Agenda KUSTWACHT. Uitbreidingsplan van Bergen. Voor den Raad van State behandeld. EEN AFSCHEID. EERSTE BLAD Alkmaar, Donderdag. Bij besluit van 16 November 1937 heeft de gemeenteraad van Bergen een plan van uit breiding voor het geheele gebied der ge meente vastgesteld, waaraan Ged. Staten van Noordholland hun goedkeuring op 14 December 1938 hadden verleend. Tien belanghebbenden evenwel hadden hiertegen allerlei bezwaren ingediend, aan vankelijk bij gemeente- en provinciaal be stuur, thans bij de Kroon, welke bezwaren gisteren in de vergadering van den Raad van State, afd. geschillen van bestuur, zijn behandeld. De bezwaren van een dezer reclamanten toelichtend, wees mr. van Löben-Sels erop, dat weliswaar het algemeen belang boven privaat belang kan worden gesteld, doch dat in uitbreidingsplannen e.d. private belangen behooren te worden ontzien, wanneer het algemeen belang niet wordt geschaad wan neer een andere oplossing om het algemeen belang te dienen mogelijk is. Dat deze mogelijkheid bestaat, zette plei ter nader uiteen. Spr. achtte het ondoel matig, in Bergen een sportveld van afme tingen als die van het Amsterdamsche Sta dion aan te leggen en daarbij een weg van 50 m. breedte van Alkmaar naar Schoorl te ontwerpen. Het Amsterdamsche Stadion meet n.1. 10 H.A. en het ontworpen sport veld te Bergen 9)4 H.A. Hiervoor particu lier terrein aan zijn vrije beschikking ont trekken, kwam pleiter ongerijmd voor. Ook van andere zijden werd het plan al te fantastisch geacht. Namens den heer van Reenen, oud burgemeester van Bergen en een van de grondeigenaren, werd betoogd, dat in den gedachtengang van het uitbreidingsplan, Bergen uitsluitend als vacantie-oord wordt beschouwd, waaraan de belangen van parti culiere ingezetenen moeten worden opgeof ferd. Bergen is daarnaast echter ook woon oord, met beschikking over uitgestrekte ge bieden natuurschoon. Er zijn reeds veel te veel pensionhouders in Bergen, die slechts voor een klein gedeelte des jaars een rede lijk bestaan hebben, terwijl een deel hunner gedurende de rest van het jaar op steun uit de openbare kas is aangewezen. De heer Macdonald verdedigde namens het gemeentebestuur van Bergen het plan. De beslissing volgt later. (Gedeeltelijk reeds in ons blad van giste ren gepubliceerd). volgens een afscheidswoord, zijn vreugde uitend over de aanwezigheid van zoovelen, die hem daardoor in de gelegenheid stelden afscheid van hen te nemen. Als ik vertrek uit Alkmaar, zoo vervolgde hij, doe ik dat in het volle bewustzijn dat ik tekort ben geschoten in vele dingen. Gaarne had ik meer willen doen, gaarne had ik meer voor U willen bereiken. Helaas is dit niet mogelijk gebleken. Toen de tor pedo in Den Haag werd afgeschoten om het telefoondistrict Alkmaar te torpedeeren, kwam dat als een donderslag bij helderen hemeL Al het mogelijke is door mij gedaan dit te voorkomen, het mocht niet baten. Ik verlaat als kapitein het eerste het zin kende schip. Dat is niet zooals het behoort. Ik heb het ongedaan willen maken, het mocht niet baten. Thans ga ik met promotie naar Arnhem, weliswaar, doch ik ga toch niet zonder ontroering uit Alkmaar weg, om dat ik hier de zaak heb zien groeien vanaf de oprichting tot de opheffing. Veel is tot stand gekomen, doch zonder de groote hulp van u allen had dit nooit gereed kunnen komen. Vooral in den laatsten tijd is veel van u gevergd en geen zucht is geslaakt. Ik dank u daarvoor hartelijk. Ik wensch u allen een prettig verblijf in Alkmaar. Hebt geen vrees voor de toekomst. Pieker er niet over dat het onprettig is te moeten vertrekken. Het beteekent slechts vreugde, vergeleken bij de groote slachting van de menschen- massa in Polen. Ik wensch U allen en Uw gezin het al lerbeste. Dat het U allen goed ga. De heer Niedek bedankte hierna den voorzitter van de postfanfare voor de se renade, deze week aan hem gebracht. Onder het genot van een kopje koffie en een sigaar bleef men nog eenigen tijd ge zellig bijeen. Bioscopen. Roxy-theater, 7.30 uur, hoofdnummei 't Zit in de lucht (kom.); hoofdrol George Formby. Toegang boven 14 jaar. City-theater, half 8, hoofdnummer Vrou wengevangenissen (röm.