Twintig millioen voor uitbreiding der werkverschaffing. Begrooting sociale zaken. Acht eri een half millioen aangevraagd voor levensmiddelendistributie. T.b.c.-bestrijding en kinder uitzending bevorderd. Door pistoolschot ernstig gewond. EINDE ZOMERTIJD OP 8 OCT. Steun boterexport voor 1940 f33,250.000.- Begrooting Landbouw crisisfonds. In twee en een halve dag naar Indië. Uitvoering der plannen vertraagd. De Nederlandsche Bank en Mendelssohn. Schriftelijk beantwoorde vragen. Begrooting Economische Zaken. TWEEDE BLAD. Aan de Memorie van Toelichting tot de begrooting van soc. zaken wordt ontleend, dat het totaal van de in vergelijking met de begrooting voor 1939 aangebrachte verhoogin gen bedraagt 25.101.909. De ver minderingen bedragen in totaal 13.277.913, zoodat het eindcijfer voor 1940 hooger is 11.823.996. Van de verhoogingen worden ge noemd: Kapitaaldienst (kosten, ver bonden aan de uitbreiding van de werkverschaffing) 20.000.000; be strijding van de jeugdwerkloosheid 500.000; distributie van levens middelen 3.000.000; bijdragen voor wederopneming van arbeiders in het bedrijfsleven 800.000; bijdrage ter zake van het vervroegd pensionnee- ren van arbeiders ter bestrijding van werkloosheid 200.000; subsidie tot bestrijding der t.b.c. 196.500. Tot de verminderingen behooren de vol gende bedragen: bijdragen aan het invalidi- teits- en ouderdomsfonds 4.450.000, uitga ven, in de plaats tredende van de uitkeering aan 't werkloosheidssubsidiefonds 8.000.000. Subsidieering der werkloozenkassen 300 000. Bijdragen in de spaarregeling voor de aan schaffing van kleeding, enz. 450.000. Ter bestrijding van de werkloos heid kan, aldus minister van den Tempel in de toelichting tot zijn begrooting, nog meer dan in de laat ste jaren het geval was, gebruik worden gemaakt van het middel van verplaatsing van arbeidskrach ten, ten einde werkloozen daar te brengen, waar behoefte aan arbei ders bestaat. Om dit te stimuleeren heeft de minister de bestaande be treffende financieele tegemoetko ming in de kosten van zoodanige verplaatsingen herzien. De begrootingspost is in verband hiermede verhoogd (met 800.000). Ten einde de kansen voor emigratie naar overzeesche gewesten zooveel mogelijk te kunnen benutten, is het gewenscht, dat voor 1940 op dit artikel een bedrag van 43.400 wordt beschikbaar gesteld. Een van de vormen tot bestrijding der werkloosheid door sociale maatregelen ligt in het bevorderen van afvloeiing van oude ren, waardoor jongeren aan het werk kun nen komen. In die richting heeft de staat reeds medegewerkt bij de maatregelen tot vervroegde pensionneering in het boekdruk- kersbedrijf. Uiteraard zal verder gaan in deze richting alleen in die gevallen mogelijk zijn( waarin door het bedrijf de noodige voorwaarden voor vroegtijdige pensionneering zijn of worden vervuld. Ten einde voor zooveel noodig van staatswege hier behulpzaam te kunnen zijn, wordt een post in de begroo ting opgenomen 200.000). In verband met de thans veelvuldig voor komende verschuiving van arbeidskrachten is het van het grootste belang, dat de bezet ting van open plaatsen niet afstuit op een gebrek aan bekwaamheid of geoefendheid van de beschikbare arbeidskrachten. Daarom zal zooveel mogelijk met kracht worden voortgegaan in de in den laatsten tijd reeds in belang rijke mate gevolgde richting, om in voorkomende gevallen behulp zaam te zijn bij de scholing en training van arbeiders. Met het oog op de daaruit voor den staat voortvloeiende kosten wordt de betreffende post in belangrijke mate verhoogd. Verwacht wordt, dat als gevolg van de voorgenomen maatregelen tot werkverrui ming het aantal gezinnen, dat voor deelne ming aan de spaarregeling in aanmerking zal komen, in 1940 aanzienlijk zal zijn ver minderd. In verband hiermede is dit artikel 450.000 lager geraamd dan voor 1939. Voor de kosten van de levens middelen-distributie aan werkloo zen en armlastigen is voor 1940 ge raamd 8.500.000. Hiervan komen voor vleesch in blik 2.750.000, voor onvermengde