Schepen.die nietwederkeeren De Volkenbond bespreekt den aanval op Finland. e De kleine neutrale staten in een moeilijk parket. Er zal waarschijnlijk met tot sancties worden besloten. Fransche legerberichten. •vanVALKENBURQ'S*: LE DRAIS Volken- Soritsj, was de raad de De bijeenkomst van den bondsraad. De 116e zitting van den Volkenbondsraad is Zaterdagmorgen geopend onder voorzit- terschap van den Belgischen vertegenwoor- diger, Carton de Wiard. De vertegenwoor diger van de Sovjet-Unie, niet aanwezig. Eerst stelde agenda vast, daarna zeide de vertegenwoor- diger van de Sovjet-Unie Soeritsj, was recht voor te behouden in de openbare zit ting van den raad een verklaring af te leg- gen over de steunverleening aan de Chi- neesche regeering. Zaterdagmiddag om vijf uur vond een geheime zitting plaats ter be- handeling van het beroep der Finsche re geering. Geen openbare vergadering van den raad. Naar vernomen wordt is geen openbare zitting gehouden van den Volkenbondsraad, zooals werd verwacht, aangezien de verte- genwoordiger van Finland, Holsti, nog geen volledige verklaring kon af leggen. Ver moedelijk zal de vergadering nu heden worden gehouden, zoodat de delegaties nog twee dagen hadden voor onderlinge bespre- kingen. Te twaalf uur is de raad in geheime zit ting bijeengekomen. Vernomen wordt, dat Frankrijk een krachtige anti-Sovjet-Russische houding zal aannemen in samenwerking met de zuid- Amerikaansche staten. De Finsche nota aan Geneve De Finsche regeering heeft op 7 Decem ber een aan het secretariaat van den Vol kenbond de aangekondigde uiteenzetting van het conflict met de Sovjet-Unie gege ven. Na het verloop geschilderd te hebben Van de onderhandelingen met Moskou en het mislukken der bemiddelingspogingen van de Ver. Staten en Zweden, houdt de nota zich bezig met de z.g. democratische regeering der Finsche republiek, welks le den zij bestempelt als hoogverraders. De nota zegt voorts. dat de Sovjet-Unie sinds het Finsche beroep op Geneve, haar aan- vallen heeft voortgezet. Tenslotte wordt in de nota vermeld, dat de Sovjet-troepen gif- gas zouden gebruiken. Het Finsche beroep komt voor de assemblee. De Volkenbondsraad heeft Zaterdagmid dag in geheime zitting besloten het beroep van Finland te verwijzen naar de Volken- bondsvergadering, welke heden bijeenkomt. De vertegenwoordiger van Finland, Holsti, die aanwezig was, beperkte zich er toe te verwijzen naar het gepubliceerde Finsche exposA De houding van Engeland. De diplomatieke redacteur van de „Sun- day Dispatch" schrijft met betrekking tot de bijeenkomst van den Volkenbondsraad en de Volkenbondsvergadering, dat Groot- Britannie steun zal verleenen aan ieder voorstel betreffende sancties tegen Rusland of uitsluiting van den U. S. S. R. uit den Volkenbond. De Engelsche gedelegeerden zullen echter niet zelf voorstellen doen tot het nemen van sancties. Gezaghebbende Britsche kringen meenen, dat de Volkenbondsraad in zijn openbare zitting waarschijnlijk de volgende procedu re zal volgen: 1. Een resolutie waarin de aanval ver- oordeeld wordt. 2. Een verzoek tot alle staten de Sovjets niet te helpen. 3. Een verzoek tot alle staten Finland zooveel mogelijk te helpen. 