tIgen de wet VRAAG EN AANBOD SeuiMeton "gemengd nieuws- J us(i(i'e-begroo(ing. Krachtiger optreden tegen beleediging van volksgroepen gewenscht. Ongelijke behandeling van buitenlandsche sprekers in ons land. pe n.s.b rechterlijke macht. Rantsoenboekjes voor militairen met verlof. Vakbewegingsstatistiek. Topcijlers van 1933 nog niet bereikt. Nog geen antwoord van Hitier. WOENSDAGS «i ZATERDAGS. 35 cent per vifi regels, rttEEDE BLAD ALKMAARSCHE COURANT VAN WOENSDAG 15 NOVEMBER 1939. e Verschenen is het voorloopig verslag van Tweede Kamer over de begrooting van iustitie voor 1940. Verscheidene leden informeerden naar de rnemens van den minister met betrek king to1 de afwikkeling van de zaak-Oss. Verscheidene leden gaven als hun oordeel *e kennen, dat het ook na het Kamervo tum dat tot op zekere hoogte aan de mare- haussee voldoening schonk niet mogelijk cal zyn deze zaak eenvoudig te laten rusten. Zij meenden, dat hervatting van het onder zoek in verschillende zaken noodig is. Van andere zijde werd tegen deze be schouwing aangevoerd, dat mag worden be twijfeld of het nationale belang er mee ge diend zou worden, wanneer de zaak-Oss op nieuw in het centrum der belangstelling werd geplaatst. Bovendien waren deze leden van meening, dat de leden van het korps der Koninklijke marechaussee, die bij deze zaak betrokken waren, reeds voldoening hebben ontvangen in de door de Kamer aanvaarde conclusie van de meerderheid der commissie, waarin wordt uitgesproken, dat de feiten en omstandigheden, welke den mi nister van justitie hebben geleid tot het ne- men van den maatregel van 1 April 1938, dien maatregel niet rechtvaardigden. Arbeidsrecht. Verscheidene leden achtten het noodig in een herziening van het arbeidsrecht het ont slagrecht te betrekken, zij hoopten, dat de minister daartoe bereid zal zijn. Deze en vele andere leden waren voorts van oordeel, dat aan een regeling met betrekking tot het ohtslag van hen die ten gevolge van de hui dige buitengewone omstandigheedn onder de wapenen geroepen zijn, groote behoefte bestaat. Het mag niet zoo gaan, dat tal van gemobiliseerden hun betrekking definitief verliezen alleen omdat zij hun dienstplicht moeten vervullen. Verscheidene leden vroegen maatregelen tegen het zonder meer in staat van faillisse ment verklaren van gemobiliseerden, die in betalingsmoeilijkheden zijn geraakt. Verscheidene leden, hoewel van oordeel, dat voor een algeheele herziening van de pachtwet de tijd nog niet is - aangebroken, zouden toch een partieele nerziening reeds thans in overweging willen geven. In het bijzonder de formeele regeling van de pro cedure in hooger beroep laat huns inziens te wenschen over. Exessieve uitingen. Zeer vele leden waren van oordeel, dat krachtige handhaving van het gezag waaronder begrepen bescherming van alle groepen der bevolking in den tegenwoor- digen tijd meer dan ooit noodig is. Helaas, betoogde men, zijn er tal van symp tomen, die op de noodzakelijkheid van zulk een gezagshandhaving wijzen. Wel hebben gevallen van eigen richting, ten einde onwel gevallige voorstellingen of tentoonstellingen te voorkomen, zich in den laatsten tijd niet meer voorgedaan, doch de overval op een door een Joodschen emigrant te Amsterdam geëxploiteerden ijssalon was een nieuw be wijs dat hier te lande groepen bestaan, die, indien zij niet met krachtige hand in toom gehouden worden, hier tot dusverre geluk kig onbekende