Schepen, die nietwederkeeren De strijd tusschen Rusland en Finland. Volkenbondsvergadering. De Fransche delegatie naar Geneve. Fransche legerberichten. Amerika en het embargo op den Duitschen export. Een Amerikaansche nota aan Londen. bespreking van de finsche HH TWEEDE BLAD Vervolg van pag 1 (hoofdblad). Aan buitenl. schepen, die zich in het blok- kadegebied bevinden, wordt de mogelijkheid gegeven het gebied tot hedenmiddag 12 uur te verlaten. Vanaf heden wordt het ge- heele vaarwater tot gevarengebied verklaard. De blokkademaatregelen hebben geen be- trekking op het vaarwater rondom de Aa- iandeilanden, voor zoover zij niet direct of indirect gebruikt worden voor de doelein- den, die „in verband staan met militaire operaties tegen de Finsche democratische republiek en haar regeering". Het „verzoek van de Finsche regeering" is klaarblijkelijk uitgegaan van de regee- ring-Kuusinen. Amerika en de blokkade der Finsche kust. Hull heeft medegedeeld, dat op het oogen- blik geen Amerikaansche schepen varen naar eenigerlei plaats, die door de Sovjet- Russische mededeeling genoemd wordt. Ambtenaren hebben er echter op gewezen, dat het toch mogelijk zou zijn, dat Ameri kaansche goederen door de Oostzee door schepen van andere nationaliteiten naar Fin land zouden worden vervoerd. Een interview met Tanner. De Petit Parisien publiceert een interview met Tanner, den Finschen minister van buitenlandsche zaken. Tanner wees er op, dat alles gedaah is door Finland om een vreedzame oplossing te verkrijgen. Nu een vreedzame regeling mislukt is, zullen de Finnen tot den laatsten druppel bleed strij- den, hoewel zij ook thans nog bereid zijn, het geschil voor te leggen aan de arbitrage van een neutrale mogendheid, of tot aan- vaarding van iederen vorm van verzoening, op voorwaarde, dat de vrijheid en onafhan- kelijkheid des lands geeerbiedigd worden. Finland is ondanks de zware economische verliezen in staat het lang vol te houden. Toch zijn de middelen niet onbeperkt en zal waarschijnlijk een beroep gedaan moeten worden op buitenlandsch crediet. De regee ring Kuusinen heeft geen enkel belang, het aantal communisten in Finland is zeer be- perkt. De Finsche arbeiders leggen bewijs af van een prachtige tucht en vaderlands- liefde en zijn vastbesloten geen enkele tyran nic te aanvaarden. Het Finsche volk is diep eensgezind en alle partijen en klassen zijn het eens over de noodzakelijkheid van weer- stand, die op het oogenblik het eenige mid- del is om de Finsche vrijheid te redden. De sleutels van de Finsche legatie De Sovjet-Russische autoriteiten hebben geweigerd te voldoen aan het verzoek van de Zweedsche legatie, haar de sleutels te cverhandigen van de Finsche legatie, welke thans verlaten is. De Finsche regeering heeft, zooals men weet, de regeering van Zweden verzocht haar belangen in de Sovjet-Unie te behar- tigen, doch de regeering van de Sovjet-Unie erkent slechts de zoogenaamde volksregee- Ting van Kuusinen. Het is derhalve duide- lijk, dat de Sovjet-regeering zich meester heeft gemaakt van de Finsche legatie. Een verzekering aan de Duitsche ambassade. De correspondent van de Daily Telegraph te Moskou meldt. In zeer hooge neutrale kringen te Moskou wordt gezegd, dat aan de Duitsche ambassade den avond vo6r den in- val in Finland verzekeringen waren gege ven, dat geen militaire actie overwogen werd. Redevoering van Riti. Uit Helsinki wordt gemeld: In de rede voering. welke minister-president Risto Riti, gisteravond voor de radio heeft uitgespro- ken, herinnerde hij aan den wensch van Finland op vreedzame wijze zijn moeilijkhe- den met de