De Russische aomval op Finland. Leege reddingssloep van de Sliedrecht aangespoeld. Ernstig spoorwegongeluk voorkomen. Treinen stopten op 400 M. van elkaar. Opschorting ontslag van dienstplichtigen. GEMENGD NIEUWS. TWEEDE BLAD Bij de reederij Phs. van Ommeren te Rotterdam is bericht ontvangen, dat op de westkust van een der He- brideneilanden, voor de kust van Schotland, de tweede reddingboot van het getorpedeerde Nederland- sche m.s. „Sliedrecht" is aange spoeld. Er bevond zich geen intrus ting meer in de sloep, noch eenige andere aanduiding, die zekerheid kan geven omtrent het lot der ver- misten. De mogelijkheid wordt dan ook nog steeds niet uitgesloten geacht, dat zij door een passeerend schip zouden zijn opgenomen. Door de oplettendheid van de beide machinisten van de treinen LeeuwardenGroningen en Gro- ningenLeeuwarden is gisteravond op deze route, welke over de ge- heele baan enkel spoor heeft, een ernstig spoorwegongeluk voorko men. De sneltrein, die om 16.50 uur uit Leeu warden naar Groningen was vertrokken, arriveerde negen minuten later aan het sta tion Hardegarijp. De stationschef en ver- moedelijk ook de hoofdconducteur lie- ten door een misverstand den trein van hier vertrekken nog voordat de lokaaltrein uit Groningen, die hier moet wisselen, deze halte had bereikt. Nadat de Leeuwarder trein door een wis- sel, die op veilig stond, voor den binnenko- menden trein uit Veenwouden, was gere- den, bemerkte de haltechef zijn fout. Hij rachtte door roepen en fluiten de aandacht van de treinpassagiers te trekken, doch hoe- wel de inzittenden van den trein begrepen, dat er iets bijzonders aan de hand was. durfden zij toch niet aan de noodrem te trekken. Twee K.M. van het station Harde garijp bemerkte de machinist, dat uit de richting Veenwouden de trein uit Groningen naderde. Hij remde uit alle macht en reed in de richting Hardegarijp terug. Gelukkig had ook de machinist van den trein uit Groningen be- merkt, welk gevaar dreigde, zoodat ook hij remde. De afstand tusschen beide treinen bedroeg op dat oogenblik vier tot vijfhonderd meter. Nadat de sneltrein uit Leeuwarden aan de halte Hardegarijp was teruggekeerd, kon de trein uit Veenwouden de reis voortzetten. De trein uit Leeuwarden kwam met 45 mi nuten vertraging aan het station te Gronin gen aan. Vervolg van pag. 1 (hoofdblad). In verband met de bijzondere omstandig- heden van de oorlogvoering in bosschen kun- nen de Russen weinig gebruik maken van hun overweldigende sterkte in de lucht. Daarentegen lijkt het machinepistool, dat door de Finnen is uitgevonden, buitenge- woon nuttig. De Finsche troepen nog te Petsamo. Men blijft te Helsinki verzekeren, dat de Finsche troepen de aan de Noordelijke IJszee gelegen haven Petsamo nog steeds bezet houden. De vermaarde nikkelmijnen be- vinden zich op 25 kilometer vjan de kust en zestig kilometer van de Russische grens. Tot dusver zijn zij niet rechtstreeks bedreigd Gistermorgen werd uit Petsamo vernomen, dat de arbeiders die werken aan den bouw eener electrische centrale te Patsjoki, welke de nikkelmijnen van stroom moet voorzien, nog steeds aan het werk zijn. De krijgsverrichtingen in Finland. Zware mist heeft optreden van de Rus sische zoowel als de Finsche luchtmacht gisteT verhinderd. Gemeld wordt, dat Rus sische oorlogsschepen gister naar Finsche oorlogsbodems hebben gezocht buiten de Zweedsche kust. Uit Haparanda is gemeld, dat een veldslag, die de bloedigste genoemd wordt, welke nog is