DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Rusland heeft het niet-aanvalspact met Finland opgezegd. Nederland blijft varen als het mogelijk is. Een Britsche kruiser getorpedeerd? Het Russische antwoord op de Finsche nota. No. 282 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 29 November 1939 141e Jaargang Het Duitsche legerbericht. Fransche legerberichten. Duitsch opperbevel meldt torpedeering van Brit schen kruiser. Of Finland bekent of niet bekent, het moet gestraft worden. De algemeene toestand. Zal Finland voor de bedreiging zwichten ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GFWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Finland maakt op het oogenblik een buitengewoon moeilijken tijd door Het is niet ingegaan op de Russische eischen tot het vestigen van een vlootbasis aan het begin van de Finsche Golf en het wa« te verwachten, dat Rusland zich daar niet bjj zou neerleggen. Na een korte rustperiode is men in Rusland opnieuw een campagne tegen Finland begonnen, welke een zeer dreigend karakter heeft gekregen. De Finnen worden beschuldigd aan de grens van Karelië op Russische mili tairen te hebben geschoten en van hen werd geëischt, dat zy hun troepen 25 k.m. zouden terugtrekken. Hoewel de Finnen daarin hebben toegestemd op voorwaarde dat ook de Russen dit zouden doen heeft Molotof dit antwoord een nieuwe provocatie genoemd en tegelijkertijd het Russisch- Finsche niet-aanvalsverdrag opgezegd. Daarbij heeft men ontdekt dat de Finnen opnieuw een aanval op Russische militairen en op Russisch gebied zouden hebben gedaan, wat dus een nieuwe provocatie zou wezen. Men heeft in Rusland een felle haatcampagne tegen Finland ontketend en de Finsche regeering wacht thans, vastbesloten tot het afslaan van eiken aanval, af, wat men van Russische zijde zal besluiten. Of Rusland inderdaad de bedoeling heeft Finland aan te vallen zal moeten blijken. In Amerika en Spanje heeft men reeds openlijk zijn sympathie met de ongelukkige Finnen betuigd. Terwijl onze regeering triomfantelijk verkondigt, dat onze handelsvaart onverzwakt zal worden voortgezet, is de Britsche „Order in council" ver schenen, waaruit het duidelijk is geworden, dat vrachten, welke voor meer dan 25 uit Duitsche grondstoffen of fabricaten bestaan, in beslag ge nomen zullen worden. In Duitschland schijnt men hoewel dit nog niet officieel bericht is daartegen weer represailles te willen nemen, wat er op zal neerkomen, dat men elk vrachtschip onverschillig van welke natie voortaan in den grond zal boren. Wanneer dit juist is, ziet het er hopeloos voor onze han delsvloot uit. Van Duitsche zijde is bericht, dat een duikboot ten O. van de Shetland- eilanden een Britschen kruiser van 9800 ton tot zinken gebracht heeft, waarbij 700 man zouden zijn omgekomen. Uit Londen wordt .gemeld, dat de admiraliteit daarvan geen bevestiging heeft ontvangen. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: In het W. op verschillende punten van het front geringe activiteit van de ver kenners en de artillerie. Het luchtwapen heeft zich wegens de weersomstandigheden beperkt tot verken ningen in de buurt van de grens. De Duitsche zeestrijdkrachten onder leiding van vice-admiraal Marshall heb- bij bij het passeeren van de Noord-Atlan tische wateren het gebied tusschen de Faroer en Groenland verkend. Daarbij hebben zij in de buurt van IJsland den Britschen hulpkruiser Rawalpindi ge praaid. Dit schip werd na een kort gevecht vernietigd. Het is ondanks de direct be gonnen reddingsmaatregelen gelukt slechts 26 man der bemanning te bergen. Het Fransche legerbericht van den och tend van den 28sten November luidt: In den loop van den nacht viel niets be langrijks te melden. Het Fransche legerbericht van gister avond luidt: Een kalme dag aan het geheele front, eenige plaatselijke actie van de artillerie. Onze oorlogsbodems hebben de Duitsche schepen „Trisels", metende 6000 ton en „Santa Fe" metende 4600 ton, op volle zee aangehouden en naar Fransche havens ge bracht. Het Fransche legerbericht van hedenoch tend luidt: niets belangrijks te melden. