HEUMATIEK De beteekenis van het luchtwapen Luchtaanvdllen! Schepen, die niet wederkeeren DE OORLOG IN DE LUCHT. PAS OP Er is een\Jl in de maand de van DE VERGADERING VAN DEN GROOTEN FASCISTISCHEN RAAD. DE ENGELSCHE HANDEL MET DE NEUTRALEN. VERVOER VAN GOEDEREN VOOR NEDERLAND EN BELGIE VIA DUITSCHLAND. Het verschil tusschen de Duitsche en Fransche vliegtuigen. 6e«chermt U tegen de gevolgen van Gij neemt voorzorgen tegen brand, ziekte en natuurrampen. Waarom dan niet tegen het zooveel ernstiger gevaar uit da lucht? Doe het nog I TWEEDE BLAD Duitsche vliegtuigen bij de Firth of Forth. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede: Acht vijandelyke vliegtuigen zijn gis- termiddag de kust genaderd in het gebied van de Firth of Forth. Gevechtstoestellen van de Royal Air Force stegen op om ze te vangen en omstreeks kwart voor een kregen zij contact. De vijand werd wegge- dreven en er werd waargenomen, dat een van zijn vliegtuigen getroffen werd. Er zijn geen bommen neergeworpen en toen de aanvallers verdwenen waren, werd het signaal „alles veilig" gegeven. Het was toen ongeveer een half uur later. Naar het Britsche ministerie van lucht vaart mededeelt, hebben gevechtsvlieg- tuigen van de Britsche luchtmacht, kort voor het gevecht in de Firth of Forth, twee vijandelijke vliegtuigen voor de noord- oostkust aangetroffen. De vijand keerde onmiddellijk terug, doch werd tot boven zee vervolgd. Men zag, dat een der vijan delijke toestellen getroffen werd. Gevecht boven de Noordzee. Men gelooft dat boven de Noordzee de strijd is aangebonden met een aantal vij- andeiijke vliegtuigen. Geen enkele van deze vliegtuigen bereikte het land en op de Firth of Forth werd geen aanval ge- richt. Een inwoner verklaarde „Ik heb geen Duitsche vliegtuigen gezien, maar juist voor het signaal „alles veilig" klonk vlogen twaalf Engelsche vliegtuigen voor- bij. Kanonvuur is niet gehoord. Van gezaghebfcende zijde wordt verno- men, dat vijandelijke vliegtuigen in twee ontmoetingen met Britsche luchtstrijd- krachten boven de Noordzee afgeslagen zijn. De vijandelijke toestellen waren reusachtige Domier-vliegtuigen, die em- stig beschadigd werden. Een Britsch vlieg- tuig bevond zich ver van zijn basis op een patrouille ten noorden van Helgoland, toen het de vliegbooten waarnam. Het Engelsche ministerie van luchtvaart deelt mede: Vliegtuigen van het kustcommando der R.A.F. hebben Woensdag boven de Noord zee den strijd aangebonden met den vijand bij verschillende gelegenheden. Een toestel bracht zware schade toe aan een Dornier-watervliegtuig. Mer. acht het hoogst onwaarschijnlijk, dat dit vliegtuig zijn basis nog zal kunnen bereiken. Een tweede Domiertoestel werd drie- maal aangevallen. Ook dit werd getroffen en er sioegen vlammen uit, doch het toestel verdween later in de woiken. Een patrouillevliegtuig keerde niet te rug. Men gelooft, dat dit het toestel kan zijn, waarover gesproken wordt in het communique van het Duitsche opperbevel en dat in botsing zou zijn gekomen met een Duitsch vliegtuig tijdens een gevecht, zoodat beid^n in zee gestort zijn. Nieuwe Engelsche vliegtuigen. Het orgaan Aeroplane schrijft, dat En- geland drie nieuwe types snelle gevechts toestellen heeft uitgewerkt en deze schij- nen buitengewoon goed te zijn, zoowel in snelheid als bewapening. De verliezen der Britsche luchtmacht. Volgens het dertiende communique van de koninklijke luchtmacht werden 45 perso- nen gedood en worden 3 vermist. Geen