AKKERTJES pE MAGINOTLINIE. fwieentecadeu ZeuiUetou EEN VEELBEWOGEN VACANTIE gen sterke stelling. LIMMEN URSEM AKERSLOOT pERDEBLAD aLKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG DECEMBER 193*. (Van onzen militairen medewerker) I. jnen de berichten van het West t behoorlijk kunnen begrijpen, vooral fr°n der tegenstanders tot een groote- a'S aanval mocht overgaan, dan tot ^"verre plaats Bad- dan m°eten we een Voorlijk begrip hebben hoe deze stel de n er uitzien, hoe zij verdedigd wor- en waarin haar kracht schuilt. ^Al heel spoedig na den wereldoorlog w loot Frankrijk het grensgedeelte, dat t van Duitschland scheidt, volgens mo- j6 ne begrippen te versterken en het s minister Maginot, die den aanleg van Wne linie dicht bij de grens wist door te kijven, vandaar de naam Maginotlinie. Men 'denke zich deze stelling, welke derhand als voorbeeld heeft gediend na r alle aan te leggen stellingen, waar V V vooral niet als een aaneengesloten 'van fortificatie's. Dit zal het duide lijkste worden wanneer we haar ontstaan pens volgen. De opdracht luidde: eene verdedigings linie, zoo dicht mogelijk bij de grens, op- a t eeen Fransch gebied zou kunnen verloren gaan. Men ging allereerst het geheele grens gebied van alle kanten bekijken en ver kennen en zoo werd vastgesteld waar „de vuurgordel" zou komen te liggen, die den aanvaller het halt vóór de stelling zou moeten toeroepen. Deze vuurgordel moet kunnen worden belegd met de voornaam ste afweerkracht van de stelling n.1. de mitrailleurvuren. In het hedendaagsche verdedigend gevecht speelt de mitarilleur (lichte en zware) de hoofdrol. Deze automatische geweren zijn draaibaar om eene verticale spil en worden onder het vuren heen en weer gedraaid over een sector van 30 graden. De kogels in dezen sector vormen den „mitrailleurbundel". Het mitrailleurvuur is „bestrijkend" over een afstand van 700 meter, d. w. z. de kogel verheft zich op dien afstand niet hooger boven den grond dan manshoogte. Elke mitrailleur krijgt opdracht in welke richting zijn bundel moet komen te lig gen; deze richtingen moeten elkaar krui sen,'komen dus dwars op de algemeene .frontlijn" (voorste lijn) der stelling te liggen en geven op 300 a 400 meter vöör n u -de grootste „vuurdichtheid". e bedoeling dezer verkenning is, dat 1 geen plekje overblijft in het voorter rein van de stelling, waar de vijand zich veilig zou kunnen voelen. In volkomen v ak terrein is deze oplossing dus vrij eenvoudig, doch in sterk glooiend terrein ost het veel, en soms moeilijke overwe- g'ng, hoe men den vuurgordel met zoo weinig mogelijk mitrailleurs kan sluitend maken. Blijven er plekken over, welke niet met het vlakke mitrailleurvuur te bereiken zijn, dan moet op die plaatsen steil inval lend artillerie- of mortiervuur gelegd worden. Het resultaat van deze terreinsverken ning is „het vuurplan". Men heeft vast gesteld hoe de bundels gelegd moeten worden en zoekt nu geschikte opstellings plaatsen op voor de mitrailleurs, die deze vuren moeten geven. De opstellingen der mitrailleurs noemt men „de steunpunten" der stelling. Deze keuze, waar de stelling zal komen, hangt dus af van het opge maakte vuurplan. De zóó vastgestelde steunpunten moeten naar alle zijden be veiligd worden tegen de vuuruitwerking des vijands, vooral tegen de brisante wer king zijner artillerie. Wil het afweervuur der stelling „on- uitdoofbaar" zijn dan moet het bedie ningspersoneel der mitrailleurs onkwets baar zijn. Daarvoor bouwt men op de plaats der steunpunten kleine lage be tonnen koepels met