DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Amerika protesteert tegen de export-blokkade. De De strijd tusschen Rusland en Finland. 'V staat uit. De krijgsverrichtingen in Finland. Fransche regeering spreekt haar diepe sympathie met den bedreigden if Directeur: C. KRAK. Zaterdag 9 December 1939 14le Jaarqong De Finnen verklaren, dat de Mannerheim-linie niet door de Russen bereikt is. Heeft Rusland gebruik gemaakt van gifgassen? De algemeerie toestand. Amerika spreekt voor de neuiraten \SOVJET /~V RUSLAND 0 V SOVJET LENINGRAD ruslaND (3922*) (fy ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordi ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door bet geheele Rijk 2.50. Losse numoiers 5 cents. PRIJS DLR GFWONE ADVERTENTDENs Van 15 regels 1-25, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N V. Boek- en Handelsdruk- kerij v/h HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 291 Dit numaitr bestaat uit drie bladen. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. De Amerikaansche regeering heeft een protestnota naar Londen gestuurd met de waarschuwing, dat de Vereenigde Staen verlangen, dat de ver- scherpte Britsche blokkademaatregelen geen inbreuk zullen maken op den gewettigden handel harer onderdanen. Zij houdt zich alle rechten voor ingeval op dien handel inbreuk wordt gemaakt. I Wat er ook gezegd moge worden voor of tegen maatregelen, welke de eene oorlogvoerende tegenover den andere neemt, zij kunnen rechtens niet leiden tot uitbreiding der rechten van oorlogvoerenden tegenover neutrale schepen en hun ladingen, of op andere wijze de neutrale staten benadeelen bij hun gewettigde handelingen. De Britsche maatregelen zullen de vele ongemak- ken en schade, welke de internationale scheepvaart en handel reeds ondervinden, nog moeten doen toenemen. In Japan schijnt men op andere wijze te willen protesteeren en een proef- proces te willen uitlokken. Men heeft daar verklaard, dat een Japansch schip, geladen met Duitsche goederen, heden van Rotterdam zal vertrekken en wacht nu af welke maatregelen Gngeland tegenover dit schip zal nemen. Wat de strijd in Finland betreft, concentreeren de Russen hun krachten op den Taipata-sector in Karelie. Van Finsche zijde wordt bericht, dat de Finsche troepen dapper stand houden en dat de Mannerheim-linie niet door de Russen bereikt is. Het Noorden des lands wordt door zware sneeuwstormen geteisterd waar- door de militaire operaties ten zeerste belemmerd worden. Italiaansche vliegtuigen zijn te Helsinki aangekomen en schijnen dadelijk aan de krijgsverrichtingen te hebben deelgenomen. Daladier heeft in de Fransche Kamer verklaard, dat de overval op Finland in de geheele wereld afgrijzen gewekt heeft. In naam van alle Franschen verzekert de regeering Finland haar levendige en diepe sympathie. het militaire district Leningrad hebben, al- dus de mededeeling, noch dum-dum-kogels, noch gas gebruikt. Zij hebben evenmin het voornemen zulks te doen. Waarschuwing tegen gasaanvallen. Tot dusver zijn in Helsinki en omgeving geen vijandelijke vliegtuigen opgetreden. De bladen publiceeren evenwel voorschrif- ten, welke gevolgd moeten worden in geval van gasaanvallen. De Finsche gezant in Rus land is uit Moskou vertrokken. Hem werd uitgeleide gedaan door den gezant van Z wed en, de legatieraden van Frankrijk en Engeland en de diplomatieke vertegenwoor- digers van Noorwegen, Belgie, Japan, Tur- kije en Hongarije. De blokkade van de Finsche kust. De nota betreffende de blokkade der Fin sche kust is door het volkscommissariaat van buitenlandsche zaken gister aan alle geac- crediteerde buitenlandsche missies over- handigd. Het Zweedsche ministerie van buitenland sche zaken deelt mede van het Sovjet-Rus- sische commissariaat van buitenlandsche zaken via het Zweedsche gezantschap in Moskou een nota ontvangen te hebben, die ook aan Noorwegen is gezonden en waarin gezegd wordt: Op verzoek van de Finsche regeering is vanaf gistermiddag twaalf uur de Finsche kust en het aangrenzende vaarwater van de monding van de Torneaelv tot 23 graden o.l. in de Finsche Golf geblokkeerd. Zie verder Buitenland pag. 3, Ze blad. DE STRIJD AAN DE MANNERHEIMLINIE. KORPtSELKA LOMOL AN 1 SOANL AWT I harlu RDAVAL IMPILAHTI PITKARANTA