De prijspolitiek en de distributiemaatregelen ^meester Adolphe Max van Brussel overleden. Een manifest van de com munistische inter nationale. Sinds ru?m r' W°rden' Fransche leoerberichten. het Duitsche legerbericht. Uiteenzetting van minister Steenberghe op Persconferentie te Den Haag. Woorden van waardeering voor de Ned. pers. BLAD. föuitmiand Gistermiddag is de burgemeester van Brussel, Adolphe Max, overleden. Adolphe Max was sinds 1909 burgemeester de Belgische hoofdstad en heeft in die Tedanigheid in de eerste oorlogsmaanden 1914 met de Duitschers onderhandeld va" de overgave van Brussel, opdat deze 0 d met haar historische gebouwen niet zou worden blootgesteld aan een bombar dement door de artillerie. Max was de libe rale beginselen toegedaan en heeft als libe raal zitting gehad in de Belgische Kamer, waar hij voorzitter was van de fractie der linksgeoriënteerde liberalen. Hij was minis ter van staat. Ir binnen- en buitenland heeft de popu laire Brusselaar, die steeds voor de belangen van zijn stad op de bres stond, een groote bekendheid verworven. Wegens zijn verdiensten gedurende de oorlogsjaren werd de Noordboulevard te Brussel later verdoopt tot Boulevard Adolphe Max. Nader wordt gemeld: Max werd op 31 December 1869 te Brussel geboren en is dus bijna 70 jaren oud gewor den. Van 1894 ot 1903 was. hij onderschei denlijk lid van de provinciale staten van Brabant, lid van den gemeenteraad en sche pen van Brussel. Toen de Duitsche troepen in 1914 te Brus sel aankwamen, weigerde hij onder het Duitsche gezag zijn functie voort te zetten. Hij eischte volledige vrijheid van actie. Hij protesteerde krachtig tegen het optreden van het bezettingsleger en streed voor de rechten van zijn medeburgers en de verla ging der belastingen en requisities. Hij was oprichter van het Comité National. Op 26 September 1914 werd hij gearresteerd en in de Vesting Namen opgesloten, vanwaar hij later naar Duitschland werd gezonden. De koningin bij overlijden aanwezig. Burgemeester Max is overleden aan long ontsteking, nadat hij bedlegerig geworden was door een aanval van griep. Koningin Elisabeth, die den burgemeester juist een bezoek bracht, was bij zijn sterfbed aanwe zig. Donderdag begrafenis De teraardebestelling van burgemeester Max zal op 9 November geschieden. In zijn laatsten wil heeft hij den wensch te kennen gegeven, dat zijn begrafenis zonder eenig officiëel vertoon, zender redevoerin gen en zonder muziek in den stoet zal plaats vinden. Op den dag der begrafenis zal het stoffe lijk overschot van den burgemeester in het stadhuis worden opgebaard. Italië zal zich bij de winnende partij voegen. Aan den vooravond van den 22en verjaardag der bolsjewistische revolu tie, heeft de communistische interna tionale een manifest gepubliceerd, waarin zoowel Duitschland als Frank rijk en Engeland worden aangevallen, manifest worden de „bourgeois" Wordtm8en gelaakt- die in oorlog zijn en der 6en ker°eP gedaan op de arbeiders ^rlogvoerende landen in opstand te HetVegen ^un regeeringen. dat\ h'er eenige verrassing gewekt, tot etnmanifest blijkbaar ook gericht is bevvfjU'tsche arbeiders. Ook Italië wordt vva 'Sd omdat het afzijdig staat en af- °m zich bij de winnende partij te scharen Engeland, Frankrijk en Duitschland, lo°° vervolgt het manifest, voeren oor- 5 .,on! de wereldoverheersching, de Pi alistische landen, die laat in de 2j. na der koloniale expansie getreden F» ftri'iden tegen de Engelsche, ransche en Amerikaansche wereld- 0 gem°nie. Zij wenschen in hun voor- ste]..een nieuwe verdeeling te bewerk- ven Sen Van de grondstoffen, de le- DatS1^ld('elen' het goud en dc koloniën. oorlo*3 06 Ware heteekenis van dezen «0 welke