H HSÏÏËÏT Demonstrateur-Verkooper Bakkersjongen. 3 GESTOFFEERDE KAMERS GEMEUB, ZIT-EN SLAAPKAMER verwachting: in temperatuur. buitenlandsch weeroverzicht. OUDORP NOORDSCHARWOUDE KOEDIJK OTERLEEK STOMPETOREN Arrondissement» Rechtbank te Alkmaar. Krachtvoeder niet opgegeven. Prijsregelingen onjuist geacht. Ophoud- en vergoedingswijze. gemeentelijk bureau voor sociale zaken. alkmaar. CURSUS ONZE DAGELIJKSCHE ARBEID JAN en GRETA. Jn. WAGEN AAR. A. WAGENAAR— JOHANNES HENDRIK DE JONG NELLY ADRIANA ZWAAN. AB DE GRAAF ANNIE KOOIJ. CHRISTIAAN LODEWIJKS, FLINK MEISJE gevr. BAKKERSLEERLING Te koop aangeboden prima CHEVROLET VRIJBANK GEM. SLACHTHUIS. Vrijdag vanaf 8 uur gesteriliseerd Koevleesch. Handels-Mij. gevestigd te 's-Gravenhage vraagt voor Alkmaar en omgeving. Leeftijd van 30 tot 40 jaar. Vereischte algemeen ontwikkeld en goede omgangsvorm. Persoonlijke aanmel" ding heden tusschen 5 en 7 uur of Vrijdag tusschen 1 en 2 uur L»»t 184. IDeerAericht Geldig van hedenavond tot morgenavond eveer 19 uur: Meest matige wind uit westelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, later weer toenemende bewolking, afnemen de kans op regenbuien, weinig verandering De noordelijke minima van het depressie stelsel in het noorden trekken in noordoos telijke tot noordelijke richting weg en ver dwijnen naar de Poolzee. De warme lucht- massa's langs de oostzijde van het depressie- gebied dringen thans door tot op hooge breedte en deden op Spitsbergen de tempe ratuur stijgen tot nabij het vriespunt. Bij de Noordkaap is de luchtdruk nog nabij 980 mbar. Het zuidelijk minimum, dat gisteren bij de Faroer lag, wordt thans nog voor het zuidelijk deel der Noorsche kust aangetrof fen. Aan de westzijde van dit laatste mi nimum stijgt de luchtdruk snel. Het Arkti- sche gebied van hoogen luchtdruk breidt zich sterk naar het zuidoosten uit en reikt thans weer tot de Faroer. Te Thorshavn daalde de temperatuur tot 1 graad boven het vriespunt. Het gebied van hoogen luchtdruk in zuidoost-Europa is geheel verdwenen en over Italië ligt een depressie van 1007 mbar. De stijging van den luchtdruk in Spanje nam nog geen einde en bij La Coruna wees de barometer hedenmorgen boven 1035 mbar. Bij de Azoren is de lucthdruk dalende en kondigen de krimpende en toenemende winden de nadering van een storing aan, uit gaande van een oceaandepressie, waarvan het centrum naar schatting op 50 graden breedte en 35 graden lengte ligt. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Hedenmorgen te 8.25 werd geseind aan alle posten: Attentiesein neerhalen. LICHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 16.38 tot 6.53 uur licht op. Nieuwe controleur. In de plaats van den heer C. B. Termaat, die zich enkele maanden geleden weer in werkelijken militairen dienst heeft begeven, is tot tijdelijk controleur voor de steunver- leening in deze gemeente benoemd de heer Van Tooren te Alkmaar. Luchtbescherming. De verduisteringsoefening, welke Woens dagavond in deze gemeente is gehouden, is, dank zij de medewerking van de ingezetenen, uitstekend geslaagd. Er behoefde geen enkel proces-verbaal opgemaakt te worden. Men was steeds direct bereid om kleine onvol komenheden te herzien. Geen algemeene medewerking bij verduisteringsproef. Dinsdagavond was hier de provinciale verduisteringavond. De met de controle be laste personen moesten nog bij verschillende gezinnen wijzen op onvoldoende afscher ming, wat bij mogelijke herhaling niet meer mag