DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. l^ussolini heeft opnieuw getracht den vrede te redden. Een afwijzend standpunt van Engeland en Frankrijk. Qr. Göbbels spreekt voor de buiten- landsche pers. Calinesco ter aarde besteld. Druk bezoek aan Moskou. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERIENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 226 Maandag 25 September 1939 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 141e Jaargang REDEVOERING VAN Dr. GÖBBELS. Prof. Sigmund Freud overleden. Werner Freiherr von Fritsch De algemeene toestand. In zooverre heeft dit succes gehad, dat ALKMAARSCHE COURANT Ho. nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Mussolini heeft voor de fascistische autoriteiten een rede gehouden waarin hjj nogmaals deed uitkomen, dat Italië op alle gebeurlijkheden voorbereid is en daarnaast in het licht stelde, dat er, na den definitieven ondergang van Polen, eigenlijk geen reden meer is dezen Europeeschen oorlog voort te zetten. In Engeland en Frankrijk heeft men met waardeeding van die rede kennis genomen, maar daarnaast duidelijk laten uitkomen, dat de strijd niet zal gestaakt worden eer het Hitier-regime in Duitschland door een ander is vervangen. Dr. Göbbels heeft in een rede voor de vertegenwoordigers der buitenland- scbe pers heftig geprotesteerd tegen de vanuit Amerika en Engeland afkom stige geruchten, dat nationaal-socialistische leiders, uit vrees voor een door Duitschland verloren oorlog, groote kapitalen bij buitenlandsche banken zouden hebben gedeponeerd. Het stoffelijk overschot van Calinescu is in Roemenië op plechtige wijze ter aarde besteld. Verscheidene vooraanstaande diplomaten uit Oost-Europeesche staten zijn met vriendschapsbetuigingen op weg naar Moskou. Rijksminister dr. Góbbels heeft gister opnieuw het woord gevoerd voor verte genwoordigers der buitenlandsche pers. Hjj refereerde allereerst aan zijn jongste verklaring, dat de rijksregeering vast be sloten is de neutraliteit van België, N e- derland en van alle andere neutrale staten streng in acht te nemen. Hij herinnerde er vervolgens aan, dat jj'J, buitenlandschen journalisten gelegen heid had gegeven zich te overtuigen van de absoluut geconsolideerde toestanden in «et protectoraat en dat er geen sprake van is dat daar 5.000 arrestaties zijn verricht. Göbbels Ik zi dietin da mülister> mijn taak er zoover remmen, doch haar Ücht door n te Vorderen. Het is wel- üalistiek on^f overtuiging, dat de jour- wanneer j uur moet verkommeren, ®utoriteitpJ u°r de censuur of door de Wordt. Daar u beschoolmeesterd 46,1 bepasvi oven heb ik evenwel ook journalistiek8 wIattinS van eer voor de toen een sta t meest smadelijke wat "ij corrunt Sman ^an verwijten is, dat «ons materipr.fn Z1^n Politiek bepaalt vol- ^dndelijke ;c ,Voordeelen. En het meest 1Tlan in deri verwijt, dat een staats- J'ots beters Jfi0® van zÜn eigen volk buitenlanH doen dan Held naar kicht, dat j.sm°kkelen, in het voor- J®1 zich dan u n °°rlog zal verliezen, Rjto Verzekeren ^uitenland te dekken ^«ebrachf^tp5'0 dit verwijt te hebben aÜ® ^nen l„e"?V.er zes leidende Duit- !"erikaanschen'aan den bekenden journalist Knickerhoc- Van veracht'1 ker'cht met een glim- WachtmS willen aidoep. Het was mij ook duidelijk, dat dit bericht niet van den heer Knickerbocker afkomstig was, doch ongetwijfeld moest zijn uitge vonden in het Engelsche ministerie van voorlichting. Het begon met een bedrag van 900.000 pond, dat is zoo ongeveer tien millioen mark. Deze tien millioen waren tot giste ren gestegen tot vijfhonderd millioen mark. Het bericht is vervolgens door de geheele Amerikaansche pers gegaan. Het is natuurlijk direct met welbehagen door de Engelsche- en de Fransche pers opge nomen en gaat thans in zijn onwezenlijk heid zelfs door de vriendschappelijke neu trale pers. De „Daily Telegraph" b.v. heeft twee kolommen aan deze leugen besteed en daarbij o. a. verklaard, dat dergelijke din gen slechts mogelijk zijn geweest in den tijd van Nero. Ik heb nu geen