SALMI v NYSLO HUTOLA anrs/nsaar IMATRA AASKI SAKKOL VALKUARVl KYYROLA TJOHANNES korklmjak KOIVISTO Aanvalsnchtmg der Russen UUSJKIRKKO ALtXSANDRO TtRIJOKl T ®VALKAASAARI seivast IRINOVKA F I NSCHE= ORAN1ENBAUM in. het Zu!S- Het Zweedsche telegraafagentschap meldt: Het schijnt, dat het Sovjet-Russische leger in Karelie zijn grootste inspanning concen- treert in den sector van Kaipale. De weer- stand der Finnen is zeer doeltreffend en de Mannerheim-linie is niet bereikt. De Finnen passen een tactiek toe, die de Russische soi- daten tot dusverre nog niet hadden ontmoet. De troepen strijden namelijk in afzonder- lijke compagnieen, hetgeen zeer groote voor- de_ ..i fciedt in een zoo weinig begaanbaar terrein als het Karelische gebied. De Sovjet- Russische troepen daarentegen doen massaie aanvallen en worden door de Finsche mi- traiReurs weggemaaid. Er zijn geen berichten ontvangen over de krijgsverrichtingen aan het front van Pet- samo. Het schijnt echter, dat de Finnen nog steeds weerstand bieden tegenover den ster- keren vijand, Voorpostengevechten. Op de Karelische "landengte zijn de laatste dagen vooral voorpostengevechten geleverd. Volgens neutrale waarnemers, die gister van het front teruggekeerd zijn, speelt de artil- lerie nog geen groote rol. Er doen zich voor al gevechten voor in het niemandsland voor de Mannerheim-linie. De Finnen hebben daarbij een groote meerderheid boven de Russen, doordat zij het terrein en de bos- schen kennen. De Russische patrouilles ver- dwalen vaak en vrij veel krijgsgevangenen worden gemaakt door de Finnen. Het Fin sche leger is uitstekend, de manschappen zijn goed gewapend en uitgerust. De krijgs- gevangen Russen steken daarentegen in uniformen, die in zeer slechten staat zijn Gasgranaten zijn door de Russen gebruikt in den nacht van zes op zeven September op de Karelische landengte tegen een Fin sche batterij. In het uiterste Noorden hebben Sovjet Russische vliegtuigen gepoogd de nikkelmij nen van Kolosjoki te bombardeeren, doch zonder resultaat. Te land is het rustig in deze streek, hoewel men zich aan beide kan ten voorbereidt op de komende actie. De Finsche openbare meening toont een levendige dankbaarheid voor de bewijzen van sympathie uit de geheele wereld en vooral uit de Vereenigde Staten, Frankrijk, Groot-Britannie en Italie. De Finsche pers ziet daarin een kostbare aanmoediging van het Finsche volk om te volharden in den strijd. Een aanval op Kronstad De correspondent van de ..National Tiden de" bericht uit Helsinki, dat een Finsche motor-torpedoboot met succes een aanval heeft gedaan op de Sovjet-Russische vlon basis Kronstad. „Dagbladet" meldt: Er is een zware sneeuw gevallen op het front van Petsamo, waardoor de operaties te land en in de lucht tegengehouden werden. Gemeld wordt, dat de Russen zware ver- liezen hebben geleden, toen zij troepen aan land zetten te Liinahamari. Toen de Sovjet- Russische booten de kust naderden, deed zich, zoo wordt gemeld, een verschrikke- lijke ontploffing voor, waardoor geweldige rotsblokken in zee stortten. Een aantal boo ten kapseisde en verscheidene honderden mannen verdronken. Tegelijkertijd openden Finsche machinegeweren het vuur. De Finsche artillerie bij het Ladoga meer in actie. In Stockholm wordt verklaard, dat de Finsche artillerie gister bij het Ladogameer de Russische stellingen heftig heeft bestookt en de Russische batterij en tot zwijgen heeft gebracht. Gezegd wordt, dat het draagbare anti- tankgeweer een Finsche uitvindir.g zeer doeltreffend blijkt. Het Finsche communique. Leger: de vijand heeft zijn aanval bij Tail- lalenjoki ten westen van het Ladogameer voortgezet. De aanval werd afgeslagen. Aan de oostgrens heeft de vijand thans het dorp Suomussalni bezet. Vloot: de vijand heeft het eiland Suursari (Hogland) in de Finsche golf bezet en de eenige twee dorpen aldaar verwoest. Luchtmacht: gister zijn geen luchtaanval- len gedaan. Het legerbericht van Moskou. Het hoofdkwartier van het militaire district Leningrad deelt mede: Op 8 Dec. hebben de troepen van het militaire district Leningrad den opmarsch in alle richtingen voortgezet. In de oostelijke sectie van de landengte van Karelie hebben de Russische troepen, die op 7 December de Finsche ver- dedigingslinie