-dram.); hoofdrol len Viviane Romance, Renee Saint-Gyr. Victoria-theater, half 8, hoofdnummer Tra der Hom (avont.); hoofdrollen Harry Carey en Edwina Booth. Toegang boven 14 jaar- MET KAZERNEBOUW BEGONNEN. Met het grondwerk voor den kazernebouw aan den BergerwegHoeverweg is een aan vang gemaakt. De onderbouw van deze kazerne is gegund aan den heer W. S. Visser te Leeuwarden. Ir. Brouerius van Nidek neemt afscheid als hoofd van het telefoon district Alkmaar. Ingevolge de opheffing van het telefoon district Alkmaar nam hedenmorgen te 10.30 u. het hoofd van dat district afscheid van het personeel. In de groote zaal op het telefoon kantoor was een groote groep personeel aan wezig, toen hij, begeleid door het adjunct districtshoofd referendaris B. C. Sluyk, de groote zaal betrad. Als eenige spreker namens het geheele personeel nam de heer Sluyk het woord. Hij memoreerde de groote werkkracht van den heer van Nidek, die vanaf de oprichting van het telefoondistrict .n 1932 hoofd ervan is geweest. Groote en belangrijke dingen zijn gebeurd, zooals de geheele automatiseering van Alkmaar, evenals Bergen, Egmond, Lim- men, Schoorl, Koedijk, Ursem, Schermer- horn en Stompetoren. Verder de automati seering van Schagen e.. omgeving, zoo ook de voorbereiding voor de automatiseering van het geheele district. Spr. herinnerde voorts aan de steeds prettige wijze, waarop den heer Nidek het personeel was tegemoet getreden. Allen waren bij hem gekomen om hun belangen en moeilijkheden te bespreken. Steeds had U, zei spr., hiervoor een open oor en gaf U een goeden raad. Ik spreek namens het ge heele personeel als ik U daarvoor hartelijk dank en ik wensch U en Uw vrouw in Arn hem nog vele gelukkige jaren. Hierop werd een kopje koffie, een gebakje en een sigaar gepresenteerd. De heer Brouerius van Nidek sprak ver- IN HET KANAAL GEVALLEN. Gistermiddag is het 7-jarig meisje G. de Boorder in de buurt van de cacao-fabriek van Ringers spelenderwijs in het Noord- hollandsch kanaal gevallen. Een arbeider van deze fabriek sprong gekleed te water en wist 't meisje weer op 't droge te brengen. UITBETALING KOSTWINNERS VERGOEDINGEN. Wij verwijzen belangstellenden naar een bekendmaking van den gemeente-ontvanger in dit nummer waarin mededeeling wordt gedaan over de uitbetaling der kostwinners vergoedingen. MIJNENGEVAAR. Dienstwijziging Texelsche boot. De directie van de Texelsche boot deelt mede, dat het noodzakelijk gebleken is in verband met het gevaar voor drijvende mijnen in Texelstroom de dienstregeling te wijzigen. Daar bij duisternis het mijnen gevaar niet denkbeeldig is, zal met ingang van morgen de laatste boot van Den Helder niet te 17.35 uur, doch te 16.45 uur vertrek ken. Met ingang van denzelfden dag zal ook de eerste dienst wijziging ondergaan. Het vertrek is nu bepaald op 6.15 uur in plaats van 5.45 uur. DE LANDBOUWTENTOONSTELLING. Gaat in beperkten omvang door. Door de buitengewone omstandigheden zal de j aarlij ksche tentoonstelling te Alk maar aanzienlijk worden beperkt. Toch zul len enkele belangrijke af deelingen wel doorgaan, n.1. vette runderen, vette schapen, fokschapen en fokvarkens. Voor de afdeeling fokvarkens en fokscha