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Een Britsche zware kruiser van de Londenklasse is door kapitein-luitenant ter zee Priem, den overwinnaar van de Scapa Flow, ten oosten van de Shetland- eilanden getorpedeerd en vernietigd. Het D. N. B. teekent hierbij het volgen de aan: De kruisers der Londenklasse hebben een inhoud van ongeveer 9800 ton, een snelheid van 32 zeemijlen en werden in 1927 en 1928 gebouwd. Zij zijn bewapend met acht stukken geschut van 20.3 c.m. en acht stukken van 10.2 c.m. Geen bevestiging van het verlies van een kruiser. Men heeft te Londen nog geen bevesti ging ontvangen van de door de Duitsche radio verspreide berichten, dat ten oosten van de Shetland eilaiiden een Britsche krui ser van het London-typre tot zinken is ge bracht door Duitsche oorlogsbodems. De admiraliteit heeft gisteravond officieel de Duitsche bewering tegengesproken, dat een kruiser van de Londonklasse door een duikboot is vernield. De mededeeling der admiraliteit luidt: „De admiraliteit verklaart dat de bewering van den Duitschen omroep dat een kruiser van de Londonklasse tot zin ken is gebracht, onwaar is". Het ministerie voor de voorlichting deelt mede: „In verband met het Duitsche verhaal over het z.g. tot zinken brengen van een Britschen kruiser kan medegedeeld worden, dat in Londen in het geheel niets bekend is omtrent deze bewering". Molotof heeft gister aan den gezant van Finland te Moskou het Russische antwoord overhandigd op de Finsche nota. Het niet-aanvalspact opgezegd. Het antwoord omvat drie deelen: In het eerste deel constateert de regee ring van de Sovjet-Unie, dat de Finsche regeering in haar antwoordnota heeft ont kend, dat op 26 November een aanvals- daad is gepleegd, hetgeen op niets anders wijst dan dat de Finsche regeering de openbare meening verkeerd wenscht voor te lichten. In het tweede deel wordt geconstateerd, dat de weigering de troepen terug te trek ken tot 25 k.m. van de grens en de vraag om de Sovjet-Russische troepen van de grens terug te trekken, erop wijst, dat de Finsche regeering Leningrad or.der bedrei ging wil houden. Verder wordt vastge steld, dat de Finsche troepen zich grooten- deels bij dit deel van de grens bevinden, terwijl de Sovjet-Russische troepen Fin land niet kunnen bedreigen, aangezien zij op vele honderden kilometers van de grens geconcentreerd zijn, de aanwezig heid van de Finsche troepen beteekent een directe bedreiging van Leningrad. Hier aan wordt toegevoegd, dat het terugtrek ken van de Sovjet-Russische troepen tot 25 km. van de grens een dwaasheid is, aangezien de troepen dan niet eens meer in de voorsteden van Leningrad zouden liggen, waardoor het gevaar voor deze stad nog grooter zou worden. De voor stellen van de Sovjet-Unie zijn minimale eischen, indien de Finsche regeering deze verwerpt, dan beteekent dit, dat zij Le ningrad onder bedreiging wil houden. In het derde deel wordt geconstateerd, dat de Finsche regeering door de concen tratie van het grootste deel van het Fin sche leger tegenover Leningrad een vijan dige daad pleegt jegens de Sovjet-Unie, welke niet vereenigbaar is met 't niet-aan valsverdrag, dat tusschen beide landen be staat. Dit bewijst, dat de Finsche regee ring zich niet langer wenscht te houden aan de bepalingen van het verdrag. De Sovjet-regeering kan niet goedkeuren, dat een der partijen van het verdrag dit niet eerbiedigt, terwijl de ander het wel moet nakomen en derhalve acht de Sovjet- Unie zich van af heden ontslagen van de verplichtingen van het Finsch-Sovjet Russische niet-aanvalsverdrag, dat syste matisch door de Finsche regeering is ge Finland is, als Nederland, een kleine, fiere, zelfstandige