DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Volkenbond en de Finsch- kwestie. De Russische aanval op Finland. Weinig nieuws over de krijgsverrichtingen. Lord Halifax en het Engeische oorlogsdoel. De aigemeene toestand. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2. franco door bet geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DLR GFWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 125, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Rrieven franco aan de N V. Boek- en fiandelsdmk- kerij v/h HERMS. COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 288 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 6 December 1939 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 14le Jaargang De gevechten duren voort. Amerika wil de aflossing der Finsche schuld restitueeren. Finland en de Duitsch-Russische vriend schap. ALKMAARSCHE COURANT Zaterdag vergadert de Volkenbond en alle daarbij nog aangesloten staten zullen zich dan met den Russischen aanval op Finland bezig houden. Men behoeft niet te vragen in welken geest deze besprekingen gevoerd zullen worden. Rusland wiens woordvoerder Litwinof bij den inval van Italie in Ethiopie zich zoo bijzonler verontwaardigd toonde en de aanval op zwakke nefitrale staten een barbaarsche daad noenide is uit dc ry der vooraanstaande Russische diplomaten verdwenen en Molotof heeft reeds meegedeeld, dat Rusland niet op de vergadering van den Volken- bondsraad aanwezig zal zyn. Italie, dat destyds het lidmaatschap van den Bond heeft opgezegd, blijft automatisch nog lid tot 11 December. Het is niet duideiyk of en in welke mate de Italianen aan de besprekingen zullen deelnemen. Vast staat, dat de publieke opinie in Italie van heftige verontwaardiging getuigt en dat herhaaldelijk anti-Russische betoogingen in de voornaamste Italiaan- sche steden worden gehouden. Enkele Zuid-Amerikaansche staten hebben reeds de verwijdering van Rus land uit den Volkenbond geeischt. Wat de Vereenigde Staten betreft, blijkt de regeering niet voornemens de verontwaardiging zoo ver te laten gaan, dat men den ambassadeur uit Moskou terugroept, daar dit afbreken der betrekkingen Amerika zou bemoeilijken in toekomstige bemiddelings- pogingen. Wei wordt openlijk sympathie met Finland betoogd door de Finnen vry te stellen van de periodieke aflossing der Finsche schuld aan Amerika en zelfs reeds gedane beta'ingen te restitueeren. Van de gevechtsterreinen in Finland is weinig nieuws te vermelden. Overal houden de Finnen dapper stand en de weersomstandigheden belemmeren de krijgsoperaties der Russen. In het Lagerhuis heeft Lord Halifax nog eens uitvoerig het Engeische oorlogsdoel uiteengezet en daarbij laten uitkomen, dat Engeland den strijd onmogelijk kan staken voor het de zekerheid heeft, dat het Duitsche volk volkomen van de dwalingen zijns weegs is teruggekeerd. De Finsche verdediging in het Noorden. Volgens te Stockholm ontvangen berichten hebben de Finnen in het Noorden twee ster- ke verdedigingslinies ingericht, een buiten Petsamo en de ander bij het centrum der nikkelmijnen, Salmjaervi. Men verwacht, dat hier een beslissend gevecht zal worden geleverd. De Russen hebben troepen aan land gezet in de Petsamo-Fjord, hier liggen een Sovjet- Russische kruiser en twee torpedojagers. Tot nu toe is het nikkelbekken van Kolosjoki niet beschadigd. Russen, die door de Finnen te Petsamo gevangen zijn genomen, hebben medege- deeld, datde Russische troepen in drie dagen geen voedsel hebben ontvangen. Bombardement van de nikkelmijnen. Een bericht van de Noorsch-Finsche grens meldt, dat drie Russische vliegtuigen, naar men gelooft, het Finsche nikkelcentrum van Salmijaervi hebben gebombardeerd. Het Fin sche luchtafweergeschut opende het vuur. De vliegtuigen werden niet getroffen. De mijnen bij de Aalandseilanden. Er is thans een Finsch communique uitge- geven, betreffende het leggen van mijnen bij de