SPORT EN WEDSTRIJDEN. Jlcovinciaal lüeuws PNEUMATIEK? 1 oan n Mijnhardtje Een verloren Zondag voor de voetbalcompetitie. derde blad alkmaarsche courant vax maandag 27 november 1939. Slechts enkele wedstrijden gingen door. Blauw-Wit iet de zegetocht voort. Alcmaria Victrix door de leiders thuis geslagen. Westelijke eerste klassers. Alcmaria—h.R.C. 0-3. NOORDSCHARWOUDE Voetbal De weersomstandigheden waren gisteren zoo mogelijk nog slechter dan de vorige week en er is dan ook zoo goed als niet ge speeld. In de geheele eerste klasse gingen slechts twee wedstrijden door. In afd. I ging Blauw-Wit op het pad der overwinning voort. Om met zoo'n storm op het terrein in IJmuiden met 30 te win nen is een uitstekende prestatie. Verder werd alleen nog in afd. V een eer ste klasse wedstrijd gespeeld, maar die le verde een groote verrassing op. Be Quick, dat nog geen wedstrijd gewonnen had won den moeilijken uitwedstrijd tegen het tame lijk sterke Heer en veen met 53. In afd. B tweede klasse afd. I speelde al leen Alcmaria Victrix. Ook zij kreeg de leiders op bezoek en verloor evenals Stormvogels met 30. 't Was voor het spel en ook voor de belangstelling wellicht beter geweest als ook deze ontmoeting was afge last. In afd. D won U.V.V. met 81 van H.V.C. In afd. G speelden 't tweede en derde elf tal van Alcmaria Victrix tegen elkaar, waar bij het tweede deed wat het aan zijn stand verplicht was. Het won, maar groot was de zege niet, n.1. 43. StormvogelsBlauw-Wit 03. Blauw-Wit heeft de eerste helft der com petitie uitstekend besloten door in IJmui den de negende overwinning in successie te behalen. Verdiend was de zege volko men, omdat de Amsterdammers technisch beter speelden. In de eerste helft konden zij echter geen gced voetbal vertoonen door den sterken wind, dien zij in den rug hadden. Wel wa ren zij het meest in den aanval, doch de wind bedierf alles. De thuisclub liet af en toe goed spel zien, maar doordat de Amster- damsche achterhoede goed op dreef was, bleven doelpunten uit Ongeveer tien minu ten voor rust nam Blauw-Wit de leiding. Verdam speelde verkeerd op doelman Kraak terug en hiervan maakte Bergman gebruik (01). Spoedig na de hervatting kregen de Stormvogels een kans om gelijk te maken. Van Pel lostte een schot, dat echter tegen de lat ging. Kort daarop trok Blauw-Wit ten aanval, waarna de rechtsbuiten Hanne- ma voorzette. Van Nol kopte den bal langs Kraak (02). Met den wind mee waren de IJmuidenaren meer in den aanval, doch Blauw-Wit vertoonde een beter spel. De achterhoede onderbrak de aanvallen en de middenlinie zette de voorhoede aan het werk. Het meeste gevaar dreigde van den rechtervleugel, waar de spelers snel ten aanval trokken. Na vijf en twintig minuten spelen vergrootte Hannema den voorsprong door een voorzet van Bergman in te kop pen (03). De Stormvogels ondernamen daarna nog vele aanvallen, maar het schie ten was te onvoldoende om succes te heb ben en bovendien was de Amsterdam-iche achterhoede zeer goed. Het einde kwam met een 3O-overwinning voor Blauw-Wit. INTERNATIONAAL VOETBAL. DuitschlandItalië 52. Een ver diende overwinning. Meer dan 90.000 toeschouwers woonden gistermiddag in het Olympisch Stadion den landen wedstrijd bij tusschen Duitschland en Italië, welke ontmoeting op verdiende wijze door het Duitsche elftal met 52 werd ge wonnen. Voor de tweede maal heeft de Italiaan- sche ploeg dus dit seizoen .verloren. Twee weken geleden was het Zwitserland, toen kwamen de wereldkampioenen met een ge deeltelijk verjongde ploeg uit, omdat enkele spelers niet konden worden opgesteld we gens verwondingen. Thans had Pozzo het geprobeerd