en volkomen ontoelaatbare methoden in den politieken strijd zouden invoeren. Daarnaast gaat de stroom van excessieve uitingen voort. Bij voortduring wordt de Neder- landsche Jood een „volksvreemd" element genoemd, noemt men hem al Nederlander, dan geschiedt dit bijna steeds op smalende wijze, met plaatsing van deze hoedanigheid tusschen aanhalingsteekens. Dit schandelijk antisemitisme, moet met kracht onderdrukt worden. Verscheidene leden achtten met het oog op dit alles spoedige afhandeling van het aanhangige wetsontwerp tot bescherming van de openbare orde urgent. Anderen, die bescherming van de openbare orde waar onder begrepen bescherming van groepen der bevolking evenzeer noodzakelijk achtten, vestigden toch nog eens de aandacht op de groote bezwaren, welke tegen dit ont werp bestaan en spraken als hun meening uit, dat de openbare orde ook op andere wij ze nog beter en doeltreffender kan worden beschermd. Aan de handhaving van de bestaande be palingen, zoo betoogden deze laatste leden en anderen sloten zich hierbij aan ont breekt nog veel. Zij meenden, dat tegen de talrijke excessen nog steeds niet met vol doende gestrengheid wordt opge treden. Het openbaar ministerie stelt in te weinig gevallen een strafver volging in en eischt indien het dit wel doet, dikwijls een te lage straf. Ook de rechter ziet blijkens de geringe straffen, meestal geldboe ten den ernst van de feiten dik- e wij ls nog onvoldoende in. Verscheidene leden herinnerden eraan, dat minister Goseling verleden jaar in de Memorie van Antwoord verklaarde niet ge heel zeker te zijn of de artikelen 137c en 137d van het Wetboek van Strafrecht wel steeds volledig gehandhaafd worden. Dit schijnt een bevestiging in te houden van de toen en ook nu weer geuite critiek. Men zou gaarne van den tegenwoordigen bewinds man vernemen, hoe het thans met de hand having van deze artikelen staat en wat hij denkt te doen. indien deze handhaving naar zijn oordeel nog te wenschen overlaat. Vele leden vestigden er de aandacht op, dat sedert het intreden van den oorlogstoe stand in het buitenland een nieuwe catego rie van uitlatingen bestrijding eischt. In sommige publicaties wordt aan de regeering nl. volkomen ten on rechte verweten, dat zij onze neu traliteit eenzijdig zou handhaven en dat bij haar niet de ernstige wil zou bestaan onze neutraliteit onder alle omstandigheden te handhaven. Bo vendien worit genoogd onft volk tegen een der oorlogsvoerende par tijen op te zetten. In verband met het voorgaande merkten verscheidene leden nog op, dat de propa ganda hier te lande vanwege den Fichte- bund plotseling herleefd schijnt te zijn. Dit noemden zij een bedenkelijk verschijnsel. Zedelijkheid. Verscheidene leden wezen op de noodza kelijkheid, dat de regeering met kracht blijft optreden ter bescherming van de publieke eerbaarheid, zij meenden dat verdere uit breiding van de bepalingen van het Wetboek van Strafrecht ernstige overweging ver- dier' Vreemdelingenrecht en Nederlanderschap. Van verschillende z;jden werd geïnfor meerd naar den stand van de voorbereiding van de herziening van het wettelijke vreem delingenrecht. Ook onder de huidige om standigheden kan, naar men meende, hier mee worden voortgegaan. Is de minister be reid, zoo werd gevraagd, de indiening van een hiertoe strekkend wetsontwerp zooveel mogelijk te bespoedigen? Vrijwel algemeen bleek men van oordeel, dat men onder de tegenwoordige