Duitsche vliegtuigen boven Londen. Van gezaghebbende zijde wordt ontkend, dat Duitsche vliegtuigen gisteren verken- ningsvluchten hebben gemaakt boven Lon den en West-Engeland. Nachtelijk vliegtuig aan de oostkust van Engeland. Vannacht is in een stad aan de oostkust machinegeweervuur gehoord. De zoeklich- ten werden in gebruik gesteld. Men hoorde een niet ge'fdentificeerd vliegtuig boven zee vliegen, dat, zoo voegt Reuter hieraan toe. wellicht een vijandelijke machine geweest is, die mijnen in zee neerliet. HEFTIGE CRITIEK OP RUSLAND IN HET HOOGERHUIS. Tijdens de debatten in het Hoogerhuis heeft lord Strabolgi, van de Labouroppo- sitie, het woord gevoerd over den aanval op Finland. „Wij socialisten, zoo zeide hij, zijn dieper getroffen en gewond door de- zen inval in Finland dan iemand anders. Wij hebben altijd gedacht, dat de Sovjet- republiek voor den vrede was. Het zij mij vergund thans te zeggen, hoe het mij verheugt, dat de minister van buiten- landsche zaken gezegd heeft, dat onze voornaamste taak is Duitschland te ver- slaan en dat hij het voorstel verworpen heeft om op welke voorwaarden dan ook den vrede op te lappen". Voortgaande sprak Strabolgi over het voorstel, dat Groot-Britannie snel een bondgenootschap met Duitschland moet sluiten om Rusland aan te vallen. Deze politiek zou niet opgaan bij de groote massa van het Engelsche volk. Hij hoopte. dat dit zoowel Duitschland als Rusland duidelijk zou worden gemaakt. Sprekende over steun aan Finland zei de hij „zenden van alle mogelijke hulp aan Finland zou verdedigd kunnen wor den, wanneer wij tot het besluit kwamen, dat er gevaar bestaat, dat geheel Scan- dinavie onder den voet zal worden geloo- pen. Een politiek van laisser-aller ge- paard met speldeprikken heeft echter geen beteekenis. Niets komt het regime in Duitschland beter van pas dan dit land verwikkeld te zien in een oorlog tegen Rusland". Lord Samuel, van de liberale oppo site, zeide: „Wij deelen de gevoe- lens, waaraan uitdrukking is gegeven door den minister van buitenlandsche zaken, en hebben sympathie voor Finland bij den laffen aanval. Wij gevoelen groote bewondering voor de kracht en moed, waarmede weerstand is geboden. Dit is wederom een voor- beeld van het nieuwe tsarisme, dat in Rusland is gevestigd. Van Duitschland verwachtten wij openhartig cynisme in de buitenland sche politiek, maar van Sovjet-Rus- land zijn wij gedurende vele jaren gewend geweest de geheele woorden- schat van internationalisme en menschelijkheid te vernemen en thans staan wij tegenover deze niet- uitgelokte onvergeeflijke agressie, die werkelijk ons gemoed in opstand brengt". In een communique dat te Rome is uitge- geven na de vergadering van den grooten fascistischen raad, wordt verklaard dat de raad de positie van niet deelnemen aan den oorlog heeft bevestigd. Verder is bevestigd, dat de betrekkingen tusschen Italie en Duitschland blijven zooals deze zijn vastgesteld bij het verdrag van vriendschap en de gedachtenwisselingen van Milaan, Salzburg en Berlijn. Tenslotte is verklaard, dat alles, wat even- tueel zou kunnen gebeuren in het Donau- bekken en de Balkan niet zal nalaten Italie direct te interesseeren. Per radio werd medegedeeld, dat de fas- cistische raad zich in zijn zitting in hoofd- zaak heeft beziggehouden met den interna- tionalen toestand en de reorganisatie van de fascistische partij. EEN ZEEGEVECHT BIJ DE NOORSCHE KUST. Vreemde oorlogsschepen van niet herken- de nationaliteit zijn gister waargenomen buiten Algero (Zweden) ten westen van Bergen. Zij vuurden op een onbekend doel. Er zijn geen vliegtuigen gezien. Woensdag echter is een groote bommenwerper van Noorsch gebied waargenomen. De bewe- gingen van het vliegtuig werden bewaakt door twee parouilleerende Noorsche vlieg tuigen. DUITSCHLAND EN SCANDINAVIE. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: In verband met de thans tot openlijk con flict geworden Sovjet-RussischFinsche crisis is van verscheiden zij den, vooral van Engelsche en Fransche, geprobeerd op Duitschland de medeverantwoordelijkheid voor de gebeurtenissen in het Noorden af te schuiven. In het bijzonder werd beweerd, dat Duitschland de van hem verwachte ver- plichting Finland, waarmede het door zoo- vele gemeenschappelijke banden is verbon- den, te helpen, schendt. Het D.N.B. zegt: Het Duitsche volk is door de Britsche oor- Icgsophitsers, die niet in de laatste plaats door Scandinavische joumalisten en politici werden ondersteund, de tegenwoordige oor log opgedwongen. Het is narif en tegelijkertijd senti- menteel te verwachten, dat het Duitsche volk in den strijd om zijn toekomst nu plotseling alle kleine staten zou bijstaan, die vroeger Duitschland niet genoeg konden smaden en zwart maken. Jaren- lang heeft men het rijk minstens met koele onverschilligheid, ja met hoog- moedige afwijzing vaak evenwel met slechts verholen en openlijke vijandig- heid behandeld. „Wie kaatst, moet den bal verwachten". Het Derde Rijk blijft trouw aan die- genen, die hei trouw blijven en staat diegenen bij die het bijstaan. Het Derde Rijk is nuttig voor dengene, die nuttig voor het Derde Rijk is. Het Duitsche volk heeft niets tegen het Finsche volk integendeel. Het heeft geenerlei vijar.dschap tegen de volken van het noorden. Het is te hopen, dat de leiders van het 'ot van onze noordelijke buren op een goeden dag er eens hun gedachten over zullen laten gaan en zich de vraag zullen stellen of het beter is, zooals in de afgeloopen jaren, aan de influisteringen van Engelsche Volken- bondsapostelen en oorlogsophitsers een willig oor te leenen of zichtbaren uit- druk te verleenen aan het natuurlijke belang van hun volken in een vriend schap met het Duitsche volk. b Rheumatische pijnen kwellen Uw lichaam ze dooden Uw werklust, ze vergallen Uw leven en dat van Uw huisgenooten. Ze maken U humeurig en oud voor Uw tijd en als ge niet tijdig Uw maatregelen neemt wordt ge voorgoed gekluisterd aan Uw stoel of bed Waarom dan dat alles? Waarom niet de kwaal in haar oorzaak bestreden? Dat kan toch! In negen van de tien gevallen zijn Rheu matische pijnen een gevolg van onzuiver bloed. Doe eens een bloedzuiveiende kuur! Neem Kruschen Salts! De aansporende werking van Kruschen's zes minerale zou- ten op lever, nieren en ingewanden, her- geeft deze organen weer hun jeugdige kracht. Ze doen dan hun werk weer net als vroeger en filteren al het overtollig en schadeujk zuur uit Uw bloed. Al dat pijn- verwekkend overtollig urinezuur, dat zich vroeger vastzette ir Uw weefsels en ge- wrichten, en dat de oorzaak was van Uw pijnen, wordt nu afgevoerd langs zuiver natuuriijken weg Met den dag groeit Uw levenslust en bij een trouw en regelmatig gebruik elken morgen na het opstaan voelt ge U allengs een herboren mensch. De Heer W. H. v. d. Z. te Rotterdam schrijft: ,,Met deze wil ik U mijn oprechten dank betuigen voor de heilzame werking van Kruschen Salts. Gedurende