DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Volkenbond en de inval der Russen in Finland. De Finnen belemmeren den Russischen opmarsch. Wordt Estland tot medewerking gedwongen Een protestnota van Moskou aan Londen. M.S. „lmmingham" op een mijn geloopen Directeur: C. KRAK. Maandag 11 December 1939 I4le Jaarqang De zeven opvarenden door de marine gered. De algemeene toestarid. Twee drenke'inqen door v.iegtuig opgepikt. De Russische nota aan Groot Brittannie. Finland en de Volkenbond De eerste Britsche troepen in de Maginotlinie. ALKMAARSCHE CQURANT Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegcvcn. Abonncmentsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door bet geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DLR GFWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 125, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N V. Boek- en Handelsdruk- kerij v/b HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactle 3330. No. 292 Dit nummer bestaat ait drie bladen. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Het is een uiterst moeilijk probleem, dat de gedelegeerden in den Volkenbond thans ter behandeling krijgen. Zy zullen zich moeten uitspreken over de ontoelaatbaarheid van den Russischen inval en een zwakken buurstaat, die daartoe geen enkele reden heeft gegeven. Zij zullen de agressie moeten vast- stellen en den aanvaller moeten aanwyzen. In normale tijden zou men dan tevens de sancties moeten vaststellen, de strafmaatregelen, waaraan alle staten, die lid van den Volkenbond zijn, moeten medewerken. Maar wy leven op het oogenblik in een tijd, dat vele staten zich niet kunnen of willen uitspreken omdat zij bevreesd zijn daardoor hun neutraal karakter te zullen verliezen, Rusland is een machtige mogendheid waarmede op dit oogenblik ook Engeland niet in conflict wenscht te komen. En Rusland is de bondgenoot van Duitschland, waar men reeds te kennen heeft gegeven alle beleedigingen aan het adres van Rusland ook voor Duitschland als een on- vriendelijke daad te beschouwen. De kleine neutrale mo^endbeden in het Westen hebben bij hun optreden in Geneve dan ook met Duitschland en die in Oost-Europa met Rusland reke- ning te houden. A1 zal men als bondsleden dan ook wellicht plichtsgetrouw den aanvaller aanwijzen, men zal waarschijnliik niet zoover gaan, dat men gezamenlyk tot het nemen van sancties zal besluiten. Anderzijds dreigen eenige Zu'd-Amerikaansche staten den Volkenbond te verlaten wanneer men tegenover Ruslend r>'ef de noodige maatregelen neenit. Het ziet er wel naar uit, dat de bijeenkomst te Geneve op dit oogenblik het prestige van den Volkenbond n:et za" verhoogen. De berichten van de gevechtsterreinen in Finland geven blijk van de krachtige wijze waaron de Finnen hun vaderland verdedigen. Het is wel aan te nemen, dat de Russen op verscheidene plaatsen in het Finsdi gcbied zijn gedrongen. en dat de Finsche verdedigingslinies nog op geen enkele plaats doorbroken zijn. Volgens de News Chronicle zou de Russische regeering Estland hebben gedwongen om ingevolge het onlangs gesloten pact van wederzijdschen bystand mede te werken in den strijd tegen Finland, door welken staat Rusland zoogenaamd is aangevallen. Rusland heeft, in antwoord op den Order in council een nota aan Enge land gezonden waarin zoo krachtig mogelijk tegen de belemmering van den export van goederen van Duitsche origine geprotesteerd wordt. Het Nederlandsche motorschip „Immingham" is gistermorgen circa tien uur bij Callantsoog op een mijn geloopen. De zeven opvarenden zijn door de marine gered. De „Immingham" behoorde toe aan de N.V. Internationale Kustvaart Maatschappij te Rotterdam en was een schip van 398 bruto ton. Het was Vrijdagavond met een lading steenkool van Goole naar Harlingen vertrok- ken. Omtrent de ramp vernemen wij nader, dat deze Zondagochtend tusschen negen en tien uur gebeurd is op zes