AMSTERDAMSCHE BEURS LflATSTE BERICHTEN. JUaoinciaai 7lieuws Jiidschdften JieckóL School blad radiorede van minister- president De Geer. Treinbotsing in Duitschland 43 dooden. BERGEN WIERINGERWAARD HEILOO Voor kleine tuinen. opgave van noordhollandsch landbouwcrediet n.v. fltfSTE n ffljnister-president jhr de Geer heeft De i'nmiddag in een radiorede gericht ziCbNederland en de °verzeesche gebieds" deelen' De rede luidt als volgt. Waarde luisteraars in Nederland en in de rzeesche gebiedsdeelen het is aan de re- ring gebleken, dat in de laatste dagen ruchten geloopen hebben over een acuut dreigend gevaar voor ons land en dat die geruchten in breede kringen onrust hebben ^Eifnii wil ik U even komen vertellen, dat daarvoor geen enkele grond bestaat. De aanleiding tot de geruchten schijnt te liggen in buitenlandsche radio- en persbe richten en ook in enkeel daden van onze re- ^Wat de eerste aangaat, wil ik U aanraden nooit te vergeten, dat in oorlogvoerende lan den de begrijpelijke neiging bestaat, steeds de donkerste verwachtingen te koesteren over de voornemens der tegenpartij. Die lan den worden daartoe vanzelf gebracht, voor eerst door het ongunstige, oordeel dat zij over hun tegenstanders hebben, in de twee de plaats door hun zorg voor eigen veilig heid een zorg die hen noopt de kwaadste risico's onder de oogen te zien en deze als reeds aanwezig te veronderstellen. Vandaar, dat onder de oorlogvoerende volken zoo gemakkelijk en geheel te goeder trouw geloofd wordt aan een schending van ons grondgebied. Dat geloof komt dan tot uiting in hun berichten en kan zich langs dien weg verspreiden ook onder oöe bevolking. Ik raad U aan, daartegen geharnast te zijn en te bedenken, dat de neutraliteit ook in dit opzicht een eigen geestesgesteldheid eischt. Wat mede tot de geruchten aanleiding schijnt gegeven te hebben, is, naar ik op merkte, gelegen in enkele daden der regee ring. Maar dan verkeerdelijk uitgelegde daden. Ik wil ook daarop Uw aandacht vestigen. In een tijd, als wij thans weer beleven, is het voortdurend noodig, ook voor neutrale staten, om de militaire maatregelen aan te passen aan den feitelijken toestand. Toen de oorlog in Polen geëindigd was en na een korte tusschenpooze de spanning in het Westen klaarblijkelijk toenam, ontstond allengs een situatie, die, althans tijdelijk, aan de kracht en de intensiteit van onze mo bilisatie andere eischen stelde dan te voren. Eenige maatregelen onzerzijds zijn daarvan het gevolg geweest. Het zou een noodlottige dwaling zijn, hieruit op te maken, dat de bedreiging van onze grenzen grooter ge worden is. De beste waarschuwing tegen die dwaling ligt misschien in een herinnering aan den jongsten wereldoorlog. Er zijn toen verschil lende momenten geweest, waarop bijzondere maatregelen, b.v. een plotseling intrekken van periodieke en zelfs van zake n-verlo- ven, zekere vrees en onrust onder de be volking veroorzaakten. Die maatregelen werden toen niet genomen, omdat het w e- z e n 1 ij k gevaar zooveel grooter geacht werd dan te voren, maar omdat bepaalde omstandigheden aan onze paraatheid tijde lijk hoogere eischen stelden. De uitkomst eft destijds in al die gevallen de vrees, die ouder de bevolking was opgekomen, be schaamd. Niet anders zal men het ook nu mogen tmn. Een acuut gevaar bestaat thans even min als in de eerste dagen van September. oen in die dagen onze geheele weermacht werd gemobiliseerd, heeft niemand daaruit eon onmiddellijk bedreigd-zijn van ons land a geleid. Die mobilisatie geschiedde