nededaad Oueczee 3$iuteftlcuul Radiorede van minister Churchill. Steun aan bloembollenvak en boomkweekerijbedrijf. Hoogstens t 3,000.000.—. vreeselijk ongeluk te pemalang. De Russische eischen aan Finland, Herdenking van den wapenstilstandsdag. Herdenkingsrede van Rudolf Hess. rtVEEDfc BLAD Crisis-publicatie, criTUTlES BIJ UITVOER VAN eieren EN PLUIMVEE. fficieele zijde wordt bekend ge- Van met ingang van 13 November maak]' volgende wijzigingen in de restitu- x930 de jtvoer van eieren, eierproduclen tie*-,bVn "e zijn aangebracht: p ^neieren 0.80 per 100 stuks; a- ^neieren 0.60 per 100 stuks; b. een koelhuis- en kalkeieren worden c. vo0hraigemeen bedragen vergoed, die in,Lnd houden met den datum van lag in het koelhuis of het inkalken, op! i^over daarvan ten genoegen van j Nederlandsche Centrale voor Eieren en Pluimvee blijkt; tévoren als monopolieproduct ïnge- d. ^t>erde kippen- of eendeneieren 0.80 „er 100 stuks; af na 13 November 1939 geprodu- e' teerde bestanddeelen van kippen en/of eendeneieren 0.16 per kg. netto. jnvoer-prijsverschillen zijn met in- g van genoemden datum eveneens ge- Hfiizied en wel f voor eieren in schaal 0 80 per 100 6 stuks; voor eieren, eildooier n.a.g. of eiwit, in bevroren of vloeibaren toestand 0.16 per kg. netto: ie voor bevroren .gesuikerden eidooier met een suikergehalte van meer dan 5 0.13K per kg. netto; 4e voor gedroogden eidooier 0.33 per kg. netto; 5e voor gedroogde eieren (zonder schaal) 0.59 per kg. netto; ge. voor gedroogd eitwit 1.12 per kg. netto. 'S-Gravenhage, 11 November 1939. Ministerraad vergadert, - Zaterdag heeft de raad van ministers in het departe ment van algemeene zaken vergaderd. Meisje overreden en gedood. - Gister middag is te Zuidwending in de gemeente Veendam, het zesjarig meisje J. Asing bij het oversteken van den rijweg, nadat zij eerst op een passeerende auto had gewacht, door een achter deze auto komend motor rijwiel gegrepen en op slag gedood. Juweliers opgelicht. - De Amsterdam- sche politie is er in geslaagd den man aan te houden, die den laatsten tijd in de bin nenstad talrijke juweliers heeft opgelicht. Hy wist met een mooi praatje horloges, ringen en andere sieraden mee op zicht te krijgen. Een en ander placht hij dan recht streeks naar de bank van leening te bren gen om het geleende geld ten eigen bate te gebruiken. Be minister van economische zaken maakt takend, dat hij besloten heeft aan het bloem- bollenbedrijf en aan de boomkweekerij, welke beide bedrijfstakken door het verloren gaan van een belangrijk deel van den uit voer in een bijzonder ongunstigen toestand Verkeeren, financieele hulp te verleenen. Voor het bloembollenbedrijf zal deze bij stand hierin bestaan, dat aan de stichting Bloembollen-surplusfonds te Haarlem een bijdrage van ten hoogste 3 millioen gulden zal worden verleend ten einde dit fonds in staat te stellen het surplus aan bloemboller, van den oogst 1938/39 zooveel mogelijk tegen den daarvoor vastgestelden vrrgoedingsprijs in te nemen. Tot steun aan de boomkwee kerij zullen door de regeering boomkweeke- rijproducten worden opgekocht tot een be drag van ten hoogste 1 millioen gulden. Omtrent de nadere uitwerking van deze steunmaatregelen zal nog met het bloem bollenvak en het boomkweekerijbedrijf in nader overleg worden getreden. VOETBALLEN VOOR DE MILITAIREN. Het bestuur van den K.N.V.B. heeft be sloten om ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van den bond op 8 December a.s. 500 complete voetballen beschikbaar te stellen voor de onder de wapenen geroepen - VSÏ- hebber van land- en zeemacht de bestem mingsadressen nader zullen worden opge geven. De minister van defensie heeft deze schenking onder dankzegging aanvaard. Naar het „Soerabajasche Handelsblad" meldt, heeft in een vuurwerktoko's te