Rugpijn Minister Albarda verdedigt de begrooting van Waterstaat. PARLEMENT Mel die uitvoering van groote werken wordt zooveel mogelijk doorgegaan. Bevordering der verkeers- veiligheid. Millioen sigaretfen voor de militairen. Begrooting Zuiderzeefonds. Geen wijzicing der steunwet. Centrale levensmiddelen- distributieraad ingesteld. Beperkingen in telefoon- en te<eoraafverkeer. Wat n et geoor'oofd is. Begrooting Economische Zaken. Klachten en wenschen der Eerste Kamer. TWEEDE BLAD (Van onzen parlementairen verslaggever). Gistermiddag en -avond heeft de Tweede Kamer zich gewijd aan de begrooting van Waterstaat en het Verkeersfondi; voor 1940. Met de behandeling van een aantal kleine wetsontwerpen, waarop we hier niet be- hoeven terug te komen, ging nog een kleine twee uren mee heen, maar daarna kon toch de heer Posthuma (c.d.u.), de eerste van een rij van 14 sprekers bij de algemeene be- schouwingen, van wal steken. Dat waren de heeren Bongaerts (r.k.), Ebels (v.d), Die penhorst (a.r.), van Braambeek (s.d.), de Marchant et d'Ansembourg (n.s.b.), v. d. Waerden (s.d.), van Kempen (lib.), Kievit (s.d.), ter Laan (s.d.), Rutgers van Rozen- burg (c.h.), Zandt (s.g.p.) en Andriessen (r.k.) Met uitzondering van den n.s.b.- spreker hadden alien waardeering voor de in de Memorie van Ant- woord aangekondigde voortzettiing van de uitvoering van groote wer ken op waterstaatgebied. Zij aanvaardden tevens de restric- tie van minister Alb-rda „voor zoo- ver de buitengewone tijdsomstan- digheden dit zullen veroorlooven", aldus van werkelijkheidszin blijk gevend. Niet aldus de heer d'Ansembourg, die de heeren Albarda en van den Tempel verweet zich te verschuilen achter die omstandighe- den om niet het door hen sedert eenige jaren gepropageerde „Plan van den Arbeid" te behoeven uit te voeren; hij beweerde dat deze voor't eerst in een 'cabinet verschynen- de sociaal-democraten pclitieke oorlogs- winst hadden gemaakt. Overbodig te zeggen, dat deze afgevaardigde in dezen bewinds- man geen vertrouwen had. De andere sprekers wel, al waren er daar- onder ook eenigen die het op z'n minst twy- welachtig noemden, dat in dezen onzekeren tijd de regeling van het vervoer de tweede coordinate inzake het verkeer zou kunnen worden doorgevoerd. Zij vonden het althans gewenscht, betere tijden af te wachten. Zoo soraken de heeren Bonererls (r.k.), Diepenhorst (a.r.), van Kempen (lib.) en Zandt (s.g.) Verkeersveiligheid. Een ander punt van debat was de verkeersveifigheid. Daaromtrent be- stond welnig verschil van meening; dat deze grooter moet worden en dat strengere straffen moeten wor den toegepast op de verkeersmisda- digers, sprak voor hen van zelf. evenals voor den minister. De wensch tot spoedige in working tre- ding van de Wegenverkeerswet was leven* dig. Een ander punt, dat veler belangstelling had en waarover ook weinig verschil van meening bestond, was de gevaarlijk monopo- listisch geachte positie van het Centrale Baggerbedrijf, dat o.a. bij de uitvoering van de Zulderzeewerken is betrokken. Aange- zien deze en andere punten in de rede van den minister zullen terugkomen, volstaan we met deze korte aanduiding. Rede van minister Albarda. Minister Albarda kon bij de voortzetting van de vergadering dadelijk 's avOnds om 8 uur beginnen. Hij verklaarde de gestie van het Centraal Baggerbedrijf met aandacht te zullen volgen. De ovememing van de bepa- lingen van Collectieve Arbeidsovereenkom- sten in Rijksbestekken, is niet in strijd met de wet, zooals de heer van Kempen meende; het gebeurt al sinds lang met enkele ervan, maar voortaan ook met de Loonbeoalin"en. De uitvoering van de Electriciteitswet is in gang; er is reeds een Electriciteitsr^ad in- gesteld, welke