|i Stad en Omqevinq i| Twijfelachtige zaken behandeld. £aatste Aecicfiten DEKA TUBE-KOFFIE DEKA TUBE-POOM Sinterklcms in de omgeving. Rechjszahen Voor de Alkmaarsche rechtbank. VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVEN ONS LAND. DISTRIBUTIENIEUWS. EERSTE BLAD Alkmaar, Woensdag. OOK VONDSTEN OP HET STRAND VAN EGMOND-BINNEN. Met den zuid-wester-storm is er zeer veel van vergane schepen aan het noorder- en zuiderstrand der gemeente Egmond- Binnen aangespoeld, o.a. een zeer mooie, nog geheel gave sloep (niet afkomstig van de Simon Bolivar), een negental prima brandslangen, 10 vaten met een dure vloeibare stof, voornamelijk gebruikt bij de bereiding van pharmaeeutische artike- Ien, enkele hoeveelheden thee en nog tal van andere kleine voorwerpen. Naast deze nog kostbare gaven spoelden mede nog diverse mijnen aan, die men gedeeltelijk heeft laten springen en ge- deeltelijk gedemonteerd heeft. ST. NICOLAASFEEST HARMONIE. Wij melden nog gaarne even, dat de poppenkastvoorstelling voor de kleintjes der kleuterscholen Maandag j.l werd ge- geven door de dames G. Wit, onderwijze- res te Oudkarspel en T. v. d. Veen, onder- wijzeres te Zuidscharwoude. legatie vastgehouden en kan hij het land niet verlaten. Zweedsche mijnen in Botnische golf. Teneinde de Zweedsche neutraliteit te waarborgen zijn in het zuidelijk deel van de Botnische golf in de Zweedsche territoriale wateren mijnen gelegd. Het vertrek der Duitschers uit Finland. De nog in Finland vertoevende Duit schers zullen over Abo het land verlaten. Donderdag vertrekt vandaar het Duitsche s.s. „Pieto". Ook te Maentyluoto is een schip voor de evacuatie der Duitschers aangekomen. Afwijzend Russisch antwoord aan Zweden. Zweden heeft de Sovjet-regeering in een nota medegedeeld, dat de Finsche regeering de behartiging der Finsche belangen in Rus- land heeft toevertrouwd. De Russische re geering heeft echter verklaard, dat zij de Finsche regeering, die deze behartiging heeft opgedragen, niet erkent en dat in deze omstandigheden de kwestie van behartiging dezer belangen niet bestaat. Nieuwe anti-Russische betoogingen te Rome. Gister hebben studenten opnieuw pro- Finsche en anti-Sovjet betoogingen gehou- den. Verscheidene honderden jongelieden begaven zich in optocht naar de Finsche legatie. Italiaansche en Finsche vlaggen en borden met het opschrift „roeit de Russen uit" droegen zij mede. Zij juichten den Fin- schen gezant toe en riepen „Leve Finland, Finnen houdt vol". De gezant verscheen op het balkon, sprak woorden van dank en ontving vervolgens een delegatie der studenten, om uiting te geven aan de dankbaarheid van het Finsche volk voor de sympathie der Italiaansche studeerende jeugd. De betoogers wiiden daama voor de Sov jet-ambassade demonstreeren, doch dit werd hem verhinderd. De katholieke Italiaansche pers, De Italiaansche katholieke pers keert zich krachtig tegen het streven van expansie van de Sovjet-Unie en noodigt de staten van den Balkan en rond de Middellandsche Zee uit front te maken tegen het bolsjewisme. Italie en de Volkenbond Voor de Italiaansche radio, werd gister- avond verklaard: „In buitenlandsche krin- gen is waargenomen, dat Italie, hoewel het vrijwillig den Volkenbond heeft verlaten, zichzelf nog niet zoodanig vervreemd heeft, dat het het beroep van Finland op den bond kan negeeren. In dit verband moet er op worden gewe- zen, dat de houding der Italiaansche regee ring nopens de grondgedachte van den Volkenbond afwijkt en dat hierin door den tijd geen wijziging kan worden gebracht. De houding van Italie is gebaseerd op de prin- cipieele opvatting van