ZeuiUeton ifemew/Uetadeji/L AKKERTJE EEN VEELBEWOGEN VACANTIE nn Financieel Overzicht. BlROEK OP LANGENDIJK A/eem *n DERDE BLAD ALKMAARSCE COURANTVAN ZATERDAG 9 DECEMBER 1939. De sluisbouw wordt met spoed ter hand genomen. De gemeenteraad vergaderde Don- derdagavond ten raadhuize, onder voor- zitterschap van burgemeester H. Schel- haas, tevens secretaris. Deze deelde o. m. mede, dat Ged. Staten geen bezwaar heb- ben tegen den verbouw van het gemeen- tehuis. Van de gemeente Sint-Pancras was een afwijzend bericht ontvangen op het ver- zoek om subsidie voor de nieuwe sluis, terwijl Heerhugowaard bleef bij de bepa- ling, dat elk jaar opnieuw zal worden overwogen, of subsidie zal worden ver- leend. De gemeenteraad van Koedijk wilde zijn besluit niet herzien zoolang de ge- meenten Zuidscharwoude en Sint-Pan cras geen subsidie gaven. Koedijk had 50 per jaar toegezegd. De raad verklaarde zich accoord met de ontwerp-verordening van den opperbe- velhebber van land- en zeemacht t. a. v. de verleening van persoonlijke diensten voor de bevolking. Van den Rijksdienst voor werkverrui- ming was bericht ontvangen, dat de ge meente kan rekenen op een voorschot van 103.800, tegen een rente van 2pet. voor de nieuwe sluis. Aangedrongen wordt op spoedige uitvoering van het werk. De minister wilde, dat voor 1 Fe- bruari met de werkzaamheden begonnen wordt. De minister van sociale zaken is bereid, een bijdrage te verleenen in de werkverschaffingsloonen van de hiervoor in aanmerking komende werken bij den sluisbouw. De voorzitter zeide, dat B. en W. hopen, in Januari te kunnen aanbeste- den. Over den aankoop van de" benoodigde terreinen is reeds overleg gepleegd. Men besloot, dat spoed zal worden be- tracht met de uitvoering van dit werk. De raad gaf zijn goedkeuring aan de begrooting 1940 van de gemeenschappe- lijke gasfabriek en ging er mee accoord dat aan de dag. bestuursleden een pre- sentiegeld werd uitgekeerd voor het bij - wonen van de vergaderingen van dat college. Eenige perceelen bouwland werden onderhands verhuurd aan de tegenwoor- dige huurders. De huurders hebben zelf gevraagd, of zij deze perceelen weer kun nen huren. Het raadsbesluit inzake den bouw van de nieuwe sluis werd aangevuld en op nieuw vastgesteld. Het ging om de voor- waarden, welke door den Staat worden gesteld t. a. v. de financien. Ten aanzien van de gemeente en de gasfabriek werden een drietal rekening- courant-overeenkomsten aangegaan, tot een gezamenlijk bedrag van f 100.000. Op voorstel van B. en W. werden de woningen, gemerkt 512 en 513, eigendom van de gebr. Kloosterboer, onbewoonbaar verklaard, op advies van den inspecteur voor de volkshuisvesting, die op verzoek van de heeren Kloosterboer een onder- zoek naar deze woningen had ingesteld. De heer Vander Molen vroeg of de wel bewoonde perceelen, welke nu nog niet onbewoonbaar verklaard worden, in denzelfden staat verkeeren als deze onbewoonbaar verklaarde. Hierop ant- woordde de voorzitter, dat de eige- naren aan deze woningen wel iets hebben gedaan. Als ze niet bewoond waren, zou- den ze allicht onbewoonbaar verklaard worden. Men kon daartoe nu moeilijk besluiten, daar er weinig andere woningen beschikbaar zijn. Straks komt het uitbrei- dingsplan daarvoor. Na de opmerking van den heer Van der Molen, dat het wel gewenscht zou zijn, deze bewoners aan te raden naar andere woningen om te zien, werd het voorstel van B. en