Mijnhardtjes Schepen, die ntei wederkeeren De Russische aanval op Finland. De Russisch-Roemeensche betrekkingen. DE TOESTAND IN HET PROTECTORAAT. TWEEDE BLAD Vervolg van pag. 1 (hoofdblad). Hcngarije en Russisch-Finschen oorlog. Uit Boedapest wordt gemeld: In een gister voor de Kamer gehouden rede heeft de mi nister-president, Teleki, ook gesproken over den oorlog tusschen Rusland en Finland en hiervan gezegd: „Ik moet aan het feit herinneren, dat in Europa een nieuwe oorlog is uitgebroken tusschen het kleine moedige Finsche volk en de Sovjets. De strijd van het Finsche zuster- volk vervult ons met angst en droefheid". Sympathie der Fransche protestanten voor Finland. Het bestuur van den Bond van Fransche protestanten heeft zijn president, ds. Boegner, opgedragen jegens aartstisschop Kuila, het hoofd der Luthersche kerk in Finland, uiting te geven aan de broederlijke sympathie der Fransche protestantsche kerken. Onlusten in Russisch garnizoen? De correspondent te Helsinki van het Zweedsche dagblad „Socialdemokraten" meldt, dat in een garnizoen te Leningrad onlusten zouden zijn uitgebroken als gevolg van den onverwachten tegenstand der Fiti- nen. Finland en Zuid-Slavie. Ter gelegenheid van den verjaardag der Finsche onafhankelijkheid had het omroep- station te Zagreb een uitzending georgani- seerd, waaraan de gezanten van Finland en de Vereenigde Staten zouden medewerken. Men heeft deze uitzending echter moeten la- ten vervallen, doordat de Finsche gezant had medegedeeld in verband met den oorlog Finland niet te kunnen verlaten. Hij zond tevens den tekst van de rede, die hij had willen houden. Deze tekst is thans door de bladen te Zagreb gepubliceerd. Vergadering van de begrootings- commissie. Men meldt uit Geneve: Onder voorzitter- schap van den Belgischen minister van staat, Carton de Wiart, heeft gister de begroo- tingscommissie van den Volkenbond verga- derd ter bespreking van de begrooting voor 1940. De Russische delegatie, onder leiding van Souritz, was aanwezig. Avenol, de secre- taris van den Volkenbond. gaf een uiteen- zetting van de financieele positie van den bond. De begrooting voor 1940 bedraagt 21.615.000 Zwitsersche frans, tegen 32.204.000 Zw. francs in 1939. De niet-politieke werk- zaamheid verbruikt negentig procent der be grooting van het secretariaat. Het personeel werd verminderd van 725 leden in 1933 tot 423 op het oogenblik en, zoo voegde Avenol hieraan toe, de bezuiniging is nog niet afge- loopen. De salarissen zullen bovendien ge- leidelijk tot 20 procent worden verlaagd. Amrikaansche vliegtuigen voor Finland? De „Nya Dagligt Allehande" meldt, dat de Vereenigde Staten een groot aantal vlieg tuigen naar Finland zal sturen. Dit zijn vol gens het blad vliegtuigen, die door Ameri kaansche burgers van Finsche afkomst ge- schonken zijn en door Amerikaansche pilo- ten bestuurd worden. De verjaardag der Finsch,e onafhan kelijkheid. Telegram van Roosevelt aan Kallio. Ter gelegenheid van den verjaardag der Finsche onafhankelijkheid heeft president Roosevelt een telegram gezonden aan den Finschen president, Kallio, waarin hij zegt; „Deze verjaardag, waarop het Finsche volk met trots het tot stand brengen van zijn on afhankelijkheid herdenkt, geeft mij wederom een welkome gelegenheid om uitdrukking te geven aan de oprechte achting, die het volk en de regeering van de Vereenigde Staten gevoelen voor het Finsche volk. Vurig hoop ik, dat deze tragische dagen na niet langen tijd zullen wijken voor een gelukkiger tij- den, teneinde het Finsche volk in staat te stellen ongestoord de gestadige ontwikke- ling voort te zetten van zijn vrije politieke en sociale