wat gedaan moet worden en niet moet worden gedaan ter ver zekering van het recht in intemationale aan gelegenheden. De terugtrekking van Italie uit den Volkenbond wordt op 11 Dec. een feit". Amerika en Finland. De Amerikaansche ondersecretaris van het staatdepartement heeft verklaard, dat de Ver, Staten zekere LatijnschAmerikaan sche landen heeft doen weten, gaarne te zullen deelnemen aan een gezamenlijke Pan-Amerikaansche veroordeeling van den Sovjet-Russischen aanval op Finland. Welles gaf te kennen, dat het initiatief door zekere AmerikaanschLatijnsche lan den was genomen. De Finsche schulden aan Amerika. President Roosevelt heeft gister in de persconferentie medegedeeld, dat hij minis ter Morgenthau heeft verzocht de Finsche betaling, welke op 15 Dec. vervalt, op de voorloopige rekening te zetten. Wanneer het congres weer bijeen komt, zal Roosevelt, naar hb" aan zijn mededeeling toevoegde, voorstellen, dat deze bedragen aan Finland zullei. worden geretoumeerd ten behoeve van het Finsche volk in plaats van te worden opgenomen in de algemeene rekeningen van het ministerie van financien. Verder zeide Roosevelt, dat het mogeljjk zou kunnen zijn Finland eenige betalingen, door dat land aan de Ver. Staten gedaan, te restitueeren. De -resident verklaarde nog, dat hij geen nieuw heeft ontvmgen over de kwestie van een mogeliike toepassing der neutraliteitswetgeving op Finland en Rus- land of over de mogelijkheid de diploma- tieke betrekkingen tusschen de Ver. Staten en Sovjet-Rusland te verbreken. (Zie verder Laatstc Berichten). FIETSENDIEF OPGESPOORD. Naar wij vernemen, heeft de gemeente- veldwachter te Oudkarspel een mooi succes behaald, door een fietsendiefstal, welke ongeveer vier maanden geleden te Kalverdijk is gepleegd, op te lossen. Vrij- dag werd aangifte gedaan van de verdwij- ning van den smidsknecht J. B., die werk- zaam was bij den heer Pool alhier en nu was verdwenen met medeneming van een heerenrijwiel, dat hij tijdens de Kalverdij- ker kermis, naar hij zeide, van de politie had gekregen, omdat zijn rijwiel, een dames- fiets, eigendom van den heer Pool, gestolen v/as. Het onderzoek, dat de gemeenteveldwach- ter instelde, wees uit, dat er van dezen dief- stal geen sprake was. Het was juist anders- om, daar tijdens de Kalverdijker kermis een heerenrijwiel was gestolen van den heer J. te Warmenhuizen, wien de rijksveldwachter teen een damesfiets, welke later bleek, die van den heer Pool te zijn, heeft medegege- ven. In samenwerking met den rijksveld wachter van Harenkarspel is het onderzoek voortgezet. Op aanwijzingen, welke de heer Boon verzameld had, werd Maandag een onderzoek ingesteld naar de verblijfplaats van den dader van dezen diefstal. Men trof hem aan in de werkplaats van den heer K. te Heerhugowaard. B. werd gearresteerd en is in het Huis van Bewaring te Alkmaar ingesloten. terugge- naam te EERLIJKE VINDER. Den gevonden schat stuurd zonder zijn noemen. De houthandelaar uit Oudkarspel, die het ongeluk had zijn portefeuille met 2775 gulden, welke hij op een treeplank van zijn auto had gelegd, te verliezen, heeft de portefeuille met al het geld in ongeschonden staat terugontvangen, meldt de Tel Iemand, die onbekend wenscht te blijven, ook voor den gelukki- gen eigenaar, zond hem de portefeuille retour. Ook de in uitzicht gestelde beloo- ning wilde de correcte vinder blijkbaar niet accepteeren. DIERENBESCHERMING. Een jonge Bouvier met halsband is gister zwervend aangetroffen. De eigenaar wordt verzocht zich tot den Inspecteur van „Die renbescherming" in de Baanstraat te wen- den. VEREENIGING VOOR GEZINS- VERPLEGING. De