mijl uit de kust, even ten noorden van Callantsoog. Het dorp en omgeving werden door het geluid der ontploffing opgeschrikt. Het schijnt, dat op zee een dichte mist hing Het schip is aan den stuurboord- boeg door den mijn getroffen en ge- deeltelijk opengereten. Het helde onmiddellijk sterk naar rechts over en begon tegelijkertijd te zinken. Van de zeven leden der bemanning slaagden dadelijk vijf erin de sloep te bereiken en zich in veiligheid te stellen. Het waren de kapitein de Groot, de stuur- man Denijs, de eerste machinist van der Vlies, de tweede machinist Garla en de ma trons Nieuwkerk. De heer van der Vlies woont in Harlingen. De anderen zijn uit Rotterdam afkomstig. De kapitein en de stuurman bevonden zich op het oogenblik der ontploffing in de stuurhut, welke zij, doordat het sch'p slagzij maakte, slechts aan bakboord door het inslaan van een der ramen konden vrrl'aten. Hierbij liepen zij snijwonden aan gelaat en handen op, doch deze verwondingen waren gelukkig van wei- nig beteekenis. De twee overige opvarenden, de matrozen Koster en van der Swan, beiden Rotterdammers, waren in zee gesprongen en hielden zich met moeite aan een luik drijvende. Zij mogen van geluk spreken, dat zij vrij spoedig werden opgemerkt door de inzittenden van een patrouillee- rend marin :-w- tervliegtuig, die eveneens de ramp hadden waarge- nomen. Het vhegtuig daalde vlak bij de mannen op het water. Zij konden zich aan de drijvers vasthouden en werden daarna aan boord van het toestel genomen. De machine is ''aarop naar het strand van Callantsoog getaxied, waar de beide schip- breukelingen aan land werden gebracht en toevertrouwd aan de zorgen van de kust- wacht. Een officier van gezondheid verleende medische hulp aan van der Swan, die ii» het vliegtuig buiten bewustzijn was geraakt. Beide geredden zijn daarop naar het marine- hospitaal in den Helder overgebracht om daar op verhaal te komen. De schepelingen. die in de sloep waren gegaan, werden niet lang daarna door de marinesleepboot ..Am sterdam" opgepikt en vervolgens overgege- ven aan de inmiddels uit den Helder te hulD gesnelde motorreddingboot „Dorus Rijkers". welke omstreeks twee uur op zijn stand- plaats terugkeerde. De vijf opvarenden werden eveneens naar het marinehospitaal gebracht, waar de twee gekwetsten verbon- den werden. Een drietal vertegenwoordigers der ree- derij te Harlingen was intusschen naar den Helder gekomen om de noodige zorg aan de leden der bemanning te besteden. Allereerst voorzagen zij de mannen van nieuwe klee- ren. Gisteravond zijn de geredden nog naar huis vertrokken. De „Immingharr>" was in 1936 op de werf van Jan Smit Czn. te Alblasserdam ge- i bouwd." Het volkscommissariaat van buiten- landsche zaken heeft, naar het tele- graaf-agentschap der Sovjet-Unie be- kend maakt, bij de Britsche ambassade te Moskou een nota doen overhandigen, waarin de Sovjet-regeering protesteert tegen de maatregelen, welke de Britsche regeering met haar verordening tegen den Duitschen export naar de neutrale landen heeft getroffen. In de nota wordt vastgesteld, dat de Britsche maatregelen het volkenrecht schenden en in het bijzonder den han- del en de belangen der neutrale staten zeer ernstig benadeelen. De nieuwe weergalooze methode der Britsche re geering in den handelsoorlog tegen Duitschland wordt derhalve door de Sovjet-regeering ten scherpste afge- keurd, waarbij de Sovjet-regeering zich het recht voorbehoudt voor alle daaruit eventueel voordoende schade vergoe- ding te eischen. Het Telegraafagentschap der Sovjet- Unie herinnert aan de beteekenis van den Order in council. In de Russische nota wordt er thans aan herinnerd, dat de Sovjetregeering op 25 October verklaard heeft het niet eens te zijn met de maatregelen der Britsche re geering, welke, onder het voorwendsel van bestrijding der oorlogscontrabande, de be- ginselen van 't Internationale recht schen den en den