Aalandseilanden. Daarin wordt ge- zegd, dat tot dezen maatregel is overgegaan volgens de conventie van 1921 ten behoeve van bescherming der neutraliteit van die eilanden. Ambulances voor Finland. De koninklijke familie van Zweden heeft een bedrag van 26.000 kronen bijgedragen bij de collecte van het Zweedsche Roode Kruis voor ambulances voor Finland. Het publiek heeft reeds aanzienlijke bedragen bijeenge- bracht. Het Finsche ministerie van binnenland- eche zaken heeft een verordening gepubli- ceerd tot het handhaven van de openbare orde. Hierin wordt een nauwkeurige bewa- king van vergaderingen gelast. De desbe- treffende politie-autoriteiten kunnen een verbod afkondigen voor de bevolking zich op straat te bevinden. Drukte op het secretariaat van den Volkenbond. Gisterochtend heerschte op het secretariaat van den Volkenbond groote drukte. De secre- taris-generaal, Avenol, heeft het antwoord van Molotof eerst ontvangen, nadat het reeds door de Sovjets was gepubliceerd. Argen- tinie, Columbie en Uruguay hebben den secretaris-generaal medegedeeld, dat zij niet langer wenschen samen te werken met den aanvaller. Verder heeft de regeering van Finland telegrafisch medegedeeld, dat zij militaire maatregelen wenscht te nemen op de Aalandseilanden. Butler zal Engeland in Geneve vertegenwoordigen. Chamberlain heeft in het Lagerhuis mede gedeeld, dat de ondersecretaris voor buiten- landsche zaken, Butler, Groot-Britannie zal vertegenwoordigen in Volkenbondsraad en Assemblee en daar een verklaring zal, afleg- gen namens de Britsche regeering. De bijeenkomst van de ministers van buitenlandsche zaken. Ten aanzien van de bijeenkomst van de ministers van buitenlandsche zaken van Noorwegen, Denemarken en Zweden te Osio Donderdag a.s. heeft minister Koht aan het Norsk Telegrambyra medegedeeld, dat deze bijeenkomst een gevolg is van het verzoek van Finland de Volkenbondsvergadering bijeen te roepen. All Scandinavische regee- ringen volgen met aandacht en ongerustheid den oorlog, waarin Finland is gewikkeid, het is zoowel in hun eigen belang als in het Finsche, dat zij wenschen dat de vrede zoo spoedig mogelijk wordt hersteld en men zal pogen een mogelijkheid te vinden de vijan- delijkheden te vervangen door vreedzame besprekingen. Mededeeling van het Finsche hoofdkwartier. Maandag en Dinsdag hebben de Russische troepen verscheidene aanvallen ondemo- men. De Finsche troepen bezetten thans de linie Usikirkko—Raudu. Ten noorden van het Ladogameer doen de Russen, gesteund door gepantserde eenheden, aanvallen in den sector van Suojarvi. Aangezien deze eenheden afhankelijk zijn van den toestand der wegen volgen de Russen bij hun aanval len de richting der hoofdverkeerswegen. De infanterie, welke op de gemotoriseerde eenheden volgt, heeft enorme verliezen ge- leden. De Finsche luchtmacht heeft verken- ningsvluchten gemaakt boven het gebied. dat door den vijand in oezit is genomen en heeft vijandelijke eenheden gebombardeerd. Bij het dorp Salmi aan den oever van het Ladogameer wordt nog. steeds gevochten. Russische zeestrijdkrachten vallen thans het eiland Suursaaei aan, waar zij troepen heb ben aan land gezet. In een officieel communique wordt o.m verklaard, dat op de landengte van Karelie in drie dagen tijd 64 Russische tanks zijn buitgemaakt. Alleen in een gevecht reeds werden 2000 Russen gedood. Bij Salmi werd hevig gevochten en er werden tal van ge- vangenen gemaakt. Krijgsgevangenen heb ben verklaard, drie maanden in militairen dienst te zijn, waarvan slechts een maand werkelijk aan opleiding werd besteed. Langs het geheele front werd gister ge vochten. De Finsche verliezen zijn geduren de de laatste vijf dagen zeer gering geweest. In het communique wordt nog verklaard, dat „de Finsche autoriteiten het bewijs heb ben, dat de Russen dum-dum kogels gebrui- ken". Het Zweedsche telegraafagentschap meldt uit Helsinki, dat de militaire operaties Maandag