DE WILD Een Hollandsch schip in de vaart. StJCOLAMDEAUX BOCKBIER. fa. A. SCHELLINGER. WAARIN ^armenhuizen obdam heerhugowaard egmond aan zee heiloo schermerhorn noordschapwoude een flink MEISJE, WESTERLICHT Een stuit MEST Zondag-rijverbod opgeheven, BATAVUS- en UNION-MOTOREN NAUTA! OUDE NIEDORP Het leven aan boord. WILHELMINA MONIKA ELLY. CORNELIS STAPEL, Gevraagd Zit- en Slaapkamer Te koop: 65 Are Bieten met blad, bij D. de Vries, Oterleek. Uit voorraad leverbaar tegen oude prijzen. ARY BOON, Dijk 13, Alkmaar. figuurzaag- en timmerdoozen, gereedschappen, schaatsen etc. N.V. E£BSXE BLAD Filmavond Nut. Maandagavond had in de zaal van den Slikker een filmavond plaats uitgaande heef de Mij- tot Nut van 't Algemeen. Te va° 8 uur opende de nieuwe gekozen voor- rUt^r de heer A. Kroon, deze bijeenkomst ZI t de aanwezigen welkom te heeten en in ft bijZonder den filmoperateur, die, naar hij „te de talrijke bezoekers een genotvol- jen'avónd zou verschaffen. Hierna nam het programma een aanvang t bet filmjournaal, 'n prachtig gekleurde Tekenfilm, daarna een course van paarden sport en vervolgens het hoofdnummer ,Stormduivels". j)e aanwezigen hebben tenvolle genoten nog beter zou een en ander tot zijn recht Tin gekomen, als de zaal zich hiervoor leen de Het Nut kan echter op een goed geslaag den avond terugzien. Vergadering L.T.B. Maandagavond vond een vergadering plaats van den r.k. land- en tuinbouwbond in het café van den heer Brouwer te 't Veld. De opkomst was zeer goed. De heer G. Groen stelde voor den afge vaardigde op te dragen, te bepleiten, dat voor elke 2000 kg tarwe 3 boven den richtprijs wordt uitbetaald, dus 14 inplaats van 11- Dit voorstel werd aangenomen. De heer H. Poland bepleitte het verleen en van uitzonderingen t. a. v. het verbod tot het niet-verbouwen van groenten en aard appelen door tuinbouwers, die meer dan 10 ha bebouwen. Ook dit zal ter algemeene ver gadering ter sprake worden gebracht. Op voorstel van den heer J. de Boer zal worden besproken de kwestie, dat voor kool die doordraait 1 minder wordt uitbetaald dan de minimumprijs. De heer H. Poland vond het funest dat de doorgedraaide bloemkool niet direct wordt vernietigd, doch na de veiling voor den exporteur uit de hand te koop is voor den minimumprijs. Voorgesteld zal worden dit in de toe komst te voorkomen. De heer H. Schouten wenschte gaarne de te geringe toewijzing te zien besproken van voeder voor varkens. Deze toewijzing is te gering om de dieren vet te krijgen. Op voorstel van het bestuur wordt be sloten het overschot van het plantgoed van loembollen gezamenlijk te verkoopen voor veevoer, indien is gebleken, dat deze niet door de regeering zal worden overgenomen en uitbetaald. De geestelijk adviseur gaf hierna een leer zame lezing over plantenziekten, toegelicht met een serie lichtbeelden. Hoofdingeland benoemd. Tot hoofdingeland van den polder Ob- dam, in de vacature ontstaan door het over lijden van den heer Th. Smit te Wogmeer, is benoemd de heer C. de Haan te Spierdijk. Spoedvergadering Neutr. Middenstand. Dinsdagavond vergaderde de Neutrale Middenstand in café De Rus, onder presi dium van den heer P. Glas, voorzitter der vereeniging. Hij betreurde het, dat niet meer personen naar deze vergadering wa ren opgekomen. IIngekomen was een schrijven van den Kon. Ned. Middenstandsbond, waarbij mededeeling werd gedaan van het zenden van een adres aan den minister met een betuiging van teleurstelling over het aan nemen van de prijsopdrij nngswet in den huidigen vorm. De minister houdt