SPIT... KLOaSTERBALSEM SS%»tvan8e°_ vertegenwoordigers der dominions in frankrijk. ambassadeur. diii oaarsche reservisten naar bu huis gezonden. ne chineesche pers over de houding van amerika. orgaan der rexisten verboden. buitenlandsche vliegtuig- aankoopen. koning victor emmanuel zeventig jaar. samenzwering ten behoeve van de flesch benzine naar koning faroek geworpen. teruE JT j a1' in het r«tuig zat- kcerde de uitslag der zwitsersche Het d verkiezingen. v°°r dan 'nitieve resultaat der verkiezingen de militaire maatregelen in zwitserland. herdenking van dood van ataturk. Nieuws in 't kort. HENSBROEK de veranderde bouwvoor schriften. AKKER'S BRIEVEN UIT BERLIJN. TWEEDE BLAD Quitenland l939^ats vinden a.s. Dinsdag, zal P' -„jcter van buitenlandsche zaken, "heeft gister sir Robert Clive, den spa deur van Groot-Britannië te va gistermorgen in Parijs te zijn aan- f14 hebben de vertegenwoordigers gelC°domlnions en van Britsch-Indië zich der d begeven naar het hoofdkwartier te'S Lneraal Gamelin, die hun een uit- van gt»"=* npning van de gewone zitting Ve ,Q40 van het Belgische parlement V etting van dc oorl°gsi>ituatie. In eeI1Z- teruggekeerd, werden zij ontvan- gen'door Daladier_ Het Bulgaarsche ministerie van oorlog eft medegedeeld, dat alle reservisten, £L onlangs voor een oefentijd van drie «•eken waren opgeroepen, op 20 November naar huis zullen worden gezonden. Er "uien geen andere lichtingen onder de wapenen komen. Deze mededeeling heeft veel voldoening gewekt. Terwijl de ontwikkeling van den toe stand in Europa met aandacht gevolgd wordt, toonen Chineesche officieele krin gen evenals het publiek, een groeiende belangstelling voor de politiek van de Vereenigde Staten in het Verre Oosten. De bladen geven een opmerkelijke plaats aan berichten over concentratie van Amerikaansche strijdkrachten in den Stillen Oceaan, zij zien daarin het bewijs, dat de regeering te Washington zich niet beperkt tot redevoeringen en protesten, doch bereid is die met positieve maatre gelen te steunen. In sommige Chineesche kringen gelooft men, dat de Amerikanen door de concen traties bij Hawaii druk op Japan willen uitoefenen in verband met de aanstaande onderhandelingen te Tokio. Het orgaan van de rexistische beweging, „Pays Reel", is door de Belgische regee ring voor onbepaalden tijd verboden we gens ophitsende artikelen tegen Engeland. Dezelfde maatregel treft voorts ook het communistische weekblad „Het Vlaam- sche Volk", dat in Antwerpen verschijnt, en het Waalsch gezinde radicale dagblad uit Charleroi „Bataille Wallone." De regeering heeft ook in België ver boden het anti-Joodsche, Duitsche orgaan „Der Stürmer." Uit New-York wordt gemeld: Engeland onderhandelt met de North American Aviation Corporation in Californië over een order van ongeveer 800 snelle lestoe- stellen. Voorts overwegen Engeland, Frankrijk, of beide landen, een belang rijken order voor viermotorige bommen werpers te plaatsen bij de Boeïng vlieg tuigfabriek te Seattle. LUCHTGEVECHTEN. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede, dat op de Noordzee aan de Oostkust een vijandelijk vliegtuig tot dalen gedwongen en gezonken is. Een tweede Duitsch vliegtuig ontkwam in de wolken. De aanval was door twee Engelsche toe stellen ondernomen. Toen het Duitsche toestel daalde, begaf zich de bemanning in een kleine boot. WEER NORMALE TREINVERLICHTING IN LONDEN? Naar men verneemt overwegen de Brit sche autoriteiten de normale treinverlich- 'pg in het district Londen te herstellen. 