tegeh de wet 5eui£letm Troepen v°°r wegendiens 1 opgeroepen. Te goed van vertrouwen. Vrouw opgelicht, dader in arrest. Taxatie van gevorderde motorrijtuigen. Beroep thans mogelijk. Rede minister de Geer in de Eerste Kamer. „Gezantenwisseling" te Rotterdam. tweede blad Ingevolge een koninklijk besluit buitengewoon-dienstplichtigen be- aemd voor de wegentroepen, bij openbare kennisgeving (kleur groen) opgeroepen, om op 7 September in werkelyken dienst te treden. Naar wy vernemen behooren hiertoe uitsluitend degenen, die enkele dagen tevoren van den burgemeester hunner gemeente een persoonlijke lastgeving (kleur groen) nebben ontvangen, en zy, die deze nog zullen ontvangen. Op deze lastgeving staat vermeld, waar zij zich op 7 September moeten aanmelden. Deze oproeping omvat alleen de wegentroepen, d.w.z. slechts enkele honderden buitengewóón- dienstplichtigen. De opperbevelhebber brengt in een buitengewone Staatscourant tei algemec- ne kennis dat door hem in het belang van 1 luchtverdediging en van de oefening der onder de luchtverdediging ressortee- rende troepenonderdeelen voor het ge heele gezagsgebied is besloten tot de weg ruimingen en ingebruiknemingen, als be doeld onderscheidenlijk in de art. 15 en 16 van de „Oorlogswet" van 189P en dat den commandant der luchtverdediging de uit voering in het geheele gezagsgebied van deze wegruimingen en ingebruiknemingen is opgedragen. Eveneens heeft hij den commandant van het eerste legercorps opdracht gegeven tot de wegruimingen en ingebruiknemin gen, welke noodzakelijk zijn ten behoeve van' de taak, welke bij de verdediging van het grondgebied des ryks aan dien commandant is opgedragen, en tot die, welke noodzakelijk zijn voor de oefening van de tot dat legercorps behoorende troependeelen. Volgens de artikelen 15 en 16 der oor logswet van 1899 is het militair gezag in den staat van oorlog bevoegd alles te doen wegruimen wat aan de behoorlijke verdediging in den weg staat. Daarvoor wordt schadevergoeding verleend, tenzij bij de wet anders is bepaald of het tegen deel overeengekomen is. Ook kan het militair gezag wegen, wa teren, tereinen en gebouwen, zoo noodig met de daarin aanwezige werktuigen, aan provinciën, gemeenten waterschappen of aan particulieren toebehoorende, in gebruik nemen, wanneer dit voor de uitoefening van den militairen dienst noodzakelijk is. Zoo dra het gebruik niet meer noodig is, zoo bepaalt de wet, wordt het gebruikte weder ter beschikking van de rechthebbenden ge steld. Voor het gebruik wordt schadeloos' stelling verleend, tenzij het tegendeel over eengekomen is. Een inwoonster van Nijmegen was door derden in aanraking gekomen met een 23-jarigen jongeman, dien zij in de hoofd stad haar effecten, een en twintig aandee- kn van 1000 ter deponeering op een Bank had toevertrouwd. De Bank was reeds gesloten en de man gaf de papieren in bewaring bij den portier van het hotel, waar hij sedert eenigen tijd verbleef. Hij gaf echter niet alle effecten af, doch behield drie stukken van duizend gulden. Haarna verhuisde hij naar een ander hotel. Toen hij werd aangehouden, waren nog effecten in zijn bezit, het derde stuk ad hij een automobielhandelaar aan den vertoom in onderpand gegeven bij den «°op van een auto. DT° j?pseman, die eenige jaren geleden tndië is overgekomen en hier te lande e aaa ^en slag kon komen, probeerde P allerlei manieren iets te verdienen,, tot oL e" te Poogde op deze wijze aan den sa«g te komen. bnrJ3 'S ^rKake van verduistering op het vronf.Ui ^scheplein ingesloten. De effori weer in Bet