Agenda PIJN Mijnhardtje JUovmcioal TUeuws £.atids en 3-uittfam BELLAMY EN OORLOG. HARENKARSPEL STOMPETOREN OBDAM BERGEN OUDKARSPEL broek op langendijk. k,„,m pe. EERSTE BLAD. Alkmaar, Woensdag. PRINS BERNIIARD IN DEN HELDER EN ALKMAAR. Z. K. H. prins Bernhard, heeft heden, vergezeld door zijn waai .lenden adju dant luitenant-kolonel h. Phaff, namens H. M. de koningin schietoefeningen van de luchtdoelartillerie in Den Helder bijge woond. Vanmiddag heeft Z.K.H. het depót der artillerie te Alkmaar bezocht. Om ongeveer half drie woonde de prins, bij de exportveiling, oefeningen met het lucht- doelafweergeschut bij. BOTSING AUTO EN FIETS. Hedenmorgen circa half 12 is bij de Overdekte een fiets in elkaar gereden door een auto. Deze kwam vanaf den Berger- weg de Molenbuurt oprijden, juist toen een fietsende jongen van ongeveer 9 jaar van de Overdekte kwam. De jongen zelf kreeg geen letsel. ONS CARILLON. Zaterdagmiddag staakte plotseling het carillon van de Waagtoren, de versprei ding van zijn melodieuze klanken. Naar de directeur van gemeentewerken, de heer Margadant, ons mededeelde, was dit een ge volg van het feit, dat een kabel, waaraan de gewichten hangen, onklaar was geworden. Dit veroorzaakte een dergelijke ravage, dat een paar dagen arbeid noodig waren om die te herstellen. Morgen zullen de Alkmaarders zich weer over het spel van de klokken kunnen ver heugen. MOOI WERK GEGUND. Door den heer D. S. de Boer, architect al hier, is na onderhandsche aanbesteding na mens de coöperatieve zuivelfabriek West friesland te Lutjewinkel het bouwen van een magazijn gegund aan den heer O. Hamstra te de Rijp voor een bedrag van 42.725. GESLAAGD. Onze stadgenoot de heer KI. Koeten slaagde vorige week aan de Technische Hoogeschool te Delft als mijningenieur. RIJKSTELEFOONDIENST. Locaal telefoonnet Alkmaar. Nieuwe telefoonaansluitingen in de maand October tot stand gekomen: no. 2033 J. Jonker, Westerweg C 236 te Heiloo; nr. 2236 N.V. de Nederlandsche Bank, Heul 1; no. 2285 Arbeidsbemiddeling, werkloosheidsverzekering te Heiloo, Hee- renweg F 146; no. 2287 A. Roecoert, Oude gracht D 18; no. 2335 mej. P. G. Kroon, Stationsstraat 15; no. 2340 mevr. J. M. Schol tenOmmering, Rozenstraat 11; no. 2375 mevr. wed. A. M. J. KosterReelick, Fre- derikslaan E 93, hoek Zandersloot te Heiloo; no. 2398 mej. A. Bökkerink, Ridderstraat 17; no. 2464 W. de Jong, Steynstraat 4; no. 2466 P. Bijl, Wognumschebuurt 17; no. 2586 Distri butiebureau gem. Alkmaar, Breedstraat (Museum); no. 2640 Jac. Keyzer, Rijks straatweg A 166 te Heiloo; no. 2881 J. J. Keyzer, Blinkenlaan E 92 te Heiloo; no. 3143 Kamer van Koophandel, distributie inspectie district West, Oudegracht 182; no. 3564 E. M. de Waal, Rippingstraat 25. VOORLICHTING IN MOBILISATIETIJD. Alhoewel sedert het begin van de mobi lisatie zeer velen zich voor het verkrijgen van inlichtingen op allerlei gebied reeds tot haar gewend hebben, acht de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier te Alkmaar het ge- wenscht nog eens nadrukkelijk te wijzen op de voorlichting, die zij geheel belange loos, aan belanghebbenden verschaft. Naast de vervulling van de talrijke plichten, welke diverse wetten haar op dragen, heeft de Kamer haar taak steeds aldus gezien, dat zij daarnaast te allen tijde handel en nijverheid in haar district heeft bij te staan. De Kamer weet, dat deze zienswijze en de naleving dier opvatting de in stemming heeft van de regeering en niet minder van de belanghebbenden zelf: zij is in den