REUMATIEK £atuU en Juitéouw (jemeetüecadeM Sfioct 35x*ekett DERDE BLAD Pos opEr is een R in de maand de R van DE ZAAK VON BONNINGHAÈseTv den centralen raad V. QR beroep. Vak WARMENHUIZEN Srir-fer--- WERKZAAMHEDEN VAN DEN RIJKSZUIVELCONSULENT. Aan het verslag van de werkzaamheden van den rijkszuivelconsulent in de provincie N.H. over het jaar 1938 gaat een beschou wing vooraf, waarin nog eens de verdiensten van dr. Schey, die 1 Mei 1938 wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leef tijd zijn functie neerlegde, voor de zuivel bereiding worden vastgelegd. Wanneer men het verslag doorleest, dan krijgt men vooral eerbied voor den arbeid, die er in het laboratorium verricht wordt. Daar is controle uitgevoerd voor zuivel fabrieken op de deugdelijkheid der gelever de melk; de controle op de wekelijksche be paling van het vetgehalte aan de zuivelfa brieken in de verzamelmonsters melk; het onderzoek van melk van koeien, verdacht van uier-ontsteking; het bacteriologisch on derzoek van kazen, in verband met het ge brek „los"; het onderzoek van water en tal van andere onderzoekingen. Dit verslag bewijst ons opnieuw het groote belang van een goede samenwerking tusschen dezen dienst en de zuivelorgani- saties. In totaal zijn er 253 diverse onderzoekin gen verricht. Het verslag stelt in het licht, dat maar al te vaak de veehouder onkundig is van de groote besmettingsgevaren, welke aanwezig zijn, indien één of meer koeien lijdende zijn aan streptococcen-mastilis. De ervaring leert, dat bij een goede mede werking de veestapel vrij kan worden ge> maakt van deze voor den veehouder zoo nadeelige ziekte. Het komt ons gewenscht voor, dat althans de leidende personen op zuivelgebied van dit belangrijke verslag kennis nemen. algemeen bekend is, een lagere voedings waarde hebben dan de latere soorten. Het droge-stof-gehalte van de Eigenheimer, Thorbecke, Furore en Koopman's Blauwe geteeld op kleigrond, komt dus overeen met de cijfers der leerboeken. De andere gehal ten liggen hieronder, en enkele hierboven. Wordt nu voor de 25 pCt. droge-stof-rassen 1 per 100 kg betaald, dan zal hiernaar be rekend de waarde van Bintje 95 cent zijn en achtereenvolgens van Industrie 93, Alpha 95, Bevelander 98, Zeeuwsche Blauwe 97 en Eersteling 84 cent. De waarde van Robijn is dan 1.13 en achtereenvolgens van West brabander 1.05, Noorderling 1.12, Roode Star 1.10. Wordt bijv. voor Furore (dr. st. 25) van kleigrond 1 per 100 kg betaald, dan is de waarde van deze soort geteeld op zandgrond f 0.89 per 100 kg. Bij deze bere kening is dan evenwel geen rekening gehou den met het percentage grond dat op zand grond gering, op kleigrond soms niet onbe langrijk is. Het voordeel van de hoogere droge-stof-gehalten van de aardappelen van kleigrond vermindert hierdoor, kan soms geheel verdwijnen. Het Noordhollandsch Veevoeder bureau Landbouwhuis te Alkmaar, Tel. 2926. KENNEMERLAND. Betere prijzen dan de vorige week. De aanvoer bestond uit een groote ver scheidenheid en behoudens uitzonderingen waren de prijzen beter dan die van de vori ge week. En nog steeds nemen onder die producten die gevraagd zijn, bloemkool en boonen een voorname plaats in. Dat wil nu niet altijd zeggen, dat een vlugge handel ge paard gaat met hooge prijzen, hoewel bij de bloemkool én de teruggang in kwaliteit met desondanks een constant hooge prijs een uit zondering is. Maar over het algemeen geno men zijn de prijzen aan den lagen kant. Bloemkool is duur, le s. noteerde 9.50 15 en 2e s. 37 per 100 stuks. De overige koolsoorten hadden weinig belang stelling, wat tot uiting komt in de prijzen van 1.502.20 per 100 kg. Spinazie was duurder en eveneens postelein. De eerst genoemde gold 3045 cent en de laatste 20 35 cent per kist. Met bosgroente was het mis en zelfs de