"AKKERtJQ Schepen, die nietwederkeeren De strijd tusschen Rusland en Finland. Tweede blad Buitenland Men verwacht een sterke Russische actie bij het Ladoga-meer. De Pussen hopen op het dichtvriezen der meren. Finsche oproepen aan de wereld. Fransche legerberichten. Het Duitsche legerbericht. kg walvischtraan. Onze geheele boterpro- ductie bedraagt 110 millioen kg. Komen door den verscherpten zee-oorlog de vetten niet meer binnen, dan moeten wij ons kunnen behelpen, door nu reeds de rundvee- en de schapenpositie te bevorderen en den vee- houder in de gelegenheid te stellen datgene te doen, waarop hij zijn bedrijf moet in- stellen. Naar spr. oordeelde, dient de regeering in de eerste plaats den kaassteun te herzien en op het oude niveau te brengen. Ten tweede dient de regeering er voor te zorgen, dat de zomerboterprijs niet te veel daalt. Van het scheuren van het drassige gras- land moest spr. niets hebben en aangezien men ter voorziening van eigen bodem zeer is vooruitgegaan, achtte spr. het ook niet noodig. Primair oordeelde spr. de kunstmestvoor- ziening. Door intensieve hooi-, kuil- en drooggraswinning kan veel meer van den bodem gehaald worden. De H. M. v. L. had gaarne gezien, dat de regeering bij het uitnemen van het rundvee uit de markt een beteren prijs had gesteld. Wij hebben nu reeds 40.000 baconvarkens meer en daarom dient ook hier te worden in- gegrepen om te voorkomen dat het rundvee daarvan de dupe wordt. Blijft de oorlog voortduren, dan zal men een algemeene nivelleering van het prijsver- loop over de wereld onder de oogen moeten zien. Dit hangt van den oorlog af en daar- over conclusies geven is het trekken van een wissel op de toekomst, waarop spr. niet wilde ingaan. De beteekenis van de H. M. v. L. voor den boerenstand. Ir. J. Vet zette voorts uiteen, wat de H. M. v. L. voor den boerenstand doet. De organi- satie is door twee personen vertegeijwoor- digd in het lichaam uit de drie landelijke standorganisaties, dat wekelijks besprekin- gen houdt met de regeeringscommissarissen. Daardoor, aldus spr., beschikken wij over een weg om onze belangen bij de regeering te behartigen. Wanneer wij met de regee ringscommissarissen niets kunnen bereiken, dan wenden wij ons tot bevriende Kamer- leden. In het parlement, waar de arbeiders- stand met 27 leden is vertegenwoordigd, staat deze zooveel sterker dan wij. Het dient te worden erkend, dat de arbeiders voor hun organisatie heel wat grooter offers brengen dan de boeren, die voor hun standsorganisa- tie slechts 10 cent per week offeren en daar voor nog een weekblad en een jaarboekje ontvangen, en beschamend is, dat 40 van de boeren ongeorganiseerd is, maar wel pro- fiteert van hetgeen de organisatie bereikt Zonder organisatie zouden de boeren zeker geen boterprijs van ,f 1.60 hebben gekregen Ook bij defensie hebben wij voor de ontrui- ming van de stallen, waaraan eenvoudig niet was gedacht, heel wat bereikt. Tengevolge van het gemis aan financien, aldus spr., hebben wij te weinig personeal. Evenals de organisaties van industrieele werkgevers en die van de arbeiders, moe ten wij een documentatie-bureau ins.tellen. Hard wordt er gewerkt dit tot stand te bren gen, want alleen met cijfers kunnen wij aan- toonen wat de verhoogde productiekosten zijn tengevolge van den oorlogstoestand. Spr. is er van overtuigd, dat ontzettend veel nog bereikt kan worden, wanneer zu ir staat waren de dingen beter naar voren te brengen. De H. M. v. L. heeft het Veevoe- derbureau, dat verder is uitgebouwd, ge- sticht en de beteekenis daarvan wordt thans wel door iederen boer