4..Tenslotte een beroep om aan de agressie een eind te maken Portugal lid van den Volkenbonds raad. In LatijnschAmerikaansche Volken- bondskringen verklaart men, dat Portugal gepolst zou zijn voor een zetel als niet-per- manent lid van den Volkenbondsraad. De Latijnsch—Amerikaansche sta ten en de Volkenbond. De vertegenwoordigers van de Latijnsch- Amerikaansche staten, die zullen deelne- men aan de Volkenbondsvergadering, wel ke heden aanvangt, hebben Zaterdagmid dag een belangrijke vergadering gehouden. Nadat de vertegenwoordigers den Boli- viaanschen gedelegeerde in den Volken bondsraad, Costa Du Rels, hun wensch te kennen hadden gegeven, dat hij zich candi- daat zou stellen voor de twintigste assem blee en Costa Du Rels zich zijn antwoord had voorbehouden, verklaarde de Argen- tijnsche gedelegeerden, dat de Argentijn- sche regeering in verband met het telegram van kanselier Cantilo aan den secretaris- generaal van den Volkenbond en volgens de procedure van het handvest besloten heeft de assemblee door haar delegatie uit sluiting van de U. S. S. R. uit den Volken bond te vragen. De beide gedelegeerden wezen er hun collega's op, dat wanneer de Argentijnsche ontwerp-resolutie niet de meerderheid van de assemble verwierf, Argentinie zich verplicht zou zien, de kwes- tie van zijn aanwezigheid in den Volken bond opnieuw in overweging te nemen. Uruguay verlaat den Volkenbond. raad? vfi Uruguay heeft besloten ^H^^ffl^bond te verlaten, doch het zal blijven samenwerken met de technische or- ganen en het internationaal arbeidsbureau De kamer zal 15 December bijeenkomen, De president deelt het standpunt van Senaat niet. Het legerbericht van Zaterdagavond luidt: een over het geheel kalme dag. Patrouilles over en weer. Een vijandelijke overval zon- der resultaat. Het Fransche legerbericht van gisteravond luidt: patrouillegevechten op verscheidene plaatsen van het front. Het Fransche legerbericht van hedenoch- tend luidt: Niets te melden. De Britsche pers over Geneve. Ten aanzien van de behandeling van de Finsche kwestie in den Volkenbond schrijft de „T i m e s", dat het toepassen van econo mische sancties tegen de Sovjet-Unie zeker besproken zal worden, doch vermoedelijk geen algemeenen steun zal vinden, omdat de slechtste politiek van den bond zou zijn. maatregelen te nemen, welke hij niet kan uitvoeren. De eenige maatregel, waardoor waarschijnlijk overeenstemming bereikt zou kunnen worden, is uitsluiten van de Sovjet-Unie uit den bond. Een ideaal zou het zijn, wanneer alle leden zouden beslui- ten tegelijk de wapens op te nemen, wan neer een van hen zou worden aangevallen. De huidige oorlog zou dan spoedig tot 'n eind komen. Het is evenwel niet waar schijnlijk, dat dit ideaal bereikt zal worden Het is duidelijk, dat het onverstandig zou zijn, dat Frankrijk en Engeland hun stre ven zoover zouden uitbreiden, dat hun stra tegisch plan erbij wordt betrokken. Het zou dwaas zijn een oorlog aan te gaan met een land, dat zich uitstrekt van de Oostzee tot de Behringstraat. Rusland heeft evenwel Finland den oor log verklaard en er is veel, dat kan en moet worden gedaan om Finland te helpen door de andere landen, behalve een oorlogsver- klaring. De Finnen strijden zoo moedig, dat slechts een klein gedeelte van de Fransche en Britsche hulpbronnen hun overwinning in de lucht kan bewerken en daarmeda hun onafhankelijkheid kan behouden. In- dien Finland gered moet worden, dan moet het thans gered worden. De „D a i 1 y Mail" voert dezelfde argu- menten aan en schrijft, dat het onmogelijk is sancties toe te passen op de Sovjet-Unie all een met de hulo van enkele zuid-Ameri- kaansche staten. Alleen een