Sovjet-Unie op te lossen en in de mate waarin zulks mogelijk is toe te geven. Hij verklaarde, dat het niet gaat om de kwestie der veiligheid van Leningrad, doch om de doeleinden van het Russische impe- rialisme, terwijl de Sovjets die andere lan- den ervan beschuldigen, volken tot slavernij te willen brengen, zelf door dezen wensch bezeten zijn. De premier besloot zijn toespraak met te zeggen: Wij strijden voor een heilige zaak: voor onze onafhankelijkheid, voor ons be- staan, haardsteden, families en kinderen, voor een sociale orde en tegen wreede bar- baarschheid. Vooral hetgeen in de bescha- ving der wereld duurzaam moet zijn. De Russische blokkade De Finsche regeering heeft gisteravond geantwoord op de Russische mededeeling inzake een blokkade door te verklaren, dat de Sovjetvloot niet in staat is deze kracht bij te zetten. De Finsche regeering heeft de volgende officieele verklaring af gegeven over de Rus sische blokkade: Na haar agressie tegenover Finland heeft de Sovjet-Unie verklaard, dat de staat van oorlog niet bestaat. Derhalve heeft zij niet het recht thans blokkade-maat- regelen te nemen, welke niet alleen gevol- gen heeft voor Finland, maar ook voor an dere naties. Blokkade in vredestijd is alleen mogelijk tegenover landen, die zekere bepa- lingen van den Volkenbond hebben geschon- den zooals Rusland inderdaad heeft ge daan door Finland binnen te vallen. Boven- dien moet een blokkade om wettig te zijn effectief zijn, zooals werd bepaald in de Parijsche verklaring van 1856, welke door alle beschaafde landen, met inbegrip van Rusland is onderteekend. Voor zoover be- kend, heeft Rusland op het oogenblik in de Bothnische golf geen enkel schip en ook kan geen enkel schip er binnenkomen, daar de Aalandzee door mijnen is gesloten. Van- daar, dat indien de blokkade de Bothnische golf betreft, zij duidelijk zonder wettige en feitelijke beteekenis is. Het is ook onwaarschijnlijk dat Rusland in staat zal zijn tot een doeltreffende blok kade in de Finsche golf, gezien de kustleng- te en de ongeschiktheid der Russische vloot een dergelijke operatie ten uitvoer te leg- gen- Finland kan ook, met het oog op zijn kust- verdedigingswerken, luchtmacht, schepen en mijnen doeltreffende maatregelen nemen om Rusland te verhinderen een blokkade ten uitvoer te leggen, zooals werd bewezen in het geval van de Kirof". Zie verder eventueele laatste berichten. In den gistermiddag gehouden minister - raad heeft Daladier een uiteenzetting oegeven van den diplomatieken en mili- tairen toestand. De Fransche delegatie voor de 20ste Volkenbondsassemblee is als volgt door den ministerraad samen- gesteld: Paul Boncour, senator, permanent gedelegeerde van Frankrijk in den Vol- kenbondsraad, Champetier de Ribes, senator, onderstaatssecretaris van buiten landsche zaken. Vervangende gedelegeer- den: Henry Beringer, senator, voorzitter van de senaatscommissie voor buitenland sche zaken, Jean Mistier, afgevaardigde voorzitter van de kamercommissie voor buitenlandsche zaken. Toegevoegde gede- legeerden: Archambaud, afgevaardigde en Basdevant, rechtskundig raadsman van het ministerie van buitenlandsche zaken. Het optreden der Finsche delegatie te Geneve. Zooals hij in een beroep van 3 December had aangekondigd heeft Holsti, de vertegen- woordiger der Finsche regeering te Geneve, den Volkenbond ter verspreiding een uit eenzetting doen toekomen over de redenen en de omstandigheden welke de regeering te Helsinki ertoe hebben georacht, de inter- ventie te vragen van den Volkenbond in het FinschRussisch conflict. De Finsche regee ring herinnert in het kort aan de