bezit van al haar effecten worden gesteld. September zyn thans de ALKMAARSCHE COURANT VAN WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1939. Op vele vragen, of beroep mogelijk is van de beslissing der militaire autoriteiten om trent de getaxeerde waarde van gevorderde motorrijtuigen, moest tot nu toe door pers en radio ontkennend worden geantwoord neen, er was geen beroep mogelijk. De uit spraak van de militaire deskundigen gold als de hoogste. Ook de Kon. Ned. Toeristen bond A.N.W.B. en de Kon. Ned. Automobiel club hebben hun leden dit onbevredigende antwoord medegedeeld, doch eraan toege voegd, dat men zich niettemin in gevallen van klaarblijkelijk misverstand bij de taxatie of in geval van bezwaar tegen een bepaalden taxateur, die volgens het alge meen gevoelen steeds te laag taxeert, met een bezwaarschrift tot den minister van de fensie kan wenden. In zulke gevallen zou de minister wellicht aanleiding vinden tot het instellen van een nader onderzoek. Thans kunnen de A.N.W.B. en de K.N.A.C. mededeelen, dat een com missie zal worden ingesteld, waar van de leden, over het geheele land verspreid, zich zullen belasten met het in behandeling nemen van de ten deze reeds ingediende en nog in te dienen requesten. Verzoeken om herziening van de beslissing der militaire autoriteiten moeten worden gericht tot den com missaris der koningin in de pro vincie, waar de taxatie van het motorrijtuig heef; plaats gehad. De commissarissen der koningin zorgen voor verdere behandeling der requesten. Vrijstelling van vordering niet mogelijk. Nog dagelijks ontvangen de Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. en de Kon. Ned. Automobiel Club vragen omtrent de vorde ring van motorrijtuigen, de mogelijkheid tot vrijstelling daarvan en tot terugkoop van gevorderde motorrijtuigen. De verkeersbonden brengen daar om onder de aandacht van het pu bliek, dat vrijstelling van vordering thans niet meer kan worden ver leend. Vrijstelling had aangevraagd moeten worden op het oogenblik van de registratie der motorrijtui gen. Toen immers kon men reeds weten, wat in geval van mobilisatie te wachten stond. Voor zoover thans nog registratie van mo torrijtuigen geschiedt, kan bij die gelegen heid vrijstelling worden gevraagd, die ech ter slechts in zeer bijzondere gevallen zal worden verleend. Op de vraag, of men een gevorderd mo torrijtuig kan terugkoopen, moet eveneens ontkennend worden geantwoord. De motor rijtuigen zijn door de vordering rijkseigen dom geworden. Wel heeft de oorspronkelijke eigenaar het recht van voorkeur op het oogenblik, dat de gevorderde motorrijtui gen niet langer voor 's rijksdienst noodig zullen zijn en dus eer van de hand zullen worden gedaan. Terugbetaling wegenbelasting nu ook voor gemobiliseerden. Op hun adres aan den minister van finan ciën om terugbetaling te verkrijgen van de voor gevorderde motorrijtuigen betaalde wegenbelasting, hebben de Kon. Ned. Toe ristenbond A.N.W.B. en de Kon. Ned. Auto mobielclub eenige dagen geleden een in zoo verre gunstig antwoord ontvangen, dat de wegenbelasting, betaald voor motorrijtui gen, die in Augustus gevorderd zijn, van 1 September af wordt terugbetaald door het kantoor, dat de belastingkaart heeft uit gereikt tegen overlegging van deze kaart. De verkeersbonden hebben van den minister bericht ontvangen.dat ook de gemobiliseerden van deze gunstige beslissing zullen kunnen profiteeren. De minister heeft geen bezwaar om, in gevallen, waarin vaststaat, dat een motor rijtuig sedert de oproeping van den houder in werkelijken