zeer moeiBjke kwesties op te lossen krijgt, o.a. de kopneling van elec- trische centrales. De minister acht het noodig om reeds met de coordinate van het vervoer door te gaan, om gereed te zijn tegen den tijd, dat de om- standigheden weer normaal zullen zijn ge- worden. Daarom is hij voornemens het bij de Ka mer liggende wetsontwerp verder te behan- delen, hetgeen nog niet zeggen wil, dat dat dan ook direct wet wordt. Dat zal van de tijdsomstandigheden afhangen. Evenals zijn voorganger, trachtte ook deze bewindsman aan enkele sprekers, o.a. den heer Zandt, aan 't verstand te brengen dat de spoorwe- gen het tekort dat over 1939 nog met f 2 millioen kan worden verminderd! op het wegverkeer willen verhalen. Het verkeer moet gezamenlijk de inkomsten van het Verkeersfonds opbrengen. Voor het denk- beeld, van den heer ter Laan, om alle lasten op het autoverkeer om te zetten in een hef- fing op de benzine, gevoelde de minister niet veel; wel voor onheffing van de personeele belasting op auto's. Wanneer de Wegenverkeerswet in wer- king is getreden, zal men over middelen be- schikken om veel strenger op te treden tegen dronken chauffeurs. Het zou tc ver gaan om overal het met meer dan twee naast e'knar rijden van van wielryiers te verbic- den. Koplampen van auto's De minister deelde mede dat niet met 1 Jan. a.s. maar pas 2 jaar later de auto's moeten zijn voorzien van goedgekeurde koplampen, zulks in antwoord op een vraag van den heer van Kempen. Een beschikking daaromtrent is gereed. Aan het vraagstuk der onbewaakte over- wegen zal voortdurend aandacht worden ge- schonken; het aantal automatische signaal- inrichtingen zal worden uitgebreid. Zooveel mogelijk zal de minister de uitvoering van groote openbare werken blijven bevorderen, ter be- strijding van de werkloosheid. Hij hoopte op de medewerking van de Kamer daarbij. Nadat de heeren Sweens (r.k.) en Ebels (vd.) eenige wenschen hadden geuit ter zake van de afwatering van West-Noordbra bant, waaraan de regeering financieele deel- neming heeft toegezegd en de minister overweging daarvan had toegezegd, werden de afdeeling ,,Mijnwezen" en de begrooting van de Staatsmijnen behandeld. Daarover spraken de heeren v. d. Goes var. Naters (s.d.), Hermans (r.k.), v. d Waerden (s.d.), Krijger (c.h.), Ruys de Beerenbrouck (r.k.), Wijnkoop (c.p.) en de Manchant et d'Ansembourg (n.s.b.) Over 't algemeen hadden zij weinig crl tick; daartoe geeft de gezonde positie van het mijnenbedrijf ook geen aanleiding, ter- wijl de directies het gewicht van goede socit.le verhoudingen inz'en. We moeten al leen een uitzondering maken voor de hee ren Wijnkoop en d'Ansembourg, die speciaa1 den „socialist Albarda" aan "lei en. Beiden betoogden om strijd dat deze mi nister even „kapitalistisch" is als zijn voor- gangers. De minister verklaarde, dat terecht de lof van de Staatswijziging is gezongen, die glansrijk met het buitenland kunnen door- staan, en ook de prijzen van de kolen be- treft, wees hy erop, dat deze in zekere ma te van de wereldmartkprijzen afhankelijk zijn, maar toch weer niet zoo zeer, of de Staat zou een lagen prijs voor het binnen- land wel kunnen handhaven. De pensioenen der mijnwerkers zijn nog niet op het gewenschte peil, doch dit is een moeiiyk vraagstuk. Verdere werktijd- verkorting kan thans niet worden bevor- derd, omdat de productie niet mag vermin- deren. Op het betoog van de heeren Wijnkoop en d'Ansembourg ging de minister slechts even in, o.m. opmerkend, dat een minister, die pas 4 maanden zit niet verantwoorde- lijk is voor toestanden, die al lang bestaan en dat ook een socialistische minister on- derzoekingen moet instellen alvorens hij be- slissingen neemt. Doet hij anders dan is dat niet