onrechtvaardig, reac- °orlo u" imperialistisch is. Zulk een nipt S door de arbeidende klassen •che imnp lwee jaar kwellen de Japan- *Ün onaf*/ slen China, dat vecht voor Degelijkheid. "^ratiseïi^0'8 dictatuur werpt nu het de- 'dersorea mas^er at onderdrukt de ar- Van oorlJriSaties en stelt een bewind in ö'et-oorl05 en terreur. In de oorlog- en P°is-dicta,VOerendc landen pleegt de bour- Ners, doUUr brutaalweg roof op de ar- n loonri'i0', 'lun werkuren te verlengen, "^dzakeljik e Ver'aëen en den prijs der e artikelen te verhoogen. Een handvol speculanten en klaploopers pro fiteert van het bloed en het lijden der ar- beiders. Gelooft hen niet, die U oproepen onder leuzen van nationale eenheid. Hat hebben de arbeiders gemeen met de kanonnenfabrikanten en de hande laars in menschenbloed? De bourgeoisie zou dezen oorlog niet hebben kunnen beginnen zonder den hulp van de ver- radelijke leiders der sociaal-democra tische partijen. Er dient een éénheid van krachten te komen voor den strijd tegen den oorlog, tegen de reactie en bet kapitaal. Zulk een éénheid is thans mogelijk, doch alleen zonder en tegen de leiders van de sociaal-demo cratie, die volledig is overgegaan in dienst van de imperialisten. De Komintern roept de arbeiders op het Chineesche volk te beschermen tegen de imperialistische indringers. Zy roept de arbeiders op zich te keeren tegen hen, die den oorlog willen voortzetten en te eischen, dat de echtgenooten, zoons en broeders teruggebracht worden uit de loopgraven. Het legerbericht van gisteravond luidt: „Groote bedrijvigheid der wederzijdsche luchtmacht. In een hevig gevecht hebben negen Fransche jachttoestellen een aanval gedaan op een groep van 27 Duitsche ja gers. Negen Duitsche toestellen werden neergehaald. Tenminste zeven kwamen op ons gebied terecht. Onze patrouille keerde voltallig en ongedeerd terug." Het Fransche legerbericht van heden ochtend luidt: een kalme nacht. OVERLEG DER OSLOSTATEN. Over de bijeenkomst van de Oslostaten te Kopenhagen schrijft Ekstrabladet in een hoofdartikel: De Oslogroep moet een heeie reeks economische problemen betreffende de neutraliteit behandelen. De ter behande ling staande kwesties zijn moeilijk, want beide oorlogvoerende partijen moeten wor den bevredigd en men wenscht het even wicht tusschen hen te bewaren. O.m. is er de kwestie der oorlogscontrabande, het verblijf van oorlogsschepen in de nationale wateren, het vliegen over nationaal gebied, het moge lijk interneeren van op nationaal gebied ko mende combattanten, de behandeling van prijzen en prijsbemanningen, de maatregelen voortvloeiende uit de blokkade etc. Als grondslagen neemt Oslo de aanvaarding van de Haagsche conventie van 1907, de verkla ring van Londen van 1909 en de Noorsche neutraliteitsregels, die in Mei 1938 bekend zijn gemaakt. Deze laatste berusten op de beide eerstgenoemde documenten, waarbij rekening wordt gehouden met de oorlogs praktijken sedert 1909 en de daarop betrek king hebbende problemen. De voornaamste moeilijkheid is de afwezigheid van een alge meen erkende conventie, waaraan men zou kunnen refereeren. DE „CITY OF FLINT." De Duitsche vlootattaché te Oslo, schout-bij-nacht Steffan, heeft zich in verband met „City of Flint"-affaire naar Bergen begeven. Men gelooft thans, dat 't Amerikaansche schip verscheidene dagen te Bergen zal blijven. Uit Oslo wordt gemeld, dat de comman dant van de Duitsche prijsbemanning aan boord van de City of Flint het anker heeft uitgeworpen in Haugesund op bevel van de Duitsche „Schwaben", dat langs voer en de City of Flint praaide. De wapens van de prijsbemanning zijn in beslag genomen door de Noorsche autoriteiten. Het zijn o.m. een machinegeweer, zestig