W. aangenomen. De vergoeding aan de bijz. school werd voor 1938 vastgesteld aan de hand van de kosten der openbare school, welke 12.37 per leerling hadden bedragen. Op voorstel van B. en W. werden de salarissen van de ambtenaren van den distributiedienst als volgt vastgesteld: voor de maanden September en October, toen veel werk verricht moest worden, 50 per 100 inwoners; vanaf 1 November f 17.50 per 100 inwoners per jaar. Voor deze vergoeding zullen de ambtenaren dei; buitengemeenten twee dagen per week beschikbaar moeten zijn. Later zal voor den ambtenaar van het kringkantoor nog een vergoeding worden vastgesleld. De secretaris van het kringbestuur, de heer J. Slot, kreeg een salaris toegewezen van f 100 per jaar. De heer H. Kamp werd met alg. stem- men herkozen als lid van het burgerlijk armbestuur. De gemeente niet noodlijdend. Volgde de behandeling van de begroo- tingen voor 1940. Het verslag van de commissie was gunstig. Men juichte het toe, dat de ge- meentebegrooting 1940 weer sluitend is gemaakt zonder raming van een rijksbij- drage. Alleen zijn een extra-bijdrage in de werkloosheidsuitgaven en een belas- tingbijdrage noodig. De commissie vroeg of niet goedkooper dan de aanschaffing van een kleine motorspuit, waarvoor 1500 is geraamd op den kapitaaldienst, gebruik kan worden gemaakt van een spuit, welke in een motorschuitje kan worden geplaatst. Verder werd gevraagd of het mogelijk is, vrijw. burgerwacht, landstorm en vrijwilligen burgerdienst te combineeren. De commissie achtte den post salaris gem.-opzichter te laag. Deze jaarwedde is thans 350. De kosten van het onderwijs zijn hoog. Het is niet billijk, dat de kosten van de kleine openbare school als basis worden genomen. De uit- gaven voor onderwijs aan scholen buiten de gemeente vorderen een bedrag van 3700. Verder werden nog eenige inlich- tingen gevraagd over diverse posten. De begrooting van het burg, armbe stuur had geen aanleiding gegeven tot aanmerkingen. De kosten der armenver- zorging stijgen steeds. Het subsidie der gemeente is nu 7000 tegen verleden jaar 6400. B. en W. verdedigden de aanschaffing van een baby-motorspuit, daar zij de spuiten, welke in een motorschuitje kun nen worden geplaatst, om verschillende redenen niet doeltreffend vinden. Boven- dien zou de gemeente een schuit moeten aanschaffen. De subsidies aan de ver schillende vrijwillige diensten, welke zoo- veel belangstelling hebben, achtten B. en W. zeer op hun plaats. Het ligt in de be- doeling, den gem.-opzichter een afzon- derlijke belooning toe te kennen bij het verrichten van werkzaamheden, die niet tot zijn gewone taak behooren. Zoodra de aanhangige wijziging van de L.O.-wet 1920 wet zal zijn, zal aan den minister worden gevraagd, de openbare school buiten beschouwing te laten bij de bepa- ling van de vergoeding aan de bijz. school. Aan de voorbereidende werkzaamheden voor de sluis met bijkomende werken wordt met spoed gewerkt. De heer Koolaard verdedigde zijn standpunt, dat een spuit, in een bouwers- schuitje voldoende zou zijn, hetgeen de voorzitter bestreed. De heer Kool aard verwachtte niet veel resultaat van het blusschen van een brand in tijden van oorlog. De voorzitter vond, dat men niet de weerloosheid moest propageeren. Het platteland kan niet vergeleken worden met een stad als Warschau. Het is onze plicht, te trachten zooveel mogelijk te behouden. De heer Van der Molen zou gaarne zien, dat