socialistisch. Met de afdeeling mijnwezen werd ook de begrooting der Staatsmijnen z. h. s. goed- gekeurd. Nadat zonder debat en z. h. s. bij een der begrootingartikelen de begrooting van het Staatsvisschershavenbedrijf was goedge- keurd, werd het debat over de afdeeling ..Spoorwegen" geopend. Daarbij herhaalde de heer Duymaer van Twist (A.R.) zijn klachten over de concur- rentie, welke door de Spoorwegen aan de binnenscheeovaart aangedaan en over on- voldoende Zondagsrust in het spoorwegbe- drijf. Soortgeiyken klachten had ook de heer Krijger (c.h.). Pater Beaufort deed een goed woord voor verbetering van de spoorwegtoestanden te Leiden, de heer Krijger eveneens. De concurrentie is wederkeerig, verklaar de de heer van Braambeek (sd.) ten aan- zien van de beweerde benadeeling van de binnenscheepvaart door de spoorwegen. Deze nemen heusch geen vervoer, dat ver- lies oplevert. Om even voor twaalf betoogde de heer Zijlstra (a.r.) dat het denkbeeld van den heer Beaufort op den duur financieele en budgetaire bezwaren moet ontmoeten. Daar om bezwoer hij den minister voorzichtig te wezen. De heer ter Laan (s.d.) zeide aan het adres van den heer Duymaer van Twist dat er nog een deel van het Nederlandscha volk het niet-gereformeerde deel be- staat, dat geen bezwaar tegen reizen op Zondag heeft en daarin niet wenscht te worden gehinderd, evenmin als dit deel de gereformeerden dwingt om op Zondag te rei zen. Bij voorbaat bestreedt hij al ds. Zandt (s.g.) die na hem op het sprekerslijstje stond en natuurlijk nog straffer dan de anti-revol. afgevaardigde op Zondagsrust bij de spoorwegen pleegt aan te dringen. We konden echter met onze copie met wachten tot dat het geheele sprekerslijstje was afgewerkt. Vandaag ging het debat over deze begroo ting verder. Or SEN ANDERE RHEUMATiSCHE STOORNIS k*n een waarschuwlng iljn. waarvan de dokter u zeggen kan. dat tij bij varwaartootlng kan lalden tot vreeeeiljka oljn en narlgheld. Ala de afvoerkanalen niet goed werken. geeohtadt de verwijderlng van vioeibare afvalatoffen onvol- doende en moeilijk De zuren en onzulverheden blijven dan In het Cohaam en hebben een verfliftlge werking. Olt le vaak de oorzaak van knagende rugDljn. pljn In de beenen. verllea van energle. opataan a nachta spit, gezwollen voeten. biazen order da oogen, rheumatlache pljn en duizellgheld. Voorkom dergeiljke verschljnselen. Haal een flaoon roster's Rugpijn Nleren Pllien. waarvan dulzenden menacnen getulgen. dat zij hen zoo goed hletpen Ala glj rugpjln of eenlg verachljnsel van een aan zuurgiften te wljten stoornie hebt. orobeen dan nog heden FOSTER'S RUGPIJN NIEREN PILLEN. Dit modern. wetenjchappelljk mlddel is ver- krijgbaar In drie verpakkingen a f I.-, f 175 en f 3.-. Een bekenae sigarettenfabriek te Eindhoven heeft voor de ge- mobiliseerden een millioen sigaretten disponibel gesteld. Deze sigaretten zullen bij wijze van kerstverrassing, cp de sta tions worden ultgereikt. In de memorie van antwoord betreffende het wetsontwerp tot vaststelling van de Zuiderzeefondsbegrooting 1940 zegt de mi nister O.m.: Niet zonder eenige verwondering heeft de minister kennis genomen van de opmerkir.g van verscheidene leden, die er aan herinner- den, dat bij de behandeling van de ontwerp- begrooting voor 1939 vele klachten zijn geuit over de uitvoering van de Zuiderzeesteun- wet en daarop lieten volgen, dat sindsdlen de toestand van de visschersbevolking rond- om de voormalige Zuiderzee en de Wadden- zee niet is verbeterd. Aan vele van de toen geuite klachten toch is tegemoetgekomen, waarmede belangrtjke bedragen zijn gemoe'd geweest. Aangezien geen bijzondere punten worden genoemd, is het c'.en minister met mogelijk, hierop in het algemeen nader