DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Duitschland beschouwt het aanbod van goede diensten als afgedaan. De Russisch-Finsche zenuwen-oorlog. De Britsch-Fransche blokkade. No. 271 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag 16 November 1939 141e Jaargang Fransche legerberichten. het Duitsche legerbericht. president van ecuador door beroerte getroffen. De algemeene toestand. Zijn Führer en volk nog één i ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door bet geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Het Duitsche antwoord op het aanbod van goede diensten van de Nederland- sche en Belgische staatshoofden is eindelijk officieel bekend geworden en het is zooals te verwachten was in negatieven vorm gesteld. Het is een korte verklaring zonder meer. dat de Duitsche regeering, na de bruuske weigering van het aanbod door de Britsche en Fransche resfeeringen, het aanbod als „afgedaan" beschouwt. Het is opmerkelijk, dat men niet de moeite heeft genomen op het aanbod van beide staatshoofden schriftelijk te antwoorden, maar dat minister Von Eibbentrop het antwoord van den rijkskanselier eenvoudig heeft meegedeeld aan de Nederlandsche en Belgische gezanten, die op het ministerie in Berlijn waren ontboden. In de geallieerde staten wordt thans natuurlijk vastgesteld, dat Duitschland zonder eenige explicatie de vredesbemiddeling van de hand heeft gewezen. Rusland is blijkbaar den zenuwenoorlog tegen Finland begonnen en zoowel in de bladen als in de radio worden de wonderlijkste beschuldigingen aan het adres van de Finnen gericht, waarbij men o.a. betoogt, dat men in Finland droomt van een uitbreiding der grenzen tot den Oeral, dat de Finnen gesteund door Engeland allerlei leugens over Sovjet Rusland schrijven en er op uit zijn den Russischen staat te beleedigen. Het is opmerkelijk dat de Duitschers de laatste dagen W3er Finsche schepen in beslag hebben ge nomen. In Finland zelf schijnt men vol berusting, maar uiterst waakzaam, het verloop der gebeurtenissen af te wachten. De Fransche minister van Blokkade, Pernot, heeft in de kamercom missie van Buitenlandsche Zaken een uitvoerige verklaring over de resul taten der blokkade gegeven. Hij noemde de Britsch-Fransche controle ter zee geheel in overeenstemming met de beginselen van het volkenrecht. Het Fransche legerbericht van gister avond luidt: Contact tusschen patrouilles, plaatselijke actie van de artillerie. Het legerbericht van hedenochtend luidt: Jn den loop van den nacht viel niets te ver melden. Het opperbevel bekend: „Gisteren tenissen". der weermacht maakt geen bijzondere gebeur- RUSLAND EN FINLAND. Rusland begint den zenuwen-oorlog. Het Russische Telegraafagentschap Tass publiceert uit Moskou een lang telegram uit Helsinski, waarin gezegd wordt, dat leiden de kringen in Finland voortgaan met aan moediging van de anti-Sovjet-propaganda en dat de pers daarbij een bij zonderen ijver toont. „Het wordt als een rechstreeksche plicht beschouwd om voortdurend en stelsel matig allerlei leugens te schrijven over de Sovjet-Unie en haar staatsorganen te belee digen. De meest reactionnaire elementen, die droomen van een uitbreiding der gren zen van Finland tot aan den Oeral, zijn de eersten in deze leugenachtige anti-Sovjet- campagnehet telegram wijst dan ver der op buitenlandschen, Engelschen invloed, waarna het als volgt eindigt: „De bladen trachten reeds van tevoren de zaak zoo voor te stellen, alsof de Jrss de schuld draagt van de onderbreking der besprekingen, aan gezien zij „onmogelijke eischen" stelde. Zij twijfelen er reeds aan of men de bespre kingen kan voortzetten. Weliswaar herha len Finsche officieele kringen nu nog, dat zij streven naar een accooH met de Urss en dat de onderbreking van de besprekingen w het Kremlin van tijdelijken aard zal zijn, waar dat is niets anders dan een truc, die ten doel heeft de openbare meening in de wereld te misleiden. Het is duidelijk, dat de leidende kringen van Finland geen accoord wet Rusland wenschen, dat zij zich