gezamenlijko actie van de geheele wereld zou indruk maken. Het blad merkt tenslotte op, dat het anderziids de eerste taak van de Britten is, Duitschland te verslaan. De „N e w s Chronicle" schrijft, dat. indien' Finland zonder hulp zal moeten vechten, deze oorlog slechts een einde kan hebben. Alleen een gezamenlijke tegen- stand van alle noordelijke landen tegen de Sovjet-Unie kan Finland redden. Reeds helpt Zweden een weinig. Natuurlijk zijn Noorwegen en Zweden bezorgd voor hun eigen veiligheid, doch zij moeten wel be denken, dat indien Finland vernietigd wordt, zij zelf een veel gemakkelijker prooi zullen zijn. Er zijn teekenen, welke er op wijzen, dat Zweden dezen weg inslaat: De beweging voor interventie groeit en de be- noeming van een opperbevelhebber is een aanduiding, dat het land zich het gevaar bewust is. Er zal evenwel snel gehandeld moeten worden wanneer deze hulp doel- treffend zal zijn. Dit is de les, welke door alle kleine landen, zoowel in Scandinavie als in den Balkan, getrokken kan worden. HET VERGAAN VAN DE WASHINGTON. Een communique v. d. Eng. admiraliteit deelt mede, dat zeven leden der bemanning van den Engelschen treiler Washington omge- komen zijn, toen dit schip op een mljn liep. EEN REDE VAN RIJKSMINISTER FRANK In het kader van de universiteitsweek der technische hoogeschool in Miinchen heeft de rijksminister van economische zaken, Funk, een redevoering uitgesproken over het thema „Duitschlands militair-econo- mische superioriteit". Hij zette uiteen, dat over het geheel in Duitschland een vredes- huishouding naar oorlogshuishouding zon der groote moeilijkheden is verloopen, ter wijl het tegendeel het geval is 'bij Frankrijk en Engeland. De vitale industrieele grond- stoffen worden, aldus spr. verder, zoo ver dat maar mogelijk is, uit eigen productie gedekt. De grondslag is het vierjarenplan. De tijd werkt niet tegen Duitschland, inte- gendeel, de producten der synthetische in- dustrie worden steeds beter, steeds goed- kooper en steeds talrijker. Wat den Duit- schen buitenlandschen handel betreft en de Engelsche blokkade, zelfs in het vijandelij ke buitenland hoort men twijfel over de ef- fectiviteit van den blokkadeoorlog tegen Dr;tcChland. Door uitbreiding van de blok- k?-' tot den export van Duitsche goederen hoopt Engeland de neutrale landen in h( vijandelijke blokkadefront te kunnen scha- kelen. Het is echter zelf niet in staat hun voor het handelsverkeer met Duitschland voldoende vervanging te bieden. De tijden, dat Duitschland in hooge mate van den we- reldhandel afhankeljik was, zijn echter voorbij. Engeland wil den wereldhandel ruineeren oodat in de toekomst de dicta- tuur van den Britschen kapitalist niet meer gestoord wordt door de faire concurrentie van jonge, flinke naties. De twintigste eeuw echter is reeds uitgegroeid boven dergelijke methoden. In ieder geval heeft Duitschland voor zijn handel reeds wegen gevonden, die door Engeland niet kunnen worden ge stoord. Bij de natuurlijke ruilbetrekkingen met het zuidoosten komt nu het reusachti- ge Russische rijk met zijn onmetelijke grondstofvoorraden en ziin groote behoefte aan industrieproducten. De Russische pro ductie is buitengewoon capabel om opge- voerd te worden en wanneer de ruilhandel eenmaal functioneert, kan gerekend wor den od regelmatig toenemende leveranties Terwijl Duitschland in den wereldoorlog van drie kanten was ingesloten, staan het thans