militairen dienst, niet meer op den openbaren weg is gebezigd, terug gave van de motorrijtuigenbelasting te ver- leenen over de maanden van de over te leg gen belastingkaart, die op het tijdstip van oproeping nog niet waren ingetreden. De A.N.W.B. en de K.N.A.C. gaan voort met hun pogingen om ook voor andere cate- goriën weggebruikers, wier auto tengevolge van de bijzondere omstandigheden gedwon gen buiten gebruik moest worden gesteld, dezelfde gunstige regeling te verkrijgen. Er is hoop, dat dit gelukken zal, mede in verband met den oproep van den minister van economische zaken om zuinig te zijn met de benzine. Het publiek toont zich be reid mede te werken, mits het niet meer schade lijdt dan noodig is en dus de reeds betaalde wegenbelasting ook bij vrijwillig buiten dienst stellen van een motorrijtuig terugontvangt. Anderzijds brengt terugbeta ling van de motorrijtuigenbelasting mede, dat de auto s en motoren in kwestie niet meer gebruikt kunnen worden en het ben- bineverbruik dus wordt beperkt. In dezen zin hebben de A.N.W.B. en de'K.N.A.C. een adres tot de ministers van financiën en economische zaken gericht. De minister van algemeene zaken A. I. de heer de Geer, heeft als volgt geant woord op de gisteren in de vergadering van de Eerste Kamer gehouden rede van den voorziter mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk: „Mynheer de voorziter, De regeering wenscht U en de kamer dank te zeggen voor het op een ongewoon tydstip en met grooten spoed bijeenkomen dezer vergadering. Zij zou het op prijs stel len, indien de wetsontwerpen, gisteren in de Tweede Kamer aangenomen, en alle in verband staande met de buitengewone om standigheden waarin wij verkeeren, hier nog vandaag konden worden afgehandeld. Over het hoogst ernstige en zorgelijke van die omstandigheden heb ik mij gisteren in de Tweede Kamer reeds veroorloofd eenige opmerkingen te maken. Ik ben overtuigd, en het blijkt reeds uit de zooeven door U, mijnheer de voorzitter, gesproken woorden, dat ook in deze kamer de ernst van den toestand diep wordt be seft. Gelukkig i» het beroep dat de regeering in dit donker uur op de eendracht van ons volk en op aller steun en medewerking heef* gedaan, tot dusver niet onbeantwoord ge bleven, terwijl alle teekenen er op wijzen, dat die goede geest zal worden bestendigd en nog in kracht toenemen. De regeering zal daardoor in staat zijn ook onder de grootste moeilijkheden haar zware taak met opgewektheid te vervullen en haar duren plich te doen zoowel tegen over het eigen volk als tegenover de oor logvoerende mogendheden, die op de ge strenge en volledige handhaving onzer neutraliteit onder alle omstandigheden mo gen en kunnen rekenen. De toekomst van ons werelddeel is onzeker. Maar onzeker behoeft niet te zyn de vastberadenheid en de offerzin, waarmede wy dezen bangen tijd noch het vertrouwen op Hem, Wiens wegen hooger zyn dan de onze en Die „een rijken zegen kan leggen ook in de zwaarste beproevingen". Nadat enkele ministers eenige opmerkingen uit de zeer korte verslagen hebben beant woord, werd door of namens alle fractie voorzitters verklaard, dat de .egeering in haar strijd voor onze onafhankelijkheid en neutraliteit onder alle omstandigheden op alle in de Kamer vertegenwoordigde par tijen kan rekenen. De vijf wetsontwer pen werden hierna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. INCIDENT OM EEN VROUW. Messteker aangehouden. Maandagavond zyn twee scheepsjagers in de hoofdstad gaan passagieren. Men deed een aantal café's aan en tegen het nachtelijk uur