Agenda |i Stad eti Omi| WeaAexictn VRAAG EN AANBOD Septembermorgen. De koningin naar Den Helder. BELANGRIJK BERICHT. STOFFEN en CONFECTIE SPAANDER Co. Verwachting Buitenlandsch weerover*i k'00 WOENSDAGS an ZATERDAGS. 35 cent per vijf regels, EERSTE BLAD Alkmaar, Woensdag. H.M. de koningin is hedenochtend te kwart voor acht per auto van het paleis Noordeinde naar den Helder vertrokken ter inspectie van stellingen en vaartuigen der koninklijke marine aldaar. De koningin werd vergezeld door haar adjudant in buitengewonen dienst schout bij-nacht C. baron de Vos van Steenwijk en door generaal-majoor jhr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet, adjudant van H.M. Geestdriftige ontvangst. Tegen tien uur arriveerde de koninklijke auto aan de grens van de gemeente, Langs den weg, welken de koninklijke auto nam, wapperde uit tal van huizen de vlag en het publiek, dat zich vooral in de binnenstad in dichte rijen langs den weg had opgesteld, juichte bij het passeeren van den stoel H.M. toe. Vóór het stellinggebouw aan de Hoofd gracht stond de stafwacht, bestaande uit 25 man infanterie, aangetreden. Hier maakten de marine- en landmachtautoriteiten hun opwachting. Ook was hier ter verwelkoming de burgemeester van de gemeente den Hel der aanwezig. Na een korte begroeting en inspectie van de stafwacht, begaf de koningin zich met haar gevolg in het stellinggebouw, waar zij zich door den schout-bij-nacht H. Jolles liet voorlichten en waar de stafofficieren aan H.M. werden voorgesteld. Inspectie stellingen en marine vaartuigen. Vervolgens begaf de koningin zich naar het Havenplein, waar op den steiger van de Texelsche boot een eerecompagnie stond opgesteld. Na de eerewacht geïnspecteerd te hebben, bezichtigde H.M. het havenverdedi gingswerk, fort Wierhoofd. Na dit bezoek begaf H.M. zich naar de Euitenhaven, waar verschillende oorlogs schepen liggen. De bemanning yan de O. 15 en de O. 20 stond aan den wal aangetreden en nadat H.M. haar had geïnspecteerd, begaf zij zich aan boord van de beide onderzeeërs, waarin zij ook afdaalde om het inwendige van de schepen te inspecteeren. Vervolgens begaf de koningin zich aan boord van het artillerie-instructieschip Van Kinsbergen, welke bezoek geruimen tijd in beslag nam. In de hut van den commandant werd de koffie geserveerd. H.M. bezichtigde voorts het fraaie schip, waarvan de bemanning aan den dagelij k- schen arbeid bleef. Zij beklom eveneens via het sloependek de commandobrug. Na de Van Kinsbergen gold het bezoek de bemanningen van de divisie mijnen vegers, bestaande uit de Jan van Gelder, Abraham van der Hulst en den mijnenleg- ger Nautilus, welke eveneens aan den wal stonden aangetreden. H.M. onderhield zich geruimen tijd met eenige officieren, ook met den divisie-com mandant, den luitenant ter zee eerste klasse F. H. M. van Straelen, die zich tijdens de ramp aan boord van de Van Ewijck bevond en met enkele matrozen van dat vaartuig, waarvan één nog den arm in verband droeg. H.M. begaf zich echter niet aan boord van deze schepen. Tenslotte bezocht de koningin het instruc ties chip-mij nenSggger de Willem van der Zaan. Na deze bezichtiging, die tot ongeveer 12 uur duurde, reed H.M. via het Ankerpark, waarin aan weerskanten tal van schoolkin deren een plaatsje hadden gekregen, naar het spoorweg-emplacement van den onder zeedienst, waar zij in een salonrijtuig de lunch gebruikte. Des middags keerde de koningin per auto naar den Haag terug. AVONDSCHOOL VOOR LAGER