ZenuwpUn akkerWI rSimon Bolivar" voer zonder paravanen. Een kilogram suiker op bon no. 7. Geldig voor twintig dagen. Het Duitsche vliegtuig van den grond af beschoten. Het K. N.L.C. vergaderde. Diverse wenschen. Onbekende „postboden"' te Amersfoort. Verdachte belangstelling voor kazerne en spoorwegen. Horgen 150 geredden naar ons land. „(r„ «te GEMENGD NIEUWS. TWEEDE BLAD De minister van economische zaken deelt mede, dat gedurende het tijdvak van Dinsdag 21 November a.s. tot en met Zondag 10 December a.s. de met „7" ge nummerde bon der rijksdistri butiekaart recht geeft op het koopen van een kilogram suiker. De regeeringspersdienst meldt: Volgens het bericht over het bij Roermond gesignaleerde en neer gestorte Duitsche vliegtuig zou het daarop onzerzijds geopende vuur door vliegtuigen zijn gege ven. Dit berust op een misver stand. In werkelijkheid is het Duitsche vliegtuig van den grond af beschoten. Het vliegtuig is echter niet neergeschoten, doch neergestort. Onder leiding van den heer H. D. Louwes te Ulrum, werd dezer dagen de maandelijk- sche vergadering der eerste afdeeling te 's-Gravenhage gehouden. O.m. werd mededeeling gedaan van een correspondentie met het rijksbureau voor aardolieproducten, omtrent de toewijzing van petroleum aan landbouwbedrijven waar geen electriciteit of gas ter beschikking is. Dergelijke bedrijven krijgen slechts 30 pet. meer petroleum dan die, welke hiervan wel gebruik kunnen maken. Echter moet in be doelde bedrijven de petroleum niet alleen voor verlichting van het woonhuis dienen doch ook van schuren, stallen en werkplaat sen en daarvoor is de hoogere toewijzing volstrekt onvoldoende. In zijn antwoord vestigde ge noemd rijksbureau er de aandacht op, dat het gebruik van petroleum in schuren en stallen niet valt on der de definitie huishoudelijk ge bruik maar onder de bepalingen die gelden voor verbruik van petroleum voor industrieele doeleinden. Hiervoor kan een afzonderlijk z.g. i-for- mulier worden aangevraagd bij het distribu tiekantoor ter plaatse, dat ingevuld aan het rijkbsureau voor aardolieproducten gezon den moet worden. Opgemerkt werd, dat de suikerfabrieken medio December wel met suikercampagne gereed zullen zijn, waar door de gelegenheid bestaat deze fabrieken dienstbaar te maken aan het drogen van aardappelen in elk geval is het gewenscht daarmede op groote schaal een proef te ne men, teneinde uitgerust te zijn met de noo- dige ervaring voor het geval a.s. voorjaar 'n belangrijk overschot aan aardappelen zou blijken te bestaan. Onder de huidige omstandigheden is het niet mogelijk zich voor of tegen een ophef' fing van de teeltregeling voor rundvee uit te spreken. Wat de teeltregeling voor varkens aangaat, meende de vergadering dat, in verband met toewijzing van veevoeder, de mestregeling zou kunnen vervallen. Opgemerkt werd dat de prijs waarvoor de regeering het 3e en 4e klasse rundvee uit de markt neemt te laag is. Op verhooging zal worden aangedrongen. Prijzen landbouwproducten. Van verschillende zijden werd erop gewe zen, dat het billijk zou zijn indien de regee ring aan de verbouwers van rogge, die hun product voor 2 September hebben verkocht een toeslag zou verieenen uit het landbouw crisisfonds. De vergadering was het geheel eens met de wenschelijkheid van zulk een maatregel, waarvan zij de uitvoerbaarheid echter twijfelachtig oordeelde. Een dergelijk geval doet zich voor ten aanzien van de ver- koopers in zaairogge en zaaigerst, welke voor 19 October j.1. hebben geleverd. De prij zen van peulvruchten werden te laag geacht. Men zal aandringen op een verhooging van den overnameprijs voor schokkererwten. Bespreking landarbeidersbonden. Door de drie samenwerkende landarbei dersbonden was tot de dagelij