voorkomen. Cursus bedrijfscontrole. Woensdag werd, uitgaande van de tuin- bouwvereeniging de West alhier, een cursus geopend in bedrijfscontrole, welke thans ook nog is uitgebreid met enkele lessen over geldpolitiek, zoowel binnen- als buiten landsch, en kennis van de pachtwet. Voor den cursus waren ingeschreven 15 leerlingen, in hoofdzaak ouderen.' Na een openingswoord namens de tuin- bouwvereeniging hield het hoofd van den cursus, de heer Stuffers, hoofd der school alhier, een inleiding over nut en doel, waar na de lessen een aanvang namen, welke wor- den gegeven in de o.l. school. Door B. en W. is uit 80 sollicitanten voor de betrekking van onderwijzer aan de drie- mansschool deze voordracht opgemaakt: 1. A. Nap, onderwijzer te Schagerbrug; 2. G. H. Bennink, tijd. hoofd te Middelie en 3. G. A. de Zwart, onderwijzer te Hoofddorp. No. 1 heeft tevens het diploma voor handenarbeid en dipl. Engelsch en Engelsche handelscor respondentie. Afd. Algemeen Steuncomité. 'Alhier is een afd. opgericht van het Alg. Steuncomité 1939. Het bestuur bestaat uit de heeren burgemeester Posch (voorzitter), C. J- Baltus (penn.), Jb. de Boer en P. Spaan ru^th.), "1- Brouwer, S. du Prie, C. Wonder, Jb. Leegwater, M. N. Krijnse Locker. Luchtbescherming. Woensdagavond werd er een luchtbe schermingsoefening gehouden. Angstwek kend loeide de sirene, waarop ons dorp in het donker lag. De leden van de E.H.B.O. demonstreerden hetgeen hen door den heer ^outjesdijk (Alkmaar) was geleerd, waarby hans ook dr. Heringa aanwezig was. Ovc'r et algemeen was de heer Stoutjesdijk goed cvreden over het verloop van de demon- stratie. Vervolg.) In hooger beroep stond terecht de vee houder N. E. uit Heerhugowaard, die door den Alkmaarschen kantonrechter was ver oordeeld tot 400 of 40 dagen en ver beurdverklaring van 5000 kg. krachtvoe der voor vee, omdat hij bij de inventari satie op 30 Augustus j.1. niet had opge geven deze 5000 kg. voeder in bezit te hebben. De veehouder meende, dat hij on schuldig was, omdat de teller van den landbouwcrisisdienst hem bij de inventari satie ten behoeve van de distributie niet naar het krachtvoer had gevraagd. Deze teller, C. van L. uit Heerhugo waard, wist niet precies, of hij naar de aanwezigheid van krachtvoer had ge vraagd, maar wel had hij geïnformeerd of verdachte méér had dan de wekelijksche fourage, waarop deze met „neen" had ge antwoord. Het formulier, waarop de in ventarisatie moest worden beschreven, was door getuige ingevuld en door E. on derteekend. De officier, mr. v. d. Feen de Lille, was van meening, dat verdachte den voorraad met opzet had verzwegen, want op de vraag, of hij méér had dan de wekelijksche fourage, had hij immers ontkennend ge antwoord. Het is voor de controleurs on doenlijk in de lange lijst van bijzonder heden af te dalen. Spr. vroeg bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. De verdediger, mr. dr. Buiskool, uit Schagen, betoogde, dat het in de eerste plaats ging om de vraag, of het strafbaar is krachtvoer in voorraad te hebben dan wel, of het strafbaar is, wanneer men het in voorraad heeft zonder vergunning, zooals de wet van 28 Augustus bepaalt. Het eerste kan niet het geval zijn, want na 28 Augustus zou iedere veehouder dan strafbaar geweest zijn, want niemand had in de eerste dagen een vergunning. Deze werd pas later, na opgave van den voor raad, gegeven. Bovendien was men pas strafbaar, wanneer men het niet vóór 12 September had opgegeven en nu was het