schietgaten, wiei wanden en dakbedekking bestand zijn tegen artillerievuur. Aan de voor- en bovenzijde moet de betonwand daarvoor 3 a 4 meter dikte hebben, met 't oog op voltreffers; aan de achterzijde, waar alleen gevaar dreigt van granaatscherven, kan de wand veel dunner zijn. De schietsleuven kunnen ge sloten worden met zware stalen schuiven, welke slechts geopend worden als de mitrailleur moet vuren. Het anti-tank geschut, dat ook niet te ver achter de frontlijn wordt opgesteld, wordt eveneens in zulke betonnen koe-1 pels ondergebracht. Ook past men wel toe z.g. „hefkoepels", stalen ruimten, waarin licht geschut, wier dak gelijk komt met de aardkorst, doch die in hun geheel worden opgeheven' (hydraulisch), als zij vuren moeten. De meeste artillerie der stelling zal veel verder achterwaarts, meestal in betonnen kazematten, staan opgesteld, doch enkele lichtere soorten kunnen ook dicht achter de frontlijn zijn geplaatst (eveneens in kazematten). Alle betonnen en stalen dekkingen worden zoo veel mogelijk onzichtbaar gemaakt, door deze met aarde te overdekken, waarop men onkruid zaait, of hen te „camoufleeren door schilderen in de kleur van het omliggende terrein. Alle beplan ting in het terrein, welke het vuur niet in den weg staat, laat men ter plaatse om de onzichtbaarheid te verhoogen; vooral onzichtbaarheid vanuit de lucht met het oog op vliegtuigverkennen. Elk steun punt, elke kazemat is door een onder- grondsche trap of gang verbonden met de hoofdverbindingsgangen, (dit zijn tunnels vrij diep onder den grond), welke leiden naar de ondergrondsche verblijven voor de bezetting. Deze verblijven bestaan uit slaapzalen, dagverblijven, keukens, zie ken- en gewondenzalen, operatiekamers cantine (tevens bioscoop), badlokalen, munitiebergplaatsen, proviandbergplaat sen, bureelen, machinekamers voor het electrisch bedrijf enz. enz. Elke groep steunpunten, met de daarbij behoorende ondergrondsche verblijven, is door tunnels en ondergrondsche elec- trische spoorwegen, verbonden met nevengroepen en de achterwaarts ge plaatste reserves. Dringt de vijand plaat selijk binnen, dan kan hij na aanvoer van versterking er weer uit geworpen wor- 1en; zoo noodig kan men den indringer soleeren. Hoe diep zich deze ondergrond- che installaties onder de aardoppervlakte bevinden hangt af van den aard van het terrein en van de grondsoort. Een diepte van 100 meter is vrij normaal, zelfs zijn er op 300 meter beneden de aardopper vlakte. Alle gangen en tunnels worden door gereedstaande mitarilleurs bestre ken. Het geheele ondergrondsche bedrijf is electrisch (verlichting, verwarming, wa tertoevoer, liften, smalsporen en spoor wegen, spijsbereiding, telefoon, telegraaf, ventilatie enz.), goede ventilatie is een der hoofdeischen. Vermelden we nog, dat boven den grond aanwezig zijn goed ge dekte opstellingen voor commandoposten, uitkijkposten, electrische schijnwerpers op het voor de frontlijn gelegen terrein enz. Van de r.-k. Woningbouwvereeniging „St. Jozeph" was het verzoek ingekomen bij het rijk een voorschot t" vragen voor aankoop van een perceel grond ten be hoeve van het bouwen van woningen, lang 140 M. en diep 30 M., gelegen aan den Noorddijkerweg, eigendom van den heer A. C. Schouten te Alkmaar. De voorzitter stelde voor de ver- eeniging als grondvoorschot een bedrag van 4000 te verstrekken, om het moge lijk te maken dat eventueel ook een ander stuk gekocht kon worden. De heer de Jong wilde het geld be schikbaar stellen voor het gevraagde stuk grond, doch niet voor een