DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Engeland zal beslag leggen op den export van alle Duitsche goederen. DE AANSLAG TE MüNCHEN. De dader van den aanslag te München gevonden. Slowakije onder Duitsche bescherming. No. 276 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 22 November 1939 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 141e Jaargang De algemeene toestand. DE ZEGEN DER NEUTRALITEIT. De dader gevonden. Was de Britsche geheime dienst er bij betrokken? ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door bet gebeele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GFWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N V. Boek- en Handelsdruk- kerij v/h HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 1 Om Duitschland voor den ondergang van schepen aan de Britsche Oost kust te straffen, heeft men in Engeland besloten de scheepvaart van de neu tralen nog veel meer te bemoeilijken dan tot dusver het geval was. In het Lagerhuis heeft Chamberlain die voor het eerst na zijn ziekte weer aanwezig was medegedeeld, dat weldra bij koninklijk besluit maatregelen mogelijk worden, waardoor men den export van Duitschen oorsprong of eigendom in volle zee in beslag zal kunnen nemen. Nederland zal hierdoor gevoelig worden getroffen. Volgens de statistie ken werden er dit jaar tot 1 October ongeveer tien milliard K.G. goederen uit Duitschland via Amsterdam en Rotterdam naar andere landen vervoerd en men begrijpt wel, dat dit vervoer in de toekomst tot een minimum be perkt zal worden, wat voor onze reederyen een ondragelijk verlies zal betec- kenen en tot het opleggen van tal van nutteloos geworden vrachtschepen zal leiden. N Men hoopt nu nog slechts, dat de Engelsche regeering de te verschepen goederen niet als van Duitsch origine zal beschouwen, wanneer ze in ons land verwerkt zijn of wanneer de kooper ze in Nederland gekocht heeft, zoodat ze bij verscheping als neutraal eigendom beschouwd kunnen worden. In Duitschland is een zekere Georg Eiser uit München gearresteerd, van wien naar de Duitsche autoriteiten inededeelcn reeds vast staat, dat hij de dader van den aanslag op 8 November in de Bürgerbraukeller geweest is. Volgens de Duitsche politie zou hij in betrekking hebben gestaan tot den Britschen Geheimen Dienst, die een filiaal in Den Haag had, waar van twee leden, die trachtten op 9 November bij Venlo de grens naar Duitschland te overschrijden, door de Duitsche staatspolitie gearresteerd zijn. De door Duitschland gevormde Slowaaksche republiek heeft door de onderteekening van het met Duitschland gesloten verdrag haar gebied uit gebreid met de landstrooken, welke de Polen in 1920 by het herstel van den Poolschen staat en in September 1938 by de regeling van het Tsjechische probleem bij hun gebied hadden getrokken. HET FRANSCHE LEGERBERICHT. Het Fransche legerbericht van gister avond lmdt: De dag werd heden gekenmerkt door artillerievuur ten oor ten var. de Saar, als ook ten oosten van de Vogezen Aan beide zijden was de luchtmacht actief. Een vijandelijk verkenningsvliegtuig werd binnen de Fransche linies omlaag gehaald, twee jachtvliegtuigen werden boven de vijandelijke linies in brand ge schoten. Alle eigen vliegtuigen zijn naar hun bases teruggekeerd. VAN HET WESTELIJK FRONT. De speciale correspondent van Reuter bij de Britsche strijdkrachten in Frankrijk meldt, dat men gelooft, dat een Britsche piloot een van de twee Heinkel-bombarde- mentsvliegtuigen die gistermorgen boven de geallieerde linies vlogen, heeft neergescho ten. Onmiddellijk toen de Duitsche vliegtui gen verschenen stegen gevechtstoestellen van de Royal Air Force op en gingen over tot den aanval terwijl luchtafweergeschut het vuur opende. DE DUITSCHE CONTROLE TER ZEE. Uit Berlyn wordt gemeld: In de maanden September en October hebben Duitsche wa terstrijdkrachten tezamen met luchtstrijd krachten in de oost- en noordzee verschei dene honderden koopvaardijschepen op con trabande doorzocht. Terwijl zeer vele schepen direct na