1 I Agenda D DIEREN-JAMBOREE. M |i Stad en Omi| JUomnciaal lïieuws £.and: en Een zware verkoudheid ampo daar lucht Ja van op «fSÏSfrs.^ DONKER ALKMAAR. NOORDSCHARWOUDE ST. MAARTENSBRUG WARM EN MUIZEN EGMOND AAN ZEE AKERSLOOT HEILOO ZUIDSCHARWOUDE WIERINGERWAARD ST. PANCRAS kinder-vervolgverhaal DIEREN-JAMBOREE, nadert zoo langzamerhand zijn einde en za binnenkort voltooid zijn. De kinderen van onze abonné s reke op dat ook dit verhaal weer in boekvorm zal verschijnen en is het voor ons prettig te kunnen vertellen dat wij in er aa beschikking hebben gekregen over het volledige boekje, zeer uitgevoerd, in uitstekende kleuren gedrukt en tegen den g prijs van 35 cent. Enhet komt nog vóór St. Nicolaas. De prijs is dus t 0.35. Franco per post f 555S555Ï Alkmaar, Dinsdag. Natuurlijk is dit geen verhaal uit de Alk- maarsche onderwereld, want die houden wij er gelukkig niet op na of het zou in een of andere onderaardsche schuilkelder moe ten zyn. Het is een verslag zy het dan ook een sober verslag over wat de redactie gister avond gezien heeft, of, beter gezegd, niet gezien heeft omdat Alkmaar een verduiste ringsproef ondergaan heeft. Laten wy beginnen met te constateeren, dat iedereen daaraan op onverbeterlijke wyze heeft meegewerkt, behalve de maan, die zoo nu en dan wel eens schuilevinkje speelde achter wat grauwe wolken, maar dan plotseling weer te voorschijn kwam en haar zilveren stralen over het van kunst licht verstoken stadje uitgoot. Dat was de ooraak, dat de auto's met ge doofde lichten konden ryden en elkaar op den Kennemerstraatweg zelfs met vrij groote snelheid konden passeeren en dat de wandelaars, die zich om de een of andere reden op straat mochten bevinden, niet de minste moeite hadden om zich te oriën- teeren. Voor de medewerking van de burgerij past ditmaal niets dan lof. Het leek wel of alle Alkmaarders naar bed gegaan waren en de lichten hadden uitgedraaid, maar dan zag men in vele huizen toch weer een licht schemer, welke bewees, dat men zich naar de achter gelegen vertrekken had begeven en het naar buiten dringen van het lamp licht zoo goed mogelyk door gordijnen had belemmerd. Het maakt een eigenaardigen indruk door een schijnbaar doode stad te wandelen. Men krijgt daarbij niet de impressie, dat 't nacht is omdat alle lantaarnlichten gedoofd zijn, het geeft meer de gedachte aan een wande ling in den heel vroegen morgen als de lan taarns niet meer schijnen en de zon nog geen kracht genoeg heeft om het duister te verdrijven. Hier en daar was een onwillige lantaarn, die brutaalweg een hoekhuis bleef beschij nen, maar ook dat behoorde spoedig tot het verleden. De lampen in de verkeerszuilen waren gedoofd en door kleine lichtjes ver vangen. Zoo nu en dan dook er een politie- uniform op en werd de wandelende jour nalist met het blauwe licht van een zak lantaarn beschenen om na herkend te zijn zijn zwerftocht door donker Alkmaar te kunnen vervolgen. Een enkele maal kwam er een ijverige burgerwachter uit het duister te voorschijn en de weinige wandelaars die zich op straat vertoonden, werden aan een streng verhoor onderworpen en daarna naar een schuilkel der verwezen. Een juffrouw wat deed zy zoo eenzaam in het donker? vertelde bij de Groote kerk een lang verhaal waarvan de conclusie was, dat zy op weg naar huis was en geen tijd en geen zin had om een uur in den schuilkelder onder het Hooge Huis door te brengen. Maar de politie was onverbiddellijk. „Als het ernst is", zei een agent, „moet u ook van de straat en nu doen we alsof het ernst is", waarna de protesteerende dame zonder pardon naar den schuilkelder overgebracht werd. Daar brandde licht en was het niet onge zellig. Er zat veel jong volk, jongens en meisjes, waarvan de meeste moesten staan omdat er geen zitplaatsen meer waren. Erg prettig scheen men dat niet te