DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. een finsch-russisch grensincident. Engelands oorlogs- en vredesdoel. Protesten tegen de belemmering der neutrale scheepvaart. Incidenten aan de Russisch-Finsche grens? 141e Jaargang De Finnen worden gesommeerd hun troepen 25 K.M. van de grens terug te trekken. S.s. „Spaarndam" op mijn geloopen. Bemanning in de reddingbooten. Fransche legerberichten. Het Duitsche legerbericht. De algemeerie toestand. Finland opnieuw bedreigd. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door bet geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DLR GFWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. flo. 280 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Maandag 27 November 1939 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Wanneer men in Finland mocht verwacht hebben, dat men daar, na den terugkeer van de Finsche delegatie, van de Russische bedreiging bevrijd zou zijn, heeft men gister kunnen constateeren, dat de Sovjet-Unie niet van plan is zich zoo gemakkelijk gewonnen te geven. Er was reeds eenige verslapping in den Russischen zenuwen-oorlog te constateeren, de bladen der Sovjet-Unie hebben de laatste weken Finland en zijn bestuurders met rust gelaten, maar men heeft in Rusland blijkbaar begrepen, dat het vestigen van een Russische vloot- en vliegtuigbasis aan het begin van de Finsche golf in het plan der grensversterking aan de Oostzee niet gemist kan worden. Vandaar, dat er plotseling een grensincident is voorgekomen, waarbij be weerd wordt, dat Finsche troepen gisteren artillerievuur op Russische grenstroepen hebben geopend waarbij verscheidene Russische militairen gedood of gewond zijn. Molotof heeft geëischt, dat ter vergemakkelijking van het onderzoek de Finsche troepen 25 k.m. van de grens in Karelië teruggetrokken zullen worden en de Russische pers is intusschen een nieuwe haatcampagne tegen Finland begonnen waarin het land van Britsche imperialistische invloeden wordt beschuldigd. Van Finsche zijde wordt medegedeeld, dat de Finsche legerleiding niets van een grensincident bekend is en dat dit dan ook zeer ongeloofwaardig is te achten. Chamberlain heeft in een radio-rede weer eens het Britsche oorlogsdoel en eveneens het vredesdoel verkondigd. Er zal een ideaal Europa moeten kómen en het is alleen maar te betreuren, dat dit nog wel eenigen tijd kan duren, daar als voorwaarde gesteld is, dat Engeland eerst den oorlog ge wonnen moet hebben. Verscheidene staten hebben tegen de voorgenomen Britsche en Fran- sche belemmeringen van de scheepvaart der neutrale staten geprotesteerd. Zoow Japan als Italië hebben daarover hun afkeuring uitgesproken en vooral in de Italiaasche pers wordt een zeer heftige toon geconstateerd. *-• m Er zouden zich ernstige incidenten in den loop van gister aan de Russisch-Finsche grens hebben voorgedaan. Er zouden -ge wonden zijn gevallen op Sovjet-Russisch gebied. Een nota van Molotof. Molotof heeft den Finschen gezant in Moskou een nota overhandigd, waarin de Finsche regeering gesommeerd wordt onmiddellijk haar troepen 25 kilometer van de grens terug te trekken. In deze nota wordt verklaard, dat de Sov jet-regeering niet het voornemen heeft dezen stuitenden aanval van de zijde der Finsche troepen, welke door het Finsche op perbevel misschien slecht werden geleid, een overdreven beteekenis toe te kennen. Zij wenscht evenwel niet, dat dergelijke gebeur tenissen zich in de toekomst zouden her halen. In zijn uitzending in de Engelsche taal heeft de zender van Moskou den tekst mede gedeeld van de nota, die door Molotof aan den Finschen gezant werd overhandigd. Een officieel communiqué. Een officieel Sovjet-Russisch, van militaire Zijde uitgegeven communiqué beschuldigt de Finnen ervan gevuurd te hebben op Sov- jet-Russiche troepen, die nabij de grens ten N.W. van Mainil gestationneerd waren. Vier Sovjet-Russische soldaten, zoo wordt gemeld, gedood, negen gewond. In een radiobericht uit Moskou is bekend Sönaakt, dat de Finsche gezant, toen hij