AMSTERDAMSCHE BEIiRS ixuuU enJxuMbauiB £aatste berichtea Jkoviaciaal 7lieuws De Alkmaarsche Courant Voor kleine tuinen« BERGEN EGMOND AAN ZEE CASTRICUM N1EUWE NIEDORP HEILOO URSEM KOEDIJK SCHOORL Een roeiboot overvaren. Vier inzittenden verdronken. amer. spoorwegen. een ter zake kundig leider. Eenvoudig is zijn optreden, rustig, maar niettemin cor- Jubileum koorvereeniging „Bergen". De koorvereeniging „Bergen" Zater- dagavond, ter gelegenheid van haar vierde lustrum, in de Rustende Jager een zeer ge- slaagde uitvoering, waartoe de „Kon. Let- terlievende Vereeniging J. J. Cremer" te Haarlem door de opvoering van het blijspel •n Wespennest" het hare heeft bijgedragen. Voor muziek- of zangvereenigingen, vereenigingen, die wekelijksche repetities van haar leden vorderen, is het begrijpelijk, dat zij een dergelijk jubileum willen vieren. De band tusschen de leden onderling is een andere, dan die vereenigingen, waar de leden eens in het jaar bij elkaar komen. De talrijke bloemstukken, waar van wij vermelden die van de gymnas- tiekvereeniging Be Quick, de Arbeiderstoo- neelvereeniging, de V.V.V., het Berger Man- nenkoor, de Stem des Volks, Bergens Har monie en de Vereenigingsbond de Een- dracht, bewezen, dat in breeden kring de bevolking met de koorvereeniging meeleeft, Dit is begrijpelijk, want de thans onder leiding van den heer J. Belder staande, 65 leden tellende zangvereeniging, bloeit. De voorzitter, de heer K. Leek, noemde het voor de vereeniging een voorrecht, dit jubileum te kunnen vieren. Hij dankte daar- voor niet alleen de leden, maar ook alien, die in den loop der jaren de vereeniging steun hebben verleend. Onder hen, aldus spr. neemt de beschermheer, de oud-burgemees- ter, een eerste plaats in. Spr. herinnerde aan de ups en downs die men had medege- maakt. Hij herinnerde aan den eersten din- gent, Barend Essen, die na eij half jaar den directeursstok overgaf aan den heer Joh. Brands. Achttien en een half jaar is de heer Brands dirigent geweest en spreker brach. hem dank voor het vele, dat hij voor de ver eeniging heeft gedaan. Spr. betreurde het, dat deze dirigent tengevolge van kleine in cidenten, de vereeniging verliet. Twee weken zaten wij zonder leider. In den heer J. Belder uit IJmuiden kregen wij onzen derden directeur, dien wij thans 9 maanden hebben leeren kennen en waarvan spr. reeds thans kan verklaren, dat hij voor honderd procent een waardig opvolger van den heer Brands kan worden genoemd. Ais dank voor de aanvaarding van zijn benoe ming bood spr. den nieuwen dirigent, na- mens het koor een kistje sigaren aan. Spr. deelde hierop mede, dat voor 20 jaar de toen nog jonge mannen Rinus Houtkoo- per en Pier Postma hem verzochten, een zangvereeniging op te richten. Spr. hield van zang, nam het gewenschte mitiatief en cp het op het podium opgestelde koor wij- zende, constateerde spr., onder instemming van alle aanwezigen, dat hij niet slecht had geboerd. Dank bracht spr. de leden voor den hem betoonden steun, hun toeroepende: „Blijft trouw aan het koor". Na het zingen van een tweetal liederen waarover onze muziekverslaggever schrijft werd de jubileerende vereeniging toegespro- ken door den burgemeester, mr. H. D. A. v, Reenen, en den heer P. Blankendaal namens Eergens Harmonie en den vereenigingsbond De Eendracht, de garnizoenscommandant, kolonel Rutgers van der Loeff en den heer Vasbinder, namens Bergens Mannenkoor. At deze woordvoerders getuigden van hun waardeering voor de koorvereeniging en uitten de beste wenschen voor de toekomst. terwijl de kolonel hieraan de verzekering toevoegde, het