in te gaan. De minister wil gaame zoove°l mogelijk bevorderen, dat de visschersbev ng in ge- meenten, welke grenzen aan ui nieuwe polders, gelegenheid krijgt, vooral op het ge- bied van den landbouw, een opleiding te ontvangen. Met den door verscheidene leden uitge- sproken wensch, dat bij tewerkstelling bij de werken van de drooglegging voorkeur zal worden gegeven aan de visschersbevolking uit de aangrenzende gemeenten, wordt even- zeer rekenlng gehouden. Bij de werken aan den N.O. polder waren in den zomer van 1939 tewerkgesteld ongeveer 480 belangheb- benden en zoons van belanghebbenden, af- komstig uit Urk, Lemsterland, Vollenhove en Kampen, hetgeen tot gevolg had, dat in die gemeenten ondar de visschersbevolking vrijwel geen werkloosheid voorkwam. Dat bij het verleenen van hulp bij het zoeken van een anderen werkkring geens- zins volledig succes werd bereikt, acht de minister, gelet op den algemeenen toestand op de arbeidsmarkt, zeker met vreemd. Dank zij de medewerking, welke van de betrokken instanties werd verkregen, konden in de jaren 1938 en 1939 alleen reeds 270 belang hebbenden en zoons van belanghebbenden geplaatst worden in rijksbetrekkingen, waarin bij gebleken geschiktheid vooruit- zicht bestaat op een aansteiling in vasten dienst. De vraag, of, gelet op de in het voorloo- pig verslag weergegeven opmerkingen en klachten niet een herziening van de Zuider- zeesteunwet aanbeveling verdient, meent de minister, evenals zijn ambtsvoorgangers, ontkennend te moeten beantwoorden. De ervaring heeft geleerd, dat binnen het kader van de tegenwoordige wet aan gegronde klachten naar behooren kan worden tege moetgekomen. Tot vervanging van deze wet door een wet, welke het verkrijgen van vol- ledige schadeloosstelling als recht erkent, kan hij niet zijn medewerking verleenen. Dit zou een geheel andere regeling van den Zuiderzeesteun brengen. De minister van economische zaken, over- wegende, dat het met het oog op de buiten gewone tijdsomstandigheden gewenscht is een raad in het leven te roepen, welke de regeering van voorlichting en advies zal dienen omtrent onderwerpen, welke betrek- king hebben op de distributie van levens- middelen en omtrent de uitvoering van te dier zake van regeeringswege te treffen maatregelen heeft ingesteld: den centralen levensmiddelendistributieraad en benoemd tot voorzitter van dezen raad prof. mr. C. P. M. Romme, oud-minister van sociale zaken. De militaire overheid gaat, bij het vast- stellen van regelen voor het telefoon- en telegraafgebruik van het beginsel uit, dat aan het verkeer zoo weinig mogelijk hin- derpalen in den weg moeten worden ge steld. Waar nochtans beperkingen zijn ge maakt, geschiedde zulks, omdat deze door het militair gezag, dat te waken heeft voor de veiligheid van den staat en de strikte handhaving der neutraliteit, onvermijdelijk werden geacht. En dan zijn ze eigenlijk al leen voor hen die kwaad willen. Zij die niets te verbergen hebben, hebben ook voor hun telegraaf- en telefoonverkeer niets te vreezen. De getroffen beperkingen zullen zij in 's lands belang blijmoedig dragen in het besef, dat men zich nu eenmaal wape- nen moet tegen de boozen. Uit den aard der zaak konden daarbij- voor de telegraaf de regelen ruimer worden gesteld dan voor de telefoon. a. De telefoon. Voor het telefoonverkeer, zoowel binnen de landsgrenzen als met het buitenland, geldt thans in het algemeen, dat alleen ge- sprekken in de Nederlandsche, Duitsche, Engelsche en Fransche taal mogen worden gevoerd, voor zoover de inhoud daarvan naar het oordeel van het militair gezag niet in strijd wordt geacht met de openbare or- de of de belangen van den staat. Gesprek- ken zonder inhoud, of waarvan de inhoud