met uitsluitend jongere spelers en ook dat is geen succes geweest. Doelman Olivieri, 29 jaar oud, was de „oude" man in het elftal, maar intusschen heeft hij er voor gezorgd, dat de nederlaag tot de cijfers 52 beperkt bleef. In plaats van de gerou tineerde Foni en Rava stonden thans in de verdediging de negentienjarige Marchi, de benjamin van de ploeg en de 21-jarige Sar- delli. Beide spelers kunnen beschouwd wor den als debutanten, al zijn zij wel eens in Ben semi-internationalen wedstrijd uitgeko men. Genta, de rechtshalf was ook al een debutant en met uitzondering van Locatelli en Colaussi de laatste heeft reeds 24 lan den wedstrijden achter den rug, hetgeen voor Italië zeer veel is kon men de ove rige spelers ook beschouwen als onervaren °P het gebied van internationaal voetbal. De grootste kracht van de Italiaansche ploeg bleek thans uitsluitend te schuilen in het enthousiasme, doch het merkwaardigste was, dat men tegenstander trof, die over hetzelfde wapen beschikten. Bovendien was er geen enkele zwakke plek in de Duitsche Ploeg, het verband tusschen de linies was uitstekend, uitblinkers waren de achterspe ler Janes, het drietal der middenlinie Kup- *®r> Rohde en Kitzinger, en de linksbinnen Binder, die drie doelpunten maakte. Overi gens waren de terreinomstandigheden door regen verre van gunstig, hetgeen in het v oordeel der Duitschers was. Beslissend )oor den stevigen nederlaag was evenwel de inzinking van de Italiaansche verdediging n de middenlinie in de tweede helft. Dat e nederlaag niet nog grooter is geworden hÜi 6n ,^e Italianen inderdaad voor een Bngryk deel aan doelman Olivieri. e Italiaansche voorhoede speelde voor _^,.rust uitstekend. Het samenspel was dik ste .yoortreffelijk, doch in de tweede helft XttüaL m'ddenlinie zeer slecht, daar banden vol had met de defensieve DE FINANCIEELE TOESTAND DER ZUIDELIJKE EERSTE-KLASSERS. In de Zaterdag te Roermond gehouden vergadering van het bestuur van de zuide lijke vereeniging van eerste-klassers werd de financieele toestand dezer clubs aan een uitvoerige bespreking onderworpen. Er werd een motie aangenomen, waarin naar aanleiding van de minder goede en vaak slechte financieele omstandigheden bij diverse voetbalvereenigingen, speciaal bij de vereeniging „Roermond" het dringende verzoek tot den K.N.V.B. wordt gericht om in dezen moeilijken tijd de grootst moge lijke soepelheid in financieel opzicht te be trachten en daar waar noodig, steun te ver- leenen. 40-JARIG BESTAAN TWENTSCHEN VOETBALBOND. Onder groote belangstelling is Zaterdag te Hengelo in een buitengewone algemeene vergadering het 40-jarig bestaan van den Twentschen Voetbalbond herdacht. Verdiende overwinning der rood- jakken. Gisteren had op het Sportpark het treffen plaats tusschen Alcmaria en H. R. C. uit Den Helder, welke ontmoeting voor de be zetting van de bovenste plaats van groot be lang was. Indien de thuiscluD zou winnen, dan zou zij tevens hierdoor de leiding van den huidigen „lijstaanvoerder" H. R. C. over nemen, maar wanneer daarentegen de „Ra- cing" als overwinnaar uit het strijdperk treden, dan zou deze zich hierdoor voorloo- pig onbedreigd op de bovenste plaats neste len. Het laatste is gebeurd en wij moeten direct toegeven, volkomen verdiend, al dient opgemerkt, dat zij de thuisclub niet in haar allerbesten vorm trof. H. R. C. beschikt momenteel over een uit stekende ploeg en daarom was het jammer, dat tegen het einde enkele H. R. C.-spelers een spel lieten zien, dat de perken van het geoorloofde wel eens te buiten ging, te meer, daar zulks in het geheel niet noodig was, daar het pleit toen practisch reeds beslecht was. Een doorslaggevende factor in dezen kamp is o.i. wel geweest het spel der beide halflinies, met name het aangeven der bal len. Het aanvalsspel der H. R. C.