DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Duitsch-Russische vredesplannen vinden geen gunstig onthaal. 3 De Duitsch-Russische overeenkomst. Zal Rusland neutraal blijven? Engeland heeft een luchtaanval op Helgoland gedaan. DE VERDEELING V. POLEN Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Zaterdag 30 September 1939 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 141e Jaargang De algemeene toestand. WellesNietes, COURANT. Noch in Londen ,noch in Parijs heeft men zich tot dusver officieel over de komende vredesplannen uitgesproken, maar in vooraanstaande kringen verwacht men niet dat deze eenig succes zullen hebben. Men wijst er daar op, dat Polen, thans veroverd en verdeeld is en dat er geen enkele waarborg is, dat er aan de Duitsche expansiezucht daarmee een einde zou zijn genomen. Wanneer de democratische staten niet doorvechten tot het Hitler-regime is gevallen zullen toekomstige oorlogen zeer zeker niet lang op zich laten wachten. In het algemeen gelooft men niet, dat Rusland den Duitschen bondgenoot verder militairen steun zal verleenen en betwijfelt men dat Rusland, dat zijn grondstoffen zelf noodig heeft, daarvan in voldoende mate aan Duitschland zal kunnen leveren, nog afgescheiden van de omstandigheid, dat de Duitsche fabrieken door den oorlog geen tijd hebben de industrieele artikelen te vervaardigen welke als betaling moeten dienen. Volgens verklaringen van den Russischen gezant in Londen zou Rusland zijn onzijdigheidspolitiek blijven handhaven. Britsche vliegtuigen hebben volgens de Engelsche lezing met goed succes een aanval op Helgoland gedaan. Het schijnt wel vast te staan, dat meerdere vliegtuigen door de Duitschers werden neergeschoten. De indruk in Londen. In welingelichte Britsche kringen wordt gezegd, dat de toestand geenszins als ver- üiderd wordt beschouwd ten opzichte van een maand geleden en dat het niet waar schijnlijk is, dat de Russisch-Duitsche ver klaring de politiek der Britsche regeering zal wijzigen. Van economisch standpunt bezien is er, naar verzekerd wordt, geen reden te ver onderstellen dat het waarschijnlijk is, dat Duitschland meer grondstoffen zal krijgen op grond van de nieuwe overeenkomst met Rusland dan het op grond van het oorspron kelijke niet-aanvalspact zou hebben ontvan gen. Evtamin wordt het waarschijnlijk ge ëcht, dat het Rusland mogelijk zou zijn go- veest meer grondstoffen aan Duitschland te leveren dan op grond van een vroegere Overeenkomst zou kunnen zijn gegaan. Het is niet waarschijnlijk, dat een offi- cieele verklaring'van de Britsche politiek zal worden afgelegd aleer het kabinet de overeenkomst zal hebben bestudeerd en overleg zal zijn gepleegd met Frankrijk. De op 26 Sept. door Chamberlain afge legde verklaring, waarin hij zeide; „Ons' al- gemeene doel is Europa te verlossen van de voortdurende en steeds terugkeerende vrees voor een Duitsche agressie" wordt nog steeds beschouwd den toestand weer te ge ven, zooals hij thans nog bestaat. Maandagmiddag zal Chamberlain in het Lagerhuis een verklaring afleggen over de jongste RussischDuitsche voorstellen. De DuitschRussische mededeelingen wa ren geen verrassing in diplomatieke krin gen. De indruk in Parijs. In Fransche diplomatieke kringen heb ben de DuitschRussische overeenkomsten geen enkele verrassing gewekt. Reeds gis teren gaf men er te verstaan, dat Hitler door von Ribbentrop voor den tweeden keer naar Moskou te zenden, tot iederen prijs den Sovjetsteun wilde verkrijgen, in de eerste plaats om aan het vredesultimatum, (3596; gee*t de vastgestelde grens weer tusschen Duitschland en Sovjet' 1 Polsen c nu bestaand hebbende Poolsche Staat. 