tijd van haar bestaan tot een centraal instituut van voorlichting ge groeid, hetwelk noode gemist zou worden; zoo verstrekte zij alleen in 1936 niet min der dan 4112 inlichtingen op het gebied van handel en nijverheid (tezan.en met die uit het Handelsregister zelfs 10253), In de zware tijden, welke thans zijn aangebroken, staan vele handelaren en nijveren dagelijks voor tal van moeilijk heden, welke zij zelf niet of slechts na lang zoeken en vragen kunnen oplossen. De Kamer acht het nu, meer dan ooit, haar plicht om tot oplossing dezer moeilijkheden mede te werken en zij vertrouwt, dat door haar bemiddeling en medewerking velen gebaat zullen zijn. Belanghebbenden wor den mitsdien uitgenoodigd om zich met hun moeilijkheden of tot het verkrijgen van inlichtingen te wenden tot het secre tariaat der Kamer, Oudegracht 182 te Alkmaar. DE VERKEERSSTREMMING TE HEILOO OPGEHEVEN. Met ingang van vandaag zal de verkeers stremming onder de gemeente Heiloo we gens wegverbetering aan den rijksweg Vel- sen—Alkmaar worden opgeheven. Ongeveer zes weken heeft dit werk in beslag geno men. Over plm. de lengte van 1 K.M. is dit weggedeelte, dat sterk ondermijnd werd door de boomwortels, door de N.V. Neucha- tel te Amsterdam geheel in orde gebracht. De slechte weersgesteldheid, die bij dit soort werken van grooten invloed is, heeft het werk ongeveer een week langer doen duren, dan onder gunstiger omstandigheden het geval geweest zou zijn. JONGEN DOOR AUTO AANGEREDEN Zeer ernstig gewond Hedenmiddag heeft op den Bovenweg te St. Pancras een verkeersongeval plaats ge had, waarbij de jongen R. Stipriaan zeer ernstig werd gewond. Ongeveer ter hoogte van het postkantoor werd hij door een auto aangereden, waarna hij met ernstige inwendige kneuzingen een hersenschudding werd opgenomen. Dr. Destree verleende de eerste hulp waarna de jongen naar het St. Elisabeth ziekenhuis werd overgebracht. GRONDWERKEN KAZERNETERREIN GEGUND. Aan de heeren R. Holman en Zn., alhier is door B. en W. thans gegund het ophoogen van een gedeelte van het kazerneterrein ten noorden van den Hoeverweg, met het dem pen, omleggen en graven van slooten. De inschrijving geschiedde vierledig. Het werk is nu gegund voor wat betreft het zandladen met de hand en met aftrek van een gedeelte niet op te hoogen terrein. De heeren Holman hadden voor dit werk in^jschreven voor een bedrag van 33.960 en waren daarmede laagste inschrijvers. HET WIT GELE KRUIS. In de maand October werden door dc wijkverpleegster 794 bezoeken afgelegd bij 41 patiënten. Hiervan waren 586 bezoeken bij leden van het A.A.Z.A., 114 bij leden van het Wit-Gele Kruis, 91 bij stadspatiën- ten en 3 bij particulieren. De wij kkraamverpleegster legde 178 be zoeken af bij 13 patiënten en verleende 5 maal assistentie bij den dokter. Openbare vergadering van de afd Alkmaarsche Int. Vereen. Bellamv. De dancing van de Harmonie was gister avond vrij goed bezet met belangstellenden voor de rede van den heer Horsmeier u. Bloemendaal over Bellamy en oorlog. De spreker werd namens de afd. ingeleid door den heer H. J a n s e n, die zijn vol doening uitsprak over de goede opkomst en als doel der Bellamyanen aangaf: het pro pageeren van een wereld van welvaart en vrede, door economische gelijkheid. De heer Horsmeier, daarna zijn rede aanvangende, herinnerde aan den oorlog van 1914-1918, bij welks einde klonk de kreet „Nooit meer oorlog". Tal van vredesvereeni- gingen werden opgericht, maar men trok daarbij niet één lijn, ofschoon dit