'J luchtalarm zou de verlichting dan on- veiwijld gedoofd moeten worden. Geheel Italië viert vandaag den zeven- Jgsten verjaardag van den koning-keizer victor Emmanuel III. VROEGERE TSJECHISCHE REGEERING? olgens in Boedapest ontvangen berichten Un verscheidene personen, beschuldigd van menzwering ten behoeve van de vroegere Jechische regeering, in Nitra in Slowakije gearresteerd. van'h heeft te Caïro een beambte ben et ministerie van financiën een flesch deze'"6 naar koninS Faroek geworpen, toen k» zhn rijtuig voorbijreed. De flesch scha"1 acihter het rijtuig terecht, zonder ftidd»ir«n te ricllten, de beambte werd on- cieel gearresteerd. Volgens een offi- zoek ?01ïlmunlciué heeft een medisch onder- schitniru- conclusie geleid, dat hij waar- ^kenbaar"'61 W6' 1,61 hoofd en ontoe- Mota!!"8 Faroek, die met zijn neef prins •chi tok j Moskee, waar hij de Vrijdag gebeden verricht had. Radit-p,injtlonalen raad is els volgt: s°ciaal-d mocraten 50 zetels (winst 2), kathoiipi.emocraten 45 zetels (verlies 5) renPartii ~oonseryatieven 43 (winst 1), boe- (winst 2t ^winst I). onafhankelijken 9 liheraai i' 3onge boerenpartij 6 (verlies 1). s°ciali«t~ ca:locraten 6 (verlies 1), dissidente n 4 (winst 4), partijloos 2. De Zwitsersche bondsraad heeft gister morgen met generaal Guisan den interna tionalen toestand besproken. Het onderhoud duurde vijf kwartier. De leden van den bondsraad en de generaal waren van mee- ni"g' dat er nog geen reden bestond tot het a ondigen van de algemeene mobilisatie. Wel werd besloten tot het nemen van be paalde veiligheidsmaatregelen. Tevens ont ving de generaal de volmacht zooveel effec tieven op te roepen, als hem volgens de om standigheden noodig voorkomt. De door den bondsraad genomen maat regelen, alsmede het onderhoud met den opperbevelhebber van het Zwitsersche leger zijn in overeenstemming met de constante politiek van Zwitserland, de handhaving en de verdediging van de neutraliteit te ver zekeren. Uit Ankara wordt gemeld: Gister om vijf minuten over negen, precies het uur, waar op een jaar geleden Ataturk overleed, is in geheel Turkije vijf minuten stilte in acht ge nomen. De vlaggen waren halfstok ge- hesohen. De Turksche radio zweeg, behalve voor de gebruikelijke nieuwsuitzendingen. Aan alle inrichtingen van onderwijs zijn herdenkingsbijeenkomsten gehouden. Pre sident Inonu, de ministers en de parlements leden hebben hulde gebracht bij het graf van Ataturk. Den geheelen dag heeft het publiek langs het graf gedefileerd. KLEIN ENGELSCH OORLOGSSCHIP OVER TIJD. Vermoedelijk vergaan. De secretaris van de Engelsche admira liteit zegt tot zijn leedwezen te moeten mededeelen, dat 't oorlogsschip „Northern Rover" een klein hulp-vaartuig, aanzienlijk over tijd is en als verloren beschouwd moet worden. De naaste familieleden van de opvarenden zijn hiervan in kennis gesteld. 27 opvarenden vermist. Nader wordt gemeld: De admiraliteit deelt mede, dat vier officieren en 23 man schappen van het oorlogsschip „Northern Rover" vermist worden. De „Northern Rover", metende 655 ton, is als stoomtrei- ler gebouwd in 1936 op een Duitsche scheepswerf en geregistreerd in Londen. Het is nog niet bekend hoeveel opvarenden zich aan boord bevonden. Zeven dooden bij vliegongeluk. - Te Cuellar op 40 km. van Valladolid (Spanje) is een vliegtuig te pletter geslagen. Zeven inzittenden zijn omgekomen. Flnsche schrijver krijgt Nobelprijs voor letterkunde. - De Nobelprijs voor letterkunde voor 1939 is toegekend aan den Finschen schrijver Frans Emil Sillanpaa. Mandsjoekwo voert sojaboonen uit naar Duitschland. - De regeering van Mandsjoekwo heeft, na met Duitschland hierover regelingen te hebben getroffen, be sloten sojaboonen en