de subsidies voor sociale doel einden spoedig weer op het oude peil kwamen, doch deze begrooting laat dit niet toe. Spr. beval deze onderwerpen in de aandacht van B. en W. aan. Hij ver heugde zich over de voor den bouw van de nieuwe sluis geraamde posten. Spr. was tegen den post voor subsidie aan de Burgerwacht. De voorzitter had de opmerkingen van den heer Van der Molen beantwoord, waarbij hij o. m. zeide, dat reeds hout voor de sluis is aangekocht. Volgens den voorzitter heeft de Burgerwacht, die alleen het wettig gezag steunt, recht een Betere stemming. De handel blijft echter beperkt. Rumoerige verga- dering van de Amsterdamsche Bank. De geldmarkt en de financiering der mobilisatiekosten. Gunstige be- richten van de kunstzijde. Java- oogst 1939 uitverkocht. Zeer gun stige berichten uit Amerika. Cou- ponbetaling Youngleening vertraagd. Berichten over Carolus Magnus. Na een langdurige periode van gedrukte markten is de stemming in de afgeloopen week gunstiger geweest, niet zoozeer omdat de toestand op politiek gebied meer ver- trouwen heeft gewekt, maar vermoedelijk in hoofdzaak, omdat het buitenlandsch aan- bod, dat geruimen tijd zoowel de New-York- sche als de Amsterdamsche beurs heeft ge- drukt, voor het oogenblik schijnt te zijn verminderd. Dit wil echter niet zeggen, dat het aanbod binnen afzienbaren tijd niet opnieuw zal kunnen terugkeeren. Naar men weet heeft Engeland het buitenlandsch fondsenbezit geregistreerd met de bedoeling om tot een geleidelijke liquidatie daarvan te kunnen overgaan zulks ter financiering van de omvangrijke aankoopen, die regel- matig in het buitenland moeten plaats heb ben tot voortzetting van den oorlog. Zonder een dergelijken steun zou de koers van het pond sterling vermoedelijk niet kunnen worden gehandhaafd op het niveau, waar- op dit zich sedert eenigen tijd beweegt. Indien dus de buitenlandsche verkoopen voor het oogenblik zijn verminderd, dan kan deze stilstand slechts als een tijdelijk intermezzo worden beschouwd. Met veel belangstelling wordt de ontwik- keling van de geldkoersen op korten termijn gevolgd, omdat deze in vele gevallen toch wel eenige aanwijzing geeft voor den toe- komstigen rentestand voor obligaties. Er bestaat naar wij meenen, aanleiding te ver onderstellen, dat de geldkoersen verder zouden zijn aangetrokken, indien niet het Rijk genoodzaakt was geweest om de finan ciering der mobilisatiekosten, die volgens de jongste mededeeling van den minister op f 1.7 millioen per dag mogen worden aangenomen voorloopig in de richting te leiden van een beroep op de Circulatiebank. Wij zeggen „genoodzaakt", omdat de Schat- kist er natuurlijk de voorkeur aan zou heb ben gegeven om de benoodigde middelen op te nemen door uitgifte van schatkistpa- pier bij openbare inschrijving. Het is ech ter bij die gelegenheid gebleken, dat langs dien weg niet voldoende middelen konden worden opgenomen, tenzij inschrijvingen tegen hooger disconto zouden zijn geaccep- teerd. Waarschijnlijk in de verwachting, dat het een volgenden keer beter zal gaan, is de Schatkist teruggevallen op de Neder- landsche Bank en heeft daar een niet on- belangrijk bedrag aan schatkistpapier recht- streeks geplaatst, hetgeen dus feitelijk neerkwam op een inflatie, althans een ver- ruiming van de circulatie. Het hangt er nu maar van af in welke mate deze methode ook in de toekomst zal worden toegepast. Ongerustheid daarom- trent