voor de voorziening het geheele vas- teland van Europa'ten oosten van Frank rijk en uitgestrekte deelen van Azie ter be- schikking. Zoo is de Duitsche buitenland- sche handel in de eerste maanden van den oorlog nog zeer bevredigend ontwikkeld. Toch blijven nog aanzienlijke moeilijkheden om den nieuwen koers in te siaan over. De nationaal-socialistische oorlogsfinanciering, aldus de minister verder, wordt beheerscht door de twee beginselen, dat een devalua te vermeden en de vorming van oorlogs- winsten onmogelijk gemaakt moet worden. De belasting blijft binnen dragelijke gren- zen, terwijl de Fransche arbeider zware las- ten heeft te dragen waartegenover niet de zelfde sociale en economische steun staat als waarover de Duitsche arbeider beschikt. Het sparen in oorlogstijd moet tot nationale plicht gesteld worden. De controle op de prijzen is verscherpt, opdat de bevolking een gelijkblijvende koopkracht behoudt. Tenslotte sprak Funk de overtuiging uit, dat Duitschlan den oorlog zou winnen. Het schip tot wrak geworden Na verscheidene vruchtelooze po- gingen om het 5.000 ton groote Bel- gische s.s. Kabinda, dat Vrijdag aan de Zuidoostkust is vastgeloopen, op sleep- touw te nemen, is het vaartuig gister een volkomen wrak geworden. Alle op- varenden zijn gered. De Kabinda was onderweg van Pernambuco naar Ant- werpen met een lading katoen, lijnzaad en petroleum. Zweedsch schip na ontploffing gezonken. Naar uit Gothenburg gemeld wordt, is het Zweedsche s.s. Vinga (1928 ton) na een ontploffing gezonken. Een Deensch vaartuig heeft alle 24 opva- renden gered. Britsch vrachtschip getorpedeerd. Volgens een te New York ontvangen radiobericht is het Britsche vrachtschip San Alberto (7400 ton) ter hoogte van Landsend (Engeland) getorpedeerd. Het Belgische tankschip Alexandre Andre verleende het vaartuig hulp. Fransch kustvaartuig vergaan. Het Fransche kustvaartuig Dinard (525 ton) is Vrijdag aan de Zuidoost kust van Engeland met een ander vaartuig in botsing gekomen en ver- .gaan. De uit dertien koppen bestaande bemanning is gered. Deensch schip met 21 man aan boord vergaan. Naar heden bekend wordt, is Donder- dag het S.s. „Novax Scotia" (6796 ton) van de vereenigde Deensche steenkool- importeurs in den Atlantischen Oceaan met de uit 21 koppen bestaande beman ning vergaan. Het schip zou door een ontploffing tot zinken zijn gebracht. Britsch schip getorpeteerd. Het 6668 ton metende Britsche schip Brandon is, volgens een S. O. S. bericht voor de Westkust van Engeland ge zonken. Volgens dit bericht is het schip getorpedeerd. Estlandsch schip gezonken. Het Estlandsche telegraafagentschap deelt mede dat het Estlandsche stoom- schip Kassari Zaterdagnacht in het wes- telijk deel van de Finsche Golf tot zin ken werd gebracht door een onbekend gebleven duikboot. De bemanning is op het eiland Hiiumaa aangekomen. Twee personen zijn gewond, een wordt vermist. Britsche mijnenveger op een mijn geloopen. Het Britsche ministerie van marine deelt mede: „De minister van marine betreurt te moeten melden, dat Z.M. mijnenveger „Ray of Hope", gistermddag op een mijn is geloopen en gezonken. Vier opvaren- den zijn om het leven gekomen, vijf anderen worden vermist. S.s. „Corea" op een mijn geloopen.