zusters verpleegden in de maand No vember 101 patienten en legden 1705 bezoe ken af waarvan 680 betalende, 873 voor A.Z.A. en 152 gratis. Er werd 1 keer den dokter geassisteerd en 11 maal de laatste hulp verleend bij't afleggen. De wijkkraam verpleegster verpleegde 12 patienten, legde 240 bezoeken af en heeft 5 keer een dokter geassisteerd. Bij de kleuters van de afd. Langendijk van Volksonderwijs. Sint Nicolaas heeft Dinsdagmorgen een bezoek gebracht aan de kinderen die de kleuterscholen van de afd. Langendijk van Volksonderwijs bezoeken. Van negen uur tot half elf heeft de goede Sint, die met zijn knecht hartelijk verwelkomd werd, in de school te Zuidscharwoude doorgebracht waar hij zich met de kinderen heeft bezig gehouden en talrijke geschenken heeft uit- gereikt. Na afloop van dit bezoek hebben de kinderen nog tot twaalf uur gezellig feest gevierd onder leiding van de onder- wijzeres en gingen tenslotte opgetogen, al ien met een tasch met cadeautjes, naar huis. Van half elf tot twaalf uur was Sint Ni colaas in de school te Oudkarspel, waar het- zelfde programma, zij het in omgekeerde volgorde, werd afgewerkt. Ook hier was een gezellige sfeer en werden cadeautjes en versnaperingen uitgereikt. Sinterklaasfeest te Grootschermer. Met de bus van een uur arriveerde de goede bisschop, vergezeld van z'n trouwen knecht, zwarten Piet, in ons dorp. Hij be- zocht eerst de openb. school in Grootscher mer, waar de kinderen al vol ongeduld op hem zaten te wachten en dadelijk hun blijd- schap over zijn komst uitten in een wel- komstlied. Het l'okaal, waarin het feest gevierd zou worden was mooi versierd en vele moeders met niet-schoolgaande kleinen kwamen bin- nen om van de aanwezigheid van den goe- den Sint te genieten. Aan alle kinderen werd een cadeautje overhandigd en mees- EEN HEERLIJKE KOP KOFFIE ter en juffrouw werden niet vergeten. De dames van de oudercommissie maakten zich verdienstelijk met het schenken van choco- lademelk en 't uitdeelen van lekkernijen. Al veel te gauw klonk het afscheidslied en terwjjl gezongen werd „Vaarwel, geliefde kindervriend, vaarwel", verliet de grijze bisschop de school, op de hielen gevolgd door Pieterbaas. Een auto stond klaar om hem naar de school in Driehuizen te bren- gen, waar de kinderen eveneens feestelijk werden onthaald. Sint Nicolaas op school te N.-Niedorp. Dinsdagmiddag om 2 uur arriveerde Sinterklaas voor een bezoek aan de leerlin- gen van de openbare school. Toen hij met zwarten Piet de school binnenkwam, zon- gen de leerlingen der hoogste klassen hem toe, waarvoor Sinterklaas zeer erkentelijk was. Daarna werden de laagste vier klassen bezocht, waar het onverwachte bezoek vreugde en schrik bracht. Verschillende kinderen moesten bij hem komen en werden dan gewezen op hun fou ten of tekortkomingen, anderen kregen een pluimpje voor hun goed gedrag. Daama Kregen alle kinderen versnaperingen en de leerlingen van de vier laagste klassen bo vendien nog een mooi cadeautje van blij vende waarde, waarvoor zij met een hand druk aan Sint en Piet bedankten. Ter eere van het hooge bezoek was de burgemeester met mevr. en den heer Winkel, voorzitter der Weezenadministratie, eveneens met zijn echtgenoote aanwezig. Te Stompetoren Dinsdagmiddag vierden de onderwijzers van de openbare school met de leerlingen in het gymnastieklokaal te Stompetoren hun St. Nicolaasfeest. Er werd lustig gezongen de film van Asschepoester vertoond, aardige verrassingen opgespoord en tot slot ging de jeugd beladen met lekkers en een cadeautje opgetogen huiswaarts. Te Oudorp, Onder groote belangstelling der ouders werd