handgranaten en twintig brandbommen. Uit Oslo wordt gemeld: De kapitein van de „City of Flint" heeft in een voor Ame rika bestemde radio-uitzending verteld over de zwerftochten van zijn schip. Te Moermansk, zoo zeide hij, had hij vergeefs getracht zich met den Amerikaanschen ambassadeur in Moskou in verbinding te stellen. Na langs de Noorsche kust bege leid te zijn door een Noorsch oorlogsschip, ontmoette het schip de Duitsche vracht boot „Schwaben", die de prijsbemanning opdracht gaf koers te zetten naar Hauge sund en daar het anker uit te werpen. De prijsbemanning van de „City of Flint" zal geïnterneerd worden in het Ko- ningsvingerfort bij de Zweedsche grens, tezamen met de Duitsche vliegers, die eenigen tijd geleden aan de zuidkust van Noorwegen werden gered. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: In het Westen, behalve geringe activiteit van verkenners en zwak artillerievuur aan beide zijden, geen noemenswaardige ge vechtshandelingen. Bij luchtgevechten werd een Britsch vlieg tuig bij Mainz en twee Fransche vliegtuigen bij Saarlautern omlaag geschoten. DE PERS OVER DE REDE VAN MOLOTOF. Het opmerkelijke punt in de redevoering van Molotof is volgens de Engelsche bladen, dat hij opnieuw de Russische neutraliteit heeft bevestigd. De Daily Telegraph schrijft: „Midden in deze verbijsterende interpretatie der gebeur tenissen en verdraaiing van waarden, die ten doel heeft de aandacht af te leiden van de werkelijkheid, brengt Molotof een nadruk kelijke en begrijpelijke verklaring, n.1. dat de Sovjet-Unie neutraal zal blijven en weer stand zal bieden aan alle pogingen om haar in een ooi log te sleepen. Dat is een verzeke ring, die misschien niet aangenaam is voor Duitschland, maar die groote voldoening in Finland moet wekken". SPOORWEGONGELUK. Uit Reichenberg wordt gemeld: Tusschen Eger en Pilsen is een uit negen wagens bestaande trein ontspoord tengevolge van een instorting. Vijf menschen kwamen om het leven, vijf werden zwaar- en zeven lichtgewond. Minister Steenberghe gaf op de Vrijdag gehouden persconferentie (hierover elders in dit nummer) de volgende uiteenzetting: De internationale spanningen, welke sedert einde Augustus bestonden, hebben het noodzakelijk gemaakt daadwerkelijk uitvoering te geven aan 9 economische noodwetten, welke einde Sept. 1938 na een snelle behandeling door de Staten-Gene- raal werden aangenomen en waarvan er acht op 1 Juli LI. na een nieuwe, grondige behandeling in nieuwen vorm in werking zijn getreden. Op 28 Augustus en 1 Septem ber j.L werd een reeks van Koninklijke Be sluiten en Ministerieele beschikkingen afge kondigd. Nadien is nog menige maatregel gevolgd. De materie van deze maatregelen is niet alleen veelomvattend, doch zij grijpt ook diep in het geheele economische leven van ons land in. Zoo was het noodzakelijk de distributie van bepaalde goederen ter hand te nemen en te richten op een bij den abnormalen toestand passend verbruik, ter wijl met het vormen en aanhouden van zekere voorraden, zoo mogelijk in nog ster kere mate moest worden voortgegaan. Ook was een toezicht op het prijspeil terstond noodzakelijk, ten einde het den consument niet door te zware lasten onmogelijk te ma ken in zijn noodzakelijk levensonderhoud te voorzien. Tenslotte kan worden gewezen op de verschillende maatregelen, welke ten doel hadden den in- en uitvoer onder con trole te stellen. Deze ingrijpende, doch voor onze econo mische weerbaarheid zoo noodzakelijke maatregelen hebben niet nagelaten ook wel eens nadeel te berokkenen Dat niettemin van alle zijden zooveel medewerking is on dervonden in deze moeilijke tijden stemt tot groote erkentelijkheid. De gedachte, dat de opofferingen gemakkelijker worden gedra gen, wanneer- men begrijpt, dat zij in alle redelijkheid worden gevraagd, heeft mij onder meer aanleiding gegeven tot het hou den van deze conferentie. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd ruimschoots gebruik gemaakt; ruim 100 vragen werden ontvangen. De vragen en antwoorden werden gerangschikt en in boekvorm dezer dagen aan u toege zonden. Alvorens u in de gelegenheid te stellen tot het vragen van nadere inlichtin gen' moge ik enkele algemeen punten, welke goeddeels ook in de ingezonden vragen tot uiting kwamen, in het bijzonder naar voren brengen. lo. De voorbereidingsmaatregelen. De critiek, die tot nu toe is geuit, heeft hierin bestaan, dat eenerzij ds de voorraad- vorming niet groot genoeg geweest is, an derzijds, dat de voorbereiding van de distri butie en daarmee samenhangende admi nistratieve maatregelen niet voldoende vóór den oorlog heeft plaats gehad. Wat de voorraadvorming betreft moge ik er op wijzen, dat noodzakelijke voorraden voor een redelijken termijn wel degelijk zijn gemaakt en dat hiervoor millioenen zijn uitgegeven. Aan het aanleggen en het houden van grootere voorraden waren gren zen gesteld door de financieele mogelijkhe den. Om een enkel voorbeeld te noemen, zou voor een voorraad grean, veevoeder- graan inbegrepen, voor 1 jaar een kapitaals uitgave voor den aankoop van plm. f 73 millioen noodig zijn geweest, terwijl de ren te over dat bedrag 2.190.000 per jaar zou hebben bedragen. De opslagkosten, waar voor slechts een zeer globale berekening mogelijk is, zouden voor zoo'n voorraad naar schatting 16.000.000 per jaar hebben bedragen. Afgezien echter van de bezwaren van financieelen aard bestaan tegen een zooda- nigen grooten voorraad ook technische en economische bezwaren. Om eens een voor beeld te noemen: de opslagcapaciteit van granen is niet groot genoeg voor eenigszins omvangrijken voorraad van bijvoorbeeld 1 jaar. Er zouden meer silo's moeten zijn bij gebouwd, waarmede groote bedragen zou den zyn gemoeid. Deze silo's zouden weer leeg komen te staan, wanneer de noodzaak voor het houden van groote voorraden niet meer zou bestaan. Een zoodanige overcapa citeit zal wellicht een nadeeligen invloed uitoefenen op de opslagtarieven en daar mede op de positie van de veemen. Overigens moet men bedenken, dat het tijdstip van het uitbreken van een oorlog nu eenmaal niet valt te voorspellen, zoodat de regeering, indien zij een keer begonnen is met het aanleggen van groote voorraden te bevorderen, daarmede jarenlang zou moeten voortgaan. Jarenlang zal men dus groote voorraden aanwezig weten, die eventueel geregeld moeten worden ververscht. In het algemeen heeft dit een prijsdrukkenden in vloed op de markt, hetgeen tot gevolg heeft, dat de handel minder geneigd zal zijn te koopen met gedeeltelijke terzijdeschuiving van den handel, hetgeen juist niet de bedoe ling is. Wat de critiek op de voorbereiding van de distributie en daarmee samenhangende administratieve maatregelen betreft, moge er op worden gewezen, dat tal van admi nistratieve maatregelen (inlichten van ge meentebesturen, drukken en opleggen van distribtie-noodkaarten en dergelijke) reeds vóór den oorlog genomen waren. De maat regelen van voorbereiding en uitwerking van afzonderlijke distributies, waaraan hoo- ge kosten verbonden zijn, konden echter niet worden genomen, omdat de voorberei ding samenhangt met de posities bij de gros siers en den detailhandel op het moment, waarop de distributie aanvangt. Had men anders gedaan dan zou dit tot noodzakelijk gevolg hebben gehad, dat men op geregelde tijden de reeds gereed liggende distributie maatregelen telkens weer aan de gewijzig