AKKERMS Myra, het eSfje en de booze kabouter Zwartvoet. Jladiopccgtamma LUCHTSTRIJDKRACHTEN heiloo i(5'ifiSSR. LIMMEN Een verkenningsvlieger krijgt een schriftelijke taak. 9m w™5 ->■ x fti »n> J DERDE BLAD 2 meenden, dat het wel in het belang der za- kenmenschen, behalve dan van de hotels, is, om de kampeerdcrs toe te laten. De heer J de Vries achtte het zeker, dat de zakenmenschen er misschien tijdelyk Voordeel van hebben, maar op den duur na- deel, omdat de badplaats er mee te gronde gaat. De heer C. de Groot meende, dat de voor- beelden op andere badplaatsen duidelijke taal spreken. Daar is het al 200 ver geko- men, dat hem een hotel was aangeboden, als hij maar de belasting betaalde. Na nog uitvoerige discussie bleek de tneerderheid der vergadering er voor te zijn, dat het bestuur van V. V. V. 2ich in de- ze aangelegonheid wendt tot het gemeente- bestuur, met ver2oek strenger toe te zien op de naleving van de kampeerbepalingen. De heer J. Hamers hield een zeer uitvoe- rig pleidooi om een einde te maken aan de afbraakprijzen waartegen pension wordt aangeboden. Daarmede bewerkstelligt de bevolking 00k zelf den achteruitgang van het peil der gasten. Het zijn prijzen voor volledig pension, waarvoor men nog niet eens logies met ontbijt krijgt in Elim, het gebouw van Het Leger des Heils, dat met regeeringssubsidie werkt! De voorzitter vond het moeilijk dit te be- letten, terwijl de secretaris, de heer Koe- man opmerkte, dat V. V. V. geen prijzen doorgeeft. De heer Hamers wees op het voorbeeld van V. V. V. Hilversum, dat wel toezicht uitoefent. De Egmondsche V. V. V. heeft een zeer goeden naam, 00k in het buiten- land en zij, die aan prijsafbraak doen, moes- ten dien goeden naam niet mogen misbrui- ken. Ze moesten als lid van V. V. V. ge- schrapt worden. Van de betrokkenen zelf is geen medewerking te verwachten, alleen V. V. V. kan hier ingrijpen, zooals 00k de heer de Vries betoogde. De voorzitter zegde toe, dat het bestuur deze zaak rijpelijk zal overwegen en in de voorjaarsvergadering met eventueele voor- stellen zal komen. Ir. L. de Vries over het geiten- fokken. De afd. Heiloo had Woensdag een ver gadering belegd in Limmen, wear wel een 60 geiten zijn, doch geen bok, die door be- middeling van den Prov. bond wordt gele- verd. Er was goede belangstelling en onder de aanwezigen waren arbeidersvrouwen en jcngens die met belangstelling luisterden en keken naar de lichtbeelden. Na een openingswoord van den heer J. M. Zonne- veld, voorzitter van de afd. Heiloo, was het woord aan den heer J. L. Groot, voorzitter van het hoofdbestuur. Hy verteide wat er door de geitenfokkers is bereikt en stelde het actieve bestuur van Heiloo als voor beeld. Men was hier niet geheel overtuigd, dat er geen „wilde" bok moest zyn, doch de afd. Heiloo heeft de bok bij de horens gepakt en hier den len prijswinnaar van Noordholland (jong vee-rubriek) gestation- ncerd. De heer i r. d e Vries zeide bij de gei tenfokkers de organisatie een moet zijn. Dat is bij alle vereenigingen het geval. Toen nare vervelende pijn, die bijelke beweqinahir.dert, neem daarvoor AKKERTJES. Sneller dan Ge dacht en met v/elbehaqen merkt Ge dat de pijn aacndewecj verdwiint. Laat Uw leven met vergailen door rheumatlsehe pijnen. "AKKERTJES" verwijderenuit het