toch. gezien het doel, zeer wel mogelijk moest zijn ge weest. En men deed niets, voerde slechts een negatieve actie. Tot een daad kwam men niet, van een betrachten van naastenliefde kwam in wezen niets, ondanks de talloos vele liefdadigheidsinstellingen in ons lano. De koningin heeft drie keer al haar onder danen tot moreele en geestelijke herbevva pening opgeroepen, maar nog bleef de daad achterwege; men huldigt steeds het systeem „neem en grijp waar en wat ge kunt'. En toch wat zou de wereld anders en mooier en beter zijn, als men in waarheid eens bereid was tot g e v e n, tot het vervul len van den plicht der naastenliefde. Onjuist noemde spr. de stelling, dat er oorlog komt, omdat de mensch nu eenmaal slecht is. Nog altijd, zei spr., is de mensch een schepsel Gods, al zou men dat niet altijd gelooven, wanneer men de armoede van ta van personen ziet. Met een voorbeeld uit e werkverschaffing in een Friesche gemeente gaf spr. dit nader aan. De mensch is niet slecht, maar wel laks. Aan die laksheid is het te wijten, dat werk- verschaffingsplannen worden uitgevoerd, waardoor het bezit van den bezitter nog wordt vergroot. De laksheid is^het, die hier in blijft berusten. Bellamy heeft met profetische juistheid gezien, wat er gebeuren zou en hoe men lief dadigheid zou beoefenen: een liefdadigheid, die dezen naam eigenlijk niet mag dragen. Spr. zette uiteen hoe de concurrentie den ondernemer dwingt tot steeds goedkooper productie om zoo goedkoop mogelijk te kun nen verkoopen. Zelfs de fabrikant, die om het belang van zijn personeel geen machines wil, moet daaraan toegeven of wel: hij valt zelf als slachtoffer van zijn goeden wil. Alles gaat om het bezit van geld en goed; in alle landen is het zoo en het land, waar de loonstandaard het hoogst is en dus niet kan leveren tegen de lage prijzen van andere landen, blijft met zijn producten zitten en komt tot armoede. Hieruit groeit langzamer hand verzet en haat en oorlog met alle el lende, daaraan verbonden. En zoo zal het blijven, want haat ont ketent haat en uit geweld wordt geweld ge boren. De geschiedenis heeft het bewezen. Ook ziet men telkens weer hoe de verschillen de staten koloniën „namen", niet om er be schaving te brengen, maar om er „te halen wat zeker niet altijd in het belang is van de oorspronkelijke bewoners van die landen. Men ziet allerwege het staatsegoïsme, dat tot oorlog leidt. De volkeren zelf willen geen oorlog, maar kunnen zich niet voldoende krachtig verzet ten tegen het drijven van den staat tenzij zij komen tot een duidelijk inzicht van de dwaasheid van de tegenwoordige wereld, die armoede te zien geeft temidden van over vloed, werkloosheid ook daar waar zeer veel werk ligt te wachten. Het komt er op aan, om een ander, een beter productiestelsel in te voeren, omdat het oude voor onzen tijd niet meer geschikt is, een systeem dat aan ieder werk en brood en kleeding en goed onderwijs geeft en dat het gemeenschapsgevoel ontwikkelt. Bij een dergelijk stelsel zal het egoïsme onbestaan baar zijn en plaats maken voor altruïsme, het heerscherschap zal vervangen worden door dienende liefde. Een dergelijk nieuw productiestelsel ligt reeds ter invoering gereed: het is het stelsel van Bellamy, het stelsel, waarbij wordt uit- Bioscopen. Harmonie-Theater, half 8, hoofdnummer Rue Michel no. 8 (rom.