contact met de burgerij zeer op prijs te stellen. Hij uitte zijn bewondering over het vele, dat er in Bergen geor"°"'- seerd wordt. Een bizonder woord richtte de penning- meester van de koorvereeniging, de heer Groot, tot den voOrzitter en den heer Jan- sen, die beiden van de oprichting af deel van het koor uitmaken en die hij ieder met een kistje sigaren vereerde. Spr. schetste de verdiensten van den heer Lek als voorzitter, voor wien hij de groot- ste achting had, omdat hij steeds, als het belang van de vereeniging dit vorderde, zelfs niet aarzelde, beslissingen te nemen, die hij krachtens eigen geaardheid niet zou hebben genomen. De heer Jansen, aldus spr., zegt niet veel. Als hij wat zegt, kunnen wij het er mee doen en wanneer wij naar concoursen gaan dan is hij, door zijn goede zorgen voor het materiaal onmisbaar. On der instemming der leden bracht spr. bei den dank voor alles wat zij voor de vereeni ging hadden gedaan. De tooneelvoorstelling. De Koorvereeniging heeft de talrijke aan wezigen zeker aan zich verplicht, door na de pauze de Kon. Letterlievende Vereeni ging „J. J. Cremer" uit Haarlem uit te noo- digen, een blijspel ten beste te geven, maar ook de leden, die nu eens toeschouwer kon- den zijn, zullen dit zeker hebben gewaar- deerd. De door de zaal daverende lach be- wees wel, dat „Cremer" met het blijspel ,,'h Wespennest" van J. W. van der Heiden. eft Henk Bakker een goede keus heeft ge daan. Het voortreffelijke spel heeft daartoe mede zeer veel bijgedragen. De voorzitter van de Koorvereeniging riep aan het slot „Cremer" een tot weer- ziens toe en huldigde de zes medespelende dames (het stuk telt ook zes meespelende heeren) door ieder van haar een bouquet aan te bieden. De bekende Sonny Band, die ook de pau- zes verdienstelijk opluisterde, verzorgde tot laat in den nacht het bal, waar een gezellige stemming heerschte. Onze mziekverslaggever schrijft nog het vOlgende: Met een goedgekozen programma kwam de koorvereeniging voor het publiek, n.l. met „de Waterlelie", van Bonset, .,de Win ter", van Loots (componist van „het liedje van den Bergenaar", op een gedicht van wijlen mevr. van Reenen-Volter), Pater Noster", van Roeske, en „De Wilgen" van Wierts (gedicht van Adama van Scheltema die vele jaren in Bergen gewoond heeft. Waarschijnlijk zal dit jubileumconcert voor vele bezoekers een eerste kennisma king geweest zijn met den tegenwoordigen dirigent der Koorvereeniging, de heer J. Belder, en er zij direct aan toegevoegd, dat de heer Belder zich heeft doen kennen als rect en duidelijk zijn gebaar en bovenal zeer muzikaal in zijn opvatting der uit te voeren nummers. Die vier genoemde nummers werden voortreffelijk door het goed bezette koor gezongen, alle vier, zonder uitzondering. Controleur steunverleeming. Tot controleur der steunverleening is door B. en W. benoemd de heer P. Reynders te Hoorn. Jong Zanglust. Jong Zanglust heeft haar jaarlijksch feest in hotel Borst weer waardig gevierd. Begonnen werd met het zingen van Schaap- wolkjes van van Beek, gevolgd door De Zwaluwen en Sproeiliedje, beide van v. Tus- senbroek, om hierna een smalfilm te vet- toonen van den heer Hartog. Daarna werd verder gegaan met Lente en Avondcantate. beide van Cath. v. Rennes, waarvoor de dames Peijs en zuster Renon de invallende hoofdrollen prachtig vertolkten. Het geheel was een moeilijke opgave voor den direc teur, maar het dient gezegd, dat hij er het beste van gemaakt heeft. In de pauze werd een verloting gehouden, waarna de operette in drie bedrijven van D. G. Becker werd opgevoerd. De bloemhulde aan den