pen heeft de aangifte reeds plaats gehad en deze is bijzonder bevredigend, doch vette koeien en kalveren alsmede vette schapen en vette overhouders (geen rammen) kun nen nog tot 23 Sept. a.s. worden opgegeven bij den waarn. secretaris der afd. Alkmaar van de Holl. Mij. van Landbouw J. Sijp, Landbouwhuis, kamer 8, Alkmaar. DE GROOTE KERK PAKHUIS. Tengevolge van de ontruiming der scholen voor de mobilisatie heeft het kerkbestuui van de Groote kerk den kooringang, 't schip met zijbeuken en de kapel beschikbaar ge steld aan de gemeente voor het bergen van de schoolmeubelen. De dienst wordt thans gehouden in de viering en het noorder- en zuidertransept. Aangezien de door den minister beschik baar gestelde geluidsinstallatie, welke van de gereedgekomen kerk te Delft was vrij gekomen, voor de overbrenging van het spel van het groote orgel, niet voldeed, is met goedvinden van den minister van onder wijs, het groote orgel ingekast en het kleine zij-orgel door de firma Flentrop uit Zaan dam gerestaureerd. Deze restauratie is thans gereed gekomen en dit orgel blijkt zeer te voldoen. Ten behoeve van het gymnasium heeft het kerkbestuur voorts de kerkvoogden kamer, de consistoriekamer en een gedeelte van de kosterswoning voor het onderwijs beschikbaar gesteld. Met leer bekleede gymnastiekv/erktuigen staan in het zuidelijk gedeelte van de kerk en hoewel wij nog weinig regen hebben ge had, laat het dak daar het hemelwater der mate door, dat deze werktuigen al vol schimmel zitten en wel spoedig verloren zullen zijn wanneer ze geen betere plaats krijgen. Gezien het vele stuthout en de massa opgestapelde schoolbanken, is dit historische monument in N.H., wanneer er onverhoopt brand zou ontstaan, absoluut verloren. De oorlogsontwrichting zal, hoewel de re geering er op aandringt het gewone leven zooveel mogelijk zijn gang te laten gaan, wel tengevolge hebben, dat de restauratie van de Groote Kerk stagneert. Op papier was thans alles voor elkander. Het rijk, de ge meente, de provincie en de kerkelijke orga nisatie waren het eens geworden over de bijdrage die ieder afzonderlijk voor de restauratie zou moeten voteeren. Hoewel het kerkbestuur de noodige aan drang heeft uitgeoefend om de aanbesteding te doen plaats hebben, heeft men in den Haag daarmede niet den gewenschten spoed betracht. Thans worden wij door oorlogsge vaar bedreigd, met het gevolg dat de prij zen voor de benoodigde bouwmaterialen dermate een verandering hebben onder gaan, dat het beschkibaar gestelde bedrag niet meer klopt met het benoodigde. Op het moment is er dan ook in de ter handneming van het werk niet de minste voortgang en wij vreezen, dat deze mooie kathedraal, nog lang aan de verwoesting van weer en wind zal blijven prijsgegeven. Wij ontkennen niet, dat de regeering thans andere urgente zorgen heeft, doch betwisten, dat een derge lijk cultuurwerk niet even urgent is. Mede uit een oogpunt van werkvoorziening drin gen wij er bij de bevoegde instanties op aan eindelijk dit werk eens ter hand te némen. Ook de particuliere bouwnijverheid stagneert en juist daarom mag de uitvoering van een zoo belangrijk werk niet worden uitgesteld. AANBESTEDING AANLEGGEN PROV. WEG. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben heden aanbesteed het aanleggen van de aarden baan van het gedeelte van den provincialen weg Schagen—Oudesluis, tus- schen de voormalige trambaan Schagen— van Ewijcksluis en de brug over het West- friesche kanaal SchagenKolhorn. Laagste inschrijfster N.V. P. Daalders Aannemersbedrijf te Alkmaar voor f 63.374. A. J. M. Buis tot stand gebraeht^~~~~~ het bewijs, dat men volkomen 60 levert heeft gehouden met de eischer moderne winkelbouw stelt ie HAMSTEREN VAN VET. De Commissaris van Politie te Alkmaar vestigt de aandacht van slagers, vAnkeliers en het publiek in het algemeen er op, dat sinds 6 September j.1. op de lijst van artike len, waarvan het verboden is zich meer te verschaffen, dan voor normaal gebruik in één week benoodigd is in het betrekkelijke gezin, ook de volgende soorten goederen zijn geplaatst: Plantenvet, gesmolten rundvet, gesmol ten reuzel, rauw rundvet, rauwe reuzel, gedraaid of gemalen dierlijk vet en ge mengde dierlijke vetten. Ieder leverancier van vet in den klein handel zal bovendien bij aflevering aan den klant een bewijs daarvan moeten afge ven, zelf 'n duplicaat van dit bewijs in zijn administratie moeten bewaren, terwijl zoo wel de leverancier als de klant het bewijs gedurende 3 maanden moet bewaren en dit desverlangd aan de politie moet toonen. DIERENBESCHERMING. Zwervend is aangetroffen een klein grijs poesje in de K. v. Veerstraat, te Bergen, een 3 kleurig poesje, adres: Broekbeeklaan no. 30. Ter beschikking is een gladharig wit- zwart gevlekt Foxhondje (teef 1% jaar) en drie mooie voorjaarspoesjes. Liefhebbers of eigenaren kunnen zich vervoegen bij den heer C. Verwer. inspec teur dierenbescherming, Baanstraat, Alk maar, tusschen 6)47 uur. Voor liefhebbers zijn voorts nog ter be schikking een klein, wit-gevlekt hondje met staande oortjes, teef en een klein, grijs poesje, dat zwervende op den Kennemer- straatweg is aangetroffen. MODERNE MACHINES VOOR UW «KLIKWERK! DRUKKERIJ N.V. HERMS. COSTER ZN. ALKMAARSCHE COURANT. TEL. 3320. CONCERT AANGEBODEN. Dat de militairen zeer voldaan zijn over de ontvangst hier ter stede van de zijde der burgerij, is wel bekend en dat hunnerzijds al het mogelijke zal worden gedaan om de goede verhouding te bestendigen mag zeer zeker verwacht worden. De militairen, die deel uitmaken van het muziekcorps, dat als „stafmuziek" fungeert onder leiding van sergeant-majoor de Rie, hébben gisteravond blijk gegeven van goeden wil te dien op zichte. Immers zy hebben de burgerij gisteravond van 8 tot 9 uur een gratis con cert aangeboden bij de KweekschooL Er waren banken en lessenaars voor de muzi kanten geplaatst met daartusschen stoelen voor hen, die de excecutanten met toortsen moesten bijlichten en verder was de straat afgezet, opdat het publiek ongestoord het concert zou kunnen volgen. En dat publiek in zeer grooten getale opgekomen heeft telken male weer door een klinkend applaus zijn ingenomenheid en groote waardeering voor het gebodene kenbaar gemaakt; soms werd zelfs wel bij een zeer bekenden marsch meegezongen. Het bleek wel, dat deze militairen graag musiceeren, want de rustpoozen tusschen de verschillende nummers waren slechts kort en men voelde, dat zij van zins waren te spelen zoo goed als zij konden. Hulde ver dienen zij vooral voor het groote nummer, een marsch-potpourri, die, hoewel nog slechts drie maal gerepeteerd en ondanks haar vele moeilijkheden, zeer goed werd weergegeven. Wij zijn ervan overtuigd, dat dit muziek corps, dat zoo langzamerhand bij allen bekend is geworden, ook in andere deelen der stad veel waardeering van een talrijk publiek zal ondervinden, als ook daar tot het geven van een concert kan worden overgegaan. 