instellingen, die de bewondering hebben gewekt van het Amerikaansche volk". Ofschoon het gebruikelijk is, dat Roosevelt een telegram zendt aan de hoofden vai vreemde staten bij gelegenheid van verjaar dagen, verklaren ambtenaren hier. dat zijn telegram aan Kallio ver uitgaat boven gebruikelijke gelukwenschen. De ..Osservatore Romano" over het antwoord van Molotof. De Osservatore Romano" oefent een scherpe critiek op Molotofs antwoord aan den Vol kenbond, dat het beschouwt als een beleedi- ging, niet alleen voor de moreele orde en het Finsche volk, maar ook voor het gezonde verstand en de meest elementaire eerlijkheiJ. Italie en Finland. De „Giornale d'ltalia" keert zich tegen de pogingen om Italie de een of andere rol in het Russisch-Finsche conflict te willen op- dragen. Het is kenmerkend, aldus het blad, dat naast de stemmen, die Italie nu al bijna twee maanden lang noemen in verband met een z.g. Balkan-bloc, thans ook stemmen vernomen worden, die Italie een nieuwe missie ten deel zouden willen doen vallen. Italie, dat men nog in de tijden der sancties als ge'isoleerd wilde aanduiden, staat thans weer in het middelpunt van de internationale politiek. De erkenning van de Italiaansche macht, de Italiaansche middelen en posities dringt steeds beslister door in de wereld. Polen, die voor Finland willen strijden. Generaal Zarac, de chef van de Poolsche luchtmacht, heeft in Parijs talrijke aanbie- dingen van Poolsche vliegers ontvangen, die dienst willen nemen en willen strijden bij de Finsche luchtmacht. In Londen is gisteravond vernomen, dat laatstelijk vele geweren van Duitsch- land naar Finland zijn gezonden. De ge weren waren voor een deel Tsjechisch en werden eerst naar een noordelijke haven en vervolgens per spoor naar Helsinki verzonden. Van gezaghebbende JP;4e wordt verklaard, dat Duitschland de Tegen Gevatte koude, Koorts, I. Griep De echte zijn niet rond, maar hartvormlg. thans nieuwe geweren tegen 'n lageren prijs aan Finland heeft aangeboden. Bevestigd wordt, dat Engelsche fir- ma's munitievoorraden naar Finland zenden. Tot zeer kort geleden zonden Hongarije en Zuid-Slavie oorlogsmate- riaal naar Finland. Het verluidt dat Finland wordt toegestaan 30 vliegtuigen en ander oorlogsmateriaal in Groot-Britannie te koopen. Drie spionnen terechtgesteld. Gister zijn drie spionnen gefusilleerd, die per radio mededeelingen aan Moskou de- den. Officieel wordt tegengesproken, dat Fin sche vliegtuigen vandaag boven Leningrad hebben gevlogen en dat Moermansk giste- ren door Finsche vliegers zou zijn gebom- bardeerd. Finsche duikboot gezonken? Volgens een telegram uit Moskou zou een Finsche duikboot bij Ytosaan-eilanden zijn vernietigd. In Helsinki is men van meening, dat dit zeer onwaarschijnlijk is. Denemarken en het FinschRus sische conflict. In het Folketing heeft men de regeering gevraagd, of zij het niet gewenscht achtte de diplomatieke betrekkingen met Rusland te verbreken. Met 117 tegen 3 stemmen werd besloten, dat deze vraag niet in behandeling zou worden genomen. Koning van Zweden telegrafeert met president Kallio. Ter gelegenheid van den Finsche nationa- len feestdag heeft de koning van Zweden een telegram gezonden aan president Kallio, waarin hij de sympathie van zijn land met het zoo wreedelijk beproefde Finsche volk tot uitdrukking brengt. Schepen met geevacueerde burgers beschoten? Vernomen wordt, dat Russische troepen, die zich aan de kust van de Poolzee ophou- den geschoten hebben op schepen, welke burgers evacueerden. Gemeld wordt, dat twee dezer schepen verdwenen zijn. Een beroep op het Russische volk. Woensdagavond heeft de Finsche radio 'n beroep gedaan