waren de gemoederen eenigszins verhit geraakt, en voor het perceel 93 aan de Gelderschekade kwam de reactie. Beiden hadden kennis gemaakt met een juffrouw en de een, een 47-jarige man uit Wildervank, was van meening, dat zy duidelijk voorkeur toonde voor den an der, een collega uit Nieuwendam. De Gro ninger trok zyn zakmes en sta1- de vrouw in den arm, toen zij de beide ruziënde mannen wilde scheiden. De messenheld werd '"oor de politie naar het bureau overgebracht en terzake van zware mis handeling ingesloten. Hij zal voor den officier van justitie worden geleid. De getroffen juffrouw werd in het Bin nengasthuis verbonden, waarna zij naar huis kon gaan. Gistermiddag zijn de Engelsche en Duitsche legaties, resp. uit Berlijn en uit Londen, op het ter rein van de firma W. H. Müller aan de Parkhaven te Rotterdam aangekomen, de Engelsche dele gatie per extra-trein, de Duitsche per Batavier IV Nadat de gebruikelijke formaliteiten vervuld waren, is de Engelsche gezant te Berlijn, sir Neville Henderson, naar den Haag vertrokken, terwyl het legatieper soneel zich naar Scheveningen begaf. De Duitsche zaakgelastigde te Londen, dr. Kordt, is met het legatiepersoneel en de leden van de Duitsche kolonie naar Duitschland teruggekeerd. Om twintig minuten over vieren kwam de uit negen rijtuigen bestaande extra trein, waarin de Engelsche gezant te Ber- lyn, sir Nevile Henderson, met het lega tiepersoneel de Duitsche hoofdstad had verlaten op het spoorwegemplacement van het station rechter Maasoever aan den Westzeedijk aan. Tezelfdertijd werden de trossen van de Batavier IV, die gedurende enkele uren aan een boei op de rivier ge meerd geweest was, losgegooid en voer het schip langzaam de Parkhaven binnen. Aan boord bevonden zich de Duitsche zaakgelastigde te Londen, dr. Kordt, het personeel van de legatie en leden van de Duitsche kolonie. Het duurde echter tot ruim zes uur voor de trein, die men tusschen een aantal goe derentreinen had ingezet, het terrein van de Batavierlijn binnenreed. Gedurende den tusschentijd zorgden de passagiers van de Batavier IV voor het inladen van de bagage in een drietal goederenwagons. Van de zijde der Nederlandsche spoorwe gen, de directie van de Batavierlijn en van de rivierpolitie waren maatregelen geno men dat de aankomst der beide delegaties zoo weinig mogelijk bekend werd. Het terrein aan de Parkhaven werd streng bewaakt. Om even over zes rolde de trein heel langzaam het afgezette ter rein binnen. Dadelijk nadat hij tot stil stand was gekomen werden de coupédeu ren opengeworpen en werd met het uit laden van de bagage begonnen, terwyl Henderson welkom werd geheeten door den Engelschen gezant in Nederland, sir Neville Bland. Ook was de Duitsche delegatiesecretaris, de heer Zapp, by den trein aanwezig, om de diplomatieke formaliteiten betreffende de uitwisseling der beide delegaties te re gelen. Na een kort oponthoud vertrok Henderson om half zeven per auto naar de Engelsche legatie in den Haag. Het lega tiepersoneel vertrok kort daarna in een tweetal autobussen naar Scheveningen, waar zij in een hotel zullen logeeren. De 2000 kg. Engelsche bagage werd in een gesloten vrachtauto meegevoerd. Omstreeks kwart voor zeven verlieten de Duitschers de Batavier IV, om zich naar den trein te begeven, maar het duurde nog geruimen tijd, voor deze kon vertrek ken. De Duitsche consul-generaal, dr. Pochhammer, was hier aanwezig om zyn landgenooten welkom te heeten. Om kwart voor acht vertrok de trein, waaraan de drie goederenwagons met de 30 ton Duitsche bagage gekoppeld