houden aan hun anti-Sovjetpolitiek. De groote mas- sa s der bevolking willen oprecht vriend schappelijke betrekkingen met de Sovjet- nie vestigen. De vijandige anti-Sovjet-po- 'ek heeft zich niet gerechtvaardigd. Die Politiek is mislukt en het Finsche volk steunt haar niet. HEÜEN SPREEKT SIMON IN HET LAGERHUIS. J^'r J°hn Simon zou heden in het Engel- e lagerhuis een verklaring afleggen e?" ^en internationalen toestand, aan- f Z1.en Chamberlain nog steeds verplicht «in kamer te houden. Eci wordt gemeld: De president van ^rlador Aurelio Mosquera Narvaez werd ee eij's<la8 tijdens een kabinetszitting door eroerte getroffen. Zijn toestand is kri- Carf Pres'(lent van het nationale congres, Ca-, Arr°y° Belrio is met spoed naar ^aquii ontboeten. DE BESPREKINGEN MET DE POOLSCHE MINISTERS. De officieele besprekingen, welke thans te Londen worden gevoerd door de Britsche regeering en generaal Sikorski hebben in hoofdzaak ten doel gehad de maatregelen op te stellen met betrekking tot de vorming van een nieuw leger, dat aan het Westelijk front zal strijden en dat zijn rijen tal van Polen zal tellen, die in Engeland wonen. Er is daarbij ook sprake van Poolsche vluchte lingen. DUITSCH VLIEGTUIG OP ZEE NEERGEKOMEN. Een Duitsch vliegtuig, dat op 11 Novem ber boven Duinkerken heeft gevlogen, heeft daarbij ernstige beschadigingen opgeloopen als gevolg van de actie van de luchtdoel- artillerie. Volgens de „Grand Echo du Nord" is dit vliegtuig op zee neergekomen. De eer ste bestuurder is verdronken, terwijl de drie andere inzittenden van het toestel door een vrachtboot zouden zijn opgepikt. DE TIMES OVER DE VERPLAATSING VAN DEN STRIJD. De diplomatieke correspondent van de Times schrijft: Sedert de bezorgdheid over de lage landen is gaan luwen, zijn berichten in omloop gekomen over de bedoeling der Duitsche regeering den oorlog te verplaat sen naar Zuidoost Europa. Noch het doel, ncch het voorwendsel is duidelijk en volgens den correspondent bestaat er op het oogen- blik geen enkel bewijs in zake een belang rijke militaire concentratie in het Zuiden of Oosten van het rijk. Intusschen zijn er aanwijzingen dat een verhoogde actie tegen de Britsche en Fran - sche koopvaardijschepen door mijnlegging verwacht kan worden. Den laatsten tijd voor al is de Fransche marine bijzonder succes rijk geweest bij het opsporen van contra bande, waarvan zij deze maand 40.000 ton in beslag heeft genomen. PRESIDENT KALLIO ONTVANGT FINSCHE DELEGATIE. President Kallio van Finland heeft gister de heeren Paasiviki en Tanner, als leden der Finsche delegatie te Moskou, alsmede den minister-president Cajander en den minister van buitenlandsche zaken Erkko ontvangen. De bespreking duurde 2V2 uur. De president ontving hierbij verslag van het verloop der onderhandelingen te Moskou. Havas meldt, dat de giften voor de natio nale verdediging van Finland niet slechts uit het land zelf komen, doch ook uit de Scan dinavische landen. Uit Zweden werd een be drag ontvangen van 1.5 millioen Finsche mark, uit Noorwegen van 1.6 millioen en uit Denemarken van 1.1 millioen Finsche mark. De totale bijdragen zijn thans gestegen tot boven honderd millioen Finsche mark. van ENGELSCHE TEGENSPRAAK. De admiraliteit en het ministerie luchtvaart spreken de Berlijnsche berichten, volgens welke Duitsche vliegtuigen Maandag bij hun aanval op de Shetland-eilanden twee vliegbooten vernield zouden hebben, tegen. Schepen noch vliegtuigen zijn beschadigd. DUITSCH SCHIP BUITGEMAAKT. Een Duitsch stoomschip van 909 ton, dat naar men meent „Leander" heet, is als prijs een haven van West-Engeland binnenge bracht. Men denkt, dat het schip de haven van Vigo binnengeloopen was, toen de oor log uitbrak, en dat de bemanning besloten heeft te trachten Duitschland te bereiken, toen zij geen levensmiddelen meer kon krij gen. Tusschen de 20 en 30 man van het schip zijn aan land gezet. De Duitschers leden on der groote ontberingen, voor zij besloten te trachten hun land te bereiken. REDE VAN ROOSEVELT. President Roosevelt heeft den