zoo, dat men verdachte strafbaar vond niet op 30 Augustus, toen de teller er was geweest, maar op 1 September, toen hij vrijwillig aan den varkenscontroleur me- dedeeling deed van zijn voorraad kracht voer. Het was heel gewoon, dat verdachte op 30 Augustus bij de inventarisatie het krachtvoer niet had opgegeven, want er is herhaaldelijk inventarisatie bij de boe ren, waarbij naar alles gevraagd wordt, behalve naar krachtvoer, dat tot 28 Au gustus overal buiten viel. Toen de contro leur er dus niet speciaal naar vroeg, dacht verdachte, die, als geen enkele boer, de Staatscourant leest, er niet aan, dat hij iets vergat. Daarbij kwam nog, dat de werkwijze bij de inventarisatie geheel in strijd met de voorschriften is geweest. De minister bepaalde, dat den boeren een formulier moest worden overhandigd, dat ze zelf moesten invullen. Alleen in het ge val dat een boer niet schrijven kon, mocht de controleur dat werk doen. Bij deze in ventarisatie hebben de controleurs, die de boeren soms in het land tijdens het melken ondervroegen, zelf de lijsten maar gauw ingevuld ze hadden voor de inventari satie weinig tijd gekregen en de boeren maar even laten teekenen. De boeren waren in de eerste dagen heel slecht ingelicht en men heeft hen, waaronder verdachte, geen tijd gelaten om de vereischte opgaven te doen. Wan neer er zulke strenge straffen op staan is het toch zaak, dat de ambtenaren met de noodige zorg en ernst te werk gaan. Pleiter vroeg tenslotte vrijspraak, sub sidiair een zeer lichte geldboete en in trekking van de verbeurdverklaring. Uitspraak volgende week Dinsdag. Noodlottig autorijden. Te verantwoorden had zich voorts de 20-jarige tuinder S. uit Blokker, die in den nacht van 16 op 17 Juli j.1. tt Westwoud zoo hard met een gehuurde auto had ge reden, dat de wagen in een flauwe bocht tegen twee boomen op vloog, met het- ge volg, dat de mede-inzittende P Jong werd gedood. Verdachte ontkende, dat hij bovenmatig hard had gereden. Hij was met verschil lende vrienden een tochtje gaan maken, waarbij eenige café's werden bezocht en Jong was onderweg opgepikt. Verdachte, die zich niet veel kon herinneren, want hij was zelf bewusteloos geraakt bij het on geval, zei maar heel weinig bier gedron ken te hebben. Deze laatste verklaring werd door de getuigen bevestigd, maar dezen wisten wel te verklaren, dat verdachte zeer hard op den smallen weg had gereden, terwijl de auto een onvoldoende verlichting voerde. De officier nam onvoorwaardelijk de schuld van verdachte aan en meende, dat het noodig was chauffeurs als verdachte streng aan te pakken. Hij vorderde 1 maand hechtenis en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van 1 jaar. De verdediger, mr. Winkel uit Hoorn, was van oordeel, dat de omstandigheden ter plaatse in het nadeel van verdachte hadden gewerkt. Overigens oordeelde pleiter, die van meening was dat ver dachte niet te hard had gereden, dat het heel moeilijk zou zijn de werkelijke oor zaak van het ongeluk vast te stellen. Hij vroeg daarom verdachte vrij te spreken. Uitspraak op Dinsdag a.s. ROST VAN TONNINGEN KRIJGT EEN MAAND VOORWAARDELIJK. Smaadschrift tegen oud-minister van Dijk. Wegens smaadschrift tegen den toenma'i- gen minister van defensie, den heer van Dijk, heeft de officier van justitie bij de Haagsche rechtbank een geldboete van f 200 subs. 100 dagen hechtenis plus een voorwaar delijke gevangenisstraf van één maan geëischt. Mr. Rost van Tonningen had een artikel in het