op het Russische volk. In de ze mededeeling werd gezegd: „Vertrouwt Uw leiders, die probeeren U te doen geloo- dat de Finnen oorlog met Sovjet-Rus- ven, land wenschen, niet. De Finnen vormen een vredelievende natie en wenschen in vrede te leven met hun buren. Uw vaders kunnen U verhalen van den heldhaftigen strijd der Fin nen tegen het Tsjaristische regiem, waarvan zij zich hebben bevrijd na een eeuw van vechten. Deze oorlog zal U geen vreugde en geen gemakkelijke overwinning brengen. De Finnen zullen vechten tot hun laatste druppel bloeds. Britsche vliegtuigen voor Finland. De bestelling militaire vliegtuigen en an der oorlogstuig door Finland wordt door den Britschen handel beschouwd als spoedorder Men verklaart te Londen, dat deze levering door de Britsche openbare meening met warmte wordt goedgekeurd. De herdenking der Finsche onafhankelijkheid Ter gelegenheid van de herdenking der Finsche onafhankelijkheid is in het minis terie van buitenlandsche zaken een ont vangst gehouden, waarbij vele Finnen en buitenlandsche persoonlijkheden aanwezig waren. Ook de Duitsche gezant was geko men. De president der republiek heeft een radiorede gehouden. Het omroepstation van Helsinki meldt, dat twee schepen met vluchtelingen, die uit ha vens in het uiterste N. kwamen en op weg waren naar Petsamo, vermist worden. De schepen zouden door Russisch scheeps- en landgeschut beschoten zijn. Studenten van Cambridge ver oordeelen het optreden van Rusland tegen Finland. De studenten van Cambridge hebben Woensdagavond een resolutie aangenomen waarin zij de „niet-uitgelokte brutale daad van agressie tegen de onafhankelijkheid van Finland" veroordeelen en uitdrukking ge ven aan hun sympathie met het Finsche volk. Italie en Finland De Italiaansche dagbladen blijven geheele kolommen wijden aan het Russisch-Fin sche conflict, waarbij zij ten zeerste lof uiten over de Finsche troepen. De studenten hebben in Reggio di Calabria, in Zuid- Italie een optocht gehouden door de straten waarbij zij riepen „Lang leve het heldhaf- tige Finland". Toegegeven wordt, dat op- drachten voor vijftig vliegtuigen, bombar- dements- en gevechtstoestellen uit Finland waren ontvangen voor den Sowjet-Russi schen aanval en deze orders zullen zoo spoedig mogelijk worden uitgevoerd. Roosevelt overlegt over steun voor de Finsche burgerbevolking President Roosevelt heeft geconfereerd met Jesse Jones, en Norman Davis, den voorzitter van het Roode Kruis, over plan nen voor mogelijke hulpverleening aan de Finsche burgerbevolking. Een der kwesties die besproken zijn, was de mogelijkheid om aan Finland overtollige Amerikaansche goe deren te leveren met behulp van leenings agentschappen der regeering. Soeritz zal Russische houding uiteenzetten. Gemeld wordt uit Geneve, dat Soeritz, de ambassadeur der Sovjet-Unie te Parijs, die de vergaderingen van Raad en Assemblee zal bijwonen, heden het woord zal voeren, Men denkt, dat hij het standpunt van Rus land tegenover den Volkenbond zal uiteen zetten. Was de Russische agressie beraamd? Op Russische officieren en onderofficieren die gesneuveld zijn zijn papieren bevonden welke het bewijs zouden leveren, dat de agressie tegen Finland voorbereid was. Zie eventueel Laatste Berichten. Rusaische wenschen tot sluiten van „een nonagresslepact als tusschen Rusland en de Baltische eilanden". Uit Moskou wordt gemeld: Roemenie zou een pact tot wederzijdschen bijstand met de U.R.S.S. moeten sluiten gelijk aan de pacten, die tot stand gekomen zijn tusschen dit land en de Baltische landen aldus het tijdschrift „Commu- nistische Internationale". Het tijdschrift voegt hieraan toe, dat Roemenie zou