DAMPO EEN REDE VAN LORD HALIFAX. Spoct Myro, het elfje en de booze kabouter Zwartvoet. i' SLAAPUW VERKOUDHEID WEG Stoomtrawler „Silvain" verloren. Waarschijn ijk in den storm vergaan. Prof. Dr. H. Brugmans. f DE VERTXAGING VOOR DE SCHEEP VAART IN DE CONTROLESTATIONS. t TWEEDE BLAD Naar men ons uit IJmuiden mededeelt, wordt de ongerustheid over het lot van de stoomtrawler ,,Silvain" IJm. 116, van de na- tionale stoomvisscherij te IJmuiden, van dag tot dag grooter. Het mocht niet geluk- ken verder contact met het schip te krijgen, terwijl er ook geen berichten van andere schepen, die het op de visscherij hadden kunnen zien, zijn binnengekomon. De laatste dagen werd er steeds rekcning mede gehouden, dat dit schip een lange reis zou maken, tengevolge van de omstandig- heid, dat het op de noordelijk gelegen vischgronden vele dagen onafgebroken vlie- gend stormweer was geweest en de schepen dus niet hadden kunnen visschen, maar thans duurt het uitblijven toch langer dan verwacht werd. Vanzelf gaan onder de be- staande omstandigheden de gedachten spoe- dig uit naar het mijnengevaar, doch daar- tegenover staat dat op de vischgronden, waarop het schip zich bevond, practisch geen of weinig mijnengevaar bestaat, ter wijl de weersgesteldheid alle reden heeft gegeven, om te denken aan de mogelijkheid van verlies van het schip tengevolge van noodweer. Er bevinden zic^ elf opvarenden aan boord. Schipper is Willem de Heyer. Op 71-jarigen leeftijd is van- morgen te Amsterdam overleden de oud-hoogleeraar prof. dr. H. Brugmans. Ha jo Brugmans werd op 6 Maart 1868 te Groningen geboren. Na het gymnasium in zijn geboortestad te hebben gevolgd, studeerde hij aan de Groningsche univer- siteit in de Nederlandsehe letteren. In 1892 werd hij tot doctor in de Nederland sehe letteren bevorderd. In de jaren 1893 en 1894 was hij leejaar aan het gymna sium te Utrecht, waarna zijn benoeming1 tot conservator van de universiteits- bibliotheek te Groninger volgde. Deze functie vervulde hij tot 1897, in welk iaar hij onder-bibliothecaris van de konink- ljjke bibliotheek te 's-Gravenhage werd. In 1904 werd hij benoemd tot hoog- leeraar in de algemeene gescbiedenis aan de universiteit van Amsterdam. Tot het vorig jaar, toen hij den 70-ja>-igen leeftiid bereikte, heeft hij het hoogleeraarsambt te Amsterdam vervuld. Prof dr. Brug mans was lid en later voorzitter der com- missie voor 's rijks geschiedkundige pu- blicaties en was sedert 1920 lid van de Koninklijke academie voor weter.schap- pen. VERGADERING CENTRALE LANDBOUWORGANISATIES. De dagelijksche besturen der drie c ale landbouworganisaties, te weten de chr. boe- ren- en tuindersbond in Nederland, de ka- tholieke Nederlandsehe boeren- en tuinders bond en het koninklijk Nederlandsch land- bouw comite, vergaderden dezer dagen te 's-Gravenhage en namen de volgende be- sluiten. De organisaties besloten over te gaan tot de oprichting van een uitvoer-controle-bu- reau voor landbouwproducten. Tegen het ontnemen van tuinbouwteeltvergunningen aan bedrijven grooter dan 10 h.a. hadden de organisaties ernstige bezwaren, welke bezwa- ren ter kennis zullen worden gebracht van het college van regeeringscommissarissen. Er zal bij de bevoegde instanties worden aangedrongen op spoedige overleg inzake de teeltregeling van verschillende producten voor het oogstjaar 1940. Daar het zeer vele moeilijkheden geeft dat veehouders die aardappelen aan hun vee voederen deze aardappelen niet zelf kunnen laten denatu- reeren, besloten de organisaties bij het col lege van regeeringscommissarissen er op aan te dringen dat aan deze veehouders gelegen- heid tot denaturatie gegeven wordt. Aangezien de kaasprijzen belangrijk zijn teruggeloopen, besloten de organisaties aan te dringen op het verhoogen van den kaas- steun. Aan den minister van economische