willekeurig stuk. De voorzitter zeide in comité hier over inlichtingen toe, waarop het punt werd aangehouden. Ter bestrijding van de virusziekte werd een verordening vastgesteld waarbij de teelt van bepaalde aardappelsoorten ver boden werd. Besloten werd de schoolgeldaanslag van den heer A. Lubbange met 2.74 te ver lagen. De huur van de veldwachterswoning werd vastgesteld op 208 per jaar. Besloten werd de regeling met Alkmaar over de uitvoering van de vleeschkeu- ringswet aan te passen aan de gemeente wet. De heer Peereboom besprak den toe stand van de nieuwe veldwachterswoning. De ramen regenen in en ruim een meter over de vloer komt het water naar binnen. Met de oude huisjes gebeurt dit niet. De voorzitter: Aan den voorkant is het reeds verbeterd. De aannemer is aangeschreven. Het moet in orde. Van de vereeniging van houders van politiehonden was het verzoek ingekomen den veldwachter voor zijn politiehond een vergoeding van 75 per jaar toe te ken nen. Op voorstel van B. en W. werd be sloten hiervoor 35 beschikbaar te stellen. Daarna sluiting. de burgers ook in een andere gemeente te werk kunnen worden gesteld of dat be dienaars van den geestelijken stand, on derwijzers, leden Roode Kruis, brandweer en burgerwacht zijn vrijgesteld. Ook leek het B. en W. dat men de loonen uit het vrije bedrijf en niet die van de werkver schaffing als basis moet nemen. Na uit voerige bespreking werd besloten deze zaken ter kennis te brengen bij genoemden opperbevelhebber en de Vereeniging van Ned. Gemeenten. Aangeboden werd de gemeen te begroo ting 1940, welke ter visie wordt gelegd. Rondvraag. De heer Dekker vroeg of de kostwin- naars weer in dezelfde werken komen in de werkverschaffing? De voorzitter antwoordde bevestigend. De heer Commandeur klaagde over den hoogen waterstand in de beken. Hierover hield de raad een uitvoerige beschouwing, waaruit we opmaakten dat de polder en gemeente zullen samenwer ken voor verbetering. De heer Bult klaagde over den slechten toestand van de Pagelaan. Dit moet wach ten op het uitbreidingsplan, aldus de voorzitter. De heer Nuijens vroeg of het paardepad wordt opengebroken als men de wegen verbetert. De voorzitter antwoordde be vestigend en hij voegde er aan toe, dat de goedkeuring eiken dag kan binnenkomen. Hierna ging de raad in comité ter be handeling reclames plaatselijke belasting. De begrooting vastgesteld. Wanneer het jaar ten einde loopt, komen tal van gemeenteraden bijeen om nog hals over kop de begrootingen voor het komende jaar vast te stellen. Vrijdagmor gen was dit het geval met den raad van Ursem, tegenwoordig een harmonisch samenwerkende vroedschap, doch vroeger meermalen een college dat in zich zelf verdeeld was. De voorzitter, burgemeester v. d. Heu vel, heette speciaal de ditmaal talrijk aanwezige pers welkom. De burgemeester was zoo verstandig geweest het schrijven van den opperbe velhebber van land- en zeemacht, waarin deze advies vraagt over een verordening waarbij mannen van hun 18e tot hun 59ste levensjaar tot arbeid worden verplicht voor militaire doeleinden, als een inge komen stuk te beschouwen, dat voor kennisneming dient te worden aange nomen en zoo misten wij in dezen raad een lange discussie over het toe te kennen werkverschaffingsloon. De voorzitter deelde mede, dat binnen kort dr. ten Bruggencate uit Bergen in het lokaal bij de kerk zitting zal houden voor de zuigelingenverzorging. B. en W. stelden voor afwijzend te be schikken op het verzoek van de commissie tan buitengemeenten om een bijdrage in het exploitatietekort