ook nieh o at gewantrouwd werd het ons van weerszijden gegeven woord dat onze neutra- zou worden geëerbiedigd maar omdat 'J verplicht waren op alle gebeurlijkheden oorbereid te zijn, verplicht niet het minst Senover hen die onze grenzen wilden ont- v6n en die als belligerente mogendheden j elkanders woord minder vertrouw- dan WU dit zelf doen. Onze mobilisatie Zii h Un den waarborg dien zij behoefden. a ood een wederzijdsche beschutting aan dan6"' Maar wil zij dit blijven doen, keliiw1061 baar kracht en omvang ook afhan- den pZ''n van de wisselende omstandighe- g ~een oogenblik mag de indruk worden meel onze m°hilisatie slechts for- moete° ^^k^'sch zou zijn. Van haar ernst 'en Wi'' steeds zelf bewust zijn en moe- zal ,jj ,eren overtuigd blijven. Alleen dan kracht oeltreffend zijn. Vandaar dat haar zich m n'et een s*ablele grootheid is, maar spannj°et aanpassen aan de hevigheid der onze grëen' die z'cb de nabÜheid van die aan jZ6n voordoen- D't is de beteekenis. den recente maatregelen moet wor weekend. bare ini^u6r'ng bee^ geen enkele betrouw- dsrzüdc ting' d'e baar geloof aan het we- lu vert 8egeven woord kan schokken. Ook w°ord '°uvvt zii 1° de oprechtheid van dat n vindt daarin een spoorslag te meer om, stipt neutraal, naar alle zijden een ge lijke waakzaamheid te betrachten. *!r *\00p' dat dit woord aan de velen, die in de laatste dagen van onevenwichtigheid lijk gaven, de gemoedsrust en kalmte zal teruggeven, die wij in dezen tijd meer dan ooit noodig hadden. De zorgen zijn waarlijk groot genoeg om zich niet nog denkbeeldige erbij te schep pen. Het is zoo waar, wat een oud lied zegt: Een mensch lijdt dikwijls 't meest Door 't lijden dat hij vreest Doch dat nooit op zal dagen. Z o heeft hij meer te dragen, Dan God te dragen geeft. Dit is ook ondankoaar tegen over God. Wij mogen ons niet vergrijpen aan den zegen, dien Hij ons tot hiertoe geschonken heeft en dien wij, wel verre van hem roeke loos in de waagschaal te stellen (want zulke nervositeit trekt het gevaar aan!), moeten zien als een roeping ons opgelegd om den vrede te bevorderen en hierdoor anderen te dienen. A Het is die roeping, welke onze geëerbie digde koningin en met Haar de koning van België, hebben gevolgd, toen zij onlangs hun nobele aanbod deden aan de belligerente mogendheden. Indien dit pogen ditmaal nog mocht falen, zullen zjj en zullen de regee ringen van andere rijken voor wie de vrede bewaard bleef, te gelegenertijd nieuwe stap pen in diezelfde richting kunnen doen. Elk neutraal land is thans een schijnend licht in de duisternis, die over ons werelddeel ge vallen is. Men kan ook zeggen: een maas in het net, waarin de oorlogvoerende volken, zoo de verschrikking doorgaat, straks drei gen verstrikt te raken. Wil er een dageraad voor Europa zijn, dan zal die, menschelijker- wijs gesproken, moeten komen van de neu trale landen. Er zijn er gelukkig nog vele. hoe meer er zullen zijn en blijven, des te grooter is de kans, dat dit werelddeel en zijn beschaving tijdig van den ondergang gered worden. Ook daarom is onze neutrali teit, en de eerbiediging daarvan door de strijdende naties, een zaak v.attjj* hoog be lang, waaraan wij niet defaitistisch mogen vertwijfelen. Tenslotte ligt wat de toekomst ons bren gen zal in Gods hand. Het is mogelijk dat ons beproevingen wachten, die wij nu nog niet kunnen voorzien. Maar ook dan zal dit niet mogen leiden tot een wanhoopsstem- ming. Indien wij onzen plicht doen, kunnen wij de uitkomst rustig overlaten aan Hem, die weet wat