zaken zal worden verzocht een producent te be noemen in het rijksbureau voor huiden en leer. Wrijf rug en borst in met Dampo. Dan bent U den volgenden morgen beter Pot 50 ct/ Tube *0 ct. Doos 30 ct. V oe tb al NEDEREAND—BELGIE. Het Belgische elftal. He Belgische elftal, dat op Zondag 10 De cember te Rotterdam tegen de Nederland sehe ploeg uitkomt, is gisteren door de Keu- zecommissie van den K.N.V.B. als volgt samengesteld: De Raedt (Gantoise) Paverick v. Calenbergh (Antwerp) (Anderlecht) Vandekerkhoven Gommers Henry (White Star) (Beerschot) (Daring) Voorhoof B- Braine (Liersche S.K.) (Beerschot) Fievez van Craen Buyle (W. Star) (Liersche S.K.) (Daring) Als reserves zijn aangewezen: Mertens (Anderlecht), Homble (Olympic), van Al- phen (Beerschot) en Nelis (Berchem Sport), Lord Halifax, de minister van buitenland- sche zaken, heeft in het Hoogerhuis het woord gevoerd. Sprekende over de oorlogs- en vredesdoelstellingen zeide hij, dat het on- derscheid van Chamberlain tusschen de beide algemeen als geldig erkend wordt en alge meene goedkeuring heeft verworven. Het algemeene doel waarvoor de wapenen opge- nomen zijn is volkomen duidelijk en in de oorlogsdoelstellingen zal naar spr. verwacht geen wijziging van belang gebracht worden, wat de regeering overigens ook aan het einde van den oorlog zou vermogen te doen. Hij zeide daarbij, dat Engeland wil, dat de volkeren, die van hun onafhankelijkheid beroofd zijn, hun vrijheid herkrijgen, dat de volkeren van Europa verlost worden van de voortdurende vrees voor Duitsche agressie en dat eigen veiligheid en vrijheid van En geland wordt gewaarborgd. Engeland streeft niet naar gebiedsuitbreiding. Wanneer Duitschland in staat is het ver- trouwen, dat het vernield heeft, te herstel- len, moet gezegd worden, dat wij streven naar een regeling, welke Duitschland zal aanmoedigen zijn gerechtvaardigde plaats in Europa in te nemen. Wij willen een in- ternationale orde vestigen, waarin alle vol keren veilig onder de heerschappij van het recht, hun eigen politieke en economische leven kunnen bepalen, vrij van ingrijpen door hun machtiger naburen. De koning heeft verklaard, dat noch hij, noch zijn regeering den oorlog een dag lan ger dan noodig was wilden laten voortduren. Daladier heeft enkele dagen geleden in zijn redevoering entwoord gegeven op de vraag op welke voorwaarden Groot-Britannic de wapens zou willen neerleggen, toen hij zei de, dat Frankrijk dit zou willen doen wan neer het kon onderhandelen met de regeering in welker handteekening men vertrouwen kon stellen. Waarom zoo vroeg Halifax verzeker- de de conferentie van Miinchen geen duur- zamen vrede in Europa? Er werd een over- eenkomst bereikt, de meest plechtige ver- zekeringen werden gegeven, maar slechts zes maanden later veranderde Hitler van op- vatting. Die soort van rechtsomkeer-makerij toont, dat geen conferentie geacht kan wor den succes te hebben gehad, tenzij die ge- woonte van het verontachtzamen van toe- zeggingen afgelegd wordt. De tweede voorwaarden voor een confe rentie zijn: 1. Er moet een bewijs zijn, dat de Duitsche regeering bereid is de voorwaarden te aan- vaarden, welke overeenkomen met de doel- stellingen, waarvoor wij de wapens hebben opgenomen. 2. De zekerheid moet bestaan, dat iedere regeling, die tot stand komt, geeerbiedigd zal worden. Op iedere andere basis zou een conferentie niets bereiken en waarschijnlijk alleen de Duitsche leiders in staat stellen hun volk te doen gelooven, dat de oude methode van het geweld toch niet al te slecht gewerkt heeft. Het groote belang van aan te toonen, dat de agressie mislukt is zou niet bereikt zijn en bijgevolg zou de wereld in dezelfde netelige ondragelijke onzekerheid blijven, die wij alien in deze laatste jaren hebben gekend. Het Russisch-Finsche conflict. Sprekende over het