DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Talrijke het executies er» arrestaties in protectoraat. Russische verontwaardiging over de actie in Finland. Mijnen en schepen. No. 275 Dü nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Dinsdag 21 November 1939 141e Jaargang De toestand in het protectoraat. De algemeerie toestand. Vreemde vliegers boven neutraal gebied. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GFWONE AD VERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060 Telef 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. In het protectoraat schijnt het op het «ogenblik rustig te zjjn. maar het is een rust, welke veroorzaakt wordt door de aanwezigheid van 20.000 gewapende S.S. en S.A.-mannen. Uit diverse berichten blijkt, dat de Duitschers getracht hebben de on lusten met groote kracht te onderdrukken. Meer dan 8000 studenten en leeraren zouden in de hoogescholen en in particuliere woningen gearresteerd zijn en het aantal executies zou veel hooger zijn dan gemeld werd. De negen geëxecuteerde studenten zouden de voorzitters van studenten- vereenigingen zijn geweest. Later zouden vele officieren en manschappen van de Tsjechische politie gearresteerd zijn. Na de sluiting der universiteiten is in alle jeugdherbergen in het pro tectoraat een geheim manifest verspreid, waarin gezegd wordt, dat na de beloofde cultureele autonomie de Pruisische hiel toegepast werd, die de Tsjechische gedachte en de nationale gevoelens vertrapte. Het manifest eindigt met de belofte, dat de jeugd van Bohemen en Moravië den strijd zal voortzetten. In Finland schijnt men zich bij de omstandigheden te hebben aange past, zoodat het leven er weer zijn normale karakter krijgt. Vanuit Moskou wordt de Finsche regeering verweten, dat zij tijdens de onderhandelingen met de Sovjet-Unie een felle campagne tegen Rusland gevoerd heeft en dat Engelsche militairen een actieve rol bij het aanwakkeren der vijand-- schap hebben gespeeld. Ondanks deze anti-Finsche campagne schijnt het van Russische zijde bij woorden te zullen blijven. Rusland blijkt met Japan tot een overeenkomst in het Verre Oosten te willen komen, naar men zegt, om de handen meer vrij te hebben voor het Westen. Zoover is het intusschen nog niet en het is te betwijfelen of Rusland tegenover Finland verder zal gaan dan het uiten van dreigementen. Het aantal op mijnen geloopen en gezonken schepen is de laatste dagen ontstellend groot. De storm van Zaterdag op Zondag, welke vele veran kerde mijnen heeft losgeslagen, zal daarvan wel hoofdzakelijk de oorzaak zijn geweest. Havas meldt uit Parijs: Van de Oosten- rijksche grens wordt gemeld, dat de Gestapo in het protectoraat bohemen en Moravië de onderdrukking voortzet. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn talrijke arrestaties verricht in studenten kringen te Praag en Brno, terwijl te Praag verscheidene officieren en agenten van de Tsjechische politie zijn gearresteerd. Dag en nacht reden militaire auto's door de straten en samenscholingen zijn ver boden. Aan de grens zijn de Tsjechische grenswachten vervangen door Duitschers, het verkeer tusschen Slowakije en het pro tectoraat is verboden, slechts met een speciale pas mag men de grens passeeren. Vele bijzonderheden „Van de Oostenrijksche grens" wordt het volgende gemeld: Uit Bohemen gekomen reizigers verhalen nieuwe bijzonderheden over de vyf dagen van terreur die Traag beleefd heeft. Volgens deze reizigers zou het aantal terechtstellingen veel hooger zijn dan dat, hetwelk door het Duitsche nieuws bureau toegegeven is. Men spreekt over 120. Bijna 8000 studenten en Tsjechische leeraren zouden in den nacht van 16 op 17 November en overdag op 17 November zijn gearresteerd. De arrestaties werden niet al leen verricht in de studentenhuizen en col leges, maar zelfs in particuliere woningen