mogendheid, die zijn ge bied tegen elke aantasting wil verdedigen. Maar Finland heeft het ongeluk de buur man van den grooten half-Aziatischen staat fe zijn, die vroeger Rusland heette en thans ®et den naam Sovjet-Unie wordt aange duid. Die Sovjet-Unie is zoo groot, zoo sterk en zoo machtig en kan zich nu het „bevrien- <Je' Duitschland de handen meer dan vol heeft zooveel ten opzichte der neutrale staten permitteeren, dat het niet te verwon deren is, dat de kleine Baltische rijken tot alle gevraagde of beter .zegd geëischte concessies bereid zijn gebleken. Rusland maakt van den Europeeschen oorlogstoestand gebruik om zijn grenslijn aan de Oostzee te versterken en het kan daarbij de medewerking van Finland niet missen. Maar Finland heeft geweigerd zijn onaf- ankelijkheid in te gevaa ijke mate prijs (jeven, de Finsche delegatie is zonder *®n'g resultaat naar Helsinki teruggekeerd sindsdien leven de arme Finnen onder mi soort Russisch zwaard van Damocles, a er uitziet of het ieder oogenblik naar deneden zal vallen. n Finsche regeering heeft alle landge- te ,en den verstandigen raad gegeven niets bar °6k °f te ze§®en wat den onbereken- In d UUrman 2011 kunnen prikkelen. Sew heeft men voortdurend op iets pr0 ac dat er zou moeten uitzien als een Firm°Ca^e van Finsche zijde, maar nu de geri en angstvallig elke aanleiding tot de heeft 6 oneer>igheid hebben vermeden, zelf men 'n Rusland blijkbaar besloten maar een incident in het leven te roe- 5Jfen. beeft wel eens beweerd, dat de Rus- «8 zjj manoeuvres hielden en daarbij nieuwe geweren gebruikten, wat scherpe patronen tusschen de losse mengden, zoodat er bij het schieten hier en daar slachtoffers vielen. Op een paar soldaten meer of min der komt het in Rusland niet aan en men wist dan althans hoe het nieuwe schietma- teriaal werkte als het nu eens geen oefening maar werkelijkheid was geweest. Dat is wel eens beweerd, maar wij zou den het niet gaarne bevestigen omdat er natuurlijk geen enkel bewijs voor kan wor den gegeven. Thans is er blijkbaar althans volgens de Finnen een schietongeluk gebeurd op Russisch gebied, dicht bij de Finsche grens en nu zullen wij alweer niet beweren, dat dat ongeluk in scène gezet was, maar het ziet er toch wel naar uit, dat de dooden en gewonden, die daarbij gevallen zijn uitslui tend het slachtoffer van een ongeluk aar. Russische zijde geweest zijn. Evenwel, het is dicht bij de Finsche grens voorgevallen en nu kunnen de Finnen nog zoo voorzichtig zijn in hun woorden en daden, zij kunnen dergelijke ongelukken aan de andere zijde van de grens natuurlijk niet voorkomen en het gevolg van dit nood lottig incident is een nieuwe en thans zeer dreigende haatcampagne waarbij Finland van gevaarlijke provocaties wordt beschul digd. Men heeft van Russische zijde al dadelijk vastgesteld, dat het hier geen ongeluk met een Russisch mortier is geweest, maar dat de Finsche artillerie zonder eenige nood zaak op de grenstroepen der Sovjet-Unie heeft geschoten en het is een compliment voor den Russischen propagandadienst. dat men er dadelijk in geslaagd is een heftige haatcampagne van de zijde der bevolking in scène te zetten. Het meest frappante van alles is, dat men zich in Finland van geen kwaad bewust is. De soldaten aan de grens hadden Zondags rust, er is niet geschoten en al zou er ge schoten zijn, dan nog hadden de kogels niet tot de plaats van het incident kunnen door dringen. Wanneer Finland een groote en machtige staat was, zou men dat alles ongetwijfeld den Russen wel eens duidelijk maken. Maar Finland volgt noodgedwongen een cursus in zelfbeheersching en alhoewel men op de onmogelijkheid van eenige provoca tie heeft gewezen, is de regeering zoo ver standig geweest dadelijk toe te stemmen in den Russischen eisch om alle troepen tot 25 K.M. van de grens terug te trekken wan neer ook Rusland dat doet teneinde een onderzoek