een tiental jaren had ik vreeselijke Rheumatische pijn in mijn rechterknie totdat een mijner kennissen mij adviseerde om Kruschen Salts te probeeren. Ik kocht een flacon ben steeds doorgcgaan met innemen en heel langzaam is de pijn uit mljr knie zoo goed als verdwenenmet loopen gaat het bijzonder Kruschen Salts, verkrijgb bij apoth. en drog. a 0.40, f 0.75 en 1.60 (extra groot pak). Fabr. E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Opgericht 1756. SYMPATHIE MET FINLAND. De voorzitter van den Parijschen gemeen- teraad, Emile Faure, heeft een telegram gezonden aan zijn collega te Helsinki, Ry- man, waarin hij de sympathie en de bewon dering van de bevolking van Parijs betuigt. EEN SPAANSCHE STEM OVER HET DUITSCH-RUSSISCIIE VERDRAG. Onder den titel „het Duitsch-Russische verdrag" schrijft Pedro Escartin, die een bezoek heeft gebracht aan Berlijn, een arti- kel van twee kolom in de „Alcazar". Hij ver- klaart, dat tot nu toe nog geen ton Russische waren in Duitschland is aangekomen. Reuter meldt uit Londen: Het streven van Groot-Brittannie om den handel in oorlogstijd met zooveel mogelijk neutralen uit te breiden wordt dagelijks voortgezet door middel van 'n ingewikkelde reeks handelsonderhande- lingen. De voornaamste naties, waarme de onderhandelingen worden gevoerd en waarvan sommige handelsdelegaties in Londen hebben, zijn: Nederland, Belgie, Denemarken, Noorwegen, Zweden, Fin land, IJsiand en Turkije. Reuter verneemt dat in de meeste ge vallen deze onderhandelingen goede vorderingen maken. Om twee redenen echter acht men het niet wenschelijk iederen dag de gemaakte vorderingen te publiceeren. Ten eerste is er geen re- den om den vijand commercieele inlich- tingen te geven, die nuttig zouden kun nen blijken voor hem, ten tweede moe- ten de neutralen beschermd worden te gen de herhaaldelijk uitgeoefende inti- midatie van Duitschland jegens alien, die trachten goede betrekkingen met de geallieerden te handhaven, aldus Reu ter. Er wordt echter den nadruk op ge- legd, dat de afwezigheid van berichten niet beteekent, dat er op dit terrein geen goed werk verricht wordt. HET FRANSCHE LEGERBERICHT. Het Fransche legerbericht van hedenoch- tend luidt: Niets te melden. DUITSCHLAND WEIGERT HOOGEREN MEELPRIJS TE BETALEN. Uit Belgrado wordt gemeld: De 2500 wa gons meel, tot welker levering aan het rijk Zuidslavie zich heeft verplicht, zullen niet worden afgenomen, daar de Duitschers de prijsverhooging welke de Zuidslaven heb ben geeischt, weigcren te betalen. Naar te Riga wordt medegedeeld, treffen de Oostzeestaten maatregelen om het ver- voer van goederen bestemd voor Nederland en Belgie over Hamburg en Duitsche water- wegen te leiden, zulks met het oog op het gevaar voor de scheepvaart in de Noordzee. AFLOOP VAN VERKOOPINGEN. Te Alkmaar. Notaris J. de Groot hield Donder- dagavond in het Gulden Vlies" te Alk maar naar aanleiding van de vorige week gehouden veiling bij opbod thans de vei ling bij afslag van onderstaande percee- len:;- 1. huis en erf, Druivenlaan 16, groot 1.58 a; stond in bod op 1100 en werd op 50 gemijnd door den heer J. Konijn; 2. huis en erf, Molenbuurt 31, groot 69 ca; stond in bod op 1850 en werd niet gemijnd; 3. huis en erf, Clarissenbuurt 23, groot 68 ca; stond in bod op 2290 en werd door den heer G. Sas gemijnd op 110; 4. huis en erf, Nieuwlandersingel 36, groot 68 ca; stond in bod op 1890 en werd door den heer C. Denneman op 10 gemijnd. Vervolgens werd ten