waar studenten kamers hadden gehuurd. Voor het meerendeel werden de gevange nen naar Duitschland vervoerd. De negen studenten, die op 17 November des avonds gefusilleerd zijn na een overdag ten uit voer gelegde razzia in de colleges, werden niet blindelings gekozen onder degenen die deelgenomen hadden aan de betoogirigen van 15 November. Het waren eenvoudig de voorzitters van alle studentenvereeniginger.. Onder hen bevond zich de zoon va den vroegeren minister van handel, Matoesek. Er zijn geen studenten meer in Praag. De Gestapo heeft zelfs de klinieken en hospi talen doen ontruimen waar een honderdtal personen werd verpleegd, voor het meeren deel studenten die gewond waren tijdens de troebelen van 28 October en 15 Novem ber. De families worden in onzekerheid ge laten en krijgen geen berichten. Met groote belangstelling hebben wij Sister kennis genomen van de mededeeling van den regeeringspersdienst, dat met in- Sang van hedenmiddag de periodieke ver loven weer verleend worden en in militaire kringen zal de voldoening over dat bericht nog veel grooter geweest zijn. Want dat beteekent voor hen, die ver van hun woonplaats militaire diensten verrich ten, dat zij van tijd tot tijd weer eens naar huis kunnen, naar vrouw en kinderen, dat 2lj weer eens kunnen genieten van het ge zinsleven, dat zij zoo lang moesten missen. Het beteekent ook nog iets anders, dat voor alle landgenooten van de grootste be tekenis is. Het wil zeggen, dat de oorzaak van het intrekken der verloven niet meer bestaat, at men dus den toestand minder zorgvol f' en dat men het directe gevaar, dat ons edreigd heeft zoo het ons inderdaad t bedreigd weer geweken acht. de^et 'S n'et m°gehjk van hieruit te beoor- w n dat gevaar er werkelijk is ge- sch ^an Hritsche en Fransche zijde rin'Jnt men daarvan getuige de redevoe- j®en van Churchill en anderen volko- niet °vertu'gd te zÜn. Van Duitsche zijde is tr Verklaard waarvoor de troepenconcen- aan °nze grens noodzakelijk is ge- Verki 6n ^eeft men volstaan met de korte Van aNrmg' ^at Duitschland de neutraliteit heeft ^and en België gegarandeerd houden11 V3n ^an 'S Z'°'1 aan *e En i in het °C'1 misschien komt het doordat rineen Verleden wel meer plechtige verkla- toCh Van S.een enkele waarde bleken n0g 8]1 ™en m de kleine neutrale staten daar n 6s a've gerust en bestaat hier en neer n°S»Wel deSeIijk de vrees, dat, wan- doorbr rChland de Maginotlinie niet kan her vp8 ien' de Dmtsche troepen een zwak- doortn hedigde time zullen zoeken om een Dat hii-tS f?rceeren- lykt uit een mededeeling van gene raal Guisan, den opperbevelhebber van het Zwitsersche leger, die betoogd heeft, dat er geen sprake kan zijn van het naar huis stu ren van troepen zoolang de onzekerheid voortduurt over de oorlogsgebeurtenissen in West-Europa. Onder de wapenen blijven zoo heeft de generaal gezegd is een opoffering, maar deze beteekent niets in vergelijking met wat een invasie zou kosten indien Zwitserland het tooneel van den oorlog werd. Het volk aldus de Zwitsersche opperbevelhebber moet begrijpen, dat het gevaar iet is geweken, integendeel, en dat het afdanken van troepen op het oogenblik dit gevaar slechts zou kunnen verscherpen. Het is wel aan te nemen, dat de generaal dat gevaar uitsluitend van Duitschen kant ziet en dan mag men de vraag stellen of er misschien teekenen van bijzondere troepen concentraties bij de Zwitsersche grens zijn, dan wel of hij meer in het algemeen heeft gesproken. Wanneer dit laatste het geval is en dat is het meest waarschijnlijk dan is zijn waarschuwing niet alleen van beteekenis voor Zwitserland maar ook voor Nederland en België. Er hebben dezer dagen geruchten geloo pen, dat Italië en Spanje zich tot de oorlogvoerenden en in het bijzonder tot Duitschland hebben gewend met de me dedeeling, dat zij aan de handhaving der onschendbaarheid van de