Dinsdagmiddag in de lagere school aan den Munnikenweg het St. Nicolaasfeest gevierd. Te ongeveer half drie arriveerde de goede Sint, vergezeld van zijn onafsehei delijken bediende, zwarten Piet. Al klopten de hartjes der kleineren sneller dan ge woonlijk, spoedig had de bisschop aller harten gewonnen en zorgde deze voor een uitgebreide tractatie. De zang der grootere kinderen vond veel bijval, doch ook de jon geren gaven menig liedje ten beste. Het per- soneel zorgde voor 'n tweetal vertellingen Als altijd was het hoogtepunt de uitdeeling der cadeaux en de blijde kindergezichten getuigden hoe alles in den smaak viel. Ook de grabbelmand gaf veel pret, terwijl de verloting van eenige groote taaipoppen het slot vormde. De gasten toonden zich zeer tevreden over den ontvangst in 't versierde lokaal en maanden de jeugd aan goed hun best te doen, opdat er het volgende jaar geen klachten behoefden te zijn. NOODLANDING VAN EEN VLIEGTUIG Reddingboot uitgezonden. Op de post van het reddingsstation Oostmahorn is bericht ingekomen, dat in noordwestelijke richting van het eiland Schiermonnikoog een vliegtuig noodseinen gaf en daalde. Men vermoedt, dat het een Duitsch toestel is. De motorreddingboot „Insulinde" van de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Maatschappij is onmiddellijk ter assisten- tie uitgevaren en zal trachten hulp te verleenen. Nader is van de motorreddingboot Insu- linde, welke is uitgevaren om hulp te bie- den aan een vliegtuig, dat bij Schiermon nikoog een noodlanding heeft gemaakt, be richt ontvangen, dat het een Duitsch mili- tair watervliegtuig is. Het is gedaald buiten de territoriale wateren bij de monding van het Friesche gat. Twee Duitsche marinetreilers bevonden zich in de nabijheid van het vliegtuig en trachtten 'n verbinding tot stand te bren- gen. Het vliegtuig bevond zich in de bran ding, zoodat de positie der inzittenden niet zonder gevaar was. Toch slaagden de twee Duitsche gewapende treilers er na veel moeite in het vliegtuig op sleeptouw te ne- men. Men is daarop in noordelijke richting uit het gezicht verdwenen. De Insulinde is naar Oostmahorn teruggekeerd. De regeeringspersdienst meldt, dat he- denochtend vroeg een tweetal vreemde vliegtuigen van onbekend gebleven natio- naliteit ten noorden van den Haag zijn ge- signaleerd. De vliegtuigen werden door een batterij luchtdoelartillerie beschoten, waar- op zij van koers veranderden en ons rechts- gebied verlieten. Wat gebeurde er met de drie gezusters? Eenigen tijd geleden heeft voor den Alk- maarschen politierechter terecht gestaan een veehouder uit Bergen, wegens mishan- deling van eenige dames, die bij hem op bezoek waren gekomen om te spreken over een precaire zaak, waar de veehouder niets niee te doen wilde hebben, omdat ze in han den was van de politie. De politierechter verwees het geval naar de meervoudige strafkamer, die er Dinsdag haar aandacht aan wijdde. Evenals den vorigen keer ontkende de veehouder ook maar een der dames mishan- deld te hebben. Wei had hij ze, omdat ze een onprettigen toon aansloegen en zijn huis niet wiiden verlaten, buiten de kamerdeur gezet. De dames, drie gezusters, die zeer op den veehouder en diens zoon gebeten ble- ken, beweerden wel degelijk te zijn mishan- deld, maar in onderdeelen klopten haar be- weringen niet geheel. De zoon van den ver- dachte, die als getuige a decharge werd ge- hoord, weersprak de beweringen van de ge zusters ten stelligste, terwijl de gerefor- meerde em. predikant ds. v. M. zei voor den veehouder, die ouderling is, niets dan respect) te hebben, hetgeen hij niet kon zeggen van