voorgekomen, woedt in de nabijheid van Petsamo. Geraamd wordt, dat de Russen 7.000 man in het veld hebben gebracht, toen de slag begon en reeds 2.000 man hebben ver- loren. Gemeld wordt, dat de Finnen strijden met een tcoude, methodische razernij. Spaansche steun voor Finsche Roode Kruis. Het Spaansche Roode Kruis zal de Fin sche zusterorganisatie naar vermogen steun verleenen. Men is voornemen ambulance, materiaal en technisch personeel te zenden. Het Finsche gezantschap te Moskou. Het uit 26 personen bestaande personeel der Finsche legatie begaf zich gisteravond over R'ga, Duitschland en Kopenhagen naar Finland. Uit verschillende bronnen ver- neemt men, dat de Duitsche ambassade den vertegenwoordigers van onderscheideno kleine stat-en heeft doen weten, dat de Sov- jet-Unie hun aanwezigheid op het station bij het vertrek der Finnen als een demon- stratie tegen Moskou zou beschouwen. Brltsche vllegtuigen voer Finland. Te Stockholm wordt gemeld, dat Finland honderd Spitfire gevechtstoestellen in En- geland besteld heeft. Zweedsche bijstand voor Finland. De collecte, die in Zweden gehouden is voor een oorlogshospitaal in Finland, heett reeds 200.000 kronen opgelevcrd, welk be- drag voldoende is voor inrichting van het hospitaal en voor de loopende kosten gedu- rende drie maanden. Er is reeds een lijst van personeel opgesteld. Generaal Laidoner in Moskou. De opperbevelhebber van het Estlandsche leger, generaal Laidoner, is gistermorgen in Moskou aangekomen, waar hij met alle eer ontvangen werd. De Duitsche ambassadeur te Moskou heeft, als deken van het diplomatieke corps, met succes zijn invloed aangewend bij de Rus SOVJETRUSSISCHE GEZANT OVER- HANDIGT ZIJN GELOOFSBRIEVEN IN HONGARIJE. De rijksregent van Hongarije, admiraal Horthy, heeft gister den nieuwen Sovjet- Russischen gezant te Boedapest, Charanof, ontvangen, die hem zijn geloofsbrieven heeft overhandigd. Uit Bern wordt gemeld, dat Charanof en zijn medewerkers reeds eenige dagen te Boedapest waren, doch dat dit niet be- kend werd gemaakt, omdat de stemming in Hongarije tengevolge van den inval in Finland sterk anti-Sovjet-Russisch was. De Basler Nachrichten deelden mede, dat vermoedelijk binnenkort tusschen HERVATTING VAN AUTOVERKEER IN ITALIE. Morgen zal in geheel Italie het verkeer met auto's en motarrijwielen hervat wor- den, hetwelk sinds September j.l. ver- boden was. Deze voertuigen kunnen voortaan rekenen op een hoeveelheid benzine van dertig en twaalf liter resp. per maand. Meer dan 450.000 motorvoer- tuigen zullen dus met ingang van morgen weer op de Italiaansche wegen rijden. sische autoriteiten, opdat de leden der Fin- Hongarije en de Sovjet-Unie besprekingen TURFHANDELAAR BEKNELD GERAAKT EN OVERLEDEN. Gistermiddag is de 55-jarige turfhande- lear G. Wanningen bij het afladen van een vracht turf nabij Almelo bekneld geraakt tusschen een vrachtauto en een aanhangwa- gen. De man werd hierbij zoo ernstig ge- wond, dat hij kort na het ongeluk overleed. Over het wetsontwerp tot opschorting van ontslag van dienstplichtigen schrijft de mi nister van defensie in een nota naar aan- leiding van het verslag aan de Tweede K.a- mer o.m.: Zooais in het verslag reeds in het licht is gesteld, heeft de opschorting van ontslag in het algemeen geen betrekking op gemobili- seerden. Onder de personen, die bij de op schorting betrokken zijn, zijn alleen een zeker aantal in werkelijken dienst, namelijk voor zoover zij den rang van officier beklee- den of langdurig