DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De strijd aan en achter de fronten. Settel Chamberlain spreekt in het Lagerhuis. Daladier heeft zijn kabinet gereorganiseerd. Roosevelt roept het Congres bijeen. Fronsche posities in het Westen verbeterd. De Polen houden stand. S^^r^fambre! Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERIENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 6*SS!T~i Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag 14 September 1939 No. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 141e Jaargang Het nieuwe Fransche kabinet. Zwaar artillerie-vuur ten zuiden van Saarbrücken. Nederlandsch vliegtuig door Duitsch vliegtuig tot daling gedwongen. Duitsche gezant heeft leedwezen zijner regeering uitgesproken. Aflossing der duikbooten? De strijd tegen vliegtuigen. De aigemeene toestand. De strijd aan het westelijk front. alkmaarsche courant j t t i - J Chamberlain heeft in het Lagerhuis een uitvoerige rede gehouden waarin hij mededeelingen over zijn bezoek aan Frankrijk heeft gedaan. Britsche troepen zijn wel naar het vasteland getrokken maar namen nog geen deel aan de krijgsverrichtingen. Aan het Westfront hebben de Franschen hun posities verbeterd. Poolsche berichten van het Oostfront melden een verbetering van den toe stand,: waarbij de Polen over het algemeen stand zouden houden. Daladier heeft zijn kabinet gereorganiseerd. Bonnet is naar justitie overge gaan en de minister-president heeit zelf de portefeuille van Buitenlandsche zaken genomen. President Roosevelt heeft het congres tegen 21 September bijeengeroepen en schijnt besprekingen met partijleiders te voeren om een meerderheid voor de herziening der neutraliteitswetgeving te vormen. Daladier heeft het kabinet aangevuld, waarin belangrijke posten vacant waren ge erden, doordat verscheidene ministers waren uitgevallen. Daladier Daladier heeft 2e8d voor hi, zen ministers dank ge iten de ,medewerking- Hij heeft be- ïljde met toewifn"'dlC ,het land aan zijn kun Post te hanHv,ng gediend hebben, op kem Wenschelut- la^,en' Daarom leek het ^'gheden het i ,°.nder de huidige omstan- ïeorSaniseeren 1 et niet diepgaand te «S Vatl meenina !n den anderen kant was Ie activiteitp ,at ket onmisbaar was om en aan de ian!i 10 rechtstreeks medewer- daarom ,:svei'c'ediging te centralisee- 'Jzigd; e mmisterlijst als volgt ge- V°°r 1,ndsverded!- ®ati0 nnet; munster van WStr>JderTe°edlpng:. Yvon Delbos; be!fVaardij: Ainhnsioenen: Rene Besse; 2»ut;iSter van^ J^temps; bister ndSchc zaken: Sar' minister voor de transmissies: Jules Ju- lien; minister voor openbare gezondheid: Ru- cart; minister van arbeid: Pomaret; minister voor openbare werken: Demon- zie. Het Fransche legerberlc'nt van 14 Septem ber des ochtends bericht, dat de zware artillerie van den vijand de hoogten ten Zuiden van Saarbrücken krachtig onder vuur houdt. De regeeringspersdienst meldt: Gisterenmiddag is benoorden de Wad deneilanden het Nederlandsche marine vliegtuig R 5,waarvan in verband met de gegeven strikte instructies moet worden aangenomen, dat het zich bin nen Nederlandsch rechtsgebied bevond, door 'n Duitsch militair vliegtuig aange vallen en, na tot daling te zijn gedwon gen, vergaan. De vier man Nederlandsche beman ning, waarvan er twee licht gewond zijn, zijn naar Norderney overgebracht, en keeren zoo spoedig mogelijk naar Delf zijl terug. De Duitsche gezant heeft heden ochtend op het departement van buiten landsche zaken het leedwezen zijner re geering over het voorgevallene uitge sproken en het aanbod overgebracht om het vliegtuig te vervangen. Indien bij het verhoor der Neder landsche vliegers bijzonderheden komen vast te staan, die "tot juist begrip van het voorgevallene van belang zijn, zal een nadere mededeeling worden gedaan. De scheepvaart-redacteur van de „Daily Express" heeft vernomen, dat een tweede groep Duitsche onderzeeërs op weg is naar den Atlantischen oceaan om de eerste groep duikbooten af te lossen, die den eersten aan val hebben gedaan op de koopvaardijsche pen. De redacteur veronderstelt, dat de eerste groep tusschen 20 en 28 Aug. uit Kiel en Wühelmshafen is vertrokken, hoewei men naar aanleiding van Duitsche radioberichten had kunnen