bestaat er geenszins en men mag ge- noeg vertrouwen hebben in de financieele politiek van onze regeering, dat de eerste gelegenheid, die zich voordoet om tot een consolidatie van vlottende schuld te gera- ken, zal worden aangegrepen. Indien er een beroep wordt gedaan op de vaderlandslief- de van hen tot voor het inschrijven op een consolidatieleening in staat zijn, dan zal het resultaat daarvan ondanks de tot nu toe be- beroep te doen op den steun van de over- heid. De begrootingen werden z. h. st. vast gesteld. Op de gemeentefondsbelasting zal een heffing van 75 opcenten worden gedaan. Besloten werd, de directeurswoning boven het postkantoor te huren voor inrichting als tijdelijk raadhuis. De borgstelling voor de Langendijker Groenten-Centrale, welke niet noodig was, werd ingetrokken. De heer Van der Molen vroeg naar den B-steun. De Voorzitter zeide, dat deze spoe dig zal worden uitgekeerd. Men heeft de meeste goederen van het rijk gekocht, daar de prijzen lager waren. Aan de middenstanders zal een percentage wor den uitgekeerd. staande terughouding, vermoedelijk wel meevallen. Wij merkten hierboven reeds op, dat het voor particuliere bezitters een moeilijk pro- bleem is om beschikbare gelden op de meest soliede wijze te beleggen en wij denken daarbij ook aan de categorie van bankaan- deelen, die vroeger als prima beleggings- fondsen golden, doch die thans minder in trek zijn in verband met de volstrekt on- voldoende rentabiliteit van het bankwezen. Geringe beurszaken, stilstand van het emis- siebedrijf, lage rentestand, weinig crediet- verleening zijn alle tesamen oorzaak van het gebrek aan rentabiliteit. Daar komt dan nog bij, dat het gebeurde bij de Amsterdam sche Bank in financieele kringen uit den aard der zaak een onprettigen indruk heeft gemaakt. De vorige week is er een vrij ru moerige vergadering gehouden van deze bankinstelling, waarin het eervol ontslag werd verleend aan mr. H. A. van Nierop als directeur. Zijn aftreden houdt naar men weet verband met de bekende Wreszynski- zaak. Er is in de vergadering scherpe critiek uitgeoefend op het beheer en het wekte wel eenige verwondering, dat op verschillende positieve vragen van enkele aandeelhouders geen duidelijk antwoord werd gegeven. Dit laatste was wel het geval met vragen, die door mr. Kuhn waren gesteld en waarvan vooral die betreffende de resultaten over het loopende jaar van belang was. Medege- deeld werd, dat de normale winsten van dit jaar ongeveer gelijk zijn aan die van het vorige jaar, dus schraal. De resultaten wor den sterk beinvloed door de koersdaling van het effectenbezit, dat per 31 December 1938 voor f 28 millioen op de balans stond. Het ligt in de bedoeling om zoowel de vorde- ringen op de fa. Mendelssohn en de fa. Fuhrmann als de effectenportefeuille voor een zoodanig bedrag op te nemen, dat ver- dere verliezen hierop niet behoeven te wor den verwacht. Met dit doel zal aan de open reserve een bedrag moeten worden onttrok- ken, waarvan de omvang op het oogenblik nog niet kan worden bepaald, maar dat vermoedelijk tusschen de 10 en 15 mil lioen zal liggen. De zichtbare reserve be- draagt*/ 48 millioen bij een kapitaal van 55 millioen. Neemt men nu aan, dat ont- trekking van maximaal f 15 millioen nood- zakelijk is dan blijft er dus van de reserve nog f 33 millioen over, waaruit dus mag worden afgeleid, dat de positie van de bank door de geleden verliezen