Pe- malang ten gevolge van eigen onvoorzich- gheid een ontploffing plaats gehad, waar- 00r viif toko's zijn uitgebrand. Twee Chi- jjeesche vrouwen zijn verbrand. De toko- ouder kreeg een hartverlamming. De beide ouwen konden de achterkamer niet ver- a en, omdat het vertrek slechts één uitgang aar den toko had, waar het ontploffende uurwerk en de laaiende vlammen eiken oortocht beletten. Bij het opruimen van de v®rblijfselen der verbrande toko's waren e 'Jken der beide slachtoffers gevonden. RAMP VAN TIMBANG. Geen stikgassen opgetreden, rust Loc- schrijft; Het is nog niet heelemaal t Batoer op het Dieng-plateau, waar dess6 ~eken Sleden de modder-lahar de de«S lm'3an8 verwoest heeft en een 10-tal DpaVeden den dood vonden, darnn eruPtie punten stooten nog altijd Pen e 6n zwavelgassen uit. De uitgewor- dr00g!j ^Wvloeide modder is zoover opge- lC0Jn'dat men bijna overal erover kan den v i Gctober heeft een mantri van Pame U can°'°8ischen dienst tijdens een op- spiete_en een onderzoek van den krater en den op 'n bet geteisterde gebied vier doo- t\vep „V(,nden> n.1. de lijken van een man, Zes '|ÜLl)ven en een kind. 8evond aC er-i zÜn thans nog niet terug bij he, n- °P Hen zelfden dag hoorde men ^elke ;Peuren naar slachtoffers in de ruïne e'wof. f dessa Timbang thans is, in een der kampong-woningen zwakke ge- Minister Churchill heeft Zaterdagavond l°°r ,radl° een redevoering gehouden, aai in hy zeide, het goed te achten na te gaan, hoe de oorlog in de eerste tien voor de geallieerden is verloopen. Hy herinnerde er aan, dat Engeland de zen oorlog niet gewild heeft en zeide o.a.: U weet, dat ik het niet altijd eens ben geweest met Chamberlain hoewel wij steeds persoonlijke vrienden zijn geweest. Hy is een man met een zeer taai karakter en hy zal even hardnekkig voor de over winning vechten, als hij het voor den vrede heeft gedaan. Gij kunt er volkomen zeker van zijn, dat öf al hetgeen wat Groot-Britannië en Frankrijk ir de moder ne wereld willen behouden, teloor zal gaan, of dat Hitier, het nationaal-socialistische regime en de voortdurend terugkeerende Duitsche of Pruisische oedreiging van Europa gebroken en vernietigd zullen worden. Indien woorden zouden kunnen dooden, zouden wij al dood zijn. Doch wij worden niet verstoord door deze verschrikkelijke bedreigingen. In feite beschouwen we ze als een teeken van zwakte bij onzen vijand. Wij zijn veel sterker dan tien weken ge leden en zijn veel beter voorbereid op het doorstaan van het ergste dar, wij begin September waren. Onze marine is sterker, onze duikbootbestrijdingskrachteri zijn drie keer zoo talrijk, onze luchtmacht veel sterker, ons leger neemt nummeriek toe en de geoefendheid verbetert met den dag. De voorzorgen tegen luchtaanvallen zijn heel anders dan zij bij het uitbreken van den oorlog waren. Aanvallen van duikbooten zijn bedwongen. De duikbooten hebben een zware tol betaald. Bijna alle Duitsche den Oceaan bevarende schepen hebben hun toevlucht gezocht in neutrale havens, ter wijl onze wereldhandel gestadig voort gaat met vierduizend schepen, waarvan er steeds 2590 op zee zijn. De luchtmacht. De superieure kwaliteit van onze lucht macht is gebleken. Zoowel onze vliegers als onze toestellen zijn beter dan die van den vijand. Onze luchtmacht heeft 15 Duitsche vliegtuigen, welke gebruikt werden voor aanvallen over zee, omlaag geschoten zon der in den strijd zelf één vliegtuig te ver liezen. Wanneer wij den winter doorkomen, zonder dat een groote of belangrijke ge beurtenis zich voordoet, hebben wij in feite de eerste campgane van den oorlog gewon nen. Wij zullen in het voorjaar onze taak veel sterker en beter georganiseerd en beter bewapend kunnen voortzetten dan ooit tevoren. Laten wij daarom de onge makken dragen met geduld, omdat wij tot grooter