omstandig heden zich moet neerleggen bij de jongste beslissingen der re geer in g, waardoor toela ting van vreemdelingen behoudens enkele zeer bijzondere uitzonderings-gevallen prac- tisch onmogelijk geworden is. Wat de hier te lande vertoevende vluchtelingen betreft werd opgemerkt, dat het verschil in behan deling tusschen de z.g. legalen en illegalen nog steeds wordt gehandhaafd. Hiervoor zyn thans wel zeer weinig gegronde redenen aan te voeren, nu door de vrijwel hermeti sche afsluiting van de grens de afschrikken de werking voor mderen niet meer als ar gument kan worden aangevoerd. De antwoorden "an de ministers van jus titie en van binnenla idsche zaken op de vragen van het lid der Kamer den heer Donker in zake de inbreuk op het brief geheim van vluchtelingen achtten verschei dene leden onbevredigend. Ook ten aanzien van het hier te lande vervullen van spreekbeurten door vreemdelingen bestond voor het beleid der regeering geen alge- meene waardeering. Eenerzijds werden aan het spreken van den befaamden theoloog prof. dr. Karl Barth allerlei moeilijkheden in den wegge legd. Anderzijds blijkt dat op 1 Mei van dit jaar verschillende Duitschers hier te lande voor vereenigingen van hun landgenooten hebben gesproken zonder dat de minister daarvan te voren op de hoogte was en daar voor vergunning verleend had, terwijl een dezer redevoeringen den minister aanleiding heeft gegeven tot eenige nadere bemoeiing. Het feit, dat vele Spaansche vrijwilligers, die het Nederlanderschap verloren, thans in het Nederlandsche leger dienen, zou volgens sommige leden reden kunnen zijn hun weer het Nederlanderschap terug te geven. Sommige leden hadden vernomen, dat kort geleden te Utrecht een vergadering van nationaal-socialistische juristen heeft plaats gevonden, waarbij ten minste één lid van de rechterlijke macht tegenwoordig was. Dit gaf hun aanleiding om opnieuw de vraag ter sprake te brengen, of niet maat regelen genomen kunnen worden om deel neming van leden der rechterlijke macht aan voor de overige rijksambtenaren verbo den vereenigingen te beletten. Verscheidene leden stelden de vraag, hoe het mogelijk is geweest, dat in den nacht van 3 op 4 October j.1. vijf vreemdelingen uit het Huis van Bewaring te Haarlem heb ben kunnen ontvluchten en welke maatrege len zijn genomen om herhaling van zulke ontvluchtingen, ook uit andere strafgestich- ten, te voorkomen. De minister van economische zaken heeft bepaald, dat uit nader aan te wijzen distri butiebonnen vier soorten „rantsoenboekjes" zullen worden samengesteld, welke genum merd zij I, II, III en IV. Aan personeel van de kor lelijke land en zeemacht waaraan verlof van vier tot zestig dagen is verleend, zal, tegen inleve ring van de „verlof-distributiekaarten", door een distributiedienst worden verstrekt: rantsoenboekjes I bij verlof van 4 t.m. 7 dagen; rantsoenboekjes II bij verlof van 8 t.m. 14 dagen; rantsoenboekjes III bij verlof van 15 t.m. 21 dagen; rantsoenboekjes IV bij verlof van 22 t.m. 30 dagen; rantsoenboekjes IV en I bij verlof van 31 t.m. 37 dagen; rantsoenboekjes IV en II bij verlof van 38 t.m. 44 dagen; rantsoenboekjes IV en III bij verlof van 45 t.m. 51 dagen; twee rantsoenboekjes IV bij verlof van 52 t.m. 59 dagen. Aan personeel van de koninklijke land en zeemacht, waaraan verlof van zestig of meer dagen is verleend, zal, tegen inleve ring van de verlof-distributiekaart de rijks