-real.); hoofdrollen Erich von Stroheim, Michel Simon, Lucieu Baroux e.a. Toegang boven 18 jaar. Victoria-theater, half 8, hoofdnummer Es war eine rauschende Ballnacht (rom.); hoofdrollen Zarah Leander, Marika Rökk, Hans Stüwe, Leo Slezak, Aribert Wascher. Toegang boven 18 jaar. (Geprolongeerd). City-theater, htlf 8, hoofdnummer Och tendpatrouille (sens.); hoofdrollen Basil Rathbone en David Niven. Toegang boven 18 jaar. Donderdag geen voorstelling. Roxy-theater, half 8 hoofdnummer Schof- jes gaan logeeren (sens.) Toegang boven 18 jaar. Woensdag 8 November. 8 uur, hotel Proot, vergadering Liefdadig heid naar vermogen. 8 uur, logegebouw, schilderseance Ned. Vereen, v. Spiritisten Harmonia. 8 uur, de Unie, rede Paul Kiès over oorlog en oorlogsgevaar voor Nederland. 8.15 uur, 't Gulden Vlies, eerste abonne mentsvoorstelling; opvoering Toen wij trouwdendoor Het Ned. Tooneel. 8 uur, Oranjehotd te Bergen, lezing dr. van Dam over „Medische zijde van de strijd gassen". Donderdag 9 November. 8 uur, 't Gulden Vlies, donateursconcert Postfanfare. 8 uur, City-theater, film ..Peter Ibbetsen vanwege de Volksuniversiteit. Vrijdag 10 November. 8 uur, Rustende Jager te Heiloo, rede Paul Kiès over oorlog en oorlogsgevaar voor Ne derland. vlucht direct voer ,1. Dc acht* tljn nlat rond, maar hartvormig. gegaan van de benoodigdheden van een volk in een bepaald tijdvak. Spr. zette dit nader uiteen, waarbij hij betoogde, dat bij het stelsel van Bellamy de levensvreugde zal toenemen, omdat ieder zijn werkkracht zal kunnen geven ten bate van allen. Men zal zich dan kunnen en ook willen geven aan de gemeenschap, een nieuw, zuiver leven zal er voor ieder aanbreken. Vooraf zal men echter een daad moeten stellen, de daad van goeden wil en arbeids plicht voor ieder. Maar dan zal ook alles veel beter worden dan thans, omdat dan niet meer de winst het één en het al is, waarvoor ge zorgd moet worden. Ieder zal op de voor hem geschikte plaats aan het werk worden gezet. Men begint met leerplicht tot 21 jaar, zoodat de leerstof wordt toegediend in verband met de mate van de bereikte ontwikkeling. Daar na zal een proeftijd van drie jaar worden gegeven, opdat men zelf de plaats kan zoe ken waar men met ambitie zal kunnen wer ken tot zijn 45e jaar, waarna men „geper.- sionneerd" wordt, dw.z. alle voorrechten van het nieuwe productiestelsel geniet zonder dat men ervoor behoeft te werken. Spr. concludeerde ten slotte, dat de oplos sing voor den benarden tijd van thans is ge legen in de te volgen nieuwe economie. Tijdens een pauze, gedurende welke werd gecolporteerd met Bellamy-lectuur, werden verschillende vragen schriftelijk ingediend, welke door den heer Horsmeier werden be antwoord. Zonder nochtans het bolsjewistisch regiem te willen aanbevelen, wilde spr. niet ontkennen, dat het in Rusland veel goeds heeft kunnen brengen; maar ook daar zal de ontwikkelingsgang moeten leiden tot een volgen van het stelsel van Bellamy, dat een oplossing brengt van allen geestelijken en stoffelijken nood. Wil men Nederland be hoeden voor een reactie als welke Rusland heeft moeten doormaken, dan zal ons heele volk noodwendig achter de Bellamyanen moeten staan. Spr. ontkende, dat de theorie van den heer W. C. Sikkes, verkondigd in zijn boek „Quo Vadis", een verdediging van het stelsel van Bellamy zou zijn, omdat het gebaseerd is op vernietiging, terwijl juist Bellamy den op bouw Wil. Als er in den Bellamy-staat te veel arbei ders zouden zijn voor het te verrichten werk, zal men eenvoudig den arbeidstijd beperken. Alle machines e.d. zullen in dienst worden gesteld van het heele volk, geleid door een vakbekwame regeering. Voor een tekort aan werk