de omstandigheden zou moeten aanpassen, hetgeen groote bedragen aan administratie ven arbeid zou kosten en vele beslommerin gen voor het bedrijfsleven zou medebren gen. 2o. Prijspolitiek. Ook de door de regeering gevolgde prijs politiek heeft nogal critiek ondervonden. Deze bestond hierin, dat men zich afvroeg waarom door de betrokkenen niet van den aanvang af met de vervangingswaarde reke ning mocht worden gehouden. De Regeering heeft zich op het standpunt gesteld, dat een voorzichtige prijspolitiek, welke een rustige prijsontwikkeling zonder groote schokken en met behoud van het zoo noodzakelijke evenwicht in de bestaande prijsverhoudingen waarborgt, in 's landsbe lang moet worden geacht. Daarbij behoefde niet aanstonds met de vervangingswaarde rekening te worden gehouden, waarmede niet gezegd wil worden, dat het beginsel der vervangingswaarde geen beteekenis heeft bij de waardeering van de voorraden. Even wel moet ook op andere factoren worden gelet bij het bepalen van een prijspolitiek. Zoo zal de grootte der voorraden en de on zekerheid der huidige prijsbeweging daar op van invloed zijn. Het werd niet noodig geoordeeld zich reeds dadelijk te richten naar de vervangingswaarde van de veelal voor geruimen tijd voldoende voorraden. Voorts moge nogmaals worden gewezen op het groote belang, dat er voor de geheele bevolking aanwezig was om een wilde en ongemotiveerde prijsopdrijving tegen te gaan. Indien dit niet was geschied, zouden de kosten van levensonderhoud reeds thans op bedenkelijke wijze zijn gestegen. Immers prijsverhooging van de eerste levensbehoef ten schept een drang tot verhooging der loonen. Een dergelijke verhooging vermeer dert de productiekosten, zoodat de produ cent weer genoodzaakt wordt de prijzen van zijn producten te verhoogen. Het is duide lijk, dat, indien de regeering zich niet als eerste doel had gesteld een stijging van de kosten van levensonderhoud zooveel moge lijk tegen te gaan, de prijzen zich reeds thans als het ware omhoog hadden ge schroefd tot een onder de huidige omstan digheden zeer ongewenscht peil. Nu zou men hiertegen kunnen aanvoeren, dat de Regeering dan van haar bevoegdheid gebruik kan maken om maximumprijzen vast te stellen. Aan het invoeren van maxi mumprijzen zyn echter bezwaren verbon den zoowel van administratieven, organi- satorischen als van financieelen aard. Bo vendien moet worden bedacht, dat, indien de gestelde maximumprijzen onder het wereldpeil liggen hetgeen, willen ze aan hun doel beantwoorden, onder de huidige omstandigheden reeds spoedig het geval zal zijn de aanvoer der goederen ons land voorbij zou gaan, tenzij wederom andere maatregelen hiertegen zouden worden ge troffen. Een en ander heeft der regeering aanleiding gegeven vooralsnog geen maxi mumprijzen vast te stellen. Als het noodig mocht worden, bijvoorbeeld als de ketting- handel weer zou ontstaan, zal zij echter niet aarzelen daartoe over te gaan. Intusschen is het vraagstuk der vervan gingswaarde in beteekenis verminderd, doordat de bij het uitbreken van den oorlog aanwezige voorraden, geleidelijk worden opgeruimd. De tot nu toe genomen maatre gelen droegen vooral een. incidenteel ka rakter. Ik vind thans aanleiding om tot een meer systematische behandeling van het prijsprobleem over te gaan. Voor een na dere uitwerking hiervan moge ik verwijzen naar het communiqué, dat Dinsdagavond 1.1. werd gepubliceerd. 