uitstel van eerste oefening hebben genoten. De vraag omtrent de wen- schelijkheid van het vervangen van ouderen door jongeren zal daarom in dit verband buiten beschouwing kunnen blijven. De door sommige leden gestelde vraag, of het geen aanbeveling zou verdienen, het ontslag slechts voor 6en jaar op te schorten, meent de minister ontkennend te moeten beantwoorden, te meer, omdat het hier voornamelijk neerkomt op het in reserve houden van een lichting, waarvan niet dan in uitersten nood gebruik zal worden ge maakt. Ook verdient het aandacht, dat het ontslag volgens art. 45, eerste lid, der dienst- plichtwet niet langer wordt opgeschort dan de buitengewone omstandigheden duren. Eindigen deze omstandigheden binnen een jaar, dan dient ook de opschorting binnen een jaar een einde te nemen. DE INKRIMPING DER BLOEM- BOLLENTEELT. Teeltvergunning voor tuinbouw- producten bepleit. Het Tweede Kamerlid den heer Wijnkoop (c.p.n.) heeft aan den minister van econo- mische zaken de volgende vraag gesteld: Wil de minister het daarheen leiden, dat aan de telers van bloembollen, die ingevol- ge de door den minister bevolen maatrege- len 50 pCt. op hun bloembollenvergunning moeten bekrimpen, en zoodoende dus gron- den vrij krijgen, op deze vrij gekomen gron- den tuinbouwteeltvergunning en vergun ning tot het telen van zaaizaad worde ver- leend? OPWEKKING TOT DIENSTWEIGERING. De marechauss£e te Emmer-Compas cuum heeft voor den officier van justitie te Assen geleid J. de H., propagandist te Amsterdam, als verdacht van opruii'ng tot dienstweigering en beleediging van H. M. de Koningin op een openbare ver gadering, die op 29 October j.l. in cafe Hutting te Emmer-Compascuum is ge houden. Na verhoor is hij in arrest ge steld. DREIGEND CONFLICT OPGELOST. Gisteravond hebben de Haagsche bonden van bakkersgezellen vergaderd en besloten het voorstel van den rijksbemiddelaar, prof Josephus Jitta, te aanvaarden, waardoor het conflict in het Haagsche bakkersbedrijf, is voorkomen. DE INBRAAK IN DEN JUWELIERS- WINKEL. Steeds meer aanwijzingen tegen de verdachten. De beide Italianen, dje in verband met den diefstal bij de firma Bonnewits te Rot terdam zijn gearresteerd, zijn gister ter be- schikking van den officier van justitie ge steld. Uit het voortgezet onderzoek zijn steeds meer bezwarende omstandigheden naar vo- ren gekomen. Met betrekking tot de bewe- ring van den Italiaan A. C., dat hij Zater dag 2 December alleen twee horloges van een onbekenden vreemdeling zou hebben ontvangen, is komen vast te staan, dat de Italianen Vrijdag reeds in het bezit waren niet alleen van de gestolen horloges, maar ook van den gestolen ring, welke sieraden toen door beide mannen in de stad te koop zijn aangeboden. De Italiaan V. G., die aanvankelijk zeide in het geheel niets te weten, is dus niet zoo onschuldig als hij zich voordeed. Het on derzoek naar dezen ring, een platina-hee- renring met kostbaren briljant, wordt voort gezet. Uit de inmiddels uit het buitenland ver- kregen inlichtingen is komen vast te staan, dat beide personen zich zoowel in Belgie als in Frankrijk aan vermogensdelicten hebben schuldig gemaaakt en als intemationale misdadigers bekend staan. Kind verdronken. - Gister en is het an- derhalfjarig zoontje van den landbouwer Smit te Middachten in een sloot geraakt en verdronken. Tijdig teruggevonden. - De Litausch- Amerikaansche emigrante, France Kasukaitis die tijdens de reis van de grens naar Rot terdam haar taschje, Waarin o.a. een