behoeft men nimmer bezorgd te zijn en daarnaast zal er gelegenheid zijn zich uit te leven naar zijn aanleg. Verschillende vragen over het werk in den Bellamy-staat e.d. werden nog door spr. be antwoord, waarbij hij gelegenheid kreeg te betoogen, dat b.v. in dien staat geen mijn werkers meer noodig zullen zijn, omdat het delven der kolen langs electrischen weg zal geschieden, en voorts werden nog veel an dere inzichten verkondigd, alle ten doel heb bende een aanbeveling van het stelsel van Bellamy. De heer Jansen sloot ten slotte de bij eenkomst met hartelijke woorden van dank aan den spreker en het publiek, dat in groote aandacht luisterde. Hij hoopte, dat het door den heer Horsmeier uitgestrooide zaad vrucht zal dragen. WEER PLANNEN VOOR HET HOUDEN VAN MOTORRACES. Alcmaria V.V.V. vraagt het Sportpark weder te mogen huren voor dat doel. Aan den gemeenteraad is d.d. 6 Nov. het volgende verzoek gericht: Geeft eerbiedig te kennen De Vereeniging Alcmaria, Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingen verkeer, gevestigd te Alkmaar, ten deze vertegenwoordigd door voorzitter en secretaris, dat door den Gemeenteraad op 16 De cember 1938 is besloten het Gemeentelijk Sportpark niet meer aan bovengenoemde vereeniging te verhuren voor het houden van motorsnelheidswedstrijden in het jaar 1940 en daarna, dat daardoor de vereeniging Alcmaria een belangrijk deel van hare werkzaam heden onmogelijk is gemaakt, die uitein delijk ten doel hebben het bevorderen van het vreemdelingenverkeer in den ruimsten zin, dat de Middenstand door dit verbod zich aan inkomsten een aanzienlijk bedrag ziet ontgaan, terwijl ook de vereeniging Alcmaria een belangrijke bron van in komsten derft, met het gevolg, dat zij hare voor den bluei van de gemeente zoo belangrijken arbeid moet inkrimpen en allicht grootendeels moet prijsgeven daar het door den raad verleende subsidie als steun voor dezen arbeid verre van toerei kend moet worden geacht voor het be hoorlijk verzorgen van de belangen van het vreemdelingenverkeer, dat de motieven, die tot het bewuste raadsbesluit hebben geleid verre van steekhoudend moeten worden geacht, ge zien de beoordeelingen der diverse sport bladen en sportbonden, die bij uitstek tot oordeelen bevoegd zyn; dat de verzekering kan worden gegeven, dat alles wat mogelijk is èn door de ver eeniging Alcmaria, èn door de Koninklijke Nederlandsche Motorrijwiel Vereeniging zal worden gedaan om de veiligheid bij de wedstrijden te verzekeren. Redenen waarom de vereeniging meent de vrijheid te mogen nemen uwen raad eerbiediglijk te verzoeken alsnog voor 1940 het Sportpark wederom aan haar voor het houden van motorsnelheidswed strijden in huur te geven; subsidiair het jaarlijksche subsidie van 1000 te verhoogen en te brengen op 2500, opdat de vereeniging in staat zal zijn de voor Alkmaar en deszelfs bewo ners zoo succesvolle propaganda te blijven voeren, zooals zij in de laatste jaren heeft kunnen doen. Het verzoek is geteekend door den voor zitter en den secretaris, resp. de heeren J. P. Bosman en D. G. G. Margadant, Het adres gaat vergezeld van een uit voerige Memorie van Toelichting. (Wij zullen de motieven waarop de Raad in December j.1. besloot de grasbaan van het Sportpark niet meer beschikbaar te stellen voor het houden van motorraces, hier niet meer in den breede uiteenzetten. Dat besluit is genomen na ernstige over weging en bespreking en er heeft zich sindsdien geen enkele omstandigheid voorgedaan welke een terugkomen op deze zoo kort geleden genomen beslissing zou wettigen. Wij vertrouwen dat de Raad zich daarbij zeker niet zal laten beïnvloe den door het bedekte dreigement dat handhaving van het raadsbesluit de ge meente een zooveel hoogere subsidie zou moeten kosten. (Red. Alkm. Crt.) „IIET WITTE KRUIS". 