De Dïeren-'Jamboree VRAAG EN AANBOD Rechtszaken lüeet&eticfit WOENSDAGS en ZATERDAGS. 35 cent per vijf regels, Arrondissement» Rechtbank te Alkmaar. Verwachting: Buitenlandsch weeroverzicht EERSTE BLAD Alkmaar, Woensdag. DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN KOEDIJK. De heer J. A. Pesman, wiens benoeming tot burgemeester van de gemeente Koedijk we gister nog konden melden, is 36 jaar oud hij werd geboren op 15 Aug. 1903 te Hoorn als zoon van den luitenant kolonel Pesman, dirigeerend officier van gezondheid. Na studie aan de H. B. S. te Assen en te Amersfoort behaalde hij een diploma 5-j. H.B.S. Na eenigen tijd werkzaam geweest te zijn ten kantore van de Haarlemsche Hypotheekbank, werd hij volontair ter secretarie van Zandvoort. Hij slaagde na korten tijd voor het diploma gemeente administratie en werd eenige jaren gele den benoemd tot ambtenaar ter secretarie van Zandvoort. De heer Pesman is de libe rale beginselen toegedaan. Tengevolge van zijn practische vorming op de Zandvoortsche secretarie is de heer Pesman volledig op de hoogte met de zaken de gemeente betreffende. Hij is joviaal in den omgang en zeer gezien bij superieuren, collega's en burgerij. In Zandvoort beschouwt men deze be noeming als een zeer gelukkige. Koedijk krijgt een goeden burgemeester. HET ALKMAARSCH ALGEMEEN MILITAIR TEHUIS. Aan de inrichtng van het algem. militair tehuis wordt met man en macht gewerkt opdat het zoo spoedig mogelijk opengesteld kan worden en 't belooft 'n gezellig home te worden. Wanneer alles nieuw aangeschaft moet worden, gaat daar veel geld in zitten, maar het comité verwacht dat er ook milde gevers zullen zijn die (eventueel tegen een kleine vergoeding) wandversiering, tafels en spelen willen afstaan welke voor dit doel geschikt zijn. De aanschaffing van nieuwe kachels voor de zes vertrekken zou te kostbaar worden. De heer Stoutjesdijk, Voordam 5, zal alles wat men voor het alg. militair tehuis wil afstaan dankbaar in ontvangst nemen. JUBILEUM. Op 16 September a.s. is het 25 jaar ge leden, dat de heer B. Leek, brievenbesteller te Alkmaar, tevens belast met de postbe stelling te Oudorp, werd aangesteld in dienst der posterijen. MILITAIRE STAF IN HEILOO? Naar we uit betrouwbare bron ver nemen, wordt overwogen om den militairen staf in de St. Willibrordus-stichting te vesti gen. De vorige week heeft men aldaar een bezoek gebracht en toen leek het of het niet zou doorgaaan. Dinsdag heeft men ander maal een bezoek gebracht, zoodat het niet is uitgesloten, dat men ook hier militairen krijgt. AUTOBOTSING BIJ LIMMEN, DIE WONDER GOED AFLIEP. Gisteravond om half zeven heeft op de kruising Alkmaarsche straat en primaire weg naar Bakkum een ernstige autbotsing plaats gevonden. Van de richting Uitgeest naderde de auto van den heer W. C. uit Castricum om den primairen weg naar Bakkum in te slaan. Juist kwam van de richting Alkmaar de Amsterdammer E., die natuurlijk, op een voorrangsweg rijdende, meende recht voor doorrijden te hebben. Toen echter de heer C. geen voorrang verleende, was een botsing niet meer te vermijden met gevolg, dat de auto van den heer S. finaal geschept werd, een salto maakte en ten slotte op zijn wielen in den grasberm terecht kwam. De heer E. bekwam slechts een lichte kwetsuur aan zijn been en hals, maar de auto was nagenoeg geheel in elkaar gedrukt. De koplampen en alle stukken, welke aan voor- en zijkant aan wezig waren, zijn óf vernield óf versplin terd, terwijl geen ruit meer heel was. De auto van den heer C. vertoonde een gebogen vooras en een kapot