door een gemengde commissie mogelijk te maken. Russische vliegtuigen hebben den laatsten tijd herhaaldelijk boven Finsch gebied ge vlogen om zich te laten bekijken en Paasi- kivi en Tanner hebben de parade van het roode leger in Moskou meegemaakt en kun nen hun landgenooten ook nog wel het een en ander' over de kracht van de Russische weermacht vertellen. In Japan beschouwt men het Russische optreden als een onderdeel van de georga niseerde buitenlandsche politiek der Sovjets waarbij de bedoeling zou voorzitten van den oorlogstoestand te profiteeren door eigen grondgebied uit te breiden. Duitschland heeft te kennen gegeven, dat het met de geheele kwestie niets te maken wil hebben en het is de groote vraag in hoeverre Enge land er zich op het oogenblik voor zal inte resseeren Uit Leningrad is het alarmeerende be richt gekomen, dat de commandant van het district alle verloven heeft ingetrokken en alle manschappen bevel heeft gegeven zich binnen 24 uur in hun depóts te melden en een overeenkomstig bevel is gegeven door den admiraal van de Oostzeevloot, terwijl in de buurt van Leningrad groote luchtma- noeuvres met zware bommenwerpers en jachtvliegtuigen worden gehouden. Dat alles past in het Russische systeem van den zenuwenoorlog tegen Finland. En het is nu alleen maar de vraag of Rus land thans want nu ligt de oorzaak van een gewapend conflict voor het grijpen tot een daadwerkelijke aanval op Finland zal overgaan, dan wel of men het als de Finnen niet toegeven bij deze laatste poging tot afdreiging van het voldoen aan zijn wenschen zal laten. Tot dusver heeft Rusland meermalen ge dreigd maar is het niet actief opgetreden, zelfs niet tegen Turkije, dat zich ook tegen de Russische eischen durfde verzetten. Het lag blijkbaar niet in de Russische be doeling actief aan den Europeeschen oorlog deel te nemen en men zal daar natuurlijk rekening moeten houden met de reactie van een aanval op Finland, niet alleen in Euro pa, maar ook in Amerika, dat openlijk ge toond heeft, dat het een aantasting der Fin sche neutraliteit als een zeer laakbare daad zou beschouwen. Het is natuurlijk niet de bedoeling van de Russische regeering, dat Finland zonder meer aan de Russische eischen zal toegeven en het was te verwachten, dat zelfs al zou de Finsche regeering bereid zijn haar troe pen terug te trekken, dit toch als een nieu we provocatie zou beschouwd worden. Op de Finsche toestemming om de grens troepen 25 K.M. landwaarts te verplaatsen is dan ook dadelijk door Molotof antwoord gegeven. Multatuli heeft in zijn Max Havelaar be schreven hoe Barbertje moet hangen, al is ook zonneklaar bewezen, dat Barbertje niets gedaan heeft en Finland is op het oogen blik het Barbertje van Oost-Europa, dat ge straft zal moeten worden, of het al dan niet iets heeft misdreven. In het antwoord van Molotof wordt de Finsche ontkenning van de aanvalsdaad gekenschetst als een opzettelijke verkeerde voorlichting van de openbare meening. De eisch dat ook de Russische troepen 25 K.M. terug moeten trekken, wordt een dwaasheid genoemd aangezien de troepen Leningrad dan moeten verlaten en dus zou het volgens Molotof alleen maar de bedoeling der Finnen zijn om die stad te kunnen bedreigen. Uit de concentratie van een groot deel van het Finsche leger aan de Karelische grens maakt Rusland op dat Finland geen prijs meer stelt op het Russische niet-aanvalsver drag en Rusland zal daaruit de consequen tie trekken en het tegelijkertijd maar op zeggen. Een gemengde onderzoekingscommissie naar het incident behoeft niet benoemd te worden omdat Rusland het reeds zelf on- schonden. (Het verdrag is inmiddels offi cieel opgezegd). Het geduld van het Sovjet- Russische volk uitgeput. Gisteravond heeft de omroeper van Radio Moskou in zijn overzicht over de anti-Finsche betoogingen verklaard, dat het geduld van het volk der Sovjet-Unie ten einde is. Het volk