ksche besturen de drie centrale landbouw organisaties het verzoek gericht een bespreking te mogen hebben omtrent den toestand der arbeiders in de agrarische bedrijven als gevolg van de stijging der levenskosten. De vergadering had daartegen geen bezwaar. Het spreekt intusschen vanzelf, dat het voeren van even- tueele onderhandelingen aangaande het verieenen van en duurtetoeslag of loonsver- hooging niet tot de competentie van het ko ninklijk Nederlandsch landbouw comité be hoort. Een overwegwachter van den spoor wegovergang bij den Soesterweg te Amersfoort, aldus meldt het Hbld., heeft Zaterdagnacht twee hem on bekende postboden zien loopen, die zijn aandacht trokken, omdat hij den indruk kreeg, dat deze personen met den toestand ter plaatse niet geheel op de hoogte waren. De overweg wachter merkte, dat de uniformen van deze personen niet heelemaal in overeenstemming waren met de gebruikelijke uniformen der poste rijen. Zoo zag hij, dat in plaats van de letters P.T.T. een posthoorn op de uniform-petten stond, hetgeen de laatste jaren niet meer het geval is Toen beide personen zich in de rich ting van de Oldenkott-kazerne be gaven, heeft hij direct de militaire autoriteiten van zijn bevindingen ver wittigd. Dezen hebben een uitgebreid onderzoek ingesteld, doch dit heeft nog geen resultaat opgeleverd. Voorts is den directeur van de wagen werkplaats der Nederlandsche Spoorwegen te Amersfoort gerapporteerd, dat des nachts op de terreinen der fabrieken on raad is bespeurd, evenals bij de gasfabriek Men brengt dit in verband met het be zoek van de twee personen in P.T.T.-uni formen. De Amersfoortsche politie heeft uitgebreide maatregelen getroffen voor een uitvoerige controle op verschillende van belang zijnde plaatsen in de stad. en spierpijn kunnen tot een kwelling worden. Neem m zoon geval een "AKKERTJE en de pijn valt van U af I SECRETARIAAT INT. METEOROLOGISCHE ORGANISATIE NAAR ZWITSERLAND. De vorige week is het secretariaat van de Internationale Meteorologi sche organisatie, dat van zijn oprich ting af te De Bilt gevestigd is ge weest, naar Zwitserland vertrokken en heeft het een nieuwen zetel be trokken in de stad Lausanne. Het toenemen der werkzaamheden van de sinds 1872 bestaande internationale Meteoro logische Organisatie (na het jaar 1919) deed de wenschelijkheid van een centraal secre tariaat sterk naar voren komen. In 1926 werd besloten, een bureau op te richten, dat tot taak zou hebben de vergaderingen der com missies van experts der genoemde organisa tie en van het algemeen bestuurslichaam (het Internationaal Meteorologische Comité) en Verder de om de 6 jaar te houden direc teurenconferenties voor te bereiden en de verslagen der vergaderingen te bewerken en te publiceeren. Het secretariaat zou verder bijstand moeten verieenen aan de presiden ten der commissies en den president van het genoemde comité bij hun werkzaamheden en als „centra de documentation" moeten dienen en in alle administratieve en be stuursaangelegenheden. De kosten zouden worden opgebracht uit contributies der lan den, waar meteorologische diensten werk zaam zijn. Het secretariaat ving zijn werk zaamheden aan in 1928 en werd voorloopig te De Bilt gevestigd. Op de directeurenver gadering van September 1929 te Kopenhagen werd bepaald, dat de definitieve zetel in Zwitserland zou moeten zijn. Om verschil de redenen werd de uitvoering van dit be sluit opgeschort. In 1938 werd besloten, dat de overbrenging naar Zwitserland in 1939 zou moeten geschieden. Tot 1 Juli 1938 bleef het secretariaat onder Nederlandsche leiding. Met ingang van dien datum ging de leiding over aan dr. G. Swo- boda uit Praag, onder-directeur van den meteorologischen dienst van Tsjecho-Slowa kije. Het personeel