de drie zusters, die hij als onbetrouwbaar aanduidde. Door zijn ambt kon getuige echter niet in bijzonderheden afdalen. De officier, mr. v. d. Feen de Lille, nam aan, dat verdachte minstens een der drie gezusters had geslagen, want spr. kon niet aannemen, dat liefst maar drie getuigen pertinent onwaarheid zouden spreken. Ove- rigens achtte hij de zaak van weinig belang en, mede met het oog op de bijzondere om standigheden van het geval, vorderde hij f 15 of 10 dagen. De verdediger, mr. A. Schenkeveld, gaf een scherp oordeel over de drie gezusters en betoogde, dat verdachte, die een volko- men waarheidsgetrouw man is en zeker een eventueel gedanen misstap zou hebben toe- gegeven, onmogelijk schuldig kon zijn. PI. vroeg de getuigen niet alleen tegen elkaar af te tellen, maar ook tegen elkaar af te wegen. Tenslotte vroeg hij vrijspraak. Doodelijke aanrijding; schuld niet bewezen. In de middagzitting werd behandeld de zaak tegen den garagehouder B. uit Den Helder, die op 17 September, des avonds half tien op den hoek Badhuisweg Duinweg met zijn auto in botsing was gekomen met den motorrijder Bouma, dienstplichtig militair, met het gevolg, dat laatstgenoemde bijna op slag dood was. De garagehouder B. reed op den Bad huisweg, terwijl de motorrijder van rechts kwam. B. ontkende aan het ongeval eenige schuld te hebben. Hij reed met een snel- heid van ongeveer 50 km. per uur, omdat zijn nieuwe auto nog niet harder mocht rijden en voerde een zeer goede verlich- ting, waarmee hij, toen hij den Duinweg naderde, signalen gaf. Den motorrijder had hij niet zien aankomen, omdat die een zeer slechte verlichting voerde en omdat het uitzicht ter plaatse niet heelemaal volmaakt was. Verdachte was ook van meening, dat Bouma op het laatste oogenblik niet had geremd, doch gas had gegeven. Zelf had verdachte uit alle macht geremd, zoodat de remsporen nog een week later zichtbaar waren. Onder de verschillende getuigen bevond zich de dienstplichtige artillerist Glastra, van beroep handelsreiziger, die van het ongeval getuige was geweest en duidelijk en nauwkeurig alles wist te vertellen. Volgens hem reed de auto snel, maar niet te hard. De auto voerde zeer veel licht en gaf lichtsignalen, die de motorrijder zeker had moeten opmerken. Het licht van de motorfiets was als van „een slappen fiets- lantaarn". Getuige zag een ongeluk aan komen en gaf den autonriobilist met zijn hand een teeken tot stoppen, hetwelk niet werd opgemerkt. Vlak voor de aanrijding remde de autorijder hevig, terwijl de mo torrijder zeer onhandig deed. Indien getui ge, die automobilist en motorrijder bleek te zijn, op den motor had gezeten, zou vol gens hem niets gebeurd zijn. Een andere militair, Bosma uit Enk- huizen, bevestigde deze verklaring volko- men. Geen van beiden durfden de schuld aan het ongeval op den garagehouder te werpen, Tijdens het verhoor bleek ook, dat de motorrijder pas denzelfden dag voor het eerst op een motorfiets zat, geen rijbewijs wegenkaart of nummerbewijs bezat en zonder toestemming van zijn militaire overheden even naar huis was gegaan. Omdat er zooveel wind was had hij van den motor gebruiR gemaakt. De brigadier Harder uit Amsterdam, die als deskundige werd gehoord, had niet veel bewondering voor de verlichting van de motorfiets, maar des te meer voor de remmen en de verlichting van de auto. Z.i. had verdachte echter den motorrijder wel kunnen zien, maar aan den anderen kant had de motorrijder zeker de auto moeten zien. Naar getuige thans was ge- bleken, had de verkeerspolitie van Den Helder hem niet juist en volledig inge- licht, zoodat hij nu moeilijk