DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ZAL NIET DEELNEMEN AAN HET VOLKENBONDSWERK. De bijeenkomst van den Volkenbond. Argentinie eischt uits'uiting van Rusland. In sneeuw en kou bieden de Finnen dapperen tegenstand. Het pond aan de franc gekoppeld. Rusland heeft medegedeeld, dat het niet aan de werkzaamheden van den Volkenbond zal deelnemen. Argentinie stelt uitsluiting van Rusland voor. Steun aan Finland. Fransche legerberichten. Overeenkomst tusschen de Britsche en Fransche departementen van financien. De algemeene toestand. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, bebalve Zon- Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per en 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2. franco door bet geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DLR GFV'ONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 125, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat. Groote tetters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N V. Boek- en Randelsdruk- kerij v/b HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 294 Dit nummer bestaat ait twee bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 13 December 1939 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 14le Jaarcang met de den van In Geneve is een telegram van de Russische regeering ontvangen mededeeling, dat Rusland niet bereid is aan de werkzaamheden Volkenbond deel te nemen. Het telegram is, tegen aller verwachting, in hoffelyke bewoordingen opge- steld. De regeering der Sovjet-Unie dankt voor de vriendelyke invitatie, maar kan deze niet aanvaarden, waarbij verwezen wordt naar het telegram, dat Molotof kort geleden aan den secretaris-generaal Avenol heeft gezon- De Sovjet-delegatie, voor zoover deze aanwezig was, zal dus vertrekken en de Volkenbond, die geen antwoord heeft gekregen op den eisch tot staking der vijandelijkheden en tot onderwerping van het conflict aan het oordeel van den Bond, zal nu tot steun van Finland en tot royeering van Rusland uit den Volkenbond kunnen besluiten, waartoe Argentinie reeds het voorstel gedaan heeft. In Finland wordt zeer heftig gevochten. De Russen probeeren op twee plaatsen ten Noorden van het Ladogameer van Oost naar West te trekken om hier waar het Finsche gebied slechts 250 K.M. breed is het land in twee stukken te knippen en daardoor de verbinding tusschen de troepen van Noord en Zuid onmo«*e'iik te maken. De krygsverrichtingen worden door sneeuw en kou belemmerd, waarvan vooral de Russen veel te lijden moeten hebben. Of Finland op den duur den druk der Russische troepen kan weerstaan is met het oog op de machtige Russische reserves men deelt mee, dat er anderhalf millioen Russen en duizend vliegtuigen aan den strijd deelnemen zeer twijfelachtig. Men hoopt in Finland intusschen op materieelen steun van den Volkenbond. Sir John Simon, de Britsche kanselier van de schatkist, heeft melding gemaakt van een overeenkomst tusschen de Britsche en Fransche ministe- ries van Financien om geen verandering te brengen in de bestaande ver- houding tusschen het pond sterling en de franc tijdens den duur van den oorlog. Beide landen kunnen gebruik maken van elkanders valuta zonder dat het noodig is goud te leveren. Gister geen vergadering. Gisteren heeft de commissie welke is ge- vormd om een resolutie op te stellen naar aanleiding van het beroep van Finland, haar werk voortgezet. Er werd geen zitting van de Volken- bondsvergadering gehouden. Men was van oordeel, dat er zeer weinig kans bestaat op een gunstig of zelfs maar gematigd ant woord van de Sovjet-Unie. Toen Molotof antwoordde op het verzoek een afgevaardig- de naar de vergadering te zenden, zeide hij bijna uitdagend dat deze kwestie den Vol kenbond niet aanging en dat de Sovjet-Unie in volledige overeenstemming handelde met de „wettige" Finsche regeering. Indien de Sovjet-Unie een langere termijn dan 24 uur zou verzoeken, zou dit vermoedelijk worden toegestaan, doch men was algemeen van