voorwiel, terwijl de voorruit stuk was. De brigadier-rijksveldwachter uit Limmen heeft het eerste onderzoek geleid en proces verbaal opgemaakt. Omstanders beweren, dat de heer C. links van den weg heeft ge reden. BEMIDDELINGSBUREAU VAN DE VEREENIGING VAN HUISVROUWEN. Nu Alkmaar plotseling een garnizoenstad van beteekenis is geworden, doen zich moei lijkheden voelen, wat het vinden van onder dak betreft. De Huisvrouwen-vereeniging heeft daarbij gedacht aan drie groepen personen en wel aan hen, die kamers zoeken al of niet met pension, aan hen die ergens de maaltijden willen gebruiken en ook aan fde groote groep onder de wapenen geroepenen, die bij een langeren duur van de mobilisatie een gelegenheid zoeken waar zij in de avond uren rustig kunnen studeeren. Daar de vereeniging vermoedt, dat er on der de Alkmaarsche bevolking velen zullen zijn, die bereid zijn hun huis hiervoor be schikbaar te stellen, al of niet tegen vergoe ding, heeft zij gemeend, dat het voor haar een taak zou zijn, die beide groepen met elkaar in contact te brengen. Zij verzoekt daarom degenen die een dergelijke gelegen heid willen aanbieden, bij haar opgave te doen met omschrijving van ruimte en con dities en hoopt aan den anderen kant, dat hiervan een ruim gebruik zal worden ge maakt. Wel moge er nog op worden gewezen, dat het hier een bemiddeling geldt, zonder dat de vereeniging verantwoordelijkheid op zich kan nemen. Wij verwijzen voor nadere bijzonderheden naar de advertentie in dit nujnmer. ER WORDT FLINK GEWERKT. Voor een drietal weken werd aan het westeinde van den Nesdijk te Bergen een aanvang gemaakt met het maken van een aarden baan voor den nieuwen verbindings weg naar het militaire vliegveld. Dit wordt een flinke breede weg met aan weers kanten rijwielpaden, sloten en bermen, zoo iets als de tegenwoordige Bergerweg. Het werk wordt, onder leiding van den heer Stukje van de Ned. Heide Maatschappij, m werkverschaffing uitgevoerd. Wij hebben gister de vorderingen van dit werk eens in oogenschouw genomen en geconstateerd, dat, gezien het aantal te werk gestelde men- schen, het werk flink voortgang heeft. Het weiland wordt over het gedeelte waar de wegen komen van graszoden ont daan en afgegraven tot de harde zandlaag, om later het inklinken van den weg te voor komen. De losse grond en de grond van de te graven sloten worden voor de bermen aangewend, zoodat men aan weerskanten dijken krijgt waartusschen de wegbaan straks met duinzand wordt gevuld. De vrij komende graszoden worden voor een deel direct aangewend voor de bekleeding van de bermen en de slootkanten en dank zij het mooie weer pakken de zoden onmiddel lijk aan, zoodat, over het reeds gereed geko men gedeelte prachtige groene taluten ont staan, die een mooie afscheiding geven aan het heldere water in de nieuwe sloten. Het doet ons genoegen onze voldoening te kun nen uitspreken over de eminente leiding en de uitvoering van dit werk door de Bergen- sche werkloozen, die blijk geven met plezier en routine te werken. Een wandeling langs het werk schonk ons de overtuiging, dat straks een prachtweg tot stand zal komen, vanwaar men een mooi gezicht heeft op het pitoreske dorp. EEN DANKWOORD OP RIJM. Men weet, dat wij slechts bij uitzondering gedichten van onze lezers opnemen. Niet alleen is een nieuwsblad over het algemeen geen litterair tijdschrift, maar de ervaring heeft ons in verloop van jaren wel geleerd, dat er in dezen tijd nog maar weinig dich ters zijn die Vondel naar de kroon kunnen steken. Evenwel, we zullen vandaag een uitzon dering maken en