waren, naar Berlijn. RIJKSBUREAU VOOR HOUT INGESTELD. Naar aanleiding van verschillende vra gen ,die den minister van economische za ken hebben bereikt, vestigt hij nog eens met nadruk de aandacht op het feit, dat alle ondernemingen, welke hout verhan delen, verzagen, bewerken, of verwerken en/of triplex verhandelen, vervaardigen, bewerken of verwerken en nader aange duid zijn in de houtbeschikking 1939, no. 1, verplicht zijn zich te doen inschrijven bij het rijksbureau voor hout. Bovendien rust op hen de verplichting om aan het rijksbureau voor hout opgave te doen van hun voorraden hout, half fabrikaten van hout en producten van hout. Het rijksbureau voor hout is gevestigd te 's-Gravenhage, Oranjestraat 9, telefoon 117224. Voor inlichtingen wende men zich tot den economischen voorlichtingsdienst, Rijn straat 24 te 's-Gravenhage en de kamers van koophandel en fabrieken. BEKENDMAKING VAN HET CENTRAAL DISTRIBU 1'IEKANTOOR. Het Centraal Distributiekantoor maakt aan de winkeliers bekend, dat het bij het uitvoeren der distributiemaatregelen in de bedoeling ligt, hen hierbij zooveel moge lijk in te schakelen. Voorshands wordt alleen een enquête gehouden naar de omzetten en voorraden van verschillende levensmiddelen en en kele artikelen van huishoudelijken aard, teneinde een overzicht te verkrijgen van den stand van zaken. Om ingeschakeld te worden bij de distributie, is het nu echter noodzakelijk, dat. alle winkeliers en andere handeldrij- venden, die de in het enquête-formulier vermelde artikelen aan het publiek ver- koopen een dergelyk formulier volledig invullen. Het betreft hier de volgende artikelen: Ryst. Bloem en meel, grutterswaren e. d. Tarwebloem en tarwemeel, roggebloem en roggemeel, havermout, gcrrt, vermicelli, macaroni, spaghetti, maizena, aardappel meel, griesmeel en puddingpoeders, boek- weitmeel, rijstbloem, boekweitgrutjes, bakmeel, rystemeel, gemalen rijst, kinder meel, gemengd meel e. d. Gedroogde peulvruchten. Groene erwten en spliterwten, bruine boonen, witte boonen, capucijners en ro zijnerwten, andere soorten gedroogde peulvruchten. Suiker. Witte suiker, basterd suiker. Oliën en vetten. Sloalie, raapolie, boterolie e.a. spijs oliën, bak- en braadvet, margarine. Koffie, thee, cacao. Koffie, koffie-surrogaten, thee, cacao. Zeep. Harde zeep, zachte en vloeibare zeep, zeeppoeder, zeepvlokken, zeepschilfers en waschpoeder. Kaarsen. Diegenen onder de winkeliers, die als nog geen enquête-formulier ontvangen hebben, kunnen zich ter bekoming hiervan tot hun gemeentebestuur richten. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de indiening dezer enquêteformulieren in den loop dezer week moet beëindigd zijn. DE K.L.M. BREIDT HAAR LUCHTNET UIT Luchtverbinding NederlandNoor wegen heropend. De K. L. M. heeft gisteren haar diensten op Londen met groote regelmaat uitgevoerd. Van Amsterdam vertrokken vier vliegtui gen naar Londen, terwyl ook in omgekeer de richting vier diensten werden onder houden. Het ligt in de bedoeling in de vol gende dagen de verbindingen tusschen Ne derland en Engeland op denzelfden voet voort te zetten. Dit geldt eveneens voor Ko penhagen. Tusschen Denemarken en Ne derland werden in beide richtingen 2 diens ten onderhouden. Op den ochtend-dienst bestaat doorverbinding naar Stockholm, op den middagdienst naar Malmoe. Er zijn nu voorbereidingen getroffen om den dienst AmsterdamKristiansandOslo v.v. te heropenen. Hedenmiddag vertrekt het eerste vliegtuig van Amsterdam naar Noorwegen. Voorloopig wordt de dienst in de richting Noorwegen