langs de rivier Taipaleenioki en de waterlinie van Vuoksi hebben door- broken, hun succes in noordelijke richting en op de flanken ontwikkeld. Met het oog op het ongunstige weer, is de luchtmacht niet in actie gekomen. Wei werden verkenningsvluchten gedaan. Er worden geen dum-dum-kogels en gasprojectielen gebruikt. In een officieel communique van den staf van het militaire district Leningrad wordt de bewering van eenige buitenlandsche persorganen gedementeerd, dat de Sovjet- troepen bij de gevechten tegen Finland van dum-dum-kogels en gas zou gebruik maken Het communique noemt deze geruchten een kwaadaardig verzinsel. De troepen van Jongens op school, die groot en sterk zijn hebben het heel wat gemakkelijker dan hun zwakkere kameraden. Zij worden niet geplaagd, ze worden niet voorbijgezien als er wat lekkers gedeeld moet worden, ze kunnen zoo nu en dan eens als beschermer van een vriendje optreden en in het alge- ir.een wordt met hun opinie door iedereen rekening gehouden. Zoo gaat het op school en zoo zou het ook in het verdere leven 'gaan als de mensch nog in het primitieve stadium verkeerde, dat hij zich door de kracht van zijn vuisten een positie moest verschaffen en als het recht van den sterkste tenslotte de hoogste wet was. De kaart geeft de aanvalsrichtingen w£er der Sovjettroepen Finsch-Karelisch gebied en rondom het Ladogameer. Bij Surojarvi zijn de Russen 50 K.M. Finland binnengerukt. De strijd bij Salmi is nog in vollen gang. De zwart geblokte lijn is de linie waarop de Finnen zijn teruggetrokken. Volgens de berichten uit Leningrad zouden de Russen deze linie doorbroken hebben en doorgedrongen zijn tot Valkijarvi en de verdedigingslinies aan het mererigebied genaderd zijn. De Mannerheimlinie begint bij het Merengebied Vukusi ten Zuiden van Viborg sluit aan bij het Saimaa, Kokon-Selka, Puri-Vesi en Orivesi meer. Op de kaart kan men de operaties der strijdende partijen volgen. aan een noodgedwongen onderwerpen. ontlading moeten In onze beschafde samenleving is dat na- tuurlijk niet het geval. Wie vooruit wil ko- men heeft meer zijn verstand en ontwikke- ling dan zijn krachtige knuisten noodig en bovendien heeft iedereen er rekening mee te houden, dat vrouwe Justitia met een blinddoek voor de oogen ieders rechten plichten tegenover zijn medemenschen nauwkeurig afweegt en daarbij voor alles en onder alle omstandigheden dezelfde bepa- lingen van het wetboek van strafrecht laat gelden. Maar zoo nu en dan breekt er eens een oorlog uit en dan spreken niet meer de menschen maar de staten. Dan doet of zegt Engeland of Frankrijk iets en Duitschland antwoordt. En dan komen wij plotseling weer tot heel andere verhoudingen dan in de zoogenaamde beschaafde maatschappij, dan is het net of wij weer teruggaan naar den jongenstijd toen de grootsten en sterk- sten het meest te vertellen hadden en alles wat zij zeiden niet aan waarheid of recht getoetst werd maar alleen aan de kracht van hun vuisten. Zoo vechten dan nu de groote staten van Europa en als er al een internationaal ge- rechtshof is, dat hun rechten en plichten af weegt, dan is er geen staat, die er zich aan stoort wanneer die uitspraak niet in zijn voordeel mocht blijken. Het recht van den sterkste is weer de hoogste wet geworden en wie te klein en te zwak is om zich te durven of te kunnen ver- zetten, heeft slechts te gehoorzamen. Engeland is groot en machtig en is van plan om Duitschland zoo doeltreffend mo- gelijk te blokkeeren omdat de economische oorlog meer succes belooft dan de mili taire. Het is Engelands belang, dat Duitschland niet kan exporteeren of importeeren en om dat het niet alleen Britsche of Fransche vrachtschepen zijn, die tot dusver naar en van Duitschland zijn gevaren of goederen van Duitschen oorsprong hebben vervoerd, heeft Engeland er belang bij, dat ook de neutralen aan die blokkade zullen meewer- ken. Dus worden ook de Nederlandsche schepen naar Engelsche havens gestuurd, waar zij zich aan een visitatie en dikwijls Dat is, zegt men in Duitschland, een indi- recte hulp aan de Engelsche blokkade en daarom een vijandelijke daad tegenover Duitschland. Nederland moet zich niet zon der meer aan de Engelsche voorschriften onderwerpen en wanneer het daarmee blijft doorgaan zal het