vast aan de stelling, dat men oude voorraden tegen oude prijzen moet verkoopen, wat niet juist is, omdat, als een middenstander zijn voorraad op peil houden wihij méér geld in zijn zaak zal moeten steken wat tot winstderving leidt of tot kapitaalver lies. Adressanten drongen er op aan dat de prijsbepaling moet geschieden naar de vervangingswaarde. De voorzitter deelde mede, dat hierover reeds een proefproces was gevoerd, het welk door den betrokken middenstander in laatste instantie was gewonnen. De voorzitter èeelde mede, dat er een vergadering was gehouden van alle ver- eenigingen voor burgerlijken hulpdienst voor gevallen van evacuatie uit andere ge bieden van Nederland. Een groot aantal personen zal dan hier moeten worden ondergebracht, wat veel krachtsinspanning en organisatie zal vragen. Geheel onver wacht zal di4 vermoedelijk gebeuren. Eenparig was men van oordeel dat hier de helpende hand moet worden geboden. Een Zwollenaar, die als stuurmansleer ling aan boord van het s.s. Simaloer zijn eerste reis maakt van Amsterdam naar de Golf van Mexico en vandaar langs vier havens in Zuid en Zuid-Oost Afrika naar Soerabaja en andere havenplaatsen in Ned.-Indië, om vervolgens terug te keeren naar Nederland, vermoedelijk via de Kaap, mogelijk ook via Amerika, zal in enkele brieven van zijn ervaringen vertellen. Waar de reisavonturen van onze Hol- landsche schepen thans alle aandacht hebben, vertrouwen wij wel, dat er voor deze vlot geschreven brieven wel belang stelling zal bestaan. Wij laten de eerste hier volgen: Atlantische Oceaan. Wjj schieten al mooi op: 32 gr. 30 min. N.B., 42 gr. W.L. Op deze cijfers ben ik erg trotsch. Niet omdat zij een punt aan duiden ergens op den Oceaan, rond 2200 zeemijlen van Holland, waar ik, toen ik dezen brief begon, het genoegen had te varen, maar omdat ik zelf heb uitgere kend, waar ons schip toen was. En de officier op de brug, toen ik naast hem de wacht betrok, zei, dat het zoo goed was. Daarop was ik zoo trotsch, als toen ik, jong padvinder, op kompas onder gedekte luchten over de Veluwe zwervend, juist op het punt kwam, waar de hopman het gewild had. Wanneer ik op de brug van ons goede schip, of voor van de boeg, uittuur over de zee, dan is het uitzicht er toch wel wijder dan op onze prachtige Veluwe. De helblawe watervlakte met de witte koppen van de steigerende golven spat schuimend uit elkaar langs den steven van ons schip, dat een breede, lichtende baan achter zich aan sleept. De zon, die nog niet lang geleden is opgegaan, ver daarachter ligt Europa en de wolken eerst rose gekleurd heeft en dan verzil verd, en den grijzen Oceaan blauw heeft getint, sprankelt in duizend zonnen over de zee-zonder-eind. 't Water ruischt langs den boeg, de wind zingt door de masten en begeleidt het lied der matrozen, over meisjes aan den wal. Niet droomen, rr.aar werken. Maar het is geen leven van droomen, bier op Simaloer. Het is er werken, maar bet werken is er een genot. Je moet als leerling van alles doen op de brug: sturen en ramen zeemen, instrumenten lezen, de richting en de kracht van den wind bepa- en en den toestand van de zee, en des nachts naar de sterren kijken, maar zonder droomerijen. En in den dekdienst: schil deren en bikken en sjorren en touwen xnoopen en kabels splitsen en sjouwen. oo werk je van 's morgens vier tot acht, en van negen tot half twaalf er weer van t°t acht uur 's avonds. Ut eigenlijk werk je hier altijd. Als mand aan den wal klaar is met zijn €r*> zoo zei mij e enmatroos, die filosoof as geworden, dan gaat