NIJVERHEIDSONDERWIJS EN AVONDVAKCURSUSSEN. De aandacht wordt er op gevestigd dat de inschrijving var, leerlingen heden wordt gehouden tot en met 23 September a.s. in het gebouw der Ambachtsschool. Men zie hiervoor de in dit blad voorko mende advertenties, waar o.m. in voor komt, dat alle leerlingen zich moeten aan melden, dus ook zij die het vorig jaar de school reeds bezochten. PRINS BERNHARD INSPECTEERT DE IN BERGEN, BERGEN AAN ZEE EN SCHOORL GELEGERDE TROEPEN. Hedenmorgen kwart voor negen arriveer de prins Bernhard per open auto, in gezel schap van majoor Phaff, aan het Oranje Hotel te Bergen, waar hij werd verwelkomd door kolonel Rutgers van der Loef. De prins was gekleed in de uniform van kapitein van de grenadiers en jagers. Onder leiding van kolonel Rutgers van der Loef werd naar Bergen aan Zee gere den, waar de daar gelegerde troepen ston den opgesteld en het geweer presenteerden. De prins, die langs den troep wandelde, werd te Bergen aan Zee begroet door den com mandant te Bergen aan Zee, kapitein de Waal, waarna hij verschillende comparti menten bezocht. Hierna werd weder naar Bergen gereden, waar eveneens een bezoek werd gebracht aan de verschillende compartimenten. Ook in Schoorl werd de huisvesting bezocht, zocht. Des middags om 2 uur werd, onder leiding van den commandant majoor Sliewer een bezoek gebracht aan het militaire vlieg veld in Bergen. Zoowel in Bergen, Bergen aan Zee en Schoorl werd de prins door het publiek toe gejuicht. BEZICHTIGING „HUIZE VOORHOUT". De commissie van samenwerking voor Bijzondere Nooden stelt er prijs op, de aan dacht van het publiek te vragen voor de be zichtiging van „Huize Voorhout" op Don derdag en Vrijdag a.s. De baten daarvan komen n.1. geheel ten goede van de kasmiddelen dezer ocmmissie, die ten doel heeft hulp te verleenen aan hen, die overigens nog in eigen onderhoud voor zien, doch door een bij zonderen nood voor een keer hulp behoeven om hun zelfstandig heid te behouden. Door de beoogde samenwerking met een aantal plaatselijke instellingen en het Na tionaal Fonds voor Bijzondere Nooden kon daarvoor reeds een bedrag van 7000 wor den besteed. De commissie moet daarin ook het hare bijdragen en dient dus over eigen kasmiddelen te beschikken. Tot nu toe werd daarvoor geen recht- streeksch beroep op de burgerij gedaan, mede om andere instellingen niet bij hun inzamelingsactie te bemoeilijken. Daarom mag de commissie met te meer aandrang opwekken om op 21 en 22 Sep tember a.s. een bezoek te brengen aan het fraaie rusthuis „Huize Voorhout" aan den Kennnemerstraatweg. Op zich zélf is de be zichtiging daarvan de entréeprijs a 50 ets. ten volle waard. GROOT WEGWERK GEGUND. Ged. Staten van Noordholland hebben aan N.V. P. Daalder's Aanneembedrijf te Alkmaar gegund bestek no. 238: het aan leggen van de aardebaan van het gedeelte van den provincialen weg Schagen Oudesluis tusschen de voormalige tram baan Schagenvan Ewijcksluis en de brug over het Westfriesche kanaal Schagen— Kolhorn in de Lasschoten, benevens het aanbrengen van een gewalste fundeering voor de rijbaan en van een rijwielpad in die aardebaan, met bijkomende werken -in de gemeente Schagen 14 September j.1. vond van dit werk te Haarlem de aanbesteding plaats, waarbij voornoemd aanneembedrijf laagste in- schrijfster was met een bedrag van 63374. DE ALKMAARSCHE KAMERMUZIEK VEREENIGING. Mag het bestuur van de Alkmaarsche Kamermuziek Vereeniging Uw aandacht vragen voor het volgende? In de meer dan 20 jaar van haar