geschie- denis van haar betrekkingen met Sovjet- Rusland. Vervolgens wordt een expose gegeven van de gebeurtenissen, de tot het huidige con flict heggen geleid. De uiteenzetting herinnert nog aan het aanbod van goede diensten der Vereemgde Staten en vervolgens aan de pogingen van Zweden bij de onderhandelingen te bemid delen. Daar dit alles evenwel mislukte, werd besloten het geschil aan den Volkenbond voor te leggen. Aan het einde van haar uit eenzetting maakt de Finsche regeering een toespeling op de nota van Molotof, waarin hij zegt: Ten aanzien van de z.g. democnr tische Finsche regeering, waarvan Molotof melding maakt en welke slechts een schijn- regeering is, welke door de Sovjet-regee- ring zelve is ingesteld en derhalve met het recht heeft het Finsche volk te vertegen woordigen, kan met waarheid worden ge zegd, dat zij slechts een zeker aantal Finsche vluchtelingen vertegerwoordigt, die na den burgeroorlog van 1918 zijn uitgeweken naar Rusland en Russische burgers zijn gewor- den. Tegelijkertijd worden deze lieden in Finland beschouwd als misdadigers, die be schuldigd worden van hoogverraad tegen hun geboorteland. Koning Zogoe stuurt vertegenwoor- digers. Koning Zogoe verklaart in een scl^ljven aan het secretariaat van den Volkebnond, dat hij naar de a.s. Assemblee een delegatie stuurt. Naar gemeld wordt, zijn twee Alba- neezen te Geneve aangekomen. Argentijnsch verzoek niet gepubli- ceerd. Tot nu toe is het verzoek van Argentinie om de Sovjet-Unie uit den Volkenbond te ver^ijderen, nog niet in de Sovjet-Unie ge- publiceerd. Derhalve is er ook geen com- mentaar op geleverd. De Canadeesche vertegenwoordiging in den Volkenbond. De Canadeesche regeering heeft als haar afgevaardigden in de vergadering van den Volkenbond aangewezen den permanenten gedelegeerde Hume Wrong en den secretaris van het Canadeesche bureau te Geneve, Al fred Rive. Het Fransche legerbericht van gister avond luidt als volgt: „Plaatselijke activiteit der met elkander in contact zijnde elementen en der artil- lerie." Het Fransche legerbericht van hedenoch- tend luidt: Activiteit van infanterie en ar- tillerie op verscheidene punten van het front. In een formeele nota aan Engeland be- treffende blokkade van de Duitsche ex- porten, die gister door het Staatsdeparte- ment is gepubliceerd, zegt de regeering: „De regeering der Vereenigde Sta ten ziet zich gedwongen te verzoeken, dat de door de Britsche regeering genomen maatregelen geen ingrijpen zullen veroorzaken in den wettigen handel van haar onderdanen. Intus- schen behoudt zij zich al haar rechten en de rechten van haar onderdanen voor, voor elk geval dat en voor den omvang waarin inbreuk mocht wor den gemaakt op die rechten." De nota voegt hieraan toe: ..Volkomen afgescheiden van de begin- selen van het internationale recht, dat hierbij betrokken is en op de handha- ving van de onaantastbaarheid van het recht kan niet te sterk de nadruk gelegd worden in dezen tijd, nu de neiging tot veronachtzaming van het recht in de in ternationale betrekkingen de vrijheid be- dreigt van de vredelievende naties zijn er practische redenen, die de regeering er toe drijven notitie te nemen van het on- derhavige besluit." Deze practische redenen zijn o.m.: Er zijn vele gevallen, waarin bestellingen voor goederen van Duitschen oorsprong door Amerikanen zijn gedaan en waarvoor zij reeds geheel of gedeeltelijk betaald heb- ben, of zich op andere wijze hebben ver- plicht. Verder zijn er gevallen, waarin goe deren, die van Duitschland gekocht zijn of gekocht zouden kunnen worden, niet ge- makkelijk, zoo dit al mogelijk zou zijn, vervangen