van het centraal zie kenhuis. De heer de Jong was door dit advies zeer teleurgesteld. Tien jaar lang heeft de bevolking het vrijwillig bijeen gebracht. is dit moeilijk en spr. hoopte, dat de raads alsnog zal besluiten daarvoor 75 Per jaar uit te trekken. De heeren de Goede en Aai waren het met den heer De Jong eens. Weth. De Jong vreede, dat meer van dergelijke verzoeken zouden inkomen. Weth. Oud wilde ter wille van de goede verhouding wel medewerken. De voorzitter stelde voor om voor 1940 50 toe te kennen en per jaar steeds te beslissen. De heer De Jong was daar niet voor. Spr. wilde het verzoek inwilligen. De heer A a i steunde dit voorstel, waarop de voorzitter zeide gaarne zijn voorstel in te trekken. Hij uitte den wensch dat dit goede voorbeeld ook 'n andere ge meenten wordt gevolgd, als het verzoe ken van r.k. zijde geldt. Met algemeene stemmen werd besloten voor 1940 het verzoek in tp willigen. Het verzoek van het Ned. herv. kerkbe stuur om 300 toe te kennen voor de restauratie van den kerktoren, werd even eens met algemeene stemmen aangenomen. Ingewilligd werden eveneens de subsidie verzoeken van de Vereeniging van Dia conieën der Ned. herv. kerk in de classis Hoorn voor gezinsverpleging en van het Wit-Gele Kruis in Westfriesland. Bij de behandeling van de gemeentebe- grooting rapporteerde de heer Le Goede namens de commissie. De commissie wenschte voor het innemen van stand plaatsen aan ingezetenen de voorkeur te geven. Ook wenschte de commissie dat voldoende aandacht aan het zandstrooien werd gegeven en dat op verschillende plaatsen zand werd gedeponeerd, ter be- schikking van de burgers. Dit zal ge schieden. Over een post van 5 voor borden met het opschrift: „Onbewoonbaar verklaarde woning" ontstond nog een discussie tus- schen den voorzitter en den heer D. Aai, die wel voor afkeuring was doch de bord jes pas wilde aanbrengen als er uitzicht op was dat er nieuwe kwamen. De voor zitter maakte hem echter duidelijk, dat de borden er volgens een wettelijk voor schrift moeten komen. Over de noodzakelijke verbetering van de begraafplaats werden ook weer de noodige woorden gewisseld. De voor zitter bepleitte uitvoering in samenwer king met andere werken. B. en W. zullen trachten samenwerking te verkrijgen met het Ned. herv. kerkbestuur. Bij een bemerking over een schuurtje bij de woning van het schoolhoofd, bracht de voorzitter in warme bewoordingen hulde aan het schoolhoofd en zijn vrouw voor hetgeen zijn doen om de school in orde te houden. Spr. verzekerde, dat B. en W. niet zouden aarzelen den schoolschoon- maker te ontslaan, als deze doorging met de aanwijzingen van het schoolhoofd niet op te volgen. De begrooting 1940 werd in ontvangst en uitgaven vastgesteld voor den gewonen dienst op 90.242.45, met een bijdrage van het rijk van 4250. De kapitaaldienst wees in ontvangst een bedrag aan van 19987.97 en in uitgaaf 215.114.35. De begrooting van het B. A. werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op een bedrag van 11.484.79, met een bijdrage van de gemeente groot 4950, zijnde 1000 hooger dan het vorig jaar. De kosten per leerling van de openbare school werden vastgesteld op een bedrag van 13.43. Het verzoek van Het Witte Kruis om de sanatoriaverpleging van een patiënte met 3 maanden te verlengen, werd ingewil ligd. Ingevolge zijn verzoek werd aan den heer S. Vlaar voor de wintermaanden voor reiskosten van zijn zoon die de r.k. ulo school te Alkmaar bezoekt, gedurende de wintermaanden de helft van de kosten vergoed. De raad kwam