3rid en <je c van het Accoord gesloten op 28 September tusschen Duitsch- gen der wPrt0VJ€t~Unie erkennen beide partijen de vastgestelde grens van de belan- fla°fi6ndhedeerZ1''C'SC^e "Jken als definitief en zullen iedere inmenging van derde deze reselino van Ho hanH WÜ7ÉH. dat hij voorbereidt, het karakter van sen- sationeele intimidatie te geven en in de tweede plaats om zich van de knelling van de FranschBritsche blokkade te ontdoen. De overeenkomsten van Moskou beant woorden geheel aan deze beide voorspel lingen. Sovjet-Ruslar d sluit zich aan bij het vredes-ultimatum, waartoe overigens ook andere mogendheden worden uitgenoodigd. Dit blykt uit de gemeenschappelijk Duitsch- Russische verklaring. Deze verklaring voor ziet in een gemeenschappelijk politiek ini tiatief. Zij preciseert niet, dat er een mili tair bondgenootschap bestaat tusschen Mos kou en Berlijn. In geval van een mislukken van dit gemeenschappelijk initiatief zouden de beide regeeringen „elkander raadplegen over de noodzakelijke maatregelen". De formule is vaag. De politieke overeen stemming wordt uitgebuit als militair ver bond teneinde een maximaal psychologisch effect te bereiken, doch de verklaring pre ciseert niet of deze entente inderdaad be staat. Deze onnauwkeurigheid is het eigen lijke van de intimidatiemanoeuvre. In de tweede plaats bevestigt de Duitsch- Russische economische overeenkomst, welke stipuleert dat Sovjet-Rusland Duitschland grondstoffen zal verschaffen tegen betaling op langen termijn en tot een omvang, gelijk aan den maximalen uitvoer van Rusland naar Duitschland in het verleden bereikt, ten volle, dat de voornaamste vopr Duitsch land óp te lossen kwestie die der voorzie ningen is, welke door de blokkade reeds uit geput geraakt. Te Parijs is men van meening, dat dit het voornaamste punt is van de overeenkomst van Moskou en het meest beteekenent voor de werkelijke positie van Duitschland. Het derde deel van de overeenkomst met betrekking tot de verdeeling van Polen brengt geen nieuwe elementen. In Amerika. Het verdrag tusschen Estland en de Sovjet-Unie heeft geen verbazing gewekt in de diplomatieke kringen te Washington, men is hier van meening, dat iedere tegen stand van de Baltische landen tegen een agressie van Moskou in de huidige omstan digheden nutteloos is. Het verdrag, dat de imperialistische bedoelingen van de Russen tot uiting doet komen, heeft ongerustheid gewekt in de Amerikaansche openbare mee ning en maakt deze steeds gunstiger ge stemd tot het verleenen van materieele hulp aan de democratieën. Sommige waarnemers zijn evenwel van meening, dat de toenadering tusschen Ber lijn en Moskou meer de actie van Duitsch land in Europa zal beperken dan verster ken. Het bondgenootschap draagt ook bij om de Amerikaansche meening opnieuw te groepeeren, deze voelt zich meer direct be dreigd door een mogelijke overheersching van de totalitaire ideologie in Europa. In sommige kringen hoort men reeds, dat men liever wil helpen de Fransche Maginot-linie ta verdedigen, dan een Maginotlinie te moe ten bouwen ter bescherming van de Ver. Staten tegen de overheersching van Zuid- Amerika en Canada door een totalitair Europa. Welingelichte kringen te Washington be schouwen de Russisch-Duitsche overeen komst, waarin beide landen overeenkomen elkander te raadplegen over „noodige maat regelen" wanneer de geallieerden mochten weigeren de vijandelijkheden te staken, als ideaal opgesteld om te voldoen aan de klaarblijkelijke bedoeling van Duitschland om de geallieerden zoodanig te verschrik ken, dat zy een wapenstilstand sluiten. Te vens wordt twijfel uitgesproken over de vraag, of de Sovjet zich verbonden heeft tot veel meer dan beleefde gedachtenwisse- ling met Duitschland, wanneer de geallieer den weigeren den oorlog stop te zetten. Men acht het hier niet waarschijnlijk, dat Stalin aan Duitschlands zijde den oorlog zou in trekken, waaruit hij reeds zooveel voordeel getrokken heeft door neutraal te blijven. De vrees voor enorme oorlogsleveringen, welke Duitschland zouden binnenstroomen uit de Sovjet-Unie, wordt eveneens be schouwd als een ongegrond spookbeeld. De algemeene meening hier, gesteund doot te legrammen uit Parijs en Londen, is, dat de geallieerden het lokaas van Hitler niet zul len aanvaarden maar den oorlog zullen voórtzetten. Indrukken in Canada. Volgens politieke kringen alhier kan geen enkele vredesbeweging van Hitler en Stalin in dit stadium veel sympathie in Canada wekken. De oorlog moet doorgezet worden tot het Hitlerisme gezuiverd is, zoo wordt verklaard. Intusschen zal de Canadeesche regeering voortgaan met haar politiek van samenwerking met Engeland. De indruk in Rome. Het nieuwe DuitschRussische verdrag heeft te Rome geen verwondering gewekt, men heeft hier nooit getwijfeld aan