iichaam de stoffen, die de pijnen veroorzaken. Voorts werken ze zweet-bevorde- j rend, kouverdrijvend, koorts- werend en direct pijn-stilf end. Ongeevenaard bij griep, kou, zenuwpijnen, spit in den rug. tegen hoofdpijn, pijnen, ,,nare dagen". Doos13 stuks - 12stuivers; 2 stuks - 2 stuivers. een 30 jaar geleden de Prov. bond Werd op- gericht die nu een 30-tal afdeelingen heeft hebben de pioniers irtgezieh, dat een bond noodig was. Het doel was geiten met een sterk gestel, veel melk met een hoog vetgehalte. Om dat doel te bereiken moet men zich aaneensluiten. Breedvoerig weidde spreker uit over de erfelijke eigen- schappen van dieren, waarbij die van het het mannelijk deel een voorname plaats in- nemen. Vervolgens behandelde spreker de belangrijkheid van keuringen, tentoonstel- lingen en melkcontrole, waar niet alleen de hoeveelheid, doch het vetgehalte dat een voorname rol speelt geregistreerd wordt, Dat een en ander belangrijk is, stelde spr. vast door te wijzen op de belangstel ling van de regeering en provincie die den bond steunen met een niet onbelangrijke subsidie. Dat bedrag wordt in hoofdzaak ge- bruikt voor de registratie, welke door een man, een inspecteur, voor elke provincie wordt verricht. Het wetenschappelijke gedeelte waar o.a. prof, de Vries zijn beste krachten aan gaf, werd belicht. Na deze interessante uiteenzetting, waar voor de spreker een hartelijk applaus kreeg, werd een serie lichtbeelden vertooiid. Verschillende vragen werden beantwoord. In principe is besloten om hier een afdee- ling op te richten. Betje regeert. Niemand zal willen beweren, dat het blij- spel „Betje regeert'* van Henk Bakker tot de nieuwste stukken behoort, maar dat het in al zijn onwaarschijnlijkheid nog wel in staat is een voile zaal in een zeer waardee- rende, zelfs dahkbare stemming te brengen, Zaterdag 16 December. HILVERSUM, 301,5 M. (VARA- uitz.) 8.ANP-ber., gr.pl. 10. VPRO-morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de ContinUbedr. 12.— Gr.pl. (12.45 ANP-ber.) 2— Espe- ranto-ultz. 2.20 Gr.pl. 2.303. Muz. causerie met illustraties door het VARA-orkrst. 3.05 Rep. 3.30 VARA-orkest. 4.30 Vragenbus. 4.50 Res.-orkest (oprt.) 5 30 Filmland. 5.50 Orgelspel en zang. 6.15 Drent- sche uitz. 6.45 Kinderleesclub. 7. VARA-kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Politiek radiojournaal. (7.30 Hoe werkt fe kerk, cyclus). 8. Nerh. SOS-ber. 8.03 ANP-ber. 8.15 Puzzle-uitz. 8.30 De Ramblers. 9.10 Toespraak. 9.15 Radiotooneel. 9.39 Bont progr. (opn.) 9.55 VARA- Varia. 10.Ennu....Oke. 11. ANP-ber. 11.10'Gr.pl. 11.3012. Orgelspel. HILVERSUM, 1875 en 414,4 M. (KRO-uitz.) 8.— ANP-ber. 8.05— 9.15 en 10— Gr.pl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.Ber. 12.15 Musiquette. 12.45 ANP-ber., gr.pl. 1.10 KRO- orkest. 2.Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gr.pl. 2.45 Kinderuurtje. 4. KRO-melodisten eh solist. 4.45 Gr. pi. 4.55 Het Rococo-octet. 5.15 Inter nationale sportrevue. 5.30 Gr.pl. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gr.pl. 6.20 Journ. weekoverzicht. 6.45 Gr.pl. 7.Ber. 7.15 Logopaedische cause rie. 7.35 Act. aetherflitsen. 8. ANP-ber., mededeelingen. 8.15 Me- ditatie met muz. omlijsting. 8.35 Gr.pl. 8.45 Gev. progr. 10.30 ANP- ber. 10.40 Rel. voordracht met muz. omlijsting. 