kunnen worden op ^andeie markten, terwijl zij toch noodig zijn voor de Amerikaansche koopers ter uitoefenmg van hun wettig bedrijf, industrie of be roep. (Het Staatsdepartement doelt hier op artikelen als precisie-instrumenten). Verder verklaart het Staatsdepartement, dat het Engelsche besluit, wanneer het letterlijk zou worden toegepast, Ameri kaansche schepen zou onderwerpen aan een opbrengen naar Britsche havens, wanneer bevonden werd, dat zij goederen vervoerden van Duitschen oorsprong of van Duitschen eigendom, zonder dat reke- ning gehouden zou worden met de plaats, waar die goederen ingeladen zijn of de plaats, waarvoor zij bestemd zijn, en zon der rekening te houden met de vraag, wie de eigenaar is van die goederen op het oogenblik, waarop het schip wordt aange- houden. Het Staatsdepartement vestigt de aandacht van Engeland op de bepaling volgens de neutraliteitswet ten aanzien van de oorlogszones, waarin Amerikaan sche schepen verboden wordt handel te drijven op de westkust van Europa tusschen Bergen en Noordspanje. De nota voegt hieraan toe: ..Een rechtvaardiging voor tuschenbeidekomen ten opzichte van Amerikaansche schepen of scheepsladin- gen op grond van inbreuk op de blokkade kan zich nauwelijks voordoen." De nota gaat voort: Wat ook gezegd moge worden voor of tegen de maatregelen, die door den eenen oorlogvoerende genomen worden tegen den andere, zij mogen rechtens niet zoo opgevoerd worden, dat zft de rechten uitbreiden van een oorlogvoerende over neutrale schepen en hun ladingen of op andere wijze neutrale staten en hun onderdanen henadeelen in verband met hun wet tige activiteiten. De Britsche regeering zal gemakkelijk begrijpen, waarom de regeering der Ver eenigde Staten niet met gelijkmoedigheid de maatregelen, die on der oogen gezien worden door den order in Council, kan be- schouwen, weike, wanneer zij werden toegepast, niet kunnen nalaten de vele ongemakken en nadeelen, waaraan de In ternationale handel reeds wordt onder- worpen, te vergrooten." De nota herinnert nog aan het feit, dat in 1915 een nota gezonden is aan Enge land. Toen werd veel krachtiger gepro- testeerd tegen een bijna gelijkluidenden order in Council. AANVAL OP EEN DUITSCHE DUIKBOOT. Het Britsche ministerie van luchtvaart maakt bekend: Gistermorgen heeft een vliegtuig van het kustcommando tijdens een patrouille- vlucht een Duitsche duikboot aan de op- pervlakte waargenomen. Onze machine viel de duikboot terstond midscheeps aan. De duikboot begon te zinken. Een tweede bom viel rechtstreeks boven op het vaar- tuig. Nog eenigen tijd nadat de duikboot verdwenen was, zag men olie en luchtbel- len naar de oppervlakte komen. ENGELSCH STOOMSCHIP VERGAAN Het Engelsche s.s. „Merel", groot 1055 ton, is in vier minuten gezonken na op een mjjn ta zijn geloopen buiten de Oostkust. Slechts twee van de 17 of 18 opvarenden werden gered. Beiden zijn gewond. AMERIKA EN DE AANVAL OP FINLAND. Staatssecretaris Hull heeft heden ver klaard, dat de regeering der Vereenigde Staten Rusland verantwoordelijk zal ach- ten voor alle schade of verwondingen, die toegebracht worden aan Amerikanen of Amerikaansche belangen als gevolg van de aangekondigde Russische blokkade van Finland. KAPITEIN BIJ VLIEGONGELUK OMGEKOMEN. In Noord Vlaanderen is gistermorgen een Belgisch militair vliegtuig neergestort. Ka- pitein de Caters is hierbij om het leven ge- komen. Britsch schip tot zinken gebracht. Het Britsche stoomschip Thomas Walton is te Westfjorden in het noorden van Noorwegen tot zinken gebracht. er werd een explosie waargenomen, een lid der bemanning is dood. De anderen