erkend. Ook vooj den keuringsdienst nam de H. M. v. L. het initiatief. Tot stand zal worden gebracht een Uitvoercontrole-Bureau op landbouwproduc- ten. Zonder de organisaties zou er op het gebied van de landbouwvoorlichting en het onder- wijs zeker niet dat tot stand zijn gekomen, waarover men thans beschikt. Het is niet uitgesloten, dat er in N.H. een lagere landbouwschool komt. Spr noemde het beschamend, dat de boe ren er niet voor zorgen, dat de H. M. v. L. over het noodige personeel beschikt om het zoo noodige statistische werk te verrichten. Met ir. Louwes zegt spr., dat iedere gulden, die de boer voor zijn organisatie uitgeeft, honderdvoudig terug komt en spr. wekte de aanwezigen op vrienden en kennissen aan te sporen niet langer van de organisatie af- zijdig te blijven. Vooral de eerste inleiding van ir. J. Vet gaf aanleiding tot een uitvoerige discussie over het al of niet wenschelijke van autar- kie en de opheffing van de kalverenteelt- regeling en de kunstmestdistributie. De heer Kant wees erop, dat de tijd voor het strooien van Thomas Slakkenmeel fei- telijk reeds voorbij is, terwijl er nog steeds niet geleverd mag worden. Groote voorrader superfosfaten zijn aanwezig. Wanneer aan de boeren 100 wordt toegewezen, dan is er nog een overschot van 123.000 ton. De voorraden moeten tijdelijk opgeslagen worden in lichters en dit verhoogt den kostprijs. Spr. vroeg of het niet mogelijk was voor dit jaar de regeling ongedaan te maken. Het distri- butie-apparaat werkt stagneerend. Spr. fa- briek verkocht 100.000 ton superfosfaat aan het Centraal-Bureau, doch den prijs moet de regeering nog vaststellen. De vorige week waren de bonnen nog maar alleen in Drente verstrekt. In Groningen zijn de biljetten, die ingevuld moeten worden, zoo ingewikkeld, dat de boeren er geen weg mee weten. Van 30.000 boeren in Groningen moesten de bil jetten inkomen. Er kwamen er 3000 en daar van waren er nog 2500 foutief. De voorzitter betoogde, dat het Thomas Slakkenmeel zonder bezwaar ook later kan worden gestrooid. Ook spr. betreurde het, dat de distributie zoo slecht verloopt. In N.H. waren de biljetten niet ingewikkeld. Vermoe- delijk heeft men het intellect van de Gronm- ger boeren te hoog aangeslagen en ze daar om daar te ingewikkeld gemaakt. Ir. Vet was het met den heer Kant eens, dat de kunstmestpositie goed is. Toen de distributie ervan werd ingesteld, wist men echter niet, dat er groote voorraden slakken meel en kali zouden binnenkomen. Men vreesde zonder distributie een onevenredige verdeeling en speculatie en daarom stonden de landbouworganisaties niet afwijzend tegenover de distributie van kunst-mest, mit.s die vlot kon verloopen. In Z.H. is men tevreden. Daar hebben de De strijd in het Noorden. De Sovjet-Unie heeft in het Noorden van Finland, bij Petsamo in den nacht van Zater- dag op Zondag troepen aan land gezet. Deze versterking werd aangevoerd in twee sche- pen. De Russen zijn op den Oostelijken oever van de rivier Petsamo aan land ge- gaan en de Finnen liggen nog op den Weste- lijken oever. Het schijnt, dat de Sovjet- troepen in het Noorden nog te zwak zijn. Bij Yalaelustraari hebben de Russen vier batal- jons geconcentreerd, doch men veronder- stelt, dat de Sovjets deze troepen nog willen versterken om een aanval te doen. In den loop van Zondag hebben drie Sovjet- Russische vliegtuigen Salmijaervi gebombar- deerd. In de Noorsche stad Stanvik is het geschutvuur gehoord. Er zijn geen slacht- offers gevallen. De gevechten bij Petsamo zijn de laatste dagen ten nadeele vain de Russen verloopen, zij leden groote verliezen. Volgens