driemaal per week gevlogen en wel op Maandag, Woensdag en Vrijdag, terwijl op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag uit Noorwegen een vliegtuig naar Nederland komt. De luchtverbinding met Parijs kon nog niet worden hersteld. Besprekingen vinden echter plaats en men hoopt dezen dienst binnen afzienbaren tyd te kunnen herope nen. De Oehoe onder commando van gezag voerder van Veenendaal, het thuiskeerende Indiëvliegtuig, dat hedenmorgen uit Alexandrië is vertrokken, wordt heden middag op Schiphol verwacht. BENZINE VOOR AUTO's NAAR HET BUITENLAND. Indien noodzakelijk meer dan 10 liter. Het departement van economische zaken deelt mede, dat de inspecteurs van de in voerrechten gemachtigd zijn om in geval len, waarin zy dit noodig oordeelen, aan houders van motorrijtuigen toe te staan een grootere hoeveelheid dan 10 liter motor brandstof naar het buitenland mede te ne men. Naar het Engelsch van u) martin porlock. heviBJelkl,einen. doch vooral niet minder "lan m.„° merkte zy plotseling, dat de ten had en nT ^Vel ziin tafeltje verla- h°udine ak e u- naast haar stond, in een Voor zii ept ^aar wHde aanspreken. Tassing zijn,,,.1 er goed en wel van de ver eerd zy in aaawaz'gheid bekomen was, de woorden g heviger mate verrast door -Miss Fre'ncv, tot ^aar richtte. lunchen?" am vroe8 hij, „wilt u met frekkelijkf g''m'achen een aan- Zeer blank en zfin tanden waren Vernauwden „Jn zwarte> lachende oogen geen woord r tot alle spleetjes. Zij zei geprobeerd han vertelde zij, dat zy het °.p dat moment h °Ch dat haar verbazing slagen haar met stomheid had ge- »>W&t ZOudt fei Nicholas RpJ^ggen van een cocktail?" ar In een stoei en zette z'ch tegenover 7S °P den knLneer- Zijn vinger drukte 2ii ne rolde Si Van de tafelschel. JdaThand bekende °°gen' Z°°alS begon „Wat... Giulio kwam haastig aangeloopen. „Dry Martini?" informeerde Nicholas Re- vel. „Bronx? Sidecar? White Lady? Pro beer een White LadyJa, dat is wat wij dezen morgen moeten hebben. Giulio, twee groote White Ladies niet te veel citroen en haast je een beetje!" Giulio straalde van genoegen en ijlde weg, zoodat niemand het kleine tikje verwonde ring in zyn oogen kon lezen. Jane's aandoeningen waren chaotisch. Haar verwondering had plaats gemaakt voor boosheid en deze boosheid weer voor verbijstering en deze drie op hun beurt plotseling voor een onbedwingbare neiging om te giechelen. En als er een luxe was, welke zij zich nimmer permitteerde, dan was dat wel giechelen. Zij raapte al haar moed en zelfbeheersching by elkaar en probeerde het nog eens. Zy trok haar wenkbrauwn op en zei ijzig: „Ik ben bang", zei Jane, „dat ik niet kan begrijpen Zy werd in de rede gevallen. „Natuurlijk kunt u dat niet!" zei Nicho las hartelijk. „Natuurlijk kunt u dat niet. En ik zou het ook maar geen oogenblik probeeren ook! Wat zoudt u denken van een stukje eten nu? Ik zou u aanraden wat gerookte zalm te nemen en een van Mario's kippenslaatjes te probeeren en een sorbet en dit geheel met 'n flesch Liebfraumilch jaargang '21 te besproeien. U zult het mis schien niet willen gelooven, maar ze heb ben hier nog steeds Liebfraumilch '21 in den kelder. De eenige zaak in Londen misschien zelfs wel in de heele wereld Giulio kwam met twee schuimende, ijs koude glazen aandragen. „Op uw gezondheid", zei Nicholas Revel. „Daar gaat u!" Jane merkte tot haar eigen verbazing, dat zij dronk. „Zoo, nu ziet u er al beter uit!" zei Ni cholas Revel goedkeurend. „Al veel beter! Kom, probeert u eens te lachen!" n. Jane peuzelde haar laatste restje gerook te zalm