82e algemeene vergadering te Am sterdam. De Noordhollandsche vereeniging „Het Witte Kruis" hield gister in hotel Krasna- polsky te Amsterdam, haar 82e algemeene vergadering. By deze vergadering waren aanwezig ds. J. Beyerman, secretaris-gene raal van de algemeene Nederlandsche ver eeniging „Het Groene Kruis", en dr. van den Brekel, inspecteur der volksgezondheid in Noordholland. In zijn openingswoord wees de voorzitter, notaris G. J. van Leersum uit Winkel, op den vooruitgang in het ledental. De 117 af- deelingen hebben thans 96.336 leden, het geen 4000 méér is dan in het vorig jaar. Spr. roemde de ruime subsidies, welke door de provincie Noordholland worden toegekend aan instellingen voor de volks gezondheid. De vergadering moest vervolgens voor zien in de vacatures ontstaan door het ver trek uit de provincie van dr. Spierings en het met ingang van 1 Januari 1940 bedan ken door dr. Th. W. Beeker wegens ge vorderden leeftijd. Gekozen werden de heeren H. B. Beeker, arts te Uitgeest, en de heer H. G. Hult, arts te Hoofddorp. Op het einde van de vergadering hield prof. dr. C. D. de Langen uit Utrecht een voordracht over „het vraagstuk der hart ziekten". Politie-diploma. Te 's-Hertogenbosch is voor het politie- diploma met aanteekening geslaagd de heer Th. Kempers, gemeenteveldwachter alhier. De nagedachtenis van den heer D. de Boer Dz. wordt geëerd. Naar wij uit zeer goede bron verne men, worden er pogingen in het werk ge steld om te komen tot de oprichting van 'n gedenkteeken ter eere aan de nagedachte nis van wijlen onzen plaatsgenoot den heer D. de Boer Dz., die met zijn groote energie een leidende figuur was in landbouw- kringen en de pionier van de zuivelfabriek „Neerlandia". Spoorboom kapot gereden. De heer Stammis, veekoopman aan den Veenhuizer Middenweg te Heerhugowaard, heeft Maandagmiddag te pl.m. twee uur een overwegboom te Obdam, terwijl deze neergelaten werd, zoo goed als geheel stuk gereden. Personeel uit Alkmaar arriveerde eenigen tijd later om den spoorboom te de- monteeren en voor herstel naar een sme derij te Obdam te brengen. Ook de auto bekwam schade. Proces verbaal is opgemaakt. Verschillende malen is op dezen overweg reeds een ongeval voorgekomen. Vele automobilisten klagen over het weinig op vallen der stopborden. - <=- I VERWACHTING? Geldig van hedenavond tot morSMavtl ongeveer 19 uur: Aanvankelijk beW4 tot zwaarbewolkt, later tijdelijk opkW nu en dan eenigï regen, iets kouder, ku, tige tot matige zuidelijke tot zuidwest*^ wind. BU1TENLANDSCH WEEROVERZtCHT De uitlooper van het Russische hoogefl^ gebied over zuidoost-Europa nam nog ■- beteekenis toe, evenais het hoogedrukg^ over de Middellandsche Zee en Italië, den oceaan ligt nog steeds een depte, welke weinig van diepte verandert en .1 - bn* N, "»ch. 'ijkt iets verder naar het --.„..u verpik Tusschen beide gebieden trekt een reeks storingen van het zuidwesten naar noordoosten. De storm het - o noordoosten. De storing over ons land lag bereikt^ g -•«. zuidkust van Noorwegen'kt« "ancchtend daar zwaren regenval. Achter deï^ trekt een volgende, die het ,,,-f stona5 deel van ons land reeds gepassee^* terwijl zich vermoedelijk een d!L4 Was' Frankrijk voortbeweegt. Met de zÏT lyke strooming worden warme lucht aangevoerd, waardoor de temperaïl v' weer belangrijk steeg. Gemiddeld 1 vanochtend 7.4 graad boven normaal Maastricht zelfs 10 graden). 