veronderstellen, dat eenige duikbooten reeds begin Augustus op weg waren naar de westkust van Ierland om de Britsche reservevloot in het oog te houden en om vervolgens speciale oefeningen te maken. DE DUITSCHE OPERATIES IN POLEN. De kaart geeft de Duitsche aanvalsrichtingen weer, welke met zwarte pijltjes zijn aangebracht. De Duitsche operaties in Zuid-Polen zouden ten doel hebben, de Polen van de Roemeensche- en Hongaarsche grens af te snijden en zoodoende zelf een directe verbinding tot aan de Russische grens tot stand te brengen. Hierdoor zouden zij alsdan een verbinding kunnen maken voor den invoer van Russische goederen, die anders over zee moet plaats vinden Men overziet eveneens o; de kaart, welke steden de Polen hun weerstands- linié hebben berekend; in den zak ten westen van Warschau wordt fel gestreden. In het witte gedeelte zijn de voornaamste spoorwegen geteekend waarover Polen nog beschikt. De Deensche regeering heeft de burgers gewaarschuwd dekking te zoeken, wanneer de Deensche luchtdoelartillerie langs de grens begint te schieten op vreemde vlieg tuigen, aangezien de burgers, wanneer zij buiten blijven, door splinters kunnen worden getroffen. Men maakt hieruit op, dat de Deensche luchtdoelartillerie reeds in actie is geweest, hoewel dit strikt geheim worden gehouden. Het gerucht gaat, dat Dinsdag op een Duitsch vliegtuig zou zijn geschoten. Nog is Polen niet verloren. De Slowaken hebben al meegedeeld, dat zij de grens van Polen op dezelfde plaats willen hebben als die in 1920 op de kaart stond. Die zijn dus alvast aan het verdeelen ge gaan en men kan er zeker van zijn, dat ook Duitschland al weet welk stuk van Polen en liefst een zoo groot mogelijk stuk voortaan bij Duitschland zal moeten komen, zoodat dit land niet alleen een uitgestrekt gebied aan zee krijgt, maar ook ten volle zal kunnen profiteeren van alle welkome verrassingen uit den Poolschen bodem. Polen is al weer verdeeld, al is het dan nog maar in gedachten. Maar Polen is in de wereldgeschiedenis al eens meer verdeeld en het eigenaardige is, dat het, ondanks al die verdeelingen, later altijd weer tot de oude glorie is her rezen. Dat komt waarschijnlijk omdat de Polen geen heterogene volksgroep zijn, geen huts pot van nationaliteiten, maar een volk met een eigen taal en een eigen historie. En bovendien een volk, dat onder den voortdurenden druk van geweld en verdee ling van den vaderlandschen grond, een buitengewoon patriottisch, eensgezind en dapper volk is geworden. De droevige lotgevallen van Polen heb ben zijn bewoners de kracht gegeven alles voor de vrijheid van het vaderland te offe ren en daarom is het geen wonder dat alle berichten van het Oostelijk front spreken van een weergalooze dapperheid en een strijd die tot den laatsten man en de laatste vrouw zal worden volgehouden. Het meest tragische daarvan is, dat al die dapperheid, al die persoonlijke offers wel licht tevergeefs zijn, omdat de Poolsche strijdmacht ten slotte niet opgewassen is tegen de geweldige vernietigingskracht van een gemotoriseerd en met een sterke lucht macht verbonden leger. „De Polen strijden op romantische wijze", is dezer dagen in een Duitsch legerbericht gezegd. Hier valt de romantiek ten offer aan de kracht van vuur en staal, aan een vernieti ging waartegen geen dapperheid bestand blfjkt. „Nog is Polen niet verloren", heeft men in de geschiedenis der volkeren zoo vaak hooren verkondigen. Inderdaad, nog is Polen niet verloren, niet alleen omdat de Poolsche weermacht nog met den moed der wanhoop de krijgskans tracht te keeren, maar omdat zelfs een ge heel veroverd Polen niet van de landkaart behoeft te verdwijnen. Nadrukkelijk heeft Chamberlain het gister in het Lagerhuis nog eens uiteenge zet. Engeland en Frankrijk strijden voor de absolute vernietiging van het nationaal- socialisme en dat niet alleen, zij strijden ook voor de bevrijding der door de Duit- schers met geweld genomen gebieden. Hij herinnerde daarbij aan zijn belofte aan oud-president Benesj, toen hij zeide: „daarnaast zien wij vooruit naar de bevrij ding van het Tsjechische volk van vreemde overheersching". En natuurlijk geldt deze bevrijding aller eerst den Poolschen broeder, die alles of