zeehandel ontwrichten. De tegen den Duitschen uitvoer op grond van de verordening van 28 November ge nomen maatregelen berokkenen verder nadeel aan de belangen der neutrale sta ten- De methoden van oeconomische oor- logsvoering, door de Britsche regeering toegepast, zijn in dc .schiedenis der Inter nationale betrekkingen zonder weerga. Zij schenden verder de bepalingen van het internationale recht volgens welke niemand neutrale landen kan verbieden uit het grondgebied van oorlogvoerenden eenigerlei goederen voor eigen behoeften, onafhankelijk van den oorsprong dezer goederen, in te voeren. Het verbod van transport van Duitsche goederen van de eene haven naar de an dere is evenzeer een schending van het internationale recht. Tenslotte beschouwt de Sovjetregeering den Britschen eisch, dat schepen, welke uit havens van neutrale staten, waartoe Duitschland toegang heeft, vertrekken, Britsche of Fransche havens voor inspectie moeten aandoen, ongeacht den oorsprong van goederen, welke zij vervoeren, als willekeurig. Protesteerende tegen bovengenoemde maatregelen van Groot-Brittannie, behoudt de regeering der Sovjet-Unie zich het recht voor scha- devergoeding te eischen voor verliezen, indien een aan den Sovjetstaat toebehoo- rend koopvaardijschip wordt opgebracht naar een Britsche of Fransche haven of indien de toepassing der verordening van 28 November eenige andere schade ver- oorzaakt aan den buitenlandschen handel der Sovjet-Unie. Rusland beweert niet in staat van oorlog met Finland te zijn en dat is een van de verrassingen van den modemen oorlog. Men verschijnt met bommenwerpers bo- ven de hoofdstad van een naburig land, maakt tal van huizenblokken tot rui'nes en doodt daarbij talrijke weerloozen uit de burgerbevolking. Men zendt groote legermachten met tanks en machinegeweren naar diverse plaatsen van de Finsche grens, geeft dagelijks com munique's uit waarin de krijgsverrichtingen verm eld worden en verzekert, dat men steeds verder op vijandelijk gebied is doorgedron- 8en- Maar van een oorlog tegen Finland schijnt men in Moskou nog niets te hebben verno- men. Van Russisch standpunt bezien, is dat eenigszins te verklaren, omdat Rusland al- leen de regeering-Kuusinen als de officieele Finsche regeering erkent. En deze commu- nistische dilettanten-regeering heeft den Russen als de bevrijders van het verdrukte Finsche volk welkom geheeten en hun alles beloofd wat zij maar mochten verlangen. Dus heeft Rusland eigenlijk geen oorlog met Finland, maar onderhouden van Rus sisch standpunt bezien de regeeringen Vein beide staten de meest vriendschappe- lijke betrekkingen. Wat niet wegneemt, dat er ook nog zooiets als een officieele Finsche regeering is en dat deze erkend wordt door alle Finnen, die hun vaderland liefhebben en door de ge heele weermacht, welke voor de onafhanke- lijkheid van het vaderland tot den laatsten druppel bloed wil strijden. En nu mogen de Russen dat nog zoo kort- zichtig en dwaas noemen, het is toch de oor- zaak, dat zij in theorie niet in oorlog met Finland zijn, maar in de practijk alle be- schikbare militaire krachten noodig hebben om zich van het beloofde land meester te maken. Van Finsche zijde wordt medegedeeld, dat de Russen zich daarbij van gifgassen bedie- nen. Wanneer dit juist zou zijn, is Rusland de eerste groote mogendheid, welke, sinds het uitbreken van den nieuwen wereldoorlog. vervallen is tot het strijdmiddel, dat men na den oorlog van 1914 algemeen als een barbaarsche en onmenschelijke methode heeft afgezworen en waarvan noch de geal- lieerden, noch Duitschland zich tot dusverre bediend hebben. En dat in dit geval des te sterker moet worden afgekeurd, omdat Rusland niet te- genover een machtiger tegenstander met alle denkbare strijdmiddelen voor zijn leven en zijn vrijheid behoeft. te vechten, maar omdat het gebruikt wordt door een land met 180 millioen inwoners 'egenover een klei- nen