-voorhoede kon veel beter tot ontplooing komen, door dat daar achter een halflinie speelde, die de ballen meestal zuiver afspeelde, in tegen stelling met de middenlinie der gastheeren, die hierdoor, althans in dezen wedstrijd, grootendeels faalde. Werd echter nog eens een bal geplaatst, dan gebeurde dit nog recht op de voeten van een voorhoede-spe ler of erachter, inplaats van den bal voor hem uit te spelen waardoor veel tempo aan de aanvallen werd onttrokken, tempo, dat juist in wedstrijden als deze zulk een mach tig wapen is. Neen, willen de withemden nog een se rieuze poging voor de bovenste plaats doen, dan zullen zij met meer overleg te werk moeten gaan. dan dit gisteren het geval was. Gewerkt is er wel, maar daarmee alleen wint men geen wedstrijd. De wedstrijd. Alcmaria won den toss en had het eerst windvoordeel, zoodat H. R. C. den bal aan het rollen bracht, op een veld, dat ondanks het krachtige offensief van Pluvius die zich gelukkig tijdens den wedstrijd absent meldde in goeden staat verkeerde. In den aanvang gaven de beide partijen elkaar wei nig toe en zag men een gelijkopgaanden strijd. Al ras bleek echter, dat de H. R. C.- aanvallen een veel gevaarlijker karakter droegen, dan die der gastheeren. Vooral de beide buitenspelers der gasten bleken een paar gevaarlijke spelers te zijn, die in de A.- verdediging nogal eens verwarring stichtten. Deze wist echter voorloopig stand te hou den. Eenmaal had Duiveman geluk, toen de H. R. C.-linksbuiten, alleen voor doelgeko- men, precies in zijn handen schoot, terwijl enkele minuten later de middenvoor een goede schietkans kreeg, doch hiervan geen gebruik maakte. Bij Alcmaria wilde het niet erg vlotten. Er werden soms wel aardige aanvallen opge zet, doch voor 't doel gekomen, ontbrak juist datgene wat noodig is, om tegen deze H. R. C.-verdediging succes te hebben. Bovendien werd van Wieringen scherp bewaakt, zoodat hij betrekkelijk weinig kon uitrichtte. Toen er ongeveer 35 minuten waren gespeeld nam H. R. C. de leiding door een doelpunt van den rechtsbuiten, die een voorzet van links benutte. Hierna ondernam Alcmaria weer eenige aanvallen en uit een dezer aanvallen kreeg Hamstra een goede schietkans, doch de scheidsrechter floot o.i. ten onrechte voor buitenspel. Kort daarop wist van Wie- ringen zijn bewakers een keer te ontsnap pen en stormde op doel af, doch hij werd door den uitloopenden H. R. C.-keeper ten val gebracht, zoodat ook deze kans verlo ren ging. Voor de rust werd er niet meer ge scoord. In de tweede helft moest Alcmaria tegen den vrij straffen wind optornen, en aanvan kelijk leek het zelfs iets beter te gaan, zoo dat de H. R. C.-verdediging eenige goed op gezette A.-aanvallen slechts met de grootste moeite kon keeren. Toen echter succes uit bleef verslapte Alcmaria weer en nam H. R. C. het initiatief weer over, hetwelk na 15 minuten spelen een doelpunt tengevolge had toen Rampen aarzelde met wegwerken en de H. R. C.-middenvoor daarna Duiveman iets te vlug af was: 02. Het spel van H. R. C. was daarna onbetwist superieur aan dat van Alcmaria. De thuisclub kreeg een mooie kans doch de keeper der bezoekers stopte den keiharden kopbal van Hamstra op werkelijk sublieme wijze. Kort daarop zond Bader.huizen een verraderlijken schui ver in, doch wederom gaf de H. R. C.