geen algemeen verstaanbaren of aanne- melijken zin oplevert, zijn in geen geval toegelaten. Men zou kunnen zeggen, wat is nu een gesprek zonder inhoud.. Het kan veel, het kan van alles zijn: een fluit- Aan het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de begrootingen van Economische Zaken en van het Landbouwcrisisfonds ontleenen we het volgende: Verscheidene leden achtten de instelling van een departement van Landbouw ge wenscht. Betreurd werd, dat het prysver- leop nog niet voldoende wordt beheerscht. Verscheidene leden vroegen zich af of de omvang der prijsstijging van verschillende artikelen wel voldoende is gemotiveerd. De onderhandelingen te Londen. Te betreuren is, aldus een aantal leden, dat de onderhandelingen te Londen nog steeds niet tot een regeling met de geallieer- de mogendheden betreffende den aanvoer van overzee hebben geleid. Niet alleen zijn daaruit enorme verliezen voor de reeders, de ladingbezitters en de verzekeraars ont- staan, maar ook hoopt zich in Nederlandsch- Indie de lading naar Nederland op, voor zoover Zij niet direct naar Amerika en Scandinavie wordt verscheept. Andere neutrale regeeringen hebben reeds wel een overeenkomst bereikt. Het aangaan van van particuliere afspraken met vreemde regeeringen en het verschepen met bultenlandsche lijnen wordt door het uit- blijven van een regeling in de hand ge- werkt. Een aantal leden wees er op, dat het we] zeer te betreuren is, dat bedrijfsraden, sa- mengesteld uit vertegenwoordigers van werkgevers, werknemers en overheid, die in dezen tijd van toenemend overheidsingrij- pen een belangrjjke rol zouden kunnen spe- len en groote diensten zouden kunnen be- wijzen, ontbreken. Naar het oordeel van deze leden is bij de samenstelling der ver schillende commissles het algemeen belang vaak niet voldoende vertegenwoordigd. Inschakeling middenstand. Enkele leden, die hun waardeering er- voor uitspraken, dat de minister den mid denstand bij de distributie heeft ingescha- keld, verklaarden het noodig te achten, dat den middenstanders erop wordt gewezen, dat, wanneer deze inschakeling ook in de toekomst wil kunnen worden gehandhaafd, zij zich stipt aan de voorschriften der re geering zullen hebben te houden en niet om wille van hun klanten hiervan mogen af- wijken. Zou dit laatste blijven plaats heb ben, dan zou het, naar de meening der aan het woord zijnde leden, wel zeer moeilijk worden bij de distributie met de midden- standsbelangen in dezelfde mate rekening te houden, als thans het geval is. De benzineprijzen. Enkele leden zouden gaarne vernemen, walke omstandigheden den minister aanlei ding hebben gegeven het verbod op Zondag van auto- of motorrijwiel gebruik te ma ken in te trekken, met gelijktijdige aankon- diging van distributiemaatregelen tan aan- zien van benzine. Andere leden wezen erop, cat de benzine- prijs thans ten tweeden male is verhoogd wegens andermaal gestegen kosten van den aanvoer. Zij stelden de vraag of deze ver- hooging zal beperkt blijven tot de nog aan te voeren benzine, dan wel of het wederom zal gaan als bij de eerste prijsverhooglng, toen, naar het scheen, ook de reeds aanwe- zlge voorraden in prijs stegen. Ook vroegen deze leden of regeeringsmaatregelen, als bijv. die, getroffen betreffende het molest- risico, tot de prijsverhooging bijdragen. Mocht dit zoo dan zouden zij de suggestie willen uitcn, dat het wellicht op den weg der regeering zou kunnen liggen ten aanzien van een product als benzine prijsrege- lend op te treden. Een verhooging toch van den benzine- prys remt niet alleen het verkeer, doch brengt noodzakelijk een prijsverhooging mede voor alle andere artikelen, hetgeen weder verdere ongewenschte repercussies zal