moeten afzien van de vorming van een neutraal Balkanblok. Het laatste nummer van het tijdschrift de „Communistische Internationale" schrijft: „De volkeren van Estland, Letland en Li- tauen weten, dat de verdragen met de Sov jet-Unie hen van den oorlog gered hebben en hun een veiligen waarborg hebben ge- geven van hun onafhankelijkheid tegen de imperialistische mogendheden". Voortgaan- de schrijft het orgaan: „De belangen der volkeren van Roemenie en hun vrije en vreedzame ontwikkeling zijn verbonden met de onmiddellijk afsluiting van een pact tot wederzijdschen bijstand met de U.S.S.R., gelijk aan de pacten, die door de Baltische landen zijn gesloten. Een blik op den bin- enlandschen politieken en economischen toestand van Roemenie geeft de overtuiging, dat de vriendschappelijkste betrekkingen met de Sovjet-Unie een vitale noodzakelijk- heid zijn". Het orgaan vervolgt: „In de geannexeer- de provincies de Boekowina, Transylvanie, de Dobroedsja en Bessarabie is een politiek van nationale onderdrukking en wreede uit- buiting der volksmassa's uitgevoerd door Roemenie". Het artikel verklaart, dat het de taak is an de Roemeensche communisten om te werken tegen „den imperialistischen oor log" en voor het zelfbeschikkingsrecht, dat zoo ver moet kunnen gaan, dat afscheiding van Roemenie mogelijk is. Roemenie zal zijn onafhankelijk heid verdedigen. Uit Boekarest wordt gemeld: Het agent- schap Rador verklaart: Er wordt hier de nadruk op gelegd, dat Roemenie, indien het zou worden aangevallen, zich zeer zeker zal verdedigen en zal vechten met zijn twee en een half millioen soldaten. De geheele be- volking van 20 millioen staat vastberaden achter zijn koning bij de voortzetting van deze politiek. Deze verklaring van Rador werd Woens dagavond gepubliceerd na het artikel in het nummer van de Communistische Interna tionale, waarin werd verklaard, dat de be langen van Roemenie de onmiddellijke af sluiting van een pact van wederzijdschen bijstand zouden vereischen. Er wordt even- wel aan toegevoegd, dat welingelichte krin gen niet geneigd zijn, het artikel in de com munistische Internationale te somber te be- zien, temeer daar men van meening is, dat de Komintern niet vereenzelvigd kan wor den met de Sovjetregeering. Er wordt uiteengezet, dat, zooals reeds bij verscheidene gelegenheden werd ver klaard, Roemenie nimmer agressieve bedoe- lingen heeft gehad noch zal hebben tegen ever een nabuurstaat, doch integendeel steeds gestreefd heeft naar vriendschappe- lijke betrekkingen met zijn buren. Grieksch stoomschip gezonken. Het Grieksche stoomschip Paralos (3934 ton), dat een lading Duitsche steenkolen aan boord had, is gister in de monding van de Theems gezonken. De eerste officier en twee machinisten zijn gedood en 22 andere leden der bemanning zijn in een havenstad aan land gebracht, waar tien hunner in een ziekenhuis ter verpleging moesten worden opgenomen. De Paralos, welke haar lading te Antwer- pen had ingenc.men, was op weg naar Pi raeus. Ongeveer een uur na het aanbreken van den dag stoomde het schip op naar de Duins, toen het of op een mijn is geloopen of werd getorpedeerd en doormidden brak. Tien leden der bemanning werden door het om vallen van schoorsteen en masten ge- wond. Een Britsch stoomschip heeft de over- levenden aan boord genomen. Zuidslavisch stoomschip in moei- lijkheden. Het Zuidslavisch stoomschip Drava (3500 ton) dat op weg was naar Haiti, heeft ge- seind, lek te zijn geslagen. Het schip vroeg onmiddellijke hulp. Het Nederlandsche stoomschip Flora begeeft zich ter assistentie. DE PRIX GONCOURT". Prix Goncourt" is gister toegekend aan Philippe Heriat voor zijn