-kee- per blijk voor zijn taak berekend te zijn. Daarna werd Alcmaria geheel in de ver dediging teruggedrongen. Lang wist zij stand te houden maar ten slotte moest Duiveman zwichten voor een schot van den linksbuiten 03. Daarna redde Duiveman tweemaal uit stekend. Bij de thuisclub werd het aanvalsspel steeds minder, ook al door het slechte aan geven der halflinie. Het einde kwam met onveranderden stand. De scheidsrechter wisselde goede met zwakke momenten af. Wielrennen. A. S. V. VICTRIX. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag een wedstrijd op de hometrainer over een afstand va 2 maal 500 meter voor de C.- klasse en de junioren. 1 P. Wante 55 sec., 2 C. Constant 59 3/5 sec., 3 K. Ooijevaar 60 sec., 4 H. Smit 60 1/5 sec., 5 Th. Pronk 60 3/5 sec., 6 K. Korn 66 4/5 sec. 7 J. Wante 67 sec. Onze renners H. Blok en K. Hiemstra moesten uitkomen in den opwedstrijd uit geschreven door „Achilles" te Haarlem. De afstand was gesteld voor amateurs en nieu welingen 1 en 3 K.M. en giering 104. Bij de amateurs werd eerste Kouwenhoven uit Pijnakker, tijd 2.58 3/5 sec., 2e werd H. Blok uit Alkmaar in 3 min. 2/5 sec., 3e van Berkum te den Haag, 4e M. van Gelder te Amsterdam. Bij de nieuwelingen werd eerste Savel- kouls, de winnaar van de ronde van Alk maar 1939, tijd 3.8 3/5 sec., 2e van Buren te Amsterdam 3.112/5 sec., 3e van Veer te Haarlem 3.113/5 sec., 4e K. Hiemtsra te Alkmaar 3.12 2/5 sec. De renner H. Biok kon een record dat twee jaar op naam gestaan heeft van Cor Klaver, verbeteren. De k. m. tijd werd n.L gebracht van 40 sec. op 39 4/5 sec. Paarden DRAVERIJEN VAN DE PAARDEN- SPORTVEREENIGING „HILVERSUM". Ondanks den hevigen regenval en een steeds slechter wordende b.,an gingen de uitgeschreven draverijen toch door. De uitslagen waren als volgt: Goudsterprijs: draverij vierde klasse over 1650 meter: 1. Caesar, eig. E. Kruithof, rij der J. Kruithof, 1650 m., 2 min. 39.4 sec. (k.m.-tijd 1 min. 37.8 sec.; 2. Draisine Scott, eig. stal Hollandia, rijder W. H. Geersen, 1630 m., 2 min. 45 sec. Alrunaprijs, heatdraverij eerste klasse over 1610 m.: eerste heat: 1. Spencer Guy, eig. H. v. d. Pol, rijder H. Bosveld, 2 min. 30.2 sec. (k.m.- tijd 1 min. 31 sec.); tweede heat: 1. Highwayman, 2 m. 36 sec. (k.m.-tijd 1 min. 35.7 sec.); derde heat: 1. Y. Y., 2 min. 39.4 sec. (k.m.- tijd 1 min. 39 sec.) De beide andere paarden werden gedis- tanceerd. In de finale gl..g Y. Y. alleen over de baan. Er werd geen tijd bekend gemaakt. Huntressprijs, heatdraverij, 2e en 3e klas se over 1610 meter: eerste heat: 1. Claudy O, eig. G. van der Oord, rijder J. Kruithof, 1650 m., 2 min. 41.8 sec. (k.m.-tijd 1 min. 38.1 sec.); de eerst aan komende Boyke Norton werd gediskwalifi ceerd; tweede heat: 1. Y. Zelda Peter, eig. G. v. d. Oord, rijder E. Kruithof, 1610 m., 2 min. 42.2 sec. (k.m.-tijd 1.40.7); derde, tevens beslissende heat: 1. Y Zelda Peter, 2 min. 44.6 sec. (k.m.-tijd 1 min. 42.2 sec.); 2. Crack, 2 min. 46 sec.; 3. Zilver Queen, 2 min. 59.1 sec. Colombineprijs, draverij derde en vierde klasse over 2100 meter; 1. Allouez, eig. en rijder J. de Vlieger, 2140 meter, 3 min. 26 sec. (k.m.-tijd 1 min. 36.3 sec.) Bonni M-prijs, korte baandraverij over 800 meter: finale: 1. Y Zelda Peter, 1 min. 8.6 sec.; 2. Zoo Doorlooper; 3. Draisine Scott, 4. Bobichon. Zwemmen COR KINT VERBETERT HET WERELD RECORD 200 M. RUGSLAG, SMITS- HUYZEN HET NED. RECORD 200 M. SCHOOLSLAG. Tijdens de zwemwedstrijden van de ver eeniging Rotterdam is Cor Kint er in het nummer 200 meter rugslag in geslaagd het wereldrecord, dat sedert 18 Dec. van het vorig jaar op naam stond van Irene v. Feg gelen met een tijd van 2 min. 39 sec., ge maakt te Amsterdam, te verbeteren en te brengen op 2 min. 38.8 sec. Cor Kint is thans wereldrecordhoudster op de 100 yards rugslag, de 100 meter, de 150 yards en de 200 meter, doch de vijfde afstand dezer zwem wij ze, de 400 meter, is nog in het bezit van Irene van Feggelen. Tijdens deze wedstrijden is nog een twee de record verbeterd. Herman Smitshuyzen, die nog onlangs bij de O. en O.