vinden, maar dan moet men maar zorgen, dat men tijdig van de straat is. De brandweer reed met drie wagens door de stad. De wagens waren vrijwel onzicht baar maar het achterlicht van de middelste auto was veel te sterk. Een stukje blauw papier erom en ook dat is den volgenden keer in orde. Tegen tienen heeft de brandweer nog een brandje op het Molenpad gebluscht en daarmee was het afgeloopen. De klokken werden geluid, de schuilkelders lieten hun gevangenen los en met een zucht van ver lichting zal men in tallooze woningen weer de normale verlichting aangedraaid hebben. De sirenes waren overal goed hoorbaar, ver keersongelukken hebben zich blijkbaar niet voorgedaan en zoowel de luchtbescher mingsdienst als de politie en de burgerij verdienen een woord van lof: het was keurig in orde. De militaire vliegers hebben waarschijn lijk de gelegenheid laten voorbijgaan om uit de lucht te constateeren of Alkmaar werkelijk onvindbaar geweest is. Laten wij hopen, dat het alles by vrijwil lige oefeningen zal blijven en dat de nood zaak van deze stadsverduistering ons ge spaard zal mogen worden. NEDERLAND—FRANKRIJK. Morgenavond, om 8 uur, zal in de Unie voor „NederlandFrankrijk" spreken prot. dr. J. J. Salverda de Grave. Het onderwerp is: La France et nous. Zonder twijfel zal er groote belangstelling bestaan voor deze lezing. Een aansporing om te gaan luisteren is eigenlijk overbodig; ieder zal den eminen- ten geleerde willen hooren en weet, dat in houd en voordracht ongetwijfeld boeiend zullen zijn. Introducties zijn verkrijgbaar: Steijnstraat 35. NIEUWE REDDINGBOOT TE EGMOND. Donderdag 23 November zal de door dr. Hendrik Muller aan de Noord- en Zuidhollandsche Redding-Maatschpij. ge schonken motorstrandreddingboot „Pre sident Steyn" te Egmond aan Zee in dienst worden gesteld in tegenwoordig heid van den Zuidafrikaanschen gezant dr. H. D. van Broekhuizen. Tevens zullen dan het nieuwe boot huis. gelegen aan de Trompstraat, en de motortractor „Zeeleeuw" aan de Commis sie van plaatselijk bestuur der N.Z.H.R.M. te Egmond aan Zee worden overgedragen. MIJN ONTPLOFT TE EGMOND AAN ZEE. Aan het strand te Egmond aan Zee zijn twee Duitsche mijnen aangespoeld. Eén daarvan kon gedémonteerd worden door mi litaire deskundigen, doch de andere bleef drijven, zoodat men deze niet gemakkelijk kon benaderen. Deze mijn bleef juist in de branding drij ven en tengevolge van de ruwe zee ontplof te zij met een geweldigen knal, groote wa terzuilen opspuitend. Hoewel de mijn onge veer 3 K.M. van het dorp verwijderd was, was de slag zoo hevig, dat het leek alsof een aardbeving alle huizen deed schudden op hun grondvesten. Daar iedei zich op een veiligen afstand had gehouden, deden zich geen persoonlijke ongelukken voor, terwijl ook de materieele schade vrij onbeteekenend was. „ONGETJE DOOR AUTO AANGEREDEN. Hedenmiddag is het 6-jarig jongetje D. Bouwman,' in de Nieuwpoortslaan door een auto van de fa. Met toen het plotse ling den weg overstak aangereden en ge wond. Het kind is naar het St.-Elisabeth- ziekenhuis vervoerd waar een hoofd wonde werd geconstateerd. De toestand van het jongetje is vrij gunstig. RIJKSVERKEERSINSPECTIE NOORDHOLLAND. De kantoren van de rijksverkeersinspec tie, district Noordholland, zullen met ingang van Maandag 27 November ais. gevestigd zijn: Paviljoenslaan 11 te Haarlem. In verband met de verhuizing zijn de kan toren op Zaterdag 25 dezer gesloten. Gouden bruiloft. Onder groote belangstelling heeft het echtpaar A. LangedijkD. Langedijk Barten Maandag zijn 50-jarige echtver- eeniging herdacht. Talrijke personen hebben hun gelukwenschen, zoowel per soonlijk als schrifte'ijk, doen toekomen. Het was voor de familie een mooie dag. Verdronken. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de 69-jarige P. Swarthof in de sloot voor zijn woning geraakt en verdronken. C.V.V. Warmenhuizen en Omstreken. Maandagnamiddag vergaderde het cen trale bestuur dezer vereeniging. Afwezig waren de heeren de Geus en Zwart. De secretaris deelde mede, dat de omzet van de veiling in Sept. bedroeg 48000 gld. tegen vorig jaar 34000 gld., in Oct. 50000 gld. tegen 33000 in 1938. De voorzitter hield een uit voerige beschouwing over een vergadering van den Vierbond in verband met de tegen woordige minimum- en vergoedingspryzen. Hij betreurde het, dat deze maatregel is ge nomen zonder voorkennis zelfs van het be stuur van de Groenten- en Fruitcentrale. De Vierbond zal zoo spoedig mogelijk in samen werking met de Prov. Comm. een onderhoud met de Groenten- en Fruitcentrale aanvragen om deze gelegenheid te bespreken. Verder deed de voorzitter nog mededee- ling over de actie, welke gevoerd werd cm voor de aan de regeering geleverde erwten een hoogeren prijs te krijgen. Bij de rondvraag bracht de heer Blokdijk de teeltbeperking ter sprake. Verschillende tuinders hebben er wat grasland bij gehuurd en komen nu boven de 10 ha. De voorzitter zal deze aangelegenheid bij een spoedig te houden vergadering van den Vierbond ter sprake brengen. De heer Hopman vroeg of het niet moge lijk is vroeger te beginnen met het veilen van pootaardappelen; de handel is dan beter in de gelegenheid zich te dekken. De moge lijkheid zal onderzocht worden. De onderafdeeling Egmond van den Centralen Bond van Transportarbeiders te IJmuiden, organiseerde Zaterdag een propa- ganda-filmavond in de Vergulde Valk. De zaal was flink bezet. Na een inleidend woord werd een film vertoond, waarin tot uitdrukking werd ge bracht, wat de coöperatieve gedachte be doelt en weet te verwezenlijken. Naast de stoffelijke voordeelen werd ook het geeste lijk element naar voren gebracht, de coöpe ratie als factor van vrede, vrijheid en ver schaffing van werk. Naar aanleiding van de daarna vertoonde film over den ontwikkelingsgang van het N.V.V. gaf een der bestuursleden een uit eenzetting, waarin hij er o.m. op wees, dat velen meenen, dat het N.V.V. op conimu- nistischen grondslag staat. Dit is echter geenszins het geval, zelfs bestaat er een zekere vijandschap tegen het communisme. De spreker gaf hierna een overzicht van den groei en het streven van het N.V.V. Behalve enkele kleine films werd na de pauze ook nog vertoond de bekende film „100 mannen en een meisje". Kadcverbctcring. In verband met den zeer hoogen water stand wordt het werk aan de verbetering van de kaden rondom het Alkmaarder meer zeer bemoeilijkt. Zondagnacht moesten in ailerijl verzwaringen worden aangebracht omdat het water op sommige plaatsen over den dijk kwam. Toen het waterpeil begon te zakken werd erger voorkomen. Bioscopen. City-theater, half 8, hoofdnummer Gunga Din (rom.-sens.); hoofdrollen Cary Grant, Victor McLaglen, Douglas Fairbanks Jr. en Sam Jaffe. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Roxy-theater, half 8, hoofdnummer De school van eer (militaire film), hoofdrollen Jackie Cooper en Freddie Bartholomew. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Harmonie-Theater, half 8, hoofdnummer Robert Koch, de stryder tegen den dood; hoofdrollen Emil Jannings en Werner Krauss. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Victoria-theater, half 8, hoofdnummer De vrouw met het masker (rom.); hoofdrollen Luise Rainer en William Powell. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Woensdag 22 November. 7.45 uur, dancing Harmonie, lezing over de nieuwe richting in het taalonderwijs, voor het N.O.G. 8 uur, logegebouw, schilderseance Ned. Vereen, v. Spiritisten Harmonia. 8 uur, 't Gulden Vlies, tooneelavond Selskip Friso. 8 uur, de Unie, voordracht prof. dr. Sal verda de Grave voor Genootschap Nederland Frankrijk. Donderdag 23 November. 