11.1012.Gr.pl. ENGELAND, 391 en 449 M. 11.45 Piano en zang. 12.20 Radiotooneel of gev. progr. 12.50 VariStA 1.20 Ber. 1.30 Het Lewisham Hippodrome- orkest. 2.20 Causerie ..Backyard". 2.35 Orgelspel. 3.Het Concertante Trio. 3.35 Rep. 4.20 Ber. 4.35 Variety. 5.20 Kinderhalfuur. 5.50 P. Yorke's Band. 6.20 Ber. 6.35 Rep. 7.05 Cau serie „Can I help you?" 7.20 BBC- orkest. 8.05 Optreden van amateurs. 8.20 Radiotooneel. 9.20 Ber. 9.35 Nieilws uit de Dominions. 9.50 Po- pulair progr. 10.35 Kerkdienst. 10.50 Radiotooneel. 11.30 Dansmuziek. 12.20—12.35 Berichten. KEULEN, 456 M. 5.50 Gr.pl. 7.40 De „Drei Musikanten". 9.05 O. Do- brindt's orkest (opn.) 9.3010. Kamermuziek. 10.45 Gr.pl. 11.20 Omroepkleinorkest. 12.20 Omroep- koor en -orkest. 1.35 Gr.pl. 3.20 Om roepkleinorkest en solisten. 5.20 Folkloristisch progr. 6.20 SA-orkest.- 7.35 Militair progr 9.50 Nachtcon- cert. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.51 en 1.30 Omroep- orkest. 1.50 Populair solistenconcert. 2.25 Gr.pl. met toelicliting. 2.55 Ver- volg populair solistenconcert. 3.20 Zang met toeliehting. 4.20 Progr. ge- wijd aan de Sava. 6.05 OmroCp- orkest, soliste en gr.pl. 7.45 Gr.pl. 8.20 Cabaretprogr. 9.30 Folkloris tisch progr. 9.50 Koorzang. 10.30 Het Pro Arte-kwartet en solist. 11.20 12.20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Radio-orkest en solist. 1.30 Radio- orkest. 1.502.15 Gr.pl. 2.55 Mar- ceau Burton's Musette-ensemble, 3.50 Gr.pl. 4.35 Jazz-pianosoli. 4.50 Zang. 5.05 Verv. jazz-pianosoli. 5.35 Dansmuziek (gr.pl.) 6.35 Viool en piano. 7.Duetten. 8.20 Uitz. voor soldaten. 8.50 Radiotooneel. 9.50 Het Pro Arte-kwartet. 10.10 Gr.pl. 10.30 Radio-orkest en soliste. 11.2012.20 Dansmuziek (gr.pl.) DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Militair progr. 9.20 Ber. 9.50 W. Krtiger's orkest. (10.20 Polities overzieht). Hiema omroeporkest. 11.20 Ber. Hierna tot 12.20 Gr.pl. GEMEENTELIJKE RADIODISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.10.Hamburg 10—11.20, Keulen 11.20—12.20, Brussel VI. 12.2013.50, Keulen 13.50—14.25, Brussel VI. 14.25—14.55, Fr. 14.55—15.20, Keulen 15.20—17.20 Brussel Fr. 17.20—18.05, VI. 18 05 20.20, Danmarks Radio 20.2021.20, Keulen 21.20—21.30, Brussel VI. 21.30—24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8—8.20, Enge- land 8.20—8.30, Brussel VI. 8.30— 9.20, Engeland 9.2012.20, Brussel Fr. 'l2.20—12.50, Engeland 12.50— 14.05, Danmarks Radio 14.0514.35, Engeland 14.3515.50, Brussel Fr. 15.50—16.20, Engeland 16.20—17.20, Danmarks Radio 17.2017.50, Enge land 17.5018.05, Parijs P. P. 18.05 13.20, Engeland 18.20—18.35, Brus sel Fr. 18.3519.20, Beromiinster 19.20—20—, Keulen 20—20.35, En geland 20.3521.35, Beromiinster 21.35—21.50, Engeland 21.50—22.30, Brussel FrF. 22.3023.20, D.sender 23.20—24— Lijn 5: Diversen. is wel feven zeker, mitshet stuk goed gespeeld wordt. Welnu, we hebben gisteravond in de Rus- tende Jager het een zoo wel als het ander gezien. De rederijkerskamer ,,'t Ontluiken- de Roosje", die zoo langzamerhand wel een roos kan heeten met haar 48 levensjaren, heeft van het stuk een zoodanige opvoering gegeven, dat de geheel gevulde zaal na elk der drie bedrijven een stormachtig applaus gaf; in het tweede bedrijf klonk zelfs een paar maal bij open doek een