de nau we samenwerking tusschen Berlijn en Mos kou inzake de vraagstukken, welke voort vloeien uit de bezetting van Polen. In Romeinsche kringen merkt men op, dat de nieuwe grens minder voordeelig is voor de Russen, die het geheele gebied ten westen van de Boeg moeten prijsgeven. Deze wijziging is een gevolg van een com promis, waarbij de Russen het gebied tus schen Weichsel en Boeg afstaan voor een grooter vrijheid van handelen ten aanzien van de Baltische landen, in het bijzonder Estland. Verder schenkt men aandacht aan de pas sage inzake de pogingen een einde te ma ken aan den oorlog „in samenwerking met andere bevriende landen", hetgeen erop duidt, dat binnenkort Duitschland vredes voorstellen zal doen. De avondbladen publiceerden de tekst van het verdrag zonder eenig commentaar. Een Engelsche beschouwing. In drie opzichten is de laatste bedrijvig heid in Moskou zeer belangrijk, aangezien daaruit blijkt, dat de samenwerking tus schen nazi's en Sovjets niet zoo van gan- scher harte en volledig is als op het eerste gezicht zou lijken, aldus de diplomatieke correspondent van Reuter. Ten eerste voorziet de RussischDuitsche overeenkomst niet in automatischen bijstand aan Duitschland in geval van een voortzet ting van den oorlog, doch spreekt alleen v»n beraadslaging over da noodige maatre gelen. Ten tweede gaat juist op het oogen- blik van de onderteekening van de Rus sischDuitsche overeenk^ ;t de U.S.S.R. eèn vorm van militair bondgenootschap met Estland, dat uitsluitend tegen Duitschland Het 's begrijpelijk, dat elk der strijdende partijen, ter versteviging van het moreel der bevolking, haar best doet den gang van het krijgsbedrijf zoo voordeelig mogelijk voor de eigen weermccht voor te stellen. Het Duitsche Nieuwsbureau montert de in zorg verkeerende landgenooten eiken dag op met uitvoerige mededeelingen over allerlei diplomatieke successen en krijgsoperaties welke den vijand duur te staan zijn gekomen en in Londen wordt er een regeling getroffen, waarbij er voor de verspreiding van het niuews een recht- streeksch contact komt tusschen de pers en de departementen. Zoowel op het D. N. B. als op het mi nisterie van voorlichting weet men dage lijks precies wat er gebeurd is, wat echter geenszins wil zeggen, dat ook de Duitsche en de Britsche bevolking dat te weten komen. En evenmin de neutralen, want ondanks alle officieele nieuwsverspreiding of b°ter gezegd juist door die officieele ver spreiding worden de verschillende be richten zoo naar eigen smaak en eigen inzicht vervormd, dat men in vele gevallen niet weet wat men nu wèl en wat men niet moet gelooven. Een treffend staaltje daarvan zijn de gevechten welke dezer dagen in de Noord zee tusschen Britsche vlooteenheden en Duitsche vliegtuigen zijn geleverd. Dat zij hebben plaats gevonden is wel zeker omdat beide partijen dat bevestigen, maar welke groep er nu gehavend uit den strijd is gekomen is voor een neutrale toe schouwer onmogelijk te constateeren. In het Lagerhuis heeft Churchill, de Britsche minister van marine, onder ap plaus van zijn toehoorders verkondigd, dat een Engelsch smaldeel, dat uit slag schepen, een vliegtuigmoederschip, krui sers en torpedojagers bestond door 20 Duitsche vliegtuigen midden in de Noord zee is aangevallen. En wat was het negatieve resultaat van dien aanval? Geen enkel schip getroffen, geen matroos gewond, maar een Duitsch vliegtuig neergeschoten en een ander be schadigd Een derde Duitsch vliegtuig was in zee terecht gekomen en de bemanning was gevangen genomen. Maar nu komt het Duitsche Nieuwsbu reau met een bericht over heti.elfde zee gevecht en het vertelt aan zijn ongetwij feld enthousiaste toehoorders, dat een vliegtuigmoederschip is getroffen door een bom van 500 kg. en een slagschip door twee bommen van 250 kg., een op het middenschip en een op het voorschip. Geen enkel Duitsch vliegtuig werd door de Engelschen geraakt en alle toestellen zijn naar hun bases teruggekeerd. Daar staat nu de neutrale toeschouwer, die zijn lezers toch ook naar waarheid moet inlichten. Hij besluit nog maar geen eigen oordeel uit te spreken wat hij in de gegeven omstandigheden ook moeilijk zou kunnen en nadere berichten af te wachten. Het nadere bericht