VOOR SLECHTS I CENT n TOPPRESTATIE EN 'n TRIUMPH VAN SMAAK TRIUMPH DE BESTE I? SIGARET Agenda EERSTE BLAD Buiteniandsch weer®V®^'«n *ui' 26 min. over acht (A.T.) Hij zeide, dat hij het huis bijeengeroepen had, opdat het zou kunnen spreken en handelen; ten aanzien van een amendement van een zekere wet, die naar mijn beste oordeel de historische buitenlandsche politiek der Ver. Staten zoo ■wijzigt, dat zij de vreedzame betrekkingen der Ver. Staten met vreemde naties bena deelt". Roosevelt vervolgde: „Ik ben van mee ning, dat de mantel des vredes wijd genoeg is om ons allen te bedekken. Laat geen en kele groep voor zichzelf den exclusieven naam van vredesblok opeischen, want wij behooren allen daartoe". Roosevelt zeide verder, dat Amerika steeds zijn uiterste best gedaan heeft om den oorlog af te wenden. Wanneer het tot een oorlog is gekomen, moet de regeering alles doen, wat in haar ver mogen ligt om de Ver. Staten buiten den oorlog te houden. Naar de oprechte meening van den president zou zij in dit streven slagen. (Luide toejuichingen.) Voortgaande zeide Roosevelt: „In April j.1. kwam een nieuwe spanning tot ontwik keling. Verscheidene naties, met wie wij vriendschappelijke betrekkingen onderhiel den, hadden haar identiteit verloren of wa ren bezig die te verliezen. Ik zeide in Jan, j.1., dat onze neutraliteitswetten zouden kun nen optreden ten voordeele van den aan valler. Ik vraag u wederom onze eigen wet geving te herzien". Roosevelt behandelde, verder gaande, de afwijking van de neutraliteitswetten in de Napoleontische oorlogen. De volgende af wijking van de wet deed zich, zoo zeide hij, voor in 1935. Ik betreur'het, dat het congres die wet heeft aangenomen. Ik betreur het, dat ik die wet heb onderteekend. Wanneer in 1935 een oorlog was uitgebroken zou er geen ver schil ontstaan zijn in den uitvoer van platen aluminium en vliegtuigvleugels. Thans be staat er een kunstmatig wettelijk verschil. Ik leg er den nadruk op, dat Amerikaansche burgers en Amerikaansche schepen weg moeten blijven van onmiddellijk gevaar van het huidige conflict. (Toejuichingen.) De stap, dien ik aanbeveel, is dit land op nieuw te plaatsen op den hechten grondslag van de reëele en traditioneele neutraliteit. Ik geloof, dat voor zoover dat mogelijk is Amerikaansche schepen er van terugge houden moeten worden om oorlogszones binnen te varen". De voorstellen der regeering zijn er beter op berekend dan welke andere middelen ook om ons uit den oorlog te houden. Op dit oogenblik zie ik geen reden voor verder optreden der uitvoerende macht krachtens de proclamatie van den beperkten nationa- len noodtoestand. In geval het noodig mocht zijn voorstellen te doen voor nieuwe wetge vende maatregelen, zal ik onmiddellijk het congres bijeenroepen in een nieuwe buiten gewone zitting. Onze positie in de wereldza ken is reeds gewijzigd. Verder zeide Roosevelt nog: „Moogt gij in een tijdperk, waarin soms gezegd wordt, dat vrijheid van woord niet lan ger in overeenstemming is met de na tionale veiligheid, door uw daden de wereld zeggen, dat wij in de Ver. Sta ten één volk en één gedachte vormen, één geest en een werkelijke vastbeslo tenheid: wandelend voor God in het licht der levenden". Roosevelt eindigde zijn redevoering om negen uur (A.T.) Naar nader bericht wordt heeft Roosevelt in zijn rede nog het volgende gezegd: „Er is in de Ver. Staten genoeg werkelijk heidszin om te zien, hoe dicht de gevaar lijke wegen, die in andere werelddeelen ge volgd