Russisch-Finsche con flict zeide de minister: In de paar laatste dagen hebben wij ge- zien, hetgeen algemeen veroordeeld wordt als een niet te verontschuldigen daad van agressie door een van de grootste jegens een van de kleinste, maar hoogst beschaafde na- ties van Europa. Open steden zijn gebombar- deerd, vrouwen en kinderen zijn verminkt en gedood, op het voorwendsel, dat een natie van nog geen vier millioen menschen vijan- dige plannen had jegens een volk van 180 millioen. Het Britsche volk is diep geschokt door de omstandigheden van den Sovjet- Russischen aanval en het heeft een diepe bewondering voor den schitterenden weer- stand der Finnen. Het standpunt van de Britsche regeering zal in de bijeenkomst van de Volkenbonds- vergadering duidelijk gemaakt worden. De Russische aanval op Finland zeide Halifax, komt mij voor een rechtstreeksch gevolg te zijn van de Duitsche politiek. Het schijnt, dat Hitler verkwanSeld heeft, wat hem niet toebehoorde, n.l. de vrijheid der Baltische bevolking en het vervolg der ge- beurtenissen toont hoe groot de schade is, wanneer de sluizen eenmaal geopend zijn. Vroeger in dit jaar hebben wij getracht onze betrekkingen met Rusland te verbeteren, maar steeds hebben wij het standpunt ge- handhaafd, dat de rechten van derden onaan- getast moesten blijven en ongedeerd door onze onderhandelingen". Ik heb weinig twijfel, dat het volk van dit land liever moeilijkheden onder oogen zou zien, dan den indruk te hebben dat wij de eer van dit land en het gemeenebest bij zulke problem en gecompromitteerd hadden. Weinig heb ik vermoed, dat wij Duitschland zoo spoedig de zelfomsingeling zouden zien uitbreiden op een wijze, welke zeker het Duitsche volk reden moet geven tot onge- ruste gedachten over de toekomstigen af- loop daarvan. Wellicht hebt gij het verslag gezien, dat door de Poolsche regeering is uit- gegeven over de verschrikkelijke daden van onderdrukking en wreedheid, die daar ge- pleegd worden en die dagelijks duizenden Polen veroordeelen tot ellende en velen tot den dood. Veel ook hooren wij, maar niet alles over de tyrannie in Praag, van de ver- bloemde dreiging jegens andere landen, die tot dusverre hun onafhankelijkheid en neu- traliteit in tact behouden hebben. Deze over- wegingen zijn stellig van belang bij het vor- men van een oordeel over het voeren van den oorlog. Halifax sprak voorts over de protesten der neutralen tegen de Britsche represail.e- maatregelen wegens de Duitsche illegal e daden ter zee. Het is niet tegen te spreken, dat de vijandelljkheden noodzakelijkerwijze eenig verlies met zich mee moeten brengen voor alle landen. De Engelsche regeering heeft haar rechten, welke haar door het in- ternationale recht toegekend worden, echter niet overschreden. Wij doen onze best aldus vervolgde lord Halifax onze politiek met beperking HET FRANSCHE LEGERBERICHT. Het Fransche legerbericht van gister luidt als volgt: „De vijand heeft gepoogd een reeks overvallen te plegen, die alle mislukte zijn". VAN HET WESTELIJK FRONT. Uit Luxemburg wordt gemeld: Het krach- tige artillerievuur ten oosten van de Moezel eindigde pas tegen zes uur vanavond. Te vier uur poogden de Duitschers het station te Apach te overvallen. Zij zijn genaderd tot de Rotonde, waar zich een hevige ont- ploffing heeft voorgedaan. en consideratie toe te passen, Wij probeeren de hardheden voor den neutralen handel te verlichten en niets van hetgeen wij tot nu toe ter zee hebben gedaan, heeft ook maar een menschenleven uit een neutraal land in gevaar gebracht. (Toejuichingen.) Het is in dat licht, dat wij het recht hebben neutralen te verzoeken de daden, welke ens zijn opgedrongen door de methode, waarmede Duitschland oorlog voert te beoordeelen. Het zijn derge- lijke overwegingen, welke ons volk en zijn bondgenooten hebben gebracht tot hun