geen gevaar loopt. Medegedeeld werd, dat tegen de verliezen voortvloeiende uit de Wreszynski-zaak vol doende gereserveerd is, doch bijzonderhe- den daaromtrent, ook betreffende den om vang van het geleden verlies werden niet verstrekt. Het is intusschen thans wel dui delijk geworden waarom het bestuur zich steeds heeft verzet tegen den drang uit kringen van aandeelhouders om tot een uitkeering uit de reserves over te gaan. Dit zal in de toekomst nu in zooverre gebeuren, dat de betaling van een dividend van 4 pCt. uit de reserve zal geschieden, omdat er na aftrek van het verlies door koersdaling van effecten dit jaar geen winst beschikbaar zal zijn. De bepaling zal uit de statuten worden geschrapt, dat het aan de reserve onttrok- ken bedrag voor dividendbetaling in de volgende jaren weder uit de winst aan de reserve moet worden toegevoegd. Men zal hierdoor voorkomen, dat gedurende een reeks van jaren niet meer dan 4 pCt. divi dend zal kunnen worden uitgekeerd. De stemming op onze aandeelenmarkt is deze week over het algemeen gunstiger ge weest dan in de voorafgegane week. Het koersverloop was intusschen min of meer onregelmatig. Scheepvaartaandeelen hebben zich vrij krachtig hersteld van de depressie, die er aan voorafging, ondanks het vooruit- zicht, dat de omstandigheden waaronder de scheepvaart haar bedrijf zal moeten voort- zetten allesbehalve gunstig zijn. De torpe- deering van het vrachtschip Tajandoen van de Stoomvaart Mij. Nederland legt hiervan weder een bewijs af. Voor de suikercultuur waren de berich ten eveneens bemoedigend en gemeld werd, dat de Nivas oogst 1939 thans heeft uitver kocht, terwijl melding werd gemeld van be langrijke afdoeningen uit oogst 1940. Naar Britsch-Indie wordt verkocht tegen 10.75 terwijl de prijs in Mei van dit jaar nog f 7.40 was. Naar men weet heeft oogst 1939 1.550.000 ton bedragen, oogst 1940 werd voorzichtigheidshalve vastgesteld op niet hooger dan 1.475.000 ton, omdat zich in den tijd toen toen de voorbereidingen moesten worden getroffen, de toestand zich weinig gunstig liet aanzien. Dezer dagen is de beslissing gevallen, dat oogst 1940 een omvang zal hebben van 1.750.000 ton. Over 1939 zullen de meeste suikermaatschappijen reeds een vrij behoor- lijk dividend kunnen uitkeeren. Er waren deze week weinig afdeelingen waarin men van een eenigszins levendigen handel kon spreken. Amerikaansche kunst- zijdeshares vormden een uitzondering. Men had reeds geruimen tijd geleden bevredigen- de dividenden van deze maatschappijen ver wacht. Toch maakt de aankondiging dat de North American Rayon een slotdividend van 2 dollar zal betalen op de gewone aandeelen, waardoor het totale dividend van 1939 op 2.50 dollar wordt gebracht tegen vorig jaar 25 dollarcents een zeer gunstigen indruk. De kunstzijdeindustrie is nu eenmaal aan her- haalde conjunctuurschommelingen blootge- steld en op het oogenblik schijnt daar alles rozengeur en maneschijn te zijn. In den tijd van 3 maanden heeft de North American Rayon per aandeel reeds 1 dollar verdiend, zoodat de naaste toekomst zeer bevredigend is. De koers der aandeelen kon niet onbe- langrijk verbeteren en hetzelfde was het ge val met American Bemberg en American Enka. Andere industrieele aandeelen hadden een tamelijk kleurloos verloop, omdat deze in sterke mate den druk van de politieke span- ningen ondervinden. Het maakte een goeden indruk, dat de New Yorksche