eersten steen gelegd van een gedenkteeken van Jef- ferson, den opsteller van de Amerikaansche onafhankelijkheidsverklaring en leider der democratische partij. Daarbij hield hij toespraak, waarin hij zeide: „Hij heeft geleefd als wij, temidden den strijd tussehen voorstanders der soonlijke dictatuur en voorstanders van algemeen kiesrecht. Hij beloofde als wij, dat de gemiddelde meening der menschen ten slotte meer waard is dan de bevelen der dictatoren. Wellicht zal het conflict tusschen deze vormen van macht door de eeuwen voortgaan, maar hier zijn wij meer dan ooit voldaan over den republikeinschen regee- ringsvorm. een van per- het JOODSCHF. VLUCHTELINGEN OP DOORTOCHT. Gisteravond zijn met den trein uit Duitschland circa 150 Joodsche vluchte lingen mannen, vrouwen en kinderen de meesten afkomstig uit verschillende deelen van Duitschland, enkelen uit Tsjecho-Slowakije, op het station Olden- zaal aangekomen. Met den trein vltn half tien hebben zij de reis naar hun bestemming, voortgezet. LUCHTALARM IN HET RIJSSELSCHE. Gisterochtend om 11 uur 50 werd in het Rijsselsche luchtalarm gemaakt. Een half uur later was alles weer veilig. Er heeft zich geen enkel incident voorge daan. BURGEMEESTER VAN LONG BEACH VERMOORD. De burgemeester van Long Beach (V.S.), Edwards, en zijn officieele lijfwacht, zijn gister in zijn particuliere woning door een politieagent in den rug doodgeschoten. Het zou een daad van wraak betreffen. Een duizendkoppige menigte trachtte den moordenaar, die zich vrijwillig bij de politie aanmeldde, te lynchen. DE DIPLOMATIEKE ACTIVITEIT OP DE BALKAN. Havas meldt uit Bern: De diplomatieke activiteit in de Bal- kanlanden schijnt even groot te zijn als in West-Europa, en Sovjet-Rusland schijnt zeer krachtig zijn pogingen in dit gebied voort te zetten om zijn invloed in Zuid- Oost-Europa te verzekeren. De ..Basler Nachrichten" verneemt uit Boedapest, dat de houding van Roemenië aldaar met de grootste aandacht wordt gevolgd. Er schijnt een belangrijke wijzi ging in den toestand te zijn gekomen, in zooverre, dat de spanning tusschen Roe menië en Rusland is afgenomen, hetgeen daaraan wordt toegeschreven, dat de voor standers van een toenadering tot Rusland, zelfs ten koste van event. offers, in Boe karest den boventoon zouden hebben her kregen. Een verzoening tusschen Roemenië en Ruslnad zou groote moeilijkheden in den weg leggen van de vorming van een neu traal Balkanblok, waarnaar Joego-Slavië en Italië streven. Voorts meent men, dat zulk een verzoening tot gevolg zou hebben, dat de betrekkingen van vriendschap tus schen Joegoslavië en Hongarije worden versterkt, en dat beide landen eventueel een nietaanvalspact zouden sluiten. GRIEKSCH SCHIP GEZONKEN. Het Grieksche stoomschip Georgios III is gister aan de noordoostkust van Enge land gezonken. De uit 22 koppen bestaan de bemanning is gered. Geen hunner werd gewond. Het schip is in de duisternis in aanvaring gekomen met een gedeeltelijk onder water zittend wrak. Het had een inhoud van 2216 ton en was gerigistreed in den Piraeus, de haven van Athene. De bemanning is opgepikt door een reddingboot van de Engelsche kust boot, welke twaalf uur lang ir zee is ge weest om de mannen te redden. Toen d» boot bij de Georgios kwam, was de be manning al van het schip af. Een aan zienlijken tijd heeft de reddingboot het water afgezocht, alvorens zij een sloep van de Georgios vond. waarin de bemanning had plaats genomen. Het wordt nu langzamerhand wel duide lijk, dat de voorwaarden waarop men in Engeland en in Frankrijk vrede wil sluiten van dien aard zijn, dat men met groote zekerheid kan weten, dat de Duitsche regee ring ze in geen geval zal accepteeren. Want een aanvaarding daarvan zou ge lijk staan met een volkomen capitulatie en wie gevolgd heeft hoe de heer Hitier en zijn vertrouwensmannen nog dezer dagen ver klaard hebben, dat Duitschland, als het moet, den oorlog nog wel vijf jaren kan voortzetten en vast en zeker over al zijn vijanden zal zegevieren, die begrijpt volko men, dat niemand