Woensdagavond vol- tallig bijeen. Ingekomen was een schrijven van den heer M. Nierop, die door vertrek na Hei- loo, als lid van het burg. armbestuur be dankt. In die vacature zal in de volgende vergadering voorzien worden. Hierna kwam aan de orde wijziging reglement van orde raadsvergaderingen. Zooals reeds vroeger is besloten stelden B. en W. voor om de raadsvergaderingen met gebed te openen en met dankzegging te sluiten. De burgemeester las den tekst voor waarna met de stem van den heer Bult tegen deze werd goedgekeurd. Een voorstel van B. en W. om een kas- geldleening te sluiten van 30.000, rente ten hoogste 1 pet. boven het promesse der Ned. Bank, werd goedgekeurd. Aan den L.T.B. werd 50 subsidie ver leend voor een te houden tuinbouwwin- tercursus 1939-1940. Inzake het aangaan van een nadere overeenkomst met Alkmaar ten aanzien van den vleeschkeuringsdienst, welke 1 Januari a.s. afloopt, stelden B. en W. voor om deze overeenkomst van jaar tot jaar te verlengen indien niet 3 maanden te voren opzegging plaats heeft. De heer Kuijs zou willen, dat het vleesch, hetwelk is goedgekeurd, ter beschikking van den eigenaar wordt gesteld; thans komt het op de vrijbank te Alkmaar. Daar dit voor stel aller instemming had, zal de voorzit ter een en ander bespreken. Van den waagmeester was een verzoek ingekomen om een eigen weg op zijn grond te mogen aanleggen, met uitgang naar den openbaren weg. De gemeente opzichter had geadviseerd om W. te ver zoeken een teekening in drie-voud in te zenden en daarna het verzoek opnieuw te behandelen. Alzoo besloten. De rekening 1937 werd, nadat de heer M. Dekker een gunstig rapport had uitge bracht, voorloopig vastgesteld. Goedgekeurd werd een aanvraag van J. Admiraal Sr. van een crediet van 3510 voor een te stichten plaatsje ingevolge de landarbeiderswet. Een voorstel van den opperbevelhebber van land -en zeemacht voor de bekende overeenkomst dat de bevolking aan het werk kan worden gesteld. B. en W. zeiden dat er niet uit blijkt dat De raad dezer gemeente vergaderde Woensdag onder voorzitterschap van bur gemeester van Heuvel. Aanwezig alle leden. De voorzitter deelde mede, dat goedge keurd werden terugontvangen de raadsbe sluiten tot aankoop van gronden voor weg- verbreeding en tot onderhandsche verhuring van eenige perceelen bouwland. Medegedeeld werd, dat de uitkeering over 1938 uit het Wegenfonds voor tertiaire we gen voor deze gemeente is vastgesteld op 1050. Een verzoek van de r.k. kinderuitzending afd. Akersloot om gemeentelijk subsidie tot een bedrag van 210 voor 1940 zal bij de gemeentebegrooting 1940 worden behan deld. Het adres van J. Terluin c.s. om de straat verlichting aan den Hoogegeest en Rommel- dijk uit te breiden door het plaatsen van drie lichtpunten werd nader aan B. en W. ter uitwerking overgedragen. Het gemeentelijk pontveer werd ingaan de 1 Februari 1940 onderhands aan den te- genwoordigen pachter W. Tijmes verpacht voor drie jaren en drie optiejaren, behou dens goedkeuring van Ged. Staten. Pacht prijs 1378. Het schrijven van den opperbevelhebber van land- en zeemacht, waarbij werd toege zonden het ontwerp van een verordening ex-art. 12 der Oorlogswet heeft de volle aandacht van B. en W. en den raad. niet in staat om to werken, neerslachtig en vermoeid. Wellicht wat hoofdpijn en misschien wat kou gevat: 't zijn circulatie-stoornissen 1 Neem direct n "AKKERTJE". Door 'n "AKKERTJE" te ne men wordt de gestoorde cir culatie weer hersteld en in korten tijd voelt U zich weer prettig, opgeruimd en „fit". "AKKERTJES" bevatten géén verdoovendebestanddeelen; ze zijn niet schadelijk voor Uw nart, maag of nieren. tegen hoofdpijn, pijnen, koorts, kou. Doos13 stuks 12 stuivers: 2 stuks - 2 stuiver*. Naar 't Engelsch van Maxwell March. 