ander mid del gezien om deze leugen den nek om te draaien, dan over te gaan tot een tegen aanval. De tegen-aanval. De heer Knickerbocker heeft in zijn eerste bericht beweerd, in het bezit te zijn van papieren, die uitwijzen, dat wij deze gelden hebben gedeponeerd op Engelsche en Zuid-Amerikaansche banken. Ik heb nu met klem verzocht, deze papieren in een toonaangevend Engelsch of Ameri- kaansch blad te publiceeren. Wanneer de heer Knickerbrocker door papieren of documenten kan bewij zen waar het bedrag van vijfhonderd mil lioen mark zich bevindt, dan kan hij 10 pet., dus vijftig millioen verdienen. Maar de heer Knickerbrocker heeft evenwel gezwegen en zich naar Amerika ingescheept. In zijn woning te Londen is op 83-jaxigen leeftijd de bekende geleer de, professor Sigmund Freud, over leden. Deze grondlegger van de psycho-analyse, werd op 6 Mei 1856 te Freiburg in Moravië geboren en heeft het grootste gedeelte van zyn leven in Weenen gedoceerd. In zyn eerste studiejaren bewoog Freud zich voornamelijk op botanisch en chemisch terrein en gedurende een zestal jaren (18761882) arbeidde hjj in een physio- gisch laboratorium en in een instituut voor hersenonderzoek. Toen hij in 1884 te samen met dr. Breuer een onderzoek instelde naar de symptomen der hysterie, werd daarmede tevens de grondslag gelegd voor de latere psycho-analyse. In het jaar 1885 vertrok Freud naar Parijs, teneinde in de Fransche hoofdstad zijn stu dies voort te zetten onder den bekenden neuroloog Charcot. In de daarop volgende jaren zagen verscheidene belangrijke wer- Generaal-overste Werner Freiherr von Fritsch, die 22 September voor Warschau is gesneuveld, is geboren op 4 Augustus 1880 te Benrath in het Rijnland. Von Fritsch Zijn vader was luitenant-generaal George Freiherr von Fritsch en zijn moeder een lid van de familie von Bodelschwingh. In 1898 trad hy al^ cadet in dienst by het 25ste regiment veldartillerie te Darmstadt. In 1913 werd hij benoemd tot kapitein. En gedurende den oorlog deed hij dienst by den generalen staf en na den oorlog werd hij als afdeelings-commandant te Ulm en later leider van een afdeeling bij het ministerie der ryksweer. In 1930 werd hy bevorderd tot generaal- majoor en in 1932 nam hij in den rang van luitenant-generaal het commando over de derde divisie in Berlijn op zich. In 1934 werd hy benoemd tot opperbevelhebber van het leger en generaal der artillerie, waarna hij in 1936 werd bevorderd tot generaal-overste. Von Fritsch werd in Maart 1938 tengevolge van de zoogenaamde Blomberg-affaire ont slag verleend. In dat zelfde jaar werd hij in actieven dienst hersteld. Er werd een regi ment naar hem genoemd en hy trok zich daarna op zijn landgoed terug. Von Fritsch, von Blomberg en generaal Beek hadden zich thans weer vrijwillig voor den dienst aan gemeld. Sigmund Freud ken op het gebied der neurologie van zyn hand het licht. Te zamen met dr. Breuer gaf hij in 1895 „Studienüber Hysterie" uit. Toen de samenwerking tusschen de beide geleerden ophield, werkte Freud nog gedu rende tien jaren verder aan de psycho analyse, waarbij hij vele en belangrijke ont dekkingen deed. Omstreeks 1906 vond hij medewerkers in Adler, Brill, Frenci, Er- nest Jones, Jung, Stekel en anderen met wie hij in 1908 het eerste internationaal congres voor psycho-analyse belegde. Eenige jaren later volgde de oprichting van de interna tionale vereeniging voor studie in de psycho analyse, welke thans haar vertakkingen over de geheele wereld heeft. Professor Freud heeft bij zijn arbeid ook tegenstand moeten ondervinden, doch hij kon zich verzekerd achten van de medewer king van ruim tweehonderd specialisten. Ter gelegenheid van zijn zeventigsten ver jaardag heeft de geleerde mogen ervaren hoezeer zyn langdurigen onderzoekings- arbeid werd gewaardeerd. Na zijn uitwijking uit Oostenryk vestigde hy zich te Hampstead in Engeland, waar de dood een einde aan dit vruchtbaar leven maakte. Het onberekenbare Rusland. Nauwelijks was men in Europa bekomen van de verbazing over het nonagressie