-wedstrijden in de Maasstad bewees in goede conditie te zijn, verbeterde thans het Nederlandsche record 200 meter schoolslag door dezen af stand af te leggen in 2 min. 43.7 sec. Het oude record stond op zijn naam met een tijd van 2 min. 44.4 sec., gemaakt op 18 Jan. van dit jaar te Kopenhagen. OOK DE DEENSCHE RAGNHILD HVEGER IN VORM. De jaarlijksche wedstrijd tusschen een damesploeg uit de „Provincie" en een ste delijk team werd ditmaal gewonnen door de zwemsters van Kopenhagen (5242 p.) Ragnhild Hveger viel op door het feit, dat zij vier overwinningen voor haar ploeg be haalde. Zij werd eerste op de 100 meter borstcrawl in 1 min. 7.5 sec., terwijl ook de zege op de 100 meter rugslag haar niet ont ging, al was haar tijd in dit nummer, 1 m, 16 sec., niet zoo schitterend, als men in Ne derland van Cor Kint en Irene van Fegge len zoo langzamerhand gewend is. Voorts behaalde zij de overwinning op de 400 meter borstcrawl in 5 min. 26.7 sec. en als laatste zwemster in de estafetteploeg 4 x 100 meter borstcrawl tikte zij als eerste voor de Pro vincie aan met een tijd van 1 min. 6.9 sec. over de laatste 100 meter. Schaken DE CLUB „MAX EUWE" WINT VAN STAUNTON. Voor de le klas competitie B van den K.N.S.B. won gisteren te Amsterdam de club Max Euwe met 8)4 tegen 1 <4 van Staunton uit Groningen. Aan het eerste bord won van Scheltinga van J. N. A. Wind. Utrecht won van Spangen met 64. Aan het eerste bord eindigde de partij tusschen mr. Spanjaard en dr. Vlagsma in remise. BONDSRAAD K.N.S.B. Onder voorzitterschap van den heer G. W. J. van Zittensteijn werd Zaterdagmiddag te Amsterdam een bijeenkomst van tien Bondsraad van den Koninklijken Neder- landschen Schaakbond gehouden. In de plaats van den heer van der Gevel, die bedankt had, werd de heer A. de Bruijn (Rotterdam) gekozen. Besloten werd geen contributieverlaging in te voeren. De laagst geplaatste vereeniging der competitie eerste klasse 1 zal niet bej^y^en te degradeeren, promotie naar dez wel mogelijk. Tusschen eerste riO.lanu- b bestaat de normale promoLijn. regeling. I Ook werd de mogelijkheic' match van tien partijen tusr van Scheltinga te organisee FEDERATIE VAN V.V.V.'s IN NOORDHOLLAND BOVEN HET NOORDZEEKANAAL. De Federatie van V.V.V.'s in Noordhol land, boven het Noordzeekanaal hield gis termiddag in het Parkhotel te Hoorn haar naj aarsvergader ing. De voorzitter mr. D. Breebaart, deelde in zijn openingswoord mede, dat de admi nistrateur, de heer Zwart, was gemobili seerd, en dat de secretaris, mr. J. P. Bos man, door de mobilisatie van zijn zoon weer de functie van directeur van de Alkmaar- Packet op zich had moeten nemen, waarom hij voor het administratieve deel de clemen tie der vergadering inriep. De notulen van de te Bergen aan Zee ge houden voorjaarsvergadering werden na lezing van den secretaris, mr. J. P. Bosman, onveranderd vastgesteld. Inplaats van den heer Bosschaert was door het bestuur de heer J. Th. Schneiders als penningmeester aangewezen. Met ingang van 1 Jan. 1940 was de V.V.V. te Broek op Langendijk als lid toegetreden Van Beverwijk en Uitgeest was bericht ingekomen, dat Ged. Staten de subsidies van 25 en 5 aan de Federatie op de ge meentelijke begrooting niet goedkeuren. Het mogelijke zal gedaan worden om de goed keuring alsnog te verkrijgen. Van de Provincie was bericht ingekomen, dat in aftrek van een eventueele