kleine staten groot belang hechten. En nu is daarop wel een démenti door een Stefani-bericht uit Rome gekomen, maar de geheele geschie denis is zoo geheimzinnig behandeld, dat het duidelijk is dat Italië wanneer men daar inderdaad heeft gewaarschuwd er geen prijs op stelde, dat daaraan eenige ruchtbaarheid werd gegeven. De ontkenning door een Italiaanse!) nieuwsbureau draagt niet het cachet van een officieele verklaring en het blijft dus moge lijk, dat men zich daar te lande ernstig be zorgd over het lot van Nederland en België heeft gemaakt. Voor die bezorgdheid zou thans geen reden meer zijn en dat is een omstandig heid waarover het overgroote deel van Hol landers en Belgen zich slechts van ganscher harte zal kunnen verheugen. En toch gevoelt men blijkbaar in België nog dezelfde onzekerheid als dat in Zwit serland het geval is. Er komen de laatste dagen te veel Duit sche verkenners boven Belgisch gebied dan dat men al deze vliegtuigen als verdwaald kan beschouwen. Naar de persdienst van het Belgische de- parement van Buitenlandsche Zaken meldt, zijn er op verscheidene plaatsen van Bel gisch gebied de laatste dagen vliegtuigen van oorlogvoerenden waargenomen en de Belgische regeering heeft dan ook opnieuw haar diplomatieke vertegenwoordigers op gedragen daartegen zoo krachtig mogelijk te protesteeren. Ook Nederland is de laatste dagen niet van het bezoek van Duitsche verkenners verschoond gebleven. Er zijn er eenige bij onze waddenéilanden gesignaleerd, onze luchtmacht heeft er op gevuurd, onze vliegtuigen hebben ze ender schot genomen, maar het merkwaardige is, dat er uit deze toestellen eveneens op de onze is geschoten, wat voor een vliegtuig van een der oorlogvoerenden boven neu traal gebied absoluut verboden dient te zijn. Gisterochtend is opnieuw een Duitsch vliegtuig bij Roermond gesignaleerd. Men mag aannemen, dat het in den laten och tend geen verkenner is geweest, die van een nachtelijken tocht terugkeerde en daarbij den kortsten weg over neutraal gebied ge zocht heeft. En dan mag men zich terecht afvragen: wat deed dat vliegtuig boven een land streek waarvan de bestuurder toch zeker moet weten dat het geen vijandelijk ge bied is? Het is door het Nederlandsche afweer geschut onder vuur genomen en ditmaal met succes, zoodat het neergestort is waar bij de bestuurder om het leven is gekomen. Een betreurenswaardige gebeurtenis, niet alleen omdat hierdoor het leven van den piloot die waarschijnlijk slechts de hem opgedragen taak volbracht verloren is gegaan, maar ook omdat diens dood het on mogelijk heeft gemaakt hem te ondervra gen. Maar daartegenover staat, dat het neer schieten van dezen vlieger een ernstige waarschuwing beteekent, een waarschuwing welke nog eens duidelijk moest worden ge geven: Nederland zal, wat er ook gebeure, Gisteravond om zeven uur heeft de Praagsche radio de opheffing aangekondigd van de sluiting der openbare localiteiten om tien uur des avonds. De staat van beleg wordt echter gehandhaafd en Praag blijft bezet door 20.000 S.S.- en S.A.-mannen, die gewapend zijn. Talrijke arrestaties, Tijdens het weekend zijn naar men uit Boedapest meldt door de nationaal-socialis- ten in hét Tsjechische protectoraat verdere arrestaties verricht o.m. van officieren en manschappen van de Tsjechische politie. De meeste arrestaties werden verricht :n Praag en Brno, maar in Kladno werden het hoofd der politie en zes lagere ambtenaren bene vens 24 politie-agenten in arrest gesteld en naar onbekende bestemming vervoerd. Een geheim manifest Uit Boekarest wordt gemeld: Na de slul ting van de universiteiten in Bohemen en Moravië wordt een geheim manifest ver spreid in alle jeugdherbergen in het protec toraat. De Praagsche studenten, die de op roep hebben opgesteld, bevonden zich onder de menigte betoogers, die door de Duitsche politie uiteengejaagd