wij noodig hebben en die zich nooit vergist. Hoe hoog de golven ook gaan, wij weten dat onze Vader aan het roer staat en willen een kalmen en blijmoedigen geest bewaren, met het lied van Paul Ger- hard op de lieppen, en vooral in het hart: Beveel gerust uw wegen, Al wat U 't harte deert, Der trouwe hoed' en zegen van Hem, die 't al regeert. FINSCH SCHIP GESTRAND. Gisteravond omstreeks half tien is op de Westergronden bij Terschelling de Finschc boot „Elsie" gestrand. De strandmotorreddingboot „Nicolaas Ma- rius" uit Midsland is uitgevaren, doch onver- richterzake teruggekeerd, aangezien de be manning weigerde het schip te verlaten. Sleepboothulp is aangevraagd. LUCHTLIJN. KOPENHAGEN—AMSTERDAM— SHOREHAM. Nadat de K.L.M. sedert eenige weken weer den dienst tusschen Nederland en Engeland heeft onderhouden, hebben thans ook de Denen toestemming gekregen tot het vliegen van een dienst KopenhagenShoreham, via Schiphol. NOODLOTTIGE STEEKPARTIJ. Gisteravond is in de Brinkstraat te Beilen een ernstige steekpartij ontstaan. Een troepje jongens, afkomstig uit Bei- Iervaart en Diever, zocht ruzie met enkele andere jongens. Burgers waarschuwden een marechaussée, die toevallig in een hotel in de buurt was. Deze deelde met zijn gummistok direct zulke rake klappen uit, dat de belhamels uit elkaar vlogen. Twee werden gearresteerd en nadat die tijdelijk waren afgeleverd in hotel Prakken, wist de marechaussee er nog twee te grijpen, die achter een woning waren weggekropen. Een van de vier zakte in het hotel in elkaar. Het bleek de ongeveer 21-jarige arbeider H. Knol uit Tiendeveen te zijn. De gemeentegeneesheer constateerde een steekwond in den rug, waarbij de long vermoedelijk was geraakt. De getroffene, die waarschijnlijk geen aanleiding tot de steekpartij heeft gegeven, is in zorgwek- kenden toestand naar het ziekenhuis te Hoogeveen vervoerd. De marechaussée heeft in samenwer king met de gemeentepolitie drie jongens in verzekerde bewaring gesteld en in den nacht nog een vierde jongen van zijn bed gelicht. De aangehoudenen doen alsof zij van de zaak niets afweten. ERNSTIGE BOTSING TE MAARSSEN Een militair gedood. Gisteravond is op den Amsterdamschen straatweg te Maarsen een militaire vrachtauto in botsing gekomen met een zandauto. Volgens getuigenverklaringen moet de botsing ontstaan zijn door het snelle rijden van de zandauto op dit smalle weggedeelte. Tengevolge van de hevige botsing werd de linkerzijde van de militaire vrachtauto geheel vernield. Een 22-jarige milicien uit Alkemade, die ach ter in den wagen zat, werd op slag ge dood. De zandauto had slechts geringe schade. De bestuurders van beide wagens zijn er zonder letsel afgekomen. De gemeentepolitie heeft proces-verbaal opgemaakt, waarna de wagens in beslag z!jn genomen. Eveneens zijn ter plaatse foto's gemaakt. HET DUITSCHE LEGERBERICHT. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Vernieuwde pogingen van sterke vijandelijke verkenningstroepen op de hoogten aan beide zijden van Lieder- schiedt, op elf kilometer ten Zuidwesten van Pirmansens, vasten voet te krijgen, ble ven zonder resultaat. Een officier en 24 man werden als krijgsgevangenen binnenge bracht. Aan beide zijden van Saarbrücken een wat sterker artillerievuur dan in de laatste dagen. Gisteravond zijn in Duitschland tusschen de stations Langlieben en Rosengrund een vertakking van het traject Heydebreck- Bauerwitz. twee personentreinen, vermoe delijk door nalatigheid van den seinhuis wachter van het station Rosengrund, met elkander in botsing gekomen. Op dit traject is enkel spoor. Tot nu toe zijn 43 dooden en omstreeks 60 gewonden te be treuren. De ernst van dit ongeluk is toe te schrijven aan het groote aantal passagiers, zulks met het oog op den Zondag. De rijksminister voor verkeer heeft een commissie van onderzoek met spoed naar de plaats van het ongeluk gezonden. DE ANTWOORDEN VAN LONDEN EN PARIJS. De indruk in Duitsche politieke kringen. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: In Duitsche politieke kringen verklaart men, dat de antwoord-nota's van Londen en Parijs zich noch naar den geest, noch naar den inhoud onderscheiden van den toon, waarmede de Britsche regeering sedert maanden meent het Duitsche volk te kunnen provoceeren. Bij de vermelding van vroegere bemiddelingspogingen, bij de motiveering voor de oorlogsverklaring aan het Rijk en bij de behandeling der z.g. Britsche „oorlogsdoelen" bedient Groot-Britannië zich hier weer van de zelfde argumenten en propagandathesen, welke reeds de redevoeringen van den Britschen minister-president van 12 Oc- tober en van den Britschen minister van buitenlandsche zaken van 20 November, waarop de Britsche nota zich met nadruk beroept, kenmerken. Men verklaart verder, dat de verwijzing naar de verklaringen van de Britsche regeering een provocatie van het Duitsche volk beteekenen, welke de vernietiging van Duitschland als oorlogsdoel open baren. De nota's saboteerden daarmede bij voorbaat bewust de vredesbemidde lingspoging. Zij moeten beschouwd wor den als een verdere tactische manoeuvre, waardoor de absolute oorlogswil en de schuld van Groot-Britannië aan den oorlog moeten worden verdoezeld". Eervol ontslag van groot-maj. Kanne Met ingang van 7 Nov. a.s. is den ma- jaar F. A. Kanne eervol ontslag verleend uit den militairen dienst. Op 16-jarigen leeftijd nam zijn militaire loopbaan een aanvang, zoodat hij thans op 41 dienstjaren kan terugzien, waarvan de meeste doorgebracht in Assen. Zondagavond werd den scheidenden ma joor een serenade gebracht. Omstreeks half negen stond het harmoniekorps onder lei ding van sergeant-tamboer van der Hulst opgesteld voor „Villa Maria" op den Rus- senweg. De kolonel en de kapiteins van alle com pagnieën stonden opgesteld voor het terras in den voortuin. De muziek speelde eenige marschen, ter wijl majoor Kanne en zijn vrouw plaats na men op het terras. De majoor dankte in hartelijke bewoor dingen voor de serenade en liet nogmaals uitkomen, dat zonder de hulp van de bur gers in Bergen het niet mogelijk was ge weest muziekinstrumenten aan te schaffen de pretentie dat ge komt voor ons, doch voor den natuuronderzoeker Jan Strijbos", dien spreker meer in het bijzonder welkom heette. Een bonte stroom van bezoekers was opgekomen om zijn woord te hooren en zijn lichtbeelden en smalfilm te zien. Strijbos voerde zijn gehoor naar Spitsbergen en op zijn zwerftocht met tent en vouwboot door Spitsbergen, waar hij 4 dagen en nachten geïsoleerd was, doch nooit versaagde om te vechten voor zijn leven, zich aanpassend in zijn isolement, wetend en ook ziende dat men hem zocht. En men heeft hem ge vonden! In de film zien we hem in het land met zijn langen poolnacht, waar men jacht maakt op poolvossen, sneeuwhoenders, robben en ijsberen. In het land met zijn klimaat, waar dank zij de warme golfstroom zich de plan ten kunnen handhaven. Een pracht land, waarvan de spreker niet uitgepraat raakte en waar allen, niemand uitgezonderd, hem hebben gevolgd en meegeleefd in zijn avon tuur. Het