een oordeel kon geven. De officier kwam in zijn requisitoir tot de conclusie, dat verdachte misschien wel eenige schuld aan het ongeval had, maar dan toch geen grove schuld, terwijl een deel van de schuld zeker ook bij het slachtoffer diende te worden gezocht, dat niet had opgelet of maar raak had gere- den. Spr. vroeg, omdat grove schuld niet bewezen was, vrijspraak. De verdediger, mr. dr. Buiskool uit Schagen, kon zich geheel met het stand- punt van den officier vereenigen. Overi- gens zei hij, dat dit ongeval een typisch voorbeeld was van de verkeerde opvatting die bestaat, dat rechts onder alle om standigheden voor gaat. Ook was het mo- gelijk, dat het slachtoffer, dat nooit motor had gereden, op het laatste oogenblik in zijn ondeskundigheid den motor niet meer kon doen stilhouden. Het was ook geble- ken, dat de botsing gansch niet hevig was geweest, zoodat moest worden aangeno- men, dat de motorrijder toevallig onge- lukkig was terecht gekomen. Pleiter vroeg tenslotte eveneens vrijspraak. Uitspraak in alle zaken Dinsdag a.s. (Wordt vervolgd). De leider van het distributiebureau kring Alkmaar, vestigt er de aandacht van detail- listen op, dat in bepaalde gevallen „l/4 sui- kerbonnen" worden verstrekt. Deze 1/4 suikerbonnen dienen door de detaillisten op een afzonderlijk op- plakvel M. D. 18 te worden opgeplakt. Op dit opplakvel moet onder het o d e-n u m m e r het aantal 1/4 suiker bonnen worden vermeld met de omrekening in geheele bonnen; hierbij kan, wanneer deze omrekening op een gebroken getal uit- komt, eene afronding naar boven tot een aantal geheele bonnen worden toegepast. Hierbij wordt nog opgemerkt, dat op een 1/4 suikerbon door detaillisten mag worden afgeleverd een vierde gedeelte van de voor de loopende distributie-periode vast- gestelde hoeveelheid suiker, te verstrekken op een consumentenbon. De leider voornoemd, H. BAKKER. VON MACKENSEN NEGENTIG JAAR. Op zijn landgoed Bruessow in de Ucker- mark viert de grijze generaal-veldmaar- schalk von Mackensen heden zijn negentig- sten verjaardag. Uit binnen- en buitenland ontving hij talrijke gelukwesnschtelegram- men. Ook de Duitsche pers wijdt aan den bekenden legeraanvoerder uit den vorigen oorlog hartelijk gestelde artikelen. Het landgoed Bruessow werd aan von Mackensen in 1935 door Hitler geschonken, op den dag van zijn 20-jarig jubileum als generaal-veldmaarschalk. DUITSCH VLIEGTUIG AAN GESPOELD. Vanochtend vroeg is een Duitsche twee- motorige eendekker voor de oostkust van Engeland in zee gestort. Het stoffelijk over- schot van den vlieger is aangespoeld en het wrak van het toestel is op het strand ge- worpen. Blijkbaar heeft de vlieger de controle over zijn toestel verloren. Nader wordt gemeld, dat het toestel van ochtend te drie uur is verongelukt nabij Sheringham in Norfolk. Beide motoren zijn verdwenen en men veronderstelt, dat deze bij het ongeluk af zijn gerukt. Het toestel kwam van land af en het had niet veel gescheeld of het was tegen de gashouder en andere gebouwen van Sheringham aangevlogen. SNEEUW EN US, BONDGENOOTEN VAN FINLAND. Sommige Finsche officieren zijn van mee- ning, dat de vijandelijkheden tusschen Fin land en de Sovjet-Unie tot het voorjaar op 't huidige punt zullen blijven staan. In dit geval zullen beide tegenstanders zich er toe bepalen, hun ingenomen stellingen in het noorden te versterken. De officieren voeg- den hieraan toe, dat sneeuw en ijs de beste bondgenooten zijn van Finland. Ten zuiden van Petsamo versterken de Finnen hun stel lingen en wachten zij de komst van de ver- sterkingen der Russen af, welke gisteren in de