het onderzoek op zee konden worden vrijgela ten, daar zij geen contrabande aan boord hadden, zyn in het geheel 127 schepen met 245.455 bruto registerton in Duitsche havens binnengebracht voor een nader onderzoek. Voor zoover schepen en lading niet in beslag worden genoi»en, werden zij weer vrijgelaten. Neutraal zijn beteekent, dat men niet meedoet aan den grooten, afmat tenden strijd, die schatten geld kost en zoowel den overwonnene als den overwinnaar op den rand van den financieelen afgrond brengt. En het heeft dan vaak den schijn alsof de neutralen een bijzonder gunstige positie in nemen. Zij blijven buiten den oorlog, hun gebeurt dus eigenlijk niets en misschien zijn er in de oorlogvoerende staten nog wel van die naïeve menschen, die van meening zijn, dat een neutrale staat, die alles heeft wat anderen ontberen, buiten zijn grenzen een ruim afzetgebied voor zijn met goud betaal de producten zal kunnen vinden. Nederland is zoo'n neutrale staat en ver keert dus zoogenaamd in een benijdens waardige positie. Maar men vergeet daarbij, dat wij a) vechten wij niet toch een legermacht op oorlogssterkte in het veld hebben en wat dat sedert het uitbreken van den strijd aan onze schatkist gekost heeft, zullen wij mis schien beter begrijpen als de staat maatre sten neemt om met en door ons aller, die schatkist weer te vullen. Nederland zoo wordt betoogd ia een vredelievende staat wiens neutraliteit door Mie oorlogvoerenden ten zeerste geèerbie- tilgd wordt. Dat is de theorie, maar de werkelijkheid js, dat wij van dag tot dag in onrust leven, at er allerlei voorbereidingen voor eva cuatie van een groot deel van ons land Worden getroffen en dat er zoo nu en dan et sP°ed allerlei militaire maatregelen dTj ®enornen omdat men bevreesd is, Plaat6 z'c'1 °P ons gebied zal ver- Nederland is neutraal en onze schepen var C'US en onbezorgd de zeeën be- en eirdat geen enkele mogendheid ze •zmken zal brengen. kan6 ^rac'Ük is het ergste wat men zich p v°°rstellen. Geen HoUandsch schip aa eert de Engelsche wateren of het wordt Van den. Wanneer meer dan de helft men 6 'ac^ng uit goederen bestaat welke band 'n Engeland onder het begrip contra- la dj,.6 8ebeft te rekenen, wordt de geheele Val dê mu besla8 genomen. Is dit niet het ge- Zelf T men er t-ch alles uit wat men door r,an 8ebruiken omdat men daar- oiet 6 ^rootste zekerheid heeft, dat het kóltttVla ^ec*erland ln Duitschland terecht En verder mogen onze passagiers- en vrachtschepen in de Downs rustig blijven afwachten wanneer zij verlof krijgen om verder te varen en al dat tijdverlies, dat schatten geld kost en de vaarplannen in de war stuurt, is voor rekening van de Hollan ders, die de vrijheid hebben genomen die schepen te laten varen. Tot nu toe zijn onze schepen nog niet ge torpedeerd, zelfs niet bij vergissing, en dat is ook al weer iets waarvoor we dankbaar mogen wezen. Maar overal liggen langs de vaarwegen verankerde en niet verankerde mijnen, de grootste en gevaarlijkste moordtuigen, die het menschelijk vernuft heeft uitgevonden en zonder eenig toezicht, dat een veilige vaar kan waarborgen, moeten de Holland- sche schepen door het mijngebied varen. Het resultaat is maar al te duidelijk en maar al te droevig. In de laatste drie dagen zijn volgens de officieele verklaring van Chamberlain zes neutrale schepen aan Engelands oost kust op mijnen geloopen en gezonken en het voornaamste daarvan was de Simon Boli- var, een Hollandsch passagiersschip, dat in de golven is verdwenen en waarbij bijna honderd opvarenden den dood vonden. In Engeland is men daarover ten zeerste verontwaardigd en men betoogt, dat het natuurlijk Duitsche mijnen geweest zijn. Dat is mogelijk, maar aangezien de mijnen na de ontploffing gewoonlijk tegelijk met het schip verdwijnen, zal het wel moeilijk uit te maken zijn bf het Britsch of Duitsch fabrikaat was. Bovendien, een Hollandsch spreekwoord zegt, dat het er niet veel toe doet of men door de kat of door den kater wordt gebe ten en of het nu Engelsche of Duitsche mij nen geweest