overstaan van mr. J. W. van der Heide de veiling bij afslag gehouden van: 1. een heerenhuis met afzonderlijk bovenhuis aan de Oudegracht, nos. 136 en 136a, groot 1.84 a, in bod op 4650 en werd niet gemijnd; 2. een achtergelegen pakhuis en erf aan het Vijvertje, groot 63 ca, in bod op 800 en werd niet gemijnd; deze beide perceelen werden gecombineerd met in bod op 5450 en op 450 gemijnd door den heer S. Smit; 3. een huis aan het Luttik Oudorp no. 91, hoek St. Jacobstraat, groot 49 ca, in bod op 1910; werd niet gemijnd. Notaris N o o t te Benningbroek hield in 't Gulden Vlies de veiling bij afslag van: het woonhuis met erf en gedeelte steeg aan de Nieuwpoortslaan 87 te Alk maar, groot 1 a 37 ca en eigendom van den heer C. Naber; in bod op 2130, werd niet gemijnd. Donderdagavond j.l. werden in hotel Cen trum aan de Kraanbuurt ten overstaan van de notarissen mr. C. J. de Lange en M. C. R o o s, beiden alhier de veilin- gen bij afslag gehouden van: 1. een win- kel- en woonhuis met erf, Achterstraat no. 60. groot 92 ca, in bod op f 4800; werd niet gemijnd; 2. huis, schuur, erf en tuin, aan den Fabrieksweg no. 1, nabij den Bergerweg, groot 3 a. 95 ca., eigendom van den heer G. Pronk, stond in bod op f 2710 en werd op 10 gemijnd door den heer van Dam. (Van onzen militairen medewerker). Nu er op het Westfront rust heerscht en de tegenstanders zich tevreden stellen elkaar voorloopig in evenwicht te houden, terwijl het seizoen niet medewerkt om groote aanvalspogingen te doen verwach ten (de normale verkenningen en ver- kenningsgevechten gaan op gebruikelijke wijze voort) is het van meer actueel be lang eerst eens enkele beschouwingen aan de luchtstrijdkrachten te wijden, die thans in dezen oorlog het meest actief zijn. Wanneer we ons herinneren hoe we in den nazomer van 1910 tegen een paar kwartjes entree op Houtrust in den Haag gingen kijken naar het vliegen door Jan Olieslagers, die, als alle atmosferische toestanden medewerkten, even na zons- ondergang een minuut of tien rondvloog, op een paar honderd meter hoogte, dan kan het niet verbazen, dat vooral in den aanvang van den wereldoorlog, vier jaar later, geen groote of nuttige prestaties van de militaire vliegers te verwachten waren. En dit was niet de schuld van de vliegers alleen, doch ook de bevelhebbers, in wier dienst de vliegers gesteld werden, wisten er nog niet goed raad mede en het is slechts te danken aan de omstandig- heid, dat de troepen op den grond nog geen afweermiddelen bezaten om zich tegen verkenning vanuit de lucht te ver- dedigen, dat er van de luchtverkenningen nog wel eens iets terecht kwam. Tegen het einde van den oorlog bezaten beide tegenstanders wel hoe langer hoe meer vliegtuigen en kon het personeel er vrij aardig mee overweg, doch de prestaties beperkten zich hoofdzakelijk tot onder- linge strijd der vliegers, de resultaten werden afgemeten naar het getal neerge- schoten tegenstanders. Veel invloed op den gang van zaken, met betrekking tot krijgsverrichtingen hadden de vliegers nog niet. Het spreekt vanzelf, dat na den oorlog in militair-wetenschappelijke kringen het luchtwapen nader in studie werd genomen en gelijken tred houdende met de ontwik- keling der vliegtechniek, men geheel andere mogelijkheden in het vliegwezen ging zien. De vliegtuigconstructeurs ga- ven voortdurend nieuwe modellen, ver- beterden de nog bestaande gebreken, voerden de snelheden op, evenals het iaadvermogen; de militaire deskundigen stelden