pact, dat de verbroedering van Duitsch land en Rusland tengevolge had of het Poolsche gebied, dat door Duitschland met bloedige offers was veroverd, werd mede in bezit genomen door het zoogenaamd neutrale Rusland. Dit had den tijd afgewacht dat Duitsch land de Poolsche legermacht vrijwel onge vaarlijk had gemaakt en daarna hadden de Russen niets anders te doen dan met de kleinst mogelijke offers aan menschen en materiaal bezit te nemen van rijke Pool sche gebieden, het land van de Oekrainers en Roethenen, die van de vreemde over- heersching verlost moesten worden om bij den grooten staat te worden gevoegd waar zij zoogenaamd thuis hooren. Dat was het eerste en duidelijkste be wijs dat Rusland in dezen volkerenstryd een zeer groote rol gaat spelen. Het was tevens een bewys van de er kenning van Duitsche zijde van de kracht der Russische weermacht. Dit is niet meer het Rusland dat eens door Japan werd ver slagen en evenmin het Rusland dat in den vorigen wereldoorlog na den succesvollen veldtocht van Hindenburg tot een afzon derlijken vrede werd gedwongen. Dit is het Rusland van Stalin, het groote geheimzinnige gebied waarvan niemand veel af weet, maar waarvan men toch aanneemt ,dat het zich de laatste jaren tot een militair krachtigen staat met onover zienbare reserves heeft ontwikkeld. En omdat het een raadselachtige houding heeft aangenomen, omdat het nu zooge naamd weer neutraal is maar niemand kan voorspollen waar en wanneer d' Russische stoomwals opnieuw in beweging zal komen, wordt met dezen onberekenbaren vriend in het Oosten ernstig rekening ge houden en zijn er al diverse officieele missies o.a. een Turksche op weg naar Moskou om het een of ander pact af te sluiten. Een bekgnd Zwitsersch blad heeft uit Berlijn vernomen, dat de verdeeling van Polen ten gunste van Rusland de verbazing der Duitsche bevolking gewekt heeft, maar dat het vaststellen van de demarcatielijn zooals zy thans loopt in officieele kringen o.a. verdedigd wordt met het argument dat Duitschland dan door den loop der ri vieren met het achterbilijven van de minst mogelijke troepen in Polen volstaan kan. Dat het Duitsche volk over de gebeur tenissen der laatste weken meer of min verbaasd is laat zich begrijpen als men zich nog de rede herinnert welke Hitier op 30 Januari j.1. in den Rijksdag heeft ge houden. Van Polen heeft hij toen o.a. woordelijk gezegd: wat de andere landen betreft wil ik nog even wijzen op het belang van het DuitschPoolsche verdrag van vriendschap dat reeds zulke zegenrijke vruchten heelt opgeleverd. En in dezelfde rede zeide Hitier: onze betrekkingen tot Japqn zijn op dezelfde leest geschoeid als die tot Italië en wij ho pen dat het anti-kominternverdrag nog een maal het Kristallisatiepunt zal worden waaronder zich nog meer volken zullen vereenigen om het satanisch verschijnsel van het bolsjewisme af te weren. Dat was eind Januari en als men be denkt, dat de Poolsche vriend thans onder den voet geloopen is en zijn land broeder lijk tusschen Duitschland en Rusland ge deeld wordt, is het natuurlijk heelemaal niet te verwonderen dat het Duitsche volk of laten wij zeggen het meest nuchter denkende deel van dat volk op het oogenblik min of meer verbaasd is. Rusland is thans weer neutraal, behalve dat het nog hier en daar in gevecht is met nog intact gebleven onderdeelen van het Poolsche leger. En nu Duitschland met Rusland een non-agressiepact heeft gesloten, is er na tuurlijk geen sprake meer van dat de Duitsche regeering eenigen druk op Japan uitoefent om tot een anti-kominternpact toe te treden. Integendeel schijnt men van Duitsche zijde thans alles in het werk te stellen de Japansche regeering met de Russische te verzoenen in de hoop, dat er ook nog een nonagressiepact tusschen Rusland en Japan zal worden gesloten'. Japan met Rusland een regeling over Mantsjoerijsche geschillen heeft gesloten. Rusland krijgt daardoor troepen vry, die het misschien in Europa zal kannen gebruiken en de Japanners kunnen daar van natuurlijk alleen maar profijt