hij naar huis en tg^t zijp werk. Hij is er uit en ontspant c Maar wij blijven aan boord en als werkuren om zijn, dan sta je klaar "t leder oogenblik als het moet weer aan gang te gaan. Vanavond weet je, wat nJan<fcag gedaan hebt, maar je weet lip of je morgen tien of misschien veer- mtr in touw zult zijn. Zoo ben je eigenlijk altijd bezig, of klaar om bezig te zijn. Dat zul je wel eens zien, jongeman, als de schuit in de haven ligt om te laden. Prachtkerels. Het zijn prachtkerels, die matrozen. Prachtkerels zijn het allemaal hier aan boord, van den baas af tot de dienende Javanen toe. De Chineezen hieronder bij de machinekamer, ken ik niet zoo, maar ik zal ze er ook maar bij nemen. Ze hooren toch ook tot ons huishouden van een man of veertig. Er wordt wel eens gekankerd, maar niemand meent er veel van. Alleen als ze het hebben over hun vrouwen, van wie ze zoo lang wegblijven, maar in het voor uitzicht van het weerzien krijgt het ge kanker al een vroolijken toon. Helpen doen ze elkaar allemaal met wat ze maar kunnen. Er is maar één ding, waarin ze elkaar de loef trachten af te steken, dat is het gebruik van krachtige termen. Maar dat schijnt er nu eenmaal bij te hooren, en daarom doe ik al is het ook beschei den, zooals een jongmaatje past er ook maar een beetje aan mee. Het heeft dit voor, dat je beter begrepen wordt. Een 6000 tons wereldje. Het is 'n fijn leven hier aan boord. Af- beulerij, waarschuwde mij iemand voor ik van den wal ging. Niks hoor. Poot-aan spelen, ja. Maar je hebt er de vrije lucht bij en de zee en de zon en maan en sterren en de zingende wind, en, soms, den bulde renden storm, en veertig mannen, die ook werken en die als ze eens narigheid heb ben, deze versjouwen als de lading in een ruim, mannen, die zingen en grappen maken, die je ook wel eens plagen en die je terugplaagt, met wie je vreugde en moeilijkheden deelt op dit 6000 tons wereldje, en met wie je allemaal wel eens verlangt naar je vrienden en je kennissen in je land, en de huiselijke sfeer van het gezin. Maar of je, zooals je nu daarnaar soms verlangt als je er tenminste tijd voor hebt dan ook niet verlangen zoudt naar de zee en den eindeloozen hemel met zijn schitterende dagen en zijn blinkende nachten, en naar die ruwe, hartelijke kerels om je heen, dat weet ik niet, want ik vaar nog pas voor den eersten keer. En zoo zijn we verder gevaren. Weer een kleine 2000 zeemijlen meer naar het Westen, met een vaartje van 12 mijl, of zooals we het zouden zeggen als we door Holland fietsen, van rond 22.5 km per uur. Inmiddels is in Europa de oorlog uitge broken. Wij hebben ervan gehoord door de radio. En we praten erover en vragen ons af, of Amerika neutraal blijft en wat er met ons schip gebeuren zal als het niet zoo is. En wij varen verder en werken en maken ons geen zorgen voor ze er zijn. Land. Dat was een merkwaardige gewaar wording, vanmorgen om vier uur, toen ik met de koffie en de log op de brug kwam bij den stuurman. Land, na zeventien dagen water. Aan stuurboord de lichten van Miami Oostkust van Florida. Nog twee dagen en dan de eerste haven: Tampa. Voor de eerste maal voet op Amerikaanschen grond. We varen verder.. Weer een werkobject voor werkloozen. de Reeds vele jaren lang zijn in eigen gemeente verscheidene werkobjecten uit gevoerd, waardoor de gemeente verfraaid is. Uiteraard werd het steeds moeilijker geschikte objecten te vinden. Momenteel beschikt de gemeente nog slechts over één eigen object, namelijk den aanleg van een sportveld, waarbij een veertigtal werkloozen