mee- ning, dat de Sovjet-Unie zal antwoorden, dat thans de vijandelijkheden niet meer ge- staakt kunnen worden. Men veronderstelt dat ieder lid wordt vrijgelaten te beslissen in hoeverre het Fin land kan, en wil helpen. Wat het voorstel van Argentinie betreft veronderstelt men niet, dat verzet zal ontstaan, hoewel een of twee mogendheden zich van stemming zou- den kunnen on thou Jen. Volgens de statuten kan een lid alleen uit den bond worden verwijderd, wanneer niemand tegen stemt. De begrooting voor 1940. Gisterochtend heeft de begrootingscom- missie de begrooting van den Volkenbond voor 1940 goedgekeurd, deze zal nu aan de vergadering worden voorgelegd. De begroo ting bedraagt 21.451.408 Zwitsersche franc, 33.4 minder dan verelden jaar. Alleen de vertegenwoordiger van Egypte heeft de begrooting niet goedgekeurd. Hij stelde voor, dat Egypte 60 procent minder zou betalen dan dit jaar. De mandaten-commissie. In de 37ste vergadering van de mandaten- commissie heeft de voorzitter medegedeeld, dat Japan geen rapport heeft ingezonden over 1938 voor de gebieden, welke onder zijn mandaat liggen. Rusland en de oproep van den Vol kenbond. Uit Moskou wordt door Havas gemeld: Het besluit van de Urss ten aanzien van Finland was onherroepelijk genomen op den dag, waarop de volksregeering v. Kuusinen gevormd werd. Op deze wijze hadden de leidende figuren iedere gedachte aan een j compromis verworpen en men denkt niet, dat zij thans op hun schreden zouden kun nen terugkeeren, zelfs indien zij dat zouden willen. De vercvering van Finland is een van die opcraties waarin men moet slagen, en het lijkt dan ook uitgesloten, dat Rusland een gunstig antwoord zal geven op den op roep van den Volkenbond. Nog eenige uren uitstel. De Volkenbond heeft de Russische regee ring nog eenige uren gegeven om te ant woorden op zijn telegram met den vredes- oproep, welke tijdlimiet van 24 uur gister- avond was afgeloopen. Toen bij het verstrij- ken der uren uit Moscou niets vernomen werd, kwam de commissie van 14 overeen, dat ieder antwoord, dat ontvangen mocht worden voor de Assemblee heden om tien uur bijeenkomt, toch nog in overweging zou worden genomen. Dit besluit was gebaseerd op de mogelijk- heid, dat, ofschoon de 24 uur sedert het ver- zenden van het telegram verstreken waren, er een vertraging zou hebben kunnen zijn ontstaan in de transmissie. Sovjet Rusland zal niet deelnemen aan de werkzaamheden. De Sovjet-regeering zal volgens een door haar naar Geneve gezonden tele gram niet deelnemen aan de werkzaam heden van den Volkenbond. De Sovjet-regeering heeft aan Damatta, den president der commissie, welke door de Assemblee is benoemd om de geschillen tusschen Finland en Sovjet-Rusland te be- studeeren, in een kort telegram dank gezegd voor de zeer beminnelijke uitnoodiging, tot haar gericht tot deelneming aan de werk zaamheden te Geneve. De Sovjet-regeering verklaart zche venwel op grond van de re- denen, uiteengezet in het telegram van Mo lotof aan Avenol, n;et in staat de uitnoodi ging te aanvaarden. Het Ru-sische antwoord. Het Russische antwoord, dat in den avond werd ontvangen, heeft in diplomatieke krin gen geenerlei verrassing gcwekt. Men constateert, dat het antwoord ont- wijkt een toespeling te maken op de beide door den voorzitter van den Volkenbonds raad geformuleerde voorstellen, te weten: 1) staking van de vijandelijkheden en 2) de opening van onderhandelingen tot herstel van den vrede. De redenen, waarnaar Mo lotof verwijst zijn: 1) Sovjet Rusland er- kent slechts als Finsche regeering die welke onder den naam van volksregeering kort na de invasie in een grensdorp werd ingesteld, 2) Polen is nog in de vergadering van den Volkenbond vertegenwoordigd. In hetzelfde telegram had Molotof het door het secretariaat van den Volkenbond in overweging nemen van het beroep van Finschen gedelegeerde Rudolph Holsti een provocatie genoemd. Zal Rusland worden uitgestooten? In de commissie-vergadering heeft de ge delegeerde van