roman: Les enfants gates. De „Prix Jean Mores" is toegekend aan Andre Blanchard voor zijn boek „Entre our et nuit". Voorts is de „Prix de Grece" toegekend aan den dichter Maurice Pierre Boye voor zijn werk: Compagnons infideles. Tenslotte heeft Jean Malaquais voor zijn boek: „Javanais" de „Prix Thepraste Renau- dot" gekregen. DUITSCH MAILSCHIP BUITGEMAAKT. Uit Kaapstad wordt gemeld: Officieel wordt medegedeeld, dat Britsche oorlogs- schepen het Duitsche mailschip Ussukuma, metende 7834 ton, in het Zuiden van den At- lantischen Oceaan buitgemaakt hebben. De Ussukuma behoorde toe aan de Deutsche Ostafrika Linie. Het is het derde mailschip, dat voor Duitschland binnen tien dagen in hetzelfde gebied verloren gaat. De officieele mededeeling zegt, dat het schip uit Louren- co Marque:! was vertrokken 24 uur voor de oorlog uitbrak. Later arriveerde het in Bahia Blanca in Brazilie. Officieren en be manning zijn veilig aan boord van een Britsch schip. Ondanks de pogingen van de bemanning om het schip tot zinken te bren gen, zal het wellicht gered kunnen worden en als prijs naar een haven worden opge- bracht. DE TOESTAND AAN DE HONGAARSCH-POOLSCHE GRENS. Van de Oostenrijkscl.e grens meldt Havas, dat de toestand in Subkarpatisch Rusland na de aankomst der Russische troepen aan de Hongaarsche grens steeds meer gespannen wordt. De Sovjet.-Rus- sen schijnen propaganda voor een groot-Oekraine te maken. De zender te Lwow organiseert speciale uitzendin- gen voor de Oekrainers in Subkarpa tisch Rusland, waarin deze worden uan- gespoord in opstand te komen tegen de „witte bandieten van den afgevaardigde Brody", die de anti-communistische Russische strooming vertegenwoordigt, Leden van de „Sitsj" een paramilitaire Oekrainsche organisatie, die voorzien zijn van geweren en handgranaten van Sov' jet-Russische herkomst, vallen Hongaar sche gendarmes en zelfs militaire Jeta chementen aan. De haard der wanorde- lijkheden ligt in het noorden van Sub karpatisch Rusland. He Slowaaksche blad „Slovenska Slo- boda" meldt, dat de Hongaarsche auto riteiten verscheidene lichtingen reser- visten uit de Subkarpatische Oekraine hebben opgeroepen. Deze soldaten zou den naar de Hongaarsch-Russische grens gezonden zijn, terwijl de troepen uit het oude Hongarije naar de Oekraine gedi rigeerd zouden zijn. Te Moekagevo en Oezhorod zouden voortdurend troepen aankomen; de scholen zouden gesloten zijn. Bij een grensincident zouden 100 Hongaarsche soldaten gewond zijn. Se dertdien zou de Hongaarsch-Russische grens gesloten zijn. Al deze voor de Russen ongunstige berichten worden in Slowakije, welker pers door de Duitschers gecensureerd wordt, gepubliceerd. NEUTRALE SCHEPENIN CONTROLE- HAVENS. Het Britsche ministerie voor economische oorlogsvoering deelt mede, dat op 2 Decern ber zich tachtig neutrale schepen in de drie contrabandecontrolehavens van Engeland bevonden, waarvan 47 daar vier dagen of korter waren. GEHEIME ZITTING VAN HET HOOGERHUIS. Lord Stanhope heeft in het Hoogerhuis medegedeeld, dat de regeering accoord gaat met het houden van een geheime zitting ter behandeling van de wapenleveringen. De datum zal tusschen de partijen geregeld wor den en zijn: volgende week Dinsdag of Donderdag. Noorsch schip op Noordzee gezonken. Gemeld wordt, dat het Noorsche stoom schip Trimula (1024 ton) Maandagmiddag na een ontploffing op de Noordzee is gezon ken. Het schip is in twee minuten gezonken. Acht leden der bemanning worden vermist. Men vreest dat zij zijn omgekomen. De ove- rige zeven leden der bemanning werden door een Deensch schip opgepikt. Vijftien leden der bemanning van Ovetoft gered. De 15 leden der