bestaan heeft de Alkmaarsche Kamermuziek Ver eeniging den muziekliefhebbers van Alk maar en omstreken heel wat moois te ge nieten gegeven. Door de oorzaken die ook elders het mu ziekleven ten ongunste hebben beïnvloed, is het ledental der Alkmaarsche Kamer muziek Vereeniging voortdurend afgebrok keld. Het heeft thans een peil bereikt, dat het bestuur, alleen als er zich velen als lid opgeven, door kan gaan met het aanbieden van concerten. De contributie wordt ver laagd. Men krijgt dan een onpersoonlijke kaart voor beide concerten die het bestuur hoopt te geven (introductiekaarten komen Bioscopen. Victoria-Theater. half acht, hoofdnummei Honolulu (rom.); hoofdrollen Eleanor o- well, George Burns, Gracie Allen en Rober Young. Toegang voor eiken leeftijd. Roxy-theater, 7.30 uur hoofdnummer t Zit in de lucht (kom.); hoofdrol George Formby. (Geprolongeerd). Toegang boven 14 jaar. City-theater, half 8, hoofdnummer De pastoor van Kirchfeld ('rom.)l hoofdrol Hans Jaray en de Wiener Sangerknaben. toegang boven 14 jaar. Woensdag 20 September. 8.30 uur, Nieuwesloot llli vergadering contribuanten Volksuniversiteit. Donderdag 21 September. 7.30 uur, 't Wapen van Heemskerk, onder officiersbal. Wij ontvingen een zeer groote zending van de allerbeste kwaliteit, nog van de vóóroorlogsche prijzen. te vervallen). Reeds hebben zich de laatste weken een 20-tal belangstellenden opgege ven voor het lidmaatschap, maar dit aantal is, ofschoon bevredigend, niet voldoende. Het bestuur wil graag spoedig weten of de concerten zullen kunnen doorgaan. Aan giften voor het lidmaatschap worden gaar ne ingewacht bij mej. A. C. Gouwe, Steyn- straat 92, Alkmaar. HET GEBRUIK VAN VERVOER MIDDELEN. De minister van waterstaat maakt be kend, dat in verband met de bijzondere tijdsomstandigheden een organisatie is inge steld, belast met de uitvoering van de wet gebruik vervoermiddelen 1939. Deze orga nisatie wordt gevormd door de rijksver keersinspectie, waarbij bevrachtingscommis sies, bedoeld bij de wet op de evenredige vrachtverdeeling, medewerking verleenen. De rijksverkeersinspectie is voor het goe derenvervoer verdeeld in 10 distircten. De bureau der bevrachtingscommissies volgen mede de aanwijzingen van den rijksinspec teur van het verkeer, hoofd van het betrok ken district. Eén dezer districten is Haarlem, waaron der ressorteeren de Kamers van Koophandel voor Haarlem en omstreken, Amsterdam, Gooiland (gedeeltelijk), Zaandam, Hollands Noorderkwartier en Westfriesland en de in die gebieden bestaande bevrachtingscom missie, n.1. te Haarlem, Amsterdam, Gooi land (gedeeltelijk) en Alkmaar. Als rijksinspecteur voor het district is tij delijk aangewezen ir. J. Rodenburg. COLLECTE VOOR HET ROODE KRUIS. Zaterdag 23 Sept. zal door het Roode Kruis te dezer stede ëeif collecte worden ge houden. Het bestuur der afdeeling heeft nog dringend behoefte aan collectanten en ver zoekt daarom allen die iets voor het werk van het Roode Kruis voelen met aandrang zich op te geven. De aanmelding kan ge schieden bij mevr. Cohen Stuart, Wilhel- minalaan 28. Alleen personen boven 16 jaar kunnen worden aangenomen. Waar in deze benarde tijden, velen gelukkig de behoefte voelen zich in dienst van het algemeen be lang te stellen, hoopt het bestuur op een ruimen toevloed van collectanten. WIE HELPT DOOR HET VERRICHTEN VAN VRIJWILLIGE DIENSTEN? Dezer dagen werd een oproep gepubli ceerd voor het verrichten van vrijwillige diensten. Deze oproep wordt opnieuw onder de in gezetenen