geloof- waardige mededeelingen zouden zij in een enkelen aanval 400 man hebben verloren. De Finnen hebben verscheidene honderdcn krijgsgevangenen gemaakt, terwijl de Finnen slechts 15 dooden te betreuren hebben. Deze ..nverhouding in de verliezen is vooral toe te schrijven aan de omstandigheid, dat de Russen geen dekking weten te zoeken. Op de landengte van KareliS hebben de Finnen onlangs een heftigen aanval van de Russen afgeslagen, vijf Russische tanks wer- den door het antitankgeschut van de Finnen buiten gevecht gesteld. Het Noorsche Roode Kruis heeft tot nu toe 600.000 kronen voor de Finsche vluchtelingen ingezameld. Na een krachtig tegenoffensief hebben de Finnen de stad Suomosalvi ten Noorden van het Ladogameer heroverd, zoo meldt het Zweedsche dagblad Aftonbladet, dat hieraan toevoegt, dat belangrijke Russische troepen zouden zijn omsingeld. Finland koopt vliegtuigen van Rusland. De correspondent te Helsinki van de N y a Dagligt Allehand a verneemt, dat Finsche vliegers boven de Russische stellin- gen proclamaties hebben neergeworpen, waarin een belangrijke geldbedrag wordt aangeboden voor ieder Russisch toestel, dat door het roode leger wordt uitgeleverd. Sinds het uitwerpen dezer vlugschriften zouden volgens den correspondent 14 Rus sische vliegtuigen op Finsch gebied zijn geland. Een luchtaanval. Zondag zou een luchtaanval zijn gedaan op Hango, het feit kon echter niet bevestigd worden. Volgens een Zweedsch blad echter is in den loop van den dag bij Hango een Russisch vliegtuig neergehaald. In Helsinki spreekt men het bericht in het Sovjet-Russische communique tegen, volgens hetwelk de roode troepen regelmatig 6, 8 en 10 km per dag zouden vorderen ten Noorden van het Ladogameer. Men doet opmerken. dat het moeilijk is zich rekenschap te geven van den Russisohen opmarsch in deze stre- ken, die tegelijkertijd verlaten en heuvel- achtig zijn en die op het oogenblik met sneeuw zijn bedekt. Het schijnt, dat de Rus sen op het oogenblik een punt hebben be reikt op ongeveer 40 km van de Russisch- Finsche grens, boven den 63sten breedte- graad. Hulp aan Finsche vluchtelingen in Noorwegen. Het Noorsche ministerie van justitie heeft een comity aangesteld ter coordinate van alle streven tot het brengen van hulp aan de Finsche vluchtelingen. Zweden in het Finsche leger. Finsche kringen in Londen hebben aan Reuter medegedeeld, dat reeds verscheidene honderden Zweden strijden in het Finsche leger. Het nauwkeurige aantal Zweden, die vrijwillig dienst hebben genomen, is niet bekend, maar men gelooft, dat het ver scheidene duizenden bedraagt. De vrijwilli- gers komen in groepen in Finland en worden zoo spoedig mogelijk bij het leger inge- deeld. Parijs krijgt een „Rue de Helsinki". In den gemeenteraad van Parijs is voor- gesteld aan een Parijsche straat den naam te geven van „Rue de Helsinki". Sommige raadsleden stelden zelfs voor de ,,Rue de Moscou" om te doopen in „Rue de Helsinki Het voorstel is naar een commissie verwe- zen, een formaliteit, welke aanvaarding van het voorstel zeer wel nabij komt. Nieuw offensief verwacht. Men heeft in Helsinki den indruk, dat een nieuw offensief aan Russische zijde in voor- bereiding is, aan de oevers van het Ladoga meer, dat reeds gedeeltelijk is toegevroren. Nieuwe troepen zijn naar het gebied van Suojaervi gebracht. De grootste Russische krachtinspanning gaat in de richting van de stad Pielisjaervi, aan de spoorlijn Nurmes Joensuu, en in de richting van den sector van Kuolajaervi, waar het Finsche gebied tusschen Zweden en Rusland gekneld ligt. De Russen concentreeren