8 uur, 't Gulden Vlies, causerie Mary Pos voor de N.R.V. over „Amerika van een an deren kant". 8.30 uur, de Unie, psychometrische expe rimentenavond door den heer E. Benedict. 8.30 uur, café Central, proefles Frank Reusch in vlot spreken en bestrijding spreekangst. geneest men spoedig door inwrijving en inademing van Dampo. Pot 30. Dooi 30 ct. Bij Apoth. en Drofilled. Vacature-gemeenteontvanger. De aanbeveling voor ontvanger der ge meente Heiloo luidt: 1. Mej. M. C. Bakker, eerste ambtenaar ter secretarie; 2. J. M. Duinker, werkzaam ter secretarie te Diemen, wonende te Amsterdam. Jeugd-Tooneelclub. Alhier is een jeugdtooneelclub opge richt, welke onder leiding zal staan van den heer H. Beeldman. Er zijn 17 jeug dige personen toegetreden. Jan van Alfen uit Broek op Langendijk zal voor dit clubje een tooneelstuk in drie bedrijven schrijven. Zang- en tooneelavond. Ondanks het zeer slechte weer was de opkomst Zondagavond buitengewoon goed, toen de heer van Ham met zyn leerlingen den gewonen jaarlykschen zang- en tooneel avond hield in de zaal van den heer Breed. Het was als gewoonlijk weer een program ma vol afwisseling: liedjes van het heele koor, debutantjes en als laatste nummer vóór de eerste pauze „Wij dansen", wat zoo in den smaak viel, dat het herhaald moest worden. Na deze pauze weer eenige liedjes, waarbij sommige als gewoonlijk werden geaccom pagneerd door mej. Bakker. Na de tweede pauze werden twee aardige tooneelstukjes opgevoerd: „Het gebroken aschbakje" in 2 bedrijven en „Een kibbel partij". Ook hierbij hebben de jongelui blijk gegeven, dat ze ook op het gebied van tooneei iets goeds kunnen presteeren. De storm. De storm van Zondagmorgen heeft aan verschillende kassen schade berokkend. Tal van ramen moesten het ontgelden; de kas sen met groot glas leden in hoofdzaak schade. Verduisteringsoefening. Maandagavond werd in onze gemeente een verduisteringsproef gehouden, welke over het algemeen goed geslaagd mag hee- ten. De commissies die den controledienst verrichtten, ondervonden bij degenen die aanvankelijk nog gewaarschuwd moesten worden, volle medewerking. Wel waren en kelen na de eerste controle weer overgegaan tot verlichting, maar na wéér gewaar schuwd te zijn was alles in volkomen duister nis gehuld. Alleen de maan gaf niet de volle medewerking. Een luxe auto voldeed niet aan het bevel om met gedoofde lichten te ryden, het nummer is opgenomen en pro ces-verbaal zal het gevolg zijn. NOORDSCHARWOUDE. Noordermarktbond. Het bestuur van de veilingsvereen. „De Noordermarktbond" kwam Maandagmiddag in het vergaderlokaal bijeen van de veiling onder leiding van den heer J. Kliffen, die den internationalen toestand besprak. Hij verwachtte wel eenige verschuiving in de teelt; voor verschillende tuinders, die een bedrijf van meer dan 10 ha. hebben, zal het wel moeilijkheden geven. T.a.v. de radio rede van den minister van economische za ken zeide spr. van zeer nabij te hebben ver nomen, dat hetgeen de minister gezegd heeft over den landbouw ook voor den tuin bouw geldt, hetgeen een goede oplossing is. De verhooging der minimumprijzen juich te spr. toe. De te lage vergoedingspryzen zullen echter ongetwijfeld moeilijkheden opleveren. Spr. verwachtte wel eenige ver andering in het veilingwezen, nu misschien een centrale inkoop wordt gesticht in Enge land en Duitschland. De heer K. van Dijk kwam op tegen een uitspraak in de vergadering van „De Een dracht", dat het N.M.B.