tewerk gesteld zijn, Intusschen is het gemeentebestuur erin geslaagd 10 werkloozen geplaatst te krijgen bij de werkverschaffing te Castricum en 40 in de Wieringermeer. En thans heeft het ge meentebestuur gedaan gekregen, dat een aantal werkloozen geplaatst kan worden bij een centrale werkverschaffing in eigen gemeente, namelijk den aanleg van een verbindingsweg tusschen de Zuiderstraat en den nieuwen provincialen weg. Hier aan zal ruim 14.000 verloond worden, hetgeen dus beteekent, dat weder onge veer 20 werkloozen hier gedurende een jaar werk zullen vinden. Voor deze werkverschaffing gelden weder de gebruikelijke voorwaarden, t. a. v. tewerkstelling van hoofden van gezin nen en kostwinners. Het accoordloon is gesteld op 28 cent per uur, met een ver goeding van 22 cent per uur voor regen verlet. De leiding berust bij de Nederland- sche Heidemaatschappij. De premie, ver schuldigd ingevolge de ziektewet, moet voor de helft op de arbeiders verhaald worden, tot een maximum van 1 procent van het dagloon. Veel liefhebbers. Voor de betrekking van gemeente ontvanger hebben zich 55 sollicitanten aan gemeld. Wolhandkrab. De visscher F. Offringa heeft in de Ringvaart bij Schermerhorn een Wolhand krab gevangen. Verduisteringsoefening. De luchtbeschermingsoefening op Maan dagavond 13 Nov. is uitstekend geslaagd. De straatverlichting brandde niet en uit geen der huizen straalde eenig licht naar buiten, zoodat de medewerking van de ingezetenen algemeen was. Commissie van beheer der Lan- gendijker gasfabriek. De commissie van beheer der gasfa briek van de Langendijker gemeenten en Sint Pancras vergaderde Dinsdagmiddag in het kantoor van de gasfabriek. Voorzitter was de heer J. Kroonenburg, burgemeester van Sint Pancras. Onder meer werd medegedeeld, dat het gasverbruik in de eerste drie kwartalen van 1939 3.7 lager was dan in hetzelfde tijdvak van 1938. Aangezien de achter uitgang op eind Augustus 4.8 was, gaat men dus nu weer vooruit. Het aantal aan sluitingen is sinds eind September toege nomen. Eind October was dit 2109, terwijl nog 55 aansluitingen te boek staan om te worden uitgevoerd. Een en ander is wel een gevolg van de dreigende petroleum- distributie. Aan de orde werd gesteld de vaststel ling van een ambtenarenregelement voor de gasfabriek. Verschillende heeren voerden over dit onderwerp het woord. Hierbij kwam nog naar voren, dat de bonden ook over dit ambtenarenreglement gehoord zijn. Slechts een van de drie stelde prijs op de instelling van het G. O. Men besloot ten slotte, de bepaling ongewijzigd te laten. T. a. v. de doorbetaling" van onder de wapenen geroepen militairen bleek dat in deze zaken al is voorzien. Er is een rege ling, zoowel voor de gewone militaire ver plichtingen als voor die in buitengewone tijden, zooals nu. De voorzitter deelde mede, dat in het artikel, de wachtgeldregeling inhoudende, en verwijzende naar de rijkswachtgelden- regeling, alles is opgenomen, wat voor heen in zeer vele artikelen is opgenomen. De heer C. Borst, Oudkarsp 1, had be zwaar tegen art. 18, waarin bepaald wordt, dat een ambtenaar van de fabriek geen lid of plaatsvervangend lid van de commissie van beheer mag zijn. Na eenige gedachtenwisseling, waarvan verschillen de heeren deelnamen, werd het artikel gehandhaafd. De heer Borst, Oudkarspel, zeide, dat het artikel over het ontslag van ambtenaren met revolutionnaire gezindheid zeer vaag is. Spr. vond het niet juist, dat iemand, die zijn werk goed doet, om zijn politileke ge zindheid ontslagen wordt. Hierover ontstond