worden, tot onze kusten genaderd zijn. Evenmin als een ander volk, kunnen wij het ons veroorloven omringd te zijn door vijan den van ons geloof en onze menschelijkheid. Ik vraag het congres thans opnieuw ter wille van den vrede en in het belang eener ware Amerikaansche neutraliteit en veilig heid over te gaan tot wijziging van dat deel der neutraliteitswet, dat geheel onvereenig- baar is met de oude voorschriften van het volkenrecht, nL de embargovoorzieningen. Ik vraag dat, omdat deze voorzieningen naar mijn meening allergevaarlijkst voor de Amerikaansche neutraliteit, de Amerikaan sche veiligheid en bovenal voor den Ameri- kaanschen vrede zijn. Laat ons bij de feiten blijven, laat ons erkennen, dat een oorlog voerende staat vaak evenveel behoefte heeft aan tarwe, reuzel en katoen als aan lucht afweergeschut en dieptebommen tegen duik- booten, laat hen, die den bestaanden em bargotoestand wenschen te behouden, geheel consequent blijven, ik zoek een grootere consequentheid door afschaffing van de em bargo-maatregelen en terugkeer tot het internationale recht. Indien die afschaffing een feit geworden is, kunnen zekere andere punten van de politiek, die vergrooting der Amerikaansche veiligheid beoogt, behandeld worden, zooals beperkingen voor Ameri kaansche schepen enz." Hoe de rede is ontvangen. De redevoering van Roosevelt werd in de kringen der democraten met enthousiasme begroet, doch de republikeinen, die aan de linkerzijde van het Huis van Afgevaardig den zitten, hebben zich van iedere betooging onthouden. De eindverktering ten aanzien van de eenheid van het Amerikaansche volk werd op alle banken met applaus begroet. Kamer en Senaat zijn tot Maandag uit eengegaan. De senaatscommissie van buitenlandsche zaken zal Zaterdagochtend vergaderen om de kwestie aan te snijden van de herziening der neutraliteitswet. Deze debatten zullen wel drie dagen duren en men hoopt dat de Senaat Woensdag a.s. het wetsontwerp zal ontvangen waarbij het »mbargo op wapens, dat door de commissie in meerderheid is goedgekeurd, zal intrekken. Alkmaar, Vrijdag. OFFICIEELE OPENING HUIZE „VOORHOUT". Gistermiddag ten twee ure heeft in één van de recreatiezalen van Huize Voorhout, in tegenwoordigheid van burgerlijke en kerkelijke autoriteiten met hunne dames, de officieele opening plaats gehad van Huize Voorhout. Onder de aanwezigen merkten wij op: burgemeester van Kin schot, de wethouders van Slingerland en mr. de Groot, den oud-wethouder Klaver, den gemeente-secretaris mr. Koelma, den president van de rechtbank mr. Ledeboer den officier van justitie mr. Hijmans, den substituut-officier mr. van der Feen de Lille, den kinderrechter mr. Krabbe, den griffier van de rechtbank jhr. mr. v. d. Brandeler, den griffier van het kantonge recht mr. Hoogstra, deken Jacobs, ds. Warners, notaris Verkade, mr. Leesberg, den heer Vos van het Bouw- en Woning toezicht, den heer Figée, secretaris van den Armenraad, den commissaris van politie, den heer Walraven, den heer Lovink, di recteur van de luchtbescherming, den heer P. A. de Lange en mevr. Cohen Stuart. Dr. H. J. M. Hofstee sprak namens het bestuur van de stichting een bizonder woord van welkom. Als Alkmaarder, aldus spr., zou ik het ten zeerste betreurd hebben, wanneer Huize Voorhout geamoveerd zou zijn en daarom deed het mij bizonder ge noegen, het bestuur van de Noord-Holland- sche Levensverzekering Maatschappij van 1891 bereid te hebben gevonden, het be staande gebouw aan te koopen en met een vleugel