van Alkmaar gebracht, thans echter in het bijzonder tot de vrouwelijke en niet-dienstplichtige mannelijke inwo ners, alsmede tot de plaatselijke - vereeni- ginger,, die zich met haar leden ter beschik king wenschen te stellen tot het verrichten van vrijwillige diensten in geval van nood. In de huidige ernstige omstandigheden is het gewenscht, dat reeds thans maatregelen worden genomen om hen die op eenigerlei wijze in moeilijkheden komen door de huidi ge omstandigheden zooveel mogelijk te hel pen. Hierbij wordt gedacht aan hulpverleening le. bij het invullen van distributieformu lieren van vrouwen van winkeliers wier man gemobiliseerd is, terwijl zij geen bezoldigde kracht daarvoor kan verkrijgen; 2e. bij huishoudelijke moeilijkheden ont staan in gezinnen van neringdoenden door afwezigheid van gemobiliseerden echtgenoot, waardoor de vrouw zich aan het bedrijf moet wyden; 3e. by' de administratie van tal van tijde lijke instellingen, die een crisiskarakter dra gen; 4e. bij ordonnansen-diensten ten behoeve van de plaatselijke overheid. Aanmelding. Bij het hoofd van den dienst voor de vrijwillige burgerlijke dienst verlening, Doelenstraat 30, op alle werkdagen van 1% tot 9 uur des n.m. behalve Maandag en Za terdagavond. Voor aanmelding vrouwelijke hulp afzonderlijk loket. Bovendien moeten thans reeds de voor bereiding getroffen worden voor de hulp verleening, welke onverhoopt noodig zal zijn, indien ook ons land bij een gewapend conflict zou worden betrokken. Daartoe is hulp noodig: 5e. bij brand en ongevallen ter assisten tie van brandweer en geneeskundigen dienst; 6e. bij ruiming van bouwvallen etc. na het inslaan van bommen, granaten, enz.; 7e. bij de redding van de slachtoffers daarvan; 8e. bij het vervoeren van gewonden en zieken; 9e. bij de regeling van de voedselvoor ziening der burgerbevolking; 10e. bij het over- en onderbrengen van vrouwen, kinderen en andere hulpbehoeven den c.q. het wegwijzen van hen, die zoe kend rondloopen; 11e. bij de registratie van vermisten en hulpverleening bij hun (haar) opsporing en terechtbrenging; 12e. bij de evacuatie van gewonden, zie ken, kinderen en ouden van dagen naar het veilige platteland; 13e. by alle verdere diensten, welke in tijden van nood door den burgemeester krachtens art. 226 van de gemeentewet van de burgerij kan worden gevraagd. Ook de aanmelding voor deze diensten richten aan het hoofd van de Vrijwillige Burgerlijke Dienstverleening, die voor door zending aan de diverse instanties zal zorg dragen, indien men zich opgeeft voor vrij willige diensten genoemd hierboven onder 5, 6, 7 en 8. De burgemeester doet daarom een drin gen beroep op den burgerzin van Alk- maars ingezetenen, ongeacht rang of stand, zich beschikbaar te stellen voor dezen vrij willigen burgerlijken dienst. Het hoofd van de Vrijwillige Burgerlijke Dienstverleening, v. d. HEUVEL. HET THEATER HARMONIE WEER VRIJ. Gisteravond hebben de in de Harmonie gelegerde militairen het gebouw verlaten en de directie van het theater heeft weer de be schikking gekregen over alle zalen. De heer de Lange is natuurlijk dadelijk met alle beschikbare hulp aan 't werk ge gaan om de Harmonie weer in haar normalen toestand terug te brengen. Vrijdag a.s. zullen reeds de bioscoop-voor stellingen worden hervat, met de vertooning van een film, waarvan de titel morgen zal worden bekend gemaakt. Men had gedacht, dat het Monte Carlo zou zijn, maar op het laatste moment is dit veranderd. Dat het theater Harmonie weer