tegenwoordige vastbeslotenheid dezen oorlog door te zetten. Zij begrijpen zeer wel, wat op het spel staat. Zij verwachten geen geimakkelijke overwinning. Zij onderschatten de be- kwaamheid en macht en vastberaden- heid van hun vijand niet en evenmin rekenen zij op een spoedige ineenstor- ting van het binnenlandsche front van den vijand. Zij kennen evenwel de kwa- liteit van hun eigen vastberadenheid en weten, dat de erkenning der vraagstuk- ken welke op het spel staan, deze vast beradenheid eensgezind en innig zullen houden. Sprekende over suggesties voor een nieuwe internationale orde na den oorlog, zeide lord Halifax, dat wij niet weten wat de omstandigheden zullen zijn, waarin de vre de tot stand zal worden gebracht. Ik geloof wel, zeide hij, dat het een ramp zoeken is, wanneer we zouden vergeten, dat geen enkel plan het zal uithouden, daar al ien datgene wat uit den wil der volkeren vrijelijk naar voren komt het kracht en le ven zullen kunnen geven. Internationaal, evenals dat met onze eigen nationale instel- lingen het geval is moet de zaak veilig en diep verankerd zijn in de werkelijkheid. Wij moeten ons Utopia geleidelijk opbouwen op de grondslagen, welke hecht en solide moeten zijn. Ik wil niet meer zeggen, dan dat de Britsche regeering het belang dezer kwesties ten voile waardeert en erkent. Tenslotte zeide de minister dat juist om- dat het Britsche volk volkomen duidelijk heeft gezien hoe onmogelijk het leven van- daag den dag is onder de tegenwoordige re geering van Duitschland, dat er geen incon- sequentie is tjjsschen hun hartstochtelijken wensch naar vrede en hun innige vastbe radenheid dezen strijd door te zetten totdat hun doel zal zijn bereikt. INVAL IN HET HOOFDKWARTIER VAN FINSCHE COMMUNISTEN. De Canadeesche politie heeft een inval gedaan in het hoofdkwartier van de Finsche communisten in Toronto en de boeken en bescheiden in beslag genomen. Hieronder bevinden zich eenige honderden exemplaren van het Finsche communistische blad „Va- paus". Tot nu toe is nog niemand in staat van beschuldiging gesteld. De inval is gedaan, nadat een zeshonderd tal Finnen in een vergadering een resolutie had aangenomen, waarin den procureur- generaal van Ontario werd verzocht een onderzoek in te stellen naar het optreden van de Finsche communisten en de „Vapaus" SIR SAMUEL HOARE SPREEKT IN HET LAGERHUIS. In het Lagerhuis heeft sir Samuel Hoare het woord gevoerd. Spr. zeide o.m.: »Wij kunnen den vrede niet winnen, tenzij wij den oorlog winnen, maar beide moeten ge- wonnen worden". Na drie maanden oorlog- voering is de tijd gekomen om een oordeel te vormen over de mate, waarin de oorlogsin- spanning doeltreffend geweest. Tusschen 11/4 en 1yt millioen man zijn thans onder de wapenen en dit aantal zal in de komende maanden snel verhoogd worden. Bij de lucht- afweer zijn 1 a 13/4 millioen mannen en vrouwen betrokken. Er is reeds een organisa- tie voor inkoop in het groot van grondstof- fen, welke noodig is ter vermijdlng van in- flatie en prijsverhoogingen. Reeds vroeg in den oorlog is met Frankrijk eenheid tot stand gebracht op het economische front. Thans wordt gewerkt aan een program, dat tot resultgat zal hebben een verdubbeling van de vliegtuigproductie. Sprekende over de werkloosheid zeide Hoare, dat het verrassende feit niet was, dat het werkloozencijfer gestegen is, maar da het zoo weinig is gestegen. Zijn rede besluitende, zeide de minister: Het is noodzakelijk, dat wij groote offers op ons nemen, veel grooter dan die, waartegen- over wij ons in de afgeloopen twaalf weken geplaatst hebben gezien. Zonder deze offers zullen wij niet komen uit de duisternis van den oorlog in het licht en de vreugde van een eerzamen vrede. Greenwood verklaarde vervolgens, dat te wachten tot de oorlog voorbij is alvorer.s men ook maar zou kunnen beginnen