mooie en zware bospeen bracht slechts weinig op. Bospeen noteerde 24, Selderie en peterselie 11.60 en uien en prei kwamen een ietsje hooger. Boo nen uit de natuur voor zoover toonbare kwaliteit waren gewild en de prijzen be duidend hooger dan we gewoon zijn. Snij- boonen noteerden 1016.50, dubbele boo nen ff 815, trosboonen 1220, pronk- boonen 3f 6.50 en rentegevers 12 15.50 per 100 kg. Sla en andijvie zijn allerminst gewild en de prijzen resp. 0.50—1.30 en f 0.501.40 per 100 zijn laag. Komkommers brachten een be hoorlijken prijs op, nl. 36 per 100 stuks Waschpeen had wel belangstelling, doch de prijs, 23.30 per 100 kg, valt niet mee. Aan de fruitmarkt is ruime aanvoer van varieerende kwaliteiten. In deze streek zijn geen bedrijven di~ ziin ingesteld op goed ge sorteerde vruchten en de meesten maken er weinig werk van en krijgen een lagen prijs. Voor behoorlijk gesorteerde taf el vruchten was de prijs f 1316.50 en voor keuken vruchten 36.50 per 100 kg. Druiven waren meer in trek en een ietsje hooger in prijs, nl. 1625 per 100 kg. Meloenen hadden belangstelling en de prijzen 8 12 per 100, kunnen er voor door. VOEDERWAARDE VERSCHILLENDE AARDAPFELRASSEN. Waar tegenwoordig vrij veel aardappelen worden verhandeld, meenen wij er goed aan te doen, iets omtrent de voedingswaarde mede te deelen. De voedingswaarde van aardappelen is afhankelijk van het droge- stof-gehalte, dat vooral wordt beïnvloed door den bodem, de grootte der knollen en het ras. Aardappelen op klei verbouwd, hebben een hooger droge-stof-gehalte dan hetzelfde ras verbouwd op zand-, dal- en veengrond. Hoewel de soort hierbij ook een rol speelt, heeft wat de grootte betreft, de middelsoort het hoogste droge-stof-gehalte Bij de grootere (bonken) en de kleinere (kriel) is dat lager. Ook is het voor het ge halte van groote beteekenis, dat de aardap pelen goed rijp zijn bij het rooien. Wat het ras betreft, vinden wij hieromtrent in de rassen lijst 1939 (te verkrijgen bij de N.V. Leiter Nijpels te Maastricht a 37 cent franco thuis), tabellen met uitvoerige gegevens. Deze tabellen zijn opgemaakt voor zand-, dal-, en veengrond. De droge-stof-gehalten van de voornaamste rassen op klei- en zand grond laten wij hieronder volgen: Vroege aardappelen: Bintje, zandgrond 19.8, kleigrond 21.2; Eersteling resp. 19 3 en 21. Winterconsumptieaardappelen, resp. van zand- en kleigrond: Robijn 25.1 en 28.2; Noordeling 25.1 en 28; Roode Star 24.6 en 27.5; Westbrabander 22.8 en 26.2; Eigenhei mer 23 en 25; Bevelander 22.3 en 24.5; Zeeuwsche Blauwe en Koopman's Blauwe van kleigrond resp. 24.2 en 25. Fabrieksaardappelen, resp. van zand- en kleigrond: Thorbecke 23.9 en 25. Exportaardappelen, resp. van zand- en kleigrond: Industrie 21.4 en 23.2; Alpha 21.6 en 23.7; Furore 22.3 en 25. Bij het berekenen van rantsoenen, prijs vergelijkingen enz., wordt in den regel met één gemiddeld gehalte gewerkt. Dit gehalte is: dr. stof 25, vert. ruw eiwit 1.1, vert. werk eiwit 0.9, zetmeelwaarde 19. Uit het hierboven staande overzicht van de verschillende droge-stof-gehalten blijkt dus dat de vroege aardappelsoorten zooals KRING LANGENDIJK NED. TUINDERS- BOND. Donderdagavond vergaderde het bestuur van den Kring Langendijk van den Neder- landschen Tuindersbond in „Concordia" te Noordscharwoude. Van den rijkstuinbouwconsulent was be richt ontvangen, dat hij bereid is medewer king te verleenen aan de pogingen om zaken- verlof te krijgen. De secretaris heeft een brief gezonden aan het H.B. over de uitvoering der machtigings wetten, waarin men de standsorganisaties gekend wilde zien. Het antwoord, dat daar op ontvangen is, was onbevredigend. Het H.B. heeft het niet begrepen. De erwtenprijzen werden hierna aan een bespreking onderworpen. In een vergade ring van vertegenwoordigers