was een bijzonder geslaagde avond en het applaus, dat door de zaal kla terde, heeft wel bewezen welk een goede greep 't Nut heeft gedaan om Jan Strijbos hier te inviteeren. Onze gym jubileert! Onder leiding van den waarnemend voorzitter, den heer Jb. J. Sleutel, werd de algemeene jaarvergadering van de gymna- stiekvereeniging „Olympia" gehouden. Aller eerst schetste de heer Sleutel met eenige gevoelvolle woorden het vertrek van den heer Jb. Kaan, Olympia's voorzitter. Met al gemeene stemmen benoemde de vergadering dezen tot eere-voorzitter. Het jaarverslag werd goedgekeurd. Bij de hierna gehouden bestuursverkiezing werd gekozen de heer Jb. Kater, terwijl de overige 4 aftredende leden bij acclamatie herkozen werden. Tot afgevaardigde naar de kringvergade ring en bondsvergadering werden benoemd de heeren Jb. J. Sleutel en J. J. van Balen Blanken. Dan deelde de voorzitter mede, dat de damescontributie is verlaagd, het verschil tusschen juniores en dameslid is thans opge heven. Hierna kwam in bespreking het a.s. 50- jarig bestaan der vereeniging. Door het be stuur werden reeds voorbereidende maat regelen getroffen voor het feest, dat bepaald werd op 9 Dec. a.s. Jan Strijbos in de Rustende Jager. Het departement Heiloo der Mij. tot Nut van 't Algemeen is uit zijn asch herrezen. Het heeft de isolatie, het knusse van een klein groepje dat samenkomt en de beste boeken uitleent, opgeheven en treedt voor het voetlicht, dank zij het initiatief van den nieuwe secretaris, den heer K. Nauta Jr., die de afdeeling nieuw leven heeft ingeblazen. Aldus heeft de voorzitter, ds. Bloemhoff, voor een goedgevulde tooneelzaal van de Rustende Jager gezegd: „Wij hebben niet ongeveer neer op het inkorten tot op de helft der takken. Wanneer boomen echter heel weinig éénjarig hout bezitten, doen we er lievex niets aan, het volgend jaar worden zij dan flink ingesneden. Bij het planten strooien we bij beetjes losse aarde tussohen de wortels, waarbij we den boom voorzichtig op en neer bewe gen. Vervolgens strooien we wat Thomas slakkenmeel, om daarna het gat verder met aarde aan te vullen en stevig aan te stampen. A. C. MULLERIDZERDA. DE ROOS PRINSES BEATRIX. Wanneer er een blijde gebeurtenis in het vorstelijk Huis heeft plaats gehad, ver schijnen er kort daarna verschillende bloe men of vruchten, die met koninklijke goedkeuring vorstelijke namen dragen. Dezer dagen kreeg ik een schitterende kleurplaat onder de oogen van de nieuwe roos Prinses Beatrix, een opvallende oran jekleurige, gele roos met bronskleurig blad, de eerste bloem die de eer genoot de naam van ons prinsesje te dragen en die met haar zeer aparte kleur het Huis van Oranje alle eer aan doet. Meestal zijn dergelijke pas in den handel gebrachte rozen voor den gewonen lief hebber veel te kostbaar en dient hij ge duldig den tijd af te wachten, tot de nieu weling bij de meest gangbare soorten is ge voegd. De „Prinses Beatrix" maakt op de ze gewoonte echter een gunstige uitzonde ring, zij is n.1. reeds voor 50 cent als struikroos verkrijgbaar, zoodat ze dit na jaar ongetwijfeld in menigen tuin aange plant zal worden. Bij het aanleggen van rozenperken, den ken we er vooral aan, den grond van te voren goed om te werken, liefst zelfs eeni- gen tijd zoo laten liggen, terwijl wat oude verteerde koemest wordt toegevoegd. We zoeken een zonnig plekje uit maar niet heelemaal beschut, waar we meer kans hebben dat het gevreesde „wit" zich vormt, dan in een meer winderig gedeelte van den tuin. Rozen die in het