14) Zij raffelde het formeele zinnetje af en 'lem uit de hoogte aan. svid was in zijn wiek geschoten. "Dat spijt mij", zei hij gelaten. „Ik wilde ten h 6n maar vertellen. dat- als ik f>ewe" of 'i. da' Bet voor u verschil uitmaakte k k'j de politie was of niet, ik het u ze- m onze eerste ontmoeting zou hebben v e§edeeld. Ik houd er heelemaal niet orn mij onder valsche voorwendsels bij "Jwd in te dringen". haar me'sïe draaide zich impulsief om, pla r, Voor8ewende koelheid verdween, om die vf nlaken voor de manier van kijken, gebracht ^'6n dag a' eerder in de war had he'srr h^iJP u", zei ze zacht. „Heusch ik ip0 ,3P u- Maar u weet lang niet alles. U mij nu weggaan. U moet niet probeeren laten le.r te ontmoeten. U moet mü alleen lane u dan niet, dat het van veel be de dat i kan ^et u niet verklaren. Ik wil- Eraar, ^et kon eerlijk, ik zou het dol- wdlen". op gn zweeg en sloeg haar oogen naar hem Van was duidelijk, dat de uitdrukking "n gezicht haar verwarde, want zij draaide zich opeens om en keek naar de vensters van de balzaal. „U had niet moeten komen om mij hier op te zoeken", zei ze, zonder op te zien. „Niemand weet dat ik hier ben. Het kwam alleen doordat ik muziek hoorde en ik voordat ik naar bed ging. Gaat u nu als het u belieft weg". David zuchtte. „Goed", zei hij vermoeid. „Ik had anders een geldig excuus om u weer op te zoeken. Hier is het. U zult het wel noodig hebben, denk ik". Hij gaf haar het koffertje in de hand. Zij staarde een oogenblik voor zich uit en de verandering in haar uitdrukking was op merkelijk. Hij hoorde haar ademhaling stokken, maar hij was volkomen onvoorbe reid op den angst, die in haar stem klonk, toen zij eindelijk weer sprak. „Hoe komt u daaraan?" De woorden werden door een heesche, verstikte stem geuit. „Hoe komt u eraan? Ik dacht Zij brak haar zin af en richtte haar ver schrikte, grijze oogen op hem. „Wat doet u hier? Wat heeft u ontdekt?' Hij gaf geen antwoord en zij ging ineens energiek verder. T1 „Ik geloof wel, dat ik het begrijp! Ik had moeten voelen, dat u met alle geweld vriendschap met mij wilde sluiten. U bent inspecteur van poiltie. Dat hoort bij uw werk, is het niet? Vindt u het zelf niet ge meen? Vindt u het niet verachtelijk van uzelf? Het kan noodig zijn, dat u bewijsma teriaal moet verzamelen ik denk, dat u nu wel genoeg zult weten maar u had het niet op die manier moeten doen, vindt u wel?" David's goed humeur, gezond verstand en aangeboren gereserveerdheid gaven 't plot seling op. De bitterheid en verachting in haar stem waren meer dan hij verdragen kon, en zich heelemaal vergetende pakte hij haar bij de schouders. „Spreek zoo niet", zei hij, met onnatuur lijke, kalme stem. „U begaat een afschuwe lijke vergissing. Dat koffertje werd mij door een vreemde, dien ik in het Empress hotel ontmoette, gegeven. Hij probeerde een boy te krijgen, die het voor hem kon weg brengen, maar ik hoorde, dat het niet meer ging. Het was zoo'n mooie gelegenheid om een paar woorden met u te wisselen, dat ik mij de kans niet liet ontglippen. Ik vertelde hem, dat ik direct naar het Arcadian-hotel terugging en vroeg of ik het mee zou ne men. M(jn lieve kind", ging hij ernstig door, terwijl hij haar diep in de oogen keek, „zie je dan niet, dat het mij niets kan sche len hoe je ook in den knoei zit. Ik wil je graag