margarine 2.800.000, voor bak- en braadvet 1.600.000, voor zeevisch 150.000, voor groenten in blik 220.000, voor tomatensoep in blik 190.000 en voor omzetbelasting voor diverse producten 140.000. Cultureele en sociale zorg. Voor cultureele en sociale jeugdzorg is 500.000 meer uitgetrokken dan voor 1939. De post „kampwerk" is verhoogd met 355.000. Overeenkomstig het advies, uit gebracht door de Rijkscommissie van ad vies inzake het vraagstuk van de werk loosheid onder de jeugd, is de rijksbijdrage in de kosten van het kampwerk gebracht van 75 pet. op 85 pet. Het blijkt n.1. niet mogelijk, dat de „Zui len", welke de jeugdkampen organiseeren, nn den duur 25 van de kosten dragen. Voorts is de noodzaak gebleken, om het ba sis-bedrag, waarover de rijksbijdrage wordt berekend, te verhoogen door opneming van een bedrag, dat de mogelijkheid geeft om cursuswerk voor de kampdeelnemers te or ganiseeren, en door verhooging van de sala rissen van de kampleiding. Aan laatstge noemden moeten hooge eischen worden ge steld, hetgeen bij de thans geldenden salaris norm in het algemeen niet mogelijk blijkt. Voor „centrale werkplaatsen en werkob- jecten" is, in vergelijking met de begroo ting 1939, 325.000 meer uitgetrokken. Het is nl. wenscheiijk gebleken, de centrale werkplaatsen beter te outilleeren en op deze wijze meer aan te passen aan de eischen, welke het bedrijfsleven stelt. Het voor „cursussen" geraamde bedrag is 230.000 lager dan voor het dienstjaar 1939 Gebleken is, dat voor dit onderdeel van het werk met een lager bedrag kan worden vol staan. In verband met de bij de Regee ring bestaande plannen tot uitbrei ding der werkverschaffing wordt 20.000.000 aangevraagd. Het ligt in het voornemen, meer dan tot nu toe geschiedde, ter zake van aanvragen om overwerkvergunningen een grondig on derzoek in te stellen, ten einde na te gaan, of het niet mogelijk is, door aanstelling van nieuw personeel, al dan niet na scholing, her scholing of omscholing, het overwerk over bodig te maken of althans te beperken. Voor invaliditeits-, ouderdomsfonds etc. wordt 17.800.000 aangevraagd. T.B.C.-bestrijding en kinder zending. De verhooging van den subsidie- post ter bestrijding der tuberculose is noodzakelijk gebleken in verband met het feit, dat met het de laatste jaren voor dit doel uitgetrokken bedrag de tuberculose-bestrijding niet op pijl kan blijven. De handhaving van het eenige jaren ge leden verminderde totaal bderag der subsi die beteekende de facto de laatste jaren telkens een vermindering van het rijksaan deel in de totale kosten der tuberculosebe strijding. De verschuiving naar de particu liere instellingen, die daardoor werd ver oorzaakt, kan door deze instellingen niet langer worden opgevangen. De thans voor gestelde verhooging van 196 500 is nood zakelijk om in de toekomst een sprongsge wijze verhooging van veel grooter omvang te voorkomen. Om redenen van bezuiniging werd het subsidie voor de kinderuitzending op de begrooting voor het dienstjaar 1933 ver minderd met 65.000 en gesteld op 200.000 Hoewel, dank zij bijdragen van andere zijde en persoonlijke opofferingen van hen, die de belangen van het zwakke kind be hartigen, het werk der kinderuitzending zich vooralsnog blijkens de voortdurende toename van het aantal verpleegdagen is blijven ontwikkelen, doet het gebrek aan geldmiddelen zich steeds meer gevoelen en kan geenszins aan alle aanvragen om uit zending, hoe noodig die ook moge zijn, wor den voldaan. Dat juist in de huidige moeilijke tijdsom standigheden, waarvan tal van gezinnen den invloed ondervinden en waardoor de gezondheidstoestand der kinderen in labiel evenwicht verkeert, de kinderuitzending van zoo groote prophylactische waarde is, behoeft geen betoog. Met het oog op de vitale belangen van de volksgezondheid, welke hier in het geding zijn, vraagt de minis ter derhalve verhooging van den post met een bedrag van 35.000 aan. Gisteravond heeft zich een tragisch ongeval voorgedaan in een woning aan de Korsjespoortsteeg te