van de orga nisaties heeft men andere prijzen vastge steld, daar de tegenwoordige prijzen veel te laag zijn. Blijkens een brief van den secretaris van het district Noordholland waren de prijzen door deze organisaties als volgt genoemd: De minimumprijs van de grauwe erwten dienst op minstens f 20 per 100 kg. te ko men, met het recht om ze in den vrijen han del te verkoopen. De volgende prijzen werden nog ge noemd: Mausholterwten (gelezen) 20; Wij kers, gewone capucijner, f 17,50; kleine Noordholl. bruine boonen 28, krombek en citroenboonen 29; bruin mosterdzaad 30, blauwmaanzaad 30 per 100 kg. Voor deze prijzen zal men actie voeren bij de bevoegde instanties. Bij deze besprekingen keurde men het niet goed, dat hierbij geen rekening wordt ge houden met den kostprijs, maar alleen met den gemiddelden prijs der laatste drie jaren. Het is bovendien zeer gewenscht, dat de betaling spoedig zal geschieden. De regeering neemt wel dus besluiten, die tegen onze belangen ingaan. De aardappel- uitvoer is verboden, juist nu de invoer in Engeland is toegestaan, zeide de heer P. de Geus. Voor de kostprijsberekening van vroege aardappelen is niet alleen de N.T.B. ge vraagd, werd medegedeeld, ook aan de an dere organisaties zijn inlichtingen gevraagd. De N.T.B. had hoogere prijzen vastgesteld dan de andere organisaties. Het werd gewenscht geacht, dat de mini mumprijzen werden verhoogd tot aan de kostprijzen. In een onderhoud ter Prov. Griffie over de kostwinnersvergoedingen is op verhoo ging aangedrongen. De heer P.. de Geus becritiseerde de hou ding van den L.T.B., die op eigen houtje het looncontract heeft geteekend, waardoor de samenwerking met den L.T.B. wel bemoei lijkt wordt. In de rondvraag werd ook nog de klacht uitgesproken, dat de arbeidersorganisatie zonder hoor en wederhoor eenige tuinders heeft aangeschreven, dat zij 't contract niet naleefden. Het is gebleken, dat deze werk gevers de overuren uitbetaalden. Na eenige besprekingen volgde sluiting. moet voor prima drainage gezorgd wor den. Men kan aardappelen uitstekend kui len in een silo; beschikt men daar niet over, dan kan men zich ook goed behelpen met grondkuilen, waarvan de bodem weer boven den grondwaterspiegel moet blijven. Een partij aardappelen van pl.m. 18.000 K.G. (is oogst van M H.A.) kan men ensileeren in een grondkuil van pl.m 3X4 meter oppervlakte. Kan men geen gat in den grond maken in verband met den grondwaterstand en moet men op den grond ensileeren, dan kan men een bekis ting maken, berekend op een f linken zij- waartschen druk. Deze bekisting kan men desnoods maken van stroopakken en draad. Indien men aardappelen met veel kiemen moet kuilen, is het beter de kie men te verwijderen;' dit lukt meestal vrij goed indien men de' aardappelen eenigen tijd in den wind droogt. Gaat men ze daarna flink omscheppen, dan is men de kiemen grootendeels kwijt. Aardappelkui len moeten zwaar afgedekt worden; er moet minstens 80 c.M. grond op. Zij mo gen pas opengemaakt worden, nadat ze minstens zes weken oud zijn. Omdat het ensilageproduct soms wat onaangenaam ruikt, moet men het, alvorens in den stal te brengen, wat laten uitluchten. Bietenbladercn cn -koppen. Dit materiaal moet zoo schoon mogelijk aan den hoop worden gereden. Het is „mooi-weer" werk! Per H.A. kan men bij suikerbieten rekenen op ongeveer 20.000 K.G. blad en koppen. Wat voor ensilage beschikbaar komt, is waardevol voeder! Bij het inkuilen van bietenblad moet het verrotte materiaal zooveel mogelijk ver wijderd worden, maar anderzijds mag het blad wel verwelkt zijn alvorens het in te kuilen. (Het moet z'n veerkracht verloren hebben). Aangezien bietenblad minder makkelijk sluit, moet men de kuilhoop z :er vast aantrappen. De massa slinkt sterk aan de hoop, zoodat men vrij hoog mag