beurs op het oogenblik van de invloeden van buitenlandsche verkoopen schijnt vrij te zijn en hierdoor komen thans de gunstige berichten uit het bedrijfsleven en de hoogere dividenddeclaraties beter tot uitdrukking. De Am. Smelting and Refining kondigde een dividend aan can 1.50 dollar en een van 1 dollar per gewoon aandeel, waardoor het totale dividend over 1939 6.50 dollar zal bedragen tegen vorig jaar dollar. Over de eerste tien maanden be- droeg de nettowinst 4.25 dollar tegen vorig jaar 3.25 dollar. De winst van de Mont gomery Ward bedroeg in het kwartaal ge- eindigd 31 October 7.93 dollar tegen vorig jaar 6.36 dollar millioen uitkomende op 1.45 dollar tegen 1.15 dollar per aandeel. De verkoopen van de United Aircraft bereikten een nieuw record van 50 millioen dollar in 1939 tegen 36 millioen dollar in 1938. De Na tional Steel declareerde een dividend van 50 dollarcent. Verder kwam de bekende vliegtuigenfabriek Glenn Martin met een eerste dividend van 1 dollar. De Chrysler Corp. verdiende in de eerste 9 maanden 7.22 dollar per aandeel tegen 1.53 dollar in hetzelfde tijdvak van 1938 en werd een divi dend gedeclareerd van 1 dollar, waardoor het totale dividend op 5 dollar wordt gebracht tegen vorig jaar 2 dollar. Tenslotte kan nog worden melding gemaakt van het bericht, dat de couponbetaling per 1 December op de Youngleening zal worden vertraagd in ver band met de eischen, die gesteld worden ten aanzien van het overleggen van een non enemy declaration, dezelfde methode, die ook Engeland toepast. Wat de leening Carolus Magnus betreft (6% obligaties 1937) wordt gemeld, dat de gelden benoodigd voor de betaling van den Decembercoupon nog niet beschikbaar zijn. Naar men weet, moet de Fransche regeering voor den garant toestemming geven tot betaling van dezen coupon. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: 3-31/2 Nederland 1938, 84, 83, 84; Koloniale Bank 155 3/4, 163; Aku 32 7/, 37, 36 3/8; Ned. Ford 316)4, 320, 317)4? Unilever 93 1/4, 92, 93i/2, 93 1/4; Philips 123 1/4, 125 3/4, 125)4? Anaconda 23 3/4, 25 15/16; U.S. Steel 48 1/8, 51 3/16; Koninklijke Petroleum 240%, 239, 247)4? Amsterdam Rubber 185, 184 3/4, 190; Eandar Rubber 138)4, 136, 145; Holland Am. Lijn 85)4, 90, 89 3/4; Kon. Boot 86%, 105, 104; Ned. Scheepvaart Unie 96, 103 3/4, 102)4i 103; H.V.A. 376, 388%; Ver. Vorstenlandsche Cultuur 93, 104)4, 104 1/4; Deli Batavia Mij. 108)4, 113)4? Deli Mij. 148, 159, 158)4; Senembah 129, 134%, 133)4. Naar t Engelsch van Maxwell March. 31) Zijn eerste impuls was om maar direct van de zaak af te zien, maar bij nadere be schouwing werd het hem duidelijk, dat dit beslist nadeelen zou hebben. In plaats van haar buiten de zaak te houden, zou zij er dan zeker bij betrokken worden. Hij zuchtte. Hoe dan ook, hij had nog tijd genoeg om over alles na te denken. Hij kon in ieder geval toch niets doen, alvorens hij 's morgens kolonel Cream ontmoet zou heb ben. „Die plaatselijke menschen!" zei Bloomer verachtelijk. ,,'t Is grappig, maar zij hebben geen Yard's flair, vindt u wel? Neem dien Winn nu eens. Hij is flink genoeg op zijn manier. Heel goed voor kleine dingen of zoo iets, maar een geval als dit haalt hem uit- zijn evenwicht" David keek emstig. Hij was er zich van bewust, dat Bloomer op erge wijze spotte met de etiquette, door zich niet te ontzien om op die manier over een inspecteur ce spreken, in het bijzijn van een collega. Hij