wel voor een gemobili- seerden militair, een sergeant die in Alk maar in een onzer openbare gebouwen is ondergebracht en, mede namens zijn lotge- nooten, een woord van dank wilde spreken voor de ontvangst welke hun van de zijde der Alkmaarsche burgerij ten deel is ge vallen. Het is allerminst onze bedoeling, dat meerderen door deze poëzie geïnspireerd zullen worden hun dichtaderen eveneens open te zetten. Hier volgt het bij uitzondering opge nomen gedicht van een der te Alkmaar ge legerde gemobiliseerden: Alkmaarders en Alkmaarsters! Gaarne geef ik hierdoor uiting Van mijn groote dankbaarheid, Voor uw sympathieke houding En uw gulle gastvrijheid. Allen werden wij geroepen, Moesten w' uit ons gezinsverband, Geheel vreemd hier, zonder vrienden Kwamen wij bij u te land. U ontving ons hier met warmte, Verlichtte ons zoo het gemis Aan vader, moeder, vrouw of kind'ren Waar ieder zoo gehecht aan is. U werd een vriend der militairen, In de leg'ringsplaatsen van uw stad, Hoorde men dagelijks vertellen Hoe goed we 't weer hadden gehad! Alkmaar, u schonk ons uw gastvrijheid, U schonk ons koek en schonk ons thee En als we weggaan nemen w' ook nog Uw welgemeende vriendschap mee. Uw spreuk „Indien 't gemeen u roept Versorght het als uw eigen", Zal ook voor ons een leidraad zijn Als er gevaren dreigen. P. S. ONTSPANNING EN ONTWIKKELING MILITAIREN. Aan het verslag van den door het Comité tot ontspanning en ontwikkeling van de te Alkmaar gelegerde militairen gehouden avond moeten wij nog het navolgende toe voegen: Nadat de burgemeester had gesproken hield de heer G. Grondsma een rede, waarin hij uiteenzette, dat de heer D. J. Scheffel secretaris van de Kamer van Koophandel, het initiatief had genomen tot het oprichten van een Comité uit de burgerij. Dit voorstel vond aanstonds bijval van den burgemeester en den garnizoenscommandant, die het tot standkomen van het Comité krachtig be vorderden. Aan het verzoek om als voorzitter te wil len fungeeren had spreker gaarne voldaan. Ook de burgerij, die bewogen is met het lot van de duizenden militairen, die huis en haard hebben moeten verlaten om het va derland te dienen, heeft spontaan medege werkt om hun gedwongen verblijf te Alk maar zoo aangenaam mogelijk te maken. Het Comité is opgericht onder het devies: wat flink en eerlijk is en goed, hoe zwaar het ook moog lijken, zal licht en handig blijken, wanneer men het pittig wil, en doet! De voorzitter dankte vooral den burge meester dezer gemeente voor diens mede werking, terwijl het comité ook den garni zoenscommandant ten zeerste erkentelijk is voor zijn hulp en de betoonde welwillend heid om majoor v. d. Drift te willen aan vijzen °m als schakel tusschen de militairen vnn v. comité te fungeeren. De doelstelling PrrHo i'iT 1S om de te A1kmaar gele- S m f'rn f°veel mogelijk ontspan- hèt inza nfwikkehns te bezorgen o.a. door het inzamelen en verspreiden van lectuur, bet houden van bijeenkomsten enz. Een der binnenkort volgende feestavonden hoopt e 8 October-vereeniging te organiseeren. Spreker deed verder een beroep op artisten, die wellicht zouden schuilen on ei de militairen om zoo noodig ook hun me e- werking te verleenen en hun namen aan e comité op te geven. Hij bracht verder den bij zonderen danh van het comité aan al degenen die hebben medegewerkt om dezen avond te doen sla gen, alsmede aan de pers zonder wiens me dewerking het niet mogelijk is om die succes van het comité te verzekeren. Ook den heer IJpma betuigde spreker zijn er kentelijkheid voor het aanbrengen van de geluidsinstallatie, waardoor