zijn heeft voor ons als neutrale mogendheid precies hetzelfde resultaat. Vast staat, dat onze schepen een bepaalde route moeten volgen om zich elders aan een controle te onderwerpen en dat die door de neutrale scheepvaart gevolgde route onveilig gemaakt is door mijnen. Wanneer het Duitsche mijnen zijn ge weest had de Britsche marine er het vaarge bied van moeten zuiveren of dadelijk maat regelen moeten nemen, dat de schepen ver hinderd werden dat vaarwater te gebrui ken. Alle staten leggen mijnen, zelfs de neu trale staten, maar men stelt er dan altijd nog een zekere eer in het zoo „menschelijk" mogelijk te doen. Er zijn allerlei soorten van mijnen en wanneer een mijn is losgeslagen behoort die onschadelyk te zyn. Dat zijn althans vol gens de Engelsche bewering de Duitsche mijnen niet en vandaar de heftige veront waardiging in Engeland, welke gister ii. de rede van Chamberlain weer tot uiting is ge komen. Aan Duitschland wordt verweten, dat het Britsche, geallieerde of neutrale schepen door middel van mijnen, torpedo's of kanonvuur vaak zonder waarschuwing eeft aangevallen en er is natuurlijk niemand in de neutrale staten, die dat zal goedkeuren, maar men moet daarbij in het oog houden, dat Duitschland door de Britsche hegemonie ter zee een andere taktiek moet toepassen dan Engeland zich met zijn kruisers kan veroorloven. Intusschen zal Duitschland voor zijn laat ste euveldaden ter zee waaronder dan ook het laten zinken van de Simon Bolivar behoort moeten boeten en onder alge meene toejuichingen heeft de heer Cham berlain in het Lagerhuis medegedeeld, dat men voor straf binnenkort alle exporten van Duitschen oorsprong of van Duitsche eigenaars op zee in beslag zal nemen. Tot dusverre maakte men alle Duitsche schepen met hun ladingen buit, die men maar te pakken kon krijgen. Thans komen daarbij de exporten van Duitschen oorsprong, waarmede men niet anders kan bedoelen dan dat deze vrachten cok in beslag worden genomen wanneer ze door neutrale schepen vervoerd worden. Zoodat het tenslotte hier op neerkomt, dat de Simon Bolivar aan de Engelsche kust is gezonken, dat het de schuld van Duitsch land is en dat er voor straf nog veel meer vrachten van onze schepen in beslag wor den genomen dan tot dusver reeds ge schied is. Het is te verwachten, dat de neutralen daartegen krachtig zullen protesteeren en eveneens, dat zij er niet veel mee zullen be reiken, of het zou Amerika moeten zijn, waarvoor men dan wellicht een uitzonde ring zou maken. In gezaghebbende scheepvaartkringen hier te lande wordt verwacht, dat deze nieuwe Britsche maatregelen aan onze scheepvaart, die noodgedwongen reeds be perkt is, nog grooter moeilijkheden zal ver oorzaken, en dat men daarvan hier te lande de zeer schadelijke gevolgen zal ondervin den. De dader van den aanslag in München is gepakt. Hij bleek trouwens reeds op 14 November gearresteerd te zijn, maar men heeft eenigen tijd noodig gehad om de mis daad nauwkeurig te reconstrueeren. Het is gelukkig geen Hollander maar een Duitscher, maar ons land zou er toch niet heelemaal buiten staan omdat de dader be trekkingen onderhield met een filiaal van den Britschen Secret Service uit 's-Graven- hage. In Engeland wordt dit contact nadrukke lijk ontkend en misschien zal ook onze re geering over dat Haagsche filiaal nog wel iets op te merken hebben. De ryksleider der S.S. en chef der Duit sche politie maakt bekend: „Onmiddellijk na den snooden aanslag in den „Bürgerbraukeller" op 8 November zijn maatregelen getroffen, welke voor de opheldering van 't misdrijf noodig leken. Bij deze opsporingsmaatregelen ging men on verwijld over tot-sluiting van de geheele Duitsche grens en een verscherpte grens controle. Onder de nog in dienzelfden nacht ge arresteerden bevond zich een man. die trachtte langs illegalen weg naar Zwitser land te vluchten. Het was de 36-jarige Georg Eiser, laatstelijk wonende te Mün chen. De inmiddels bere'kte resultaten van de speciale commissie, die door de veiligheidspolitie naar München was ge