Uruguay medegedeeld, dat zijn regeering steun zou verleenen aan de uitstooting van Sovjet Rusland uit den Vol kenbond. Naar verluidt is de Mexicaansche gedelegeerde voorstaander van een veroor- deeling van Rusland, maar niet van uitslui ting. Voorts verluidt, dat Zwitserland, zich van stemming zal onthouden. De commissie van 14 zal hedenmiddag na de vergadering van de assemblee weer bijeen komen om beslissing te nemen over de vraag, welke aanbeveling gevoegd moet worden bij haar rapport over de Russisch-Finsche conflict, dat gister gereed is gekomen. Rusland en de Volkenbond. Het bemiddelingsaanbod van den Volken bond is te Moskou nog niet gepubliceerd. Algemeen verwacht men, dat Rusland de nota van den Volkenbond zal negeeren, dan wel zich zal terugtrekken uit den Volken bond. Niets staat echter vast. Gezien het zeer matige succes van de Finsche campagne tot dusverre, acht men het orwaarschijnlijk, dat de Sovjet-Unie haar strijdkrachten zou kunnen terugtrek ken zonder ernstig verlies van prestige. Evenmin zou zij, volgens den te Moskou heerschenden indruk, de z.g. volksregeering kunnen laten vervallen, die in Finland opge- richt is en onderhandelingen kunnen openen met „imperialisten en kapitalisten" als Tanner, Erkko en ander Finsche leiders. -Japansch rapport op weg naar Geneve. De woordvoerder van het Japansche mi- nisterie van buitenlandsche zaken heeft den vetregenwoordiger van Reuter medegedeeld, dat het rapport voor 1938 over de gebieden welke onder Japansch mandaat staan, op weg is naar den Volkenbond. Hij voegde hieraan toe, dat het verzenden eenige ver traging had ondervonden. Een voorstel van de „Aftenpost«n". Het conservatieve blad „Aftenposten" stelt voor, dat ieder lid van den Volkenbond onmiddellijk een legercorps ter beschikking van Finland stelt, volledig uitgerust en ter sterkte van een duizendste van zijn bevol- king. De aanval van de Russen zou hierdoor tot staan gebracht worden en de autoritei- van den Volkenbond zou hersteld zijn. Zie eventueel Laatste Berichten. Het Fransche legerbericht van gister- avond luidt De laatste verslagen over den nacht melden levendige gevechten in de streek tusschen de Saar en het bosch van Warndt. In den loop van den dag een nieuw ge- vecht- en geschutvuur in dezelfde streek. De onaantastbaarheid van onze posten is overal gehandhaafd. Het Fransche legerbericht van heden- ochtend luidt: Hedenbchtend activiteit van patrouilles aan het middengedeelte van het front. Een verklaring van sir John Simon. Sir John Simon heeft in het En- gelsche Lagerhuis medegedeeld, dat een omvattende overeenkomst tot stand is gekomen tusschen de Engel- sche en Fransche departementen van financien betreffende samenwerking op financieel gebied, zooals reeds op andere terreinen wordt samenge- werkt. Simon voegde hieraan toe, dat overeen- gekomen is, wijzigingen te vermijden in de bestaande verhouding tusschen het pond sterling en den franc voor den duur van den oorlog. Ook zijn regelingen getroffen om de beide landen in staat te stellen vrijelijk gebruik te maken van elkanders valuta, zonder dat het noodig is, goud te leveren. Geen van beide regeeringen zal een bui tenlandsche leening aangaan of een bui- tenlandsch crediet opnemen, zonder over eenstemming met de andere regeering, of tezamen met haar. Geen van beide regeeringen zal nieuwe beschermende beperkingen opleggen op importen van den ander gedurende den oorlog. De overeenkomst zal van kracht blijven tot zes maanden na de onderteekening van het vredesverdrag. Sir John Simon heeft zijn, reeds gemel- de, verklaring in het Lagerhuis afgelegd in antwoord op een vraag van den oppo sitieleider Attlee, inhoudende of de minis ter een verklaring kon afleggen over het resultaat van zijn onlangs gevoerde be- sprekingen met den Franschen minister van financien, Paul Reynaud. Een Fransche verklaring. De Fransche minister van financien heeft tegenover de vertegenwoordigers van de pers een verklaring afgelegd over de overeenkomst