uitlokken. Landbouwmaatregelen. Sommige leden konden wel in het alge meen instemmen met de in verband met de ingetreden moeilijkheden getroffen maat regelen der regeering, in het byzonder nu aan de klachten betreffende het pryspeil der landbouwproducten eenigermate is tege moetgekomen. Naar hun oordeel geschiedde dit echter nog niet voldoende. Verbetering ten deze zou ook de eenige weg zijn om tot verhooging van de te lage loonen der land- orbeiders te komen. Andere leden verklaarden, dat de thans voor de producten vastgestelde prijzen vol doende zijn. Eenige leden stelden de vraag hoe het nu staat met den voorraad veevoeder. Het is van belang, aldus verder de aan het woord zijnde leden, dat alle aandacht wordt be- steed aan een scherpe controle op de meng- voeders Van verschillende zijden werd er de aan dacht op gevestigd, dat de prijs, waarvoor de regeering het derde en vierde klasse rundvee uit de markt neemt, te laag is. Som mige leden bepleitten opheffing van de teeltregeling voor kalveren en varkens. Eenige leden zouden het billjjk achten, indien de regeering den verkoopers van zaairogge en zaaigerst, welke voor 19 Oct. j.l. werden geleverd, een toeslag verleende uit het landbouw-crisisfonds. De aan het woord zijnde leden zouden het ook biliijk vlnden, indien den verbouwers van rogge, die hun product voor 2 Sept. hebben Y'erkocht, een toeslag werd ver- leend. Enkele andere leden drongen, ten behoeve van de rogge verbouwende boeren in het algemeen, die in den regel tot de financieel zwakkeren behoorden, aan op verhooging van den roggeprijs. Is het niet mogelijk, zoo werd gevraagd, den boeren een voorschot op hun te leveren producten te verstrekken? Gevraagd werd of uitbreiding van de suikerbietenteelt zal worden bevorderd. Van verschillende zijden werd aange- drongen op een soepele uitvoering van do nieuwe teeltregeling voor den tuinbouw. Het onthouden van een teeltvergunning aan de gemengde land- en tuinbouwbedrijven, welke een grooteren omvang hebben dan 10 ha., zal, zoo merkten verscheidene leden op, tot groote onbillijkheden kunnen leiden. Er zal hier rekening moeten worden gehouden met de gezinsomstandigheden en de geaard- heid Van den bodem. Gewestelijke advies- commissies, die de bijzondere omstandighe den kunnen beoordeelen, zullen dienen te worden ingesteld. Ligt het in de bedoeling, zoo vroegen deze leden verder, de ontnomen teeltvergunning toe te wijzen aan de bollenkweekers, nu die hun teelt aanzienlijk moeten inkrimpen? Dit zou niet juist zijn. Het ligt voor de hand op den vrij gekomen grond, voor zoover deze daarvoor geschikt is, producten te gaan verbouwen voor voedselvoorziening, als peen, voederbieten, aardappelen, peulvrueh- ten. Wat de bollenteeltbeperking betreft, merkten enkele leden op, dat hierdoor voor al de kleine telers in moeilijkheden komen, Is, zoo vroegen zij, bij de onlangs verorden- de verdere beperking progressie toegepast, zoo, dat den kleinen telers minder beper king is opgelegd dan den grooten? Eenige andere leden verklaarden de beperking van de teelt van tulpen- en hyacinthbollen met 50 pCt. te rigoureus te achten, vooral met het oog op de vemietiging van de werkge- lepenheid. Is het, zoo vroegen sommige leden, niet mogelijk, den maatregel toegepast voor to- maten, uit te breiden tot andere groenten? Eenige leden wezen op het gebrek aan koelhuizen hier te lande en stelden de vraag, of de tuinbouwveilingen niet met financieele hulp van den staat in de gele genheid zouden zijn te stellen, koelhuizen te bouwen. Op deze wijze zouden de tuin- ders minder afhankelijk worden van de conservenfabrieken. deuntje, een geneuried liedje, muziektoonen en allerlei andere geluiden, welke niets schijnen te