Nationale Dagblad gepubli ceerd, getiteld: „De onridderlijkheid van van Dijk". De rechtbank heeft conform dezen eisch vonnis gewezen. £and= en Jmh&ouw VERGADERING VAN DEN VIERBOND. De „Vierbond", de vereeniging van de vier groentenveilingen uit deze streek, ver gaderde Woensdagmiddag in „Kinheim" te Alkmaar, onder leiding van den heer K. Mo lenaar van Warmenhuizen. Tot secretaris-penningmeester werd be noemd de heer J. J. Klant, zoon van den overleden secretaris. „Koophandel" verzocht, in de reglemen ten van alle bij den Vierbond aangesloten veilingsvereenigingen de bepaling op te ne men, dat bij afkeuring van partijen, waarbij de afwijking meer dan 10 procent is, de helft van de boete aan den kooper wordt uit gekeerd. Tevens verzocht de vereeniging de voor de contante betaling overeengekomen korting alleen aan leden van Koophandel uit te keeren, daar deze vereeniging deze overeenkomst met de veilingen heeft aange gaan. Over dezen brief zal in een volgende ver gadering worden gesproken. De voorzitter was van oordeel, dat er een verbetering dient te worden aangebracht. Het is zeer gewenscht, dat de vergoedings- prijs aan den minimumprijs gelijk is. De heer J. Kliffen te Noordscharwoude wees op de mogelijkheid, dat men niet aan dezen hoogeren minimumprijs toekomt, door dat er kans bestaat, dat goede kwaliteit te gen 1.30 zal moeten worden afgegeven. Er is thans weinig vraag. Deze regeling zal volgens spr. moeten mislukken. Het is ech ter moeilijk een betere aan te geven. De heer J. P. Nijssen, voorzitter van de Prov. Comm. uit de Veilingen, zeide niet be kend te zijn met de motieven, welke tot deze regeling hebben geleid. Wanneer er echter eens een centrale inkoop zou komen van Duitschland en Engeland, is het goed, dat men niet beneden de kostprijzen gaat leve ren. Er zal wel behoefte zijn aan ons product, verwacht spr. Spr. wilde zijn best doen, om deze regeling zoo goed mogelijk te doen ver- loopen. De heer S. de Boer te Broek op Langendijk zeide, dat er steeds aandrang is uitgeoefend op vergoedingsprijzen gelijk aan de mini mumprijzen. Het verschil hiertusschen zal steeds aanleiding zijn tot moeilijkheden. Spr. betreurde het, dat de belanghebbenden niet zijn gevraagd om advies. Het zou het beste zijn, dat aangedrongen werd op gelijkstel ling van de minimumprijzen aan de vergoe dingsprijzen. De bedoeling van het verschil hiertusschen zal wel zijn, om de hoeveelheid doorgedraaide producten zooveel mogelijk te beperken, in de hoop, dat na 1 Januari méér kan worden verkocht voor export. De heer De Wijs te Obdam bepleitte voor de peen verhooging der vergoedingsprijzen, daar er wel 300 procent verschil tusschen bestaat. Het zou zeer gewenscht zijn, dat de C-peen ook onder de minimumprijsregeling werd opgenomen. Verscheidene heeren voerden over dit on derwerp nog het woord. Daarbij wees de heer Nijssen op de wenschelijkheid, dat de binnenlandsche consument, ook de conser venfabrikant, den kostprijs betaalt. Hij acht te het gewenscht, degenen, die de getroffen regelingen ontduiken, aan te pakken. De proef moet slagen. Misschien worden de doorgedraaide producten wel gesteund. De voorzitter zeide, dat het zeer moeilijk is, met twee prijzen te werken. Dat ziet men bij verschillende producten. Bij de goedge keurde poters, met zoo'n goede garantie, ontdook men de regeling toch nog. De heer Kliffen wilde aandringen op uit betaling van den minimumprijs voor doorge draaide eerste kwaliteit. Men besloot, de