4 LICHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en andera voertuigen van 16.50 tot 6.38 uur licht op Filmavond in het Dorpshuis, De wereldbond van jonge esperantisten heeft dit jaar een internationale bijeenkomst gehouden te Tervueren in België. De heer Schut te Koedijk heeft hiervan een film ge. maakt, die Maandagavond in het Dorps- huis voor leden en genoodigden van de ai- deeling Bergen van de Nederlandsche Espe rantisten Vereeniging „L.E.E.N." vertoond werd. Vooraf gaf de heer Groenveld van Schoorl, die met een kameraad per fiets het congres was geweest, een kort relaas van hun tocht en de prettige week, die zij in Ter vueren hadden doorgebracht. De film geeft een mooi beeld van de ge zellige sfeer, die er heerschte onder de 35} deelnemers, van de dansen en tooneelstuk- jes, die werden opgevoerd en van de prach- tige uitstapjes in de omgeving en naar ie Ardennen. Hierna vertoonde de heer de Koning nog een tweetal van zijn films, betrekking het bend op uitstapjes in de duinen, tochtjes naar Texel, Den Haag en nlngen, het bloemencorso 1939, enz., - eveneens met veel genoegen werden aan schouwd. Beide amateur-filmopnemers hebben de vele aanwezigen een genotvollen avond be zorgd. Weinig liefhebberij. Voor de betrekking van ambtenaar ter secretarie hebben zich slechts 2 sollicitanten opgegeven. Scheve die Weinig verandering. Dc tuinders zijn momenteel volop aan net kool binnenhalen. Met alle beschikbare vervoermiddelen worden de kooltjes, welke in den komenden winter den tuinders naar gehoopt wordt, een loonende bezigheid zul len verschaffen, aangebracht. Of deze hoop in vervulling zal gaan, is moeilijk te zeggen, vooral in deze buitengewone omstandighe den. Er zal veel van afhangen, hoe de exportmogelijkheid zal zijn. De aanvoeren aan de veilingen zijn, ten gevolge van het geheel geconcentreerd zijn op het thuishalen van den kooloogst, niet zoo groot. Het seizoen voor de vroege witte kool voor zuurkool begint al wat af te lof- pen. De aangeboden hoeveelheden zijn dan ook niet zoo groot meer. Naar wij vernemen, werd reeds door de zuurkoolfabrikanten op contract ver bouwde, witte kool verwerkt, hoewel het nog niet 5 November was, den datum, waarop de zuurkoolfabrikanten hun kool mochten verwerken. Het gebeu echter met toestemming van de hoogere m stanties. Van deze contractkool heeft kool van de tuinders nu niet veel concurren tie te vreezen, hetgeen ook de bedoeling v de getroffen regeling was. De prijzen van witte kool voor zuurkool hebben voor goede kwaliteit niet meer bf™ dan f 2.40 per 100 kg. Een enkelen dag teerden wy hoogere prijzen. Deense e kool noteerde meestal f 2.70 per 1 maximum. Minder mooie Pa™e" .n de tegen prijzen vanaf f 1-50 per 100 hand. j,7e]fde Voor roode kool werden vrij wc g0j. prijzen besteed als de vorige wee £|1 ste partijen noteerden soms o f 3.70 per 100 kg. Groote re koo] kwaliteit werd verhandeld tegen P teerde f 2.30 en f 2.50. De gele k0°L meestal 1.80—f 2.40, een enkff .,voyekoo' 'M T" vrij zen van de gg0an- U" ,ali f i ver; 3, t° votee; H V kelijk 2.50—f 2.70 pc, - den loop van deze week kwam er (fl( betering, waardoor wij tot boven -f maximum f 3.60 per 100 kg konden ren. Een enkel partijtje chineesc wordt tegen f 1—f 1.20 per 100 kg v iMNHHHi

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 2