pas poort zat, heeft gisteren, dank zij de publi- caties in de pers, haar bezittingen terug- gekregen. Het taschje is te Eindhoven bij de spoorwegen gedeponeerd, waarop de politie aldaar van den vondst in kennis werd ge steld. Op verzoek van de Rotterdamsche politie is het taschje met zijn waardevollen inhoud, per expresse naar Rotterdam ge- stuurd, zoodat het nu op tijd, aan de geluk kige dame kon worden teruggegeven. Van- nacht is de „Veendam", waarop zij zich wilde inschepen, naar Amerika vertrokken. Mond- en klauwzeer. - In de week 26 Nov. t.m. 2 December 1939 zijn tengevolge van het mond- en klauwzeer 14 runderen 38 kalveren, 15 varkens en biggen bezwe ken. De boterheffing. - Het bedrag van de heffing en steunuitkeering op boter is, be- houdens tusschentijdsche wijziging voor de week van 7 tot 14 December vastgesteld op 80 cent per kg (onveranderd). Boternoteering. - De commissienotee ring voor Nederlandsche boter is heden vast gesteld op 80 cent per kg (onveranderd). sche legatie zonder moeilijkheden uit Rus land konden vertrekken. De Sovjet-bladen zetten inmiddels hun anti-Finsche campagne voort. Studentenbetooging te Brussel. Studenten van de Vrije universiteit te Brussel hebben gister voor het Finsche ge zantschap gedemonstreerd. Zij riepen „Leve Finland, weg met Moskou". Zij werden door de politie verspreid. De zitting van de Volkenbonds- vergadering. De telegrafische mededeeling van den secretaris-generaal van den Volkenbond aan de staten-leden van den bond verduidelijkt, dat de agenda van de twintigste Assemblee op Maandag a.s. onder voorbehoud van be- vestiging door de Assemblee zelve, de vol gende punten zal behelsen: Het beroep van Finland, verkiezing van raadsleden en eventueel van rechters voor het intemationale hof in Den Haag, rapport van de speciale commissie voor de samen- werking ten behoeve van economische za ken, en tenslotte stemming over de begroo- ting. Voorts wordt vernomen, dat wanneer vcl- kenbondsraad- en vergadering besluiten over te gaan tot benoeming van rechters in bet Haagsche hof, Spanje met dit doel een dele- gatie naar Geneve zal zenden. Sancties tegen Rusland? De diplomatieke correspondent van de Daily Telegraph zegt, dat Groot-Britannie, naar hij heeft vernomen de voorstellen, welke naar verwacht wordt tijdens het weekeinde te Geneve zullen ter sprake ko men, met betrekking tot het toepassen van sancties tegen Rusland, zal steunen. Fin land heeft geen beroep gedaan op hulp op grond van het artikel van het Volkenbonds- handvest, dat slaat op sancties tegen den agressor. Interview van woordvoerder van Finsch ministerie met Reuter. Een vertegenwoordiger van het Finsche ministerie van buitenlandsche zaken heeft een onderhoud toegestaan aan den correspon dent van Reuter te Helsinki. In dit interview heeft hij een hartstochtelijk beroep op de wereld gedaan. Hij zeide o.m. dat van alle zijden sympathiebetuigingen worden ontvan gen, doch dat men van 'n klein land als Fin land met 3 millioen zielen niet kan ver- wachten, dat het immer stand kan houden tegen Rusland met zijn 180 millioen. Fin land vecht wanhopig voor zijn leven, een leven, dat nog verscheidene maanden, mo- gelijk verscheidene jaren kan duren. De groote Russische beer zit evenwel den kleinen Finschen hond achterna en hoewel de hond kan ontsnappen voor een oogenblik, moet de beer tenslotte winnen. Er moeten wa- pens en mannen worden gegeven en spoedig gegeven. Na een beroep op Denemarken, Zweden en