het gesprokene op buitengewoon duidelijke wijze door kwam. Later deed de voorzitter nog de blijde mededeeling, dat, dank zij de hulp van alle padvinders van Alkmaar, circa 2500 boe ken waren opgehaald, alsmede plm. 16.000 tijdschriften, zoodat vermoedelijk niet slechts de kazernes te Alkmaar, doch oo. die in omliggende gemeenten, ruimschoots van lectuur kunnen worden voorzien. Op deze mededeeling volgde een krachtig ap plaus van de aanwezigen. WIELRIJDER DOOR PAARD EN WAGEN AANGEREDEN. Gisteravond is op de brug bij de Kaar- semakersgracht een ongeluk gebeurd, waar van een inwoner van Heerhugowaard het slachtoffer werd. Op de brug passeerden elkaar een auto en een paard en wagen, juist op het moment, dat een fietser, de heer Tromp uit Heerhugowaard. tusschen de twee voertuigen door wilde rijden. Deze onvoorzichtige manoeuvre had tot gevolg, dat de fietsrijder door den wagen werd aangereden en met een gebroken arm naar het St. Elisabethziekenhuis moest worden vervoerd. VOOR DE SPOORWEG TUBERCULOSE- VEREENIGING. Het eeuwfeest herdacht door steun aan de tuberculozen. Op Woensdag 20 September 1939, den officieelen jubileumdag ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan der Nederlandsche Spoorwegen, zal door de Spoorweg-Tuber- culose-Vereeniging een feeststrikje worden aangeboden, in de Nederlandsche kleuren, gehecht aan een speldje van wit metaal, met de letters N.S. De opbrengst van deze collecte zal geheel ten goede komen aan de tuberculose-bestrij- ding onder het spoorwegpersoneel. Waar iedereen belang heeft bij een tuber culeus-vrij spoorwegpersoneel, en deze ver eeniging slechts één keer collecteert in de 30 jaren van haar bestaan, beveelt het Plaatselijk Comité deze collecte warm aan. Koopt op Woensdag 20 September allen een feeststrikje voor de tuberlose-bestrijding onder het spoorwegpersoneel! Deze collecte zal te Alkmaar met goed keuring van B. en W. plaats vinden in de omgeving van het station. UITBREIDINGSPLAN VAN BERGEN IN DEN RAAD VAN STATE BEHANDELD. Bij besluit van 16 Nov. 1937 heeft de ge meenteraad van Bergen (N.H.) een plan van uitbreiding voor het geheele gebied der ge meente vastgesteld, waarvan aan Ged. Sta ten van Noordholland hun goedkeuring op 14 Dec. 1938 hadden verleend. Een tiental belanghebbenden evenwel had hiertegen allerlei be zwaren ingediend, aanvankelijk bij gemeente- en provinciaal bestuur, thans bij de Kroon, welke bezwaren heden in de vergadering van den Raad van State, afd. geschillen van bestuur, zijn behandeld. De bezwaren van een dezer reclamanten toelichtend wees mr. van Löben Seis erop, dat weliswaar het algemeen belang boven privaat'belang kan worden gesteld, doch dat in uitbreidingsplannen e.d. private be langen behooren te worden ontzien, wan neer het algemeen belang niet wordt ge schaad of wanneer een andere oplossing om het algemeen belang te dienen mogelijk is. Dat deze mogelijkheid betsaat, zette plei ter nader uiteen. Spr. achtte het ondoelma tig, in Bergen een sportveld van afme tingen als die van het Amsterdamsche sta dion aan te leggen en daarbij een weg van 50 meter breedte van Alkmaar naar Schoorl te traceeren. Het Amsterdamsche stadion meet n.1. 