sojaboonenolie naar Duitschland uit te voeren, via den Siberi- schen spoorweg. Gisteravond bijzondere kabinetsraad. - De Belgische kabinetsraad zou gisteravond in buitengewone zitting om 9 uur bijeen komen. UiidsckifteM Alcmaria-Nieuws. Alcmaria's cluborgaan blijft, ondanks de tijdsomstandigheden, bestaan, om den band tusschen club en leden sterker te maken. Het maandblad is met het pas verschenen nummer, dat zal gelden voor de maanden October en November, zijn 18en jaargang ingegaan. Daar de heer A. J. Elte in militairen dienst is, is de heer C. Helderman in de redactie opgenomen. De heer M. J. Lutterot, redactie-voorzitter, leidt den nieuwen jaargang in en vestigt de aandacht op enkele wijzigingen. Ook de redactie schrijft een inleidend artikel evenals de nieuwe redacteur C. Helder man. Natuurlijk ontbreekt een bijdrage van A. J. Elte niet. De titel: „Wacht" zegt reeds genoeg. Met belangstelling en wee moed zal men het mooie artikel lezen dat Bram heeft gewijd aan de nagedachtenis van Max Wielage, die tot de beste krach ten van Alcmaria behoorde in de jaren vlak vóór den grooten wereldoorlog. Hij is op 24 October op 49-jarigen leeftijd in Amerika overleden. Ook memoreert B. E. onzen overleden oud-drukkerijchef W. v. d. Snel. Verder in dit nummer de ge wone rubrieken. Een goed verzorgd nummer. (jestteentecadeit De raad vergaderde Vrijdagmiddag on der voorzitterschap van burgemeester Kooi man, die mededeelde, dat de heer Wit af wezig was wegens droevé familie-omstandig heden. De voorzitter deelde voorts mede, dat voor de wijken A en C luchtbescher mingsoefeningen behouden zullen worden op Dinsdag 22 Nov. van 8y2 tot 10 uur; voor de Wogmeer, die behoort onder den kring Obdam, op Woensdag 15 Nov. op denzelfden tijd. De voorzitter beval de collecte voor heet Alg. Steuncomité in de week van 13-13 Nov. in de vrijgevigheid aan, opdat in geval len waar niet voldoende kostwinnersvergoe ding wordt gegeven, zal kunnen worden geholpen. De heer B o m m e z y vond dat ook aan de werkloozen wel eens aandacht mag worden geschonken. De voorzitter zeide, dat, als er werk loozen zouden zijn, zeer zeker ook hun loon verhoogd zou dienen te worden. Hij dacht, dat de regeering hier wel de noodige aan dacht aan zal schenken. Ingekomen stukken. Van Ged. Staten is isgekomen een schrij ven, waarin namens de ministers van finan ciën en binnenl. zaken werd gevraagd den post ondersteuning in geld van het burger lijk armbestuur met 1500 te verminderen en deze van 6500 op 5000 te brengen en dit eveneens te wijzigen op de gemeente- begrooting. Aldus werd besloten. Derde lokaal aan de openbare school gevraagd. Van de Oudercommissie was er een ver zoek om zoo spoedig mogelijk tot bouw van een derde lokaal aan de o.l. school alhier over te gaan. Aangezien het onderwijs thans reeds 1 y, jaar wordt gegeven in een afge keurd schoollokaal der voormalige school. De voorzitter wees op een schrijven van Ged. Staten, waarin, in verband met de bijzondere omstandigheden, wordt aange raden alle niet noodzakelijke werken voor- loopig achterwege te laten blijven. De heer B o m m e z ij vond, dat dit werk in ieder geval noodzakelijk is en bracht hulde aan B. en W. voor de reeds betoonde activi teit. Spr. wilde nogmaals aandringen op spoe- digen bouw. Devoorzitter: Wij zullen aan Ged. staten adviseeren, dat dit werk dient te wor den uitgevoerd. Den heer J. Wijk werd als hooisteker eer vol ontslag verleend met ingang van 1 Jan. Verhuring land achter de school. Dit is tot Kerstmis verhuurd aan den heer W. Koning, die wederom verzocht het te mo gen huren. Ook was een verzoek