zijn naar Bodoe gebracht, sommigen op een Duitsch schip. Elf leden der bemanning van het Britsche s.s. Thomas Walton (4460 ton) zijn door een Duitsch schip gered. Vermoedelijk de „Sebu" (1894 ton) uit Oldenburg. De twaalfe man was reeds dood, toen hij aan boord genomen werd. De overige elf leden der beman ning zijn in een reddingboot gegaan. Noorsche schepen hebben hen gevon- den. Nader wordt gemeld: Dertien opvarenden van de Thomas Walton zijn om het leven gekomen. Twee-en-twintig zijn gered, sommigen door een Duitsch, anderen door een Noorsch schip. De gezagvoerder heeft in een inter view verklaard, dat er 35 man aan boord waren. Elf slachtoffers zijn naar men gelooft op slag gedood door de ontplof- fing, die zich tusschen boeg en brug voordeed. Het schip brak in tweeen en zonk in tien minuten. Men gelooft, dat slechts 6en der gedooden een Engelsch- man was, de overige waren Laskaren. Vrachtschip vergaan. Het vrachtschip Novasota van de Royal Mail line, groot 8795 ton, is op den At- lantischen Oceaan vergaan. 43 Opvaren den worden vermist, 35 geredden zijn gister in een haven aan de zuidkust aan land gezet, 9 anderen in een andere haven. De Navasota is gistermiddag getor- pedeerd. Het schip zonk in acht minu ten. Vele leden der bemanning werden, toen het schip zonk, mee de diepte inge- zogen. Meerderen zwalkten drie uur in de booten rond voor zij opgepikt wer den. Japansch schip vermist. Tot Zaterdagmiddag 5 uur heeft men te Tokio niets vernomen van het Ja- pansche vrachtschip „Azuma Maru", dat Vrijdagochtend S.O.S.-signalen heeft uitgezonden voor de Schotsche kust. Alle pogingen om draadloos in contact te komen met het schip bleven vruch- teloos. Zweedsch schip aan geloopen. den grond Bij Langsand voor Skutskaer (Zwe den) is het Zweedsche schip „Syd" aan den grond geloopen. De dertien opva renden zijn gered. Men poogt thans het schip te bergen. Roemeensch schip vergaan. Het Roemeensche vrachtschip „San- dun" is op de Zwarte Zee, nabij de Bulgaarsch—Turksche grens vergaan. De oorzaak hiervan is onbekend. Vier opvarenden slaagden erin zich in een sloep te redden, de overige twaalf wor den vermist Het schip was met een lading graan van Konstanza op weg naar Palestina. Schipbreukelingen op de Noordzee gered. Zeven overlevende zeelieden van een schip, welks identiteit nog niet bekend is, zijn op de Noordzee gered door de bemanning van een vliegtuig van het kustcommando der R. A. F. Omtrent de redding der zeven schip breukelingen wordt nog net volgende bekend gemaakt: De navigator van een vliegtuig, dat op een hoogte van 600 voet naar zijn basis terugkeerde, zag twee kleine voorwerpen in zee liggen. Hij dacht, dat het mijnen waren, en de bestuurder van het vliegtuig maakte zich gereed ze met machinegeweervuur te vernietigen. Na dat men het object nauwkeuriger met den verrekijker in het oog genomen had, ontdekte men, dat het hier twee aan elkaar gebonden vlotten betrof. Het vliegtuig, geen watervliegtuig, waar- schuwde een tien mijl verder varend Deensch schip, de Ivar, en seinde tien minuten lang met een lamp naar den Deen. Het schip wijzigde zijn koers echter niet, aangezien de signalen niet werden begrepen. Het toestel keerde daarop terug naar de vlotten, die door den dikken mist eerst niet konden wor den teruggevonden. De radiotelegrafist van het vliegtuig bracht toen contact tot stand met het Noorsche schip Lyng en gaf de positie van de vlotten op. Toen kwam ook het Deensche schip Ivar ten tooneele, dat de door het vlieg tuig ingeslagen richting gevolgd had. De gezagvoerder van het vliegtuig vloog voor de Ivar heen en weer en geleidde het schip op deze wijze naar het vlot. In een zware zee werd toen een kleine boot neergeiaten en konden de zeven schipbreukelingen gered worden. Eerst toen de reddingboot aan boord van de Ivar gehaald was keerde het vilegtuig naar zijn basis terug. Engelsch torpedobootjager getor- pedeerd en beschadigd. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat de tordedobootjager ..Jersey" Don- derdag beschadigd is door een torpedo. Het schip ligt thans in een haven. Er worden tien opvarenden vermist. Men gelooft, dat zij om het leven zijn geko men. Twaalf opvarenden zijn gewond. De admiraliteit publiceert een com munique, waarin gezegd wordt: „De secretaris der admiraliteit be- treurt het mede te deelen, dat Zr. M's Jersey Donderdag beschadigd is door een torpedo, die door een duikboot is afgevuurd. Het schip ligt thans in een haven. De slachtoffers zijn: 2 officieren en 8 manschappen vermist, men gelooft, dat zij gedood zijn. De Jersey is een torpedobootjager van 1690 ton. Het vaartuig was eerst in April van dit jaar gereed gekomen. Naar wordt medegedeeld, werd de duikboot, welke den torpedojager Jersey heeft beschadigd, vervolgens tot zinken is gebracht. Duitsch schip op een mijn geloopen. Het Agentschap Ritzau deelt mede, dat het Duitsche motorschip „Odense", in het mijnenveld bij Langeland op een Duitschen mijn is geloopen. Het schip is onmiddellijk gezonken. Vermoedelijk is de uit vijf of zes koppen bestaande be- mannen om het leven gekomen, hoewel zich verscheidene Duitsche schepen :aar de „Odense" begaven. Een tweede Duitsche duikboot tot zinken gebracht. Gisteravond laat heeft het Engelsche ministerie van luchtvaart medegedeeld, dat gister nog een tweede Duitsche duikboot werd aangevallen door een vliegtuig van de kustbewaking terwijl het bezig was onder te gaan. Het vlieg tuig liet een aantal bommen vallen, waama olievlekken op het water ver- schenen. Twee torpedojagers hebben vijf minuten later dieptebommen afge vuurd. In gezaghebbende kringen te Londen wordt vernomen, dat bij den aanval op deze tweede duikboot het Britsche vliegtuig bijna een ton bommen op de duikboot heeft doen neerkomen, terwijl het slechts even onder de oppervlakte was. Vervolgens werden de torpedojagers ontboden om dieptebommen af te geven. De duikboot patrouilleerde in den At- lantischen Oceaan, toen het door een vliegboot van de kustwacht, welke met het oog op de lage bewolking op 300 meter boven den zeespiegel vloog werd waargenomen. KWESTIE IN DE FRANSCHE KAMER. Gister is de Fransche kamer bijeen geko men onder voorzitterschap van Paulin. In de regeeringsbank hadden minister-president Daladier en de ministers Reynaud, Bonnet en Champetier De Ribes plaatsgenomen. Onmiddellijk werd begonnen met de behan- deling van de begrooting. Voor de behandeling van de begrooting van buitenlandsche zaken sprak de voorzit ter van de commissie van buitenlandsche zaken, Mistier, de hoop uit, dat de Volken bond den afschuwwekkenden aanval op Fin land zal veroordeelen en dat maatregelen zullen worden genomen om andere aanval- len in de kiem te smoren. Tenslotte sprak hij de hoop uit, dat de neutrale landen zul len begrijpen, dat de eenig mogelijke over- winning die van de geallieerden is. De minister-president vereenigde zich met de woorden van Mistier en voegde hieraan ^Het is zeker, dat de aanval op Finland niettegenstaande de nauwkeurige overeen- komsten zoowel afkeer als verbazing heeft gewekt. De Fransche regeering begeeft zich naar Geneve om te beantwoorden aan den oproep van Finland, een land, dat het slachtoffer is geworden van een aanval wel ke