in de Duitsche regeenngs- kringen er ook maar een moment over denkt, zich nu reeds over te geven. Men mag zich afvragen waarom juist nu het Fransche en het Britsche vredesdoel zoo veel omvattend en in het algemeen waar het 't toekomstige ideale Europa be treft zoo vaag is, dat men het moeilijk als een omlijnd programma kan beschou wen. Wanneer men de oorlogsdoelen kort en overzichtelijk in enkele punten had aange geven, zou men de kans op toenadering tus schen beide partijen veel duidelijker kun nen bekijken. Inplaats van een ideaal Europa af te schilderen waarin het lam en de leeuw naast elkaar kunnen leven zonder dat een van bei den zich bedreigd voelt wat in dat geval trouwens alleen het lam zou kunnen wezen had men b.v. het oorlogsdoel in de vol gende voorwaarden kunnen vastleggen. Ie. het herstel van Polen, Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije. 2e. het aftreden van Hitier en zijn volge lingen en hun vervanging door een regee ring, welke aan het nationaal-socialistische regime voor goed een einde maakt. Hoe men dan met deze regeering het ideale Europa zal opbouwen is een kwestie van later zorg en kan op een conferentie van vertegenwoordigers van alle Europee- sche rijken worden bekeken na het staken der vijandelijkheden. In Engeland spreekt men bij de uiteen zetting van het oorlogsdoel niet meer over Polen, Oostenrijk of Tsjecho-Slowakije, wat opmerkelijk is omdat er nog altijd een Pool sche regeering, een Poolsche opperbevel hebber enz. bestaan, welke autoriteiten in baHingschap juist gister met alle hun toe komende onderscheiding door de Britsche regeering en den Engelschen koning zijn ontvangen. In Londen spreekt men, bij de vaststel ling van het oorlogsdoel den laatsten tijd ook niet meer over de noodzakelijkheid van het aftreden van den Führer en onwillekeu rig maakt dat eenigszins den indruk, dat men opzettelijk zoo vaag in de omschrij ving van oorlogsdoel en vredesbereidheid is om te voorkomen, dat aan den grooten strijd ontijdig een einde zal worden ge maakt. Het staat vast, dat men zich in de geal lieerde staten sterker voelt dan in het vijan dige Duitschland. Men vertrouwt er boven- diep op, dat naarmate de tijd verstrijkt, naarmate de blokkade van Duitschland van lrngercn duur is en door de opheffing van het wapenembargo Amerika de voorraden van krijgstuig en vliegtuigen der democra tieën belangrijk zal vererooten, de krachts- verhoudnig tusschen beide partijen zich nog in het voordeel van Engeland en Frankrijk zal wijzigen. Hoe langer de oorlog duurt, des te zeker der is men bij de geallieerden van een groo- tere uitputting van den Duitschen tegen stander en daardoor natuurlijk van een grootere bereidvaardigheid de vredesvoor waarden der democratische staten te aan vaarden. En daarom is het mogelijk, dat men in Frankrijk en Engeland eenerzijds te veel vraagt wat Duitschland niet kan aanvaar den en anderzijds een zoo ideaal wereld deel verlangt, dat de totstandkoming daar van toch niet verwezenlijkt kan worden, zoodat men er zeker van is daardoor elk MOSKOUSCHE RADIO TEGEN FINLAND. Eenige uren na den terugkeer van de Fin sche delegatie te Helsinki, heeft de Moskou- sche radio een feilen aanval op de Finsche regeering geopend en o.a. gezegd, dat zij door Engeland gesteund wordt. DE ROODE TROEPEN IN LITTAUEN. Uit Kaunas wordt gemeld: De intocht der Sovjet-Russische troepen, die zich naar hun bases in Littauen begeven heeft gister voortgeduurd. Het publiek wordt echter van de garnizoenen verwijderd ge houden en de pers heeft een verbod ont vangen van den intocht van het roode leger melding te maken. vredesinitiatief op dit moment te laten stranden. Men houdt vol en wacht af en het is de vraag waarop men wacht. Is het op een uitgeput en tot alles bereid Duitschland, dan zal dat wachten nog jaren kunnen duren. En daarom is het niet onmogelijk dat men in het bijzonder in Engeland op iets anders wacht, namelijk een definitieve breuk tusschen regeering en volk in Duitschland, een ontevredenheid welke tot een