beperkt bleven tot de bezetting door de Russische troepen van Kolajaeri, dat op 50 K.M. afstand van de grens van het departement Uleaborg is gelegen. De laatste in Finsche kringen ontvangen berichten melden, dat de Finnen aanzien lijke vorderingen hebben gemaakt in de streek van Salmi en „zeer zware verliezen" hebben toegebracht aan de Russen. Ook melden zij vorderingen te hebben gemaakt op de Karelische landengte. In Petsamo en Salmijaervi bereiden de Finnen een energieken tegenstand voor. Men spreekt de berichten tegen, volgens welke de nikkelmijn van Petsamo in brand zou zijn gestoken. Troepen bij Petsamo aan land gezet. Berichten uit Kirkenes melden, dat men waargenomen heeft, dat Sovjet-Russische oorlogsschepen vandaag troepen aan land hebben gezet aan beide kanten van den Fjord van Petsamo. De Finnen hebben niet getracht de ontscheping te verhinderen, doch wachten den Russen in Petsamo af, dat, naar gemeld wordt, thans krachtig versterkt is. Het stadion, waar het volgend jaar de Olympische Spelen zouden worden gehou den, wordt thans gebluikt voor defensie- doeleinden. De afweetibatterij, die er is op- gesteld, heeft reeds een vliegtuig neerge- schoten. Een Amerikafansch journalist, die na een reis van Stockholm over Riga en Tallinn te Helsinki is aangekomen, heeft verteld, dat hij den kruiser „Kirof" welke door het Finsche vuur beschadigd was, heeft gezien. Het schip vertoonde twee groote ga- 'ten in den voorsteven, het zal niet op eigen kracht zee kunnen kiezen. Een Russische verklaring. Volgens de laatste Sovjet-Russische mili taire bulletins is het Roode Leger tusschen de 25 en 29 mijl opgerukt op de Karelische landengte. Na vijf dagen van strijd staan de Russi sche troepen dus nog pas binnen schoots- afstand van de z.g. Mannerheimlinie, die door buitenlandsche militaire ingenieurs voor de Finnen is gebouwd. Uit Moskcu wordt gemeld: Gisteren heeft het bevel over de Roode troepen Terijoki uitgeleverd aan den verte- genwoordiger van de „Finsche volksregee- ring" en aan het eerste legercorps van die regeering. In tusschen blijven de mitrailleurs van het werkelijke Finsche leger vuren in de om- ringende bosschen. „In de wouden, in tak- kenbossen, iif het water en de sneeuw ver- bergen de Witte Finnen zich als hongerige wolven, schrijft de correspondent van de Ivestia. Bang voor een eerlijk eerlijk ge vecht treffen zij ons in den rug". De corres pondent verklaart, dat de Russische troepen Terijoki nauwelijks hadden verlaten, na de stad te hebben ingenomen, of de in den kerktoren verborgen Finnen openden het vuur op de Russische achterhoede. De journalist voegt hieraan toe, dat een Russische tank „dit nest met drie kanon- schoten liquideerde". Bij het commissariaat van politie in Terijoki zouden de Sovjets be- wijzen hebben gevonden, dat Finsche spion- nen zich naar Rusland begaven om inlich- tingen in te winnen over het Roode leger en ook over den toestand in zekere fabrie- ken. Vernomen wordt, dat de uitrusting van het „corps van het Finsche volksleger" ge- heel Russisch en volkomen nieuw is, het- geen bewijst, dat deze uitrusting lang van te voren in Rusland was voorbereid. De Sovjets doen al hun best om de zeldzame bewoners, die in het bezette gebied zijn achtergebelven gerust te stellen. Zij verklaren hun, dat zij hun stukje grond niet zullen afnemen, dat zij niet met dwang in Kolchozen zullen wor den opgenomen. Enkele dagen geleden hebben Russische torpedojagers zich begeven naar het door de Finnen ontruimde eiland Hogland, waar, naar het schijnt, vroeger eenige stukken luchtafweergeschut stonden. Russische sche- pen merkten er de aanwezigheid op van een Finsche duikboot, die zij aanvielen. Het re- sultaat van dezen aanval is niet bekend ge- worden. Het Sovjet-Russische oorlogsschip Groza heeft een niet aangeduide Finsche vlootbasis in een eveneens anoniem gehou den Fjord vernield. De Groza zou daar het Finsche schip Soumu 