WEK UW LEVER-GALOP AKKERTJE VRAAG EN AANBOD Hoofdpijn SOCIALE ZAKEN. .„„les wetsontwerpen van minister Van den Tempel Regeling arbeidstijd van niet onder de arbeidswet vallende groepen. •s'T- Neem n WOENSDAGS >n ZATERDAGS. 35 cent per vijf regels, ÜieuiUetoH VEELBEWOGEN VACANTIE BLAD ALKMAARSCHE COURANT VAN WOENSDAG 22 NOVEMBER 1939. «Votte'ijke vacantieregeling en laniibouwarbeidswet in het vooruitzicht. memorie van antwoord op het Aan T Verslag betreffende de begroo- /ooi'loopdepartement voor sociale zaken is het volgende ontleend: °f ne minister stelt zich voor orn> •oor zoover dit onder de huidige om- handigheden mogelijk is en tegen toetreding geen principieele bezwa ren bestaan, de toetreding van Ne derland tot de door de internationale beidsconferentie aangenomen ont werpverdragen te bevorderen. kan hij mededeelen, dat eerstdaags bekrachtiging van het verdrag betref- 3 j hot gebruik van loodwit in verfstoffen Over de vraag, of door den wetgever reeds verordenende bevoegdheid aan de be draden ware toe te kennen, bestaat, ook jkens het voorloopig verslag, geen een maligheid. Niet kan worden ontkend, dat t huidige tijdsgewricht met zijn velerlei •ekerheden niet het meest geschikt is om i regeling van deze materie ter hand te flen. Het wordt uitgesloten geacht een in dienen ontwerp nog tijdens de huidige rlementaire zittingsperiode te behandelen «t het oog op een en ander en gelet op an- "re punten van het werkprogram van het ibinet, waarvan de minister de afdoening i deze periode zooveel mogelijk wenscht te .vorderen, kan de indiening van een wets itwerp in zake toekenning van verordenen bevoegdheid aan de bedrijfsraden niet in itzicht worden gesteld. De minister deelt de meening van de leden, die het gewenscht achtten, dat he .antai bedrijfsraden, in het bijzonder in den andbouw. wordt uitgebreid. De minister stelt zich voor, dat de werk commissie en de met haar samenwerkende ledrijfsraden en -commissies in het bijzon der de mogelijkheden tot betere verdeeling van den beschikbaren arbeid en de vraag stukken, welke verband houden met verdere uitbreiding van de vrijwillige vervroegde pensionneer in g en met de wachtgeldregelin gen, zullen nagaan. Zijnerzijds zal hij gaarne de denkbeelden, welke daardoor ter doel treffende voorkoming of vermindering van werkloosheid naar voren komen, helpen ver wezenlijken. Verkorting arbeidsduur. de minister stemt in met de mee ning van verscheidene leden, dat in de eerste plaats gestreefd moet wor den naar een verkorting van den ar beidsduur voor die groepen van per sonen, die thans nog langer dan 48 uur per week arbeid verrichten. Het ligt in zijn voornemen, den werktijd van de magazijnbedienden, van het personeel in het baggerbe drijf, van het personeel in het z.g. kleintransportbedrijf onder welke laatste categorie hij verstaat het transport van goederen anders dan per motorrijtuig of per spoor of boot en, zoo mogelijk, ook van handels reizigers te regelen. Maatregelen daartoe worden overwogen of zijn reeds in voorbereiding. De commissie, die op 27 Juni 1938 door de toenmalige ministers van waterstaat en sociale zaken is ingesteld tot het onderzoe ken van het rapport over de in het binnen- scheepvaartbedrijf bestaande arbeidstoe standen, zal binnenkort worden uitgebracht. Aan de hand hiervan zal dan nagegaan wor den, of, en zoo ja, welke maatregelen moe ten worden genomen. Een onderzoek naar de mogelijkheid van verkorting van den werktijd voor het ver- Plegend personeel