werden. Het manifest zegt: „Onze colleges zijn voor drie jaar gesloten, om de Tsjechische jeugd te wurgen en iedere mogelijkheid voor haar ontwikkeling weg te nemen. Onze misdaad is, dat wij Tsjechen zijn. Na de be zetting in Maart j.1. zochten wij de bron van ónze beschaving in de geschiedenis van het verleden van onze natie. Toen werden de tekstboeken in onze universiteiten en scho len weggenomen en werden andere in de zelfde taal, maar Duitsch naar den geest uit gegeven. In plaats van de beloofde cultu reele autonomie werd de Pruisische hiel toegepast, die de Tsjechische gedachte en de nationale gevoelens vertrapte. Nu zijn de scholen gesloten en Praag, de stad waar gedurende duizend jaren de beschavingen van oost en west elkander hebben ontmoet, wordt teruggebracht tot het peil van een provinciale stad". Over de incidenten die begonnen zijn od den nationalèn Tsjechischen verjaardag, 28 October, zegt het manifest: „Wij hebben op tochten gehouden in de straten om te too- nen, dat wij gebleven zijn zooals wij in het verleden waren. Gedurende vele dagen werd bloed vergoten in Praag en duizenden werden weggezonden om te vergaan in ge vangenis en concentratiekampen. Dat wa ren de eerste Duitsche antwoorden. Nu komt de sluiting van onze scholen en wor den wij weggehaald voor dwangarbeid". Het manifest besluit met te zeggen, dat de jeugd van Bohemen en Moravië den strijd zal voortzetten. DE ACTIE DER DUITSCHE LUCHT MACHT. De Duitsche luchtmacht heeft, naar het Duitsche Nieuwsbureau meldt, gister, den zeer ongunstigen weersomstandigheden ten spijt, de verkenningsactie tegen Engeland en Frankrijk voortgezet. Bij zwaren storm en veelvuldige regenbuien, die vaak slechts een gedeeltelijk zicht toelieten, zijn de Baai van Scapa Flow, Schotland, Zuid-Engeland, de kusten van het Kanaal en noord-Frank rijk verkend. De vliegtuigen, welke zes tot zeven uur onderweg waren, brachten waar devolle resultaten mede. In het Noorden en zuiden is voor geruimen tijd luchtalarm gemaakt. In de omgeving van Londen zijn de verkenners tevergeefs door jagers en luchtdoelgeschut bestreden. De vijandelijke afweer kon de* hoogte der Duitsche toestel len niet bereiken. Bij het verkennen van het Noord-Fransche gebied stuitte men niet op tegenstand. Het Britsche ministerie van luchtvaart en het ministerie voor binnenlandsche veilig heid deelen mede, dat niet geïdentificeerde vliegtuigen verschenen zijn op verschillende punten van de kust van Kent in den loop van gistermorgen. Korten tijd later vloog een vijandelijk toestel over de kust van Sus- sex op groote hoogte. Het zette koers in O.- richting toen het in de nabijheid van Lon den door Engelsche gevechtstoestellen ver jaagd werd. Er werden geen bommen neer geworpen. LUCHTALARM IN FRANKRIJK. In Noord- en Midden-Frankrijk is gis terochtend op verschillende plaatsen luchtalarm gemaakt. De alarmtoestand duurde telkens slechts kort. VLIEGTUIGEN GESIGNALEERD BOVEN LONDEN. Gister zijn vliegtuigen waargenomen boven de buitenwijken van Londen als mede boven Essex en het zuidelijk deel van Kent. Nader wordt gemeld: In de buitenwijken van Londen in Essex en Kent, waar vlieg tuigen zijn waargenomen, is geen lucht alarm gemaakt. Sommige met.schen zeg gen, dat er twee Duitsche toestellen op verschillende punten over de kustlijn kwamen. De granaten van het luchtdoel zijn neutraliteit met de wapenen verdedi-1 geschut schenen vlak bij de toestellen te gen. ontploffen. HET FRANSCHE LEGERBERICHT. Het Fransche avondlegerbericht luidt: „Vei minderde activiteit aan het front. Eenige bedrijvigheid van patrouilles en artillerie." HET LEVEN IN HELSINKI. Het leven te Helsinki gaat langzaam weer zijn gewonen gang, de universiteit heeft de onderbroken cursussen hervat. De regeering handhaaft evenwel de maatrege len tot het beschermen van de neutrali teit, doch