steeds weer nieuwe eischen met betrekking tot „vlug optrekken", „dui- ken", opvoering der kruissnelheid, groo- tere wendbaarheid, langeren vliegduur enz. Al naarmate van de bedoeling, welke men met een vliegtuig had, moest dit zeer verschillen in capaciteit. Voor de eene soort was snelheid hoofdzaak, voor de andere flinke bewapening, voor de eene was bij gebruik op korte afstanden wend baarheid hoofdvereischte, bij andere was groote vliegduur voor het bereiken van zeer groote afstanden het voornaamste. De ontwikkelingsgeschiedenis van het militaire vliegtuig doet denken aan de marine, eveneens als bij deze laatste men al naar de bedoeling kleine, snelle, licht bewapende schepen noodig had naast zwaar bewapende, voor welke snelheid eerst de tweede of derde eisch was, en daartusschen in, allerlei middensoorten, zoo ging het eveneens met de vliegtuigen. Terwijl men voor bommenwerpers allereerst groot laadvermogen als eisch stelt, voorts lange vliegduur en tevens het vermogen van zelfverdediging, zal men voor jachtvliegtuigen groote wendbaar heid en snelheid op den voorgrond stellen. En dat de geleerden het op dit gebied nog lang niet met elkaar eens zijn, blijkt wel uit de zich telkens wijzigende opvat- tingen. Was men eenige jaren geleden op weg naar het ideaal bewapende vliegtuig (dus ten koste van wendbaarheid en snelheid) wat leidde tot „vliegende for- ten zooals de V. S. van Amerika deze thans nog aanmaken, zware machines met velerlei uitbultingen (gepantserde op- stellingen voor licht geschut en mitrail- leurs), in Europa heeft men zich daar van afgewend en zoekt men het in lichte snelle vliegtuigen. Zelfs in dit genre loopen de gezichts- punten nog uiteen, want terwijl de Duit schers het met hunne Heinkels en Mes- serschmitts vooral zoeken in groote snel heid, dus met opoffering der wendbaar heid. prefereeren de Franschen weer de minder snelle, doch buitengewoon goed wendbare Curtiss Hawks. Men gevoelt het verschil tusschen dew beide, de Duitschers hebben in hunne snelheid een middel tot ontwijken van een gevecht als ze zwakker in aantal zijn, en winnen het bij de achtervolging als ze zelf sterker zijn. Bij een treffen, dus bij een luchtgevecht zelf, hebben de wend bare Fransche toestellen een betere kans. De tegenwoordige oorlog zal door ervaring doen zien, welke zienswijzen in de practijk het voordeeligste zijn en in die richting zal de techniek zich ontwik- kelen. Opmerkelijk is (en dit pleit ook al weer voor onze opvatting, dat het geheele militaire vliegwezen nog in zijn kinder- schoenen staat) dat verschillende schrij- vers, ieder voor zich autoriteiten op dit gebied, de meest uiteenloopende opvattin- gen hebben omtrent het toekomstig ge- bruik der luchtmachten. Hiermede bedoelen we niet zoo zeer het gebruik van de verschillende soorten vliegtuigen als hulpwapen, ingedeeld bij leger of vloot, want op dat gebied bestaan in alle landen nauwkeurige tactische en strategische voorschriften, doch het ge bruik van de zelfstandige luchtkrachten, welke ter beschikking zijn van de opper- ste leiding van de gezamenlijke strijd- macht. Enkele schrijvers, vooral de jongeren, gaan in hun enthousiasme voor het vlieg wezen reeds zoover, dat zij aan de lucht macht de hoofdrol in de oorlogvoering toekennen. De Italiaan Douhet zegt, dat de verovering der luchtheerschappij door de luchtstrijdkrachten, gelijk staat met de totale overwinning; hij beschouwt den oorlog op den grond en op het