najaar, d. w. z. vanaf half October tot half December geplant worden zullen veel vroeger bloeier dan de genen die we in het voorjaar willen plan ten. Het is ook een onjuist idee dat in het najaar geplante rozen meer kans hebben op doodvriezen, integendeel zullen deze de eersten winter na planting minder kans hier op hebben dan oude struiken, dat hebben we in den afgeloopen kouden winter nog kunnen constateeren. Om de verdampingsoppervlakte te ver kleinen, worden de nieuwe rozen na de planting halverwege ingesnoeid, om ze dan in het voorjaar, volgens de regelen van de kunst op een paar oogen in te snijden. Zouden we dit thans reeds doen, dan kun nen ze tijdens de vorst leelijk invriezen en dat willen we vanzelfsprekend voorkomen. Het dekken van struikrozen doen we het beste door ze gewoon aan te aarden, d.w.z. de grond wordt tegen de struikjes opge werkt zoodat ze ongeveer 1520 c.M. on der de aarde zitten. Dit is veel beter dan een bedekking met blad of turfmolm, dat vooral bij 'n natten winter de uitwaseming tegengaat waardoor de planten gemakke lijk schimmelen. Voor de netheid kunnen we natuurlijk wel wat turfmolm op ons rozenperk strooien, wanneer we het maar niet hoog tegen de struikjes opwerken. HET PLANTEN VAN VRUCHTBOOMEN. Nauwelijks is het fruit geoogst of we denken er al weer over om nieuwe vrucht- boomen te planten, een bezigheid die we bij voorkeur in het najaar verrichten. Na tuurlijk hebben we al verschillende lekke re soorten in den tuin, maar de echte lief hebber blijft graag aan het experimentee ren, en wanneer hij bij kennissen weer eens wat nieuws te proeven krijgt, is zijn enthousiasme weer aangewakkerd, en zal hij niet rusten voor hij de vruchten uit eigen tuin kan oogsten. Wie op straat de wagens van Gend en Loos ziet rijden in dezen tijd, zal er heel wat vruchtboomen, keurig in strooien hoe zen gepakt, in ontdekken die van de kwee- kerijen komen. Als we de boomen na ontvangst zelf willen planten, moeten we er wel aan den ken, dat het een secuur werkje is, eenigs- zins te vergelijken met den bouw van een huis. Als de fundamenten van een huis niet solide zijn, is het huis niets waard en wanneer een vruchtboom niet zorgvuldig in de aarde gezet wordt, mogen we er ooit niet veel goeds van verwachten. Allereerst moeten we er voor zorgen det de grond goed losgemaakt wordt, niet al leen in het plantgat maar ook in de omge ving om een goeden groei van het wortel gestel te bevorderen. Daarbij moet het piantgat zóó groot zijn dat de voet er hee lemaal in past, terwijl we de boom op de zelfde diepte zetten, als hij op de kweeke rij gestaan heeft. De wortels worden voor het planten goed bekeken, de gekneusde weggesneden en de andere ingesnoeid op een wijze, dat de wonden naar beneden gekeerd komen te liggen, hetgeen inrotten der wortels zal voorkomen. Over het snoeien van vruchtboomen na het planten loopen de meeningen van de liefhebbers nogal uiteen. Over het alge' meen zouden we het snoeien op kleigrond nalaten, omdat de boomen daar den eersten zomer nog geen schot maken, en den winter daarop toch op het overjarige hout worden ingesnoeid. Op lichtere gronden, zouden we van de éénjarige takken de onrijpe deelen af wil len nemen tot op een buitenoog, dit komt Autokampioen no. 45. In het laatste nummer van „Autokam pioen" geeft K. R. belangrijke tips aan mo torrijders, die, nu het weer slechter wordt, moeilijkheden met hun motoren hebben. Hierop volgt een met vele uitnemende foto's geïllustreerde bijdrage over de nieuwe brug over de