3o. Landbouwpolitiek. Zooals ook reeds in mijn radiorede van 24 Oct. 1..1 is betoogd, is de politiek van de re geering er op gericht, dat de landbouw een redelijken prijs voor zijn producten ont vangt. In dit verband wijs ik op de onlangs plaats gevonden verhooging van de richt prijzen van de akkerbouwproducten en op de verhooging van den groothandelprijs voor boter. Verwacht mag worden, dat die hoo- gere prijzen de productie van landbouw- artikelen, welke voor de voedselvoorzie ning onontbeerlijk zyn, zullen stimuleeren. Niet alleen door het geven van hoogere prijzen tracht de regeering de positie van den landbouw te versterken. Men denke aan de hulp en voorlichting, welke de land- en tuinbouw van den Landbouwvoorlichtings- dienst in nog grootere mate dan voorheen ontvangt. Met dezen maatregel wordt mede beoogd zooveel mogelijk uit den vaderland- schen bodem te halen voor een zoo goed mo gelijke voedselvoorziening. Niettemin blijven we, zy het ook in min dere mate dan in 1914, afhankelijk van den aanvoer van grondstoffen uit het buiten land. In het bijzonder geldt dit voor het vee voeder. Vandaar dat juist het vraagstuk van de veevoedervoorziening de volle aandacht van de Regeering heeft. Wat de genomen maatregelen betreft moge allereerst worden gewezen op de aan zienlijke regeeringsaankoopen van buiten- landsche tarwe, welke reeds lang voor den oorlog hebben plaats gehad. Bovendien is sedert 1 Sept. door de bemoeienissen van de regeering een groote hoeveelheid graan uit het buitenland aangevoerd, terwijl momen teel nog aanzienlijke hoeveelheden graan en andere veevoeders onderweg zijn naar ons land. IAlles bijeengenomen kan worden gezegd, dat onze veevoederpositie thans niet onbe vredigend is, hoewel uiteraard door de groote afhankelijkheid van het buitenland onder de huidige omstandigheden voor de toekomst niets met zekerheid valt te voor spellen. Ook op het gebied van de veevoedering zal de voorlichting van den Landbouwvoor- lichtingsdienst bevorderen, dat de bedrijfs voering hier te lande zoo economisch en rationeel mogelijk wordt Ingericht, terwijl naast de productie van veevoeder ook groo te aandacht wordt geschonken aan de con serveering van veevoederproducten. In dit verband kan worden gewezen op het stoo- men van aardappelen en het drogen van gras, dat door de regeering wordt gestimu leerd. 4o. Distributie. Ook met betrekking tot dit onderdeel van de Regeeringsbemoeienis is critiek uit geoefend. De regeering heeft als algemeene richtlijnen gesteld, dat niet eerst bij een tekort tot distributie moet worden besloten. Reeds eerder, wanneer de wenschelykheid dringt om een tekort te voorkomen, moet tot distributie worden overgegaan. Het al gemeene doel, dat hierbij voor oogen staat is te zorgen, dat iedere Nederlander de mo- gelijkheid behoudt om zyn aandeel in de aanwezige levensmiddelen te ontvangen. Hoewel het publiek in het algemeen een juist begrip heeft getoond van de zware taak, welke onder de huidige omstandighe den op de Regeering rust, moge met betrek king tot de distributie nogmaals een beroep op aller medewerking worden gedaan; men verlieze zijn kracht niet in detail-critiek. Het is goed. te bedenken, dat het voorbe reiden en uitvoeren van een regeling, waarbij 8 millioen menschen individueel zyn betrokken zeer omvangrijk en dus ook zeer moeilijk is. 5o. Scheepvaart. Een belangrijke plaats in de economische verdediging wordt het behoeft wel geen nader betoog ingenomen door de scheep vaart. Daar dit echter een onderdeel vormt van de internationale politiek, moet ik vol staan met mede te deelen, dat de Regeering en met name de Ministers van Buitenland- sche Zaken en van Economische Zaken, de volle aandacht aan de scheepvaart schen ken. De aard van het onderwerp leent zich echter niet tot publicaties. Bij de beantwoording van de vragen ben ik dan ook een enkele maal, ook op ander gebied bijvoorbeeld over de vermelding van voorraadcijfers, minder openhartig