reeds door alle beschaafde volken wordt betreurd. Ik hoop voor de eer van de menschheid. dat ook in het vijandelijke land menschen zijn, die in hun geweten pro- testeeren tegen deze afschuwelijke mis- daad. De houding van Finland toont, dat een land grooter is door zijn moed, dan door het getal van zijn volk of de uitgestrektheid van ziin gebied. Wat de loop der gebeurtenissen zal zijn har.gt niet alleen van de Fransche regeering af. Met aandoening en een zekere voldoening moeten we vaststellen, dat voor het eerst sedert 1 September in de wereld, welke werkeloos scheen, zich zekere ele menten van het wereldgeweten naar voren dringen door de ontketening van de krach- ten van den aanval, welke wij zoo dikwijls en welke tot nu toe helaas hun bestaan heb ben laten merken. Zoo heeft Finland een grooten dienst bewezen aan de menschheid. Ik vertolk hier het gevoelen van het geheele Fransche volk, wanneer ik Finland de sym- pathie van Frankrijk betuig". Daladier werd luide toegejuicht. REDE VAN DEN AUSTRALISCHEN PREMIER. De Australische premier, Menzies, heeft te Canberra een radiorede tot de geheele natie gericht. Hij zeide: de werkelijke grenzen van Australie liggen r.iet hier, maar aan den Rijn en aan de Oostkust van Engeland. Wanneer Engeland den oorlog zou verliezen, zou Australie met Engeland verloren zijn. Engeland vecht ook Austia- lies veldslagen uit. Australie zal er nooit in toestemmen welwillend neutraal te zijn in een Britschen oorlog, die eerzaam en on- vermijdelijk is. FINSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN LENINGRAD. De correspondent van de „Berlingske Ti- dende" te Helsinki heeft gemeld, dat van- ochtend vroeg Finsche vliegtuigen boven Leningrad hebben .gevlogen en pamfletten omlaag hebben geworpen. COMMUNISTEN GEARRESTEERD. De Braziliaansche politie heeft 101 com munisten gearresteerd, die beschuldigd wor den een complot tegen de veiligheid van den staat te hebben gesmeed. DEMENTI VAN MINISTERIE VAN LUCHTVAART. Het Britsche ministerie van luchtvaart spreekt in een communique de bewering van Duitsche bladen tegen, dat vliegtuigen der Koninklijke luchtmacht bij hun aanval op Borkum op 29 Nov. het internationale recht zouden hebben overtreden, door uit machinegeweren te schieten op ongewapen- de koopvaardijschepen. DE CONFERENTIE VAN DE BALTISCHE MINISTERS VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN. De tiende conferentie van de ministers van buitenlandsche zaken der Baltische landen is gisteravond na beraadslagingen, die twee dagen geduurd hebben, gesloten. Vo!- gens het uitgegeven officieele communique hebben de ministers eensgezind vastgesteld, dat de neutraliteitspolitiek positieve resul- taten heeft opgeleverd en dat de Baltische landen, dank zij deze politiek, ervoor be- hoed konden worden in den oorlog te wor den meegesleept. De ministers van buiten landsche zaken hebben besloten in den geest van een samenwerking vol vertrouwen en in overeenstemming met hun internationale verplichtingen ook in de toekomst dezelfde neutraliteit en vredespolitiek voort te zetten. Verder heeft de conferentie besloten het op treden van de drie staten bij de oplossir.g van de uit den economischen oorlog voort- vloeiende problemcn te coordineeren. Den bevoegden instanties in de drie landen znl opdracht gegeven worden elkander weder- zijds te steunen bij hun werk voor de voor- ziening der drie staten met grondstoffen en verbruiksartikelen. De volgende conferentie der Baltische ministers van buitenlandsche zaken zal in Maart 1940 in Riga gehouden worden.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 7