misschien nog meer maar dat laatste zou niet verstandig zijn terug zal krijgen als de democratische staten de overwinning be halen. Waaraan althans in die staten zelf natuurlijk niemand eenigen twijfel koestert. Intusschen kan wel met zekerheid voor speld worden, dat de oorlog, die thans nog gevoerd wordt onder de wederzij dsche ver zekeringen, dat men uitsluitend militaire objecten wil vernietigen en de burgerbe volking zooveel mogelijk wil sparen, Dinnen afzienbaren tijd een ander en veel wreeder karakter zal krijgen. Reeds nu wijzen de Britsche bladen op Hitiers dreigement open steden te zullen bombardeeren, zij zien daarin een zekere wraak voor den taaien tegenstand der Polen, waarbij dan als verontschuldiging wordt aangevoerd dat Poolsche burgers als franctireurs zouden zijn opgetreden. En daarbij wordt herinnerd aan de waar schuwing van Halifax, dat de politiek van beperking slechts op wederkeerigheid is ge grondvest en dat een „gezonde vrees" voor represailes en het moreel effect daarvan op de burgerbevolking doorslaggevend kan zijn wanneer "de overwegingen van men- schelijkheid te kort schieten. Dat alles geeft weinig hoop, dat de strijd tot de gevechtsterreinen beperkt zal blijven. Laat men evenwel bedenken, dat bombar dementen van open steden ook het effect kunnen hebben, dat een bevolking, die thans niets liever dan den vrede wensch, tot woede en verzet kan worden geprikkeld met het gevolg, dat de oorlog een veel heftiger karakter zal krijgen. Van het Oostfront wordt gemeld, dat de Polen de Duitsche pogingen om door de linies aan de Narew en de Boeg te breken konden verijdelen en dat de Duitschers ge dwongen werden hun linkervleugel ten N.O. van Warschau aanmerkelijk te ver sterken. De Duitschers die zich op 30 K.M. van Lemberg bevinden, zouden teruggeslagen zijn. In Warschau wordt hevig verzet gebo den en Lodz zou weer in Poolsche handen zijn ondanks alle berichten, dat Hitier daar rondwandelt en geestdriftig begroet wordt. Aan het Westfront zouden de Franschen ten W. van Sierck met gemechaniseerde eenheden een terreinwinst van eenige kilo meters hebben gemaakt. Voor bijzonderheden kunnen wij naar de uitvoerige nieuwsberichten van de fronten verwijzen. Uit Parijs wordt gemeld: Aan het front tusschen Rijn en Moezel hebben de Fransche troepen reeds twee suc cessen bereikt an beide zijden van de stad Saarbrücken. In het W. werd het bosch van Warndt reeds in de eerste dagen van de vijandelijk heden bezet, terwijl aan de Oostzijde, de heuvels op den linkeroever van de Blies tus schen Sarrequemines en Hornbach worden bezet. Op den uiterst westelijken vleugel van het front is niet alleen een aanval van de Duitsche troepen in het gebied van Sierck tot staan gebracht, doch de Fransche troe pen zijn zelfs nog iets opgerukt. Het belangrijkste blijft evenwel de op- marsch op den linkeroever van de Blies waar niettegenstaande den tegenstand van den vijand belangrijke stellingen, waaronder goede waarnemingsposten, werden veroverd. De vijand heeft hierop geantwoord met een zwaar artillerievuur en ook de Duitsche verkenningsvliegtuigen toonden zich zeer actief. Verscheidene malen hebben Fransche en Duitsche vliegtuigen boven de stellingen gevechten geleverd. Le Peuple meldt van betrouwbare zijde te hebben vernomen, dat Trier door de burgerbevolking wordt ontruimd. Sommige Belgische waarnemers spreken de meening uit, dat de aankomst van de Britsche troepen in Frankrijk den Duitschers operaties op groote schaal binnen korten tijd doen ver wachten. „Au jourdhui" spreekt verbazing uit over de offers aan manschappen en munitie, waarmede de Duitschers den Franschen op- marsch tegengaan in het niemandsland voor de Siegfriedlinie en oppert het denkbeeld, dat de linie in dezen sector niet gereed is om een volledigen Franschen aanval op te vangen. De Duitsche lezing. Aan het W.-front zijn in het tusschen Saarbrücken en Hornbach ver voor den westwal vooruitspringende Duitsche gebied sterkere Fransche strijdkrachten dan tot nu toe tegen de Duitsche voorposten opge rukt. Zy bleven evenwel liggen in de mij nenvelden en het Duitsche afweervuur. Zie verder Buitenland pag. 3, 2e blad.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1