drie nieuwe legers aan dit Oostelijke front. Gemeld wordt, dat de bevelhebber van de Russische luchtvloot der Oostzee uit zijn functie is ontheven in verband met de ge- ringe resultaten, die tot dusverre door de Sovjet-Russische luchtmacht zijn verkregen. Zware gevechten. Gisteravond werd gemeld, dat zware ge vechten geleverd worden op verschillende pun ten van het front, vooral in den belang- rijken sector van Rovanieni in het Noorden. De Finnen verklaren, dat zij zich hand- haven. Sovjet-Russische vliegtuigen hebben een aanval gedaan op Abo in het Zuiden. Tien vliegtuigen namen aan den aanval deel, maar slechts een bom werd neergeworpen, Er werd geen schade aangericht. Het Finsche legerbericht van Maandag. In het gister door het Finsche hoofdkwar' tier uitgegeven communique wordt ver- klaard: Twee aanvallen ondernomen bij de Taipa- lerivier werden met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Zeven tanks werden vernietigd. Hernieuwde pogingen van den vijand de Vuoksi-waterlinie bij Kivioniemi te passeeren zijn zonder resultaat gebleven. In andere deelen van de landengte van Karelie slechts activiteit van patrouilles. Aan de geheele Oostgrens wordt hevig gevochten, aan den Noordelijken oever van het Ladoga meer is de vijand genaderd tot het dorp Pickaranta. Het dorp Loimalo werd gebom- bardeerd. In den sector van Tolvajaervi werden vijandelijke aanvallen afgeslagen De Finsche troepen hebben vorderingen ge maakt bjj het dorp Ilomansti. Zij hebben bij een verrassenden aanval drie compagnieen vernietigd. In den sector van Suomussalmi werd eveneens een vijandelijke compagr.ie vernietigd. Na hevige gevechten is de vijand overgegaan tot de bezetting van het dorp Salla in Lapland bij de Russische grens. Kustbatterijen waren in gevecht met vijandelijke vlooteenheden. Het weer is mistig. Het zicht gering, doch te oordeelen naar de ontploffingen waren de kustbatte rijen in staat eenige treffers te plaatsen. De kustbatterijen aan den oever van het Lago- dameer bieden nog steeds steun aan het leger. Activiteit in de lucht langs de Oostgrens. In den loop van den dag hebben vijandelijke vliegtuigen een vuurtoren in de Finsche Golf gebombardeerd. In het Finsche legerbericht wordt nog gezegd, dat in het Noorden de toestand on- veranderd is. De Finnen houden Petsamo bezet doch de Russen het Visschersschier- eiland. Het Russische legerbericht In het communique van het hoofdkwartier van het militaire district Leningrad wordt verklaard, dat de Sovjet-troepen op 11 De cember den opmarsch in alle richtingen heb ben voortgezet. De Russen hebben de stad Pickarante aan den Noordelijken oever van het Ladogameer, het eindpunt van den spoorweg naar Serdobol en de dorpen Siprola en Murila in het district Wijborg bezet. Als gevolg van de lage bewolking is het niet tot operaties in de lucht gekomen. De hulpactie voor Finland De vroegere president der Vereenigde Sta- ten Hoover heeft verklaard, dat de resul taten der campagne inzake hulpverleening aan Finland zeer bevredigend zijn. 1200 Bla den hebben er reeds in toegestemd fondser. bijeen te brengen. Hij heeft den burgemees- ters der Vereenigde Staten verzocht het voorbeeld te volgen der burgemeesters van New-York, Detroit en andere steden en samen te werken met de bladen. De Russische meening. De militaire operaties in Finland zullen ongetwijfeld een keer nemen, nu de koude invalt. De gemotoriseerde eenheden kunnen gemakkelijk voortgaan over den hardgevro- ren grond en de dichtgevroren meren, terwijl de vliegtuigen door het heldere weer beter kunnen opereeren. Men zegt te