Amsterdam. Een on geveer 20-jarig militair was n.et verlof op bezoek bij familie en toonde zijn neef, van denzelfden leeftijd, het automatisch pistool dat hij uit den dienst had meegebracht. Plotseling ging het pistool af. De neef werd getroffen. Met een zware verwonding in de rechterborst werd hij door der. G.G. en G.D. naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is ernstig. WAARNEMINGEN VAN POOLLICHT IN NEDERLAND. Het Koninklijk Nederlandsch Meteoro logisch Instituut te De Bilt meldt: In de afgeloopen week werd in het westen en noorden van ons land op enkele avonden Noorderlicht waargenomen. Be richten kwamen binnen van aen 17den uit Alkmaar, waar de verschijnselen wa ren gezien te omstreeks 23 uur, uit Oegst- geest, waar het verschijnsel was waarge nomen te 20.35. Te Utrecht werd het ge zien van 22.30 tot 23^ uur. Verder werden van dien avond berichten ontvangen uit Egmond, den Helder en Oranjewoud. De magnetische instrumenten te De Bilt ver toonden op den 17den sterke storingen van 18.40 tot 20.20, van 21.40 tot 23.20 en omstreeks 2 uur van den 18den. Blijkens later ontvangen berichteh werd op den 19den wederom Noorderlicht ge zien te Wassenaar tusschen 21 uur en 21.30. Het magnetisme vertoonde op dat uur zwakke, later in den nacht vrij sterke storingen. De minister van binr.enlandsche zaken'heeft bij rondschrijven de aandacht der- gemeentebesturen gevestigd op het X.B. van 24 Februari, waarin o.m. is bepaald, dat in .1939 de zomertijd zal eindigen op 8 October, te 3 uur v.m. De begrooting van het Landbouw- Crisisfonds voor 1940 draagt, zoo als bij de indiening van vorige ont- werp-begrootingen voor dit fonds meermalen onder de aandacht is ge bracht, een zeer voorloopig karak ter. Deze onzekerheid is uiteraard onder de huidige omsvandigheden nog belangrijk grooter dan anders reeds het geval is. Om trent de kwestie of, en zoo ja, in welke ma te de Landbouw-Crisismaatregelen in 1940 zullen worden gehadhaafd, kan nog in geenen deele een oordeel worden gevormd, omdat zulks geheel afhangt van de vraag hoe de positie der voedselvoorziening hier te lande zich, mede in verband met onzen in- en uitvoer, zal ontwikkelen. Eenzelfde onzekerheid biedt de beantwoording van de vraag in hoeverre de minister van Economi sche Zaken nadat inmiddels in het bloem- bollenbedrijf een bedrijfsorgaan is opgericht voorgang zal kunnen maken met de met overneming van de tot stand koming en uit voering der Landbouw-Crisismaatregelen door de bedrijfsgenooten. Geraamd wordt, dat in 1940 ongeveer 25.000 kleine boeren voor steun in aanmer king zullen komen, terwijl de steun gemid deld 100 per kleinen boer zal bedragen. Aangenomen wordt, dat er in 1940 55 mil lioen k.g. boter zal worden geëxporteerd, waarvan 35.000 0,00 k.g. met een uitkeering a 0.55 per k.g. en 20.000.000 k.g. met een van 0.70 per k.g., hetgeen dus in totaal een bedrag vordert van 33.250.000. Geraamd wordt, dat in 1940 voor het de partement van Sociale Zaken pl.m. 2.000.000 blikken tomaten, snij-, pronk, spek- en sper- cieboonen zullen worden geconserveerd. De visscherij. Maatregelen ten behoeve van de groote en kleine zeevischerij -zullen tot strekking hebben de exploitatiemogelijkheden van het vangapparaat zoo gunstig mogelijk te doen zijn, terwijl daarbij met de belangen van den handel rekening zal worden gehouden. Er zal worden getracht te geraken tot een regelmatiger vischaanvoer en een verrui ming van den afzet, meer in het bijzonder ook op de buitenlandsche markt. De voor de oestercultuur getroffen rege ling, waarbij aan kweekers collecteurs van oesterbroed worden verstreut, zal zeer waar schijnlijk ook in 1940 moeten worden gecon tinueerd. Op het oogenblik laat het zich aanzien, dat voor 1940 de steunmaatregelen voor de garnalenvisschery nog niet kunnen worden gemist. De afzet van zoetwatervisch en meer spe ciaal de export, is nog zeer slecht. Tenzij de omstandigheden wel zeer zouden verbete ren, zullen de regelingen van steun aan drijf-, want- en