directeur was vol- komen op zijn plaats. Nutsavond Zaterdagavond had in het lokaal van den heer de Weerd de eerste nutsavond in dit seizoen plaats. De opkomst was uitste- kend. Mevr Kuiper—Glas hield de lezing, die zeer in den smaak viel. Door het tooneel- clubje werd een een-acter opgevoerd, welke door de uitstekende voordracht de aanwezi gen zeer heeft geamuseerd. De dames-afd. der gymnasiekvereeniging gaf op keurige wijze eenige vrije oefeningen en als ge- woonlijk liet de familie Persijn dezen keer weer niet onbetuigd. Verder werden nog eenige voordrachten gegeven, waarvan n.l. een in t Westfriesch. Er heerschte een echte, gezellige sfeer als zich ook Vergadering van aandeethouders L.E.T.T. In de Vrijdagavond gehouden vergade ring van aandeelhouders werd, doordat de voorzitter, de heer A. Schrooder, als dijk- graaf plotseling werd weggeroepen, geleid door den heer G. Smits. Hij herinnerde aan het besluit van de ledenvergadering, waarin is besloten om de obligatiehouders op te roepen ter bespreking van de vraag of de L.E.T.T. zal blijven bestaan of zal liquidee- ren. Hierna werd een uitvoerige bespreking gevoerd en een der leden, tevens borg bij de boerenleenbank en obligatiehouder, gaf een geheel uitgewerkt schema, volgens het- welk men eenmaal zonder schuld zou ko men. Ook bestaat volgens hem de moge- lijkheid, dat er andere baten komen, die dan onmiddellijk voor aflossing gereser- veerd moeten worden. Na een zeer uitvoerige bespreking werd het eerste gedeelte van het voorstel (ver- grooting van het aantal obligaties tot 50 en aflossing van 6 procent) door het bestuur overgenomen en daarna met algemeene stemmen aangenomen. De voorzitter wenschte alsnog in bespre king te brengen of de aanwezigen gevoel- den voor voortbestaan of liquidatie. Een der aanwezigen pleitte voor in stand hou- den. Meerderen meenden echter, dat het beter was om op een spoedig uit te schrij- ven ledenvergadering (waarin dan een nieuw bestuur zal moeten komen) het voort bestaan of liquideeren een punt van bespre king te doen uitmaken. De financieele rege- ling zal eveneens door de vergadering be- krachtigd moeten worden. Jongetje aangereden. Het zoontje van den heer Kl. Leegwater was met eenige vriendjes voor de womng aan het spelen. Plotseling staken ze met zijn vieren den weg over en grepen elkan- der vast, toen een luxe auto aankwam. Doordat de chauffeur krachtig remde, kon een drietal nog passeeren, doch Jan Leeg water werd geraakt. Zijn linkerbeen bleeft gebroken te zijn en tevens liep hij eenige schaafwonden op. De gemeentepolitie legde onmiddellijk een noodverband en droeg zorg voor geneeskundige hulp. Het jongetje is later ter verdere behandeling in een zie- kenhuis te Alkmaar opgenomen. Vereeniging De West. Vrijdagavond vergaderde de tuinbouw vereeniging De West in het lokaal D. C. Butter. De secretaris van de vaste-lasten-com- missie bracht verslag uit van de bereikte resultaten tot heden: afgeschreven hypo- theken en credieten 4256, 5 jaren buiten rente gesteld kapitaal (z.g. bevroren) 15708.99; afgeschreven achterstallige schulden 4869.60; minder te betalen rente per jaar 827.24; verminderde ver- plichte aflossing per jaar f 155; de waar- schijnlijke steun van de overheid zal om- streeks f 1600 bedragen; vijf gevallen van vorstschade aan bloem- en bolgewas- sen werden behandeld, waarvan 4 afge- wezen en 1 nog in behandeling; bovendien werden nog wel enkele verbeteringen ver- kregen, die niet kunnen worden aange- toond. De secretaris las daarna het m 1922 op gestelde huurcontract voor van de veiling van de gemeente Broek