14 hebben aangetrof- fen, doch het hebben gespaard omdat het gewapend was. De Russen ontkennen het verlies van een DE STRIJD IN HET HOOGE NOORDEN VAN FINLAND. Neiden (vcne turkaoes Boris Gt/ib lis^. fas' Petsjenga PasrjeskJ Motowsk S OVJET Notosarsk F I N L AN D R USLAND o km Het kaartje geeft de situatie weer van de omgeving van Petsamo. Aan de drie-landen- grens van Noorwegen, Finland zelf en Sov- jet-Rusland, waar de Finsche actie in de laatste dagen het meest actief geweest is. FINSCH GRONDGEBIED IN RUIL VOOR SOVJET-RUSSISCH GEBIED. Door 1[tn ruil ViPfTHOSA Iaangeboden FINLAND LAND Viborg Op het kaartje is aangegeven het Finsch grondgebied aan de landengte van Karelie, dat Rusland voorgesteld heeft aan de Finsche „volksregeering" te willen ruilen voor een gedeelte van Sovjet-Karelie.. De Sovjet-Unie zou zich bereid verklaren hiervoor een schadeloosstelling te betalen van 120 millioen Finsche kronen. De hoofdstad van dit nieuwe gebied zou Petrosawodsk zijn. Op het kaartje zijn ten naaste bij de gren- zen daarvan aangeduid. gioot aan tal tanks en het beschadigen van een kruiser. Wordt de Finsche gezant in Moskou vastgehouden? Volgens een Finsche bron in Londen wordt de Finsche gezant in Moskou in de Er zijn natuurkrachten, welke een be- dreigd en aangevallen volk soms te hulp kunnen komen. In Polen heeft men enkele maanden gele den in groote spanning van dag tot dag naar den regen uitgekeken omdat die de ge vechtsterreinen in modderpoelen zou her- schapen en het oprukken van vijandelijke troepen zou belemmeren. In Frankrijk heeft men hoop, dat de was der rivieren de Siegfriedlinie grootendeels order water zal zetten en onbruikbaar zal maken en in Finland verheugt men zich thans over den zwaren sneeuwval, welke het den Russischen vliegtuigen onmogelijk maakt om Helsinki te bombardeeren. Men kent daar de Russische methodes en als Rusland zich beklaagd heeft, dat de Finnen in den strijd gifgas hebben gebruikt, dan beteekent dat, in het Finsch vertaald, dat de Russen een excuus moeten vinden voor de plannen om het zelf te gaan ge- bruiken. En dus wacht men in het geevacueerde Helsinki op de vliegtuigen met hun doode- lijken inhoud, maar de natuur heeft zich over de arme Finnen ontfermd. Een esca- drille van de Sovjet-luchtmacht is al in een sneeuwstorm verdwaald en neergestort en dezelfde sneeuwval heeft aan alle gevechts terreinen het oprukken der Russische troe pen verijdeld. Daardoor verloopt deze veldtccht tegen Finland in geheel andere omstandigheden dan de expeditie van Euitschland tegen Polen. Het Finsche gebied en vooral nu er sneeuw ligt is vol gevaren, vol wouden waarin de Finnen hun scherpschutters heb ben opgesteld, vol meren en moerassen, waarin zich de zware Russische tanks geen doortocht kunnen banen. Alleenhet luchtwapen is Ruslands grootste kracht in dezen oorlog van onge lijkwaardige machten. Wei hebben de Fin nen al bewezen, dat zij doeltreffend afweer- geschut hebben en er goed mee kunnen omgaan, maar voor een land met tallooze bommenwerpers is het verlies van een zes- tigtal van geen beteekenis en elke machine, welke tot boven de hoofdstad op Finsch ge bied kan doordringen, is in staat met enkele goedgerichte projectielen onherstelbare schade aan te richten. Finland houdt intusschen moedig stand. Het heeft de sympathie van de geheele wereld, maar met sympathie alleen kan men geen overmachtigen vijand buiten de grens houden. Maar Finland heeft zijn natuurlijke Magi- notlinie en bovenal het vertrouwen van zijn leger in den generalissimus Mannerheim, een uiterst bekwaam veldheer, die in den vorigen wereldoorlog reeds als bevrijder van Finland is opgetreden en die ook nu weer getoond heeft, dat een klein leger, in its goed bewapend en goed geleid, den op- marsch van een veel krachtiger tegenstan- der langen tijd kan verhinderen. Intusschen behoeft men zich geen illusies te maken over het lot van Finland wanneer dit