te den ken over de toekomst verraad zou beteeke- nen aan de hoogste belangen van het volk. Niemand ontkent, dat wanneer de oorlog ein- digt, elk van de oorlogvoerende landen on- eindig armer zal zijn, maar, tenzij wij ons plan thans uitdenken, zal de oorlog verloren zijn, zelfs wanneer wij zegevieren te land, ter zee en in de lucht. De vrijheid, waarvoor wij strijden, zal opnieuw in gevaar komen door onverdiende armoede en onveiligheid in het binnenland en door vooruitzichten op nieuwe worstelingen in het buitenland van den kant van een andere natie, die een plaats in ce zon wil veroveren. Teneinde ons vertrouwen in de nationale zaak te bewijzen, behooren gedurende den oorlog de in het oog loopende sociale onrechtvaardigheden weg- genomen te worden als een openhartige er kenning, dat het leven van het volk op het spel staat, aldus Greenwood. HET EMBARGO OP DEN DUITSCHEN EXPORT. Reuter verneemt, dat de Japanschen am bassadeur in een onderhoud met Halifax ge- protesteerd heeft in verbanu^met het afkon- digen van een Engelsch embargo op Duitsche exporten. Men gelooft, dat de ambassadeur de aandacht vestigde op het concrete pro- bleem, dat opgewcrpen wordt door het feit, dat goederen van Duitschen oorsprong ge- reed liggen op het oogenblik voor versche- ping naar Japan. In het Engelsche Lagerhuis is de vraag gesteld of de regeering er zich van bewust was, dat ernstige klachten uitgesproken worden door neutrale reeders ten aanzien van onredelijk lang vasthouden van sche pen in contrabandecontrolestationc, waar de vaartuigen soms 22 dagen 1 ggen. Namens de regeering antwoordde Grimston, dat hij zich er van bewust was, dat klachten worden geuit. „De aangele- genheid heeft de voortdurende aandacht van de autoriteiten, die volkomen door- drongen zijn van het belang van vermij- ding van onnoodige vertraging.Langdu- rige vertragingen hebben zich waarschijn lijk voorgedaan in gevallen van groote verschepingen zonder dat copieen der scheepspapieren vooruitgezonden waren gevallen, waarin een nauwkeurig on derzoek van groot belang is.Wanneer de exporteurs volledig rekening houden met de voordeelen van het kortelings inge- voerde nieuwe systeem, dan zullen de door de controle veroorzaakte vertragingen tot een minimum teruggebracht worden. Chamberlain heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat het Huis een dag in ge- heime zitting zal bijeenkomen, om de kwesties te bespreken verband houdende met den wapenaanvoer. VERGADERING DER BELGISCHE KAMER. In de heden gehouden vergadering der Kamer heeft de voorzitter voorgesteld de bespreking der algemeene financieele poli tiek te verbinden aan die der belasting- ontwerpen. Namens de regeering legde minister- president Pierlot een verklaring af. Hij gaf bovendien een uiteenzetting van de strek- king der belastingplannen. De algemeene politiek, zeide hij, wordt bei'nvloed door den oorlogstoestand rondom Belgie. Het vraag- stuk van het oogenblik is van politieken en militairen aard. Andere zorgen moeten daarvoor op den achtergrond geraken. De mobilisatie is duur: hoe zullen wij haar be- talen? In de eerste plaats uit eigen midde- len. Het land wil eenstemmig de neutraliteit handhaven. Het kan trotsch zijn op zijn prachtige leger dat steunt op verdedigings- werken, welke de defensiemogelijkheden hebben vergroot. Ons land ligt niet zoo open, als velen vreezen. Iedere stap dien men op Belgischen grond zou doen, zou bloed en tijd kosten. In 1914 telde het leger 105.000 man, het heeft 52 maanden stand gehouden. Zonder dat het op het oogenblik voor iedere beproeving immuun geacht kan worden, kan ik zeggen, dat het leger van toen niet verge- leken kan worden met dat van thans. Indien de oorlog to* einde 1940 zou du- ren, zou de schatkist 8 tot 9 milliard noodig hebben. Het bedrag zal in het land zelf