distributiekaart en zoo mogelijk de distri butiestamkaart worden uitgereikt door den distributiedienst van de gemeente, welke laatstgenoemde kaarten heeft verstrekt. Het dezer dagen verschenen jaarlyksch overzicht van den omvang der vakbeweging, uitgave van het centraal bureau voor de sta tistiek, bevat uitvoerige gegevens over het verloop van het aantal georganiseerde werknemers in ons land sedert 1910. Daar naast vindt men er een beschrijving in van de voornaamste voorvallen in de vakbewe ging in binnen- en buitenland, bijgehouden tot September 1939, terwijl tenslotte een overzicht is opgenomen betreffende de geldmiddelen der vakvereenigingen. Blijkens de gegevens over het aantal georganiseerden steeg dit in 1938 van 743.000 tot 769.400 d. d. met 26.400 of 3'A procent, tegen 2'/i procent in 1937 Van dezen groei kwam 3/4 voor rekening van de beide grootste vakcentralen, het N. V. V. en het r. k. Werklieden verbond, die in procenten uitge drukt een ongeveer gelijke winst boekten (4 Gerekend naar de beroepen hadden de bouwvakken en de metaal-industrie het grootste aandeel in den groei. Beide gaven een vooruitgang te zien van 7.400 leden (9 Gezamenlijk droegen zij hiermede voor ruim de helft in de totale stijging bij. De bij het N. V. V. aangesloten metaalbe- werkersbond, de grootste vakbond in ons land, boekte de meeste winst (ruim 4500). Zijn ledental steeg tot ver boven 50.000. Nog geen der richtingen in de vakbeweging heeft haar ledental van het topjaar 1933 weder bereikt. Ook al rekent men de winst mede, die in den loop van dit jaar behaald werd. Zooals onderstaande cijfers doen zien, was echter het chr. vakverbond zijn vroegere cijfer dicht genaderd. Ledental. N. V. V. 342.000 309.200 320.100 Chr. Vakverbond 198.400 181.800 186.600 R.K. Werkl. Verb. 118.800 115.100 118.400 Ned. Vakcentrale 49.500 46.400 47.950 Blijkens de gegevens over de geldmidde len was het gezamenlijk vermogen der or ganisaties begin 1939 gestegen tot ruim 42 millioen. Hiervan bezaten de vier ge noemde centralen met haar aangesloten or ganisaties ruim 40 millioen. Geruchten, als zou het antwoord van den Duitschen rijkskanselier op het aanbod van goede diensten door koningin Wilhelmina en den koning der Belgen gedaan, gisteren zijn ontvangen, kunnen, op grond van informaties te bevoegder plaat se worden tegengesproken. REGELING ZETELVERPLAATSING VAN N.V.'s. Ingediend is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp bevattende bijzondere voorzie ningen met betx-ekking tot de in gebieds- deelen van het Koninkrijk der Nederlanden gevestigde naamlooze vennootschappen. Aan de memorie van toelichting van de ministers van Justitie en van Koloniën ont- leenen wij het volgende: In de huidige omstandigheden kan het van groot belang zijn voor naamlooze ven nootschappen haar zetel te verplaatsen van één der gebiedsdeelen van het Koninkrijk naar een ander. Te voorzien is, dat de moeilijkheden, welke thans aan het verkeer in den weg kunnen worden gelegd, het wellicht nood zakelijk zullen maken, eerlang het bestuurs centrum van belangrijke vennootschappen over te brengen naar een plaats, waar de leiding der zaken beter kan geschieden. De ministers zijn van oordeel, dat een wettelijke voorziening, welke tegemoet komt aan de bovenbedoelde verlangens, ge wenscht moet worden geacht. De desbetreffende voorschriften, neerge legd in dit wetsontwerp, houden ï'ekening met den