geen steun van buiten ontvangt en wan neer onvoorziene omstandigheden niet de oorzaak worden. dat men in Rusland een anderen koers gaat volgen. Eigenlijk is de Russische veldtocht al ge- eindigd, althans zij behoorde dat te zijn. Want Rusland erkent alleen de volksregee- ring van mijnheer Kuusinen en deze heeft maar al te gewillig alles weggegeven wat Rusland graag zou willen hebben. Maar omdat die volksregeering tenslotte uit. niets anders dan een groepje communis- tische dilettanten bestaat en omdat in wer- kelijkheid de Russen alles wat zij begeeren eerst zullen moeten veroveren, is het dui- deli.ik, dat geen enkele Europeesche staat de Finsche volksregeering en haar besluiten zal erkennen. Dat schijnt zelfs Duitschland niet te doen, want uit Berlijn is zij het dan niet offi cieel bericht, dat Duitschland zijn volle- dige neutraliteit in het Finsch-Russische conflict wil bewaren. Duitschland zou dus de Finsche volksregeering niet erkennen en zich beperken tot het notitie nemen van hare instelling. Dat is indien het juist is eigenlijk het eerste teeken, dat Duitschland een aar- zelenden stap doet op het pad, dat hem van den vriend en bondgenoot afvoert. Men heeft in Duitschland natuurlijk al heel lang begrepen, dat de vriendschap met den Russischen beer allerlei onaangenamo consequenties met zich meebrachl En men heeft er natuurlijk ook slechts zuur-zoet glimlachend in toegestemd, dat de dikke vriend zich een sterk nestje aan de Oostzee ging bouwen omdat men in Duitschland heel goed begrijpt, dat geen enkele vriendschap en zeker niet een zoo onnatuurlyke als deze bestendig van duur is en dat de tijd zeker nog wel eens zal aanbreken, dat die- zelfde kustversterkingen de een of andere Duitsche vlootactie zullen belemmeren. Het moet daarom Duitschland niet aan- genaam zijn geweest, dat de kleine Balti- sche staten min of meer tot Russische pro- tectoraten zijn gemaakt en het is vanzelf- sprekend, dat het Duitschland nog veel min der aanstaat, dat Finland aan de Russische weermacht ten offer moet vallen. Maar Duitschland is zoolang als dat noodig is Ruslands bondgenoot en Duitschland heeft dus Ruslands landhonger niet te becritiseeren en af te keuren. Dat doet men in Duitschland dan ook niet, maar men kan er daar blijkbaar toch niet toe komen, een zoo onmogelijke instelling als de zoogenaamde Finsche volksregeering te erkennen en daarom blijft Duitschland maar neutraal en behoeft het niemand te verwonderen, dat men zich ook daar waar- schijnlijk van harte zou verheugen als de agressieve beer van de Finsche strijdmacht eens een paar gevoelige tikken op zijn be- haarde pooten zou krijgen. Wel schijnt men zich in Duitschland, en ook in Italie, de laatste dagen wat bezorgd over Turkije en in het algemeen over den Balkan te maken. Wanneer Rusland met Finland klaar is en tegen Turkije eenzelfde actie zou beginnen, zou dat veel ingrijpen- der gevolgen kunnen hebben. Want Turkije heeft machtige vrienden en een conflict tusschen Rusland en Turkije zou het Europeesche gevechtsterrein wel eens naar Oost-Europa kunnen verplaatsen als Engeland zich aan de zijde van Turkije schaart. En wat de Balkan betreft, daarin heeft ook Italie nog een woordje mee te spreken en een al te gevaarlijke Russische agressie zou wel eens tot gevolg kunnen hebben, dat Duitschland zijn beide bondgenooten, Rus land en Italie, aan het vechten ziet gaan waardoor het zonder vrienden en zelfs zonder schijnvrienden volkomen gei'so- leerd in een wereld vol vijandige staten zou staan. Het verstandigste zou natuurlijk zijn als alle „besrhaafde" Europeesche staten oor- logvoerend of niet de hoofden eens bij elkaar staken en zich gezamenlijk tegen het allesbedreigend communistisch gevaar zou den keeren. Maar er is al te veel gepraat en te veel kruit verschoten om dat ideaal binnen af- zienbaren tijd te kunnen verwezenlijken.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1