hebben. Hoe minder Rusland en andere Euro- peesche staten zich met de geschillen in het Verre Oosten bemoeien, des te ge makkelijker zal Japan daar zyn invloeds sfeer kunnen uitbreiden. Evenwel, de Japansche regeering is niet in den Europeeschen oorlog gewikkeld, Ja pan heeft de Russische vriendschap niet zoo hard noodig als Duitschland en het kan zich daarom permiteeren nog altyd zeer sceptisch te staan tegenover alle pogingen om het tot een nonagressiepact over te halen. De Japansche regeering ook de regee ring van Abe heeft herhaaldelijk doen uitkomen, dat zij op een te innige Russi sche vriendschap allesbehalve gesteld is. Hoe Japan over den Russische beer denkt komt o.a. zeer scherp uit in een beschou wing van de Japan Times, die in een Zaterdag verschenen artikel voorspelt, dat Rusland weer de houding van een neu tralen toeschouwer zal aannemen. Rusland zoo betoogt het Japansche blad heeft er belang by, dat alle Europeesche staten door een onderlingen oorlog uitgeput ra ken. Een beslissende overwinning van Duitschland, zou een bedreiging voor de toekomst der Sovjetunie beteekenen. Komen daarentegen Engeland en Frank rijk zegevierend uit den stryd dan zou dit ook allerminst met de Russische bedoelin gen overeenstemmen. Rusland zou slechts pogen den oorlog zoo lang mogelyk te doen voortduren om dat een verzwakt Europa het prestige van Sovjet-Rusland in belangrijke mate zou doen stijgen. Een uitputtingsoorlog zou een verwarde sociale en economische orde tengevolge hebben en dan zou de Europeesche bodem eerst goed rijp zijn om er het zaad van het communisme te strooien. Daarom, zegt het Japansche blad, kan het Oosten daar tegenover niet onverschilig blijven. Wat Rusland gebruik makende van de verwarring in Europa wellicht in zijn Aziatische politiek zal ondernemen zal op Japan een hoogst ernstig effect kunnen hebben. Wanneer zulke beschouwingen openlijk in vooraanstaande Japansche bladen ge publiceerd worden, is dat zeker het beste bewijs, dat Duitschland er nog nog niet in geslaagd is de Japansche regeering van de zegeningen van een nonagressieverdrag met de Sovjet-unie te overtuigen. Mussolini heeft weer een van zijn raad selachtige redevoeringen gehouden waar van de conclusie was, dat het Italiaansche volk zich moet voorbereiden op iedere eventualiteit, de vredespogingen moet steunen en waakzaam en zwijgend moet blijven arbeiden. Hij heeft er nog eens op gewezen, dat Polen nu eenmaal geliquideerd is en de massa's van de legers nog niet in contact zijn geweest, zoodat men verstandig zal doen de vijandelijkheden te staken. In Frankrijk heeft men daarna ver klaard dat Daladier en Chamberlain het standpunt der geallieerde mogendheden voldoende duidelijk hebben gemaakt en uit Londen is bericht, dat 't feit, dat Polen voor het oogenblik ter neder ligt niets afdoet aan het duidelijk uiteengezette oor logsdoel van Engeland. Dat beide landen zich verder met Mus- solini's redevoering bijzonder ingenomen toonen doet niets af aan het feit, dat zij ook thans weer elke Italiaansche vredes poging resoluut van de hand wijzen. In Duitschland heeft Dr. Göbbels, die na een lange zwijgperiode plotseling weer op den voorgrond is geschoven, een felle aan val gedaan op de berichten van buiten landsche journalisten, dat leidende Duit sche staatslieden vermogens hebben gede poneerd by banken in neutrale en zelfs vijandelijke landen, om, wanneer Duitsch land den oorlog zou verliezen, later voor zich zelf over een belangrijk kapitaal te kunnen beschikken. Wanneer degene, die dit bericht gelan ceerd heeft het ook kan bewijzen zal hij, volgens Dr. Göbbels, van alle naar het buitenland gesmokkelde bedragen tien procent in ontvangst kunnen nemen. Waarom hij dit bedrag slechts op tien procent heeft gesteld is niet volkomen dui delijk. Immers, als het feit zelf absoluut onjuist is, zou zijn ontkenning nog veel krachtiger geweest zijn als hy den ontdek ker van dat geld niet tien maar honderd procent beloofd had.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1