bestond uit 8 personen, waarvan 3 het secretariaat naar Lausanre vergezellen om de werkzaamheden aldaar voort te zetten. STAKING BIJ STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ VOORKOMEN. Zaterdag j.1. is te Arnhem, onder leiding van den rijksbemiddelaar, den heer H. P. J. Eloemers, een bespreking gehouden met de directie van de Groninger-Rotterdammer Stoombootmaatschappij en de hoofdbestu ren van de organisatie. In deze bespreking werd overeenstemming bereikt en wel zoo danig, dat de landelijke regeling van loon- en arbeidsvoorwaarden, afgesloten tusschen de vereeniging van werkgevers in de binnen- beurtvaart en de transportarbeidersbonden ook door deze directie zal worden nage leefd. Ten aanzien van de overige punten werd eveneens overeenstemming bereikt. Het ultimatum is door de arbeiders ingetrokken. VREEMDELINGEN OP BELGISCHE SCHEPEN. Schriftelijk beantwoordde vragen Op vragen van het Tweede Kamerlid den heer Wijnkoop (c.p.n.) in verband met een besluit, hetwelk de Belgische regeering ge nomen zou hebben om aanmonstering van vreemdelingen op Belgische schepen niet toe te laten, heeft de minister van buitenland- sche zaken geantwoord, dat er geen, door de Belgische regeering genomen, besluit be staat om het aanmonsteren van vreemde lingen op Belgische schepen te beletten. Het is bekend, dat voor indienstneming aan boord van de twee door de Holland Amerika-Lfjn van de Red Star Line overge nomen stoomschepen Pennland en Western- land niet alle zeelieden, Nederlanders zoo wel als vreemdelingen, die zich te Antwer pen aanmeldden, in aanmerking kunnen komen, hetgeen geen ongewoon verschijnsel is Aangezien met de belangen van Neder landsche zeelieden, die, in het bezit van goede papieren, zich in buitenlandsche ha vens voor dienst op Nederlandsche schepen opgeven, bij vervulling van vacante plaat sen rekening wordt gehouden en de Neder landsche consulaire ambtenaren daarbij steeds hun volle medewerking verieenen, be staat er geen aanleiding de gezantschappen en consultaten in België en in andere lan den. opdracht te verstrekken, in dezen zin werkzaam te zijn. DOODELIJK ONGELUK OP WOLLEN- STOFFENFABRIEK TE GELDROP. Vanochtend is op de wollenstoffenfa- briek der firma van der Heijden en Zn. te Geldrop een doodelijk ongeluk gebeurd. De 35-jarige H. Foederer uit Geldrop die aldaar werkzaam was, is tusschen een z.g. duvelmolen geraakt en op slag gedood. De man, die jaren lang werkloos was en sedert korten tijd weer werk had gevonden, laat een vrouw en drie kinderen achter. OP ONBEWAAKTEN OVERWEG DOOR TREIN GEGREPEN. Eén ernstig gewonde. Gisteravond is op den onbewaakten overweg bij Raalte een vrachtauto van de gebrs. Overkehper uit Wijhe door den trein uit Almelo, die omstreeks zes uur in Raalte moet aankomen, gegrepen. De auto werd vijftien meter meegesleurd en kwam daarna totaal vernield in een sloot langs de spoorbaan terecht. Van de beide inzittenden kwam B. O. er het beste af. Hi, kon, na in het r.k. ziekenhuis te Raalte te zijn behandeld, per auto naar Wijhe worden overgebracht. De toestand van zijn broer de 44-jarige ongehuwde H. O. was echter zorgwekkend. Deze is met ernstige inwendige kwetsuren in het ziekenhuis opgenomen. Men vreest voor zijn leven. PIET OSTENBRUG TER AARDE BESTELD. Gistermiddag is te Den Helder de be kende menschenredder, Piet Ostenbrug, begraven. Na het vertrek van het sterfhuis trok de stoet langs het „Helden der Zeeplein" waar met het omfloerste vaandel een groet werd gebracht aan den koning def menschenredders Dorus Rijkers. Onder de vele belangstellenden op de begraafplaats bemerkten wij burgemeester Ritmeester, de heeren Kolster en van Diest, afgevaardigden van de „Noord- en Zuidholkndsche Redding Mij.", en