bemanning van het Deen- sche s.s. Ovetoft, dat Zondag op de Noord zee op een mijn is geloopen, zijn door een Zweedsch stoomschip opgepikt.. Zooals reeds gemeld, zijn 6 leden der be manning verdronken. Deensch schip op mijn geloopen. Het 3500 ton metende Deensche s.r. „Ove- toft" is Zondag op de Noordzee op een mijn geloopen en gezonken. Zes opvarenden zijn omgekomen, de 15 geredden zijn naar een Scandinavische haven gebracht. Egelsch s.s. vermist. Het s.s. .Huntsman", metende 8196 ton wordt vermist. Men neemt aan, dat het ver loren is gegaan. HET FRANSCHE LEGERBERICHT. Het gisteravond uitgegeven legerbericht luidt als volgt: „Geen enkele gebeurtenis van belang. Activiteit van onze patrouilles." BEVOLKINGSRUIL IN POLEN. De Berlijnsche correspondent van de „Neue Ziiricher Zeitung" meldt, dat zich gister een Sovjet-Russische commissie naar Krakau heeft begeven, ori\ met de Duitsche autori- teiten te onderhandelen over den uittocht der Duitsche minderheid in het door de Rus sen bezette gebied van Polen en het vertrek der Oekrainsche en Wit-Russische minder- heden uit het door de Duitschers bezette ge bied. De gouverneur-generaal, dr. Frank, heeft een circulaire uitgevaardigd, waarin hij zijn ondergeschikten opdraagt den Rus- sischen gedelegeerden zooveel mogelijk hulp te verleenen. Volgens den correspondent kunnen de onderhandelingen betrekking hebben op de provincie Loeblin, waar 63.000 Oekrainers en 15.000 Wit-Russen wonen en op een deel van Galicie, tot aan de San, waar ongeveer 100.000 Oekrainers gevestigd zijn. In antwoord op een vraag betreffende de recente gebeurtenissen in Tsjecho-Slowa- kije heeft de Britsche ondersecretaris voor buitenlandsche zaken, Butler, ge- antwoord, dat de rechtstreeksche bronnen van berichtgeving beperkt zijn, maar dat de minister van buitenlandsche zaken geen reden had om te twijfelen aan de hoofdzakelijke juistheid van de berichten, die koitelings in de pers verschenen zijn betreffende de maatregelen toi onderdruk king, die door dc Duitsche autoriteiten in Praag zijn genomen. De regeering beschikt niet over het juiste aantal der Tsjechen, die doodgeschoten- en in concentratiekam- pen opgesloten zijn. VERKENNINGSVLUCHT DER LUCHT MACHT BOVEN NOORDWEST- DUITSCHLAND. Het Britsche ministerie van luchtvaart maakt bekend: vliegtuigen der Koninklij- ke luchtmacht hebben gisteravond met succes boven Noord-Duitschland gevlogen. Er is geen waarheid in de Duitsche ver- klaringen, dat Britsche vliegtuigen boven Denemarken hebben gevlogen. BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DE OOSTFRIESCHE EILANDEN EN ELEESWIJK-HOLSTEIN. Britsche vliegtuigen hebben gisteravond boven de Oostfriesche eilanden en Slees- wijk-Holstein gevlogen. De luchtdoelartil- lerie is op tal van plaatsen, op de eilanden en langs de kust, in actie gekomen en heeft de Engelschen gedwongen koers te zetten naar het noorden. De vijand, aldus het D. N. B., vloog, naar op ondubbelzinnige wijze is vast- gesteld, ten noorden van Flensburg Deensch souverein gebied binnen en zette daarmede de reeks neutralitei sschendin- gen zonder scruplus voort. Boven Duitsch rechtsgvbied werden geen bommen uitge- worpen. ITALIE EN DE INTERNATIONALE TOESTAND. Voor de Italiaansche radio werd gister gezegd, dat .de houding van de Italiaan sche regeering beoogt een uitbreiding van het Europeesche conflict te voorkomen, zonder af te zien van de gerechtvaardigde eischen van Italie en zijn positie als groote Middellandsche zeemogendheid. SECRETARIS VAN CONSUL-GENERAAL VAN DUITSCHLAND VERMOORD? Walter Engleberg, secretaris van den consul-generaal van Duitschland Borchers is gister in zijn woning