spoedeischenden aai'd, welke de vereischte statutenwijziging soms zal heb ben. Alléén 2de handach goederen. uitsluitend contant (Dinsdags en Vrijdags Inxendenfc Koffergrx ïofcon en bouw of con structiedoos te koop gevraagd. Br. letter N 499 bureau van dit blad. Te koop gebruikte Heeren-, Dames- en Kinderschoenen, waarbij zoo goed als nieuwe. JAN BRAUNECK, Ridderstraat 9, naast V. en D. Te koop: een Philips Radiotoestel en een belastingvrije D.K.W Motor. N. RUITER, Dijk 20, Alkmaar. Te koop uit netten inboedel: pracht Deventer vast vloerkleed, 2 Cra- pauds (rood pluche) voor 12, Ca napé 8.50, prima veeren bedden en veeren bedst. DEKKER, Spoorstr. 5. Handnaaimachine naait voor- en ach teruit met afsluitkap, spotkoopje 17.50, stofzuiger sleemodel 120 volt met onderd. 12.50, schrijfbureau 15. J. L. Sostman Jr., verk.lok. Ridderstr. Te koop uit netten inboedel: Singer handnaaimachine met gar. 18, Pfaff voor 14, enz. Mooie Fornuizen voor billijken prijs. Kachels, Lipsbrand- kastje. DEKKER, Spoorstraat 5. Inkoop tegen den hoogsten prys van Flesschen, Jampotten. Lompen, Meta len en Couranten. Wordt afgehaald. RAMEN 2, Alkmaar. Te koop gevraagd een goed onder houden kinderwagen. N. G. Piersonstraat 17, Rochdale. Te koop aangeboden: 1 Damesrijwiel z. g. a. n., 1 Heerenrijwiel, 1 Jongens rijwiel, 1 Kinderfietsje. FIRMA K. DIK, Ritsev. 17. Tel. 2814. Luxe Chevrolet 1930, beste banden, prijs 150, genegen te ruilen lichte D.K.W. S. OORBEEK, Laat 36. Te koap gevraagd: z. g. a. n. Wandel wagentje met verstelbaren duwer. Br. letter M 498 bureau van dit blad. Te koop gevraagd in goeden staat zijnde kinderstoel. Brieven met prijs opgaaf onder letter O 500 bureau van dit blad. Te koop gevraagd: oud Fornuis of Haard, tevens een oude naaimachine. Brieven met prijs onder letter P 501 bui-eau van dit blad. Te koop: een in goeden staat zijnde kachel met plaat. Adres: NIC. BEETSWEG I 31, Heiloo. Duorijder ernstig gewond. - Maandag avond slipte op de Ceintuurbaan te Amster dam een motorrijder. Hij zelf liep slechts enkele verwondingen op aan de knie, doch de duorijder, een 26-jarige man, werd zeer ernstig gewond. Hij werd met een schedel- basisfractuur en een hersenschudding naar het C.I.Z. vervoerd. Portefeuille met 1200 gerold. - Maandagavond had een bezoeker van een café aan de Prins Hendrikkade te Amster dam zijn jas, waarin hij een portefeuille met twaalfhonderd gulden had geborgen, aan den kapstok gehangen. Toen hij de jas later wilde aantrekken, bemerkte hij dat het geld was verdwenen. 25 jaar bestuurder van het R.K. Werk liedenverbond. - De katholieke arbeiders beweging herdenkt a.s. Donderdag het 25- jarig bestuurderschap van haar verbonds voorzitter, den hee*1 A. C. de Bruyn. Naar het Engelscb van MARTIN PORLOCK. 71) II. Memorandum van Commissaris Connor aan den Hoofdcommissaris van Politie. 21 October 193-. Striks persoonlijk en vertrouwelijk, aansluiting op onze discussie van gis- wen in zake Revel, zend ik u hierbij het ossier, dat ik samengesteld heb. U zult zien, a er geenerlei gevolgtrekking uit gemaakt °n worden niettegenstaande den om- J^g van het materiaal. Zooals u weet heb d eenigen tijd aan het idee vastgehou- n' dat Hevel wel eens de langgezochte X u ^nnen zijn. Dat was het, wat mij er d Var,kelijk toe bracht een uitgebreid on- rzoek naar hem in te stellen. De resulta- d Van dat onderzoek zijn vervat in dit kwf'er ^oewel het al spoedig aan het licht