| Het Britsche s.s. „Corea" (751 ton) is Zaterdagnacht op een mijn geloopen en gezonken. Zeven leden van de be manning zijn gered. De kapitein, de eerste officier en zes andere opvaren- den worden vermist. De tweede officier. die tot de gered- den behoort, zeide te gelooven, dat het schip getorpedeerd was. Het schip kwam zoo schuin te liggen, dat hij in zee viel. Alle drie de sloepen kwamen het onderste boven in zee terecht. De overlevenden zijn gered door een red- dingsboot. ROEMEENSCH GRAAN VOOR SPANJE. Een Italiaansch schip heeft 6000 ton Roe- meensch graan voor Spunje gebracht. Dit graan is door de Spaanscha regeering be- steld en zal worden betaald met Spaansche producten. ARRESTATIE VAN KATHOLIEKE GFESTELIJKEN. Volgens ir.lichtingen welke Havas aan de Duitsche grens heeft ingewonnen, en waarin melding gemaakt wordt van een „metho- dische voortzetting van de anti-katholieke actie in het derde rijk", wordt o.a. medege- deeld, dat onlangs te Miinchen vijftien priesters gearresteerd zijn, waaronder de be- kende, hoogbejaarde pater Rupert Meyer. DE ONDERGANG VAN DE „BRANDON". Men vreest, dat vijf zeelieden en vier brandweerlieden zijn omgekomen bij den ondergang van het Britsche s.s. „Brandon Vier opvarenden bevinden zich in het zie- kenhuis. De totale bemanning bestond uit 43 koppen. De overigen zouden in veiligheid zijn. BELGISCHE ARBEIDERSPARTIJ STOOT TWEE LEDEN UIT. Het bestuur der afdeeling Brussel van de Belgische arbeiderspartij heeft eenstemmig besloten de heeren Brunfaut, vader en zoon, te royeeren, aangezien het lidmaatschap van de Belgische arbeiderspartij niet vereenig- baar wordt geacht met dat der organisatie ,,de vrienden van de Sovjet-unie'. Het be stuur eischt ten aanzien van den vader bo vendien, dat hij aftreedt als kamerlid en als gemeenteraadslid van Brussel. Een derde lid, dat zich in hetzelfde geval bevond, heeft verklaard de „vrienden van de Sovjet-unie' te hebben verlaten. TWEE DUITSCHE DOUANE- AMBTF.NAREN NEERGESCHOTEN. De draadlooze Duitsche omroep heeft Zaterdag bekend gemaakt, dat twee Duit sche douane-ambtenaren neergeschoten zijn bij de Zuid-Slavisch—Duitsche grens ten zuiden van Graz. Het is niet bekend wie verantwoordelijk is voor de schietpartij. Nader wordt gemeld: Een douane-assistent van de grenscon- trolepost Sulmbach is Vrijdag in de nabij- heid van de Zuid-Slavische grens ten zui den van Graz door een onbekenden man, dien hij voor legitimatie had aangeroepen, met een pistool neergeschoten. De dader vluchtte. Korten tijd daarop werd in den naburigen grenscontrolepost Langegg een hulpambtenaar der douane eveneens met pistoolschot uit een hinderlaag gedood. Aan- genomen kan worden, dat in beide gevallen dezelfde dader sehuldig is. De moordenaar doodgeschoten. De moordenaar, die zooals Zaterdagavond is gemeld, twee douane-beambten heeft vermoord in het zuiden van Stiermarken. nabij de grens van Zuid-Slavie, heeft later nog een man gedood. Tenslotte is hijzelf in een heftig vuurgevecht met de politie en douane, welke hem in een schuur had om- singeld, doodgeschoten. ENGELSCH VERKENNINGSVLIEGTUIG OP BELGISCH GEBIED GELAND. Zaterdagmiddag heeft een Engelsch ver- kenningsvlicgtuig, dat panne scheen te heb ben, een noodlanaing gemaakt te Espechin op enkele meters afstand van de Fransche grens, waarlangs het toestel vloog. De pi- loot is met zijn papieren over de Fransche grens ontweken, voor Belgische patrouilles ter plaatse aangekomen waren. WEDEROM PRO-FINSCHE BETOOGINGEN IN ROME. Zaterdag zijn weer betoogingen voor Fin land gehouden in Rome. Verscheidene hon- derden jongelieden trokken door de