deed zijn mond al open om te protes- teeren, toen de deur openging en het on- derwerp van Bloomer's opmerkingen bin- nenkwam. Zoodra hij hem zag, kreeg David zijn '--'mte weer Inspecteur Winn was ge- jaagd 1 opgewonden. Het vinden van den -evolver had zijn hoop doen herleven en zijn oude grimmigheid kwam weer terug. „Wel, Blest", zei hij, „ik denk dat wij er voor morgen al heelemaal mee klaar zijn" Hij zei er niet bij: „en we zouden je diens ten best kunnen missen", maar de bedoeling lag er dik bovenop. David merkte dien steek nauwelijks op. Zijn gedachten vlogen van de te verwachten artikelen in de kranten naar de zwaarbe- proefde Judy en hij voelde zich koud en hulpeloos. Ex-brigadier Bloomer daarentegen was in een zeldzaam gevoelige stemming. „Wacht nog eens even, inspecteur", zei hij op een toon, die geen brigadier of wie dan ook van de politie tegenover een meerdere zou hebben durven aanslaau. „Voordat u verder gaat, vind ik dat u eens even naar mij moest luisteren. Ik heb heel belangrijke inlichtingen. Ik heb mijn oude notitieboek- jes nagegaan en ik heb iets gevonden, dat een heele omwenteling in de zaak teweeg- brengt". Inspecteur Winn keerde zich langzaam om en keek den gewezen politieman aandachtig aan. Een dapperder. maar intelligenter persoon dan ex-brigadier Bloomer zou voor dien blik bang geworden zijn. Maar Bloomer, minstens even opgewonden als zijn superieur vervolgde gelukzalig, terwijl David op het losbarsten van den storm wachtte: „Ja, ik heb iets van het grootste belang gevonden. lets waarvan u zult staan te kijken", „Bloomer!" Winn's stem was vreeselijk. „Je bent dronken. Maak dat je wegkomt, voordat ik je eruit smijt". Het was wel een ontnuchtering voor ex- brigadier Bloomer. Zijn mond viel langzaam open, hij kneep zijn oogen bijna dicht, om ze even daarna ongeloovig wijd open te spalken. David hield zich rustig. Hij zag geen kans om op dit oogenblik tusschenbeide te ko men. Het zien van het verwonderde gezicht van den ouden man scheen Winn nog woe- dender te maken. „Smeer'm!" zei hij met trillende stem, en het was David duidelijk, dat zijn woede grootendeels werd veroorzaakt, doordat Bloomer hem als zijn gelijke behandelde, in het bijzijn van een Scotland Yardman. Als Bloomer nuchter geweest was, ware het misschien nog mogelijk geweest om den inspecteur te vermurwen en alles zou nog goed gekomen zijn. Maar hij was verre van nuchter en daar- om was hij ook erg met zichzelf ingenomen. Zijn oogen vemauwden zich na de eerste verbazing en een onaangename uitdrukking kwam op zijn flegmatiek gelaat. „Goed, mijnheer", zei hij beleefd, na een kleine pauze. „Goed, -inspecteur. Ik wensch u goeden avond. Hij schuifelde de kamer uit, zijn enorme pantoffels over het parket sleepende. Inspecteur Winn keek David onderzoekend aan, maar geen zweem van een lachje was er op het uitdrukkinglooze gezicht van den jongen man. Hij schraapte luidruchtig zijn keel. „Die huisdetectives zijn meestentijd on- mogelijke wezens", zei hij. „Die man is een schande voor het hotel. Ik zal rapport over hem uitbrengen bij de directie. Maar eerst moeten wij onzen man te pakken nemen. Alles is klaar. Ik heb een paar mannen bui ten staan. Zullen wij direct naar boven gaan?" David aarzelde, maar hij zei niets en de ander, di - zijn schroomvaligheid opmerkte, haastte zich om zich te rechtvaardigen. „Ik geloof niet. dat er sprake is van on- voldoende