stevig handge- klap. Dat gold dan in hoofdzaak het spel van mej. C. de Jager als Betje. (We achten het stuk zelf voldoende bekend, zoodat we een .opgave van den korten inhoud achterwege laten.) En nu we toeh een naam noemden, mogen we niet nalaten de manier te pry- zen, waarop de heer A. Roest de rol van Hendrik, den huisknecht, vervulde zonder deze ook maar £en keer te hebben mee- gerepeteerd. Immers, bij de repetitie van Woensdagavond was zij nog gespeeld door den heer D. de Jager, die gistermorgen moest berichten, dat hij door plotselinge ongesteldheid de rol in andere handen moest overgeven. De regisseur, de heer C. Vennik, zal wel eenige oogenblikken met de handen in het haar hebben gezeten, maar door de wijze waarop de heer Roest de situatie red- de, is wel weer eens te meer de juistheid gebleken van de zegswijze, dat „moeilijkhe- den er zyn om opgelost te worden". Wij zullen ons onthouden van een bespre- king van alle andere rollen, want we moe- ten zuinig zijn met onze plaatsruimte, maar we durven wel te beweren, dat ,,'t Ontlui- kende Roosje" met de uitvoering van gister avond voor de zooveelste maal bewezen heeft over uitstekende krachten te beschik- ken, zoowel onder de heeren- als de dames- leden, ouderen en jongeren, al zullen enkele van de laatsten misschien nog iets meer ,.vrij" moeten worden. Dit zal echter stel- lig wel komen by meerdere routine. Dat er een totaal rookverbod was, zal wel enkelen onprettig hebben gestemd, maar de meesten zullen er zeker mee ingenomen I zijn. Na het einde van de voorstelling (half 12) bleven velen nog bij een voor een dansje bij muziek van The Sweet and Hot Players, leider Wim Comelisse. MODERNE MACHINES VOOR UW DRUKWERK! ALKMAARSCHE UOURANT. TEL. 3320. (Van onzen militairen medewerker.) We kunnen de verschillende taken, welke aan vliegtuigen kunnen worden opgedrageh, in het algemeen verdeelen in: luchtverken nings- en waarnemingsdienst, gevechtsvlieg- dienst en bombardeer vliegdienst. De bena- mingen spreken voor zichzelf, het doel der eerste taak is het zich verschaffen van ge- gevens betreffende den vijand, voor zoo- Verre men van uit de lucht kan waarnemert; de gevechts vliegdienst moet ditzelfde ,,waarnemen" aan den vijand beletten door hem te verdrijven, en bovendien moeten deze toestellen de eigen waarnemings vlieg tuigen beschermen tegen aanvalleh des vijands; de bombardeer vliegdienBt moet springmiddelen laten neervallen op doelen, welke men wil vernielen. Bezien we de luchtverkennings- en waar nemingsdienst eens nader. Allereerst dient men verschil te maken tusschen verken- ning op grooten afstand, de z.g. strategische verkenning en die op korteren afstand (hoogstens 50 K.M.), tactische verkenning. Strategische verkenning heeft ten doel den Algemeenen Bevelheb- ber (A.B.) (bij ons de opperbevelhebber van land- en zeemacht) de noodig geachte- gegevens betreffende den tegenstander te verschaffen. Tot deze verkenningen behoo- ren de vluchteh der Duitsche toestellen naar de EhgelsChe kusten, naar Scapa Flow, de Shetlandsche eilanden en boven de Noordzee en eveneens de overlandvluchten boven Noord- en Zuid Frankiijk; zoo ook de Engelsche vluchten naar Helgoland, de Duitsche Noordzeekust en boVen N.W. Duitschland; en de Fransche verkenningen in het binnenland