Molotofs protest in ontvangst nam, verklaard neeft, dat hij zich zonder verwijl in verbin ding zou stellen met zijn regeering en daarna °P?e n<>ta zou antwoorden. De Sovjet-regeering wenscht de zekerheid dat een dergelijke aanslag niet zou worden nerhaald". Het Russische communiqué luidt als volgt: ..Zondag om 15,45 uur werd plotseling artillerievuur geopend van Finsch gebied 8® de Sovjet-troepen, die gestationneerd tvaren op een kilometer ten N.W. van nntil. In het geheel werden zeven granaten °or de Finnen afgevuurd. Drie manschap- Peh van het roode leger en een jonge bevel- °erder werden gedood, en zeven manschap- vo* h an roode le§er> een jonge bevel- Wond"1" 6n 6en i°nge luitenant werden ge- volgens een gisteravond uitgegeven radio- jpri-S.dt heeft de eisch tot terugtrekking van Ulsche troepen van de Finsch-Russische Sgte b6trekking °P de Karelische land- 2^+et Russische Telegraafagentschap Tass eer k°I°nel Tichomirof, chef van het va u dePartement van het hoofdkwartier "et district Leningrad, opdracht heeft j. egen de aangelegenheid te onderzoeken. Provocatie, aldus Tass, heeft ontzaglijke in gewekt onder de troepen j^jj^Sebied van den Finschen artillerie- Finsche militaire autoriteiten weten van niets. De Finsche militaire autoriteiten hebben gisteravond Verklaard, dat zij geen kennis dragen van het gemelde incident. Havas seint uit Helsinki, dat Finsche krin gen geen enkele ongerustheid betoonen naar aanleiding van het uit Russische bron ge melde grensincident, dat door de Finsche regeering is tegengesproken. Finland, aldus zegt men, heeft geen troe penconcentraties bij de Russische grens. Bo vendien hebben de Finsche troepen Zondag rust gehad. Het lijkt waarschijnlijk, dat de Finsche regeering haar bereidheid zal toonen ieder ntodig geacht onderzoek toe te staan, ten einde de waarheid vast te stellen. Het Finsche standpunt. Het Finsche nieuwsagentschap publiceert het volgende omtrent het standpunt van bet ministerie van buitenlandsche zaken: De Finsche overheid heeft na een onder zoek van het door Sovjet-Rusland gemelde voorval vastgesteld, «dat van Finschen kant geen schot gelost is aan de grens. Het communiqué verklaart verder, dat „daarentegen van Sovjet-Russische zijde aan gene zijde der Finsche grens naar het schijnt schietoefeningen zijn gehouden met mor tieren". Tenslotte deelt het communiqué mede, dat den Finschen gezant een nota overhandigd is, waarin wordt voorgesteld de Finsche troepen 25 k.m. achter de grens terug te trekken, teneinde een onderzoek van de ge beurtenissen te vergemakkelijken. Een artikel van de Pravda. Het officieel Russische blad Pravda bevat een artikel over de betrekkingen tus- schen de Sovjet-Unie en Finland, getiteld: „Een hansworst als minister-president" en behandelt de jongste rede van minister-pre sident Kajander. Hij wordt beschuldigd geen moed te hebben voor het Finsche par lement te verschijnen, doch wel op 23 No vember een rede te hebben gehouden, waar in hij buitengewone gaven als clown ten beste gaf om de Finsche bourgeoisie aflei ding te bezorgen. „Hij maakte salto s, stond op zijn hoofd en liep op zijn handen en zei- de ales ondersteboven en achterstevoren", aldus het blad. Vervolgens brengt de Pravda hulde aan de Oostzeestaten, die met de Sovjet-Unie een verdrag hebben gesloten, waarbij hun onaf hankelijkheid wordt gegarandeerd en vrede en arbeid worden verzekerd, terwijl Finland de onderhandelingen heeft afgebroken en het volk in staat van alarm houdt. Het blad verwijt hierna Kajander kroko dillentranen te schreien over de Oostzee staten, die van vrije staten thans min of meer afhankelijk zijn geworden van de Sovjet-Unie en te hebben verklaard, dat ae ministers van deze landen te kortzichtig zijn geweest. Bij de directie van de Holland- Amerika Lijn is hedenmorgen be nei t ontvangen dat het stoom schip „Spaarndam" van deze maatschappij vanmorgen voor den Theemsmond, ongeveer twee mijl ten noordoosten van het Tongue lichtschip, op een mijn is geloopen. Hét schip is nog drijvende. Verschillende schepen' in de nabijheid vingen de S.O.S. sig nalen van 't schip op. De beman ning is in de reddingbooten ge gaan. Nadere bijzonderheden ont breken nog. De „Spaarndam" is op 22 September met een lading stukgoed aan boord uit New Orleans vertrókken en arriveerde op 10 October in de Downs. Nadat het schip door de Britsche contrabande-controle was vrijgegeven. stoomde het op naar Gravesend, vanwaar het heden in den vroegen ochtend is vertrokken. De „Spaarndam" is in 1922 gebouwd en meet 8857 ton. Het Zondagavond uitgegeven communiqué luidt als volgt: Beperkte bedrijvigheid dê?