wederom eenige dis cussie, daar de heer Kamer meende, dat de heer Borst hier tegen de belangen van zijn gemeente ingaat. De heeren Schelhaas en Kaan vonden de gedragslijn, welke de heer Borst volgde, niet juist. Anderen, o.a. de heer Schrijver, gaven den heer Borst gelijk. Als er een besluit werd genomen, dat tegen spr.'s principes was, zou hij tegen stemmen. Hierna werd het ambtenarenreglement vastgesteld. Alleen de heer Borst stemde tegen. De firma's Verburg, J. H. Keizer en Van Sorge verzochten den prijs van in dustrie-gas te verlagen. Het bestuur stel de voor, dezen prijs van 6 tot 5 ct. per M3 te verlagen, waarmee de vergadering ac- coord ging. Van het administratief personeel van de fabriek was een verzoek om salarisver- hooging ontvangen. De loonen van het terreinpersoneel zijn nog hooger dan die van de klerken-incasseerders, n.1. resp. 1275.04 en 1265.64 (d.i. na aftrek van de kortingen). Verzocht werd het salaris van den assistent-administrateur met 300 en dat van de klerken-incasseerders met 400 te verhoogen. Voorts werd verzocht den heer van den Abeele te belasten met de propaganda voor het gasbedrijf tegen een salaris van 200 per jaar. Na eenige besprekingen besloot de com missie, de grondsalarissen van de klerken incasseerders met 200 te verhoogen, dat van den incasseerder te St. Pancras met 150, terwijl de jaarlijksche verhoogin gen van den ass.-adm. zoodanig werden ge regeld, dat deze i.pl.v. in zeven jaar in vier jaar op zijn maximum kon komen. Aan alle ambtenaren van het kantoor zal de propaganda worden opgedragen. Naar de bereikte resultaten zullen aan het eind van het jaar gratificaties worden uit gekeerd. Aan jonggehuwden zal door het gasbedrijf een gascomfoor als geschenk worden aangeboden. Bij de besprekingen van de begrooting wees de heer Borst er op, dat het wel als een bezwaar wordt gevoeld ,dat de gas- rekeningen per maand worden geïncas seerd. Kar. dat niet over kortere.i termijn? De directeur deelde mede, dat men hier voor wel een soepele regeling heeft. Er bestaat de mogelijkheid om vastrecht te nemen. Dat kost niet veel. Besloten werd aan de leden "'an het be stuur der commissie 2.50 presentiegeld per vergadering uit te keeren. Na nog eenige besprekingen over ver schillende posten van de begrooting werd deze vastgesteld op een totaal bedrag van 83.754.96 voor den gewonen dienst en 71.303.28 voor den kapitaaldienst. JiacMèecicfUen AMSTERDAM, 15 Nov. 1939. Op de heden gehouden aardappelenmarkt waren de prij zen onveranderd. Aanvoer 185000 kg. AMSTERDAM, 15 Nov. 1939. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prij zen als volgt: 192 Vette kalveren, le kw. 60 68 cent, 2e kw. 5458 cent en 3e kw. 44 52 cent per kg levendgewicht; 41 Nuchtere kalveren 610; 98 Varkens 7074 cent per kg. BROEK OP LANGENDIJK, 15 Nov. 1939. (Langendijker Groenten veiling). 11000 kg Roode kool 2.302.80; 4400 kg Gele kool 2.102.20; 9500 kg D. witte kool 1.60 1.70; 2250 kg Savoye kool 2.10—2.90; 11000 kg Uien 33.30, grove uien 3 3.20, drielingen f 1.401.50; 1800 kg Peen 1.30—1.50; 2000 kg Bieten 1.30— 2.40; 120 stuks Bloemkool 12.10, 2e s. 3; 28000 kg Vroege witte kool 11.36; 16600 str. Andijvie 0.901.50; 150 kg Rammenas 2.'0f 3.40. NOORDSCHARWOUDE, 15 Nov. 1939. (Noordermarktbond). 15000 kg Roode kool 2.30—2.80; 12000 kg D. witte kool 1.60 1.70; 1900 kg Savoye kool f 22.30; 1400 kg Uien 3f 3.10, grove uien 3.20; 2000 kg Peen 1.50—1.60; 2700 kg Beve landers 2.10—20; 13700 kg Vroege witte kool 1.10—1.20; 4500 str. Andijvie 0.80 1.40. WARMENHUIZEN, 14 Nov. 1939. 