te Brooklyn dood aangetroffen. Zijn schedel was ingeslagen. Toen de politie in de woning aankwam, brandden alle lichten. Er waren duidelijke sporen van een gevecht. De politie ver klaart, dat Engleberg, een lid der NSDAP, zestien maanden geleden in de Vereenigde Staten is aangekomen. Volgens het rapport van een dokter werd Engleberg in zijn slaap gedood. Hij was reeds 24 uur dood, toen men het gebeurde ontdekte. Rechercheurs zoeken naar den man, die tot onlangs met Engleberg heeft samengewoond. BELGISCHE WERKLIEDENPARTIJ VEROORDEELT DEN RUSSISCHEN AANVAL. In haar vergadering van gister heeft de Belgische werkliedenpartij een motie aan genomen, waarin zij verklaart veront- waardigd te zijn over den aanval der Sovjet-Unie op Finland. De motie zegt ver- der, dat Rusland, door het terrein der slachtingen te vergrootingen, eens te meer het socialistische ideaal heeft verraden. De minister van buitenlandsche zaken, Spaak, nam aan de besprekingen deel. VERKLARING VAN AMBASSADEUR KENNEDY. De ambassadeur der Vereenigde Staten te Londen, Kennedy, heeft tegenover de Amerikaansche journalisten verklaard. te zijn overgekomen om zijn „familie te be- zoeken en het departement van staten mededeelingen te doen over den toestand, welke niet geschikt zijn om per kabel te worden overgebracht." GERUCHTEN OVER WIJZIGING IN DE ZWEEDSCHE REGEERING. Nog steeds doen geruchten de ronde over een wijziging in het Zweedsche kabi- net. Minister-president Hansson heeft be vestigd, dat besprekingen zijn gevoerd met de leiders van de politieke partijen. Alge- meen wordt aangenomen, dat Sandler niet in het nieuwe ministerie zal werden opge nomen. De bladen hebben een oproep gepubli ceerd onderteekend door een aantal lei— dende bisschoppen, professoren, bankiers, zakenlieden en industrieelen, en anderen, waarin wordt gezegd, dat de houding, welke Zweden thans aanneemt, beslissend zal zijn voor zijn toekomstig lot. De onder- teekenaars sporen aan Finland te hulp te komen. HANDELSBESPREKINGEN TE BRUSSEL. De economische onderhandelingen, welke eenige weken geleden te Brussel zijn aan- gevangen tusschen Belgie en Frankrijk zou den in de laatste dagen aanmerkelijken voortgang hebben gekregen. Twee Engel sche gedelegeerden zouden nu eveneens aan de onderhandelingen deelnemen, zoodat het mogelijk zou zijn te Parijs een algemeene overeenkomst tusschen de vertegenwoordi- gers der drie landen te parafeeren. De definitieve onderteekening zou over enkele dagen kunnen geschieden. Indien deze veronderstelling juist zou zijn, zou het mogelijk zijn een geleidelijke uitbreiding van beperkte overeenkomsten inzake bepaalde producten onder oogen te zien, zooals bij het begin der vijandelijkheden reeds in beginsal besloten werd Fransche mineralen uit te wisselen tegen Belgischen steenkool. VLIEGTUIGONGELUK EISCHT 14 DOODEN. Bij Lucques (Italie) heeft zich een ernstig vliegongeluk voorgedaan, waarbij 14 per- sonen om het leven zijn gekomen. Drie bom- bardementsvliegtuigen, welke van Miliaan op weg waren naar Rome, zijn in de buurt van Lucques verongelukt. Van de in het ge- heel 18 personen tellende bemanningen der vliegtuigen konden 5 met hun valschermen. behouden dalen. De 13 andere werden op slag gedood. De oorzaken van het ongeluk zijn niet bekend. Een der vliegtuigen heeft in zijn val een boer gedood. DUITSCHE GELEERDEN AANVAARDEN GEEN NOBELPRIJS. De beide Duitsche geleerden, professor Butenandt en professor Kuhn, die den nobel- prijs voor scheikunde hebben gewonnen, hebben medegedeeld, dat zij tengevolge van het Duitsche verbod, geen nobelprijs kunnen aanvaarden.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 7