Duitsche antwoord z£er zeker niet op zich laten wachten. Nederland is een kleine en in verge- lijking met de strijdende mogendheden zwakke staat. Het kan niet tegen Engeland optreden, Het kan evenmin al zijn schepen uit de vaart nemen en zoo zitten wij tus schen hamer en aambeeld en spelen in het oorlogsdrama steeds meer de droevige rol van den man, die in een ruzie van zijn bu- ren vantwee kan ten de niet voor hem be- stemde klapperi in ontvangst neemt. Onze regeering heeft dezer dagen gepro- testeerd en er daarbij op gewezen, dat nu wel Nederland in de Duitsche waarschu wing met name genoemd is, maar dat dit toch eigenlijk onbillijk is, omdat niet alleen Nederland, maar alle neutralen onder de Britsche controle-maatregelen vallen. Daaronder behooren ook krachtige staten als Japan, Italie en Amerika en men kan dus aan Duitschland de vraag stellen waar- om't zich met eenzelfde verwijt en met de zelfde bedekte dreigementen ook niet tot deze staten gericht heeft. En op die vraag kan men zelf wel het antwoord geven. Want nu wij weer leven in den tijd, dat het recht van den sterkste de hoogste wet is, keert men zich niet tegen machtige mogendheden van wier minder vriend- schappelijke houding men wellicht nadeel kan ondervinden. Omdat Engeland en Frankrijk een mach tige combinatie vormen laat men het ook in andere staten bij papieren protesten tegen het embargo op den export van Duit sche goederen, wat vooral teekenend is voor de houding van Italie, omdat het bewijst, dat deze staat ondanks het bondgenootschap met Duitschland op dit oogenblik niet in conflict met de geallieerden wil komen. In Japan schijnt men een proefpr'oces te willen uitlokken door af te wachten wat er met een Japansch schip zal gebeuren, dat, met Duitsche goederen geladen, heden uit Rotterdam naar Japan zal vertrekken. Amerika is in den Europeeschen strijd officieel neutraal gebleyen, maar de wijzi- ging van de neutraliteitswet en de ophef- fing van het wapenembargo hebben maar al te duidelijk bewezen naar welke zijde in dezen oorlog de sympathie der Amerikanen uitgaat. Het is duidelijk, dat een kleine staat als Nederland, wiens schepen niet kunnen uit- varen zonder de Engelsche wateren te pas- seeren, met de order in council heel wat meer te maken hebben dan de machtige re- publiek, die aan de overzijde van den oceaan ligt en men kan er zich hier slechts over verheugen, dat het Amerikaansche ant woord op de verscherpte Britsch-Fransche maatregelen ter zee, een zekere reserve tegenover al te ver gaande aanspraken en bovendien een pleidooi voor een grootera vrijheid van de neutrale staten inhoudt, al is het begrijpelijk, dat Amerika voor zijn protest wel den zachtst mogelijken vorm zal hebben gekozen. De Amerikaansche regeering heeft gister in een formeele nota medegedeeld, dat zij geen inmenging wenscht in den wettigen handel harer onderdanen en zich al haar rechten voorbehoudt wanneer daarop in breuk wordt gemaakt. Zij wijst er op, dat in dezen tijd de neiging tot verontachtzaming van het recht in de internationale betrek- kingen de vrijheid bedreigt van vredelie- vende naties. Wat ook gezegd moge worden zoo wordt in de nota verklaard voor of tegen de maatregelen, die door den eenen oorlog voerende genomen worden tegen den ande re, zij mogen rechtens niet zoo opgevoerd worden, dat zij de rechten uitbreiden van een oorlogvoerende over neutrale schepen en hun ladingen of op andere wijze neutrale staten en hun onderdanen benadeelen in verband met hun wettige activiteiten. De nieuwe Britsche maatregelen kunnen niet nalaten de vele ongemakken en nadeelen waaraan de internationale handel reeds wordt onderworpen, te vergrooten. Nu het er helaas in dezen tijd niet zoo- zeer op aankomt wat er gezegd wordt dan wel wie het gezegd heeft, kan men zich in ons land over dergelijke opmerkingen aan het adres der geallieerden van harte ver heugen. Wellicht, dat men met deze opvattingen ook in Engeland wat meer rekening zal hou den in dat geval hebben wij alleen nog maar te hopen, dat men geen verschil gaat ma ken en dat een mogeliike verzachting der controle-bepalingen niet alleen den grooten staten. maar ook den kleinen neutralen ten goede zal komen.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1