Petsamo-fjord aan land zijn gezet. De weg naar Petsamo is vol Finsche troepen, de groote weg van Petsamo naar Rovaniemi via Salmijaervi is nog in Finsche handen. Ook vandaag is het weer niet gesehikt voor activiteit in de lucht, het is bewolkt en het sneeuwt. De druk van de Russen bij Petsamo en benoorden het Ladogameer neemt toe, de Russen gebruiken tanks, pant- serwagens en vliegtuigen, waarachter een sterke infanteriemacht oprukt, zij pogen 1e Finnen te verpletterren door de „stoomwals- taktiek". De krachtigste aanval is afgesla- gen, doch de druk blijft groot. Men geeft toe, dat de Russen op sommige plaatsen tot 30 km op Finschen grond zijn doorgedrongen, doch zij hebben de Mannerheim-linie nog niet bereikt. Verliescijfers zijn nog niet ge- publiceerd, doch men veronderstelt, dat de verliezen van de Russen veel hooger zijn dan van de Finnen. VIJFTIG VLIEGTUIGEN UIT ITALIE ONTVANGEN. Naar in Stockholm vemomen wordt, zijn in Finland vijftig Italiaansche vliegtuigen aangekomen. De toestellen zijn van Italie naar Finland gevlogen. AMERIKAANSCHE HULP AAN FINLAND. In antwoord op een dringend beroep van Finland heeft het Amerikaansche Roode Kruis 25.000 dollar beschikbaar gesteld voor de eerste maatregelen. Reeds is 10.000 dol lar hiervan naar Engeland gezonden, waar medicijnen zijn gekocht, welke per vliegtuig naar Finland zijn gezonden. TWEE VRACHTAUTO'S DOOR SNELTREIN GEGREPEN. Vanochtend is het aan Oppel te Amers- foort een ernstig ongeluk gebeurd. Aan weerszijden van de Eem bevindt zich ter plaatse een overweg. Beide spoorweg- overgangen worden door een beambte bediend. Doordat de boom niet tijdig gesloten was, is op elk van beide over- wegen een vrachtauto gegrepen door den sneltrein naar Enschede, die om 9. uur 59 uit Amersfoort vertrok. De eene wagen was ernstig beschadigd, doch de beide inzittenden, de expediteurs B. uit Amersfoort, vader en zoon, kwamen er zonder letsel af. De andere auto daar- entegen werd geheel versplinterd en kwam in de Eem terecht. Een der inzit tenden, wiens identiteit nog niet bekend is, trachtte onder de spoorbrug door naar den wal te zwemmen. Toen men hem op het droge had, bleken de levensgeesten te zijn bezweken. Men weet niet, hoeveel menschen in den wagen zaten. Politie, militairen en burgers zoeken naar even tueele andere slachtoffers. S CHEEP V A ARTLIJNEN. HollandAmerika-Lijn. Statendam 5 uur v.m. te New York. Stoomvaart mij. Nederland. Tabinta te Amsterdam 5 Dec. Tjikandi te Amsterdam 5 Dec. Saparoea S. J. P. L. van Belawan 4 Dec. Java J. N. L. te New York 4 Dec. Rotterdamsche Lloyd. Sitoebondo uitr. 6 Dec. 7 uur te Sabang. Kedoe thuisr. 6 Dec. van Batavia. HET FRANSCHE LEGERBERICHT. Het Fransche legerbericht van hedenoch- tend luidt: Niets bijzonders te melden. HET DUITSCHE LEGERBERICHT. Het opperbevel van de Duitsche weer- macht maakt bekend: Geen bijzondere ge- beurtenissen. BEKENDE MERKEN EN ZAKEN VERDWENEN IN DEN WERELDOORLOG. Heel veel producten stierven een vredigen dood in den vorigen krijg, heel veel namen, die in de huishoudens van 1914 alledaagsch waren, riepen in 1919 slechts een flauw glimpje van herinnering op, alleen omdat zij ge- durende den oorlog ophielden te adverteeren. Daartegenover staat het succes van vele anderen die juist in den oorlog begonhen. Adverteerders kunnen de contrfile over de markt behouden, door met verstand gebruik te blijven maken van het machtige middel dat couran- ter.reclame heet. En als zij dat doen, zullen zij het hunne ertoe bijdragen on het econo- misch leven van hun land te stabili- seeren.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 2