water als bijzaak en wil dus alle luchtkrachten massaal inzetten en daarmede den oorlog beeindigen. De Engelschman Neon daarentegen waarschuwt tegen massaal gebruik, als verknoeii'ng van dit kostbaar hulpwapen, dat zoo goede hulpdiensten kan bieden aan leger en vloot. De Fransche generaal Allehout wil nauwe samenwerking tusschen lucht macht, leger en vloot, doch wil daarbij de luchtmacht den eersten offensieven stoot laten geven, terwijl het leger tot taak heeft het resultaat uit te buiten, idem de vloot ter zee. Morison ziet het grootste en doelmatig- ste gebruik der luchtmacht in vemieling van steden. Dit lijkt ons nogal een dwaze opvatting, want er is maar een middel, dat voert naar de overwinning n.l. ver- nietiging van 's vijands strijdkrachten, in geen geval echter uitmoorden der burger- bevolking, tenzij men, zooals enkele Rus sische schrijvers, daarin een middel denkt te vinden, om de bevolking des tegen standers tot revolutie te brengen; ons dunkt, dat deze bom wel eens anders kan barsten en als gevolg kan hebben woede en haat tegen de daders en daarmede de vastberadenheid om stand te houden zal aanwakkeren. Wij voor ons zien voorloopig, althans in den tegenwoordigen oorlog, de lucht strijdkrachten nog als hulpwapen ten dienste van leger en vloot. Daarmee doen we niets af aan de groote beteekenis van dit moderne wapen, doch de beslissing, wil deze het gevolg zijn van wapenwer- king en niet van uithongering of gebrek aan strijdmiddelen, moet vallen tenge- volge van eene uiteindelijke overwinning op den grond en (of) op het water. In ons volgend artikel zullen we de samenstelling en strijdwijze der lucht machten onder het oog zien. Zweedsch schip tot zinken gebracht. De Vinga een schip van 1930 ton, is volgens een uit Gothenburg ontvangen telegram door een ontploffing vergaan. De geheele bemanning, 21 koppen, is door een Deensch stoomschip gered. Het vergaan van de Britta. De Noor Britta is Woensdagavond om elf uur ten zuidwesten van Landsend vergaan. Het schip had een waterver- plaatsing van 10.000 ton bruto en 6200 ton netto. Schipbreukelingen gered. De treiler uit Oostende O295 die op de Engelsche vischgronden voer, heeft 25 schipbreukelingen van de Britta, aan boord genomen. De Britta was een schip van 10.000 ton met een bemanning van 31 koppen. Men vreest, dat zes hunner verdronken zijn. De geredden, onder wie zich zes gewonden bevinden, zijn te Newlyn aan land gezet. Treiler op een mijn geloopen. Woensdag is de treiler ..Washington" op de Noordzee op een mijn geloopen. Acht opvarenden zijn omgekomen. Britsch schip gezonken. Het Britsche schip „Thomas Walton is gisteren nabij Vestfjorden in het noorden van Noorwegen, na een hevige ontploffing gezonken. De uit 22 man bestaande equipage is naar Bodoe gebracht. Britsch schip na aanvaring gezonken. Het 4607 ton metende Britsche s.s. ..Chancellor" is, naar gemeld wordt, op den Atlantischen Oceaan na een aanvaring gezonken. De gezagvoerder en de bemanning zijn gered, zij keeren met een ander schip naar een Engelsche haven terug. Britsch koopvaardijschip gezonken. Het marine hoofdkwartier meldt, dat, naar men gelooft, negen opvarenden het leven verloren hebben bij den onder- gang van een Britsch koopvaardijschip aan de kust van Nieuw-Schotland. De slachtoffer zouden zijn omgeko men van ontbeermg, nadat hun red- dingboot was omgeslagen. De aam van het schip wordt niet vermeld.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 8