van Duitschland, welke alle bij hefhaling in de oorlogsberichten ge- noemd worden. Men kan gerust Zeggen dat al deze berichten slaan op „verkenningen" uitgevoerd door enkele of meerdere toestel len, met of zonder beseherming van jacht vliegtuigen. De tegenstander bestrijdt deze verkenningen, om ze te beletten, met zijn luchtafweer geschut en mitrailleurs, eh met zijn gevechts vliegtuigen. Tot massaal optre den, dus om werkeiijk ernstige schade aan den tegenstander toe te brengen met fottria- ties van hOnderden vliegtuigen, is het nog vah geen Van beide Zijden gekomen. Dit laatste zal te zijner tijd gCsChiedCn, als vrucht van de thans verrichte verken ningen. Liefst gaah de toestellen, aangewezen voor strategische vetkenhingeb's nachts uit, vliegen op zeer groote hoogte, zoo onopge- merkt mogelijk, naar de streek waat de ver kenning moet plaats hebben, verrichten de opgedragen verkenning bij daglicht, nemen fote's enz. vah geringere hobgte eh stijgen weer naar duizenden meters hoogte om naar honk te vliegen. Wahrteer we in de berichten lezert: „Onze jachtvliegtuigen slaagden er in de vijande- lijke toestellen terug te drijvett", dan is het zeer wel mogelijk, dat de verkenning reeds voldoende geslaagd was, en de toestellen zich zoo spoedig mogelijk terug trokken, of doorvlogen naar een volgend te verkennen punt. Een verkenningsvlieger krijgt van zijn opdrachtgever een nauwkeurig om- schreven schriftelijke taak, deze moet vol- bracht worden, zoo mogelijk zohder gevecht; kan dit niet door ingrijpen van vijandelijke jachtvliegers, dan moet hij zich verdedigen, doch steeds indachtig zijn, dat het eehig doel van zijh geheele vlucht is het mede terug brengen der verkenhingsresultaten (dus niet de overwinning op tegenstanders). Als verkenningsopdrachten kan men zich denken: controleeren van vijandelijke zee- strijdkrachten in een nauwkeurig vastge- steld vak der Noordzee; vaststellen hoeveel van elk soort zich bevinden te Scapa Flow; idem in opgenoemde havens; vaststellen der juiste ligging van vliegvelden, depots, uitlacdsiations, hoofdaanvoerwegen, des nachts, idem overdag, legering van reser ves; plaats commandoposten, verdedigings- werken achter het front, controleeren van troepenbewegingen langs opgnoemde wegen enz. enz, Betreft het belangrijke verkenningen, dan worden meerdere verkenningsvliegtuigen op verschillende tijdstippen uitgezonden met dezelfde opdracht, doch langs verschil lende wegen er heen gaande. Het behoeft wel geen betoog, dat voor verkenningsvliegtuigen worden gekozen zeer snelle typen, die niet alleen korteren tijd noodig hebben voor het afleggen van heen- en terugweg, doch zich ook snel aan vervolgende vliegtuigen kunnen onttrekken. Oorspronkelijk had men voor elk der soorten van opdrachten (verkenning, ge vecht, bombardeering) afzonderlijke vlieg- tuig typeh; zooals b.v. de Duitsche Dorhier D 18 twee-motorige vliegboot) uitsluitend bestemd voor zeeverkenning, doch thans ge- bruikt men deze vliegbooten voor alle drie taken. Zoo geschiedt het eveneens met an dere typen, alleen moeten de vliegtuigen uitgerust worden voor de bestemde taak, dus voor verkenning: goed Uitzicht haar be- neden en tevens foto-installaties, Voor bom- bardeerdienst installaties voor medevoereh en lanceeren van bommen