voor- naamste straten der hoofdstad, roepende „leve Finland" en kjreten tegen de Sowjets uitschreeuwende. AMERIKA EN DE NEUTRALITEITSWET In welingelichte kringen te Washington wordt bevestigd, dat president Roosevelt de neutraliteitswet niet zal toepassen op Fin land en Rusland teneinde de deur open te laten voor Amerikaansche credieten aan Finland. Aangezien de vijandelijkheden tusschen beide landen zonder oorlogsver klaring zijn begonnen. is het Witte Huis van dat het Finsch—Russische geval CHT VAN SMAAK - PRUS 70 ct NEDERLANDSCH CONSULAAT IN SEOUL GESLOTEN. Het Nederlandsche consulaat te Seoul (Korea) is Zaterdag definitief gesloten, na dat de Nederlandsche gezant in Tokio het ontslag had aanvaard van den heer Paul Plaisant, Nederlandsch honorair-consul le Seoul, welke ontslagaanvrage verband hield met een vervalschingsaffaire waarbij een neef van den honorair-consul, Claude Plaisant, betrokken zou zijn. Het consulaat werd geopend in 1925. Bij informatie aan het departement van buitenlandsche zaken te 's-Gravenhage is gebleken, dat dit bericht in hoofdzaak juist is. De honorair-consul is ontslagen, omdat hij merken had vervalscht van toilet-arti- kelen, die als Fransche import-artikelen werden verkocht. De man is deswege voor- waardelijk veroordeeld. Het consulaat is echter niet definitief gesloten. De gezant zoekt een waarnemer, c.q. opvolger voor des heer Plaisant. den AMERIKAANSCHE NOTA WORDT BESTUDEERD. Vernomen wordt, dat de nota der Ver eenigde Staten over de in beslagneming van Duitsche exportgoederen, welke aan het Foreign Office is overhandigd, door de Brit sche regeering nauwkeurig wordt bestu- deerd. DUITSCH LEGERBERICHT. Het opperbevel van het Duitsche legei deelt mede: Zaterdag is zonder gebeurtenis- verloopen, geringe plaatselijke activi- SCHEEPSBOTSING IN DE IERSCHE ZEE. De Duke of Lancaster, een passagiersboot van de LWS spoorwegen is gisterochtend vroeg bij een botsing in de Iersche zee met het vrachtschip Fireking beschadigd. De tien leden der bemanning van laatstgenoemd schip moesten aan boord van de Duke of Lancaster worden genomen. Een hunner is gewond. DE THUISREIS VAN DEN ENGELSCHEN KONING. Gedurende den overtocht over het Kanaal bleef de koning voortdurend op de brug van den torpedojager, waarmede hij naar En geland terugkeerde. Het weer was uitste- kend, in tegenstelling met het slechte weer, dat hij op zijn uitreis heeft gehad. sen teit van infanterie en artillerie. HONGAARSCHE BETOOGINGEN TEN GUNSTE VAN FINLAND. Zaterdagavond hebben Hongaarsche stu- denten te Boedapest. opnieuw voor de Fin sche legatie ten gunste van Finland gede- monstreerd. OPPERBEVEI HEBBER IN ZWEDEN BENOEMD. Luitenant-generaal Thoernell, chef van den generalen staf, is benoemd tot opper bevelhebber van de gewapende macht. Dit is een interne maatregel, waardoor de bevel- i hebbers van de verschillende onderdeelen van de Zweedsche defensie onder een lei- i ding worden geplaatst. meemng, gelijk is aan het Chineesch—Japansche. DUITSCHE SYMPATHIEEN VOOR FINLAND. Naar Havas aan de Duitsche grens ver- neemt, heeft het Finsche consulaat in Ber- lijn talrijke betuigingen van sympathie en aanbiedingen voor steunverleening ontvan gen. Zij kwamen uit alle deelen van het land. Toen de gestapo hiervan kennis kreeg, heeft zij ernstige waarschuwingen uitge- deeld en zelfs bepaalde personen gearres teerd. Men zeide hun, dat elke verklaring of betooging tegen het