oorlogssterkte komen, omdat Duitschland als gevolg van den oorlog te kort krijgt aan benzine en andere essen- tieele oorlogsvoorraden. Een lange reeks belangrijke gebeurte nissen is sedert het begin van den oorlog te onzen gunste geweest. Italië heeft een strikte neutraliteit be waard. Niemand kan de beteekenis onderschat ten van het vriendschapsverdrag van Groot-Britannië, Frankrijk niet Turkije. De Sovjet-Russische regeering, beli chaamd in de formidabele figuur van Sta- lin, heeft eens en vooral alle nationaal- socialistische droomen voor een drang naar het Oosten gefmnkt. De linkerpoot van den beer verspert Duitschland den weg naar de Zwarte zee, de rechterpoot betwist de controle over de Oostzee. Hoe de geschiedenis ovei deze ge beurtenissen ook moge oordeelen, het is volkomen duidelijk, waarmede wij reke ning moeten houden. Het r.ationaal-socia- list:sche Duitschland is van het Oosten afgesloten en moet het Britsche rijk en de Fransche republiek veroveren, of in deze pogingen vergaan. Thans kijken deze pochende en schetterende nationaal-socialisten met hongerige oogen naar enkele kleine landen in het Westen, welke zij kun nen vertrappen en plunderen, zooals zij Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije en Polen hebben vertrapt en geplunderd. Thans wenden zij hun meedoogen- looze doch tamelijk voorzichtige blik op de oude, geciviliseerde en geen aanstoot gevende nat'es van Neder land en België. Zij hebben er niet de voorkeur aan gegeven, de Britsche vloot, welke hun aanval in ae Firth of Forth ir, dafgeloopen week heeft af gewacht, lastig te vallen. Zij deinzen terug van het stalen front van het Fransche leger langs de Maginot.-1'nie. Hun gedweeë dienstplichtigen wor den in groote aantallen opeengehoopt langs de grenzen van Nederland en België. De nationaal-socialisten hebben aan deze beide staten zeer onlangs nog plechtige verzekeringen gegeven: geen wonder, aldus Churchill, dat de be zorgdheid groot is. Niemand gelooft een woord, van wat de heer Hitier en de nationaal-socialistische party zegt, en daarom moeten wij den toestand als ernstig beschouwen. Ik zal mij niet aan de voorspelling wagen of de waanzin van een in het nauw gedreven maniak den heer Hitier zal drijven tot de ergste t an al zijn misdeden, doch ik wensch te zeggen, dat het buiten twijfel staat dat het lot van Nederland en België, gelijk dat luiden. Haastig begon men de ingezakte wanden op te ruimen om na een half uur opruimingswerk 6 geiten en 2 kippen te vin den, alle nog springlevend waren en dat na 1Ü dagen zonder voedsel en byna zonder lucht. Bij het onderzoek heeft men geconsta teerd, dat, in tegenstelling met de uitbars ting van 1928 geen stikgassen zijn opgetre den. van i olen, Tsjecho-Slowakije en Oos tenrijk beslist zal worden door de overwinning van het Britsche rijk en de Fransche republiek indien wij over wonnen zijn, zullen allen tot slavernij worden gebracht en zullen de Ver- eenigde Staten de eenige overblijven- den zijn om de rechten van den mensch te behoeden. Wanneer wij niet vernietigd zullen worden, zullen al deze landen gered worden en her steld in leven en vrijheid. In het verdere verloop van zijn rede voering zeide Churchill, dat het nationaal- socialisti: che Duitschland geen enkelen vriend op de geheele wereld heeft. De geheele wereld, aldus Churchill, is tegen Hitier en het Hitlerisme. Het is inderdaad een plechtig oogenblik, wanneer ik tot u spreek op dezen tienden Zondag na het uitbreken van den oorlog, doch het is ook een oogenblik geschraagd door vastberadenheid en hoop. Spreker herinnerde eraan ook in den laatsten oor log de leiding te hebben gehad over de Britsche marine. Hij is er zeker van, dat er nog zwaar weer te wachten is, doch is van gevoelen, dat het Duitschland, dat thans