Moskou, dat het voor de Fin nen wel gemakkelijk was doeltreffende ver- sterkingen te bouwen in de landengte van Karelie, doch dit ging niet langs de 1000 km. lange Oostgrens, waar de Sovjet-troepen ir. vijf richtingen aanvallen om het land in twee stukken te snijden en van Zweden ce isoleeren. Men merkt op, dat de ravitaillee- ring van de Russische troepen niet gemak kelijk is, aangezien slechts een spoorlijn loopt van Leningrad naar Moermansk. Bo- vendien verklaart men, dat de Sovjet-Rus sische luchtmacht in de Poolstreken in staat is de moeilijkste opdrachten te vervullen en dat de Sovjet-troepen goed zijn uitgerust. Finland bestelt gasmaskers. De „New York Times" bericht in offi- cieele kringen te hebben vernomen, dat Fin land onderhandelt over de levering van een groote hoeveelheid gasmaskers voor de bur- gerbevolking en de troepen, die geen dienst doen aan het front. Finland heeft ook dui- zend maskers voor paarden besteld, als proef. Het blad voegt hieraan toe, dat de Ameri- kaansche fabrikanten van meening zijn snel te kunnen leveren. „Dag voor Finland". Oud-president Hoover heeft gevraagd Zondag a.s. een „dag voor Finland" te hou den, waarop allerwege giften voor Finland ingezameld zullen worden. boeren voor Januari hun toewijzingen ge kregen. Het is verkeerd, dat de distributie niet vlot verloopt. Men moet echter ook aan de toekomst denken. Het is volstrekt niet zeker, met den verscherpten zee-oorlog, dat men de groote kwantums zal blijven ontvan gen en daarom durfde spr. niet tot loslating van de distributie te adviseeren. Op voorstel van den heer E. Dz. Govers werd besloten er bij de L.C.O. op aan te dringen, dat de kunstmestdistributie vlot verloopt. Na een breedvoerige bespreking werd ge- concludeerd, dat een teeltregeling goed is. als men daarnaast den afzet kan regelen. Aangezien daaraan nogal wat ontbreekt, was men van oordeel, dat de teeltregeling wel kan worden opgeheven. Ir. Kranen oordeelde autarkie oneconomiscb en was daarom huiverig de ordening door de organisaties ter hand te laten nemen en dit vooral gezien het gebrekkige organisatiebe- wustzijn onder de boeren. Wij zitten, aldus spr., met exportoverschot- ten en wij boeren zullen ons daarvoor meer intersationaal moeten instellen. De onder- De aartsbisschop van de Finsche Lu- thersche keik en de Finsche federatie van padvinders hebben elk een oproep tot de wereld gericht ten gunste van de onafhan- kelijkheid van hun land. Mgr. Erkki, aartsbisschop van Turku (A.B.O.) zegi in zijn oproep, dat die ge- zonden is aan alle christelijke kerken van het Westen, dat hij materieelen en moree len steun vraagt voor zijn land. De Finnen weten, dat het in dezen strijd niet alleen gaat om het leven en dood van de Finsche. natie, maar om de vrijheid tot prediking van het evangelie en van het bestaan der Finsche kerk. De oproep der padvinders, tot de pad vinders van de geheele wereld gt richt zegt. Ons land is aangevallen, omdat wij weige- ren slaven te worden van een vreemde mogendheid en omdat wij ons eigen be staan willen leiden. Ondanks de ongelijk- heid der krachten hebben wij vertrouwen in God, in de rechtvaardighid van onze zaakDe Finsche jeugd heeft eensge- zind gekozen: zij wil liever strijdend sneu- velen dan een slavenleven in or.eer leiden. Op een oogenblik, waarop het lot van hun land op het spel staat, zenden de Finsche padvinders een broederlijken groet aan de jeugd der wereld en geven haar de ver- zekering, dat hun kameraden hier in het noorden weten, dat zij strijden voor de overwinning van de rechtvaardigheid en menschelijkheid en voor