p*®' dat Revel en X niet )én en dezelfde binn°°n Waien- was de strekking van de aardet)fek0rnen 'nforrnaties m.i. van dien zoet' een voortzetting van het onder zins naar ^eve' s doen en laten mij alles- loein ®®rechtvaardigd voorkwam. Ik zeg gaat v niemand. die volkomen vrijuit hoon zo° negatief zijn als Revel. Ik studip deze toelichtingen, alsmede de tuisen ^?n <?'t °"sier u er van zullen o ver ten 'k mijn bevoegdheid niet te bui- Jsegaan ben. fODrnaaxnste fironden waarop ik Re'vel wantrouwde niet als X, doch als een per soon. die mogelijk onze aandacht verdiende waren: Zijn onnaspeurlijke bronnen van inkom sten; 2. Het feit, dat hij den indruk maakt in eenigerlei betrekking tot dien taxichauf feur Palmer te staan. Dit is echter onmoge lijk te bewijzen en wat dien Palmer aangaat, moet ik toegeven, dat tegen dien man niets in te brengen is, niets concreets althans; 3. De geheimzinnige herkomst van zijn onge- meene auto, en 4. zijn belagnstelling voor de arrestatie van X. Ik kan de gedachte maar niet van mij af zetten. dat het versterkte politie-toezicht in Londen in een of ander opzicht niet in Re- vels kraam te pas kwam en dat dit het mo tief was van zijn ongetwijfeld schittei-end werk in de zaak X. Dienaangaande zou ik dan ook uw bijzondei-e aandacht willen vra gen voor de rapporten van hedenmorgen, waarin verslag gedaan wordt van de plunde ring bij Lagerstrom. Ik heb Battles en vier van zijn beste mannen met het onderzoek belast en zou heelemaal niet verbaasd zijn, als zij een vei-sterking zooal niet een be vestiging van mijn theorie vonden. Mocht u van meening zijn, dat ik op eenigerlei wijze mijn bevoegdheden te bui ten gegaan ben ten aanzien van Revel, dan zal ik gaarne onverwijld mijn ontslag indie nen. (get.) P. Connor, Commissaris. P.S. Er komt zoojuist een bericht binnen, inmiddels reeds telefonisch aan uw secre taris doorgegeven, dat Lagerstrom aan Batt les verklaard heeft, dat hij, ingeval van een arrestatie, de inbrekers niet gerechtelijk wenscht te vervolgen. Hij geeft geen rede nen op. Battles vertelde mij, dat hij van Craddock van de Morning Herald gehoord heeft, dat Lagerstrom een brief gekregen heeft met de mededeeling, dat hij zijn eigendommen weer terug kan krijgen, in dien hij zich bereid verklaart een zekere som te betalen. Dit is alles wat Craddock weet en onze mannen zijn machteloos. Wij kunnen Lagerstrom niet dwingen. Het ziet er naar uit. dat wij deze zaak zullen moeten opgeven. III. Memorandum van den Hoofdcommissaris van Politie aan Commissaris Connor. 21 October 193 Slrikt persoonlijk en vertrouwelijk. Je memorandum van heden zoomede bij gaand dossier ontvangen. Heb van je be merkingen kennis genomen. Ik ben niet van opinie, dat je je bevoegdheden te buiten ge gaan bent, doch wel, dat je een op zich zelf zeer begrijpelijke verdenking door buiten gewone omstandigheden de proporties van een idee-fixe hebt laten aannemen. Wat je P.S. met betrekking tot de Lagerstrom-af- faire aangaat, hoop ik, dat je nu tenminste zult ophouden met achter elke zaak, die zich voordoet, Revel te zoeken. Doe me een plezier en sluit het dossier af. Verspil je tijd niet langer. Indien te verdenking eventueel eenige reden van bestaan mocht hebben, zal zulks ongetwijfeld langs den gewonen weg wel aan den dag komen. (get.) Hector Frensham. Hoofdcommissaris van Poliu IV. Brief van Sir Hector Frensham aan Nicholas Revel. 