Noorwegen heeft hij gezegd, dat groote mogendheden zooais Groot-Britannie en Frankrijk die wapenen en bloed hunner burgers hebben gegeven voor Polen, niets kunnen doen voor Finland. De woordvoer der voegde hieraan toe: het is thans aan de wereld Finland meer te geven dan sym- pathie, tenzij zij deze dappere kleine natie verpletterd wenscht te zien. Finland is trotsch, doch niet te trotsch om toe te ge ven, dat 't het niet voor altijd zal kunnen uithouden zonder hulp en hoopt dat de na- ties der wereld niet zullen toezien hoe het vemietigd wordt en zijn burgers uitge- moord. Betoogingen ten gunste van Finland. Gisteravond hebben Hongaarsche studen ten betoogd voor de Finsche legatie te Boe dapest. De leider van de betoogers hield een toe- spraak, waarin hij de sympathie voor Fin land betuigde. De Finsche gezant dankte voor deze be- tuiging van vriendschap, waarna de betoo gers het Finsche en het Hongaarsche volks- lied zongen. Hierna gingen zij naar de Italiaansche legatie, waar zij sympathie betuigden voor den Duce. De sympathie met Finland in Spanje De Spaansche ministerraad heeft zijn sym pathie met Finland betuigd. Na de vergadering van den ministerraad is een nota gepubliceerd, waarin wordt ge zegd, dat de regeering met aandacht den in- ternationalen politieken toestand volgt, waarvan de emst een hoogtepunt heeft be reikt. De barbaarsche inval van de Russen in Finland is een van de natuurlijke gevol- gen van het belachelijke probleem, waar voor alle landen zich gesteld zagen bij het begin van de vijandelijkheden. Spanje, dat als geen ander land heeft gestreden tegen de Aziatische barbarij, betuigt zijn diepe sym pathie voor Finland in dit heldhaftige ei moeilijke uur. Spaansche officieren willen Finland helpen. Talrijke jonge gedemobi'.iseerde groepen van het Spaansche leger hebben aan de autoriteiten toestemming verzocht dienst te zullen worden geopend over, een econo mische overeenkomst en een regeling van het grensverkeer. DE BEVOLKINGSRUIL IN POLEN. Van deskundige Duitsche zijde worden mededeelingen gedaan over de gevolgen der overeenkomst, die Rusland en Duitschland voor den bevolkingsruil in het bezette Polen hebben gesloten. De ruil zal betrekking hebben op ongeveer 100.000 Duitschers, van wie 60.000 in Wolhynie en de andere in het Russische belangengebied in Galicie, Bialystok en aan de Narew. Deze Duitschers zijn vrij- wel uitsluitend boeren, handwerkers en kleine kooplieden. De moeilijkheden zijn grooter dan bij de verhuizing der Duitschers in de rand- staten, daar hier geen eigen organisatie bestaat. Er bestaan ook verkeersbezwaren. TWAALF DOODEN BIJ EEN AUTO-ONGELUK. Tusschen Arak en Kum in Midden- Iran is een sterk overladen vrachtauto, waarvan de chauffeur tegen de voor- schriften in 22 passagiers op kisten en balen had meegenomen, over den kop ge stagen. Twaalf personen kwamen hierbij om het leven. De tien anderen werden zwaar gewond. TURKSCHE PRESIDENT WIJZIGT ZIJN PLANNEN. Het radiostation Rome heeft medege- deeld, dat de president der Turksche republiek, Inonoe, plotseling wijziging in zijn plannen voor een reis door Zuid- Turkije heeft gebracht en onverwijld naar Erzeroem vertrokken is. Erzeroem is een belangrijk militair centrum, onge veer 250 kilometer ten oosten van de Russische grens. POLEN VERTEGENWOORDIGD IN DE VOLKENBONDS VERGADERING. Vernomen wordt, dat Polen in de bij - eenkomst van de Volkenbondsvergadering vertegenwoordigd zal zijn door Gralinski, den onderstaatssecretaris