is nog niet ingesteld. De minister is van oordeel, dat zulk een onder zoek weinig nut heeft. De minister acht het beter om te beginnen met het verplegend personeel in rusthuizen onder de werking der arbeidswet te breu- omdat de werktijd van dit personeel wettelijk nog in het geheel niet aan een grens gebonden is. het lanrGenJïerKege,ing Van den arbeid in meenini" ^"^bedrijf zal naar de g van den minister nief beperkt van jeug- djenen te blyven tot'deTarbeW van eeniiTQ)erSOrien vrouwen, doch zal, zoo maatreet mede moeten omvatten duur vi i bePerking van den arbeids duur van volwassen mannen. Het voornemen is een vooront- werp-landbouw-arbeidswet binnen eenigen tijd bij den hoogen raad van arbeid aanhangig te maken. verkorting van den arbeidsduur y° 0r de bedrijven, waarop de arbeidswet 9 reeds van toepassing is, tot 45 uur om op dit tijdstip, nu vele bedrijven voor een gioot gedeelte voor defensie werken, wel zeer ongelegen. Dit geldt ook voor het bouw- e rijf. De minister kan daarom voorshands geen toezegging doen omtrent een door hem te nemen initiatief tot verdere verkorting voor deze bedrijven. Indien echter het geor ganiseerde bedrijfsleven hem voorstellen uil doen (hij denkt hier aan voorstellen via de werkcommissie tot bestrijding van de weikloosheid), dan staat hij daar ten volle voor open. De minister is niet voornemens een wets ontwerp in te dienen met de strekking den vrouwenarbeid, in het bijzonder dien der ge huwde vrouw, te beperken. De minister hoopt een vooront werp, houdende wettelijke regeling der vacantie voor arbeiders in loon dienst, binnenkort aan den hoogen raad van arbeid om advies te kun nen zenden. Een wijziging van de arbeidswet 1919 is in voorbereiding. Het ligt in de bedoeling bij deze herziening tevens voor te stellen de arbeiders, werkzaam bij groente- en fruit veilingen, onder de bepalingen der arbeids wet te brengen. Ten opzichte van het niet-technische per soneel, werkzaam in bioscopen en theaters, kan worden medegedeeld, dat zoo spoedig als hiertoe gelegenheid is, een regeling van den arbeid van dit personeel in onderzoek zal worden genomen. Ouderdomsvoorziening. Het onderzoek, dat in opdracht van het voorlaatste kabinet wordt ingesteld naar den feitelijken stand der ouderdomsvoorzie ning, is gereedgekomen met betrekking tot de groep der 65 jarigen en ouderen. Voor het geheele land kan het aantal 65-jarigen en ouderen, die ouderdomsvoorziening ontberen, hoewel zij daaraan behoefte hebben (door dat de inkomsten minder dan 156 per jaar bedragen), naar alle waarschijnlijk worden geraamd op rond 120.000 personen. Het toe kennen aan deze personen van een koste- looze ouderdomsrente van 3 gulden per week (aan een echtpaar 5 gulden per week) zoude het eerste jaar vorderen een uitgaaf van rond 120.000 x 140 gulden 16.800.000 gulden. Van de personen, die iedere voorziening misten, zijn naar schatting 10.600 personen destends niet bevoegd geweest (in hoofdzaak wegens inkomen of vermogen) een vrijwillige ouderdomsverzekering inge volge artikel 24 der ouderdomswet 1919 te sluiten. Het rapport van de staatscommissie, waar aan het onderzoek naar de wijze van finan ciering der ouderdoms- en invaliditeitsver zekering is opgedragen, kan omstreeks het einde van dit kalenderjaar worden verwacht. De minister is althans voorshands niet voornemens een wijziging van de ziekte wet te bevorderen, welke het mogelijk maakt, dat déze verzekering ook door be- driifsraden wordt uitgevoerd. De minister is