~Tnet elkander in contact zijnde elementen en der artil lerie. Het Fransche legerbericht van heden ochtend luidt: In den loop van den nacht viel niets belangrijks te melden. Het Duitsche opperbevel van de weer macht maakt bekend: In het Westen be halve zwak vuur der artillerie geen noe menswaardige gevechtshandelingen. Kajander wordt vervolgens verweten, dat hij de onderhandelingen met de Sovjet-Unie heeft afgebroken. Het Finsche volk zoekt werkelijk vriendschap met de Sovjet-Unie. De Pravda vraagt op wiens bevel Kajander handelt en uit de commentaren op de rede van Kajander in de Britsche pers maakt het Sovjet-Russische blad op, dat hij zijn instruc ties heeft gekregen van de Britsche imperia listen. Anti-Finsche campagne. De anti-Finsche campagne in de Sovjet- Unie wordt voorgezet. Ook het blad van de Sovjet-Russische jeugd, de „K o m- somolskaiaPravd a", zet de meening van de regeering uiteen. Het blad geeft de hoop te kennen, dat de Finsche jeugd zich nooit zal laten meeslepen in een oorlog tegen de Sovjet-Unie en niet zijn bloed zal geven op bevel van het Fransche en Brit sche imperialisme. Een conferentie in Tallinn. Volgens een telegram uit Riga zullen de ministers van buitenlandsche zaken van Letland, Litauen en Estland op hun confe rentie welke aan het begin van de volgende maand in Tallinn gehouden wordt, waar schijnlijk de mogelijkheid onder het oog zien van een bemiddeling in het Russisch-Finsche geschil. De drie Baltische landen hebben groot belang bij de handhaving van vrede en orde aan de Oostzee en staan op den besten voet van vriendschap met beide partijen. De indruk in Rusland. Het incident aan de Finsch-Russische grens bij Leningrad is door alle Sovjet-Rus sische zenders bekend gemaakt. Veel com mentaar werd er niet op geleverd, maar wel werd het een daad van provocatie genoemd. De Russische troepen, die gelegerd zijn aan de grens, waar het incident zich heeft voor gedaan, aldus het radiobericht, hebben het van Finsche zijde geopende artillerievuur niet beantwoord, omdat zij bevel hadden ontvangen op provocaties van dien aard niet te antwoorden. In de nota, die gisteravond door Molotof is overhandigd, wordt nog verklaard, dat tijdens de onderhandelingen, die kortge leden zijn gevoerd tusschen de Finsche en Russische regeeringen, de laatste de aandacht der Finsche regeering heeft gevestigd op het gevaar, dat gevormd werd door de aan wezigheid van Finsche troepen aan de Rus sische grens, niet ver van Leningrad. In ver band met de inicdenten, die zich zoo juist hebben voorgedaan, protesteert de Russi sche regeering energiek en sommeert de Fin sche regeering onmiddellijk haar aan de grens verzamelde troepen terug te roepen en ze 25 kilometer van de grens te doen. Zie verder Buitenland pag. 4, 2e blad. Men weet, dat de Finsche delegatie weer naar Helsinki teruggekeerd is zonder dat men met Rusland tot eenige overeenkomst omtrent de grenswijziging en de vestiging van Russische vloot- en vliegtuigbases aan het begin van de Finsche golf was gekomen. Het had den schijn of hiermede aan de FinschRussische onderhandelingen een eind was gekomen, maar ieder begreep wel, dat de heeren Paasikivi en Tanner niet voor niets wekenlang heen en weer gereisd zijn en dat de Sovjet-Unie zeker niet bereid was Finland verder met rust te laten. Na de overeenkomsten met Letland, Est land en Litauen was Finland aan de beurt om de verdedigingslinie aan de Oostzee zoo sterk