zoetwatervisschers voor 1940 met eenige wijzigingen dienen te wor den gehandhaafd. Voor de pluimveehouderij is een bedrag geraamd van 13.275.000. De geheele dienst van het fonds sluit met een voordeeiig saldo van 25.804.000, be staande uit een voordeeiig slot van den ge wonen dienst van 26.282.000 en een nadee- lig slot van den kapitaaldienst van f 478.000. Naar aanleiding van de mede- deeling in de postbegrooting, dat voor 1940 de kosten voor postver voer 1.025.000 hooger zijn ge raamd dan in 1939 kan nog worden medegedeeld, dat deze hoogere ra ming haar oorzaken voor 'n gedeelte vindt in een post van 700.000 als hoogere uitkeering aan de K. L. M., welke beoogt deze in staat te stellen vliegtuigen aan te schaffen, waar mede den dienst Amsterdam Batavia in twee en een halven dag kan worden uitgevoerd. Men zal zich uit vroegere verklaringen van de zijde der K. L. M. herinneren, dat deze zich een reisduur van twee en een halven dag reeds langs als ideaal voor oogen heeft gesteld. Het thans op de be grooting gestelde jaarbedrag van 700.000 is een aanwijzing van het gewicht, dat ook van de zijde der P T. T. gehecht wordt aan een dergelijke versnelling van den dienst. Gesteund door deze jaarlijksche bijdrage zal de K. L. M. in staat zyn haar plannen te dezen met grooter voortvarendheid voor te bereiden. Wij vernemen echter, dat, gezien de hui dige omstandigheden, nog niets vaststaat over het tijdstip, waarop tot vernelling van den dienst zal kunnen worden overgegaan. Ook is de aankoop van het type vliegtuig, dat die versnelling mogelijk zal moeten maken, nog niet geschied Het uitbreken van den oorlog zal uiteraard een vertra gende factor zijn. h.) Op vragen van den heer Pollema (c. met bfetrekking tot een door de Nederland sche bank aan de firma Mendelssohn en Co. voorgeschoten bedrag, heeft de heer Geer, minister van staat, minister van finan ciën als volgt geantwoord: Blijkens de ter griffie van de rechtbank gedeponeerde lijst van crediteuren van de firma Mendelssohn en Co. had de Neder landsche bank een gedekte vordering op dat huis van f 14.212.965. Het verstrekte onder pand, waarvan de waarde vanzelf de millioen belangrijk te boven ging, bestond voor een aanzienlijk deel uit Fransche schatkistbiljetten. De Nederlandsche bank was ten tüde van de bedoelde kredietverleening van meening, dat deze slechts voor korten tijd noodig zbu zijn in afwachting van de afwikkeling van eenige loopende transacties. Zoodanige kre dietverleening, waartoe de Nederlandsche bank de bevoegdheid ontleent aan artikel 11 van de bankwet, geschiedt in het alge meen belang en behoort tot de normale ook elders erkende taak van een een trale bank; de taak, welke inhaerent is aan haar positie Van „The Bankers Bank". Het is den minister niet geheel duidelijk hoe de president der Nederlandsche bank, door Fransche schatkistbiljetten als onder pand aan te nemen, den schijn kan gewekt hebben, voor het Fransche staatskrediet andere maatstaven aan te leggen dan voor het Nederlandsche staatskrediet. Hij is toch overtuigd, dat de genoemde president Ne derlandsche schatkistbiljetten nog veel vlot ter als onderpand zou hebben aangenomen Naar aanleiding van deze vraag moge worden opgemerkt, dat naar onze bestaande wetgeving kredietverleeningen door parti culiere banken een zaak zijn van de krediet- gevende bankiers, zoodat het uitspreken van een oordeel daarover van regeeringszijde, anders dan in zeer uitzonderlijke gevallen minder gepast schijnt. Overigens is, voor zoover de minister weet, van een te kort schietende liquiditeit bij de betreffende maatschappij geen sprake. Zijn oordeel over de hier aan de orde ge stelde vragen zou de minister willen op schorten totdat het verslag verschenen is van de staatscommissie voor het bankwezen waar, naar hem bekend is, deze aangelegen heid is ter sprake gekomen. Aan de Memorie van Toelichting aan de Tweede Kamer op de begrooting van econo mische zaken ontleenen wy: Voor het dienstjaar 1940 wordt voor den gewonen dienst