optassen. Het beste is de kuil 3 meter bodembreedte te geven en haar vervol gens naar boven smaller te laten toeloo pen. De lengte neme men naar behoefte. Hoe vaster men de massa aantrapt, des te beter product zal men verkrijgen. Evenals bij alle andere ensilages wordt hier een snel werktempo vereischt; iedere hoop moet liefst binnen een dag of vier onder het gronddek zitten. Het gronddek moet minstens 50 c.M. dik zijn en zoo worden aangebracht dat de geheele kuilhoop (ook dus de zijkanten) is afgedekt. Ook bij deze kuilhoopen kan beschutting aan de wind- zijde tijdens het zetten noodig zijn. Gras en aardappelen en/'of bietenblad. Indien men verschillende materialen tegelijk wil ensileeren, doet men dit het beste in afwisselende, niet te dikke lagen. Aardappelen en gras levert een bruikbare ensilage op; hoewel men het niet steeds doet, is het toch aan te bevelen de aard appelen ook hier stuk te stooten (straat makersblok). De graslagen moeten onge veer 1015 c.M. dik zijn; de aardappel lagen moeten overeenkomen met een dikte van 23 knollen. Bevroren aardappelen en bieten. Het genoemde materiaal is tegen bederf te vrijwaren door het zoo spoedig mogelijk in te kuilen. Men moet de bieten in grove stukken snijden. Ook hier is een zwaar gronddek noodzakelijk. In den winter 1938/1939 heb ik eenige kuilen gezien, welke gemaakt waren van bevroren bie ten. Het geënsileerde product dat in Maart 1939 vervoederd werd, was van prima kwaliteit; de koeien namen het graag op, ondanks het feit dat er in sommige bieten nog ijs voorkwam! Wie nog uitvoeriger gegevens wenscht over ensilage-aangelegenheden wende zich tot den Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst. Rauw weer op komst. Ge voelt het aan Uw rheumatiek. Waarom zoudt ge nog langer door 't leven gaan als 'n wandelend weer glas, met scheuten en pijn bij iedere aan wijzing van ander weer? Het rheumatiek- seizoen staat voor de deur, maar het is nü nog tijd. Neem Kruschen Salts. De aan sporende werking van Kruschen's zes Op 7 Juli van dit jaar heeft het narengerecht te Arnhem, zitting ho^' te Almelo voor de zaak von Bonnhghm het beroep van den ontslagen burgL^n' van Ootmarsum, Jhr. von Bönningham tegen dit ontslag, ongegrond verklaard afgewezen. De ontslagen burgemeester kwam tes dit ontslag in beroep, omdat het vol»//1 zijn oordeel op feitelijk onjuiste gronde! zou zijn verleend, terwijl hij bovendien n0! van oordeel was, dat hij minstens recht had op eervol ontslag. Het ambtenarengerecht .„r nieren en verklaarde het minerale zouten op leve k n invloed beroep tenslotte ongegrond en wees het al', ingewanden heeft een we:ld die overwogen werd, dat het ambten»- '°g u„ hcele ,e»Ul. D=' «anc» gerecht «el de be»—.,. - tot nieuwe werking P8 overtollige - «-• udar een Uw bloed zuiveren van alle meegter beschouwd dient te worden als een ambtenaar in den zin van de schadelijke zuren, die zich nu ophoopen in het gestel en oorzaak zijn van Uw klach ten. Begin vandaag Uw kuur, om straks te ervaren, dat ge vrij blijft van de ondrage lijke pijnen, die U nu het leven vergallen. Kruschen Salts, verkrijgbaar bij apothekers en drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 (extra groot pak). Fabrikanten E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Opgericht 1756. M M.aar het ambtenaren' gerecht wel de bevoegdheid had kennis l nemen van dit beroep, daar een burge. meester beschouwd dient te worden als e»- ambtenaar in den zin van de ambten» wet, zoodat de ontslagen burgemeester ont vankelijk diende te worden verklaard, ech! ter niet voor wat betreft den eisch om vol- ledige inzage van de beschuldigingen te ver. krijgen. Betreffende het ontslag merkte het ambte- narengerecht nog op, dat het hierom gaat, dat een ontslag niet onredelijk of