreugde tegén elkaar botst zonder dat er slachtoffers vallen en ook een baan waar men nu eens kan toonen, dat men werkelijk rijden kan en hoe snel men wel een bocht kan nemen. Dan mag men zelf gas geven en remmen en rijden totdat het fluitje heeft geklonken en de kleine wagens, zelfs tegen den wil van de berijders, automatisch tot stilstand komen. Alleen men stappeniet uit voordat het laatste wagentje tot stilstand is gekomen, wel men althans niet het gevaar loopen nog een miniatuur-auto met allesbe halve miniatuurmenschen erin over den voet te krygen, waarbij de bestuurder dan net doet of hij op een verkeersweg is en niet eens omkijkt. Wie Alkmaar uit de lucht wil ziet. Wie Alkmaar uit de lucht wil zien, moet eens een kaartje koopen voor het groote Turksche rad, waaraan twaalf of zestien schuitjes zyn gehangen en dat vooral des avonds met zyn honderden electrische lampjes een feeërieken indruk maakt. Vlug gaat het naar boven, men overziet een oogenblik het geheele kermisterrein en dan gaat het even vlug weer naar beneden, Naar men ons verzekert, behoeft er geen vrees te bestaan, dat het rad op een of ander ongelegen oogenblik den dienst zal staken, Er is een verlichte „rups", die minder de aandacht trekt van de leden der natuur historische vereeniging dan van de jongens en meisjes, die van haar kronkelbewegingen profiteeren. Er is een draaiend rad, dat van buiten door een schitterend tentfront gemasqueerd wordt, Men kent de attractie van een dergelijke onderneming: het is nu eens alleen voor meisjes en dan weer alleen voor jongens, die er zelfs een partijtje voetbal kunnen nabootsen, door onder het draaien naar een leeren bal te trappen, maar het eind van het liedje is toch altijd, dat alle deelnemers zich van het middelpunt verwijderen en me een eleganten zwaai in de richting van tribunes verdwijnen. In deze tent kan O tevens een namaak cowboy en een wederhelft bewonderen, waarvan het ro nelyke gedeelte met een reusachtige zw een Noord Hollandsch dagblad in slaat hij zal toch niets tegen dit hebben? en de la cowboy vrouw zich zonder eenig spoortje van P een sigaret uit den mond laat slaan, kan op verschillende wijzen zijn broci dienen, al zal er dan op de eene bo e wel eens iets minder boter en minder zitten dan op de andere. Op en neer en heen en vw althans Op de menschelyke behoefte en van den jongen mensch om op en heen en weer en nog eens in het len worden gegooid, is door vele exp - gespeculeerd. Er zijn heel wat van legenheden hetzij, men ze H0^ r ke be- of Luna Park of een andere vr0° ;Lemers naming heeft gegeven. De on oUds Hommerson en Vermolen en ook de breide bekende Janvier zorgen voor een ui vo0f collectie. Voor een dubbeltje en vijf centen „mag" men over heen nU schokkende planken wandelen, rond- en dan eens worden afgewisseld op draaiende trommels en door om aan laag glijdende matjes, waar<^°°.r n;et ne|ieS het einde netjes en soms gesc»" weer op den vasten grond wo jan ven. Er is zelfs een „huishou •escho- Steen", waar men zich door grensversperring moet wringen hc® T_ «oWenhecie» .„jjjng te komen. In al deze gelegen men de laatste jaren een nieu die vi» hief toegepast. De „dames en heer van de wonderlijke grillen de en e genieten, komen onverwacht j,eere kunstmatig windhoosje te sta plots bemerken dit pas als hun strop bernerk ling naar boven vliegt, de dan vane. het op een wijze, die de lac'lsP gülg brc< tent vol toeschouwers m beweg Maar niemand neemt er eenig

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 2