ingekomen van den heer C. Dekker. Den vorigen keer was K. de eenige gegadigde. De heer Smit wilde publicatie en dan in de volgende vergadering beslissen. Weth. O u d e j a n s wilde echter in geen geval aan den hoogsten bieder verhuren. De voorzitter was het hiermede eens; men kan eenvoudig naar het land solliciteeren. Wijziging ambtenaren reglement. Het betreft hier het geven van een ver goeding voor het verrichten van extra werk bij oorlog of oorlogsgevaar door het personeel der secretarie. De voorzitt r was van meening dat dit bij de betrekking behoort en dus geen vergoeding dient te worden gegeven. De noodige wijziging werd aangebracht. Er komt een nieuw torenuurwerk. Aangezien bij de regeering en Ged. Staten de meening bestaa dat dit werk ook in deze omstandigheden moet doorgaan, stel den B. en W. voor om tot aanschaffing van een nieuw electrisch torenuurwerk over te gaan. Men stelt den levensduur op 40 jaar en de raad besloot om een geldleening aan te gaan groot f 1500, rente hoogstens 4 af te lossen in 40 jaar. Het werk zal uiter lijk 1 Januari a.s. gereed zijn. Door de oploopende geldmarkt is het aan gaan van een kasgeldleening thans te kost baar. De bank van Ned. gemeenten is bereid een loopende rekening met onze gemeente aan te gaan tot 48000. Goedgevonden. Nadat alle hondjes waren opgespoord werd het kohier vastgesteld op 135. Aangeboden werd de gemeentebegrooting 1940, sluitende op een bedrag van ontvang sten en uitgaven van 63.891.63, waarbij voor onvoorzien 325.66. De meeste bedra gen vertoonen geen verschil met 1939. Daat greote werken niet mogen worden uitge voerd is voor den bouw van een derde lokaal aan de school in de begrooting geen bedrag opgenomen. De subsidies aan Wit-Gele Kruis, diacones sen, verpleging en malaria-bestrijding blij ven gehandhaafd. De rijksbijdrage is ge raamd op 6000 (in 1938 was zij 10845 en in 1939 9500). Voor het burgerlijk armbestuur werden de ontvangsten geraamd op 11.971.88, de uitgaven op 11.971.88, waarbij 62 voor on voorzien. Aldus vastgesteld. Rondvraag. De heer Smit vroeg naar het land in de Wieringermeer. De voorzitter kon hierover niets me dedeelen, omdat dit gaat over de gemeente Obdam. Hij zal echter een onderzoek instel len. De heer B o m m e z ij vroeg naar het landarbeidersbedrijf van Overman. De voorzitter zou hierover in comité na dere mededeelingen doen. JjtyezondeH Stukken M. de Redacteur. Ondergeteekende verzoekt beleefd eenige ruimte in uw veelgelezen blad. Bij voorbaat mijn dank. Het betreft de rooilijn in Achterstraat en Payglop. Ondergeteekende moest het eerste perceel 6 M. achteruit bouwen. Ik heb in dien tijd een onderhoud met de heeren Klaver en Vos gehad en daar verzocht de garage te mogen doortrekken en de bovenwoning achter uit, zoodat ik beneden de volle ruimte hield. Als dan de straat geheel achteruit ging, had ik alleen het onderstuk te sloopen. Maar daar was geen sprake van, ik moest geheel achter uit. Volgens mr. de Groot exploiteer ik daar een garage met waschplaats. Nu moet ik even opmerken, dat, wat de garage betreft, ik hier stalde 4 a 5 wagens, waarvoor één mijner klanten zich destijds bij de K. v. K. heeft laten inschrijven als garagehouder. Daar zelf komende, kreeg ik te hooren: de garage staat reeds op naam van een uwer klanten. Wat de benzine-pomp betreft heb ik een verdienste van soms of 1/4 cent per liter of f 50 per jaar en dan nog 100 te vorderen. Dus die pomp staat wel schitte rend. Als ik dat perceel thans eens moet ver- koopen, hoeveel zal het dan nu minder waard zijn, nu het altijd 6 M.. achteruit blijft staan? En wat het tweede