4e o De étalages, die van een bij~0nri jhting zijn voorzien, ziir. ere Ver. elijk eet xiccii, HBH veei meer ruW"**0! kregen. De winkelbetimmering j Ver- voerd in Morie trikhout, de vl^T uit®e' van Vwnkpnhontpr ie oav, °®ten «.c ion een bij-ona lichting zijn voorzien, zijn over* v VeN die aan de Payglopzijde heeft el'jk diepte van 3.50 M. Door de vekS eeti heeft men beneden veel meer -r °Uwitig iT-V„ ïv-ü ruimte LICHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 19.54 tot 6.02 uur licht op. COVOTO. Men schrijft ons: Het komende (vijftiende) speeljaar van het Comité voor Tooneeluitvoeringen zal normaal doorgang vinden. Data zijn reeds vastgesteld, de op te voeren stukken voor het grootste deel eveneens. Binnen enkele dagen volgen nadere mededeelingen. HEROPENING MAGAZIJNEN BERVOETS. Hoewel, met het oog op de tijdsom standigheden, van een feestelijke herope ning was afgezien, kenmerkte zich heden middag de ingebruikneming van het ge moderniseerde pand van Bervoets, Laat hoek Payglop, door een groote belang stelling. Tal van bloemstukken legden er getui genis van af, dat velen zich het tot stand gekomene verheugen. Dit is begrij pelijk, aangezien dit belangrijke Laatge- deelte er zeer door in aanzien is verhoogd. De belangrijke verbouwing werd volgens plannen van den Rotterdamsche architect van beukenhout; er is een nieuw huis met glas in loodraam tot st ppeiu bracht en natuurlijk ontbreekt tv^ §e* centrale verwarming niet. s 4e Beneden vindt men de afdool- broeken, schoenen en heeren-m^ .gen len. Op de eerste verdieping de com^*" afdeeling voor heeren en kinderen u vens een aparte maatafdeeling, e" In de goed voorziene confec'ie-afrw vindt men, naar de verschillende m*1S alles overzichtelijk gerangschikt jn m j ne chroom-nikkelen standaards' Van belang in een dergelijke zaak is het «T*1 licht, dat hier overvloedig aanwezig i«T n geheele inrichting valt op dooi w' hooge mate voldoen aan hygiënl^ eischen. Daarvan getuigen ook de nran?9 tige toonbanken. Bervoets mag zich met dezen herbouw gelukkig prijzen. w MODEREVUE BIJ DE FIRMA LIENESCH Een symphonie van warme herfst tinten. Op ons gemak gezeten in één van de ge- zellig ingerichte zaaltjes in de zaak van dê firma Lienesch, waren bij Woensdagmiddag weer in staat om bij de toonen van zachte muziek en onder het genot van allerlei heerlijkheden, de nieuwste snufjes te be wonderen van wat dit huis ons voor het komende seizoen heeft aan te bieden. Een zestal elegante mannequins kweet zich uitstekend van haar taak ons de toiletjes dames van verschillenden leeftijd te toonen op de voordeeligste wijze. Zoowel bij de eenvoudige huisjaponnetjes als by de meer gekleede namiddag- en wandeltoiletten domineerden de warme herftsttinten als donkerblauw, donkerbruin, donkergroen en diep-wijnrood, terwijl ook paars in diverse tinten en het practische en zeer gedistingeerde zwart zich weer deden gelden. Voor de avondjaponnen zagen we, behalve teere pasteltinten als oud-rose, licht-blauw en een apart zilvergrijs, weer veel van het prachtige wijnrood en zwart, dit laatste vaak in origineele combinatie met wit. Strepen en ruiten zagen wij ook zeer veel dragen, vaak op verrassende wijze gecom- binerd met effen stof, zoodat een vlotte deux-pieces of het zeer moderne complet ontstond, waarvan dan de geruite- of ge streepte mantel met dezelfde stof gevoerd was als waarvan de japon was gemaakt. De mantels vertoonden weer bijna alle de flatteuze, maar niet altijd even practi sche bontgarneering. Vaak was deze op zeff origineele wijze aangebracht, b.v. in de vom van een paar opgezette puntzakken en de uiteinden van 'n strik, waarmee de mantel aan de hals gesloten werd. Wat de hoeden betreft, de ontwerpers van deze onmisbare onderdeelen van het toilet, schijnen het toppunt van grilligheid bereikt te hebben, zoodat we naast enkele exclusieve modellen, weer de meer rustige hoedjes za gen, meestal met hoogen bol of hoog-opge- slagen rand. De algemeene lijnen van koningin mode vonden wij nog niet veel veranderd. In de japonnen was nog veel ruimte