onoirbaar moet worden geacht, als er werkelijk uit. rlnikUmffPn nl= Aia J drukkingen als die, welke den burgemeester INKUILEN VAN AARDAPPELEN EN BIETENBLAD. De Rijkslandbouwconsulent voor Noord holland te Schagen, ir. G. Lienesch schrijft het volgende: Hieronder volgen eenige aanwijzingen voor het inkuilen van landbouwproducten. Over de grasensilage is reeds zooveel ge publiceerd, dat ik daarover dezen keer niets wil zeggen. Hoewel de aardappel een belangrijk gewas is voor de menschelijke consumptie, blijven toch steeds gfoote partijen beschikbaar voor vervoedering aan het vee. Aardappelen. In Noordholland worden de meeste aardappelen, welke niet voor de normale consumptie dienen, vervoederd aan het rundvee. Juist in verband hiermede is het stoomen van aardappelen in deze provin cie van geen beteekenis. Indien men aard appelen voor varkensvoeder wil gebrui ken is het een zeer beslist voordeel het product eerst te stoomen; men kan ze dan direct na het stoomen vervoederen, maar indien het een grootere partij is, ook zeer goed ensileeren. De voederwaarde en verteerbaarheid wordt door stoomen zeer gunstig beïnvloed, terwijl juist varkens dan meer van aardappelen kunnen con- sumeeren en hierdoor de vetaanzet goed wordt bevorderd. Voor rundvee dat in de eerste plaats om de melk gehouden wordt, is het stoomen van de aardappelen niet noodig. Waar hier nog geen groote stoominstallaties voor aardappelen werkzaam zijn, bepaal ik mij hier tot het geven van eenige richt lijnen voor ensilage van rauwe aardappe len. Deze kunnen rauw geënsileerd wor den, zonder eenige toevoeging. Tijdens de ensilage moet men de knollen stukstooten en goed vasttrappen (straatmakersblok). Teneinde een goed silaat over te houden, Zwemmen 'NTERNATIONALE WEDSTRIJDEN TE MUNCHEN-GLADBACH. Uitnoodiging voor Nederlandsche zwemsters. Naar wij vernemen zijn Jo Waalberg en Nida Senff van de Amsterdamsche dames- zwemclub uitgenoodigd deel te nemen aan de internationale wedstrijden, welke door de vereeniging „Undine" op Zondag 22 Oct. te München-Gladbach worden georgani seerd. Het ligt in de bedoeling, dat onze beide landgenooten behalve tegen bekende West- Duitsche, ook tegen de Belgische zwemsters Vandenkerkhove en Caroen uitkomen. De wedstrijden vinden plaats in het Kaiserbad, hetwelk vijftig jaar bestaat. DE K.N.V.B. van Gooi wenschen Voetbal DE MOEILIJKHEDEN IN NOOD COMPETITIE VAN DEN Derde klasse-vereenigingen en Eemland en het Sticht normale indeeling. Elf derde klasse-vereenigingen uit Gooi en Eemland en het Sticht, te weten Baarn, A.W. (Bussum) B.F.C. (Bussum), B.V.C, (De Bilt), Sopla (Amersfoort), Amersf. Boys, Z.N.C. (Zeist), Zeist, Victoria (Hil versum), Donar (Hilversum) en Laren heb ben op een bijeenkomst, welke te Baarn werd gehouden, geprotesteerd tegen de sa menstelling van de afdeelingen P en Q van afdeeling I der noodcompetitie van den K.N. V.B. Deze vereenigingen hebben zich tot het bestuur van den K.N.V.B. gewend met het dringende verzoek het daarheen te wil len leiden, dat een samenstelling tot stand komt, waarbij als basis zal gelden de indee ling, zooals die vóór de instelling van de noodcompetitie was gevormd. De bestuurderen der vereenigingen stel len zich op het principieele standpunt, dat waar aan de eerste klasse-clubs is toege staan uitsluitend tegen eerste klassers uit te komen en er geen rekening wordt gehou den met een z.g. regionale indeeling, ook de derde klasse dit recht niet kan worden ont zegd. In de bijeenkomst te Baarn gingen voorts stemmen op, dat het spelpeil door vermenging onherroepelijk daalt, terwijl de belangstelling sterk zal verminderen, ter- Donderdagmiddag vijf uur kwam de raad in vergadering bijeen. Slechts de heer van Buuren was afwezig. De voorzitter, burgemeester H. Nolet, opende deze