of torpedo's (de bewapenihg blijft telkens hetzelfde). De tactische verkenning heeft plaats in opdracht van de bevelheb- bers, aan wier onderdeelen vliegtuig afdee lingen zijn toebedeeld (legerkorps C tern en hoogere). Deze opdrachten kunnen b.v. zijn: Verkertning eh ih kaart brengen der Vijandelijke stelling met toelichtende schet- sen en foto's (plaats en inrichting der steun- punten, beloop en aard der hihdernissen, ar- tillerie opstellihgen, diepte van't versterkte gebied enz). Aangezien deze verkenningen bij dag en vah gerihge hoogte moeten plaats Vinden, moet het verkenhingsvliegtuig be- schermd warden door gevechtsvliegtuigen. Zoodra er ernstige gevechten te verwach- te zijn, wordt aan alke divisie eeh z.g. ver- bindingsvliegtuig toebedeeld. Dit heeft tot taak de hoogere bevelvoering op de hoogte te houdeh hoever de eigen infanterie is doorgedrongen, dus waar te hafer bescher- ming het eigen attillerieVuur gelegd moet worden. Bij hevige gevechten is het ver- bahd tnet brdorinansen schier onmogelijk en worden telefoonkabels door artillerievuur Vaak vernield, zoodat het verbindihgsVlieg- tuig het eenig verbahdmiddel is geworden. Door middel van de z.g. U-lap posten (op de grond liggende gele lappeh in den vortn 1 een U met negen uitstekende lappert, die al of niet uitgelegd kunneh worden, welke ge- nummerd zijh Van 1 tot 6 en zoodoende ge- tallen van drie cijfers kunnen aangeven; elk j getal heeft een vaste beteekenis) kunnen de onder commandanten in voorste lijn seinen gevert aan den vlieger, welke deze oVer- brengt naar de hoogere beVelvoering. De vlieger verkeht bovendien de ge- vechtshandelingen des vijands en meldt aan de eigen troepen de ligging der vijandelijke mitralleur-opstellingen, voorste lijn zijner infahterie, bedreiging met een aanval enz. Vooral als de eigen gevechtsvliegtuig- afdeelingen overwicht in de lucht hebben op de vijandelijke, kunnen de verbindings- vliegers zeer ftuttig werk verrichten. Tot den waarnemingsdienst behoort ook de luchtverkenning ten dienste der artil- lerie. Deze vliegtuig-afdeelingen zijn voor- zien van radio zend- en ontvanginrichting en kunnen dus, terwijl zij boven de te be- schieten doelen zweven, hunne eigen artil- lerie nauwkeurig berichten omtrent de lig ging van het eigen vuur en dit dus doen verleggen naar de juitse plaats en tevens vuur doen afgeven op doelen, die aan de eigen artillerie onbekend zijn. Zij regelen dus feitelijk zelf de ligging van het eigen artillerievuur. Vluchtende troepen zijn het ide&le doel voor den gcvechtsvlieger. Voor de uitvoering van deze dienst ge- bruikt men beschermings-vliegtuig-afdee- lingen en jachtvliegtuig-afdeelingen. Feite. lijk is het verschil dezer beide alleen gele- gen in de bedoeling hunner opdracht; wor den zij ter bescherming toegevoegd aan an dere vliegtuigen, dan geeft men de eerste benaming, gaan zij zelfstandig uit, dan de tweede. De jaehtvliegdienst moet zorgen het over wicht in de lucht te verkrijgen, om den eigen luchtverkennings- enwaamemings- dienst te begunstigen, moeten dus alle vij andelijke toestellen met mitrailleurvuur aanvallen en verdryven, althans op die tij- den, dat de eigen waameming rustig moet kunnen werken. Ook wordt deze soort vligtuigen gebezigd bij de luchtbeseherming; wordt