verwerkt, de mouwen waren in veel gevallen nog met eenjge ruimte ingezet, de rokken waren meesal kort en wijd. Slechts vertoonden en kele japonnen de verlaagde taillelijn, een variatie op het ingezette taillestuk, dat we ook dezen zomer al veel zagen dragen. Bij de avondjaponnen, waarvan het ma teriaal grootendeels bestond uit velours- chiffon, fluweel, tule en tafzij, vaak met de specifiek-vrouwelyke kantgarneering, za gen wij nog enkele snufjes uit de oude doos een schuchtere poging wagen. Zoo ver toonden enkele japonnen weer de crinoline, zij het op ietwat bescheidener wijze dan i grootmoeders tijd en gaven andere, a°° een klokkenden volant of grooten s eenigszins het idee van een queue-de-ra Toen de laatste zes avondjaponnen, on applaus van de talryk-aanwezigen, show besloten, hadden wij wel het ldee veel dames die dezen middag hun oog den laten gaan over lijnen en kleuren, keus al hadden gedaan voor het ko seizoen. De Septemberzon staat al laag aan den hemel, waarlangs de wollige witte wolken als statige zeilschepen door den stevigen Oostenwind voortgejaagd worden, zoodat ze geen tijd hebben hun regenzegen over ons uit te storten. De vloed komt op en de stee- nen golfbrekers worden overstroomd door uiteenspattende golven, wolken schuim stui ven omhoog en honderden meeuwen spelen hun ongeëvenaarde vliegspel, terwijl ze nu en dan in de golven duiken om een zilve ren waterbewoner te verschalken. Het strand ligt verlaten, de vogels zijn er baas. Kittige scholeksters scharrelen bij de laatste vloedlijn rond om zeesterren en an dere lekkernijen te bemachtigen, stranóloo- pertjes spelen krijgertje met de aankomen de golven, het is alles pais en vree. Ook wij genieten van het mooie weer en de eenzaamheid, en we zouden ons op een warmen vacantie-avond aan zee kunnen wanen, als we niet in uniform gestoken, met de stalen helm op, wacht hielden bij de ingenieuze oorlogsapparaten, die zware mi trailleurs heeten. Op de eerste duinenrij staan ze in stelling, hun grimmige loopen zijn op de kuststrook gericht en de patroon banden zijn er in gevoerd. We hopen en vertrouwen, dat ze nooit verder komen. Op het carré van stroobalen, dat ons in de duinen tot bescherming bij de wapenen dient, zit een volwassen Jan van Gent. De wacht van vannacht vond hem van morgen uitgeput an het strand liggen, ver dwaald door den zwaren wind, één oog ver nield, verfomfaaid door 't water. De jongens Strijken hem over z'n kop, z'n veeren dro gen in de zon, z'n goede oog kijkt helder en scherp naar die vreemde lieden, die om hem heen staan en die mosselen van de golf brekers voor hem halen, ze openbreken en in z'n bek probeeren te duwen, maar die hij toch echt niet hebben wil. De jongens hebben van die stroobalen een soort hut gemaakt. Het juttersinstinct van een Aimongder en een Heldersman is vanmorgen in de schemer wakker gewor den en in een oogenblik hadden ze de in grediënten voor het dak bij elkaar: wat planken, een stuk van een oude boot, een brok plaatijzer, een paar bielsen van een werkspoortjeWat keien, wat stroo en het dak is klaar. Nu liggen we bij elkaar in de stroohut, op één na, die met de uitrusting om en den helm op, bij de mitrailleurs de wacht heeft Straks wordt hij afgelost, dan komt-ie bij ons in het onderkomen en gaat een ander naar buiten, om een paar uur te staren over de woelige zee, waarop hij niets verdachts hoopt te zien. Binnen praten we, rustig en niets is over van de jongensjoligheid die een opkomst bij eerste oefening kenmerkt. De jongens pra ten over hun werk in de burgermaatschap pij, die maatschappij, die nu al weer zoo on wezenlijk voor ons is, als iets wat ver ach ter ons ligt. Ze