op Langendijk met de Langendijker Groente-Centrale. Bij de discussie bleek, dat er bij het op- stellen alleen plichten aan den huurder waren opgelegd, maar dat de verhuurster al heel slecht het niet te onderschatten voordeel van een bloeiende markt met al de daaraan verbonden werkgelegenheid, vestiging voor handel en verkeer enz. heeft gewaardeerd, zoodat er wel reden zou zijn voor de verhuurster om den pachtprijs vrijwel tot nihil terug te bren gen daar toch andere veilingen veel van de veilers graag zouden opnemen. Hierna werd art. 15 van de statuten der L.G.C. besproken ir. verband met de voor stellen, op dit punt door de afdeelingen St. Pancras en Broek op Langendijk in te dienen. Bij de discussie bleek dat men met veel gevoelde voor meer dan 2 afgevaardigden per afdeeling, maar dat dit bij schriftelijke stemming op ernstige moeilijkheden zal stuiten, daar dan op de stembiljetten het aantal leden zou moeten voorkomen; dus zou men daaraan precies Kunnen zien hoe en voor wien men gestemd had. Men zal de besprekingen afwachten om zich hiernaar te orienteeren. Bij de rondvraag wilde de heer J. K. Beets zich alweer vroegtijdig rich- ten tot de bevoegde instanties om den afzet der stapelproducten te regelen. De voorzitter zei dat de Vierbond daar eerst nog voor bijeen zal komen, maai achtte het dan gewenscht dat men bij den minister aandringt op inschakeling van den groven tuinbouw, de koolstreek en de Groente- en Fruitcentrale. De voorzitter lichtte nog op een desbe- treffende vraag in, dat de regeling van de veiling tot ondergrond heeft, dat zoo wei- nig mogelijk producten doordraaien. be mogelijke export van uien werd hierna door den voorzitter aan de verga dering medegedeeld. Bij centralen verkoop zou de handel naar gelang van vorige om- zetten worden ingeschakeld, maar dan alleen om het percentage winst te ontvan- gen, daar in- en verkoop al zijn geregeld. De vergadering wees in verband hier- mee op het minder noodzakelijke van den handel. Ook werd op de eigenaardige regeling van de veiling van gele kool gewezen, waar men zooveel mogelijk het product savoyekool van maakt, waardoor men bij afname door het regeeringsbureau en dat gebeurt voor dit product weer al te veel 30 ct. per 10^ kg minder ontvangt. De voorzitter lichtte in, dat kool, die de behandeling van bewaarkool heeft pehad, evenals dit product kan geveild worden. Jeugdherberg „De Bregthoeve". Vrijdagavond vond in de Schoorlsche Jeugdherberg de najaarsvergadering van de Jeugdherbergvereeniging plaats. In zijn ooeningswoord wees de voorzitter de heer J. H. Arpeau, er op, dat dit jaar voor de Schoorlsche Jeugdherberg een bij- zonder goed jaar was geweest. Ondanks de verhouding tot andere jeugdherbergen minder comfortabele outillage bedroeg het aantal overnachtingen tot einde Augustus 3500, terwijl, indiert de mobilisatie niet was gekomen. dit aantal ongetwijfeld de 4000 had bereikt. Doch ook door de mobilisatie waren de inkomsten van de jeugdherberg niet onbelangrijk gestegen. Aan inkwar- tieringsgelden was namelijk bijna f 900 ont- vangen, nu moest van deze som natuurlijk een ruim bedrag worden gereserveerd voor de noodige herstellingen en vernieuwingen. Hierna deelde de voorzitter mede, dat op aanwijzing van het centrale jeugdherberg- bestuur eenige noodzakelijke verbouwingen moesten worden aangebracht, waarbij uit- breiding van het dagverblijf was verkregen, doch aan deze uitbreiding waren eenige slaapplaatsen opgeofferd, hetgeen natuur lijk voor de toekomst financieel nadeel met zich zou brengen. Daar de Schoorlsche jeugdherberg niet het