uit te breiden om dit, naast de in Alkmaar bestaande rusthuizen, als rusthuis in exploitatie te nemen. Dank bracht spr. aan de eigenaresse van Huize Voorhout, het Bouwbureau Ringers met zijn staf van medewerkers, den voort varenden heer Kroon, den kunstzinnigen heer v. Reijendam, den schilder Koster, den smid IJspeerd voor het artistieke smeedwerk, Pedroli voor de electrificatie, Blom, Bruin en Jansen voor de binnenbetimmering, Zwart en Aker voor het steenhouwerswerk en de firma's Massee, Schoonhoven, Spruyt en Vroom en Dreesmann voor de aanklee ding. Groote waardeering uitte spr. ook voor de werklieden, die het gebouw hebben opge trokken. Eén millioen Hollandsche steenen, 30.000 kg ijzer, 140 m3 hout zijn aan het gebouw verwerkt. De keuze van de directrice was voor het bestuur geen gemakkelijke taak, maar reeds thans is het overtuigd, in zr. F. Vaal een goede leidster te hebben gevonden. Een huis wordt gebouwd, maar een tehuis wordt ge schapen. Spr. is overtuigd, dat zr. Vaal daarin zal slagen en hij eindigde met den wensch, dat de mooie herfstdag daarvoor een goed voorteeken zal zijn. Hierop noodigde dr. Hofstee den burge meester uit, het gebouw te willen openen. (Applaus). De burgemeester spreekt. De burgemeester, mr. F. H. van Kinschot, herinnerde aan het bezoek, dat ruim een jaar geleden dr. Hofstee hem in zijn kamer ten stadhuize bracht, waarin deze het plan opperde, om Huize Voorhout te behouden, door het uit te breiden tot rusthuis. Spontaan verzekerde spr. toen, dat dit plan hem uit het hart gegrepen was, met het oog op het groote belang voor de ge meente, aan een dergelijke stichting ver bonden. Dit huis, gesticht in het begin van de 20ste eeuw, volgens plannen van den bekenden architect Hanrath, was een sieraad van onze stad. Spr. heeft dit huis, verbonden aan een geslacht, dat veel voor den bloei van de stad heeft gedaan, altijd als een machtig bouw werk beschouwd. Het gemeentebestuur was na den dood van mr. W. C. Bosman de angst om het hart geslagen, bij de gedachte, dat dit huis zou verdwijnen. Aankoop door de gemeente was, in verband met de financiëele omstandigheden, niet mogelijk. Wij verheug den ons, dat door het plan van dr. Hofstee, het behoud van Huize Voorhout was verze kerd en wij bewonderen de architectuur van den aanbouw en wij kunnen er trotsch op zijn dat het nieuwe gedeelte zoo prachtig aansluit bij de oude architectuur en dat er in onze stad menschen zijn, die daarvoor de bekwaamheid bezitten. Ook over de uitbreiding van de werk gelegenheid verheugden wij ons. Voor de toekomst zijn wij ervan overtuigd, dat deze stichting mee zal werken aan den bloei van Alkmaar. De H. speelt een belangrijke rol in het leven van dr. Hofstee en daarom ein digde spr. met het kleine woordje: Hulde. (Applaus). De heer F. H. Ringers bracht dr. Hof stee dank voor de hem verstrekte opdracht. Deze opdracht was niet gemakkelijk. Het huis moest met de noodige piëteit een stuk worden uitgebreid en toch moest het voldoen aan de eischen van den tegenwoor- digen tijd. Mijn medewerkers en ik, aldus spr., hebben getracht, aan die opgaaf te vol doen en dank zij de reusachtige medewer king, die spr. van alle kanten ondervond, gelukte het spr., aan de eischen van den opdrachtgever te voldoen. Namens zijn medewerkers en de werklie den dankte spr. dr. Hofstee voor den in de zen getoonden ondernemingsdurf. Persoon lijk gevoelde spr. zich zeer vereerd met de opdracht. Van het oud-raadslid, den heer van Drunen, ontving spr. gisteravond den tekst van een advertentie in de Alkmaar- sche^ Courant van 1844, waaruit bleek, dat spr.'s firma zich toen in Alkmaar heeft geves tigd en hoopte, door een prompte en civiele bediening de gunst van de burgerij waardig te worden. 