aanvalt, veel minder krachtig is opge bouwd en een organisme bezit, dat minder hecht gegrondvest is, dan het Duitsch land, dat de geallieerden en de Vereenigde Staten voor 21 jaar genoopt hebben, een wapenstilstand te vragen. Wy zijn zeker van ons zelf. Tenslotte zeide spreker, dat er zelfs in Duitschland millioenen zijn, die ontoe schietelijk zijn tegenover het nationaal- socialistische regime. Laat hun temidden van de verwarring en gevaren moed scheppen, daar het zeer wel zou kunnen, dat de definitieve wegvaging van een noodloitige overheersching den weg zou kunnen banen voor een solidariteit op breeder basis van alle menschen, in alle landen dan wij ooit konden hebben be raamd, indien wij niet tezamen door het vuur zouden hebben gemarcheerd. Uit Moskou wordt gemeld: Rusland heeft van Finland geëischt afstand van een vloot- basis in het gebied Hangö aan het begin van de Finsche golf, voorts het recht om versterkingen aan te leggen op eilanden, gelegen in het oostelijk deel van de Finsche golf en in de streek van Stirsuden, evenals op de eilanden Djorkö en Humalioki bij het schiereiland van Karelie. Over deze eischen worden bijzonderheden gegeven door de Krasny Flot in een artikel onder het opschrift: „Kwesties der vlootde- fënsie der URRS in het noordwesten". Het blad is van meening, dat het nog onmogelijk is Leningrad met succes te verdedigen zon der de eilanden Hogland, Seiskari, Lavan- saari, welke gelegen zijn aan de uitmonding van de flesschenhals van Kronstadt. De Russisch-Finsche grens in het uiterste noor den bij de streken der schiereilanden van Ribatchy en Sredny is op onhandige- en niet-natuurlijke wijze getrokken". De militaire zwakheid van Finland, dat bijna geheel ontbloot is van defensiemidde len in het noorden, zou een vijand in staat stellen zich zonder moeite van zijn eilan den meester te maken en de golf van Kola en den uitgang van Moermansk te contro leeren, dat de eenige Russische haven in steeds ijsvrije wateren in het noorden vormt, zoodat de kusten van Moermansk door dien vijand zouden kunnen worden be dreigd. Het blad wijst erop, dat Finland niet in staat is, zelf zijn defensie te verzekeren en de samenwerking der URSS moet aanvaar den. Alleen langs den weg van wederzijd- sche hulp met de URSS kan een land als Finland weerstand bieden aan een vijande lijke luchtmacht, die in staat is, onbereken bare schade te veroorzaken voor zijn staats huishouding. Vervolgens worden de Finsche leiders we derom beschuldigd, hardnekkig weerstand te bieden, tegen de belangen van hun land in, als gevolg van ophitsing van buiten. Geen laatste concessies. Het telegraafagentschap der Sovjet Unie meldt uit Moskou: Een Engelsch blad heeft een bericht uit Helsinki gepubliceerd, vol gens hetwelk Stalin opnieuw de laatste con cessies van Finland zou hebben verworpen. Tass is gemachtigd te verklaren, dat dit bericht in geen enkel opzicht met de feiten strookt. De Finnen hebben „geen laatste concessies" gedaan, zoodat Stalin deze ook niet kon verwerpen. Volgens een informatie van Tass komen de Finnen niet alleen niet tegemoet aan de mi- nimumvoorstellen van Sovjet Rusland, doch neemt integendeel hun onverzoenlijkheid toe. Tot onlangs hadden de Finnen op de landengte van Karelië slechts twee of drie divisies tegenover Leningrad, terwijl zij dit aantal thans hebben verhoogd tot zeven. Op deze wijze demonstreeren zijn hun on verzoenlijke houding. Verklaringen van minister Erkko. Uit Helsinki wordt gemeld: De minister van buitenlandsche z&ken, Erkko, heeft tegenover buitenlandsche journalisten ver klaard, dat het niet waarschijnlijk is, dat de Finsche regeering eenigerlei verdere con cessies zal doen op de Sovjet-Russische eischen aangezien zij in beginsel zoo ver mogelijk is gegaan. Terwijl de regeering