voornemens de instelling te bevorderen van een staatscommissie ter bestudeering van het vraagstuk van de op neming van de kleine zelfstandigen in de verplichte verzekeringen. Een wetsontwerp tot opneming van het huispersoneel in de verplichte ongevallen en ziekteverzekering is by zyn departement in voorbereiding. Volksgezondheid Ook de minister is van oordeel, dat een wettelijke regeling van het ziekenfonds- wezen gewenscht is. Hij denkt daarby aan een niet te omvangrijke regeling, die zich ir. hoofdzaak beperkt tot de instelling van een ziekenfondsraad en in het algemeen tot het toezicht op ziekenfondsen en ziekenhuisver- plegingsfondsen. In de tegenwoordige tijds omstandigheden kan hij evenwel niet toezeg gen, dat deze materie door hem spoedig ter hand kan worden genomen. Wat de kinderuitzending betreft, is de mi nister op zyn voornemen tot verhooging van den post teruggekomen. Een moeilijkheid die uit de tegenwoordige omstandigheden voortvloeien in verband met de kinderuit zending, is vooral de omstandigheid, dat de mogelijkheid bestaat, dat een groot aantal koloniehuizen op korten termijn ter beschik king van de militaire autoriteiten moet staan. In verband hiermede wordt een regeling overwogen, waarby de koloniehuizen die thans tijdelijk alle ontruimd zyn slechts weer bevolkt zullen worden met kinderen uit het deel van het land, waarin het kolonie- huis gelegen is. Daarbij zal tevens getracht worden de kinderen, die nu niet kunnen worden uitgezonden naar door de militaire autoriteiten bezette tehuizen, naar andere tehuizen te zenden. Werkverruiming, steunverlening en jeugdzorg. De regeering heeft er reeds op ge wezen, dat met kracht gestreefd wordt naar een zoo groot mogelijke uitbreiding van de cultuurtechnische werken. Tegen onnoodige schending van het natuurschoon zal worden gewaakt. Ook de minister zou gaarne, indien dit mogelijk was, de werkverruiming zoodanig willen organiseeren, dat alle tewerkgestel- den des avonds weer in hun woonplaats terug konden zijn. In de practijk is dit helaas echter niet mogelijk, omdat en dit geldt in het bijzonder voor de stedelijke centra de beschikbare objecten in en om deze centra te weinig in aantal zijn om een eenigszins beteekenend aantal arbeiders te plaatsen. Daarom zal in de komende jaren, wil de uit breiding van dezen vorm van werkverrui ming van beteekenis kunnen zijn, tot uit breiding van het aantal kampen moeten worden overgegaan. Intusschen zij er op ge wezen. dat de verzorging in de kampen door inrichting, voeding enz. aan redelijke eischen voldoet. Het vraagstuk der arbeidsvoorwaar den maakt nog een punt van onderzoek uit Het vraagstuk van de prijsstijging ten aanzien van hen, die in de werkloozenzorg zijn opgenomen, waaraan verschillende leden aandacht schonken, heeft bij voortduring de volle aandacht van de regeering. Zij over weegt, of ter zake maatregelen moeten wor den genomen, en zoo ja, welke, en vertrouwt zeer binnenkort van haar standpunt in deze te kunnen doen blijken. De minister heeft van stonde af aan het standpunt ingenomen, dat de verdere ont wikkeling van het jeugdwerk moet aanslui ten bij het bestaande en dat getracht moet worden geleidelijk de veranderingen aan te brengen, welke hij noodig oordeelt om de doelstelling: het helpen van jonge werk- loozen en het bevorderen van een plaatsing in het bedrijfsleven, te bereiken. Ook de minister is van oordeel, dat een behoorlijke jeugdregistratie noodig is om een algemeen overzicht te verkrijgen