23 October 193 Beste ReveL Ingesloten zend ik je tevens een brief van den minister van binnenlandsche zaken, die je bedanken wil voor den onmetelijken dienst, dien je de politie in het bijzonder en het land in het algemeen bewezen hebt. Als je de kranten ingezien hebt, zul je gemerkt hebben, dat je verzoek om van publiciteit verschoon te blijven, geëerbiedigd is. Zoo als je in den brief van den minister van bin nenlandsche zaken zult lezen, vraagt men zich in officieele kringen af, welke vorm van erkentelijkheid je aangenaam zou kun nen zijn. Ik heb al gezegd, dat je heelemaal geen „blijk van waardeering" begeert, maar ik veronderstel, dat hij dit liever uit je eigen mond (of pen) zou willen vernemen. Ik doe hierbij ook een copie van een do cument waarin je, naar ik vermoed, wel zeer veel belang zult stellen, namelijk: het dagboek van den man, dien wij als X ken den, maar wiens ware naam John Summer- lees was. Het dagboek heeft verder geen commentaar van noode. Natuurlijk, de man was krankzinnig en ik geloof, dat het me voor den armen kerel spijt. De reeks van betreurenswaardige conflicten met de poli tie, die reeds in zijn jonge jaren inzette, was voor n mentaliteit, die nooit erg even wichtig geweest was, te veel. Tusschen twee haakjes, je zult merken, dat het eerste con flict in Farnley in Surrey plaats had. Je hebt het heelemaal bij het rechte einde gehad, tot zelfs op dit punt toe! Je zult je ongetwij feld nog wel herinneren, dat je op mijn bu reau in Scotland Yard gezegd hebt, dat Farnley wel eens de bron van al de ellende kon zijn en dat daarom juist daar de eerste moord gepleegd was. Het spijt mij buitengewoon, dat je nu juist weg moest. Ik had je zoo graag nog eens gesproken, doch wacht nu maar tot je weer terug bent. Ik adresseer dezen brief aan je zaakwaarnemer, die er dan wel verder voor zal zorgen, dat je hem in handen krijgt. Je moest eens weten wat er allemaal in mij omgaat. Ik kar. je deze gevoelens onmoge lijk beschrijven en wacht daar dus mee tot ik je weer spreek, wat, naar ik hoop, heel gauw zal zijn. Met hartelij ken groet, Hector Frensham. P.S. Verzuim s.v.p. niet mij onmiddellijk een seintje te geven, wanneer je weer te rug bent. V. Brief van den heer Revel aan lady Vayle. 15 November 193— Beste Jane. Wanneer je dezen brief ontvangt, zul je niet langer mejuffrouw Frensham zijn. Mag ik je bij dezen myn gelukwenschen aanbie den? In weerwil van wat ik in het verleden gezegd mag hebben, vóór ik met je man kennis maakte, zijn deze gelukwenschen volkomen oprecht. Ik voor my kan slechts hopen, dat je tegen den tyd, dat ik weer in Londen terug ben, in zooverre weer in je gewone doen bent, dat je je althans je ver- plichtingen ten aanzien van mij zult herin neren. Ik stuur je hierbij een klein ca deautje, namelijk een statuette. Het is hee lemaal van echt brons. Je man heeft er al eens kennis mee gemaakt en ik hoop maar, dat hij het net zoo mooi zal vinden, als ik weet dat jy zult doen. Zooals k sir Hector reeds geschreven heb zal het r.aar ik vrees wel een tydje duren voor ik weer in Londen terug ben. Ik maak het hier uitstekend en heb zoo'n idee dat de Londensche lucht mij op het oogen- blik niet al te best zou bekomen. Het lijkt my in ieder geval verstandiger om nog maar een poosje weg te blyven. Au revoir, mijn waarde lady Vayle. Je oprechte en zeer toegenegen Nicholas Revel. EINDE.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 5