revolutie zou kunnen groeien. Dat men dit in Engeland mogelijk acht is reeds in het begin van den oorlog geble ken toen Britsche vliegtuigen vrijwel eiken nacht pamfletten boven Duitschland uit wierpen waarin men het volk aanspoorde zich tegen het nationaal-socialistische regi me te verzetten. Dat nationaal-socialisme is niet iets spe cifiek Duitsch en het is in het verleden op geen enkele wijze in het Duitsche volkska rakter tot uiting gekomen. Duitschland was het land van kunsten en wetenschappen, van de keizers, van den adel, van het leger, de uniformen en de groote parades, waar naar men in kinderlijke opgetogenheid ging kijken. Dat trok het volk in al zijn geledin gen, dat was ook het ideaal van honderddui zenden, die thans óf gevlucht zijn óf in concentratiekampen werden opgesloten. Het nationaal-socialistische regime is de politiek van de mannen, die den vrede van Versailles wilden wreken en revanche voor geleden onrecht wilden nemen. Daarvoor kon men op een enthousiaste menigte reke nen, maar het is te voorspellen, dat Hitier en de zijnen het volk niet meer kunnen brengen dan zij het na de vorming van een groot Duitschland en den terugkeer der Duitsche minderheden hebben gegeven. Het is niet waarschijnlijk, dat Duitsch land onder dit regime opnieuw tot het an- nexeeren van vreemde staten zal overgaan en de historische taak van Hitier is daar mede geëindigd. Het is mogelijk, dat men in Engeland voor het verloop van den oorlog meer van den hinnenlandschen toestand in Duitsch land dan van het krijgsbedrijf verwacht. Wanneer Duitsche successen uitblijven, wanneer de blokkade hinderlijk gevoeld wordt, kunnen volksgroepen, die van den heer Hitier niets meer te verwachten heb ben, hem loslaten. Er zijn te veel partijen en secten in Duitschland onderdrukt dan dat deze zich niet gaarne bij elke revolutie poging zouden aansluiten. Er zijn staten veroverd waar men thans nog aan den over weldiger gehoorzaamt, maar waar het eerste blijk van Duitsch volksverzet het teeken zal zijn de boeien te verbreken. In Praag heb ben reeds de studenten betoogd en open lijk om vrijheid geroepen. Er zijn nog duizenden monarchisten in Duitschland die niets liever zouden wen schen dan de oude vorsten of hun zonen weer op den troon te herstellen. In Beieren en Würtenberg valt een ople ving van deze monarchistische beweging waar te nemen. Misschien beteekent het alles nog niets, maar het gaat met een revolutie als met een steentje, dat van een hoogen berg rolt. Het is maar heel klein als het losraakt, maar het sleept in zijn val steeds grootere stukken mede en het wordt ten slotte een lawine. Wacht men in Engeland op een Duitsche revolutie? Heeft men daar misschien ge constateerd, dat de algemeene geestdrift toen de heer Hitier voor den aanslag op zijn leven gespaard bleef, in Duitschland blijk baar niet-zoo geweldig is geweest als zoo vele Duitsche bladen vermeldden? Het is moeilijk te zeggen, maar het vre desdoel, dat de geallieerden thans verkon digd hebben, is er op berekend, dat de strijd op dit oogenblik niet gestaakt wordt. En dat moet dan toch wel beteekenen, dat men in de toekomst meer succes ver wacht dan men thans zou kunnen verkrij gen. Het Duitsche antwoord s>p het aanbod tot goede diensten is thans via de gezanten in Den Haag en Brussel ontvangen. De vredes bemiddeling wordt na de bruuske weigering van Engeland en Frankrijk als vervallen beschouwd. Dit mondelinge antwoord, dat door Von Ribbentrop namens den rijkskanselier werd medegedeeld, is nog negatiever en nog koeler dan verwacht werd en wijst er wel op, dat de Duitsche regeering zeer wel be grijpt, dat het op dit oogenblik nog niet tot een staking der vijandelijkheden zal kunnen komen. De Nederlandsche regeering zal met de Belgische thans de situatie overwegen. Het is te vreezen, dat men zal constatee- ren, dat een voor beide oorlogvoerende par ttien aanvaardbare regeling nog niet kan worden gevonden. Zie verder Buitenland pag. 3, 2e blad.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1