10 H.A. en het ontworpen sport veld te Bergen 9% H.A. Hiervoor particulier terrein aan zijn vrije beschikking te onttrekken kwam pleiter even ongerijmd voor als het geval zou zijn, indien men te Bergen bijv. een gemeentelijke dierentuin van respectabele afmetingen zou willen aanleggen. Ook van andere zijden werd het Ber- gensche plan al te fantastisch geacht. Alléén 2de handsch goederen. uitsluitend 6 contant (Dinsdags en Vrijdags Inzendend Te koop een kinderledikant tot leef tijd 78 jaar, met dubbele spiralen en kapokmatras, alles in prima staat. Adres Maclaine Pontstraat 7 2 x bellen. Te koop gevraagd: Bad met geyser (koper). Brieven onder letter T 215 bureau van dit blad. Te koop gevraagd: een goed onder houden vulkachel. Brieven onder let ter S 214 bureau van dit blad. Het Naaimachine Huis: pracht inzinkb. Trapm. merk Kohier, koopje en Singer Veritas Handm. vanaf 10 met garantie. J. H. DE BOER, Geestersingel 48, Alkmaar. Baby-weegschalen z. g. a. n. voor lage prijzen. DE Hygiënische Artikelenwinkel ,,HYGIENA", Achterstraat 45. Te koop: Chevrolet Luxe 1930, prijs 150. Ook genegen te ruilen lichte D.K.W. Bevr. GARAGE WIJKER bij de Vlotbrug. Uitspraken van op 5 September behandelde zaken. H. en P., landarbeiders zonder vaste woon plaats, hebben terecht gestaan wegens het plegen van vele diefstallen in Noordhol land. Tegen hen was geëischt anderhalf jaar gevangenisstraf. De rechtbank veroordeelde heden beiden conform den eisch. C. de W., hulpbrievenbesteller bij de posterijen te Den Helder, heeft terecht ge staan wegens het plegen van verschillende inbraken te Den Helder, Tegen hem was geëischt vier jaar gevangenisstraf. De rechtbank veroordeelde heden de W. tot twee jaar gevangenisstraf. Zitting van Dinsdag 12 September. Kippen en radio. Voor de Alkmaarsche rechtbank stond Dinsdag terecht de gas- en waterfitter V. uit Hoorn, die indertijd te Hoorn eenige diefstallen had gepleegd en daarbij o.a. kippen en. een radiotoestel had buit ge maakt. Zijn zaak was een vorigen keer aange houden voor een reclasseeringsonderzoek. De heer Wiggers, reclasseeringsambte- naar, gaf een zeer gunstig rapport over verdachte, waarvoor hij een voorwaarde lijke veroordeeling, zelfs zonder oplegging van voorwaarden, heel geschikt achtte. De officier, mr. G. v. d. Feen de Lille, vorderde nu 50 of 25 dagen en één jaar voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. Diefstal ir. het klein. De oude kluizenaar V. uit Andijk stond terecht, omdat hij ten nadeele van P. uit Andijk een petroleumtoestel zou hebben gestolen. De man, een zonderling type met ver waarloosd haar en baard, ontkende. Het bij hem in beslag genomen toestel was van hem zelf en hoewel getuig P. en zijn vrouw het pertinent als hun eigendom herkenden, hield hij dat standpunt vol. De. officier, die herinnerde aar vier vo rige veroordeelingen wegen diefstal, welke verdachte achter den rug had, vreesde, dat V. de vorige keeren te clement was be handeld, zoodat hij thans vier maanden ge vangenisstraf vorderde. Verdachte, die zijn onschuld vol hield, vond die straf „veel en - eel te veel." Verkeersdelict. De te Den Helder wonende C. B. had zich te verantwoorden, omdat hij in de van Speijckstraat te Den Helder heel roekeloos had getracht met zijn auto den loopjongen W. Kater, die een handkar voortduwde, van achterop te passeeren. De poging was hierom roekeloos, omdat van den anderen kant ook iemand met een handwagen aan kwam. Kater werd van achter aangereden, waarbij een van zijn duimen gedeeltelijk werd verbrijzeld, zoo dat hij negen weken lang zijn werk niet had kunnen doen. Geldig van hedenavond tot moreen ongeveer 19 uur: Zwakke tot matje*^'1 uit noordelijke richtingen, betrnki d zwaar of halfbewolkt, aanvankelijk^»10' mende, later weer toenemende kans o gen, weinig verandering in temperatuur*?" den nanacht en ochtend kans op mist m Het gebied van hoogen luchtdruk is v Scandinavië naar de Baltische