den heer Bot, schipper van de „Dorus Rijkers." Bij het graf sprak de heer van Diest na mens de N.Z.H.R.M. Hij schetste de ver dienster van den overledene. De heer van Dok, voorzitter van M.V.Z., voerde na hem nog het woord. Een zoon van den overledene dankte namens de familie voor de belangstelling. DE „VEENDAM" BIJ VERGISSING OP DUITSCHE LIJST VAN GEWAPENDE SCHEPEN. Blijkens publicaties in de Duitsche pers zou door de Duitsche autoriteiten het s.s. Veendam" der HollandAmerika-Hjn, we gens vermeende bewapening op de lijst van Engelsche en Fransche passagiersschepen geplaatst zijn, welke door hun bewapening het karakter van passagiersschip verloren hebben. Ofschoon uit de omstandigheid, dat het Nederlandsche passagiersschip „Veen- dam" abusievelijk op de lijst van Engelsche en Fransche schepen geplaatst is, reeds ge noegzaam blijkt, dat hier een misverstand in het spel moet zijn, kan ten overvloede met de grootste stelligheid verklaard worden, dat het s.s. „Veendam" in geen enkel op zicht bewapend is. Naar wij vernemen, zijn de Duitsche auto riteiten er door H. M. 's gezant te Berlijn onmiddellijk van in kennis gesteld, dat de mededeeling over bewapening van het ge noemde schip, algeheel met de feiten in strijd is. De directie van de K.N.S.M. deelt, naar aanleiding van de opmerkingen inzake het niet gebruiken van paravanen door de „Si- mon Bolivar", het volgende mede: Door haar werden op 1 September j.1. bij het ministerie van defensie vla den inspecteur-generaal voor de scheepvaart enkele stellen parava nen besteld. De bedoeling was deze o.a. te doen aanbrengen op haar grootste passagiersschepen, voor zoo ver deze zouden blijven varen in de gevaarlijke zónes. Deze paravanen zijn door de K.N.S.M. nog niet ont vangen. Ten opzichte van het gebruiksnut van paravanen merkt de directie nog op, dat hier omtrent de meeningen der nautici zeer uit- eenloopen. Dat de aflevering van de paravanen zoo vertraagd is, is waarschijnlijk te wijten aan het feit, dat aan dit artikel op het oogenblik een tekort bestaat en gevolge van de groote vraag. Post vermoedelijk geheel verloren. Aan boord van het s.s. Simon Bolivar, dat Zaterdag j.1. op een mijn is geloopen en ver gaan, bevond zich een aanzienlijke hoeveel heid briefpost, n.1. alle poststukken voor Suriname, welke op 16 November ter post werden bezorgd, alle poststukken voor de andere Nederlandsche gebiedsdeelen in de West, welke van 11 tot en met 16 November ter post werden bezorgd, alle poststukken voor Barbados en Trinidad, welk" op 16 No vember ter post werden bezorg en alle poststukken voor Venezuela, welke van 30 Octóber tot en met 16 November ter post werden bezorgd. In totaal waren er voor Nederlandsch West-Indië 4 zakken brief post en bijna 50 zakken drukwerk, voor Tri nidad 1 zak brieven en 10 zakken drukwerk, voor Barbados 2 zakken brieven en 3 zakken drukwerk en voor Venezuela 1 zak brieven en 14 zakken drukwerk aan boord. Aangenomen moet worden, dat deze post geheel verloren is gegaan. Vijf zwaargewonden. De directie van de K.N.S.M. heeft in den laten middag uit Londen bericht ontvangen, dat van de overlevenden van de ramp van de zwarte lijn) aangeg^V^ neutrale Oostkust van Eng-A 1^ naar de vrije en sperzöne lm', e Het Nederlandsche passl» begev«i „Simon Bolivar" van de K N s!m met zwart pijltje op de kaan Uep (waar De overlevenden werden in n Harwich en Shotley aan latJ„ ,Colchester ook per spoor naar Londen vorv j°ht' als' 400 opvarenden werden er Hn Van de bracht. Voorts is, J vernomen de aandacht gevestigd W°rdt wezigheid van het gevaarlik P de a®- lichtschip „Sunk". TevenstetTi b« h* de aldaar zich bevindende mijnen °°g °p de schepen aanloopen op het i'£°eten Shipwash" (zie de kaart) en daar ÏÏÏÜP