95 jaar later hebben ook wij daarnaar gestreefd. Door het stichten van Huize Voorhout heeft dr. Hofstee zijn voorliefde voor Alk maar getoond. De directrice heeft spr. als voortreffelijk leeren kennen. Spr. hoopt, dat het bestuur erin zal slagen, de exploitatie voorspoedig te doen zijn, want dan zal deze tenslotte ook voordeelig zijn. (Applaus). Hierna werden ververschingen rondge diend, waarna de genoodigden het gebouw bezichtigden. GESLAAGD. Te Utrecht slaagde voor het apothekers examen onze oud-stadgenoot ir. K. C. Rietema. DE 8-OCTOBER VIERING. Eenvoudig en sober feest. Het Bestuur der 8 October-Vereeniging „Alkmaar Ontzet" bericht ons, dat het be sloten heeft om op Maandag 9 October den ontzetdag op eenvoudige en sobere wijze te herdenken. Op het programma staan geen andere punten dan des morgens een uur later dan gewoonlijk de tocht naar het huis van den burgemeester, des middags om 12 uur de herdenkingsrede bij het Vic toriebeeld, en des namiddags een kinder optocht, die andere jaren der morgens plaats vindt. Bovendien zal des avonds het vrijzin nig-hervormd-zangkoor (dirigent de heer C. Jonker) een concert in de Groote Kerk ge ven, tot hetwelk voor zoover er plaatsen be schikbaar zijn, leden der 8 October-Ver eeniging tegen verminderden prijs toegang zullen hebben. De mogelijkheid om dit con cert tweemaal te doen geven b.v. ook des namiddags en aldus een grooter aantal leden in de gelegenheid te stellen het te bezoeken, wordt onderzocht. Het bestuur heeft zich bij de samenstelling van dit programma laten leiden door de ge dachte, dat de tijdsomstandigheden het ach terwege laten van de herdenking bij het Victoriebeeld geenszins gebieden, en voorts, dat men moet trachten de jeugd zoo weinig mogelijk den druk der tijden te doen gevoe len. De burgerlijke en militaire autoriteiten hebben hun goedkeuring aan het voorgesteld programma verleend. Feestelijkheden van anderen aard acht het bestuur ongewenscht. Het spreekt de verwachting uit, dat niét tot versiering en verlichting der buurten en straten zal wor den overgegaan. Door het algemeen uitste ken der vlaggen kan aan de stad een bijzon der aanzien worden gegeven, hetwelk met den plicht om soberheid te betrachten niet in strijd is. Mochten de omstandigheden zich ten on gunste van ons land wijzigen, dan zal daar mede rekening gehouden worden, gelijk be grijpelijk is. Het vorenstaand programma kan op ieder gewenscht oogenblik veranderd of afgelast worden. Nog moge vermeld worden, dat voor de leden der 8 October Vereeniging bij het Vic toriebeeld een afzonderlijke ruimte is gere serveerd, waartoe zij tegen vertoon van hun lidmaatschapskaart toegang hebben. Het aantal beschikbare zitplaatsen is grooter dan in vroegere jaren en bedraagt onge veer achthonderd. DE DIENSTREGELING DER SPOORWEGEN. Naar wij vernemer, zullen de gewijzigde dienstregelingen AmsterdamBergen aan Zee en AmsterdamWarmenhuizen, als mede de overige wijzigingen in de dienst regeling, der reizigerstreinen, welke oor spronkelijk Maandag 25 September zouden ingaan, reeds Zondag 24 September a.s. van kracht zijn. WAAROM ZIJN ER HIER GEEN SCHUILLOOPGRAVEN? Men schrijft ons: Toen voor eenigen tijd door de regeering aan de gemeenten een circulaire was