mogelijk te maken. De vestiging van Russische militaire bases in Finland was de sluitsteen van déze grensversterking en het was te voorspellen, dat Rusland niet zonder meer in de Finsche weigering zou berusten, al werd dan ook verondersteld, dat men het delf Russische gewoonte getrouw niet tot een militair optreden zou laten komen. Men is van Russische zijde daarna een zoogenaamden zenuwenoorlogbegonnen.Men leeft telkens redevoeringen gehouden waar in Finland de noodige hatelijkheden kreeg te slikken. Finland voelde zich voortdurend bedreigd en al kwamen de Finsche burgers dan ook langzamerhand in de ontruimde steden terug, toch bleef de bedreiging van dien aard, dat men de Finsche regeering noodzaakte een groote en kostbare troe penmacht op de been te houden om voort durend op haar qui vive te kunnen blijven. De laatste dagen was het erg rustig. Het normale leven in Finland herstelde zich meer en meer en de belangstelling van hen, die zich voor den oorlog en alles wat daar mede verband houdt, interesseeren, ging meer uit naar den strijd ter zee, naar de tal- iooze schepen, welke in Engelsch vaarwater zijn gezonken en naar de wijze waarop de geallieerde staten van plan zijn de neutrale scheepvaart te belemmeren. Thans komt plotseling Finland weer op den voorgrond. Rusland heeft zijn militaire voornemens natuurlijk nog niet opgegeven en schijnt het tijd te vinden den armen Finnen weer eens opnieuw aan het verstand te brengen hoe onverantwoordelijk zij gehandeld hebben door de Russische eischen af te wijzen. Er heeft aan de Karelische grens gister een incident plaats gevonden, waarbij althans volgens de Russische lezing van het geval de Finnen plotseling artillerievuur openden op Sovjet-Russische troepen, welke zich aan de andere zijde van de grens be vonden. Zij zouden diverse granaten hebben afgevuurd waardoor vier Russische militai ren gedood en zeven gewond werden. Het is natuurlijk te dwaas om er over te redeneeren, dat Finland, dat vol vrees naar den grooten Russischen buurman kijkt en niets liever wenscht dan met rust gelaten te worden, plotseling een moorddadig vuur op Russische grenstroepen zou openen, en de Finsche autoriteiten hebben dan ook dade lijk betoogd, dat hun van de geheele ge schiedenis niets bekend is, maar dat zij dadelijk maatregelen zullen nemen om de kwestie te onderzoeken. Molotof heeft den Finschen gezant in Moskou intusschen al een nota overhandigd waarin de Finsche regeering gesommeerd wordt om haar troepen op 25 K.M. van de grens terug te trekken. Men heeft in Rus land een reden te meer om te betoogen, dat de Finsche grens in Karelië zoo dicht bij Leningrad is gelegen, dat men zich daar voortdurend door de Finnen bedreigd kan gevoelen. Intusschen wordt van Finsche zijde ver klaard, dat de Finsche troepen aan de Ka relische grens Zondag rust gehad hebben, er is van Finschen kant geen schot gelost, maar de Russen schijnen zelf schietoefeningen te hebben gehouden met mortieren. Het is natuurlijk niet vast te stellen of de gesneuvelde Russen daarbij een ongeluk hebben gekregen en of de Russische beer daarin niet een welkome aanleiding ziet zich weer eens grommend en dreigend naar Finland te keeren, maar intusschen heeft men daar den schrik weer te pakken en met belangstelling mag afgewacht worden wel ke houding de Finsche regeering daartegen zal aannemen. Da{ het hier de een of andere Russische provocatie zou betreffen, wordt waarschijn lijk omdat tegelijkertijd in de Russische pers weer een heftige haatcampagne tegen Finland is begonnen. Het officieele Russische blad de Prawda vergelijkt den Finschen minister-president Kajandar met een hansworst, die salto's maakt, op zijn hoofd staat en op zijn han den loopt, wat nu juist niet van vriende lijkheid getuigt tegenover den eersten mi nister van een bevrienden staat, wiens de legatie nog zoo kort geleden feestelijk bij diverse Russische maaltijden werd ont vangen. De Russische pers wijst er op hoe veel verstandiger dan Finland de andere Balti sche staten zijn geweest