zijn oude bestemming heeft gekregen is, niet het minst voor de directie, een zeer verheugend feit. EEN GEDENKBOEK VERSCHENEN. Ter gelegenheid van de opening van het Amstelstation te Amsterdam en de tptstand- koming van de spoorwegwerken rond de hoofdstad is een gedenkboek verschenen, waarvoor de minister van waterstaat, ir. J. W. Albarda, een voorwoord schreef. Hij con stateert daarin, dat er thans, nu onderdoor gangen en bruggen zijn gelegd ten dienste van het verkeer en met zoo weinig moge lijke belemmeringen voor de scheepvaart, een toestand is geschapen, welke, naar ver wachting, algemeen bevrediging zal kunnen schenken. De Directie der Ned. Spoorwegen juicht in een kort artikeltje over het verdwijnen van den overweg, die een hinderlijk obsta kel was. Van Alkmaars burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot treffen wij in dit gedenk boek een artikel aan, waarin hij erop wijst hoe gemakkelijk en spoedig de Amsterdam mers het centrum van noordelijk Noordhol land kunnen bereiken, de stad met haar vele goed bewaarde oudheden, de stad ook van waar uit de prachtige omgeving, het geheele noordelijke deel van de Kennemer lustwa rande vol afwisseling, voor den bezoeker openligt. Geldig van hedenavond tot m ongeveer 19 uur: Gedeeltelijk bewI?ï>'oiit) wegend droog weer, koude nacht 0yet. ochtendmist in het zuidoosten, „v nig verandering in temperatuur *ti. matige noordoostelijke tot oosteijj^akke tot In de luchtdrukverdeeling kwam kelyk weinig veranderingen. Het fubetrek- hoogen luchtdruk over Zuidscandbi VaR de noordelijke Noordzee nam iets ea kenis af. Langs de noordzijde volg11 betee' depressies elkaar regelmatig 0p n diePe sie welke gisteren bij IJsland lag 6 depres> denmorgen Bereneiland gepasseerd^ be" een nieuwe zich by IJsland ontJ^1 heeft. Op de kust van midden- en Noorwegen heerschen overal stor n°0r^' winden en hier en daar komt zwar"13^6 val voor. De aanvoer van arctisch 'eEen' deed er de temperatuur dalen. Ovp6 1Ucbt' oost-Europa bleef de luchtdruk botrInZUi<1" laag. In dit gebied met enkele vlakke k werden onweders met zwaren resm i meld. Over de Azoren en Snan; ge" uk gedaald. PatlJe de luchtdruk gedaald. LICHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en voertuigen van 19.44 tot 6.12 uur licht op Verder hebben nog de burgemeeXTT andere nabij Amsterdam gelegen ni,,. een artikeltje geschreven ter opwekking bezoek; dr. Henri Polak schreef een S tionsidylle" en ir. Bardet en arch. ir H r J. Schelling gaven artikelen over De w betering van de spoorweg- en verkeerstor" standen te Amsterdam-Oostzijde" en I t over de beide nieuwe stations te Amster dam". Een serie mooie foto's licht laatstee" noemd artikel toe, terwijl andere foto's aan", toonen hoe de toestand was en hoe hij nü geworden is. Verder zijn er nog een paar kaarten opgenomen, die de spoorwegwerken rond Amsterdam aangeven. Het geheel is gedrukt op zwaar kunst- drukpapier. Alléén 2d* handsch goederen. uitsluitend d contant (Dinsdags en Vrijdags inzendeni Baby-weegschalen z. g. a. n. De „Hygiënische Artikelenwinkel „HYGIENA", Achterstraat 45. Te koop uit netten inboedel: prima Handnaaimachine, Deventer vloer kleed, Verstelbare leunstoel, prima Veeren- en Kapokbedden (koopjes), DEKKER, Spoorstraat 5. Antiek eiken nachtkastje, 2 Fransche latafels, 1 Fransch Hallkastje. „DE STER", Zaadmarkt 48. Te koop gevraagd: oude kachel of haard. Brieven met prijsopgaaf onder letter G 251 bureau van dit blad. Gevr. haard of kachel in goeden