zonden, verschaften talrijke aanwijzingen betreffende voorbereiding en ten uitvoer legging van de daad. Als dader scheen iemand in aanmerking te tornen, van wien reeds op 12 November een nauwkeurig signalement gepubliceerd koi worden. Nieuwe Ontdekkingen versterkten de ver denking, dat Georg Eiser ten minste in eenig verband met den aanslag moest staan. Onder der last van het bewijsma teriaal, dat de speciale commissie op de plaats van de misdaad en in de in tusschen bekend geworden schuilplaatsen van Eiser verzameld had, alsmede na verscheidene confrontaties legde Eiser, die eerst hard nekkig ontkende, op 14 November een vol ledige bekentenis af. Op een wijze, die in de geschiedenis der criminologie eenig is, had hij in een ar beid, die wekenlang duurde, in een der pilaren van den Bürgerbraukeller een tijd bom aangebracht, waarvan het uurwerk op zes dagen of 144 uur was gesteld. Het ontwerpen van de misdaad gaat terug tot September resp'. October 1938. In Augus tus 1939 werd de ruimte voor de helsche machine gereed gemaakt. De lading bracht Eiser op den zevenden dag voor de bij eenkomst in den Bürgerbraukeller aan. Zes dagen tevoren beproefde hij voor het eerst, de op tijd gestelde bom in de aan gebracht holte te plaatsen, dit mislukte. Ook de vijfde nacht voor den aanslag was hem ongunstig gezind. In den daarop vol genden nacht echter kreeg Eiser gelegen heid zijn helsche machine te plaatsen. Hij vertrok daarna onmiddellijk om zich over Stuttgart naar Zwitserland te begeven, waar zijn opdrachtgevers reeds op hem wachtten. Om zekere redenen keerde hij in den middag van den zevenden nog eens naar München terug. Hij slaagde erin in den nacht van 7 op 8 November opnieuw in den Bürgerbraukeller binnen te dringen om zich nogmaals van het tikken van het uurwerk te overtuigen. De misdadiger had niet verzuimd er voor te zorgen, dat 't ge luid van 't uurwerk gedempt werd. Hij her haalde zijn controle eenige malen in dien zelfden nacht. Des morgens ontbeet hij in een koffiehuis te München om vervolgens per spoor over Uim naar de grens te rei zen. In den nacht van 8 op 9 November trachtte hij in de nabijheid van Constanz over de Zwitsersche grens te komen. Het algemeene alarm, dat intusschen gemaakt was, verijdelde deze poging echter en leidde tot de arrestatie van Eiser. Opdrachtgever, respectievelijk financier voor de daad, was de Britsche Intelligence' Service, organisator van het misdrijf Otto Strasser. Het onderzoek naar opdracht gevers en medeplichtigen heeft mededee- lingen daarover nog niet gewenscht doen voorkomen. Een deel van de individuën. die met de misdaad in verband staan, is echter reeds gearresteerd." De chef der Duitsche politie roept de bevolking daarna op. alles mede te deelen, wat men van Eiser weet. Het onderzoek. Onmiddellijk na den aanslag zoo zegt de Deutscher Dienst kwamen alle dee len der Duitsche politie in hoogsten alarm- toestand in actie. Er begon eeds in het uur van den misda: van buiten naai bin nen als het ware een omsingeling van den dader. In uiterst korten tijd waren de deu ren die den toegang r.aar het buitenland konden geven, hermetisch gesloten. Tege lijkertijd begaf zich een speciale commis sie der crimineele politie naai München waar eveneens onmiddellijk na het vervoer van de dooden en gewonden d- plaats van het misdrijf volledig werd afgezet. Er begon toen hier nog in de nachtelijke uren een bijzonder moeilijk werk Alle puin werd zorgvuldig gezift en systema tisch uoorzocht en geordend. Na metho disch zoeken gedurende dagen en nachten kwam de politie in. liet bezit van enkele, deels onbelangrijk schijnende splinters, schroefjes en deelen van een veer, die de voorwaarde vormden voor de eerste recon structie van het objectieve feitenmateriaal. Er kon thans een eerste duidelijk beeld verkregen worden omtrent het uurwerk, dat de ontploffing tot stand bracht en den aard van het springstofmateriaal, evenals van de vermoedelijke plaats waar de hel sche machine was aangebracht en de con structie van den