wier onafhankelijk heid thans is gegarandeerd en waar vrede en arbeid zijn verzekerd. Men geeft onom wonden te kennen, dat Finlands halsstar righeid wel aan den invloed der geallieer den zal te danken zijn en spreekt de hoop uit, dat de Finsche jeugd zich nooit zal laten meeslepen in een oorlog tegen de Sov jet-Unie en niet zijn bloed zal geven op bevel van het Fransche en Britsche impe rialisme. Sovjet-Rusland zelf wordt als de meest vredelievende staat voorgesteld. De Russen zouden het op hen geopende artillerievuur niet eens beantwoord hebben omdat zij be vel hadden ontvangen niet op provocaties te antwoorden. Intusschen wordt bericht, dat de ministers van Buitenlandsche Zaken der andere Bal tische staten binnenkort in Tallinn bijeen zullen komen om te trachten bemiddelend in het Finsch-Russische geschil op te tre den. Zij hebben groot belang bij de handha ving van vrede en orde aan de Oostzee en staan zoo wordt gemeld op den besten voet van vriendschap met beide partijen. Het is niet duidelijk of zij voor deze be middelingspoging een wenk van Russische zijde hebben gekregen, maar waar zoowel Estland als Letland en Litauen na hun overeenkomsten met de Sovjet-Unie min of meer Russische vazalstaten zijn geworden, ie wel te voorspellen, dat de raad van die zijde aan Finland te geven ongetwijfeld in het belang van den door allen gevreesden, ge vaarlijken en onberekenbaren buurman zal zijn. De heer Chamberlain heeft een radiorede gehouden waarin hij nog eens uitvoerig uit eengezet heeft hoe groote de Duitsche kan sen zijn om binnen afzienbaren tijd nood gedwongen te moeten capituleeren, Hij gelooft niet, dat zij tot een groot of fensief te land of in de lucht zullen over gaan omdat zij daarbij meer te verliezen dan te winnen zouden hebben en toont zich zeer verontwaardigd over de Duitsche mij nen welke de laatste dagen zoovele vijan delijke en neutrale schepen vernietigd heb ben. Engeland aldus Chamberlain streeft in zijn oorlogsdoel naar den nederlaag van de agressieve afblaffende mentaliteit, die voortdurend tracht andere volkeren door geweld te overheerschen. Wanneer de Duit- schers dien geest laten varen zonder bloed vergieten zou dat het allerbeste zijn, maar de geallieerden zullen den strijd voeren tot zij bereikt hebben, dat het volk van die mentaliteit bevrijd is geworden. En daarnaast is dan het Engelsche vre desdoel, dat er een nieuw Europa zal moe ten komen waarin alle naties haar moeilijk heden met goeden wil en wederzijdsche ver draagzaamheid zullen regelen. Ieder land zou in het herboren Europa het recht heb ben zijn eigen vorm van binnenlandsch be stuur te kiezen en de bewapeningen zouden, als nuttelooze uitgaven, geleidelijk verval len. Dat is natuurlijk een prachtig ideaal, maar de heer Chamberlain heeft er aan toe gevoegd, dat Engeland natuurlijk eerst den oorlog zal moeten winnen. Dat is natuurlijk de minder aangename kant van al die mooie verzekeringen, want dat beteekent, dat de oorlog voorloopig in al zijn verschrikkingen zal voortduren en dat ook de neutralen daarbij nog heel wat te verduren zullen krijgen. Morgen wordt 't Koninklijk Besluit gepu bliceerd, waarbij de Britsche oorlogsschepen gemachtigd worden zich van de goederen van Duitsche origine in neutrale vrachtsche pen meester te maken en Denemarken en Zweden hebben daartegen eveneens bij de Britsche regeering geprotesteerd. Italië is thans ook los gekomen en in de Italiaansche bladen wordt van het Engelsch- Hebreeuwsche imperialisme gesproken, van een schaamtelooze schending van het inter nationale recht en zelfs van zeeschuimerij. Ook Japan is iyn meening, dat hier de grenzen van het toelaatbare overschreden worden en dat de Engelsche verplichtingen tegenover Japan dreigen geschonden te wor den en waarschijnlijk zullen de waarschu wende stemmen van deze groote staten er wel toe bijdragen, dat Engeland en Frank rijk dezen nieuwen aanslag op de neutralen vooreerst met de noodige soepelheid zullen toepassen. I

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1