om trent omvang en aard der jeugdwerkloos heid en daarmede een vasten grondslag bij het beramen van maatregelen. Hij heeft voorshands de bestaande jeugdregistratie in een 20-tal plaatsen gecontinueerd. De be doeling is evenwel tot een ingrijpende ver andering te komen. Hij heeft het voorne men om deze jeugdregistratie onder te brengen bij de arbeidsbeurzen en daarbij na te gaan, in hoeverre het mogelijk is, daar aan tevens een speciale jeugdbemiddeling te verbinden. De mogelijkheid van nauwe samenwerking met de bureaux voor be roepskeuze en eventueel met de bureaux voor psychotechnisch onderzoek zal daarbij onder het oog worden gezien. Aan het kampwerk zal nadere aandacht worden geschonken en wel in het bijzonder in dezen zin, dat meer naar richting van zoogenaamde vakkampen zal worden ge streefd. Nagegaan zal worden in hoeverre de be staande centrale werkplaatsen dienen te worden gehandhaafd en verbeterd, opdat zij nog meer aanpassen aan de eischen, die door en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal ln uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van onvoldoende ls, verteert uw voedsel niet, net bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. 2ïL!.,?haam.1? v;?rk'iftigd. u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. .Perlmeeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. moet CARTER S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrü te doen vloelen eTS zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk, plantaardig. zacht, onovertroffen om delever- gal te doen vloeien. droglstlnCafrt0 75 Lever-pillet->es apothekers en FELLE BOERDERIJBRAND TE HAPS. Acht stuks vee in de vlammen omgekomen. Gistermiddag brak door onbekende oorzaak brand uit in het achterhuis van den landbouwer G. M. Jans te Haps (N.-Br.) Het vuur greep zoo om zich heen, dat aan blusschen niet te denken viel. Het woonhuis en de stallen brandden tot den grond toe af. Acht koeien en drie kalve ren kwamen in de vlammen om. Uit het woonhuis kon een gedeelte van het huisraad gered worden. Verzekering dekt slechts gedeeltelijk de schade. ALLEENWONENDE TACHTIGJARIGE VROUW VERBRAND. Gisteren heeft de Amsterdamsche politie op de bovenverdieping van een woning aan de Passeerdersgrach. een afschuwe lijke vondst gedaan. Een door een buur vrouw te hulp geroepen agent van politie vond hier, nadat hij de deur had openge broken, de tachtigjarige bewoonster ge heel verkoold naast een omgevallen pe troleumstel op den grond. Op de boven verdieping woonde in een klein primitief ingericht kamertje alleen de tachtigjarige mejuffrouw M. C. J. Auerbach. In het kamertje kon men zich bijna niet bewegen of men stootte tegen een meubel of voor werp aan, zoo dicht stond alles in de kleine woonruimte cpeen. Op een wankele sinaasappelkist was een petroleumstel ge plaatst. Vermoedelijk is het oudje, toen zij bezig was haar potje te koken, tegen de kist gestruikeld, zoodat het brandende stel op den grond is gevallen en de vrouw in brand is geraakt VERBOD TOT OVERSCHRIJDING DER DEMARCATIELIJN. Vragen aan den minister. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Effendi (c. p. n.) heeft aan den minister van defensie de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat het ingestelde verbod tot overschrijding van de demarcatielijn op verschillende plaat sen tot groot ongerief der ter plaatse gelegerde militairen en zakelijke nadeelen van de neringdoenden heeft geleid? Is het juist, dat de door dezen gescha pen toestand getroffenen zich reeds met hun bezwaren tot de legerleiding hebben gewend? Zijn de gronden voor bedoeld verbod, hetwelk overigens des Zaterdagsavonds en des Zondags niet wordt toegepast, in den huidigen toestand nog wel verdedig baar? Wil de minister maatregelen treffen, dat het ongerief der gemobiliseerden en de nadeelen der neringdoenden als bo venbedoeld tot een minimum worden gereduceerd? Alléén 2de hondsch goederen. uitsluitend 6 contant Dinsdags en Vrijdags inzendend Te koop wegens overcompleet: prima 2-pits gasstel met onderblad en tafel, 5. FERD. BOLSTRAAT 12. Te koop gevr. een in goeden staat zy'nde piano. Brieven onder letter L 520 bureau van dit blad. Te koop: een 4 a 5 persoons Auto (Citroen), tegen elk aannemelijk bod. A. ELINGS, Bloemstraat 7a. Te koop: een vierkante uitschuiftafel, een paar bruine damesschoenen z. g. a. n., maat 39. STEIJNS.TRAAT 92. Te koop: van part. Audi Cabriolet met Glaser Carrosserie v. d. Auto Union 6 cyl. 33 4-5 ps., deze heeft gekost pl. 16.000, thans z. g. a. n. met Nat. bewijs en uitrusting 500, ook genegen te ruilen voor kleine 4 pers. J. M. SCHIPPER, Hobreder- weg 5, M.-Beemster. Ook Zondags. Te koop: eenige prima stofzuigers 120 en 220 volt vanaf 7.50 en eenige prima jongensfietsjes v. leeft. 3—6 j„ 5.—. 7.50 en 10.—. Jb. SCHIPPER, Hekelstraat 28. Te koop: een sterke handwagen z. g. a. n., loopi licht, en 1 toonbank prima hout met 10 laden 2 m. lang. SNAARMANSLAAN 63. DE VERSTREKKING VAN GASMAS KERS AAN DE BEVOLKING. Minister van Boeyen beantwoordt vragen. In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Steinmetz (r.k.) be treffende de verstrekking van gasmaskers aan de bevolking, bevestigt de minister van binnenlandsche zaken, dat de regee- het bedrijfsleven worden gesteld in een be paalde streek. Ook met het ter hand nemen van werkobjecten zal worden voortgegaan. Het is den minister een genoegen den le den, die het zouden betreuren, indien het rijk voortaan gen subsidie meer zou kunnen verstrekken aan cursussen voor volwasse nen werkloozen, gelet op de veranderde om schrijving van artikel 124, te kunnen mede deelen, dat zoodanige verandering niet in het voornemen van de regeering heeft ge legen. Bij nota van wijziging wordt hierin voorzien. Ter overname aangeboden: een origi neel Sinking gasstel als nieuw met bord, een trap- en ganglooper cocos, een leeslamp. Adres KANAALKADE 3 A. Te koop uit netten inboedel: Pfaff handnaaimachine m. gar. voor 14, pracht kamerorgel (koopje), lief for nuisje, veerenbed vanaf 6, prima litsjumeau. Dekker, Spoorstraat 5. Te koop gevraagd: een in goeden staat verkeerend tafelbiijart. Brieven letter K 519 bureau van dit blad. Te koop gebruikte Heeren-, Dames- en Kinderschoenen, waarbij zoo goed als nieuwe. JAN BRAUNECK, Ridderstraat 9. ring den dienst der posterijen heeft inge schakeld voor de distributie van gasmas kers onder de bevolking en dat is bepaald, dat deze gasmaskers bij dien dienst slechts verkrijgbaar zullen zijn tegen be taling van 5.50 of 3.50, naar gelang van de gewenschte uitvoering. De regeering acht bij hernieuwe over weging geen voldoende termen aanwezig om van overheidswege algemeen aan de bevolking gasmaskers te verstrekken. Een zelfde standpunt moet ook worden ingenomen ten aanzien van het minder draagkrachtige deel der bevolking. Alleen is de regeering, indien daartoe de wensch wordt te kennen gegeven, be reid haar bemiddeling te verleenen bij aanschaffing van gasmaskers, zoolang de vrije handel niet