helpen. Ik wil je eruit halen. Dat moet je mij toestaan, Judy. Je moet mij je laten helpen zooveel ik kan". Het meisje stond onbeweeglijk. In het zwakke licht was haar bleek gelaat zicht baar en hij zag, hoe haar groote grijze oogen hem met meer dan alleen verbazing aan staarden. Nadat hij gesproken had, bleef hij staan waar hij stond en keek op haar neer. Hij was buiten adem en heel ernstig. Judy zuchtte. David kon het ternauwer nood hooren. „Ik geloof je", zei ze eenvoudig. Hij boog naar haar over, maar zachtjes duwde zij hem terug. „Toe", zei ze. „Toe, ga nu alsjeblieft weg. Het gaat nu niet. Dat moet je toch ook wel inzien?" Haar stem trilde en hij voelde haar hand beven toen zij zijn arm aanraakte. David kwam weer tot zichzelf en deed zijn best den toestand meester te blijven. „Luister eens", zei hij, „je moet mij je la ten helpen. Om 's hemels wil, je moet mij vertrouwen. Voor niets ter wereld zou ik je willen krenken of je onaangenaam zijn. Maar ik kan je niet in die vreemde geschie denis gewikkeld zien, zonder iets te doen. Eén ding moet ik weten. Wie is de man, die mij je koffer heeft gegeven Wie is de man, die jij een half uurtje geleden in je taxi naar het Empress-hotel hebt gebracht?" Ze keek hem verward aan en er was weer iets van angst in haar oogen. „Je weet dat ook?", zei ze. H(j knikte. „Ja, ik zag je. Wie is Lionel Birch, Judy?" Ze keek hem onderzoekend aan. „Ik weet niet waarom ik vertrouwen in je heb", zei ze opeens, „maar het is zoo. Lionel Birch is een oom van mij. Oom Jim. Je moet er niets achter zoeken, maar het grootste deel van mijn leven heeft hij voor mij gezorgd en ik ben gek op hem. Mijn moeder heb ik nooit gekend, die is gestorven toen ik nog heel jong was; daarna heb ik, geloof ik, een kin derjuffrouw gehad en toen ik ongeveer vijf jaar was, ben ik buiten bij oom Jim in huis gekomen. Hij is heel goed voor mij geweest. Hij voedde mij op, heeft mij alles wat ik weet geleerd en tot ja, tot drie weken ge leden heeft hij me daar uit de handen van mijn voogd weten te houden". Er ging David een licht op. „Is dat ook de reden waarom je je ver momt?" Ze knikte „Ja. Het is eigenlijk al jaren geleden begonnen, toen sir Leo van plan was, om mij bij oom Jim weg te halen. Zoo zijn wij op het idee gebracht. Altijd als sir Leo kwam, was ik te ziek om naar Londen te worden overgebracht. Langzamerhand geloofde hij, dat ik een hulpbehoevende in valide was. Maar eindelijk, drie weken ge leden, hield hij voet bij stuk en ik moest beloven hem hier, ziek of niet ziek, te ont moeten. Nu weet je alles". David nam haar handen in de zijne. „Waarom heb je sir Leo zoo onvoorwaar delijk te gehoorzamen" vroeg hij. „Staat dat met oom Jim in verband?" Ze knikte. „Vraag niet verder meer", zei ze. „Toe, ik heb je al te veel verteld. Je kunt mij niet helpen. Je kunt niets doen. Je Plotseling hield ze op. In de gang kwam iemand aangeloopen. Het meisje greep zijn arm. „Sir Leo mag niet weten, dat oom Jim mij naar Westbourne gevolgd is, en hij mag mij niet in jouw gezelschap zien", fluisterde zij uiterst opgewonden. David deed vlug een stap achteruit en, het meisje meetrekkende, verborg hij zich met haar achter een gordijn. Zijn bewe gingen waren als die van een kat, onhoor baar, en hij was ervan overtuigd, dat zij niet opgemerkt waren. De voetstappen kwamen dichterbij en Judy slaakte een zucht, toen zij den klik van den hoogen hak van 'n damesschoen herken de. Wie het ook mocht zijn, sir Leo was het zeker niet. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 9