ge zonden, aangaande het aanleggen van „schuilloopgraven", heeft bij velen de mee ning postgevat, dat ons gemeentebestuur op het aanbod der regeering zou ingaan. In de eerste plaats is het noodig voor moge lijke luchtaanvallen (waarvoor wij gespaard hopen te blijven) en in de tweede plaats is het nuttig als werkverschaffingsobject. De regeering bepaalde toch, dat deze werken in werkverschaffing moesten worden uitge voerd. Tot op heden is over een en ander nog gezwegen als het graf. Kunt U mij ook me- dedeelen of hieraan door de gemeente nog aandacht is geschonken en of een en ander nog doorgang zal hebben? Wij hebben ons met deze vraag gewend tot het hoofd van den luchtbeschermings dienst, die ons daarop het volgende ant woordde: Ook hier zijn plannen aanhangig voor het aanleggen van schuilloopgraven op diverse punten in deze gemeente. Echter moet ik hierbij toch wel even opmerken, dat het in het algemeen niet de bedoeling is, dat bij luchtgevaar de ingezetenen daarin een schuilplaats zoeken doch dat deze schuil loopgraven geacht moeten worden meer in het bijzonder bestemd te zijn voor men schen, die bij luchtgevaar toevallig op straat zij en dan daarin dekking kunnen vinden. De meening van deskundigen blijft nog steeds, dat bij een luchtaanval de men seden het meest veilig (of minst onveilig?) zijn in eigen huis. HERINNERINGSSPELDJE. Bij de aanbieding van het herinnerings speldje, ten bate van de vereeniging voor personeel in dienst der spoorwegen tot bestrijding van t.b.c., werd Woensdag 165.50 ontvangen. BEZOEK AAN GEMOBILISEERDEN. Op verzoek verwijzen wij naar de adver tentie in dit nummer waarin de H.A.B.O. aankondigt ,dat eenige van haar bussen Zondag a.s. een tocht zullen maken in de richting AmersfoortLeusdenHamers- veldWoudenbergScherpenzeel waar vele jongens uit deze streek gemobiliseerd zijn. Ruimschoots zal gelegenheid worden gegeven bij de gemobiliseerden te ver' toeven. ALKMAARSCH ALGEMEEN MILITAIR TEHUIS. Naar ons wordt medegedeeld is in de func tie van Vader en Moeder voor het Alk- maarsch Algem. Militair Tehuis voorzien. Daar ook de werkzaamheden voor de in richting van het Tehuis goed zijn opgescho ten, zal zeer waarschijnlijk de officieele opening op Woensdag 27 Sept. plaats vinden. Het bestuur verzoekt nog ter kennis te brengen dat aan de inrichting nog ontbre ken een groote tafel, klok, spiegel en schrijf tafel en verzoekt burgers, die een dezer ar tikelen over hebben, deze aan het Algemeen Militair Tehuis te willen afstaan. Men kan zich hiertoe richten tot Stoutjes- dijk, Voordam 5. DE AANGEKONDIGDE VERHOOGING DER INKOMSTENBELASTING. Wat zal men in Alkmaar meer moeten betalen? Zooals bekend heeft de regeering ver- hooging van de inkomstenbelasting aan gekondigd door vermeerdering van de opcenten op de gemeentefondsbelasting. Voor de heffing der gemeentefondsbe lasting zijn de gemeenten in drie klassen verdeeld, waarbij Alkmaar tot de derde klas behoort. Het is te begrijpen, dat men algemeen benieuwd zal zijn welke verhooging van den aanslag voor Alkmaar verwacht kan worden en wij hebben ons daarom tot den belastingdeskundige, den heer I. Prins Az. gewend, die ons daarover het volgende heeft geschreven: Volgens de deze week aangeboden Mil- lioenennota heeft minister de Geer het tekort op den gewonen dienst voor 1940 op 55.600.000.en voor het dienstjaar 1941 op 116.000.000.becijferd. De minister heeft bezwaren tegen het door minister de Wilde ingediende wets ontwerp tot invoering van een Nationale Inkomsten- en Winstbelasting, zoodat dit wetsontwerp wel zal worden ingetrokken. Daartegenover stelt de minister voor een herziening van de Rijksinkomstenbelas ting en vervanging van de dividend- en tantièmebelasting door een winstbelasting. De omzetting van deze laatste belasting zou reeds voor 1940 worden berekend en zou per jaar 20.000.000.