over een voldoende hoe veelheid beschikt om eventueele bestel lingen van particulieren uit te voeren. In dit licht moet de inschakeling van den dienst der P. T. P. bij den verkoop van gasmaskers aan particulieren worden bezien. Indien in de localiteit de gelegenheid zou worden geschapen om minder draag- krachtigen, die zulks wenschen, bij wijze van afbetaling in het bezit van een gas masker te stellen, is de minister in begin sel bereid aan zulk een plan medewer king te verleenen. MODERNE MACHINES VOOR UW DRUKWERK! DRUKKERIJ N.V. HERMS. COSTER ZN. Naar t Engelsch van Maxwell March. 6) het^u6*"' Ze' een zacbte stem, „vertel als hp„ U eft aan niemand, dat ik niet ziek .wilt u? ik smeek het u een k^as verbaasd over den toon, die als N kl0nk" het rfen zei b'J imulsief. „Neen goed, ik zal H met verder brengen". (3ank ÜSJe zurhtte- ..Ik dank u", zei ze. „Ik gan„ V e' e,g"- Ze wankelde verder de Veru-0 °°r naar de Hft, hem in de grootste Na d"1?8 ach,erlatende. len m e uncb sprak hij haar weer. Den hee- en 's bad zij in zijn hoekje gezeten leek he da8s nestelde zij er zich weer. Zij ttee te^- 'e'nties cn het was om medelijden heden ri'®en- a's men haar de omstandig- ten> eeh'1 i^arirnerking gen°meii. zoo zag zit- haar hi haar dikken mantel en met Kvi uke gc,aa,sk'eur. Weid aa Zick den heelen morgen al ge- Sinp ngedaan. maai nu zwichtte hij en "na' haat (,.P Zij aarzelde. „Nu, het is ook tamelijk saai hier, vindt u niet?" Hij ging bij haar zitten. Ze waren alleen en niemand kon hen hooren. „Heeft u het niet ontzettend warm in dien mantel?" Ze knikte. „Ja. Ontzettend". David was hiermede niet tevreden. „Hoor eens", zei hij. „Ik wil niet onbe scheiden zijn en u liever geen overlast aan doen, maar is dat nu absoluut noodig ik bedoel die maskerade?" Ze keek hem recht in de oogen. „Ja", zei ze. „Ja, ik vrees van wel. Praat er als het u belieft niet over". David aarzelde. „Ik vraag het alleen", zei hij ten laatste, „omdat wel, ik vraag mij af, of uw-eh- ziekte noodig zou zijn, als u niet in West- bourne zou zijn. Ziet u", vervolgde hij haas tig, om haar geen gelegenheid te geven om te antwoorden. „Ik heb een auto. Het is wel niet zoo'n mooie, maar ik dacht erover dat we naar Sandy Bay, een vijftien kilometer verderop zouden kunnen gaan om er wat te zwemmen en daarna weer terug te komen". Het meisje keek over het glinsterende wa ter. Het was een welkome uitnoodiging. Op zoo'n dag zouden weinig menschen de ver lokkingen van het water kunnen weerstaan. Zij keek hem aan. „Ik ken u eigenlijk heelemaal niet", zei ze. „Mijn naam is David Biest", zei hij. „Ik ken hier geen sterveling. Ik ben hier zonder familie of vrienden en ik zou het erg pret tig vinden om u naar Sandy Bay te rijden Het meisje keek nog eens naar het water. voor kan zoo heel Dan stond zij op. „Het is eigenlijk idioot en het onnoozelste wat ik doen kan", zei ze, „maar als u wist hoe die mantel Waar is de auto?" De oude Charlie, die zag, hoe David het zielig figuurtje behulpzaam was, schudde zijn hoofd. Volgens zijn meening was David stapelgek. 