eigendom is van de vereeniging, ont- stond een zeer uitvoerige discussie over de mogelijkheid tot bouw van een eigen inrch- ting. Op voorstel van den burgemeester werd besloten, dat het bestuur pogingen zou aanwenden om met overheidssteun tot den bouw van een eigen jeugdherberg te gera- ken. De begrooting 1940 werd in ontvangst en uitgaaf geraamd op f 2040. Tot leden der kascommissie werden benoemd de heeren Haring en Rohde. De heeren Boeke en Zaadnoordijk werden tot bestuurslid herko- zen. Vanochtend omstreeks half zeven is op de rivier de Amer onder Drim- melen een roeiboot door een motor- boot aangevaren. In de roeiboot zaten vijf mannen, vier van hen zijn verdronken. De slachtoffers zijn de 17-jarige Adnaan van Schijndel, de 67-jarige Jacobus van Delft, de 59-jarige Gerrit van Seters en de 58-jarige A. van Strien, alien uit Raamsdonk- veer. De vader van Adriaan van Schijndel, de vijfde inzittende van de roeiboot, heeft men kunnen redden. Hoe het ongeluk gebeurd, is nog niet oe- kend. De mannen waren op weg naar hun werk. Omtrent het ongeval vernemen wij nog het volgende: Zooals gewoonlijk gingen vijf arbeiders, alien uit Raamsdonksveer, vandaar per roeiboot naar de Biesbosch om daar hun arbeid te verrichten. Het was op de rivier de Amer die bij den huidigen waterstand ter plaats'e een diepte heeft van ongeveer zes meter, stikdonker. Het weer was vrij g°ed> doch op de watervlakte was weinig zicht. Tusschen Drimmelen en Geertruidenberg werd de roeiboot overvaren door de ruim 60 ton metende motorboot Maria Catharina van schipper van der Sluys uit Drimmelen. Aan boord van de motorboot bevonden zich een zoon van den schipper-eigenaar en drie knechts. Plotseling voelde men aan boord een schok en toen bemerkte men, da men een roeiboot, ide tevoren niet was op- gemerkt, had overvaren. De motor werd on middellijk gestopt en de vier personen aan boord van de „Maira atharina", die op weg was naar Breda, trachtten de inzittenren van de roeiboot men wist nog niet hoe- veel er waren te redden. Alleen de 57- jarige arbeiders Hubertus van Schijndel uit Raamsdonkvseer kon worden gered. Hij ver- telde, dat zich 5 personen onder wie zijn 17-jarige zoon, in de roeiboot hadden bevon den. Hoewel nog geruimen tijd ter plaatse naar de overige drenkelingen werd ge- zocht, slaagde men er niet in, ze te vmden. De vier andere inzittenden zijn verdronken Later zijn twee lijken, van den 58-jarigen van Strien en den 67-jarige van Delft opge vischt. Voor zoover men tot dusver heeft kunnen vaststellen, was de boordverlichting van de „Maria-Catharina" op het oogenblik van de aanvaring in orde. Men vermoedt ech ter dat de roeiboot geen licht voer; mdien dit inderdaad het geval was, moet de oor- zaak van het overvaren van het bootje met den noodlottigen afloop daarvan, hieraan toegeschreven worden. dan snijden we haar voorzichtig tot 30 c.M. in, waarbij we Je wonden meteen met houtskoolpoeder bestrooien om het uitstroo- men van melksap tegen te gaan. Daarna mogen we haar gerust een tijd verwaarloo- zen en in een niet te koele kamer aan haar lot overlaten, waar zij ook niet van het licht behoeft te profiteeren. In April halen we haar weer tevoorschijn, en schudden voorzichtig de oude aarde van de wortels, waarna we de plant in een iets grooteren pot zetten, gevuld met een voed- zaam grondmengsel, bestaande uit gelijke deelen bladaarde, fijne klei en oude koemest. Daarna zetten we de plant weer op haar oorpronkelijke plaats in de verwarmde ka mer in het voile licht, waar we weer begin- nen met water geven. Na half Mei, kan de Poinsettia