sympathie gevoelde voor den wensch van den Sovjet om de defensie van het district van Leningrad te versterken, moet zij oog hebben voor de veiligheid van haar eigen land. De eisch betreffende een vlootbasis in dc Finsche Golf staat gelijk met een vraag aan Engeland en Amerika om respectievelijk het eiland Wight en Sandy Hook op te geven. Erkko voegde hieraan toe, dat de Finsche gpdelegearden in Moskou sinds vier dagen geen onderhandelingen hadden gevoerd. Het zou te betreuren zijn, wanneer de gedele geerden verplicht zouden zijn naar Helsinki terug te keeren. Een besluit daaromtrent is echter geheel aan hun oordeel overgelaten. Opschorting der besprekingen beteekent niet dat zij mislukt zijn. Zij zouden later hervat kunnen worden door rechtstreeksch contact of door diplomatieke kanalen. Erkko legde er den nadruk op, dat de besprekingen ge voerd zijn in een kalme, normale atmosfeer. De minister verklaardde, dat de Finsche delegatie waarschijnlijk heden of morgen naar Helsinki zal terugkeeren ingeval niets bijzonders geschiedt, waardoor een verder verblijf in Moskou noodig zou zijn. Op de vraag, of er troepenconcentraties plaatsvin den aan de Finsch-Russische grens, ant woordde de minister, ^iat Finland zekere maatregelen heeft genomen. Finland betoogt. De Zondag is in het geheele land gewijd aan betoogingen voor de landsverdediging. In alle steden zijn vergaderingen gehouden en officieele persoonlijkheden hebben er het woord gevoerd om de bevolking aan te sporen, kalmte, moed en geduld te bewa ren. In Helsinki werden de betoogingen bij gewoond door de gezanten van Zweden en Denemarken. In Frankrijk. De wapenstilstandsdag wordt dit jaar te Pary's wel herdacht, doch niet met het ge bruikelijke vertoon. De regeering was van meening, dat de omstandigheden dit niet gewenscht doen zijn. De overheisdiensten en handel en bedrijf hebben normaal gewerkt. Toch zijn eenige plechtigheden doorge gaan. Op de begraafplaatsen werden bij de monumenten der gesneuvelden bloemen en kransen gelegd. Ten behoeve van de oud- strijders worden speldjes en bloemen ver kocht. Bij het graf van den Onbekenden Soldaat werden kransen gelegd. Tal van autoritei ten waren er aanwezig. Van tien uur af heb ben afdeelingen der geallieerde troepen er haar plaatsen ingenomen. Afdeelingen van regimenten, welke het eerst Duitschland binnen trokken, stonden na een compagnie Poolsche infanterie rechts van het monument opgesteld, links stond een sterke afdeeling van de grenadiers Ragrde, wélke eveneens van het front was gekomen. Om tien uur 40 werden korte bevelen in het Fransch en En gelsch gegeven: leden der regeering arri veerden. Zij werden verwelkomd door den militairen gouverneur van Parijs, generaal Hering en generaal Herbillon, den plaatse lijken commandant. Om elf uur werd het „Te velde" gespeeld, waarna de minuut stilte wordt in acht genomen. De president der republiek legde een zeer groote bos bloemen bij het monument. In een voor de microfoon gehouden toe spraak zeide president Lebrun, dat alles ge daan was om een catastrophe te voorkomen en dat Frankrijk zich niets te verwijten heeft. Tegenover de methoden van geweld heeft het zijn wensch naar verzoening en vrije en loyale onderhandelingen gesteld. Het heeft toegestemd in een vrede van op offering, welke het vreeselijk hebben ver scheurd in zijn internationale affecties, het vadrland heeft zichzelf evenwel moeten terugvinden tegenover dezelfde gevaren als van Augustus 1914. Het heeft opnieuw de wapenen moeten opvatten. Al zijn kinderen kwamen de kracht van hun armen of het licht van hun verstand brengen. Met trouw, kalmte en vastberadenheid doen allen hun plicht. De president vertelde van een dezer dagen aan Lotharingen en den Elzas gebracht bezoek, waar hij velen heeft gezien, die