perceel aangaat, als een bewoner van de Achterstraat mij niet opmerkzaam had gemaakt, dat het bouwverbod zou worden opgeheven, dan was dit thans ook reeds onder den kap geweest, zoodat de werkzaamheden vanaf 15 Aug. stil liggen. En nu is het of ik die 48 M2. van de gemeente cadeau krijg en die mag bebouwen. Een ijzeren balk van 800 kg. is nu 2 M. te kort, die verleg je maar even, daar staan een paar pilasters onder, welke 3 M. in den grond zitten en thans waardeloos zijn. Ik kan nu Laat dadelUk een groote pot Akker's Kloosterbalsem halen en kat U drie maal per dag flink daarmede wrijven. Akkers Kloosterbalsem heeft de bij zondere eigenschap diep in de weefsels te dringen en daar oplossend te werken. Kloosterbalsem tast dus Uw spit in zijn oorzaak aan, verdrijft verrassend snel de pijn en maakt Uw spieren weer gezond. Ongeëvenaard ais wrljfmlddel bij spit, rheumatiek, spierverrekklngen, stram heid, kneuzingen, ischias, pijnlijke spieren Per pot van 25 Gram f 0.62i/j. pot van 50 Gram f 1.04 weer een paar nieuwe naar voren graven. Een andere ijzeren balk moet daar voor in de plaats en dan zal ik weer 3 anderen moe ten aanschaffen. De houten balken liggen reeds in de flens van deze ijzeren balken. Zie ze er maar uit te krijgen en anders bouw je de woningen terug met een daktuin in de Achterstraat. En dan zegt mr. de Groot: Mijnheer Vos is het volkomen met mij eens. Hoe kan een ambtenaar in dienst van de gemeente open lijk rechtspreken en mij in het gelijk stel len? Als mr. de Groot met een onpartijdig deskundige was gekomen, had deze geheel aan mijn kant gestaan. Later komt hij weer op perceel 1 terug en zegt: dan komen andere buurten ook, doch die huizen staan pl.m. 1M. terug en als dat met mij ook zoo was, zou ik nooit bezwaar gemaakt hebben. Maar 6 M. of iy2 M. is een te groot verschil. Met dank voor de opname. J. CRUM. BREIEN VOOR DE SOLDATEN. Mijnheel' de Redacteur, Naar aanleiding van het ingezonden stuk in de Alkmaarsche Courant van 9 November van de vrouw van de werk- looze over breiwerk voor de soldaten, vraag ik u beleefd om even de aandacht te vestigen op het volgende: Heeft die vrouw al groote zoons? Ik heb 6 broers, mijn oudste broer heeft 4 jaar aan de grens gelegen tijdens de vorige mobilisatie. Wij waren met 10 kin deren en hadden ook armoe. Als meisje van 8 jaar bracht ik een Duitscher naar huis, die honger had en wij hebben hem 9 maanden in huis gehad. Wij konden mijn broer nooit iets toezenden. Nu schrijft deze vrouw, dat de werkloozen in weer en wind 25 a 30 K.M. moeten fietsen. Dat is waar, maar als ze 's avonds thuis komen, hebben ze nog een dak bo ven hun hoofd. De vrouwen van de ge trouwde gemobiliseerden zullen wel voor hun mannen breien, maar waar blijven dan de ongetrouwden? Er zijn jongens, die geen ouders meer hebben en hoeveel ouders zijn er niet die geen vergoeding krijgen. De werkloozen komen ook wel van alles te kort, maar als ze 's avonds thuis komen, behoeven zij er niet meer uit en de gemobiliseerden staan in nacht en ontij in weer en wind en in gevaar. Die vrouw heeft zeker geen kinderen. Mijn man is ook in de werkverschaffing en ik lig al een jaar ziek, dus heb het ook hard noodig, maar men moet toch menschlie- vendheid betoonen, want deze jongens geven desnoods toch ook hun leven voor iedereen. Met dank voor de opname. Een vrouw van een werklooze. Eigen correspondentie Tusschen mijn vorige correspondentie en die van heden liggen drie weken. Drie weken oorlog. Is het te gelooven? Er is, afgezien van kleine schermutselingen aan de Fransch-Duitsche grens en nog al wat gedoe in de lucht en op