heeft alle vertrou wen in het onoverwinlijke roode leger en keurt de maatregelen van de regeering goed. De imperialistische gekker te Hel sinki moeten bedenken, dat het roode leger opdracht zou kunnen krijgen te ant woorden op hun provocaties. De speciale correspondent van de „Krasnaia Zwiesda" schrijft over het incident, dat artilleristen van het roode leger bij de grens oefeningen maakten, op den top van een heuvel, toen plotseling een granaat temidden van hen ontplofte en eenigen doodde. Onmiddelijk werd de batterij in gereedheid gebracht, doch spoedig realiseerde men zich, dat hier sprake was van een provocatie en werd opdracht gegeven zich terug te trekken. De manschappen van het roode leger, die zagen dat kameraden gedood en gewond werden, verlangden ernaar zich op den vijand te werpen en het was moeilijk hen in bedwang te houden. De commissaris van de batterij kon met groote moeite de mannen overtuigen, dat het hun plicht was kalm te blijven. Hij zette de mannen de politiek van de Sovjet-Unie en van de Finsche leiders en hun overzeesche last gevers uiteen. De „Komsomolskaya Prawda" beschuldigt de Finnen bij Mainila 1000 witgardisten te hebben geconcentreerd en in hun leger te hebben opgenomen. Het blad voegt hieraan toe, dat het punt door de Finnen met zorg is gekozen, aange zien het Sovjet-Russische gebied hier in het Finsche vooruitspringt en het scheen hen gemakkelijk de Sovjet-Russische troe pen, welke zich hier bevinden, af te snij den. Antwoorden met de wapenen. Het militaire orgaan, Krassnaja Swjes- da, publiceert een bevel van het opperbe vel van het militaire district Leningrad, waarin den troepen wordt opgedragen iedere aanvalshandeling van Finsche zijde nog slechts met de wapenen te beant woorden. In zekere kringen veronderstelt men, dat de volgende diplomatieke stap der derzocht heeft en geconstateerd heeft, dat het in alle opzichten een opzettelijke Fin sche aanval op Russische militairen ge weest is. De Russische pers heeft nog het een en ander van dat incident aan het volk bekend gemaakt. Toen Russische militairen op een heuvel aan het oefenen waren ontplofte er midden tusschen hen een Finsche granaat met noodlottige gevolgen. Men wilde terugschieten maar begreep, dat het een provocatie was en trok daarom terug. Het was wel moeilijk om de Russi sche soldaten te weerhouden hun kamera den te wreken, maar de commissaris der batterij zette zijn mannen de politiek der Sovjet-Unie en ook de politiek der Finsche leiders en hun Britsche lastgevers uiteen en daarna begrepen zij, dat het verstandig was om terug te trekken. Maar intusschen heeft het opperbevel van de Russische weermacht bevel gegeven elke nieuwe provocatie met de wapenen te be antwoorden en niemand beter dan de Fin nen weten, dat zulk een provocatie gevon den kan worden zonder dat één Fin er iets van afweet. Trouwens reeds gisternacht werd uit Moskou gemeld, dat de Finnen aan de grens tot nieuwe provocaties waren overgegaan. Zij zouden opnieuw op Rus sische militairen gevuurd hebben en schoten in de richting van de Sovjet-Unie gelost hebben. Zelfs zou Finsche infanterie, welke ge poogd had de grens te overschrijden, terug geslagen zijn. En intusschen wacht Finland den loop der gebeurtenissen af, in groote spanning, maar voorbereid op het ergste en blykbaar vast besloten elke grensschending met geweld van wapenen tegen te gaan al heeft het daarbij dan ok het droevige lot van Polen voor oogen. Wij kunnen slechts hopen, dat deze fiere neutrale staat de kracht moge behouden niet voor de ernstige bedreiging te wijken, waardoor Rusland wellicht van verdere pressie en gewelddaden zal afzien. De Fin sche geschiedenis kan dan andere neutralen ten voorbeeld strekken en in den Europee schen oorlog zullen niet nog meerdere staten aan de vernietiging worden prijs gegeven.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1