een betere toe komst der menschheid. legercom- Hangerig,koorls?NU oppassen! Neem dadelij k een" AKKERTJE" en vanavond nog een. Ondor de wol. Morgen geen Griepl DE OORLOG TER ZEE. Het Duitsche nieuwsbureau deelt ten aan- zien van de Engelsche berichten over het verlies van de scheepvaart in de eerste ze ven dagen van December volgens welke 7 Britsche schepen met in totaal 33.518 ton en acht neutrale schepen met in totaal 28 612 ton verloren zouden zijn gegaan, mede, dat uit Britsche en neutrale berich ten, welke met elkaar in overeenstemming zijn, blijkt, dat aan de Britsche kust in de eerste week van December 27 schepen ver loren zijn gegaan. Hiervan waren 14 Engel sche met een totaal tonnage van 60.916, een Fransch schip van 7030 ton en 12 neutrale schepen met in totaal 39.629 ton, tezamen dus 107.575 ton. Hierby komen nog de Britsche schepen „Ashlea", „Newton Beech" en ..Treevanion" met tezamen 14.712 ton, waarvan het verlies tot nu toe in Duitschland nog niet bekend was. In de eerste week van December is dus 121.747 ton scheepsruimte verloren gegaan en niet 60.130 ton zooals in de Britsche be richten werd gemeld. DE REPATRIEERING DER DUITSCHERS UIT LETLAND. De repatrieering van de Duitsche volks- groep uit Letland, naar Duitschland ein- digt op 15 December. In totaal zijn tot dusverre ruim 47.000 Duitschers uit Let- land geemigreerd, niet maegerekend alle kinderen onder de 16 jaar. HLT LOT VAN DE ESTONIA. Het Estlandsche schip Estonia, waarvan gemeld was, dat het in de Oostzee op een mijn was geloopen, zet zijn reis naar Stockholm voort. Het schip, heeft 116 per sonen aan boord, voor het meerendeel Poolsche uitgewekenen. Het is Zaterdag uit Tallinn vertrokken. Het gisteravond uitgegeven munique luidt: Zeer beperkte bedrijvigheia front in den loop van den dag. Het Fransche legerbericht van ochtend luidt: Activiteit van patrouilles aan verschillen de deelen van het front. aan het heden- melk van de kaasfabrieken moet aan de boerderij terug, omdat ze als veevoeder meer waarde heeft dan voor de kaasbereiding en omdat daardoor beperking van de productie zal ontstaan. Gezien de lage kaasprijzen oordeelde spr. voorts, dat de regeering de verhoogde toe- slag op de kaas met terugwerkende kracht moet toekennen, omdat de praktijk had be- wezen, dat de toeslag te spoedig verlaagd was. Ir. Vet zeide als liberaal ook geen voor- stander van ordening te zijn. Wij kunnen wel zeggen, dat wij vrijheid willen, maar daarom is die er nog niet. Sedert 1933 gaat de ont- wikkeling in een andere richting. Voor Inter nationale samenwerking is men op het oogenblik nog niet rijp en de boeren moeten ook thans leven. Om het zonder ordening te kunnen stellen, moet er in de eerste plaats een herziening van de valuta komen. Principieel is spr. het overigens meer met de F.N.Z. dan met de landbouworganisaties, ten aanzien van deze materie eens. Met een dankwoord aan den inleider sloot de voorzitter tenslotte de byeenkomst. Het opperbevel van de Duitsche weer- macht maakt bekend: Ten oosten van de Moezel gering vijandelijk storingsvuur van de artillerie. Desluchtmacht maakte verken- ningsvluchten naar Engeland. DE STRIJD IN HET WESTEN. Uit Luxemburg wordt gemeld: De be- woners van de Duitsche dorpen aan de Sauer hebben bevel tot evacuatie gekre gen. Aan den linkeroever van de Sauer worden steeds uitgebreider troepenbewe- gingen merkbaar, zoowel van- als naar Trier en Echternachterbruck. Donderdag heeft men bij de Sauer een zoo sterk escor- te auto's van het opperbevel gezien, dat men veronderstelt, dat Hitler zelf een in- spectietocht heeft