van buitenland sche zaken, die zal worden bijgestaan door Strakacz, die kortelings benoemd is tot permanent gedelegeerde bij den Volken bond. AMERIKA EN HET EMBARGO OP DEN DUITSCHEN EXPORT. In een persconferentie heeft Hull ver- klaard, dat hij verwachtte, dat een bood- schap zou worden gezonden aan de Brit- sche regeering, waarin het standpunt van de Vereenigde Staten wordt omschreven ten aanzien van de Engelsche blokkade van Duitschland. ENGELAND KOOPT ZUID-AFRIKAANSCHE WOL. De Zuid-Afrikaansche minister van landbouw, Viljoen, heeft medegedeeld, dat een overeenkomst tot stand is geko men, waarbij Engeland zich bereid ver- klaart het grootste deel van de Zuid- Afrikaansche wolproductie te koopen. DUITSCHLAND EN TURKIJE. Uit Istanboel wordt gemeld: Baron von Lersner, de laatste Duitsche afgezant naar Turkije, is sedert zijn aankomst, vier dagen geleden, hard aan het werk geweest om voor Duitschland het vertrouwen der Turken te herwinnen, aldus melden tele- grammen uit Ankara. Von Lersner, die zich „vertegenwoordiger van de Deutsch- Orient-Verein noemt, verklaart, dat zijn taak er in bestaat de Turksch-Duitsche cultureele, sociale en economische betrek- kingen te bevorderen. Gisteren bevatten de Turksche dagbla- den artikelen, waarin felle aanvallen worden ondernomen op de Duitsche diplomaten, die in Turkije geaccrediteerd zijn en die zij verantwoordelijk achten voor de wijde verspreiding, twee dagen geleden, van de Turksche vertaling van den bitteren aanval der Prawda op de Turksche pers. In het nummer van gister van de Yenisabah vraagt de Turksche afgevaardigde Hoessein Djahib welke stappen de Turksche autoriteiten nemen om de uitbreiding van de Duitsche propa ganda tegen te gaan. DE BIJEENKOMST DER NOORSCHE MINISTERS. In het communique, vanavond door het Deensche ministerie van buitenlandsche zaken over de conferentie der Noordsche ministers uitgegeven, wordt onder meer gezegd: „De ministers hebben de vraag- stukken, voortvloeiende uit Finlands beroep op den Volkenbond, besproken en zijn overeengekomen alles in het werk te stellen om onderhandelingen tusschen de Sovjet-Unie en Finland te bewerken. Zij hebben ook gesproken over de gevolgen, die de Finsche oorlog op den algemeenen toestand zou kunnen hebben. Tenslotte bestudeerden zij aangelegenheden en bijzonderheden ten aanzien van de bedrij- vigheid van den Volkenbond", ITALIE EN HET VATICAAN. Ter gelegenheid van de overhandiging zijner geloofsbrieven aan den paus, heeft de Italiaansche ambassadeur, Alfieri, een toespraak gehouden, waarin hij verklaar- de, dat zijn taak thans van des te meer belang is, aangezien Italie, zooais de paus in zijn onlangs verschenen encycliek verkondigd heeft, thans, dank zij het verdrag van Lateranen, een eereplaats onder de bij den H. Stoel vertegenwoor- digde landen inneemt. Alfieri zeide, een waakzame en trouwe hoeder te zullen zijn van de door het concordaat herstelde eenheid. Hierop antwoordde de paus: De in- stemming van den nieuwen ambassadeur met de grondbeginselen van de jongste encycliek versterken mij in het vertrou wen, dat mijn verdere pogingen voor den vrede in gerechtigheid, bij het Italiaan sche volk steeds volledigen weerklank zullen vinden. Tot dusver is het Italiaan sche volk gelukkig voor den oorlog ge- spaard geworden. Het verkeert dus in de gunstige positie, te kunnen bijdragen tot de verwezenlijking van het herstel van een werkelijken vrede, gebaseerd op de vreedzame beginselen van gerechtigheid