resultaten van de vergade ring in Den Haag af te wachten. Wordt daar geen bevredigend resultaat bereikt, dan zal de Vierbond een onderhoud aanvragen met de N. G. F. C. De aanwezige vertegenwoordigers van de veilingen besloten, om, vóórdat de produc ten als doorgedraaid beschouwd worden, de ze driemaal geveild zouden worden. Als re den van deze regeling wordt verondersteld, dat de regeering een redelijke kans aanwe zig acht, om de producten na 1 Januari te gen een behoorlijken prijs te verkoopen. De erwtenprijzen. De erwtenprijzen waren vervolgens het onderwerp der discussies. De voorzitter leidde dit punt in. De prij zen, welke de regeering voor de erwten heeft vastgesteld zijn lager dan de gemiddel de prijzen, welke men in vorige jaren heeft gemaakt. De heer W. Visser wees op de moeilijkheid dat sommige soorten erwten niet mogen worden vervoerd, waardoor men ze niet verkoopen kan. De voorschriften voor den erwtenhandel zijn, naar verscheidene heeren oordeelden, zeer onduidelijk. Men weet niet, waaraan zich te houden. Na eenige gedachtenwisseling werd beslo ten, aan te dringen op spoedige herziening van de prijzen. De aanvoerregeling. De aanvoerregeling werd ter sprake ge- bracht door den heer Kliffen. Men was van oordeel, dat deze in dit seizoen ook weer zou moeten worden doorgevoerd. De heer De Wijs te Obdam wilde aan de Prov. Commissie voorstellen, dat maatrege len worden beraamd, om te voorkomen, dat de ingekuilde vroege aardappelen, welke dit jaar tegen f 1.75 per 100 kg. konden wor den gekocht, wanneei zij goedgekeurd wa ren, als goedgekeurd pootgoed werden ver kocht. Daarbij lijden de goedgekeurde poot aardappelen schade. Er zijn volgens den heer De Wijs tientallen wagonladingen van deze aardappelen voor pootgoed verhandeld. Da> dit schadelijk is voor den poterhandel werd algemeen onderstreept, maar men stel de hierbij in het licht, dat deze aardappelen zonder certificaat zijn verkocht. Er zal niet veel aan te doen zijn. Daarna sluiting. JluMicaties De directeur van het gemeentelijk bureau voor sociale zaken deelt aan belanghebben den mede, dat gedurende het tijdvak van Woensdag 15 November tot en met Dinsdag 21 November 1939, de volgende kleuren bons geldig zijn: Margarinebonnen: bruine kleur. Vetbonnen: witte kleur. Vleeschbonnen: groen met roode streep. Alkmaar, 15 November 1939. De directeur voornoemd, v. d. HEUVEL. J&ucgetLiike GEBOREN: Antje, d. van Hendrik Norder en E. C. Roobeek. GETROUWD: Jacobus A. Koote en Anna R. Assies. Douwe de Hoop en Berber Hermanides. Siebe C. Visser en Elisabeth van Lienen. Thees Bos en Klazina Assman. OVERLEDEN: Cornelis Stapel, gehuwd met G. Hoek Spaans, 77 jaar. Christiaan Lodewijks, ge huwd met C. W. de Ridder, 62 jaar. Jiacktèecichten ALKMAAR, 15 Nov. 1939. Op de heden gehouden veiling werd betaald voor: Aard appelen 2.803.50,Boerenkool 1.50 3.60, Bieten 1.40—2.60, Gele kool 2.10, Groene kool 2—3.30, Prei 3.50—4.40, Roode kool 2.303.60, Uien 1.60 2.90 en Wortelen 1.502.30 per 100 kg; Andijvie 0.70—2.50, Bloemkool le s. 10 16 2e s. 2—6, Kropsla 1.90—3.60 Knolselderie 24.20 per 100 stuks; Ap pelen 26, Druiven 810, Peren 1.506.50, Spruiten 46.50, Tomaten 2.608.40, Witlof le s. 7.50—9 en 2e s. 5.50ƒ6.50 per 100 pond; Peterselie 2.90 3.80, Selderie 3.60—4.30 en Wortelen 1.505 per 100 bos; Spinazie per bak (8 pond) 2261 cent AMSTERDAM, 16 Nov. 1939. Op de he- gehouden aardappelenmarkt waren de prij zen onveranderd. Aanvoer 210000 kg. HOORN, 16 Nov. 1939. Op de heden ge houden kaasmarkt waren aangevoerd 2 sta pels kleine boerenkaas, wegende samen 543 kg, welke verkocht werden tegen een prijs van 21.50. De handel was goed. BROEK OP LANGENDIJK, 16 Nov. 1939. (Langendijker Groentenveiling). 