het water (waarvan echter de burgerbevolking wei nig of niets bemerkt heeft) niets maar ook niets, wat op oorlog lijkt, aan de hand geweest. Oorlog is het alleen geweest in de bladen, in de organen der wederzijd- sche propaganda, in den aether. De bui tenlandsche correspondenten in Berlijn zijn de geheele afgeloopen week op reis geweest, op uitnoodiging van de Duitsche regeering natuurlijk, om een indruk op te doen van den „binnenlandschen weer stand", kort gezegd: de maatregelen achter het militaire front, die het volhou den moeten versterken. Want we leven in de periode van den zoogenaamden „tota len oorlog". Ieder staatsburger, al dan niet in militaire uniform, maakt deel uit van de nationale verdediging. Hij of zij is een strijder op de plaats, waarop de nati onale gemeenschap hem heeft neergezet. En feitelijk is het overal „staat van beleg". Dat heeft dezer dagen een nog jeugdige Duitscher gemerkt, die uit de omgeving van Berlijn met zijn „bruid" naar de rijkshoofdstad was gekomen om zijn ge schokte financiën door een stouten greep te komen herstellen. Hij had hooren ver tellen (en op dit gebied bleek hij inder daad goed ingelicht), dat het sedert de Britsch-Fransche oorlogsverklaring aan het Duitsche Rijk vooral ook in Berlijn 's avonds zoo griezelig-donker is. Maar dat het daarvan misbruik maken voor misdadige doeleinden uiterst gevaarijk is, dat scheen hij, ook na de verzekering die zijn bruid hem op de heenreis gaf, dat roof en diefstal onder begunstiging van deze duisternis met levensgevaar is ver bonden, nog niet volkomen te hebben be grepen of ten minste niet au sérieux te hebben genomen. Althans hij waagde nog denzelfden avond zyn kans, ontrukte in de dikste duisternis een dame haar handtaschje, werd echter gepakt, achter slot gezet en drie dagen later reeds ter dood veroordeeld. De executie heeft sinds dien stellig reeds plaats gehad. Men laat in oorlogstijd niet met zich spotten in Duitschland! Aan zulke voorvallen merken we dan weer even, dat we in absoluut abnormale tijden leven. Maar ook als we winkels binnengaan en iets willen koopen, wat we hard noodig hebben: een paar warme schoenen voor de natte wintermaanden, warme kleeren, sokken, allerlei levens middelen, zeep, en tal van andere nuttige dingen, vertelt men ons met een gebaar van teleurstelling, dat men ons gaarne den geheelen winter te koop zou bieden, maar dat we zonder bon, zonder door de gemeente of eenige andere instantie uit gegeven „Bezugsschein", niets kunnen koopen. Sedert gisteren zelfs geen auto meer! In de restaurants zijn nog slechts wei nige gerechten zonder bon te bestellen. Dat is nu wel niet zoo heel erg, want we hebben onze bons en die leveren ons vol doende (zij het ook niet overvloedig) te eten. Maar we weten nu toch al twee maanden lang, dat we een zeer groot deel van onze vrije beschikking aan Vadertje Staat hebben overgedragen, dat we steeds meer een nummer worden in plaats van een persoonlijkheid, en dat de hemel al leen weet hoe lang! Of de menschen in Duitschland er in deze acht weken erg kribbig door zijn geworden? Dat kan men niet eens zeggen. Ze berusten, zij het dan ook veelal met sombere gezichten. Hun woede gaat uit naar de heeren in Engeland, die hebben weten door te zetten, dat Londen aan Berlijn den oorlog verklaarde. Nog heden schrijft men in de Duitsche bladen uit sluitend over den „Engelschen oorlog" of ook wel den „Britsch-Joodschen oorlog" maar nooit over den „Britsch-Duit- schen oorlog". Duitschland wil niets van Engeland en evenmin van Frankrijk, zegt men hier; en Duitschland denkt er niet aan, dezen beiden