zekere maatregelen betreffende het post- en telegraafkantooi met het buitenland zullen verzacht worden. Wakkert Engeland de vijandschap aan? Het Russische telegraaf-agentschap Tass publiceert in den vorm van een brief uit Helsinki een bericht, dat de huidige phase van de Sovjet-Russische-F'-sche betrekkin gen aangeeft. Hierin worden verwaten ge uit tegen de Finsche regeering, die tijdens de onderhandelingen met de Sovjet-Unie een felle campagne tegen Moskou zou heb ben gevoerd. Bij de aanwakkering der vijandschap tegen de Russen zouden verte genwoordigers van de Engelsche militairen een actieven rol gespeeld hebben. Het telegraaf-agentschap wijst in dit ver band op de maandenlange inspectiereis van den Engelschen generaal Kirk in 1925, die naar aanleiding van zij bezoek van dit jaar aan Finland zich er op beroemd zou hebben zelf veel moeite te hebben besteed aan het tot stand brengen van militaire gereedheid van het Finsche leger en geen vergeefsche moeite te hebben gedaan. TIJDENS WEEKEINDE ZEVEN SCHEPEN VERGAAN. Behalve de vijf schepen, waarover reeds is bericht, is gedurende het weekeinde nog een Fransch stoomschip gezonken en hebben andere kleine Britsche schepen schade opgeloopen. Met het Engelsche stoomschip Torch- bearer, dat op een mijn is geloopen, zqjn dus aan de Oostkust van Engeland zeven schepen op mijnen geloopen en gezonken en twee beschadigd. Thans wordt medegedeeld, dat zich 17 man bevonden aan boord van de Torchbearer. 13 Hunner werden gered, 4 worden vermist, geredden zijn ernstig gewond. Havas meldt uit Zagreb, dat de Carica Millica, een der modernste schepen van de reederij Jugoslovenski Lloyd (9950 ton), Zaterdag aan de Zuidoostkust van Engeland op een mijn is geloopen. Het schip was met een lading steenkolen van Londen op weg naar Dubrovnik. Alle leden der bemanning zijn gered. TREILER MET ZESTIEN MAN VERGAAN. De treiler „Wigmore" is in de Noordzee met zestien man aan boord verloren gegaan. De treiler had een waterverplaatsing van 345 ton. Het schip werd in 1928 gebouwd en behoorde aan de „Clan Steam Fishing Com- pany Limited". WEER EEN SCHIP VERGAAN. Een Deensch visschersschip heeft in een haven aan de noordoostelijke kust van En geland 17 man aan land gezet, die deel uit maakten van de 33 opvarenden van een ver gaan stoomschip. Men gelooft, dat de ande ren door een ander schip zijn opgepikt. Ge vreesd wordt, dat de eerste machinist en een stoker gedood zijn. NOG ELF OVERLEVENDEN VAN GRAZIA GERED. Nog elf overlevenden van het Italiaansche stoomschip Grazia, dat op een mijn is ge loopen, zijn gister aan de Zuidoostkust van Engeland aan land gebracht. In het geheel zijn er nu 26 geredden. Over vijf leden der bemanning van de Grazia" heeft men nog geen inlichtingen ontvangen. Men gelooft echter, dat zij door een ander schip zijn opgenomen. DE DE ZIEKE MATROOS VAN „CITY OF FLINT." De consul van de Vereenigde Staten te Bergen heeft ontkend, dat de matroos van de „City of Flint", aan wien de Duitsche prijsemanning medische behandeling wil de geven, in het ziekenhuis te Bergen is opgenomen. De consul voegt hieraan toe, dat de opvarende van de „City of Flint", die in het ziekenhuis van Bergen is opge nomen, niet degene is, voor wien de Duit sche medische hulp verlangden. OVERLEVENDEN VAN DE ARLINGTON COURT ONDERGEBRACHT. 22 Overlevenden van het Engelsche stoom schip Arlington Court dat buiten de Iersche kust tot zinken is gebracht, zijn heden op gepikt. De eerste machinist is om het leven gekomen. 11 andere leden der bemanning worden vermist. Reuter meldt nader, dat de bovengenoem de 22 man opgepikt zijn door het Neder landsche motorschip Algenib, dat vruch teloos de omgeving heeft afgezocht naar de tweede boot met de vermiste 11 andere op varenden. Zie verder Buitenland pag. 3, 2e blad.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1