46900 kg Roode kool 2.302.90; 4200 kg Gele kool 2.10—2.20; 27000 kg D. witte kool 1.60 1.80; 14000 kg Savoye kool 2.103; 8200 kg Uien 3.103.30, grove uien 3.20 3.30, drielingen 1.802.10, nep 4.80 5; 6100 kg Peen 1.50—1.80; 2400 kg Bieten 0.802.70; 490 stuks Bloemkool 9.70—11.90, 2e s. 3.70—4.60; 1500 kg Aardappelen: Bevelanders 2.30, Blauwe Eigenheimers 2.70; 2500 kg Vroege witte kool 11.30; 35600'str. Andijvie f 1.20 1.60; 300 kg Rammenas 2.70. NOORDSCHARWOUDE, 16 NoV. 1939. (Noordermarktbor.d). 26400 kg Roode kool 2.30—3; 10100 kg Gele kool 2.10- 2.20; 38300 kg D. witte kool 1.60—1.70; 2200 kg Groene kool 22.40; 7000 kg Uien 3.20, grove uien 3.20, drieling uien 1.80, nep uien 55.20; 600 kg Peen 1.70; 500 kg Bieten 2.40; 6000 kg Aard appelen: Eigenheimers 2.40, BL Eigenhei mers 2.102.30; 4100 kg Vroege Witte kool 11.20; 19500 str. Andijvie 1 1.40. WARMENHUIZEN, 15 Nov. 1939. 15800 kg Roode kool 2.30—3.10; 300 kg Witte kool 1.20; 6100 kg D. witte kool 1.70— 1.80. ^Adoertentiëu psychologisch beschouwd door A. GROENEVELD, psychiater te Amsterdam 3 avonden Vrijdagen 24 Nov., 1 en 8 December 1939, tel kens om 20'A uur, in het Gebouw Nieuwesloot 111. Cursusgeld f 1.of f 1-35 naar keuze. Toegelicht door lichtbeelden. Inschrijving zoo spoedig mo gelijk b. d. Adj.-Secretaris van Houtenkade 42, Alkmaar. Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onzen Zoon en onze Dochter TIMMERMAN. Alkmaar, 14 Nov. 1939. Schermerweg 32. Tijdelijk Centraal Ziekenhuis. Ondertrouwd: en Huwelijksvoltrekking op Woens dag 29 Nov. a.s., voorm. 11 uur. Kerkelijke inzegening door de WelEerw. Ds. F. W. Rappold, des voorm. 11.30 uur, in de Remon- strantsche Kerk, Fnidsen. Alkmaar, 16 Nov. 1939. Laat 12. Ged. Nieuwesloot 79a. Gelegenheid tot gelukwenschen op den trouwdag, 's avonds van 79 uur, Ged. Nieuwesloot 79a. Ondertrouwd: en Waarvan de huwelijksvoltrekking zal plaats hebben op Woensdag 29 Nov. a.s. Alkmaar, Nieuwpoortslaan 152, Alkmaar, Heilooërdijk( 23, hoek Corfstraat, Receptie 29 Nov. 1939, 35 uur^ Heilooërdijk 23. 16 Nov. '39. Heden overleed, na een langdurig, doch geduldig ge dragen lijden, mijn beste Man, de Heer in den ouderdom van 62 jaar. Zijn diepbedroefde Vrouw, C. W. LODEWIJKS— DE RIDDER. Alkmaar, 15 November 1939. Stationsweg 134. De begrafenis zal plaats hebben a.s. Maandag op de Gemeente Begraafplaats. Vertrek van het sterfhuis nam. half twee. v. d. e. n., spoedige indiensttreding. Café „Poort van Kleef Bergerweg 1, Bergen. Terstond gevraagd een of HALFWAS. Adres K. GRAAFF, Heerenweg C 43. Tel. 314, Schoorl. Gevraagd een LINDENLAAN 61, ALKMAAR. Radio en Electro-Techn. Bureau K.O.H. vraagt voor direct bekwaam E L E C T R O-M O N T E U R en Hulpmonteur. KOH. BOTTEMANNE, Ritsevoort 29, Telef. 4184. Te huur gevraagd met keuken of gebruik van keuken. Brieven met opgave van prijs ond. lett. S 503 Bureau v/d blad met volledig pension, voor tijdelijk gevraagd door echtpaar beteren stand. Br. met prijsopg. lett. R 502 Bureau v. d. blad. Spoed! Ter overname aange boden pracht zwarte Piano, wegens plaatsgebrek, tegen bil lijken prijs. Adres: COSTERSTRAAT 22. 1933, zonder eenig gebrek. VAN HERWIJNEN, St. Pancras.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 3