bolsjewisme misplaatst wordt geacht. RUBBERBOOT VAN DUITSCH VLIEGTUIG GEVONDEN. Een treiler uit Aberdeen heeft aan de oostkust van Schotland een opvouwbare rubberboot opgepikt, blijkbaar gemaakt in Berlijn, en toebehoorende aan een Duitsch vliegtuig. De boot was vol water. Sporen van inzittenden van een vliegtuig zijn met gevonden. WIJ MOGEN DE OOGEN NIET SLUITEN" ZEGT DE ZWEEDSCHE MINISTER VAN DEFENSIE. De minister van nationale" defensie heeft een rede gehouden, waarin hij uiting gaf aan het onwrikbare voornemen van Zwe den a lies te doen om den vrede te hand haven, doch, zoo zeide hij, dit voornemen hangt niet van de Zweden af Wij moeten de waarden, zonder welk het leven met de moeite waard is, t.w. orde, recht, sociale vooruitgang en nationale vrijheid, verde- digen. Indien iemand ons die waarden zou willen ontnemen, zouden wij ze verdedigen. Alle door Zweden genomen militaire maat regelen zijn uitsluitend voorgeschreven door de noodzakelijkheid, te waken voor de handhaving der neutraliteit. Iedereen zal begrijpen, dat voorzorgsmaatregelen geno ;n moeten worden wanneer het huis van den buurman in brand staat. Wij mogen de oogen niet sluiten, want het ergste zou kun- nen gebeuren Hongaarsche militaire missie in Rome - De Italiaansche bladen maken melding van de aankomst eener Hongaarsche militain missie te Rome. Belgisch militaire vliegtuig verongelukt - In de buurt van Ingelminster is een Bel gisch militair vliegtuig neergestort. De be stuurdev werd gedood. DUITSCHE POGINGEN TOT VERZOENING VAN DE SOVJET-UNIE MET FINLAND MISLUKT. De correspondent van de „Daily He rald" te Helsinki bericht, dat Hitler heeft gepoogd Stalin over te halen de militaire operaties tegen Finland te staken. In dit pogen is Hitler evenwel niet geslaagd. Naar vernomen wordt zou de ambassadeur van de Sovjet-Unie in Moskou, graaf von der Schulenburg met klem bij volkscommissaris Molotof hebben aangedrongen op het aanknoo- pen van vredesonderhandelingen met Finland. Molotof, die vertrouwen schijnt te hebben in de regeering te Terijoki, welke hij heeft ingesteld, zou onom- wonden hebben geweigerd. DE BETREKKINGEN VAN JAPAN MET DE SOVJET-UNIE, ENGELAND EN DE VEREENIGDE STATEN. Zaterdag is in een vergadering van den Japanschen minister van buitenlandsche zaken met een aantal veteranen uit het Ja pansche diplomatieke leven, o.a. de vroegere Japansche ambassadeurs te Rome, Moskou, Washington, Parijs en Rio de Janeiro, het vrragstuk besproken van de betrekkingen van Japan tot de Ver. Staten, Engeland en de Sovjet-Unie. Een Chineesch succes. - Uit Foetsjau wordt gemeld, dat de Chineesche troepen Tsjaotsjau en Tsjaoan aan de grens van Kwantoeng en Foekien nabij Swatau her- overd hebben. Zweedsch militair vliegtuig vermist. Een Zweedsch militair vliegtuig, dat Zater dag van Vastera naar Oestersun is vertrok- ken, wordt vermist. Men vreest, dat het ver ongelukt is. Noorsche steun voor Finland. - De ver- eeniging van Noorsche sport journalisten heeft een bedrag bijeengebracht van ruim 50.000 Noorsche kronen als steun voor de gezinnen der gemobiliseerde Finsche athle- ten. De Finsche scheepvaart. - Vanaf Zater dag is het aan Finsche schepen verboden, buitenlandsche bevrachting te aanvaarden. Fransche militaire attache in Rome be noemd. - De divisie-generaal Parisot is be noemd tot militair attach^ bij de Fransche ambassade in Rome.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 7