betreffende de Fransch- Britsche financieele samenwerking. Rey naud verklaarde, dat de overeenkomst op 4 December tot stand is gekomen en in tijd zoowel als ruimte uitgebreid is. Wan neer het noodig was een bewijs te leveren van den gemeenschappelijken wil der ge- allieerden om den strijd tot het einde voort te zetten, en daaraan al hun hulpbronnen van aanpassing en organisatie te wijden, dan zou met deze overeenkomst dit bewijs gegeven zijn. Het accoord komt voorts uit denzelfden geest, die de eenheid van bevel voering tot resultaat heeft gehad. Het gaat om een aaneensluiting van de ener- gieen van beide volkeren en van het mo- gelijke van hun hulpbronnen ten behoeve van de uiteindelijke overwinning. HET WESTELIJK FRONT. Een uit Luxemburg ontvangen bericht meldt, dat gister den geheelen nacht het gedreun van geschut gehoord is aan de Zuidoostelijke grens van Luxemburg. Om drie uur werden verscheidene huizen in Schengen, dicht bij de grens, door machi- negeweerkogels getroffen. Niemand werd gewond. BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN HELGOLAND. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede, dat patrouilles van de Brit sche luchtmacht vannacht vluchten heb ben gemaakt boven de bases van de Duit- sche mijnenleggende vliegtuigen op Hel goland. bewapendsten Europeeschen staat heeft kunnen stand houden. Slecht bewapend en slecht gevoed zijn de Russen, zoo melden de Finsche communi que's. Zij hebben slechts weinig tenten om er den nacht in door te brengen en moeten die afstaan aan hun officieren. Dan liggen de manschappen om groote vuren en wor den zoo een gemakkelijke prooi voor de luchtaanvallen der Finnen. De Finsche soldaten hebben althans volgens de berichten der diverse fronten - stevige tenten, die door kacheltjes verwarmd kunnen worden. Zij zijn op de weersom- standigheden gekleed, zij kennen hun land, zij kennen de geheimen der groote en dichte wouden, de in het wti gekleede en in de sneeuw onzichtbare Finsche skiloopers heb ben honderden hinderlagen met tankvallen opgesteld en hun lichte mitrailleurs openen telkens weer uit allerlei verborgen plaat sen een moorddadig vuur op de moeizaam voortrukkende Russen. Russische schildwachten blijken des mor- gens doodgevroren te zijn en waar de Rus sen ook in de ontruimde Finsche dorpen verschijnen, overal vinden zij de plaatsen, die hun eenige beschutting kunnen bieden volkomen ontruimd, afgebroken of ver- brand. Zoo trekken de groote Russische leger- machten langzaam verder en die opmarsch van blijkbaar moedelooze troepen doet den- ken aan den tocht van het groote Napoleon- tische leger, dat in de sneeuw- en ijsvelden van het door de Russen verwoeste gebied eens hopeloos is vastgeloopen en vernietigd. Zoowel in het Noorden als in het Zuiden hcuden de Finnen stand en hebben de Rus sen op sterk verdedigde linies te rekenen. Hun gevaarlijkste manoeuvre is die van Oost naar West ten Noorden van het Lado gameer in de streek van Suomussalni en Koulajarvi waar de Russische militaire leiders op twee plaatsen een doorbraak naar de Bothnische golf trachten te forcee- ren om daardoor Finland op het smalste deel van het land in tweeen te splitsen en zoo de samenwerking van de Noordelijke en de Zuidelijke troepen onmogelijk te ma ken. De Finnen melden thans evenwel, dat zij hier weer een compagnie Russen heb ben vernietigd waardoor de ernstige bedrei- ging van de Russische strijdkrachten voor- loopig weer is afgewend, hoewel, volgens andere berichten, de Russen op dit traject van 250 km. nog maar 100 km. van de Bothnische Golf verwijderd zouden zijn. Wanneer Finland een staat was, die over een groote reserve aan mannen en ir.ate- rieel kon beschikken, zou de oorlog met Rus land nog heel lang kunnen duren. Maar of er hier en daar al eens een dui- zendtal Russen gedood worden, dat doet er voor Rusland niet zoo heel veel toe, want aan soldaten, noch aan krijgstuig schijnt het rcode leger gebrek te hebben. Uit Moskou wordt gemeld, dat