staat van 3 millioen zielen, die men zeker ook met het gebruikelijke oorlogs- materiaal wel 4ot nnderwerping zal kunnen brengen. Een correspondent vein Reuter bij het Britsche expeditieleger schrijft: Een gedeelte van het expeditieleger is buiten de Britsche zone gebracht en in de Maginotlinie geplaatst waar het in directe aanraking is met de Duitschers. Tot deze troepen behooren eenige Engelsche graaf- schapsregimenten. Zij staan onder Fransch commando. Dit is den eersten keer sedert het uitbreken van den oorlog, dat Britsche troe pen tegenover Duitsche soldaten staan. Er is eenige activiteit van patrouilles ge- weest en hier en daar eenig geschutvuur over en weer, doch tot nu toe hebben de Britten geen verliezen geleden. Een Britsche schildwacht heeft een grooten hond dood- geschoten, van de soort, welke de Duitschers hebben afgericht voor patrouillediensten. Het land is golvend akkerland, met hier en daar bosschen. Alle dorpen in deze streek zijn door de burgerbevolking ontruimd, zoo- dat er voldoende plaats is voor inkwartie- ring van Britsche troepen. In een legerorder heeft Lord Gort o.a. gezegd: „Indien niet iedereen sedert de aankomst in Frankrijk zijn plicht had gedaan, zoo deze hooge eer u niet te beurt zijn gevallen. De vijand wacht onze komst. Gij hebt thans de gelegenheid de glorierijke traditie, welke uw vanen dragen, te handhaven. Wees waakzaam, wees kalm en vuur laag. Tot de laatste man en de laatste kogel en nog iets meer. Niet alleen de oogen van uw land zijn op u gericht, doch ook die van onze bond- genooten en van het geheele rijk. Met de rechtvaardigheid aan onze zijde zal ons trot- sche wachtwoord zijn: „On ne passe pas on les aura". Intusschen houden de' Finnen op alle fronten dapper stand en wordt het, ondanks de Russische communique's, wel duidelijk, dat de soldaten der Sovjet-Unie er nog nergens in geslaagd zijn de Finsche linies te doorbreken. In het land van moerassen en meren, waar een zware sneeuwval het oprukken der Russische troepen vertraagd heeft, zijn de Finsche ski-troepen, die zich vlug en ge- luidloos bewegen, de schrik van de zwaar bewapende Russen, die met moeite vooruit- komen en die blijkbaar geenszins getraind zijn voor de bijzondere krijgsverrichtingen, welke zij in sneeuw en '-ou tegenover de modern bewapende Finnen ten uitvoer moe ten brengen. Intusschen heeft Rusland blijkbaar naar Engelsch voorbeeld besloten den strijd niet alleen op militair-, maar ook op econo misch terrein te voeren, door de Finsche kust met zijn oorlogsvlcot te blokkeeren. Aan Zweden en aan Duitschland is van die blokkade kennis gegeven, maar in beide buurstaten staat men alweer voor een juridische puzzle, omdat een blokkade slechts mogelijk is en slechts erkend be hoeft te worden, in geval van oorlog. Rus land beweert niet in oorlog met Finland ie zijn en theoretisch behoeft men zich dus noch in Zweden, noch in Duitschland iets van die blokkade aan te trekken. Maar practisch staat de kwestie er na- tuurlijk heel anders voor. In de practijk zal Zweden, wanneer het zich niet de vijand- schap van den onberekenbaren Sovjet-staat op den hals wil halen, met die blokkade wel rekening moeten houden en wat Duitschland betreft. het Duitsche volk moge in zijn hart ten voile met het dappere Finland sympathi- seeren, de Duitsche regeering heeft Rusland als bondgenoot te erkennen en alles na te laten, wat de heeren in Moskou minder aan- genaam zou kunnen blijken. Waarschijnlijk zal men in Estland thans begrijpen, wat het zeggen wil, dat men het Russische paard van Troje heeft binnen- gehaald. Men heeft in Estland niet alleen toege- staan, dat de Russen vloot- en vliegtuigbases in dat land hebben gevestigd, maar ook een pact van wederkeerigen bijstand met Rus land gesloten voor het geval een der beide staten door een andere zou worden aange vallen. En Rusland in welks hoofdstad men thans den generalissimus van