staat. Brieven onder letter F 250 aan het bureau van dit blad. Te koop gevr. van part. een in goeden staat zijnd fornuis. Br. met opg. van maat en prijs onder letter E 249 aan het bureau van dit blad. Een mooie haard te koop. OUDEGRACHT 93 A. AFLOOP VAN VERKOOPINGEN. Uitslag veiling gehouden bij opbod te Alkmaar op Maandag 18 September overstaan van notaris M. C. Roos, van volgende perceelen: 1. winkel- en woonhuis, afz. bove ning, schuur, erf en steeg, Kooltuin 1 19a, groot 210 c.A. 3690; 2. winkel-en woonhuis met erf en steeg, Dy straat 52, groot 138 c.A. 2980; 3- en woonhuis met erf, Snaarmans 56, groot 94 c.A. ƒ2750. De afslag en eindtoewyzing blijven paald op Maandag 25 September avonds 6 uur (aanvang 7 uur) in( fiehuis „Het Wapen van Haarlem Nieuwesloot We kunnen nu toch al best merken, dat het ver in September is, al schijnt de zon overdag alsof het nog midzomer was. Als we vanmorgen, zoo even over half zes, naar onze stelling marcheeren om de nachtwacht te gaan aflossen, ligt de kille dauw zwaar over de weilanden en doet ze groote waterplas sen lijken. De nachtwandelaars loopen rond de stroohut te huiveren, de wapens en uit rustingen zyn nat van de dauw en ver in 't Oosten komt pas een schuchter straaltje licht de sterren verdrijven en geeft de wolken boven de kalme zee een reflex van rose en lila. De wachters van den nacht marcheeren af, ze gaan fijn een paar uur maffen op hun stroozakken, onder een warmen deken. Wij richten ons zoo comfortabel mogelijk in en hy, die de eerste wacht heeft, zet z'n helm op en wandelt naar de stukken. Zacht praten de mannen, rooken een vroege ochtendsiga ret of probeeren een oud kuchie te mishan delen. Als schimmen vliegen de meeuwen in het duister over onze hoofden. Ze nemen een ochtendbad en gaan dan hun ontbijt bij elkaar visschen. Bij het golfbrekertje voor ons vinden ze een tafeltje welbereid en de gansche vogelkolonie is naar deze lunchroom gekomen. In de lucht zweven kieviten, die het signaal „verzamelen voor den trek" ge blazen hebben en ais bedrijvige speelgoed vogeltjes op wieltjes draven de strand- pleviertjes op het strand achter de golfjes aan. Het wordt lichter in het Oosten en het duurt niet lang meer of de zon komt als een bloedroode schijf boven de kim, en stuurt een enkele verwarmende straal over de dui nen, en als het ruim zeven uur is, is ze heeie- maal uit bed gestapt en verdrijft de laatste dauw en de laatste kilte. Het wordt weer een mooie dag vandaag! Een van de jongens gaat nu als afgezant naar den weg, beladen met de veldflesschen, de „kruikies" zooals ze algemeen genoemd worden. Hij wacht op ons ontbijt, dat met een vrachtauto rondgebracht wordt, met de „foederaseer wagen", volgens een, die het weten kan. Tegelijkertijd neemt ie de over gebleven kuch mee, voor 't boertje in het kleine behuizinkje aan den voet van de duinen, die er z'n jong vee gelukkig mee maakt. Als ie na een kwartiertje terugkomt, beladen met kuch, kaas, margarine, thee, en de laatste nieuwtjes uit 't kantonnement, wordt de ontbijttafel snel klaar gemaakt, want we zijn met een knus gezelschapje van morgen: Twee jongens uit onze wachtploeg zijn gisteravond, bevrijd en nagewuifd door de achterblijvers, met twee dagen verlof gegaan! Een leege zeepkist, die Willem, de Egmon- der, ergens opgeduikeld heeft, wordt met den bodem omhoog op het zand gepoot. De Alkmaarsche Courant van eergisteren gaat er als tafelkleed overheen, een paar zand zakken worden tot stoel gepromoveerd; klaar