reservisten, die ontslagen waren na de bezetting van de Poolsche Oekraine en Westelijk Wit-Rus- land weer opgeroepen zijn en berichten uit Helsinki maken melding van geweldige Rus sische troepenconcentraties. Volgens een dier communique's zouden enorme reserves gereed staan zich op Finsch gebied te werpen en zou Rusland tegenover de Finsche grens ongeveer anderhalf mil lioen manschappen en duizend vliegtuigen geconcentreerd hebben. Tegen een dergelijke overmacht zullen de Finnen op den duur niet kunnen stand houden tenzij zij door andere landen met mannen en materiaal gesteund zouden wor den. Een leger trekt moeizaam voorl in sneeuw en kou Er zijn in allerlei oorlogen misrekeningen gemaakt en de groote vergissing van de Russen is, dat zij verwacht hebben, dat zij het handjevol weerbarstige Finnej met een minimum van militaire krachtsinspanning wel eens even tot rede zouden brengen. Het is moeilijk de betrouwbaarheid van gevechtsberichten te beoordeelen, omdat men gewoonlijk van twee kanten van over- winningen en vooruitgang spreekt. Maar wat er tot dusver uit Finland ge meld wordt geeft toch wel den zeer sterken indruk, dat de Russische troepen, die het land der duizend meren zijn binnengeval- len, het zeer zwaar te verantwoorden heb ben. In den beginne schijnen dat zoogenaam- de derde rangs militairen te zijn geweest. slecht bewapende en onvoldoende getrainde soldaten, die blijkbaar good genoeg geacht werden om de Finsche kwestie eens even te gaan oplossen. Maar nu, ondanks den langen duur van den strijd, de Russische opmarsch nog uiterst miniem is en de versterkingslinies der Fin nen blijkbaar nog op geen enkele plaats zijn doorbroken, begint men in Moskou toch te begrijpen, dat het „handjevol bandieten' dat men van plan was even te gaan uit- roeien een veel sterker strijdmacht vereischt dan er van Russische zijde tot dusver aan de gevechten hebben deelgenomen. Wanneer men de Finsche oorlogscommu- nique's leest, schijnt Finland een ideaal land om met een kleine, maar goed geleide weer- macht tegenover een numeriek veel sterke- ren tegenstander verdedigd te kunnen wor den. Meren en moerassen, ijs dat breekt ou der den druk van de Russische tanks en kanonnen, of dat door de genie en de artil- lerie der Finnen voortdurend vernield wordt, zoodat daarover geen zwaar bewa pende troepen kunnen passeeren en boven- dien een dichte sneeuwval en 'n ijzige kou, die luchtgevechten onmogelijk maakt en de indringers in de dichte wouden doet ver- dwalen of bevriezen, werkelijk, het zijn alle- maal factoren, die er ten krachtigste toe medewerken, dat het kleine Finland tot dusver tegenover den grootsten en zwaar Dien steun, althans wat credieten, krijgstuig en levensmiddelen betreft, heeft de Volken bond toegezegd ingeval Rusland niet bereid is de vijandelijkheden te staken en op het oogenblik dat wij dit schrijven, maakt onze telex melding van een telegram uit Moskou aan Geneve met de mededeeling, dat de Sovjet-regeering niet aan de werk zaamheden van den Volkenbond zal deel nemen, waarmede de eisch tot staking der vijandelijkheden dus nog niet beantwoord is geworden. Argentinie heeft reeds de uitsluiting van Rusland geeischt en wanneer de Russische militaire actie niet stopgezet wordt, zal Fin land de beloofde versterkingen krijgen en al moge het kleine, dappere land op den duur tegenover den machtigen overweldi- ger het onderspit moeten delven, toch zal de Finsche tegenstand den Russen wel iets geleerd hebben. Ten eerste, dat zij ditmaal voor het land, dat zij begeerden meer moesten betalen, ''an zij verwacht hebben. En ten tweede, dat de verovering van Finland hun meer zal kosten dan mannen en ma' <-iaal, omdat in de geheele wereld een anti-Russische stem ming gewekt is en omdat de uitbouw van het communisme, waaraan de Russen in tal van staten met groote kosten en inspanning waren begonnen, daardoor voor onafzien- baren tijd vrijwel onmogelijk is gemaakt.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1