naar buiten in den tuin gebracht worden, waar zij op een warm, beschut plek- je wordt ingegraven. Omstreeks September, als het eenigszins koud begint te worden, hetgeen we aan het geelworden van enkele bladeren kunnen waarnemen, brengen we de plant zoo spoedig mogelijk binnen, waar zij wederom op een zeer licht plekje in de warmte wordt gezet, en met een beetje ge- luk met Kerstmis weer in bloei zal komen. A. C. MULLERIDZERDA. COMMISSIE VOOR ADVTES INZAKE TUINZADEN. De minister van economische zaken heeft ingesteld een commissie, met de opdracht hem van advies te dienen terzake van alle tuinzaadaangelegenheden en als leden daar van o.a. benoemd de heeren Jac. Groen Azn. te Alkmaar, W. Vennik te Venhuizen en Jn. Wagenaar Czn. te St. Pancras. is het EENIGE DAGBLAD met een EIGEN STADSKARAKTER. Dat is de GROOTSTE WAARDE voor den adverteerderl TeL 3320. SCHEEPVAARTLIJNEN. Stoomvaart-Mij. Nederland. J. Pzn. Coen 10 Dec. te Amsterdam. Moena thuisr. 10 Dec. te Suez. Johan van Oldenbarnevelt 10 Dec. te Genua Rotterd. Lloyd. Soekaboemi J.N.L. 8 Dec. van Kaapstad. Kota Agoen uitr. 9 Dec. 1 u. van Gibraltar. Rotterdamsche Lloyd. Kota Agoen uitr. 11 Dec. pass. Kaap Bon. Sibajak uitr. 11 Dec. 4 uur van Suez. Kota Baroe uitr. 9 Dec. 8 uur passeerde Point de Galle. Gaoret uitr. 9 Dec. 14 uur pass. Perim. MAN DOOR TREIN GEGREPEN EN GEDOOD. Vanochtend is op de spoorbrug te Nij- megen de 37-jarige gehuwde J. uit Arnhem door nog niet bekende oorzaak door een sneltrein gegrepen en onmiddellijk gedood. J. werkte aan de spoorbrug en is vermoe- delijk door den trein verrast. VIER BRITSCHE SCHEPEN ALS VERLOREN BESCHOUWD. Officieel wordt uit Londen gemeld: De volgende vier Britsche schepen zijn lang over tijd en moeten als verloren be- schouwd worden: De „Ashlea" (4.222 ton), de ..Newton- Beech (4.651 ton), de Huntsman (8.196 ton) en de „Trevanion" (5.299 ton), in totaal 22.368 ton. In de week geeindigd op 9/10 December zijn 7 Britsche schepen verloren gegaan, in totaal 33.518 ton, alsmede 8 neutrale sche pen, in totaal 26.612 ton. Het gecombi- neerde totaal van 60.130 ton is het derde maximum per week aan verliezen sedert de oorlog begon. Gedurende de maanden September, October en November bedroe- gen de verliezen van de Britsche koop- vaardijvloot 82 schepen met een totaal van iets beneden de 300.000 ton. De geredden der „Tajandoen". - Met uitzondering van een tweetal passagiers, die waarschijnlijk vandaag per vliegtuig naar ons land zullen terugkeeren, ondervmden de geredde passagiers en leden van de be- manning van het motorvrachtschip ..Tajan- doen" door moeilijkheden met de paspoor ten vertraging op hun terugreis naar Neder- Vermoedelijk komen ze morgen of OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH, LANDBOUWCREDIET N.V. van Maandag 11 December 1939. Vor.k OTERLEEK. Geboren: Aafje, d. v. A. Speur. Neeltje Kaan en P. Groendijk. Getrouwd: G. Krap en A. Couvert. land. Woensdag in ons land aan, Brussel. via Ostende en D. Docter en Trijntje, d. v. J. STAATSLEEN1NGEN. 33H NederL 1938 3 Ned-ltidie 1937 5Vt Duitschl 30 m verkl. BANK-INSTELLINGEN. Amsterd Bank Handel Mij Cert. v. 250 Kolomale Bank Ned Ind Handelsbank INDUSTR. OND BINNENL. Alg Kunstziide Unie Calvi Delft Cert. NedeM ford Lever Bros Philips Gloeil. Gem Bezit INDUSTR OND. BU1TENL. Am Smelting Anaconda Bethleh Steel. Cities Service General Motors Kennecott Copper i North American Rayon Republic Steel Standard Brands Steel coram U S Leather CULTUUR MAATSCH. H V A Java Cultuur Ned Ind Suiker Unie Verg Vorstenlanden MIJNBOUW. Alg Explor. Mij. Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon Petr- Phillips Oil29%, Shell Union (Ongecorrigeerd). ONZE POSTVLUCHTEN. Dc positie der postvliegtuigen was gis- teren: Uitreis: „Oehoe" te Bandoeng; „Lmoe te Jodhpur. Thuisreis: ,,Gier te Basra HAMBRO VOORZITTER VAN DE ASSEMBLEE. Hambro, de gedelegeerde van Noorwegen, is tot voorzitter van de Volkenbondsverga- dering gekozen. V o e t b a 1 NEDERLAND— BELGIE WEDSTR1JDEN. Het staat thans officieel vast, dat de jaar- lijksche wedstrijden tegen Belgie ook dit seizoen zullen doorgaan. Op 31 Maart wordt te Amsterdam Nederland—Belgie gespeeld en op 28 April te Antwerpen Belgie—Ne derland. DOOR AUTO AANGEREDEN EN GEDOOD. De 39-jarige gehuwde Pauwels uit IJsel straat te Nijmegen is vanmorgen op den Weurtschenweg door een auto aangereden De man was vrijwel onmiddellijk dood. 84'/, fcl'/s 12Vl« 87t>/g 85 V, 15'V» 104 3f>*/l6 62 317 92'/, 39'/, 241/4 61 3% 40'/, 30S/u 21 17'%6 4'/s 50Vi« 5Vs 389V, 236 230i/, 102'/. 58 100 230'/, 244'/, KERSTSTER OF POINSETTIA. Naast de Kerstroos is de Kerstster een der meest opvallende verschijningen in de bloemenwinkels, waar zij met haar groote, roode stervormige schutbladeren, reeds van verre de aandacht trekt. Het is een merk waardige plant, die echter niet zoo gemak- kelijk in de kamer te kweeken is als de Kerstroos. We zetten haar vooral met te koel, dus in een goed verwarmd vertrek, liefst voor een raam op het Zuiden, waar zij goed in het licht staat, en waar we haar zoo rustig mogelijk laten staan. Zij behoon namelijk tot de Euphorbias of Wolfsmelkplanten, die bij beschadiging melk sap afscheiden, dat zelfs bij het kleinste wondje reeds tevoorschijn komt, en dat niet alleen de plant uitput, doch ook ver- giftig is, zoodat we voorzichtig met onze Poinsettia om moeten gaan om er het langst plezier van te hebben. Het verschijnsel van het geelworden der bladeren komt meestal voort uit de kou, waartegen zij niet bestand is, zoodat we ook lauwwarm water geven. Het is nog lang niet algemeen bekend, dat de fraaie, roode bladeren niet de bloem vor- men, het zijn schutbladeren of bracteeen van de kleine, onaanzienlijke, gele bloempjes in het midden, die we misschien wel voor de meeldraden aangezien hebben. Als na een paar weken in de kamer de schutbladeren af gaan vallen, behoeft ons dat niet te verontrusten, de bloeitijd is vrij kort, en de plant gaat nu haar rusttijd in, waarin we geen water meer geven. Inmid- deis heeft zij nu haar blad ook verloren, en 87/1, Tide Water RUBBERS. Amsterd Rubber Deli Bat Rubber Hessa Rubber Oostkust Rotterdam Tapanoeli Serbadiadi Interc Rubber SCHEEPVAARTEN. Holland—Amerika liitl JavaChina—Japan lijn Kon Ned Stoomboot. Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembab Atchison fopeka Illinois Central t Southern Pacific Southern Railw. Union Pacific Can Pac. §Noteering per 50. tExclaim. #Exdividend. Prolongatie vorige koers 2'/,. heden 2", WISSELKOERSEN AMSTERDAM OFFICIEEL. Voriee koers 1977, 1551/, 106i/i 1'24'/, 55'/, 101'/, 4Vio 87 11H/4 101 99'/, 112 1561/, 131 20'/, 9i<y16 11V4 H'/s 60 45-3.C0 84'/, 821/4 12.1/4 88'/, 83 159 103 37-Vt 60 93'/« 126J-7J- 40 244/m 61 3'/, 40 301/4 21'/, 17lb/ie"8 50«y16 5 392V, 216 228 103 245-'/4 9'/4-13/l& 8%, ISO-'/, 159 107 128 56'/, 31%c-4 88i/, 112 101'/, 110 155'/, 131'/, 14V, x) ex-coupon New-York Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga) Zurich Kopenhagen Stockholm Oslo 1.88'/,, 7.36 75.55 4.17K 31.06 42.24 36.42 K 44.90 42.80 heden 1.88'/, 7.363/« 75.60 4.17 y* 31.05 42.24 36.40 44.87 42.82

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 3