en menschelijkheid. HET BEZOEK VAN DEN ENGELSCHEN KONING AAN FRANKRIJK. Ontmoeting met den Franschen president. De correspondent van Reuter bij de Britsche troepen, ergens in Frankrijk, meldt, dat een historische ontmoeting plaats gevonden heeft in een Fransche provinciestad achter de fronUinie, toen de staatshoofden van Groot-Britannie en Frankrijk elkander de hand drukten. De koning had den president uitgenoo- digd voor deze ontmoeting. De koning, de president, Daladier, de Britsche opper bevelhebber Gort, de hertog van Glou cester en andere hooggeplaatste Fransche en Engelsche officieren zaten aan een noenmaal aan, waar hartelijke toespraken werden uitgewisseld. DE MOORD OP ENGELBERG. Engelberg, de secretaris van den consul- generaal van Duitschland, die te zijnen huize in Brooklyn werd vermoord, was een spion in dienst van den Duitschen generalen staf. De dokter, die belast was met de lijkschou- wing, heeft deze sensationeele onthulling gedaan. Hoover, de leider van de G-men, is ter plaatse aangekomen. De politie heeft het radiotoestel, dat in het huis van Engelberg is gevonden, verzegeld. DE SENAAT BIJEENGEROEPEN TEGEN 19 DECEMBER. De Italiaansche senaat is tegen 19 Decem ber in plenaire zitting bijeengeroepen. DE STRIJD IN HET NOORDEN. Volgens de laatste berichten uit Helsinki is slag geleverd ten noordoosten van Keme- faervi, 3000 Sovjet-Russen zouden terugge- dreven zijn. De departementen van de Finsche regee ring werken nog te Helsinki, zij maken ge bruik van geheime adressen en wisselen voortdurend van telefoonnumrner teneinde mogelijke spionnen op een dwaalspoor te leiden. De ministerraad en het parlement komen dagelijks op geheimgehouden plaat- sen bijeen. In geheel Finland zijn thans de evacuatiemaatregelen vrij we] voltooid, on geveer een kwart van de bevolking heeft zijn woonplaats verlaten. mogen nemen in het Finsche leger. Onder deze vrijwilligers bevinden zich tal van vlieger-officieren. Wanneer de toestemming wordt verleend, zullen naar schatting verscheidene honder- den officieren dienst nemen bij het Finsche leger. (Zie ver der laatste berichten), MANIFEST VAN NATIONALEN RAAD VAN DEN ARBEID. De nationale raad van den arbeid in En geland heeft Donderdagavond een manifest uitgegeven over Finland, waarin o.m. wordt gezegd: „Het Britsche vakverbond en de arbeidersbeweging zien met innige afschuw en verontwaardiging naar den niet-uitgelok- ten aanval van de Sovjet-regeering op den kleinen staat, waarmede het een niet-aan- valspact heeft gesloten. Det Sovjet-regeering heeft niet alleen haar eigen verdragsverplichtingen jegens Finland geschonden, doch heeft ook ernaar ge- streefd zich door wapengeweld te verzekeren van het bezit van strategische bases op Finsch grendgebied hetgeen een bedreiging zou zijn van de vrijheid, veiligheid van an dere staten aan de Oostzee, en schijnt thans met geweld Finland te willen inlijven bij de Sovjet -Unie. Het Sovjet-imperialisme, aldus vervolgt het manifest, blijkt dus dezelfde methoden te gebruiken als het nationaal-socialistisch regiem, waartegen de Britsche arbeiders- klasse thans eensgezind in oorlog Is. DUITSCH STOOMSCHIP BEGIN DECEMBER UIT BAHIA BLANCA VERTROKKEN. Uit Buenos Aires wordt gemeld: Het Duit sche s.s. Ussukuma, dat eind October, ten einde een Britschen kruiser te ontloopen, de haven van Bahia Blanca was binnenge- vlucht, heeft begin December dezen haven in het geheim verlaten.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 7