op. „Ziezoo", zei ze, „nu wil ik ook eens een woordje zeggen, als u het nog niet wist". „O, maar dat wist ik! Ik heb u alleen maar niet aan het woord laten komen. De tyd was er nog niet rijp voor. Steekt u nu maar van wal!" Nicholas Revel hief zijn glas op en dronk. Jane moest onwillekeurig glimlachen. Doch maar heel even, want nauwelijks was zy er zich van bewust, of zij trok haar ge- zjcht weer in de plooi. Dat zy hier met de zen man zat te eten was al buitengewoon genoeg. Maar dat zij zonder eenige reserve tegen dezen man zou moeten lachen, alsof hij een oude vriend van haar was, gelijk zijn houding zoo misleidend deed vermoe den nee, dat zou nog buitengewoner zijn. Misschien wel wat al te buitengewoon zelfs, dacht Jane. Zy deed haar uiterste best om zoo strak mogelijk te kijken. „Eerst een paar vragen" bent u?" „Voornaam: Nicholas". „En uw achternaam?" Opnieuw vernauwden zei ze. „Wie zyn lachende, zwarte oogen zich tot twee smalle spleet' jes. „Die is u al bekend. U hebt dien door George hooren noemen". „Maar hoe kende u mijn naam?" Jane's stem had iets scherps. „Wel, dat was geen heksentoer om daar achter te komen! Toen u den eersten keer binnenkwam, was u totaal op. U keek naar de voorpagina van myn krant, waarop in allerlei lettertypen de naam Vayle voor kwam. Dat maakte u nog erger van streek. U probeerde zich flink te houden toen u merkte, dat ik naar u keek en begon toen uw eigen krant te lezen. Nog meer over het drama Vayle! U frommelde de krant in elkaar en gooide deze woedend weg geen, alledaagsch gebaar voor een dame om zooiets in het openbaar te doen De voorpagina's van de kranten m. a. w. de artikelen over Vayle grepen u erg aan. U had dus op een of andere manier wat met hem te maken. Gelukkig genoeg was u niet Leda Fitzroy, maar in ieder geval wel een vrouw, die ook met hem in betrekking stond. Vayle was verloofd ge weest met Jane Frensham. Ik noemde uw vaders naam, toen ik met George stond te spreken. U sprong op!" „Oh!" zei Jane. „Oh... nu begryp ik het!" Zij fronste haar wenkbrauwen. „Wat bent u eigenlijk van plan?" „Van plan „Kom stel u niet aan! Of als u wilt dat ik mij in een beetje ronder taal uitdruk: Wat voert u in uw schild? Wat gaat u doen?" Opnieuw lachte Nicholas, doch dezen be- mij dat keer alleen maar met zijn oogen. „Ik ben bezig u zooveel als maar eenigszins mo gelijk is aan mij te verplichten". „Meent u dat?" zei Jane, in plaats van: „Je bent een verduiveld brutale rekel!" welke kwalificatie haar haast ontglipt was. „Ja, ik meen dat!" „Waarom?" vroeg Jane. „Waar dient het toe hierover nu te ginnen?" „Met andere woorden u wilt het niet vertellen?" „Nee, op dit oogenblik nog niet". „O!" zei Jane en bedacht daarbij, haar rantsoen „O's" voor één dag vrijwel opgebruikt, zoo al niet overschreden moest zijn. „Ik veronderstel, dat u ook nog zult weigeren my te zeggen wat voor verplich tingen het zyn, welke ik met alle geweld aan u moet hebben?" Nicholas Revel schudde met zyn blonde, keurige hoofd. „O, nee, dat niet! Ik heb my voorgenomen u, morgenochtend op zijn laatst, van een der grootste kwellingen van uw leven af te helpen". „En die isvroeg Jane. „Toe!" zei hy met een klagende stem. „Als Vayle niet van moord doch alleen maar van het betrekkelijk onbeteekenende feit beschuldigd was, in een dronken bui met een paar agenten aan het bakkeleien te zyn geweest en er met de helmen van zyn slachtoffers vandoor te zijn gegaan, zoudt u toch zeker niet half verdoofd in Londen rondloopen, niet waar?" (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 5