ook twintig jaren geleden hebben gediend. Voldaan is de president teruggekeerd, vol vertrouwen in de toe komst. Spreker brengt hulde aan leger en vloot. Hij noemde de overwinning een zeker heid. Frankrijk en Engeland vormen de sterkste macht ter wereld. Lebrun verklaarde tenslotte, dat de wereld met de geallieerden is, dat zij begrijpt, dat het succes der geallieerden een algemeen en menschelijk belang heeft. Dat is onze recht vaardiging. Onze trots. De waarborg voor onze overwinning, aldus besloot spreker. In België. De herdenking van den wapenstilstand ging gister in België gepaard met de tradi- tioneele bedevaart naar het graf van den Onbekenden Soldaat. De koning, prins Karei en prins Boudewijn waren bij de plechtig heid tegenwoordig. In Engeland. Zaterdagmorgen om elf uur, het tijdstip waarop de gebruikelijke stilte in acht wordt genomen, stonden 300 tot 400 menschen in Whitehall nabij de Cenotaaf. Het verkeer hield stil, hoewel de politie tot doorrijden order had gegeven. Ook in vele Londensche kantoren werd de stilte in acht genomen, maar het werk werd niet algemeen gestaakt, zooals in vorige jaren het geval was. CHAMBERLAIN GAAT VOORUIT. De doctoren van Chamberlain verklaar den, dat hy op bevredigende wijze vooruit gaat. Gedurende het weekeinde zal de mi nister-president nog het bed houden, ten einde zooveel mogelijk rust te hebben. Hij blijft echter zijn normale werkzaamheden vervullen. REDE VAN TSJANG-KAI-SJEK. Tsjang-kai-Sjek heeft gisteren het woord gevoerd in zesde plenaire zitting van het centrale executieve comité der Kwo- minglang. Hij verklaarde, dat de oorlog met Japan een einde kon nemen wanneer Japan er in toestemde af te zien van zijn veroveringsdroomen en er zich rekenschap van gaf aat alleen een voorspoedig en vrij China zijn eigen vrijheid en voorspoed kan waarborgen. De generalissimus gaf als zijn meening te kennen, dat de Japansche ope raties tot mislukking gedoemd waren. Hij besloot met de buitenlandsche poli tiek van China als volgt te definieeren: 1. Weerstand bieden aan agressie teneinde de onaantastbaarheid van het gebied en 't bestuur te beschermen; 2 De geldigheid van de internationale overeenkomsten in acht te doen nemen in het bijzonder het negenmogendhedenverdrag, het volken bondshandvest en het antioorlogspact. 3. Verwerping van adhaesie aan ieder anti communistisch pact en 4. Handhaving van de volstrekte onafhankelijkheid van de diplomatie. HET AANBOD VAN GOEDE DIENSTEN De Duitsche ambassadeur te Brussel heeft minister Spaak medegedeeld, dat de inhoud van het telegram, hetwelk de koning der Belgen en de koningin der Nederlanden Dinsdag j.1. tot den rijkskan selier hebben, gericht, zorgvuldig zal wor den onderzocht. De paus heeft het volgende telegram gezonden aan koning Leopold van België: „Wy hebben ten zeerste gewaardeerd de nobele gevoelens, welke de boodschap van Uwe Majesteit en van de koningin der Nederlanden geïnspireerd hebben en wij bidden God, die de harten der men schen in handen heeft en de menschelyke gebeurtenissen bestiert, dat hij, in zijn barmhartigheid de wegen moge openen naar een waarachtigen en duurzamen vrede." Met het oog op het Belgisch-Nederlandsch initiatief heeft generaal Franco een telegram gezonden aan koning Leopold, waarin hy uitdrukking geeft aan de belangstelling van Spanje voor alle daden, welke een herstel van den vrede beoogen .De vrede kan ver wezenlijkt worden dank zy den goeden wil van allen. De plaatsvervanger van den Führer, rijksminister Rudolf Hess, heeft bij de plechtigheid voor de slachtoffers van den bomaanslag te München, een herdenkings rede uitgesproken, waarin hij o.a. zeide: Het Duitsche volk neemt in dit uur af scheid van de slachtoffers van een gru welijke misdaad, welke haar gelijke in de geschiedenis