— opbrengen. De herziening van de Inkomstenbelasting zou in 1941 in werking kunnen treden. Voorloopig wordt een provisoire maatregel noodzakelijk geacht. Deze zal bestaan door het heffen van 45 opcenten op de gemeente fondsbelasting voor den gewonen dienst van de rijksbegrooting. Voor het met 1 Mei 1940 ingaande belastingjaar 1940/'41 brengen deze 45 opcenten 30.000.000 op, waarbij 2/3 of 20.000.000 ten goede komen aan 1940 en 1/3 of 10.000.000 aan 1941. Aangezien de minister aan deze 20.000.000 niet genoeg heeft, maar nog 10.000.000 noodig heeft voor het dekkingsplan van dat jaar, wil hij 15 opcenten heffen in het loopende belas tingjaar 1939/'40. Dit laatste is moeilijk te begrijpen, wijl de toelichting sober is. Het wetsontwerp zal eerst zekerheid geven. We nemen dus aan, dat de minister de aanslagen over het loopende belastingjaar alsnog zou willen verhoogen met 15 opcen ten op de Gemeentefondsbelasting, zoodat op al de aanslagen, welke reeds zijn uitgereikt nog een suppletoire aanslag ten bedrage van die 15 opcenten op de Gemeentefondsbelas ting wordt gelegd. Maar om deze 10.000.000 voor 1940 te verkrijgen zou echter naar mijn meening een bijzondere wettelijke bepaling niet kunnen worden gemist. Hoe zou nu de Rijksinkomstenbelasting worden? Op de hoofdsom van de Rijksinkomstenbe lasting wordt geheven: voor den algemeenen dienst van het Rijk 70 opcenten tot 88 op enten, voor de provincie Noordholland wor den- geheven over 1938/'39 20 opcenten en over 1939/'40 18 opcenten, terwijl aangeno men wordt, dat ook over 1940/'41 18 opcen ten geheven worden, ofschoon daarover nog moet worden beslist. Op de hoofdsom van de gemeentefonds belasting worden voor de drie jaren gehe ven: voor het werkloosheidsubsidiefonds 25 opcenten. Voor de gemeente Alkmaar wor den geheven over 1938/'39 en over 1939/'40 -75 opcenten, terwijl wordt aangenomen dat ook over 1940/'41 75 opcenten zullen wor den geheven, ofschoon daarover later (waarschijnlijk begin Mei 1940) zal worden beslist. Voor het dekkingsplan, nu in de Mil- lioenennota aangekondigd zullen over 1939/'40 15 extra opcenten voor den alge meenen dienst der Rijksbegrooting worden geheven cn over 1940/'41 45 extra opcenten. Voor de heffing van de Gemeentefonds belasting worden de gemeenten in drie klas sen ingedeeld. Bij gemeenteverordening wordt bepaald, in welke van de drie klassen de gemeente wordt gerangschikt. Stelt de gemeenteraad geen verordening vast, dan wordt de gemeente geacht te zijn ingedeeld in de eerste klasse. De grondslag van de-heffing is als volgt. Tot grondslag van de heffing strekt het zuiver inkomen, vastgesteld volgens de regelen, welke gelden voor de heffing der rijksinkomstenbelasting. Het zuiver inkomen wordt passing van het tarief vermin^ d* toe. voor de ryksinkomstenbelacti! me* d» kinderaftrek en daarna verhoogd Ê6lde^n zeker bedrag, dat afhankelijk met klasse, waarin de gemeente kV 'S Van dl Deze verhooging bedraagt voor ringSchikt eerste klasse voor ongehuwd gemeente gemeenten der derde klasse f 100 j. 100 en voor ongehuwd en gemeenten der beide klasse voor 00 er> in den 200 en voor on °°,gekUw. 