nemen. een loods „Simon Bolivar" slechts vijf zwaar I zun. De overige gewonden gaan goefvot De zwaar gewonden zijn: H R u„, chef-kok, opgenomen in het ziekenE**?' Harwich, het lid der bemanning p c Heyer opgenomen in het ziekenhuis Ipswich, mej. K. de Jong, linnenjuffrouw d Bntsche mej. M. A. Massiah en mevr^t Celli Gottselig, onderdaan van Honduras De drie laatsten bevinden zich in het ziekenhui te Colchester. Met het s.s. „Oranje-Nassau" van de Maatschappij Zeeland zullen mor genmiddag 150 passagiers van de „Simon Bolivar" in ons land terug- keerén. ABNORMAAL HOOGE WATERSTAND VAN HET IJSELMEER. Dijkdoorbraak bij Spakenburg voor komen. De havendijk te Spakenburg heeft Zondag groot gevaar geloopen voor een doorbraak, wegens den abnormaal hoogen waterstand van het IJselmeer, tengevolge van den he- vigen storm. Met man en macht is er ge werkt, dat wat voor Bunschoten en Spaken burg een ramp zou hebben beteekend, te keeren, waarbij door een groot aantal mili tairen krachtdadig assistentie werd ver leend. Tegen drie uur was men met de verster king van de zwakke plekken in den dijk zoo ver gevorderd, dat het gevaar voor een overstrooming als geweken kon worden be schouwd. Sedert de afsluiting van de Zui derzee, is de waterstand te Spakenburg niet zoo hoog geweest, als Zondag het geval was. PLAFOND VAN KERK TE DRUTEN INGESTORT. Juist na afloop van den dienst. De storm heeft ook in het Land van Maas en Waal geducht huisgehouden, aldus het Hbld. Tientallen zware boomen werden ont worteld en versperden de wegen, waardoor het verkeer volkomen werd ontwricht. In het dorp Druten werd groote consternatie verwekt, doordat na een hevige windvlaag een groot deel van het plafond van de Ned. herv. kerk met donderend geraas neerstortte. Slechts eenige minuten tevoren was de dienst geëindigd en de talrijke kerkgangers de kerk was tot de laatste plaats bezet geweest bevonden zich nog in de omge ving van het gebouw, toen zij door het ge raas werden opgeschrikt. Was het ongeluk iets vroeger geschied, dan zou de ramp niet te overzien zijn geweest, zooals een blik in het gebouw na de instorting wel overtuigend bewees. De brokstukken en het puin lagen door de geheele ruimte verspreid en waren op de banken terecht gekomen, wa&rvan er ver scheidene volkomen waren vernield. Het eeuwenoude kerkgebouw, dat voorkomt op de lijst van Monumentenzorg, werd onmid dellijk buiten gebruik gesteld. Een onder zoek wordt ingesteld, in hoeverre gevaar voor verdere instorting bestaat.. SUPPLETOIRE BEGROOTING VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en verhooging van de begrooting van het departement van buitenlandsche zaken voor 1938. In de memorie van toelichting deelt de minister o.m. het volgende mede: Voor kosten van transport der geassyleer- de Spanjaarden te Madrid werd uitgegeven 70.853.48. Stappen zijn gedaan om van de Spaansche regeering terugbetaling te beko men van deze kosten. Voorts zegt de minister, dat de „Commis- sion Internationale d'aide aux enfants eva cués en Espagne" (te Genève, voorzitter de heer Hanssen) aan de Nederlandsche regee ring heeft verzocht voor haar philantropisch werk om een bijdrage, hetzij in geld, hetzij in natura. De Nederlandsche regeering heeft besloten een hoeveelheid levensmiddelen voor bovnbedoeld menschlievend werk te zenden, waarvan de door het departement van buitenlandsche zaken te betalen kosten 1853.16 hebben bedragen. DOLLE HOND BEET EEN KIND DOOD. Een groote bouvier heeft Zondagmiddag plotseling het driejarige dochtertje van den heer J. v. d. Fliert te Lunteren aange vallen. Op het gegil van de kleine snelde de vader toe, om het kind te ontzetten. Hij werd eveneens door het razende dier ge beten. Toen meerdere hulp kwam opda