gemaakt. AUTOBUS MET ARBEIDERS DOOR TREIN GEGREPEN. Bij Volklaruck (Oostenrijk) is een per- sonentrein op een autobus met 38 arbei ders ingereden, de autobus werd tegen een telegraafpaal geslingerd en geheel ver- nield. Twaalf arbeiders en de chauffeur waren op slag dood, terwijl zes andere ar beiders spoedig daarna om het leven kwamen. De overige twintig arbeiders werden deels zwaar gewond. JAPAN EN DE BRITSCHE BLOKKADE. De houding der Engelschen tegenover het Japansche s.s. Sanyo Maru, dat, zooals reeds gemeld, uit een Nederlandsche haven met Duitsche exportgoederen aan boord zal vertrekken wordt in het Verre Oosten met de grootste aandacht gevolgd. Japan sche kringen in sjanghai kenmerken de houding van Japan tegenover de Britsche blokkade op Duitsche goederen zoodanig, dat Japan voor elke ton Duitsche expor- ten, welke de Engelschen van Japansche schepen zullen wegnemen, dezelfde hoe veelheid Britsche goederen van Engelsche schepen in de wateren van het Verre Oosten in beslag zullen nemen. ESTLANDSCH STOOMSCHIP MET POOLSCHE VLUCHTELINGEN ZOEK. Een Estlandsch stoomschip dat Zondag met 185 Poolsche vluchtelingen uit Tallin naar Stockholm was vertrokken, is nog niet aangekomen, terwijl het op draadlooze op roepen niet heeft geantwoord. Men meent. dat het door Russen is in beslag genomen, omdat men het uitgesloten acht, dat het schip op een mijn zou zijn geloopen. ITALIE EN DE BLOKKADE VAN DEN DUITSCHEN EXPORT. In een entrefilet komt „Popolo d'ltalia terug op de blokkade van den Duitschen export. Het blad schrijft o.m., dat, wanneer En geland beweert, dat zijn zaak ook die der neutralen is, het een volstrekt ongegronde bewering uit. In Italie tenminste is niemand het met die stelling eens. De Engelsche zaak is geenszins de Italiaansche. EEN ULTIMATUM AAN HITLER. Uit Londen wordt door Reuter gemeld, dat de omroeper van de „vrije Duitsche zender" vanochtend gezegd heeft: „Hitler, de bond van het Duitsche volk heeft u ter dood veroordeeld. Wij geven u nog honderd dagen om Duitschland over te geven aan het Duitsche volk. Wanneer gij dit doet, moogt ge Duitschland levend ver laten, doch indien ge het niet doet, zult ge gedood worden nadat het ultimatum is ver- streken. Hitler, dit ultimatum is ernstig gemeend, onze voorbereidselen zijn getroffen en er is geen ontsnappen voor u mogelijk. Nu moet gij beslissen". AMERIKAANSCHE ONDERDANEN MOETEN VERTREKKEN. De meeste in de Sovjet-Unie werkende Amerikanen zullen genoodzaakt zijn naar de Ver. Staten terug te keeren, aangezien de Amerikaansche regeering de geldigheid hunner paspoorten die op 1 Januari 1940 af- loopt, niet zal verlengen. Er bevinden zich op het oogenblik ongeveer 150 Amerikanen in de Sovjet-Unie. Estlandsch stoomschip tot zin- ken gebracht. Het Estlandsche s.s. ..Kassari" is door een duikboot tot zinken gebracht. De bemanning is gered. Britsch schip op mijn geloopen. Gisterochtend is het Britsche schip „Willowpool". metende 4815 ton, op een mijn geloopen. De uit 36 koppen be- staande bemanning is door een licht- schip gered en in haven aan de oost- kust aan land gebracht. Enkelen waren ticht gekwetst. Grieksch schip gezonken. Het Grieksche s.s. Garufalia, groot 4.708 ton, dat op weg was naar Kirke- nes om een lading ijzererts voor Neder- land aan boord te nemen, is gistermor- gen aan de Noorsche kust gezonken. 25 opvarenden werden door het Noor sche s.s. Tellus gered. Onder de gered- den bevir.den zich de Grieksche kapi- tein en twee Noorsche loodsen. Vier op varenden zouden om het leven zijn ge komen.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 7