Estland een feestelijke ontvangst bereidt verklaart, volgens een bericht van de News Chronicle, thans, dat het door Finland is aangevallen. Het kan schijnbaar den kleinen buurman niet alleen tot onderwerping brengen en heeft daarom Estland aan zijn militaire ver- plichtingen herinnerd. Zoodat men is Estland thans noodgedwon- gen mee zal moeten optrekken en de degen zal moeten kruisen met een staat, waarmede men tot dusver, als broederstaat in het hooge Noorden, de meest vriendschappelijke be trekkingen neeft onderhouden. Intusschen heeft Finland den Russischen aanval op zijn gebied aan den Volkenbond ter beoordeeling gegeven en daarmede heel wat Europeesche staten in een moeilyke positie gebracht. Het heeft zelfs het niet denkbeeldige ge- vaar geschapen, dat het laatste beetje pres tige, dat de Volkenbond nog in de wereld had, volkomen teloor dreigt te gaan. Immers, die Volkenbond is in naam nog altijd de groote internationale rechthank waarheen de staten van de geheele wereld hun delegaties zenden en waar men elke agressiepoging niet alleen moet veroorcjee- len, maar ook gezamenlijk tot maatregelen moet besluiten om den overtreder te straf- Jen. Bij een gewone rechtbank is dat alles heel eenvoudig. Men hoort den aangevallene en men hoort den aanvaller, men bepaalt de straf en men zorgt er voor, dat de voor den kadi gebrachten misdadiger zijn straf niet zal ontloopen. Zoo is het nog maar enkele jaren geleden ook in den Volkenbond gegaan en toen Italie veroordeeld was, omdat het zich zonder meer van Abessinie had meester gemaakt, hebben tal van staten, waaronder ook Ne- derland, de zoogenaamde sancties toegepast. Zoo zou het ook nu moeten gaan tegen over Rusland en er zullen ongetwijfeld sta ten zijn, die de Sovjet-Unie zoo zwaar moge lijk willen straf fen. Maar dat zijn dan staten als Frankrijk, die volkomen met Rusland gebroken hebben en van Russische zijde niets dan vijandschap te verwachten hebben, of Zuid-Amerikaansche staten, die veilig aan de andere zijde van den Oceaan liggen en elk contact met Rus land gevaarloos kunnen verbreken. Maar er is, ondanks de RussischFinsche- kwestie, nog altijd zooiets als een Euro peesche oorlog. Er is een Engeland, dat nog de vorige maand naar uitbreiding van de handels- betrekkingen met Rusland streefde, er is een Amerika, dat hoewel het in den Volken bond slechts een luisterpost heeft de diplomatieke betrekkingen niet wil verbreken en er zijn, last not least, tal van kleine neutrale staten, zooals Neder- land, Belgie en Zwitserland, die er rekening mee moeten houden, dat Rusland de bondge noot van Duitschland is. En in dat zelfde geval verkeeren de Balkanstaten wier geo- grafische ligging, vlak bij den Russischen overweldiger, nog veel gevaarlijker is, zoo dat zij zich allerminst aan sancties tegen de Sovjet-Unie kunnen wagen. Wanneer men dat alles overweegt, dreigt de Volkenbondsvergadering een min of meer droevige vertooning te worden, met het ge- vaar van onderlinge oneenigheid, waardoor wellicht nog meerdere staten zich genoopt zullen gevoelen den bond te verlaten. Wat men misschien bereiken kan is de gezamenlijke erkenning, dat Rusland Fin land heeft aangevallen, wat trouwens moei lijk te loochenen zal zijn. Dan wordt de schuld dus vastgesteld, maar wanneer er geen besluit tot sancties wordt genomen en ook Nederland is daar toe in dezen tijd niet bereid gaat de aanvaller tenslotte vrij uit. Dan heeft de uitspraak van den Volkenbond slechts theoretische beteekenis en dan zal men ♦erecht kunnen consi&teeren, dat dit inter- rationale gerechtshof eigenlijh het geld niet v/aard is, dat alle aangeslotenen jaarlijks moeten betalen om het in 't leven te hou den. In den tijd, dat het recht van den sterkste het hoogste recht is, heeft de bijeenkomst van het hoogste internationale rechtscollege zijn beteekenis grootendeels verloren.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1