bewijzen", zei hij stijfjes. „We hebben de verklaring van het meisje en de revolver werd vlak onder zijn raam gevon den. We zouden onze plicht niet doen, als we hem meteen niet inrekenden". „0, zeker", zei David. „Dat is zoo". Zijn gedachten waren ver weg. Voor het eerst van zijn leven werd zijn plicht bein vloed door persoonlijke gevoelens en hij voelde zich verward. „Ik vind, dat wij hem hier moeten onder- vragen, om hem dan later mee naar het bu reau te nemen", vervolgde Winn en zonder op Davids toestemming te wachten, ging hij naar de richting van de deur. Maar voor hij die bereikt had, werd die opengeworpen en iemand, die, zooals David veronderstelde de directeur moest zijn, vloog de kamer in alsof hij door een katapult was afgeschoten. Doorgaans moest hij iemand I zijn, die er verzorgd uitzag, maar op dit oogenblik vormde hij, met zijn rechtop- staande zwarte haren en vale gezicht, waar- I over een groenige schaduw lag, een onver- getelijk tooneel. Hij was een dikke man, ongewoon groot, en hij droeg een goedzittend jaquet. Hij tril- I de van zenuwachtigheid en daar het hem bijna onmogelijk was om een woord uit te brengen, gesticuleerde hij druk met zijn. j groote handen, net alsof hij van plan was de twee detectives te hypnotiseeren. „Ik heb zooeven gehoord". barstte hij ein- delijk los, „ik heb gehoord, maar ik kan in mijn hotel geen arrestatie toestaan. Dat is i idioot ongehoord! Vreeselijk! En ik wil het 1 hier niet hebben. Ik kan er niets aan doen. i Ik wil er met u niet over praten", vervolgde hij, hoewel geen van de twee iets tegen hem zei. „Dit is mijn hotel, het belangrijkste wat ik op de werela bezit. Mijn beste heeren, be- denk toch eens wat het voor mij zou betee- kenen, als er een arrestatie plaats vond. De heele zaak zou morgen leeg staan". Hij hield een oogen hi ikje pauze en toen zij nog niets zeiden, plofte hij op een stoel neer en veegde met een grooten zakdoek over zijn voorhoofd. „Het is geen manier van doen. Ik zal het niet toestaan. Jullie kunt praten als Brug- man, maar wat ik zeg, dat meen ik. In het hotel is ten arrestatie onmogelijk". Inspecteur Winn kuchte. De directeur moest door den hoofdagent op de hoogte ge bracht zijn. Dr rom was het noodig tactvol te werk te gaan. Hij was door de aanwezigheid van David nog steeds niet op zijn gemak. De onver- schilligheid van den jongen man tegenover de kleine scene, waarvan hij zoo juist ge- tuige was geweest, werkte op zijn zenuwen en hij zag geen kans om uit te maken of de vertegenwoordiger van Scotland Yard zich verveelde of zich amuseerde, of dat hij de zaak alleen becritiseerde. „Arresteeren, mijnheer Populof?" zei hij vriendelijk. „Gaat u niet een beetje te ver? We zijn alleen een beetje bang om ons beet te laten nemen. Dat zuit u kunnen begrijpen En u hebt hier een gast, een zekeren Lionel Birch, dien wij heel graag het een en ander zouden willen vragen. We moesten maar even naar boven gaan om hem op te zoe- ken, als u er niets op tegen hebt. U moet u met van streek maken Ze zullen geen la- waai maken. Als bij toeval moeten wij hem vragen even met ons mee te gaan. U kunt op onze discretie rekenen. Geen van uw an dere gasten hoeft ooit te weten, wat er is ge- beurd". De directeur trok grimassen, zuchtte, bromde en uitte op alle mogelijke manieren zijn emoties. „Als ik daarop zou kunnen vertrouwen", zei hij. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 9