landen den oorlog te verklaren. Dat is een wel zeer zonderling, maar desniettemin zeer consequent volgehou den standpunt. Voorloopig verklaart het, waarom van Duitsche zijde zoo weinig geschiedt op militair gebied, ofschoon millioenen Duitsche soldaten in het Wes ten natuurlijk ook in breede formaties langs de Duitsch-Nederlandsche grens gereed liggen om in te grijpen, zoodra men hier of ginds van strategie en tactiek mocht willen veranderen. Wij hier in de Duitsche hoofdstad we ten oprecht gezegd niets meer van deze plannen en mogelijkheden dan u in Ne derland. De nationaal-socialisten hebben het bewijs geleverd, van verrassingen te houden en hun plannen niet te vroeg te laten doorsiepelen. Het is inderdaad bewonderenswaardig, hoe men hier niet alleen handelen maar ook zwijgen kan. Vertellen u zoogenaamd goed ingelichte beroepsberichtgevers in deze dagen iets over zulke Duitsche offensieve plannen, dan zult ge goed doen er niets van te ge looven. Het is zuivere fantasie en dik doenerij. Wat de Duitsche regeering wil, weet zij alleen zelve, en zij vertelt het de wereld geen seconde eerder dan het haar wenschelijk voorkomt. Daarom weet ook de Duitsche bevol king van toeten noch blazen. Ze wacht af met een zeker fatalisme, dat na het snel verloop van dep Poolschen veldtocht met een sterke dosis zelfvertrouwen vermengd is. Voor zoover het mogelijk is gaat in de niet onmiddellijk aan de grenzen gelegen Duitsche steden en dorpen het leven zijn normalen gang. Alles wat daarover in anderen geest wordt gemeld, is gelogen. De kinderen gaan normaal naar school, de restaurants zijn even vol als de biosco pen, de theaters en de concertzalen. De verduistering op straat is al lang geen beletsel meer om 's avonds uit te gaan. Men ziet weinig particuliere auto's meer, hoogstens nog 10 pet. Maar dat schijnt ook in Engeland en Frankrijk, in Dene marken en andere staten het geval te zijn. Men ziet meer militair verkeer dan an ders. De kranten zijn niet meer zoo dik als in gewone tijden. Overal wordt ge spaard, ook op papier. Doch waar ge schiedt dat in Europa op het oogenblik niet? Doch alle winkels zijn geopend en voor zoover mogelijk worden ook normale zaken gedaan. Slecht gaat het natuurlijk den hoteliers en den bezitters van lokalen, die in de hoofdstad slechts door auto's te bereiken zijn. Maar die zijn daarop voorbereid ge weest. Steeds meer ziet men vrouwen het beroep overnemen van den man, die aan het front staat. Handwerkers zijn moeilijk te krijgen, omdat de weermacht ze noo dig heeft. In vele beroepen, zoo bijv. bij de horlogemakers, is een algemeene rege ling getroffen voor het collectief organi- seeren van reparatiewerk, daar vele klei ne winkeliers in dienst zijn en de echtge- noote wel kan verkoopen maar niet repareeren. Zoo worden we dagelijks met nieuwig heden verrast, die er ons aan herinneren, dat we in oorlogstijd leven. Maar dat is ook alles. Het hangt nu maar van de karakters af, of men dit „alles" weinig of veel vindt. De meeste Duitschers nemen het nog niet van den zwaren kant. De veldtocht in Polen heeft een dikke tienduizend gezinnen in rouw gedompeld, doch wat beteekent tienduizend vergele ken met de zeker 20 millioen huisgezin nen in het geheele Rijk! En dan: men heeft altijd nog hoop. Hoe onwaarschijn lijk het ook moge klinken. Men kan hier overal de stellige meening hooren ver kondigen dat de „groote oorlogtoch niet komt. Dat kan men niet met argumenten onderstreepen, maar men gelóóft het nu eenmaal. Het is een wonderlijk, maar toch ook verheugend optimisme.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 7