bom. Het was mogelijk belangrijke conclusies te trekken ten op zichte van de firma's die het vervaardigd hadden en gaven daarmede zeer bijzonder waa devolle vingerwijzingen voor de op sporing van den dader. Nu konden de duizenden mededeelingen uit het geheele Duitsche volk nagegaan worden. De om singeling van den misdadiger werd steeds nauwer. In nieuwe herhaalde verhooren en confrontaties kon de overtuiging ver kregen worden, dat men den werkelijken dader in handen had. Nu kon de bekente nis van den misdadiger nog slechts een bevestiging geven van het resultaat van het onderzoek. Hoe nauwkeurig en systematisch Eiser gewerkt neeft blijkt uit de volgende bij zonderheid die in den loop van het ver hoor aan het licht is gekomen. Na zijn eigenlijke bekentenis zou Eiser ter ophel dering van eenige kwesties naar den Bür gerbraukeller in München gebracht wor-» den. Eiser verklaarde, dat dit overbodig was, en vervaardigde ten bewijze daarvan in het lokaal waar hij verhoord werd uit de vrije hand en uit het hoofd een tot in de kleinste bijzonderheden nauwkeurige schets van de plaats waar de daad ge pleegd is, en die het geheele technisch ge compliceerde moordplan nanwkeurig en waarheidsgetrouw inhield. Het was de politie in den loop van de opsporing een raadsel gebleven waarom de dader met het oog op den langen loop tijd van het uurwerk in zijn helsche ma chine onderweg naar het buitenland nog eens terugkeerde. De dader heeft dit punt opgehelderd. De eerste openbare bekend making van het afzeggen van de plechtig heid in de Bürgerbraukeller en de latere verandering van den termijn voor de redevoering van Hitier op den avond van 8 November had hem ertoe gebracht zich nogmaals naar de plaats van den misdaad te begeven. De gelukkige omstandigheid, zoo besluit de Deutscher dienst, die den Führer en daarmede ons allen behoed heeft voor een ontzettenden rampspoed werd den misdadiger noodlottig. Hij kon gegrepen worden voor hij zich in het bui tenland aan een arrestatie kon onttrek ken. De Britsche geheime dienst. Van Duitsche zijde wordt nog gemeld, dat de misdadige aanslag werd voorbereid door de zich in 's-Gravenhage bevindende centrale van de Britsche Intelligence Ser vice voor West-P.uropa. Deze zou in con tact gekomen zijn met zoogenaamde Duit sche revolutionnairen, die in werkelijk heid beambten van den veiligheidsdienst der S.S .waren. Zij zouden dezen zelfs een Engelsch zend- en ontvangtoestel ver schaft hebben, waarmede de Duitsche ge heime staatspolitie tot op heden contact met de Britsche regeering heeft gehouden. Twee leider van den Britschen geheimen dienst poogden aldus de mededelingen van Duitsche zijde op 9 November bij Venlo over de Nederlandsche grens naar Duitschland te komen, waar zij gearres teerd werden. Onderzocht wordt nog of de arrestatie op Nederlandsch dan wel op Duitsch grondgebied plaats vond. Van Duitsche zijde wordt nog gemeld, dat opdrachtgever en geldschieter voor den aanslag Otto Strasser, gewezen na tionalist en leider van het zoogenaamde Zwarte Front is geweest. Eei. Britsche ontkenning. Het Britsche departement van buiten- landsche zaken publiceert een mededee- ling betreffende het bericht over de ar restatie van een Duitscher in verband met de bomontploffing in München. Gezegd wordt: Officieele kringen beschouwen de verklaring van de Duitsche regeering als volkomen onbegrijpelijk. Noch de Britsche regeering noch eenig agent van de Britsche regeering wist iets van den gearresteerden Duit schen onderdaan. Het publiek zal in staat zijn zijn eigen conclusies te trekken uit zijn langdurig verhoor door de Duitsche politie". DUITSCH—LUXEMBURGSCHE BESPREKINGEN. De Duitsehe autoriteiten hebben de Lu- xemburgsche eigenaars van terreinen aan de overzijde van de Sauer op Duitsch gebied uitgenoodigd tot een bespreking over de schadeloosstelling, aangezien deze terreinen door de Duitsche militaire autoriteiten in gebruik zijn genomen. Zie verder Buitenland pag. 3, 3e blad.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1