geweest, dan door u wellicht gewenscht wordt. Het onderwerp van deze conferentie is zeer omvangrijk. Het groote aantal vragen, dat is binnengekomen bewijst, hoe groot de belangstelling voor de economische verde diging van ons land is. Dat er na de ant woorden, welke u ontvangen hebt, nog tal- looze vragen overblijven, ligt, gezien deze belangstelling, voor de hand. Ik ben gaarne bereid u verdere inlichtingen te geven. Al vorens hiertoe over te gaan, stel ik er prijs op mijn groote waardeering te uiten over de wijze, waarop het overgroote gedeelte der Nederlandsche Pers zijn taak in deze moei lijke dagen heeft vervuld. De Nederlandsche Pers heeft opnieuw getoond, op welk hoog peil de Nederlandsche journalistiek staat. Met begrip voor de noodzaak der maatre gelen en voor de moeilijkheden, waarvoor wij komen te staan, heeft de Pers opbou wende critiek geleverd. Menige goede wenk in deze critiek is ook voor de regeering van beteekenis geweest en zij is u voor uw werk erkentelijk. DE DUITSCHE LUCHTAANVALLEN OP ENGELSCHE VLOOTEENHEDEN. Voor vertegenwoordigers van de buiten- landsche pers heeft gister te Berlijn een deskundige var. het luchtwapen uiteenzet tingen gegeven over de Duitsche luchtaan vallen op Engelsche vlooteenheden op de Noordzee en aan de Engelsche kust. Hij gaf een overzicht van vijf van deze aanval len, waaraan hij toevoegde: „Sindsdien hebben zich in de Noordzee geen groote Engelsche oorlogsschepen en daarmede ook geen loonende doelen voor bommenwerpers vertoond. Gebleken is, dat de Engelsche vloot niet meer de meesteres van de Noord zee is. De Duitsche heerschappij in de lucht boven de Noordzee beteekent tevens de beheersching van deze zee". Op hem gestelde vragen antwoordde de deskundige nog, dat tot dusverre geen luchtaanvallen op de Engelsche kust, maar alleen op Engelsche oorlogsschepen onder nomen zijn. Deze schepen werden echter voor een deel aan de kust van Schotland aangetroffen. EEN VACCINE TEGEN TETANUS. Er is te Parijs een vaccine tegen tetanus (stijfkramp) ontdekt. De academie van we tenschappen heeft gistermiddag de kennis geving ontvangen, dat Ramon en Lemayer erin geslaagd zijn dit vaccine te maken. De experimenten hebben bewezen, dat het vaccine mensch en dier een sterke en duur zame immuniteit verleent tegen tetanus. Deze ontdekking is van zeer bijzonder belang in den huidigen oorlogstijd, nu tetanus een der meest gevreesde ziekten vormt. DE THETIS. Engelsche deskundige hebben gisteren het torpedomagazijn van de Thetis onder zocht. Het resultaat zal eerst bekend wor den, wanneer het onderzoek naar het ver gaan van de duikboot heropend zal zijn. Den geheelen dag heeft men besteed aan het leegpompen van den onderzeeër en bij vloed dreef de duikboot voor het eerst se dert twee weken. Alles is thans gereed om de Thetis naar een haven te sleepen. DE STRIJD TEGEN DE „BURGERLIJKE GEWOONTE" IN ITALIË. Na de campagne in de pers tegen het ge bruik van den stijven boord, het schuine handschrift, den handdruk en in het alge meen tegen „burgerlijke gewoonten" schij nen nieuwe campagnes in Italië te worden op touw gezet tegen het gebruik om bij wijze van groet den hoed af te nemen. Ter ondersteuning van hun standpunt hebben de dagbladen uit de Italiaansche archieven documenten opgedoken, waarin het afne men van den hoed belachelijk wordt ge maakt. BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. Het Engelsche ministerie van luchtvaart deelt mede, dat de Engelsche luchtmacht gister geslaagde verkenningsvluchten bo ven West-Duitschland gemaakt heeft en een aantal waardevolle foto's heeft geno men. Eén toestel Is nog niet teruggekeerd.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 7