's Middags om een uur of half zes, na de zwempartij, die heel wat tijd in beslag ge nomen had, liet David op verzoek van zijn gezellin de auto een kilometer of tien Westbourne stilhouden. „Het spijt mij wel", zei ze, maar ik mijn make-up niet verzorgen als wij heen en weer schudden. Het moet zorgvuldig gebeuren". David ging er eens makkelijk bij zitten en keer erbij toe. Hij was belachelijk geluk kig. Gedurende drie uren, was hij alle moor den en misdaden vergeten, wat op zichzelf al een record was. Zij hadden met wederzijdsch goedvinden niet over zaken gesproken en voor het eerst in zijn leven was David ermee tevreden ge weest, dat een mysterie onopgelost bleef. Judy Wellington was heel anders, dan de meirjes die hij tot nu toe ontmoet had. Ze was intelligent, ze bezat charme en ze was nog heel knap ook, bedacht hij, terwijl hij naar haar levendige oogen en naar haar blo zende wangen keek. Het was eigenlijk niet goed onder woor den te brengen, hoe David Judy Wellington vond. Hij wrs sinds zijn veertiende jaar, toen hij zijn hart verloren had aan een sprookjeskoningin uit een tooneelstukje, niet meer verliefd geweest en de nieuwe en buitengewone gevoelens werden door hem niet als zoodanig herkend. De middag was voorbijgegaan als een verrukkelijke droom en hij kwam nu, als met een schok tot de werkelijkheid terug. Judy Wellington opende het koffertje op haar schoot. „Is het noodzakelijk?" vroeg hij. „Werke lijk beslist noodzakelijk?" Een ooger.blik betrok haar gezicht en er kwam iets in haar oogen, dat hij er bij hun vorige ontmoetingen ook in gezien had, maar waar hij nu pas op lette. Het was geen ver bazing of angst, maar grimmige beslistheid, een vastberadenheid om iets, ten koste van wat ook, door te zetten. „Ja", zei ze. „Ik vrees van wel", vervolg de zij iets zachter. „Mijn ziekte wordt een beetje lapwerk. Ik ben bang, dat het goedje na het zeewater niet erg goed houdt". „Wat is het voor spul?" vroeg hij. Ze glimlachte. „Om het precies te zeggen, het wordt schoonheidsmasker genoemd. Een goedje, dat je eigenlijk 's nachts op je gezicht moet doen, om het er dan 's morgens weer af te wasschen. Ik ontdekte het al heel lang geleden. Het laat mij erg ziekelijk uit zien. vindt u niet?" „Afgrijselijk", zei hij en voegde er bruusk aan toe: „Zeg eens, ik zou willen, dat u het niet meer deed". Ze keek oogenblikkelijk weer ernstig. „Ik wilde ook dat het niet hoefde", zei ze. Maar ik vrees, dat het wel moet. En hoort u eens, ik wilde u meteen voor alles bedan ken, want ik veronderstel, dat wij elkaar na vandaag niet meer zullen zien". „O, en waarom niet?" In weerwil van zichzelf klonk zyn stem erg verlangend. Zij schudde haar hoofd. „Ik kan het niet uitleggen. En u beloofde, dat u niet meer zoudt vragen". Hij voelde zich diep ellendig. De zomer avond was erg koel en mooi na de hitte van dien dag. Zij scheen erdoor onder den in druk te komen, want zij pauzeerde een oogenblik, met een zalfpotje in haar hand. „Ik weet wel, dat het u erg vreemd moet lijken, wat ik doe, maar ik kan u er niet alles van vertellen. Eén ding, denk ik, zal ik u moeten uitleggen. Ik ben naar het Arca- dian-hotel gekomen, om den man te ontmoe ten, met wien ik zal trouwen". Hij staarde haar totaal onthutst aan. „Kent u hem?" zei hij ten laatste. „Neen", zei ze. „Nog niet. Mijn voogd brengt hem vandaag of morgen bij me". Inspecteur Biest voelde zich plotseling terneergeslagen, zóór erg, dat hij bang was zich belachelijk te maken, en daarom pro beerde hij zijn gemoedsstemming achter luchthartigtigheid te verbergen. „Is die heele historie om hem plezier te doen?", vroeg hij, op het potje wijzende. Wat is daar de mop van? Moet u verbor gen instincten bij hem opwekken?" Zoodra hij gesproken had, had hij alweer spijt van zijn woorden. Het meisje huiverde. „Ach, schei uit", zei ze. „Spreek als het u belieft niet zoo". (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 5