ge- vonden moeten worden. De kosten der mo bilisatie zullen lang den normalen weg door de leening bestreden worden. De regee ring heeft een toestand, die in April moei- lijk was gebleken, stabiel kunnen maken. Na Pierlot nam de minister van financien, Gutt, het woord. Deze heeft als minister van financien een uiteenzetting van den finan- cieelen economischen toestand gegeven. De gevolgen dezer gebeurtenissen zoo zeide hij o.a. zijn voor de begrooting ern- stig. De mobilisatiekosten bedroegen in Oct. ongeveer 10 millioen per dag. Thans moet men op ten minste 11 millioen rekenen. Van het bijzondere crediet van 2 milliard, dat op 7 September was geopend, was op 25 Nov. 815 millioen gebruikt, afgezien van de nog uitstaande schulden. Dezer dagen zal een aanvullend crediet van 1100 millioen ge» vraagd moeten worden. Wat de belastingen betreft, moet zeer snel een maximale krachtsinspanning ontplooiJ worden, opdat men ook op financieel gebied orde in eigen huis heeft. De internationale onderhandelingen, die wij, aldus Gutt, hebben aangeknoopt, dragen een belangrijk deel van onze toekomst in zich, wanneer zij slagen, zal onze geheele irdustrie daarvan de voordeelen ondervin- den. In October hadden in- en uitvoer zich reeds van den schok van September her- steld. De cijfers van de eerste helft van November bevestigen dit herstel van den Belgischen buitenlandsche handel. Incident in de Kamer. Toen in den aanvang der Kamerzitting een communist het woord voerde, interrum- peerden socialisten hem met den uitroep ,Leve Finland". De communisten protesteerden heftig en ontketenden zooveel lawaai, dat twee hun- ner tot de orde moesten worden geroepen. VERVANGEN VAN DIENSTPLICHTIGEN. De Belgische militairen, die vader zijn van vier of meer kinderen, zullen voorloopig naar huis teruggezonden worden. VERGADERING VAN HET JOODSCH CONGRES. Het uitvoerend comite van het Joodsch wereldcongres, de groote organisatie van de Joden over de wereld, is te Parijs bijeenge- komen om te spreken over den ernstigen toestand, waarop zich op het oogenblik de Joden onder de heerschappij van de natio- naal-socialisten bevinden, vooral in Polen, waar de Joodsche bevolking met ongehoorde wreedheid is blootgesteld aan den honger- dood. Het comite heeft verder kennis geno men van de maatregelen, welke de natio- naal-socialistische regeering heeft genomen cm in het gebied van Lublin een district ge- reserveerd vor de Joden in te stellen, waar alle Joden uit Duitschland, Oostenrijk, Tsje- cho-Slowakije en Polen bijeengebracht moe ten worden. Het comity protesteert krachtig tegen deze barbaarsche daad, en verwerpt met veront- waardiging de pretentie van Duitschland op zijn manier het Joodsche vraagstuk op te lossen. Het comite heeft een brief geschreven aan Sikorski, waarin hem als vertegenwoordiger van de eenige Poolsche regeering, welke souverein is in dit gebied, mededeeling wordt gedaan van de verontwaardiging, welke deze barbaarsche daad in Joodsche kringen heeft gewekt en hem het medeleven wordt betuigd met het lijden van alle Polen, welke hun ras of geloof ook is. 11. Klop, klop, klop. „Ja, ja, ik kom", hoort Puntmuts aan de andere kant. Een van Zwartvoets vrienden kijkt om een hoekje. „Wie is daar", zegt hij met een grafstem. „Ik ben 't, Puntmuts. Ik kom met een boodschap van jelui vriend Zwartvoet". „Kom dan maar, kleine sprin- gerd", zegt de portier en hij wijst Puntmuts de weg. 12 Puntmuts hoeft niet zo ver te lopen, want bij een trapje ontmoet hij al een paar van Zwartvoets vrienden. Ik heb goed nieuws voor jelui, Z^wartvoet heeft een plannetje. Hij wil Myra uit 't bos doen verdwijnen. En nu wil hij, dat jelui uitdenken hoe hij dat moet doen „Zo, zo, dat is een gevaarlijk plannetje Puntmuts roepen ze alien tegelijk.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 7