van Britsche zijde is daarna binnengekomen en het ver telt, dat de vijandelijke vliegtuigen ge bruik hebben gemaakt van de laaghan gende wolkeri om boven de slagschepen te duiken terwijl andere vliegtuigen op 4000 M. hoogte vlogen. Het vuur van het Britsche afweergeschut was evenwel zoo doeltreffend, dat geen enkel vliegtuig een doel kon vinden, waarna nog de mededeeling volgt, dat een escadrille, dat een beschadigde Britsche onderzeeër naar huis volgde, twee aan vallende Duitsche vliegtuigen heeft neer geschoten. Het Duitsche Nieuwsbureau vindt die berichten belachelijk en de Duitsche radio vertelt haar hoorders dat op den ge vechtsdag omstreeks drie uur in den middag Duitsche vliegtuigen een deel van de Britsche vloot hebben aangevallen tusschen de Noordzee en de Schotsche kust. Een groot vliegtuig-moederschip kreeg >en voltreffer van het zwaarste kaliber op het dek waarna een hevige ontploffing volgde. Waar is de „Ark Royal?" vraagt de Duitsche radio veelbeteekenend? En Reuter antwoordt: „het vliegtuig- kamschip de „Ark Royal" ligt veilig in het aangewezen station." 1 Ten slotte wordt uit Londen gemeld, dat vlootdeskundigen de heele geschiedenis een onbeteekenende aangelegenheid noe men, maar er in zooverre belang in stellen dat het een proef in krachtsverhouding is tusschen slagschepen en vliegtuigen, waar bij zij voor dit geval vaststellen, dat de Duitschers gebruik maakten van vliegboo- ten, die niet in staat zijn duikvluchten uit te voeren. En uaarna wordt van Britsche zijde nog het Duitsche bericht tegengesproken, dat een zware Britsche kruiser in de Iersche zee door een groep gevechtsvliegtuigen is aangevallen en een bom van 250 kg. in het voorschip' heeft gekregen. Een Duitsch vliegtuig zou getracht heb ben een torpedojager te bombardeeren doch was er niet in geslaagd eenige schade toe te brengen en op de genoemde plaats is geen kruiser aangevallen. Men ziet het, 't is heel moeilijk om uit dergelijke elkaar pertinent tegensprekende berichten de waarheid te ontdekken. Een vliegtuigmoederschip is nogal groot en wanneer er met geweerkogels was ge schoten zou de oplossing van het raadsel misschien zijn, dat men de kogelgaatjes nog niet heeft gevonden. Maar wanneer het werkelijk een bom van 500 kg. is ge weest, die midden op het schip terecht is gekomen en daar ontplofte, dan mag men toch veronderstellen, dat de bemanning, om het heel voorzichtig uit te drukken, „daar toch wel iets van gemerkt heeft." Maar dan zou men ook mogen veron derstellen, dat het schip na een dergelijke explosie op den bodem van de zee zou lig gen en wanneer de „Ark Royal" als het althans dit schip geweest is nu veilig in het daarvoor aangewezen station ligt, dan staat men voor een vrijwel onoplosbare puzzle. Zoodat het eenige wat wij doen kunnen het maar weer afwachten van nog nadere berichten is, met de vrij groote zekerheid dat deze evenmin de oplossing van dit zeeraadsel' zullen brengen. Het belangrijkste nieuws van heden is natuurlijk de indruk welke de Duitsch- Russische overeenkomst in diverse staten heeft gewekt. Men vindt de indrukken uit de voor naamste landen in dit nummer weerge geven. In dt democratische landen komt de ge dachte naar voren, dat Rusland, dat zich tot nu toe, dank zij de Duitsche actie, zon der veel kosten en zonder groote inspan ning van belangrijke gebiedsdeelen en strategische punten heeft verzekerd, er niet spoedig toe zal overgaan den Duit schen strijd met de eigen weermacht te ondersteunen. Rusland heeft geen belang bij een over- winnenden, sterken buurstaat en het heeft bij een oorlog tegen Frankrijk en Engeland weinig te winnen en veel te verliezen. Wanneer Rusland werkelijk van plan was naast Duitschland te velde te trekken dan zou men dat van Duitsche zijde, om het komende vredesaanbod aanlokkelijker te maken, zeker scherper hebben doen uitkomen. Het fèit dat Duitschland indien een eventueel vredesaanbod wordt afgewezen slechts van een wederzijds raadplegen over de vereischte maatregelen spreekt, wordt een duidelijke aanwijzing geacht, dat de samenwerking tusschen Duitschland en Rusland niet zoo hecht is als men op het eerste gezicht wel zou denken.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1