300. h u w d e n Met gehuwden worden eeliiw sonen, die gehuwd geweest ziin d Per- aftrek genieten. en kinder- Alkmaar is gerangschikt in de derd Naar aanleiding van 't bovenstad volgende staatje gemaakt, waarnit jT 15 he* hooging blijkt voor de Inkomsten V(*- meentefondsbelasting volgens het V,n G*- plan-de Geer geldende voor Aikl ekklt>gs- Voorbeeld voor gehuwden aar- inkomen 1938/39 1 1000 13.20 99 1500 37.40 99 2000 84— 99 2500 138.80 99 3000 196.80 99 4000 312.80 99 5000 449.60 99 7000 737.60 99 10000 1251.60 1940'41 15.88 54.68 95,85 157.16 221.63 350.57 503.86 836.58 1404.99 ABONNEMENTSVOORSTELLINGFM IN HET GULDEN VLIES. De abonnementsvoorstellingen in v Gulden Vlies zullen dit seizoen weer do gaan. Nadere bizonderheden over de vÜ'" stellingen volgen binnenkort. 1939/40 14.08 49.73 87.75 145.06 204.53 324.47 466.36 765.07 1299.10 DE UNIE VRIJGEGEVEN. Met ingang van morgen is het gebouw De Unie door de militaire autoriteiten vrijgegeven. De zalen zijn dus weer be schikbaar voor bijeenkomsten en feesten zooals voorheen. HET LOON IN WERKVERSCHAFFING. Vei hooging gevraagd van 4 cent per uur. Door het comité van actie van arbeiders in werkverschaffing is onderstaand adres gezonden aan B. en W.: De Alkmaarsche arbeiders, werkzaam in de werkverschaffing, dringen er bij Uw geacht college op aan, middelen te beramen, om het basis-uurloon te verhoogen van 36 tot 40 cent. De tijdsomstandigheden dwingen ons er toe, dit beroep op Uw geacht college te doen, daar door de prijsopdrijving van verschillende verbruiksartikelen het voor de arbeiders hoe langer hoe moeilijker wordt om in hun behoefte te voorzien. Bioscopen. City-theater, half acht, hoofdnummer De pastoor van Kirchfeld (rom.); hoofdrol Hans Jaray en de Wiener Sangerknaben. (Gepro longeerd). Toegang boven 14 jaar. Zondagmiddag om 2 uur en 4.15 uur voor stellingen. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Roxy-theater, half acht, hoofdnummer Jongens met smerige gezichten (reaL); hoofdrollen James Cagney, Pat O'Brien. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Harmonie-Theater, half 8, hoofdnummer De gier van de Jamaica (avonturen); hoofd rol Charles Laughton. Toegang boven 1» Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Victoria-theater, half 8, hoofdnummer Bruidegom in angst (hum.-rom.); hoo r len Heinz Rühmann, Hertl Kirchner, Mardayn, Victor Janson, Paul Hencz Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af door oop voorstelling. Woensdagmiddag, half drie, ma m Vrijdag 22 September. 8 uur, bal in 't -afé Jb. Groot te Koedt! Zondag 24 September. 2 uur, Sportpark te Alkmaar, draverij Weec&ewM Verwachtingd Geldig van hedenavond tot morge en. ongeveer 19 uur: Zwaar tot halfbewo kele plaatselijke regenbuien, "c"' matige dering in temperatuur, zwakke o wind uit noordelijke richtingen. Het gebied van hoogen luch g met den van IJsland blijft zich^nog hand- luchtdrukwaarden boven [,oog haven. Over oost-Groenland nam_ luchtdruk nog aanzienlijk torn he ten van Spitsbergen een ep vrü luchtdrukver val over de gcan dj»8* t en stoomen koude luch m a was i" t binnen. Op sommige PIaatsebeneden h noorden de temperatuur er n3he vriespunt gedaald en Bal'15 sneeuwbuien. Over Fin1 men. De r. Staten is de luchtdruk afg van P pressie, welke gisteren ten Sp3nF tugal lag trekt langzaam brengt daar veel regen. LICHT OP! crl ander Voor rijwielen, motorr1^" Uchtop' voertuigen van 19.40 tot 6.16

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 2