-bestuur de klachten over de kostwinnersvergoeding zoomaar af gewimpeld zou hebben. De voorzitter was het hier volkomen me? eens. Omzet gestegen. In de maand September was de omzet 111331,79, hetgeen 10432,88 méér was dan in dezelfde maand van 1938. In October was de omzet f 154505,24 of 26104,94 méér dan in October 1938. De voorzitter en de veilingleider gaven een uiteenzetting over de wittekoolregeling. Het is hier heel goed geloopen. Op een vraag van den heer J. van Kleef antwoordde spr., dat hy gaarne zou zien, dat de tuinders, die een lagen prijs hebben gemaakt voor hun wittekool, een grooter steunbedrag kregen uit het „potje" van de zuurkool. Doorgedraaide kool en aardappelen. De veilingleider, de heer Kos, deelde mede, dat aan deze veiling 70 wagons wittekool zijn doorgedraaid. Hierna deelde de voorzitter mede, dat de Noordermarktbond 70 wagonladingen door gedraaide pootaardappelen moet inkuilen. De overige, welke niet verkocht worden, zullen worden gedenatureerd. Het is nog niet bekend, wie deze aardap pelen zullen afnemen. Tuinbouwverlovcn. Hoewel de tuindersorganisaties heelemaal uitgeschakeld zijn bij de tuinbouwverloven, kwamen deze toch vrij regelmatig af, hoe wel er soms wel eens eigenaardige gevallen voorkomen. Het accountantsrapport vermeldde, dat kas en boeken van den penningmeester in orde bevonden zijn. Tot en met 26 Septem ber was het voorloopig exploitatiesaldo dus zonder afschrijvingen 1613,53. Agenda Prov. Commissie. Ingevolge een besluit van de algemeene vergadering zal voor de vergadering van de Prov. Commissie een voorstel worden inge diend om het minimumprijzenfonds op te heffen, aangezien lang niet alle veilingen aan dit fonds meedoen en het Centr. Bureau een reserve van 1 vormt. Het is de bedoeling, dat het half procent zal worden gereserveerd voor bijzondere doeleinden. Men besloot na een korte toelichting van den voorzitter niet aan te dringen op ophef fing van de aardappelheffing. Een voorstel van den N. Kaan te Oud karspel regeling Augustus king De bepleitte ven om aan te drin in Plaats van8!" dat de JS zal gelden 1 j.^Ppoi De heer Jb. Klaver Tmissi* te d^ *et> genheid opgensteld zien h gaarne 6°' kocht wordt om op te w at er kon, eel*- Er kan niet aan bei Vef- verandering aan te bSf Word?n v De heer N. Kaan te 'j lT voorstel indienen ter u rsPel wil,, zetregeling v,„ de J* werd, hier op de ver^a Ppelen- Bm af' commissie naar te inw"08 Va« de 1** De heer Wijnke,"? de voor, aan te dringen op hefWaar*. van de mogelijkheid van h! oplWi telen van koolplanten otl4er Dit heeft volgens a* aandacht van de betreffen^!?6 Volfe komt.8"" De heer D. Bruijn bracht bet schen ophoud- en vergok sprake. Hy wilde aandringen op^T tet van de vergoedingspryzen P erSi>5 Na eenige toelichting door de„ werd besloten nog geen voo maar een afwachtende houding H men. s aan te Het nieuwe veilingsreM. Het nieuwe veilingsreglement 2avnt' na artikelsgewijs behandeld. hlet' „De Koophandel" verzocht de W deelen tusschen veiling en afwykmg boven 10 pCt. is. als ie d Dit zal in „De Vierbond" behandeld Wor. Het veilen van winteraardappelen «i verplicht worden. Wel zullen de aardL len via de veiling moeten worden betaalf Afgewezen werden de verzoeken „Koophandel" het 1/10 pCt. voor!"/? betaling te vergoeden en het verstrekken van abonnementen voor liggeld in de owr kapping. r" Op voorstel van den heer A. Swager zal aan den Vierbond voorgesteld worden te verzoeken, de andijvie vrij te laten ver'koo pen. Als de in te krimpen bloembollen niet vergoed worden zal een veevoederveiline worden gehouden. Het met groote belangstelling gelezen Ax«st met ueiciiigMeiiiiig Over welk aantal wij de beschikking krijgen maar wel dit, om zeker te zijn een exemplaar te on v men nu reeds kan bestellen. ^{0p Bij betaling van 35 ct. wordt een bewijs afgegeven, tegen inlevering met den bon, die eind November in onze^ komt, het fraaie boekje in ontvangst genomen kan yoor abonné s buiten de stad kunnen natuurlijk ook bestel (37O6O geldt het volgendezij storten 45 ct. op onze girorekenin N.V. v.h. Herm. Coster Zoon, Alkmaar) of per poslw wordt het boekje franco toegezonden. g mm

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 2