hebben een groot aanpassingsvermo gen, het zijn al heel andere kerels weer dan veertien dagen geleden, toen ze opkwa men en wij ze ontvingen om ze in te deelen. De schutterige burgers-in-uniform van toen zijn verdwenen en ze zijn in die paar weken weer soldaat geworden. Geen schr.eidige stramme militairen, maar goede soldaten, die beseffen dat het moet, die een hekel hebben aan model-dienen, maar die bergen verzetten als ze met hun meerderen kun nen opschieten. Nu ik dit schrijf, staat de zon laag boven zee, en de schildwacht is een silhouet ge worden, een stoere, zwarte figuur. Scherp steken z'n helm en z'n profiel af tegen de zonnelucht, en hij geeft me het beeld van crze jongens aan de kusten en de grenzen, dei gekomen zijn omdat 't land hun riep Willem, de Egmond Zeeër, die van z'n twaalfde jaar af gevaren heeft, vertelt in z'n zangerige taal verhalen en onderdehand vergeet-ie vooral niet sigaretten te draaien. „Je mot straks es 'n sjekkie van me draaie, da's pittig spul, dat blauwe vergift van de weduwe", zegt-ie zoo tusschen twee verhalen door, en uit z'n broekzak komen sigarettenpapier en blauwe shag. En hij ver telt weer verder van „om de Noord komen en over 'aringvangst, 'eiige 'emel" en wat dies meer zij. Dan snijden ze een ander onderwerp aan, want, zegt er een uit Oudkarspel: „k Zou wel 'es efkes bij moeder wille kijke. Z' is Sundag wel weest, maar toch Zoo is het, de meeste vrouwen zijn Zon dag geweest, maar één ding overheerscht aller gedachten en gesprekken: „Thuis" en als ze 't over „moeder" hebben, bedoelen ze daar moeder de vrouw mee, die zich over al dat mobilisatiegedoe veel te sappel maakt, die nu toe moet komen met de kostwinners vergoeding, en die in enkele gevallen maar naar haar ouders is gegaan of alleen de zorg heeft voor de spruiten. „Moeder de vrouw", die wekelijks een pakketje stuurt met schoon waschgoed, en daartusschen al tijd nog wel een verrassing weet te stoppen wat kaas, wat boter, sigaretten, soms zelf*' een bosje scharren, die dan broederlijk solidair, gedeeld worden. De presenten zijn altijd welkom, want al is de kuch nu nog zoo smakelyk, het middagmaal nog zoo goed, zoo'n extraatje van thuis is toch maar je ware. De zon is nu vrijwel in zee verdwenen en het wordt snel donker. Aan den voet van het duin ruischt de zee in haar eeuwige dei ning. De jongens praten zacht, of kijken in kranten, die hier op onverklaarbare wijze in de duinen verdwaald zijn. Eén kykt er plaatjes en zegt als ie een oorlogsfoto be kijkt: „Daar hé je die ellendige flauwe kul, zouen ze nou nooit wijzer worrén- kapot geschoten en verbrand^ en ove doojen smoesen ze maar niks". Zoo is het, en er zijn een heeleboei m schen, die niks van de krant of oe e. willen weten. Aan één kant hebbeni lijk, veel wijzer worden ze er toch i tot en al die berichten geven maar s ^gr lange redenaties, waar het einde o van zoek raakt. boot, Ze kijken liever naar een enk die een eind in zee ligt te viss ,n'Met leg- „Wat zeg je Willem, een kotter, gende massies?" >t. een gat- ,,'t Benne geen trolders, 'ij e en weer zeil op, ze worre nog lekker nee wat ik gegooid, dat zien ik wel. it iJmui* denk dat die voorste is? De 2 den". z'u kah' En Willem kan dat niet over door laten gaan en ligt dra naast zn technjsch den afstandsmeter te loeren. massief debat over leggende en staa tvaarder* over trolders en kotters en da( fte ontspint zich, en ze raken he kotters zijn. voorbij e® Zoo gaat de tijd in de domen nadert als om tien uur de afiossingsP cheerer., en wij naar ons kwartier c zit 't er weer voor een dag zjtten- Hoeveel dagen zullen we i

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 2