bijeenkomst en deelde mede dat tot loco-burgemeester was benoemd de heer K. Molenaar. Naar aanleiding van punt 1, voorstel tot het aangaan van een rekening-courant- overeenkoinst met de Bank van Nederland sche Gemeenten, zeide de voorzitter dat er in dezen tijd moeilijkheden verbonden wa ren aan het opnemen van geld. De raad be sloot dit jaar een rekening-courant overeen komst aan te gaan met bovengenoemde in stelling, ten bedrage van 97000, ingaande per 1 November en tegen een disconto, 1 hooger dan dat der Nederlandsche Bank. Als commissie van onderzoek voor de re kening 1938 werden benoemd dg raadsleden, behalve de wethouders. Bij punt III, voorstel wijziging begrooting 1939, deelde de voorzitter mede dat door Ged. Staten eenige bemerkingen waren ge maakt, waaraan B. en W. wel meenden te kunnen voldoen. Dit jaar zal kunnen wor den volstaan met een bedrag uit 's rijks kas van 25.729. Spr. zeide nog dat de presentie gelden werden vastgesteld door Ged. Staten, nadat de raad was gehoord. Vervolgens kwam aan de orde de vaststel ling van de instructie voor den gemeente geneesheer. In verband hiermede las de voorzitter een brief voor van den gemeente- gneesheer, behelzende talrijke bemerkin- kingen tegen deze instructie, op grond van het feit dat volgens den geneesheer niet vol doende met zijn belangen rekening was ge houden. De heer Dekker vroeg of na de laatste ver gadering nog overleg met den geneesheer was gepleegd. De voorzitter antwoordde be vestigend. Wethouder Molenaar sprak er zijn verwon dering over uit dat de geneesheer zooveel bemerkingen had, terwijl in de praktijk toch nooit van moeilijkheden was gebleken. Verder zeide spr. dat in de praktijk deze in structie toch veranderd kan worden. De voorzitter: De geneesheer behoeft deze instructie niet te teekenen. Ze moet aanvaard worden of de gemeente-genees heer neemt ontslag. Wethouder Mink betoogde dat het niet mogelijk was, zooals de geneesheer ver langde, verschillende patiënten, die in staat waren het fonds te betalen op de armen- lijst te plaatsen en ze zoo als gemeente- patienten, met dienovereenkomstige verhoo ging van het salaris van den gemeenten geneesheer, ten laste van de gemeente te brengen. Wethouder Molenaar sloot zich hier vol komen bij aan. Het gemeentebestuur kan zulk een houding niet aannemen. Het risico van dergelijke patiënten was voor den ge meente-arts. De voorzitter sloot hierna de discussies betreffende dit punt. Daar niemand stem ming verlangde over de instructie in zijn geheel, werd deze aldus vastgesteld. Rondvraag. De heer Dekker wenschte een reorgani satie van de brandweer, o.a. door betere controle van het materiaal en door meer be kendheid te geven aan de functie van opper- brandmeester van den heer Molenaar. De voorzitter zeide dat het materiaal in middels was herzien. Spr. achtte geen bi- zondere public'teitsmaatregelen noodzake lijk. De heer Kraakman klaagde over den slechten toestand van de brug langs de spoorlijn. De voorzitter zeide, dat de brug inderdaad in slechten staat verkeerde. Dit punt zal bij de volgende begrooting ter sprake wor den gebracht. Hierna sluiting. "M&fiCme in den mond worden gelegd, gebruikt zijn Uit de getuigenverklaringen moet wor! den opgemaakt, dat deze of soortgelijk! uitdrukkingen inderdaad zijn gebezigd en de gronden van het ontslag dus niet onjuist zijn geweest. Voor wat betreft den eisch om eervol ontslag, meen ie het ambtenarenge recht dat deze eisch niet kan steunen op eenig voorschrift en de minister ten deze zijn bevoegdheid niet heeft overschreden. Gistermiddag werd deze zaak in laatste instantie behandeld voor den centralen raad van beroep te Utrecht. Er waren geen ge tuigen gedagvaard. Na een uitvoerig pleidooi van den raads man van den ontslagene, een broer van