provinciale subsidie een voorloopige uitkeering van 350 zal worden gedaan. De voorzitter en de secretaris hadden een maandelijks te houden vergadering van streekorganisaties bijgewoond, doch aange zien de A.N.V.V. de daaraan verbonden kos ten niet wil dragen, oordeelden zij het nut van die vergaderingen te problematisch, om die geregeld bij te wonen. Besloten werd, aan de A.N.V.V. te be richten, dat de Federatie een nationale pen- sionlijst een onding oordeelt. De heeren H. C. M. Nijpels en J. Th, Schneiders werden als bestuursleden her kozen. Tot leden van de commissie, belast met het nazien der boeken, werden de heeren Winder, Henneman en van Zuilen gekozen. Het door den heer Dinkelberg uitge brachte verslag over de „Drie dagen op het stalen ros", dat van groote werkzaamheid getuigde en waarin dank werd gebracht voor het vele werk, door den administra teur, den heer Zwart, verricht, werd onder dankzegging aan den heer Dinkelberg voor zijn energieke bemoeiingen, met belangstel ling gevolgd. Na breedvoerige bespreking werd in prin cipe besloten, dezen tocht in 1940 wederom t? organiseeren, met Alkmaar als centrum plaats. Het voorstel van het dagelijksch bestuur om mede te werken aan de oprichting van een provinciale V.V.V., in den vorm van een stichting, was voor den heer Z e i le r aanleiding, te betoogen, dat, na oprichting van een provinciale organisatie, er geen plaats was voor de gewestelijke organisa ties. Na een toelichting van den voorzit ter, werd echter met algemeene stemmen het bestuursvoorstel aangenomen. De voorzitter bracht notaris Moens uit Beverwijk dank voor de ontworpen sta tuten van de stichting. Tot bestuursleden in de stichting, voor de Federatie, werden aangewezen mr. D. Breebaart en mr. J. P. Bosman, tot plaats vervangers notaris mr. Moens en de heer Dinkelberg. De voorzitter deelde hierop mede, dat de A.N.V.V., met het oog op den toe stand, besloten had, het A.N.V.V.-congres in een driedaagsch werkcongres om te zetten, dat in April gehouden zal worden. Daaraan worden geen uitstapjes verbonden, zoooat verondersteld wordt, dat den Helder op dit gres geen prijs zal stellen en besloten •t eerste congres, dat in normale plaats vinden, in den Helder te els sprak er zijn teleurstel- De echte eljn niet rond, maar hartvormig. ling over uit, dat over een dergelijk ingrij pend besluit, geen voeling met den Helder was gehouden. Besloten werd, aan de A.N.V.V. kenbaar te maken, dat de Federatie van oordeel was, dat in dezen een organisatorische fout was gemaakt. De begrooting voor 1940 werd proviso risch in ontvangsten en uitgaven vastgesteld op 750. De verwachting werd uitgesproken, dat door het totstandkomen van de provinciale V.V.V. in 1940, de Federatie een belangrijk bedrag van de aan de provinciale V.V.V, toe te kennen subsidie zal ontvangen. Als plaats voor de volgende algemeene vergadering werd den Helder aangewezen. Bjj de rondvraag bracht de heer Klomp de wenschelijkheid naar voren om invloed uit te oefenen, ter voorkoming van een al- geheele bezetting der hotels en pensions in de zomervacantie-oorden bij eventueele evacuatie. Wanneer onverhoopt ook die be drijven daarvoor gebruikt moesten worden, dan was het z.i. noodzakelijk, dat de over heid rekening hield met de daardoor ver oorzaakte bedrijfsschade, omdat het niet aanging, de exploitanten van hun bestaans mogelijkheid te berooven. De vergadering deelde in het algemeen deze zienswijze, doch was van oordeel, dat het de taak was van de plaatselijke V.V.V.'s, om zich hierover met de Overheid te ver staan. De voorzitter sloot de vergadering, met een woord van dank aan