beteekenen, maar zeer veel kun nen beteekenen en daarom niet worden toegelaten. In het verkeer met het buiten land mogen behalve in de Nederl., Duitsche. Engelsche en Fransche taal ook gesprekken worden gevoerd in het Italiaansch, Spaansch, Maleisch en Javaansch, uitslui- tend op bepaalde uren. De mogelijkheid, nog andere talen in het internationaal telefoon verkeer toe te laten, wordt ernstig overwo- gen. Voor gesprekken, welke in het Ita liaansch, Spaansch, Maleisch, Javaansch en andere nog toe te laten talen worden ge voerd, geldt als regel, dat deze door den militairen censor zullen moeten worden medegelui8terd. Het militair gezag blijft zich het recht voorbehouden, gesprekken in deze talen zonder voorafgaande waarschu- wing en zonder opgaaf van redenen te ver- breken. b. De telegraaf. Voor het binnenlandsch zoowel als het internationaal telegraafverkeer geldt als al gemeene regel, dat telegrammen alleen zijn toegelaten, voor zoover de inhoud een alge meen verstaanbaren of aannemelijken zin oplevert, en deze naar het oordeel van het militair gezag niet in strijd moet worden geacht met de openbare orde of de belangen van den staat. De telegrammen moeten in de Nederlandsche, Duitsche, Engelsche of Fransche taal gesteld zijn. Gebruik van an dere talen is ook toegelaten, mits een ver- taling van dien inhoud in een der eerstge- noemde vier talen wordt overlegd en men over de middelen beschikt om de vertaling aan den feitelijken inhoud te toetsen. Telegrammen in code (overeengekomen taal en cijferschrift) zijn toegelaten, echter op voorwaarde, dat op het telegramformu- lier melding wordt gemaakt van het gebe- zigde code-systeem en op eerste aanvraag van het kantoor van afzending of bestem- ming hier te lande door den afzender, resp den geadresseerde inzage wordt verleend van het gebruikte systeem (handels-code, prive-code, enz.). KANTOORBEDIENDEN VRAGEN SALARIS VERHOOGING. In het gebouw voor Kunsten en Weten- schappen te Den Haag heeft de Algemeene Nederlandsche Bond van Handels- en Kan- toorbedienden gisteravond een groote de- menstratieve salaris-bijeenkomst gehouden, waar het woord hebben gevoerd, de heeren S de la Bella, 2e voorzitter van het N.V.V. en Eerste Kamerlid en C. W. Jacobson, secre- taris van den bond. Door de sprekers werd uitvoerig uiteengezet, dat het verhoogen van de salarissen met 10 pCt., met een minimum van f 10 per maand een dringende noodzaak is. BETERE EXPLOITATIE-TJITKOMSTEN DER SPOORWEGEN. In een Nota van Wijziging in het gewy- zigd wetsontwerp tot vaststelling van de Verkeersfondsbegrooting 1940, deelt de mi nister mede, dat voor zoover thans ten aan zien van het verloop der exploitatie-uitkom- sten der N.V. Nederlandsche Spoorwegen over 1939 gegevens beschikbaar zyn geko men, deze grond geven voor de verwachting, dat met een geringer exploitatietekort, dan aanvankelyk was geraamd, mag Yvorden rekening gehouden. De desbetreffende post ware in verband hiermede met een bedrag van 2.000.000 te verminderen en derhalve te verlagen van f 19.500.000 tot f 17.500.000. PERMANENT HOF VAN INTERNATIONALE JUSTITIE. Zooals bekend heeft de Volkenbondsver- gadering besloten, dat zy geen verkiezingen zal houden voor de 31 Dec. a.s. vervallende 1ft zetels in het Permanente Hof van Inter nationale Justitie. In verband hiermed<» zul len thans zittende rechters voor onbepaalden tyd aanblyven. Het Hof heeft besloten, dat de tegenwoordige president en vice-presii dent, M. J. G. Goerrero en Sir Cecil J. B. Hurst, hun functies zullen behouden tot zij zullen worden vervangen. Retzelf-ie is be sloten ten opzichte van de leden en plaats- vervangende leden van de Kamers van het Hof.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 6