staten trokken. Thans winnen de depressies veld in Noorwegen en Zweden, langs Noorsche kust stormt het uit zuid en v'i vrij veel regen. In vrijwel geheel Seal dinavië is de temperatuur vergeleken bi gisterenmorgen aanzienlijk gestegen Mar? tieme luchtmassa's worden uit het westen aangevoerd en in het binnenland nam dn windkracht toe. Tengevolge van een uitbrei ding van een gebied van hoogen luchtdruk over Groenland is op IJsland de luchtdruk flink gestegen, waarbij de wind naar het noorden draaide en de temperatuur daalde De depressie over onze omgeving ligt tionnair. Zij is in het laatste etmaal een weinig opgevuld. Boven de Golf van Genua en noord-Italië ligt een vlak minimum, dat aan de zuidzijde van de Alpen zware regens heeft veroorzaakt. Over zuidoost-Europa blijft de luchtdruk relatief hoog. Het oceanisch gebied van hoogen luchtdruk ligt ten noorden van de Azoren. LICHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 19.56 tot 5.60 uur licht op. Verdachte was niet verschenen, maar hij had een brief gestuurd, waarin hij ruiter- lijk zijn schuld aan het ongeval erkende. De officier vorderde 60 of 30 dagen hechtenis. VECHTPARTIJ IN SPOORWEG- WACHTERSHUISJE. Een gesprek over politiek is oorzaak geweest van een vechtpartij tusschen een overwegwachter en een brigadier der marechaussee, welke laatste wegens mis handeling door den krijgsraad te 's-Her- togenbosch is veroordeeld tot 25 boete subs. 10 dagen hechtenis en verlaging tot den stand van soldaat. De marechaussee kwam in appélen gisteren werd deze zaak voor het Hoog Militair Gerechtshof behandeld. Hierbij bleek, dat in den avond van 6 April van dit jaar de brigadier der mare chaussee H. met den dienstplichtig soldaat G. te Losser het posthuisje van den over wegwachter aldaar zijn binnengegaan, welke gastvrijheid de wachter altijd aan militairen en politie verleende. Later kwam de overwegwachter er zelf bij en ongelukkiger wijze kwam het gesprek op de politiek. Op een gegeven moment gaf de over wegwachter den soldaat te kennen, dat hij beter het huisje kon verlaten en toen de soldaat daartoe geen aanstalten maakte, greep de wachter hem bij zijn schouder om hem de deur uit te zetten. Op dat oogenblik kwam de marechaussee tus- schenbeide. Hij stuurde den soldaat naar buiten, die voor de geopende deur bleet staan kijken, en wilde den wachter over zijn gedrag ter verantwoording roepen. De spoorwegwachter voegde de marechaussee evenwel toe, dat ook hij kon vertrekken en toen was de ruzie aan den gang. Naar beklaagde beweerde ,had de spoorweg wachter een kolenschep gegrepen en w daarmee op den brigadier afgegaan, den aanval met vuistslagen had a*ps gen. Deze vuistslagen waren zoo hard a gekomen dat de wachter in 4 weken g dienst had kunnen doen. De kolenschop moest in beklaagde s g dachtengang dienen als excuus voor brute optreden tegen den spoo wachter. .i.itnir Het speet spr. dat hij dit re^u dan moest houden, doch hij kon niet an bevestiging van het vonnis van den raad vragen. De uitspraak var. volgt later. 169. Ze bestelden ieder een glas ranja en namen er een paar, slokken van. „Wacht, ik weet wat", riep Joko opeens uit en hij sprong op. Hij deed dit echter zo wild, dat zijn glas omviel en de ranja over het tafeltje liep. giggre 170. „Dat hoef je tenminste niet op te drinken zc droog. Joko bestelde een nieuw glas en Big vroeg. zU||e0 alles, wat je wist?" „Neen, ik bedoel: wat we straksz gaan doen. Kijk eens naar dat bord", zei Joko, en „Alle soorten boten te huur".

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 2