Noord, bij Alblasserdam. Gees tig geschreven is de reportage „Op zoek naar den weg in het land zonder wegwij zers." Een technische bijdrage over kunst hars besluit het nummci. Toeristenkampioen no. 45. De „Toeristenkampioen" heeft een vraag gesprek gehad met dr. J. Kalf over een zeer actueel onderwerp, het beschermen van on ze kunstschatten. Het belangwekkende artikel wordt met tal van foto's toegelicht. Hans Kessens vertelt van zijn tocht langs den Slaperdijk in de mooie omgeving van Spaarndam en H. S. de Koning over zijn tochten door het boschrijke Zweden. Een bijdrage over „November, de maand, dat de bladeren vallen", geeft fraaie foto's evenals de andere artikelen. Door de stemgerechtigde lidmaten van de herv. gemeente te Heiloo werd als lid van het kiescollege herkozen de heer H. B. van Veen en gekozen de heeren J. Rus Czn. en K. Zander. Tot notabelen werden geko zen de heeren D. Bos en D. W. Postma. PLECHTIGE WILLIBRORDUSHERDENKING TE HEILOO. Met alle pracht en praal, waarover de kerk beschikt, werd in onze parochiekerk, een der kerken toegewijd aan St. Willebrord het 12e eeuwfeest van zijn afsterven her dacht. Na een 3-daagsch tridium werd Zondag morgen om kwart over 10 een pontificale Mis opgedragen door mgr. H. J. M. Taskin, prot. aspot. 's Avonds is met zoo mogelijk grooter luister een pontificaal lof opgedra gen door mgr Taskin met assistentie van vele geestelijken. Een feestpredicatie en plechtige processie besloot den feestavond. van Maandag 13 November 1939. Vor.W. STAATSLEENINGEN. 33)4 NederL 1938 3 Ned-lndië 1937 554 Duitschl. '30 m verkL BANK-INSTELLINGEN. Amsterd Bank Handel Mij Cert. v. 250 Koloniale Bank Ned Ind Handelsbank INDUSTR. OND. B1NNENL. Alg Kunstzijde Unie CaTvé Delft Cert. Nederl. Ford Lever Bros Philips Gloeil. Gein. Bezit INDUSTR. OND. BU1TENL. Ara Smelting Anaconda Betbleh. Steel. Cities Service General Motors Kennecott Copper Nortb American Rayon Republic Steel Standard Brands Steel comm U. S Leather CULTUUR MAATSCH. H V. A Java Cultuur Ned Ind Suiker Unie Verg Vorstenlanden MIJNBOUW. Alg Explor. Mij. i Redjang Lebong 100 PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon Petr 85>A 83V, 105/a 95i/4 82 15/ 105 27U/lf 66 3.0 94'/, 1281/, 379/4 249/s 62%, 4S/16 39'/, 29 '%6 17'/, 187/16 4V16 51 VIS 5l/« 3^0 220 219 969/, 60 2.45-3X0 849/16 829/, ll-Vs 923/, 83'/, 160 104'/, 28'/,-x/, 68 317 "4'/,-5i 133'/, 389/, 25-'/, 63^-4'/, 47/i6 4G/s 179/, 19i/£-t/4 52'/, 5»/io 390 228 227 106-1 62 Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Rotterdam Tapanoeli Serbadiadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Holland—Amerika lijn JavaChinaJapan lijn Kon Ned Stoomboot. Scheepvaart Unie TABAKKEN. 2301/, 243 2487/8 260-1/, lO'/s 109/, 9'/ie 9-Vis 187'/, 192-3'/, 144V, 146 102 101 122 124 54 56 97 99'/, 3'i/ir 3'/, 979/, 96'/, 106 lt0i/,-l 1059/, 108 101'/, 107'/, 1101/,-2 150-3 127 125-6 21'/, 227/8 10V» 12»/„ K8/s 15'/, 13'Vxs 78 Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atcbison lopeka Illinois Central Soutbern Pacific Southern Railw. Union Pacitic Can Pac. §Noteering per 50. x) ex-coupon tExclaim. *Exdividend. Prolongatie vorige koers 2'/,, heden 21/» WISSELKOERSEN AMSTERDAM OFFICIEEL. New-York Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga) Zürich Kopenhagen Stockholm Oslo Vorige koers heden 1.883/s 1.883/» 7.29 7.33 75.37 V, 75.37 Yt 4.14 4.16 30.80 30.71 42.26 42.24 36.42 y, 36.42)4 44.9254 44 92)4 42.85 42.85

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 3