nauwelijks kent. Het buigt zich neer voor de slachtoffers, die getrof fen zijn door den dood, welke voor den Führer bestemd was. Zes oude getrouwen van den Führer liggen hier opgebaard voor de Feldhernnhalle, tezamen met een jonge vrouw en moeder, die bij de plichts getrouwe vervulling van haar beroep door het noodlot achterhaald werd. Geheel Duitschland deelt in de smart van de fa milieleden. De dooden zullen door het Duitsche volk niet vergeten worden. De dooden hebben het Duitsche volk voor oogen gesteld hoe vreeselijk de aan slag was, welke den Führer was toebe dacht. De aanstichters van de misdaad hebben het Duitsche volk geleerd te haten. Zij hebben de overgave van dat volk aan den opgedrongen strijd, zijn bereidwil ligheid alles op het spel te zetten, oneindig verhoogd. Door het wonder van de red ding van den Führer werd het geloof on wrikbaar: de Voorzienigheid heeft ons den Führer behouden, want de Voorzienigheid heeft hem ons gezonden en het is onze vaste overtuiging, dat zooals deze misdaad zich ten gunste van den Führer uitwerkt, ook de groote misdaad de losgebroken oorlog zich ten gunste van den Führer en van Duitschland, ten gunste van de geheele wereld, zal uitwerken. Want de overwinning van Duitschland zal aan de wereld werkelijken vrede brengen, zal de oorlogsdry vers ervan weerhouden, nog eens vreedzame volkeren te omsingelen en te overvallen. Deze overwinning echter zal den tegenstanders van den volkerenvrede verhinderen, misdaden te begaan, zooals deze, waarvan wij de slachtoffers thans ten grave dragen. Onze vijanden roepen wij toe: Ge hebt ons den Führer willen ont nemen en ge hebt hem ons nader gebracht dan ooit. Ge hebt ons willen verzwakken en hebt ons nu sterker gemaakt. Ge hebt gehoopt ons het geloof in de toekomst te kunnen ontrooven en hebt slechts het ver trouwen versterkt in een Voorzienigheid, die met Duitschland is. Ge hebt gehoopt, ons het vertrouwen in de overwinning te kunnen ontnemen nooit was het Duit sche volk zekerder van de overwinning dan thans. En al zet ge de hel in beweging, ons zal toch de overwinning zijn De over winning is de dank aan de dooden. Hitier bezoekt de gewonde slachtoffers. In aansluiting op de plechtigheid bij de Feldherrnhalle te München heeft Hitier zijn oude vrienden, die bij den bomaanslag zware verwondingen gekregen hebben, in het ziekenhuis opgezocht. Daarna bezich tigde hij de plek van den aanslag in den Bürgerbraukeller en liet zich door den leider der commissie van onderzoek, uit voerig inlichten. Omtrent de plechtigheid bij de Feld herrnhalle wordt nog gemeld, dat Hitier na de rede van Hess bij elke lijkkist een krans neerlegde en de doode kameraden voor het laatst groette. Na het lied „Vom guten Kameraden" werden zeven salvo's boven de lijkkisten gelost. Gevolgd door Hess en Wagner verliet Hitier daaroi de Feldhernnhalle. REDE VAN DEN CANADEESCHEN GOUVERNEUR-GENERAAL. Lord Tweesmuir, de gouverneur-gene raal van Canada, heeft in een radiorede ter gelegenheid van wapenstilstandsdag gezegd: „Wanneer de oorlog eenmaal gewonnen zal zijn, zal een blijvende regeling getroffen moeten worden. De fouten, begaan aan het einde van den vorigen oorlog, zullen moeten worden vermeden. Een krachtig en permanent systeem zai uit den chaos van den oorlog te voorschijn moeten komen. Laat ons dezen dag wijden aan een uiterste krachtsinspanning, opdat wij niet alleen den aanval van barbaarschheid kunnen afslaan, maar ook met Gods hulp een nieuwe wereld van vrede en vrijheid voor onze kinderen kunnen scheppen." AMERIKAANSCHE TEGENSPRAAK. Het Amerikaansche ministerie van oor log spreekt het bericht tegen, volgens het welk in den Stillen Oceaan en aan de Atlantische kust mijnen gelegd zouden worden.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 7