onraad ge- meld, dan stijgen de toestellen op en vallen den tegenstander met mitrailleurs aan. Bij steden, fabrieken, havens, belangrijke spoor- bruggen enz., welke tegen 's vijands bom- bardeervliegtuigen moeten worden be- schermd, zal men een of meer afdeelingen jachtvliegtuigen vinden. De jachtvliegtuig-afdeelingen (bij ver- korting Ja. V.A. gferioemd, uitgesproken als Javas) werken alsdan samen met de lucht- doel-artillerie, zy drijven, of wel lokken de vijandelijke vliegtuigen naar die luchtlagen, waarin het luchtdoelgeschut het beste kan werken, Bij legerafdeelingen ingedeeld vervullen de Ja. V.A.'s een belangrijke taak door het bemoeilijken van den aanvoer des vijands, Zij volgen de groote aanvoerwegen en val len de autocolonnes aan met mitrailleurs en bommen; ook trtarcheerende troepen zijn een dankbaar doel; op dijken en wegen door polderland, Waar deze troepen geen bewe- gingsvryheid hebben, kan zulks rampzalige uitwerking hebben, vooral ^olohnes bereden artillerie werden het slaehtoffer. Ook bij de cntwikkeling tot het gevfecht spelen de jachtvligtuigen een belangrijke rol. Bij den aanval stijgen zij Van de Vlieg velden op voor het vastgestelde tydstip, waarop de infanterie moet voorwaarts gaan, blyven voorloopig 8 K.M. achter het front en houden zich gereed om op bevel van den commandant der legerafdeeling daar in te grijpen, waar de aanval hokt, zij vliegen dah laag over de vyandelijke infanterie vu- rende met de mitrailleurs; ook in stelling staande artillerie is een dankbaar doel. Te gen een blinker stelling (als Maginotlinie of Westwall) zijn Ja. V,A.'s van geeh waarde, doch kunnen dah slechts benut worden te gen oprukkende reserves. De verdediger gebruikt zijn gevechtsvlieg tuigen allereerst tegen de ten aanval ge reed gestelde infanterie en tegen de artille rie des aanvallers; vooral echter by tegen- aanvallen, als de infanterie des aanvallers tot staan is gekomen, en eenigszins geschokt is, kan ingrijpeh der Ja. V.A.'s groote gevol- gen hebben. Moet een der beide partijen wijken, dan is het hoofdmoment voor de gevechtsvlie- gers des tegenstanders gekomen. Vluchtende troepen zijn het ideale doel voor den geVechtsvlieger; de moreele wer- king van aanvallende vliegtuigen kan een paniek veroorzaken met onberekenbare gevolgeh. I '-A 27. „Ik zal 't zoo vlug mogelijk binnen brengen", roept ze Kortsik nog na, die weer naar 't dek gaat. Als ze denkt dat ze gaar zijn, brengt ze't eten binnen. „Ik zal eens even in die beesten prikken, pas op als ze niet gaat zijn", roept de oudste kabouter. „Wel nog toe, is dat koken, het lijkt wel naar nlets", zegt hij kwaad. Myra rollen de tranen over de wangen van angst. „Jullie had- den mij in't bos moeten laten, ik hoor niet op zee", huilt ze. t.tij. .-Mtm■-■--aft-, •to. 28. „Kortsik, breng onze kookster maar vlug naar de keuken en sluit haar daar op, dan kan ze de restjes uit de pan opeten", zegt de oudste kabouter weer. Kortsik doet wat hem gezegd is en weldra zit de arme Myra weer bij haar pan en de restjes visch. Ineens hoort ze iedereen roepen: „Er komt storm, er komt storm". Myra schrikt. „Wacht, even door't raampje kijken! Brrr, wat wordt die lucht al grijs en wat een hog" "-'ven komen er aanrollen".

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 10