750 kg Uien 2.30; 63200 kg Roode kool 2.303; 3000 kg Gele kool 2.10—2.20; 5400 kg Witte kool 1.40—1.70; 10400 kg D. witte kool 1.60—1.80. TEXEL, 13 Nov. (Eierenveiling). Aange voerd 27000 stuks, met als prijzen: 5862 kg (per 100) 5.60—5.90, 62—64 5.80—6 66—70 6—6.40, 50—56 4.75—5.50, 44— 50 4.35—4.80. TEXEL, 13 Nov. 1939. (Veemarkt). Aan voer en prijzen waren als volgt: 2 Paarden 180—275; 6 Koeien 115160; 2 Gras kalveren 2560; 5 Nuchtere kalveren 714; 6 Schapen 1218; 8 Lamme ren 10—16; 25 Biggen 12—16. DE EXPORT VAN EIEREN. In het tijdvak 7 t/m 13 Nov. 1939 zijn voor uitvoer goedgekeurd: Naar Duitschland: 4.949.880 versche Holl. kip- en 576.000 versche Holl. eendeieren. Naar Engelar.d' 12.499.560 versche Holl. kipeieren, 1.243.200 Holl. Koelhuiseieren, 262.800 Holl. geconserveerde eieren en 2 357.700 versche Holl. eendeieren. Naar andere landen: 273.150 versche Holl. kipeieren. Totaal 22.162.290 eieren. AdaettenÜën De Heer en Mevrouw LOU DE KADT—SWAAP geven met vreugde kennis van de geboorte van hun Dochter 14 Nov. St. Elisabeth Ziekenhuis. „De Elzen", Schoorl. Heden overleed onze lieve Man, Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer in den ouderdom van 77 jaar. Alkmaar, G. STAPEL- HOEK SPAANS. Spanbroek, Dr. P. STAPEL. G. STAPEL- HOEK SPAANS. Oosthuizen, J. STAPEL. M. STAPEL GOESINNEN en Kleinkinderen. Alkmaar, 15 November 1939. Westerweg 57. Liever geen bezoek. De teraardebestelling zal plaats hebben op Zaterdag 18 November, des namiddags half drie te Oudendijk. Ver trek vanaf het sterfhuis nam. half twee. voor heele dagen, ROMAR, Fnidsen. Officier met Vrouw en Zoontje (2 j.) zoekt of SUITE met volledig pension of gebruik keuken. Brieven met prijs- opgave letter L 497 bur. v. d. blad. VEREENIGING ALKMAAR. Aangezien gebleken is, dat door byzondere omstandigheden enkele houders van 4Vs obligaties niet in de gelegenheid waren deze vóór 1 November te laten afstempelen op 4 Yo» maakt het Bestuur be kend, dat voor hen de gelegenheid alsnog wordt gegeven tot 1 Decem ber a.s. ten kantore der Vereeni ging, Prinses Julianalaan 14. De renteverlaging gaat in 1 Januari 1940. HET BESTUUR. te koop, bij J. VAN SCHAIK, Burgerbrug. Vanaf heden dagelijks versche Hoen derpark-eieren verkrijgbaar. Soep kippen 35 ct. p. p. Tamme Konijnen 40 ct. p. p. Verder Duinkonijnen, jonge Hanen, enz. Tel. 2466, P. BIJL, Wognumschebuurt 17, Alkmaar. maar zuinigheid blijit noodig. verbruiken 1 L. Benzine op 45 K.M. VOOR UW GEZONDHEID VOLKORENBROOD VAN Spoorstraat 8 Telefoon 2315 Voor LAAT o. d. Boterstraat. U kunt bij ons uit den zeer grooten voorraad v. rekening van Uw gewonen leverancier uitzoeken Alleen kwaliteits artikelen en goedkoop. U belt of bestelt, wij brengen direct. BOCKBIER per flesch 15 zes fleschen voor 87 PILSNER per flesch 13 DONKER (lager) p. ilesch 10 Te kort aan suiker? Melk met suiker per groot blik 22Vz Houig's zoetmiddel per pakje 10 Saccliarine, de allerbeste, per doosje 7 en 10 Stroop tweeponds beker 31 Stroop éénponds beker 16 Van Hoogenstraaten's Bruine boonensoep, Groentesoep, Erwtensoep, Tomatensoep, Snijboonen, Spercieboonen, Doperwten, Spinazie, Andijvie, Worteltjes. Appelmoes van de Betuwe. Achterstraat 48. Tel. 2559 U ook adverteert wélk ander reclame-middel U ook gebruikt U kunt er slechts menseben mee bereiken, die vandaag de courant hebben gelezen en ze morgen even zeer zullen lezen. Vandaar, dat coarantenreclame on weersprekelijk de basis is van Iedere goede reclame campagne.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 3