gen, bleek het kind zoo ernstig door den hond te zijn verwond, dat het kort daarna overleed. Ook de man was danig toegetakeld en heeft zich onder geneeskundige behande ling moeten stellen. Zijn toestand is echter niet levensgevaarlijk. De hond is afge maakt. DIEFSTAL VAN LEVENSMIDDELEN. Zes personen in arrest. In verband met diefstallen van partijen levensmiddelen zijn gisteren door de Amersfoortsche politie een inwoner van deze gemeente, een inwoner van Barneveld en vier militairen in arrest gesteld. De aangehoudenen zijn gister aan een verhoor onderworpen, doch hebben nog geen be kentenis afgelegd. De polith zet haat onderzoek in deze zaak met kracht voort. VERMISTE AUTO UIT DE ROTTE OPGEHAALD. Beide inzittenden verdronken. Gisteravond heeft de politie uit de Rotte onder Terbregge (gem. Hillegersberg) de auto opgehaald, waarmede de heer B. H. Wormgoor, graanhandelaar te Zutfen en me vrouw van Ommen uit Hillegersbrg in den nacht van Zaterdag j.L van Waddinxveen naar Hillegersberg waren vertrokken. Het lichaam van den bestuurder is op eenigen afstand van de auto teruggevonden. Het stoffelijk overschot van mevrouw van Om men bevond zich nog in den wagen. HELERS EN STELERS TE NIJMEGEN ACHTER SLOT. Op het gemeentelijk slachthuis te Nij megen was ontdekt, dat reeds meermalen diefstallen gepleegd waren van vleesch, enz. De dader was de 15-jarige van M,,' die by herhaling zich aan deze diefstallen had schuldig gemaakt. Hij gaf deze vleeschwaren aan zekeren J. en ook nog aan andere personen, waar onder een winkelier. Tegen deze personen is proces-verbaal opgemaakt wegens heling. J. verkocht op zijn beurt weer de ge- stolen vleeschproducten aan zijn 37-jari- gen broer, die eveneens wegens heling is gearresteerd. Drie personen, namelijk van M., J. en diens oudere broer, zijn door de Nijmeeg- sche politie ter beschikking var, den offi cier van justitie te Arnhem gesteld. Kokende koffie gedronken. - Het ander- halfjarig zoontje van den arbeider J. K. te Zuidwolde dronk gisteren in een onbewaakt oogenblik uit een kan met kokende koffie waardoor het kind ernstige brandwonden opliep. Het is enkele uren later in het zie kenhuis te Hoogeveen aan de gevolgen over- leden. Vischkleinhandelaren adresseeren. - Het hoofdbestuur van den Nederlandschen bon van kleinhandelaren in het visch- en haring- bedrijf, dat zich reeds herhaalde malen zon der resultaat tot den minister heeft in verband met de groote moeilykheden, waarmede dit bedrijf te kampen hee zich thans wederom in een schrijven minister van sociale zaken geric dringend verzoek den vischklein'^Intoeslag het verieenen van een bedrijfslast te willen steunen. n Sieraden ter waarde van 1M0 P» gestolen. - Zaterdagavond is t«dens ee korte afwezigheid van de >ew Brahms- broken in een benedenhuis in wer. straat te Amsterdam. Laden «^astenW^ den opengebroken en een aan iinnenkast sieraden, welke in etui s in waarde waren geborgen, tot een 8^™*^ mee- van ongeveer duizend guld genomen. HOUTHANDEL TE BREDA GEHEEL UITGEBRAND. Oorzaak onbekend. Gisteravond werd brand ontdekt in het gebouw van den Brabantschen hout- en tri- plexhandel, directeur H. M. Berende Simons aan de Boschstraat te Breda. De spoedig gealarmeerde bradnweer ruk te onmiddellijk met volledig materiaal uit. Met intense inspanning gelukte het haar den brand in dat dichtbevolkte gedeelte der stad tot het gebcuw van den houthandel te be perken. Dit brandde dan ook met den ge- heelen houtvoorraad totaal uit. Slechts en kele zwaar geblakerde muren bleven over. De oorzaak van den brand is tot nu toe niet bekend. Ik hoop, df J®fditls nU a' weer vindt, Kare^ daag dat je de tweede maal verwisse met het dienstmeisje hebt.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 6