is kees en de morgenboterham smaakt alweer. Gek toch, in het burgerleven, zooals wij ons eigenlijk bestaan tegenwoordig noemen, heb ik 's morgens zoo tegen half negen al meer dan genoeg aan een glas melk en een ei. Nu zit ik in den vroegen ochtend op een zandzak by een omgekeerde zeepkist en eet soldatenkuch met margarine (Holland, land van melk en boter) en drink slappe thee uit een blikken veldkruik. De kaas wordt listig over het aantal te eten sneden brood ver deeld, want als het even kan, moet er voor twaalf uur ook nog wat overblijven. Dan wordt de tafel afgedekt, en is dra weer sofa voor twee man, het tafelkleed wordt netjes opgevouwen, omdat het nog door de volgende aflossing ook gelezen moet worden, en de harde korstjes worden voor de meeuwen gegooid, die ook kuch blijken te lusten. „Zit je nu alweer krantenjongen te spe len", zegt Willem, „ik heb je vorige stukkie, waar je me zoo netjes opgezet hebbe, an me vrouw stuurd, die 'oudt veel van die vuili- tons en ik 'eb 'r skreven, dat ze dit moet leze, anders trouw ik d'r af. Daar dreig ik altijd mee, als ze kwaad is, en 't 'eïpt ook". En met deze filosofische woorden verza melt Willen de „kruikies" om bij ons boertje versehe melk, zoo van de koe, te gaan halen, en om „en passant" bij de boerin een bakkie echte thee in de wacht te gaan sleepen. Dan is het stil in ons duin, ik zit op een zandzak te schrijven, een plank op m'n knieën als lessenaar. Henk staat op wacht en tuurt naar een torpedojager, die, ver uit de kust, voorbij vaart. Een vliegmachine duikelt en klimt als een groote libel hoog in de wolken en blinkert in de zon, een water vliegtuig komt laag over de duinenrij aan vliegen op z'n dagelijksche inspectietocht, de wind en de zon maken slaperig en m'n hand gaat traag over 't papier „Ter je je versehe katteborrel", en Wil lem zet m'n veldflesch op m'n lessenaar, „en as dat je strakkies het morgenblad bij' de boerin ken komme 'ale. Nieuws is er aars nog niet, de vrede is nog niet losbarsten". Ik ben meteen weer uit m'n doezel, drink m'n melk op en ga zitten luisteren naar wat de heeren elkaar vertellen. Ze schijnen gisteravond nogal plezier gehad te hebben door vroegslapers van de stroozak te rollen of wakker te treiteren. Dat gaat volgens een oud, beproefd soldatenrecept: Heel zacht met een strootje onder 's mans neus kie De grimassen, die de getergde m werkelijk niet slecht en vooral or(jt is zoo tegen tienen, lichtelijk me 6 de hilariteit groot. skrok „Toen je me gistereevend wekt, tooh zoo verlegen grais erg, je t vrij am me toonen", zegt eenKoeü)** „einen erg geplaagd schijnt te zyn. on<jer de elkaar niets kwalijk, de sten hangen makkers is zeer goed, en de s dat een vriendschappelijk aan elkaaF lijk' inkom1- „vreempie" er niet zoo makkax'J* le verba- Zoo gaat de wacht voorbij, wel len korten den tijd en op zee-a Rij, d>® iets te zien, dat de moelte w pn tukki® niet op wacht staat, P°°ë want bet doen, en meestal lukt het ,-jke uren va met soldaten, die op alle m J,n_ki0ppen> dag of nacht wachies-moeten^ hun vrijen tijd net als m paar ze snuffelen eens, draaie!V freI1. ,e rond, vallen neer en n hemel, ak'.ga De zon staat al hoog aan aflossing ,e in de verte op den weg stingen komen. Vlug worden d brood23 gemaakt, kuchies w°:rderiorgen en gedaan, veMnesscben op marcheere onze opvolgers Presen 'stapPen or.s gauw af en klinken onze naar misch op den weg, die tijdelijk tehuis terugvo

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 2