in totaal meer geraamd 3.074.411. In het Xe Hoofdstuk voor 1939 werd op den kapitaaldienst ëen post ad 500.000 op^ genomen ten dienste van credieten ten be hoeve van den ambachtdrijvenden midden stand. Nader overleg tusschen den minister en zijn ambtgenoot van financiën leidde inmid dels tot de overweging, dat het de voorkeur zou verdienen, dat niet het departement zelf de gelden verstrekte, doch slechts betalin gen op dezen post zouden geschieden, voor zoover eventueele verliezen op deze, door de Nederlandsche Middenstandsbank te ver strekken, voorschotten zouden moeten wor den gedeclareerd. Diensvolgens is thans deze post als een memoriepost opgenomen in den gewonen dienst. Het maximum van het uit dezen hoofde te verstrekken crediet blijft echter beperkt tot 500.000. Het bevorderen van den export is door de regeering reeds meermalen naar voren ge bracht als een van die complexen van maat regelen, welke zouden kunnen dienen tot verruiming van de werkgelegenheid, en welke financieel gesteund moeten worden. Onder de abnormale economische om standigheden, welke wij thans doormaken komt het verleenen van financieelen steun niet aan de orde. Niettemin komt het ge wenscht voor om met het oog op een toe komstige verbetering van den toestand voor het vorenomschreven doel een post pro me morie op de begrooting te brengen, ten einde te zijner tijd in werking te worden gesteld. Alleen dan zal worden gesteund, indien verwacht kan worden, dat de kosten daarvan zullen worden gedekt door besparing op den overheidssteun aan werkloozen. Met het oog op de wijzigingen, welke de regeering met betrekking tot de positie van het Werkloosheidssubsidiefonds overweegt, wordt thans nog geen voorstel gedaan, om de compensatie van de voorgestelde uitgaaf op de begrooting tot uitdrukking te brengen. Het ligt evenwel in het voornemen dit te doen, zoodra de in overweging zijnde wijzi gingen, waarop hierboven werd gedoeld, haar beslag hebben gekregen, zoomede de eerder bedoelde verbetering van den toe stand mocht zijn ingetreden. Ter bepaling van de gedachten wordt medegedeeld, dat voor den thans pro memo rie voorgestelden post aanvankelijk een be drag van 1.000.000 was aangenomen. In verband met de verdere ontwikkeling der economische samenwerking met Neder- landsch-Indië wordt het noodzakelijk ge acht over te gaan tot oprichting van een instituut voor Nederlandsche economische belangen in Nederlandsch-Indië. Dit instituut zal zich eenerzijds bezighou den met de stelselmatige bevordering van den Nederlandschen uitvoer naar genoemd gebiedsdeel, anderzijds met het bestudeeren en waar mogelijk bevorderen van Neder landsche beleggingen in Nederlandsch-In- dische industrieën. Gelden zijn aangevraagd voor de stichting van 10 nieuwe lagere land- en tuinbouw scholen, terwijl voor de subsidieering van cursussen een hooger bedrag is uitgetrokken MODERNE MACHINES VOOR UW OK UK WERK! DRUKKERIJ N.V. HERMS. UOSXER ZN. DIRECTIE DER SP00B^f^ RIJDT DOOR ifET La,JGEi» Per extra-trein „aar d stations. ae versiet4t Per specialen trein is de diro ,- Nederlandsche spoorwegen Bi t Van d tal van stationsgebouwen in d p„.en' laj reden om persoonlyk een in«w ,laMe van hetgeen op het initiatief Van k kriJgcn wegpersoneel en in combinatie Va Spo°r- uitgevormde plaatselijke feesten daar- viering van het spoorwegeeuww! e's '«t stand gekomen. lcest» is In de toespraken, welke Prof Goudriaan, president-directeur a' J Spoorwegen, richtte tot de verschin Nedetl' putaties van het personeel op de dt- welke werden bezocht, domineerri ati°ns> bijzonder de groote waardeerins m het directie voor het initiatief, dat w VSn de gaan van het personeel zelf ter vi^ Uitje' het eeuwfeest. Spr. rekende het zich"!6 V|n groot voorrecht persoonlyk getuie»e,n nen zyn van het intensief medelL kui1' het personeel en dankte allen die v&n werkt hadden aan den opbouw van ?e(dege- wat thans aller bewondering afdwing*' nog opmerkelijker was de SDont waarmede op alle stations het D ^it uiting gaf aan zijn