den klager, hield mr. H. Muller een pleidooi namens den minister van binnenlandsche zaken. Hij verzocht het ingestelde beroep ongegrond te verklaren. Uitspraak over drie weken. Een bridge-handleiding van Josephine Culbertson. Josephine Culbertson, de bekende Ameri- kaansche speelster, die tot de beste dames- krachten op bridgegebied behoort, heeft een boekwerk geschreven speciaal voor begin- ners en niet-vergevorderden. Het boek, dat in de Holl. uitgave 180 blz. telt, is overal met succes ontvangen. Voor de bekende Amsterdamsche uitge versfirma Van Holkema en Warendorf heelt mr. F. W. Goudsmit mevr. Culbertson's boek bewerkt. Het is thans in een zeer aantrek kelijk kleed verschenen. Wij kunnen niet anders zeggen, dan dat het voor beginners een uitmuntende handleiding is, mits men het boekje wil bestudeeren, ernstig en met aandacht lezen. Men zal dan een zeer goed inzicht krijgen in het bieden, het hoe en waarom van elk bod, de vereischten van een sprongbod, een dwangbod, enz., enz., en waar door velen al zoo dikwijls naar een degelijk boekwerk is gevraagd om op dui delijke wijze met de techniek van het bie den en van het bridgespel in het algemeen op de hoogte te worden gebracht, heeft men thans in mevr. Culbertson's boek een beste wegwijzer, die overzichtelijk, duidelijk en niet ingewikkeld is. De Familie Stastok geprolongeerd Een celluloidlozc film door E. Werkman en M. S. Koops. Nu de Camera Obscuva in haar jubileum jaar (1839—1939) weer in het middelpunt van de belangstelling staat hebben schrijvers Werkman en Koops op geestig wijze als een echt filmscenario één der mees camera nl. «f6 het licht wijl de clubs groote financieele verplichtin gen hebben. Aan het bondsbestuur werd voorts ver--- vr.icsolini tot zocht de voor Zondag 8 October vastgestel- Roosevelt en fl gericht om de de wedstrijden niet te laten donrsnsn en I reeeeringen ne bekende ged eJ.ten uit de camera familie Stastok" het licht doen zien. Zij laten Hildebrand in 1939 nog eens op bezoek komen b(j oom Stastok. Hoe reageert hij op alle vooruitgang en vranderingen? En hoe z(jn in 1939 de dochters van de heer van Naslaan? Keesje is in de 1939-bewerkmg een werklooze geworden. Dit alles zou oen film, vervaardigd volgens het scenario van de schrijvers) U duidelijk laten zien en men vraagt zich af of er toch in de C. O. geen mogelijkheden voor een film zouden zijn. De bijzondere vorm en de buitengewoon verzorgde typografische uitvoering van dit boek vallen zeer op. Het is een handleiding voor allen, die wel eens een scenario zouden willen schrijven en de uiterlijke verzorging doet den uitgever Andries Blitz te Amster dam alle eer aan. Hoe de oorlog van 1939 ontstond. Door den heer A. Co hen, hoofdredac teur van het A.N.P., zijn diverse officieel stukken verzameld welke in verband s aa met de groeiende Europeesche conflicten het uitbreken van den oorlog. Daartoe^ hooren de authentieke briefwisseling1 démarches en redevoeringen van s g. den der thans oorlogvoerende landen, vens de teksten van de oproepen we Paus. de koning van België, onze koning laten doorgaan en over te gaan tot het samenstellen eener spe cifiek derde klasse-afdeeling uit de in Gooi en Eemland en het Sticht gevestigde veree nigingen. JONG HOLLAND. Naar wij vernemen speelt Jong Holland morgenmiddag haar derden competitiewed strijd en wel tegen een Z.C.F.C.-combinatie uit Zaandam. De tegenstanders zullen stel lig met een behoorlijke combinatie naar Alkmaar komen. 19.19 h00fdzakeSstVv^bet den tekst v de regeeringen behouden. Deze stukken zijn en boek dus" beter kunnen *^r ii&J?. woorden „Wat er binn u„ok VOO, den oorlog HmvPieiivA - „-aAS int®* afkomstig en men »u aaJlduiden do*, een gema* Blitz te Amsterdam-

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 10