de V.V.V. Hoorn voor haar ontvangst. Ned. Tuindersbond. Vrijdagavond vergaderde de kring Langendijk van den Ned. Tuindersbond in „Concordia". Voorzitter was de heer Jb. de Vries van Sint-Pancras. Van het hoofdbestuur was bericht ont vangen, dat de in de vorige vergadering aangegeven onderwerpen zooals de teelt beperking, onder de aandacht zullen worden gebracht van de regeeringscom- missarissen. Over de kostprijzen werd uitvoerig gesproken. Men besloot deze nader te bepalen in verband met de veranderde tijdsomstandigheden. In antwoord op een vraag van den heer Langereis uit Hensbroek deelde de voor zitter mede, dat witlof welke nu nog op landbouwbedrijven, grooter dan 10 ha ge teeld wordt, na de intrekking van deze teeltvergunningen op grove tuinbouw bedrijven kunnen worden geteeld. De heer J. Klingeier bepleitte de be langen van de tuinbouwbedrijven van meer dan 10 ha. De heer Hoogland (Sint-Pancras) zei- de, dat de mogelijkheid bestaat dat uit zonderingen gemaakt worden. Na eenige gedachtenwisseling besloot men, er op aan te dringen dat de uitzon deringen zoo spoedig mogelijk bekend worden gemaakt. In de rondvraag werden de kostwin nersvergoedingen besproken. Sommige gemeentelijke administraties nemen vreemde beslissingen. Vlet gezonken. Zaterdag is bij het veilingterrein ten gevolge van een botsing een met aardap pelen geladen vlet gezonken. Men heeft nog pogingen gedaan door snel een deel der zakken over te laden, het vaartuig boven water te houden, doch dit gelukte niet. Het gezonken vaartuig werd door den heer De Waal gelicht. Vrouwendag. Zaterdagavond heeft de soc.-dem. vrouwenclub afd. Langendijk in de zaal van den heer J. de Bakker, alhier, een Vrouwendag gehouden, waarvoor groote belangstelling bestond. Als spreekster trad op mevr. Buis Groeneveld, die een rede heeft gehouden over den moeilijken tijd waarin wij thans leven en de plaats, welke de vrouw daarin heeft in te nemen. Zij wekte op, trouw te blijven aan het beginsel en wanneer dit noodig mocht blijken, medewerking te verleenen aan de verschillende diensten, zooals bloedtransfusiedienst en burger lijke dienstverleening. Het programma bestond verder uit het optreden van de arbeiderszangvereeniging „De Stem der Volks", die een aantal lie deren zong. Heel mooi was een door den heer Put gezongen lied, dat door den diri gent was geschreven. Verder voerde een aantal leden van de vrouwenclub een tooneelstukje op en werden een drietal tafreelen „Levens gang", vertoond. Ook hiermede oogstte men veel succes. Het was een uitstekend geslaagde bijeenkomst. tmw-pubiicalic. VERVOERVERGUNNING LIJNZAAD. Teneinde voor de belanghebbenden moeilijkheden te voorkomen, wordt van officieele zijde in vervolg op het eenigen tijd geleden verschenen bericht omtrent verhooging van den overnemir.gsprijs voor lijnzaal en de mogelijkheid om lijnzaad direct van de telers te koopen, medegedeeld, dat de handelaren of fabrikanten, dié in het bezit zijn van een bestelbon, afge geven door de Nederlandsche Meelcentrale geen gebruik kunnen maken van het aan die bestelbon verbonden vervoerbewys. Zij dienen by den provincialen voedsel- commissaris voor de provincie, waarin zij zaad wenschen te koopen, de bestelbon plus het daarbij behoorende vervoerbewijs in te wisselen tegen een door dezen func- tionnaris af te geven vervoervergunning, onder opgave van den teler en de van de zen te betrekken hoeveelheid lynzaad. In dien van meer telers wordt gekocht is ver deeling van het toegewezen kwantum over meer vervoervergunningen mogelijk. 's-Gravenhage, 25 November 1939.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 9