groote aanhang5,°?eel ten opzichte van het bedryf en de hïid bedrijfsvoering, waarbij men met een vertrouwen de toekomstige ontwik^01 van het spoorwegbedrijf tegemoet ziet S Speciaal kwam dit tot uiting in d. wijding waarmede de stationsgebouwen w!' ren versierd en in de toespraken der «t tionschefs, namens het personeel waart?' speciaal de stationschef van Gouda de W. van deze directie-huldiging aanroerde' iw' bij domineerde in het bijzonder het ondlr" ling vertrouwen, dat het personeel on hoT gen prijs stelt en stimuleert om by de vir' ring van dit eeuwfeest, ondanks den som beren internationalen toestand, toch nZ mede te werken aan de sobere interne feest" viering. 7S& Hierdoor is deze unieke tocht van de directie van de Nederlandsche spoorwegen een ware triomftocht geworden, volkomen baentwoordend aan het doel, zonder in te grijpen in de normale dienstregeling. LODEWIJK VAN DEYSSEL 75 JAAR. Veel belangstelling, De bekende letterkundige Lodewijk van Deyssel (K. J. L. Alberdinghk Thijm) is vandaag 75 jaar geworden en velen hebben blijken van waardeering gezonden in den vorm van brieven en telegrammen. De mi nister van onderwijs en schoone kunsten van België, dr. Cornet, had een telegram gezon den, evenals de Belgische gezant in Den Haag, J. baron Herry. De jarige ontving gelukwenschen uit let terkundige kringen: we noemen dr. P. C. Boutens, eere-voorzitter van de Nederland sche P.E.N.-club, den heer Frans Toussaint van Boelaere, president van de Belgische P.E.N.-club en verder Frans Mynssen, August Vermeylen en dr. P. H. Ritter Jr. In den loop van den dag hebben vele vrienden Lodewijk van Deyssel gelukge- wenscht. Dr. A. Haighton, redacteur van Der Nieuwe Gids" overhandigde den jarige het' Octobernummer, dat aan den jarige gewijd is en dan ontving hij van het comité, dat zich eenigen tijd geleden gevormd had, om een buste aan te bieden, een bloemstuk. Voorts boden gelukwenschen aan de zangeres mevrouw Jo Vincent, de heer Barre, oud resident van Batavia en G. D. Gratama, di recteur van het Frans Hals Museum te Haarlem. PROTESTANTSCH-CHRISTELUKE ZORG VOOR GEMOBILISEERDEN. Te Utrecht kwamen Vrijdagmorgen verte genwoordigers en vertegenwoordigsters vw christelijke nationale organisaties op het ter rein van de jeugd en het maatschappelp leven en een vertegenwoordiger van den NederL militairen bond bijeen, ter. be spreking van de vraag, wat in het geestelij en zedelijk belang der gemobiliseerden kW worden gedaan, met name door het organi seeren van gezellige avonden, ontwikkelings cursussen, filmvoorstellingen, e.d. De dachte werd uitgesproken en vond alg meene sympathie, dat deze geestelijke cultureele zorg veelal plaatselijk en d°° medewerkende organisaties zelf moe den georganiseerd, maar centraal moe den aangemoedigd en gesteund om ve pering te voorkomen. Daarom zal traal comité, waarin zooveel moge 8 protestantsch-christelijke organisa ie vertegenwoordigd, die op dit te,ia m taak hebben, moeten worden gevormd coördineerend en helpend op te Een werkcomité zal gevormd w GEMOBILISEERDE BOEREN EN LANDBOUWVERLOF. Adres aan den minister van e Namens den nationalen bond la" ^efen- maatschappij is aan den minister ^er sie een adres gericht, waarin ,en te wordt verzocht zoodanige maa bjjijeerde willen bevorderen, dat aan ge zaaiwerk- boeren, die thuis bij de oogs - e gorden, zaamheden noode gemist kunn ver een zoogenaamd landbouwverloi leend. verbeterd Tevens wordt verzocht een bren|?n' de kostwinnersvergoeding aan jndi<e daar gebleken is, dat ondernemers niet in staat zy plaatsvervanger te betalen. AANBIEDING ADRES VAS DER EERSTE kaM® op bet De koningin heeft giste™1van paleis Noordeinde den v£°ron de Vo»^e Eerste Kamer, mr. W. L. g c0mri Steenwyk, en de leden van van redactie van het ntvanlen dier Kamer op de troonrede aanbieding van dit adrea' Jt de Eer® vai> De commissie bestond jjjchiels merleden: Jhr. mr. G. f jr.J- g. Barge^pro/ drJ Zwaan en F" van Citters.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 6